Lot F-16's in handen kabinet "Bport K Militaire bond kritisch over minister De Grave Rechter bepaalt uiteindelijk wat mag in vogelgebieden Binnenland Stewardess en blinde gepakt met cocaïne Op weg naar de Hiswa Eis van ouders verstandelijk gehandicapten afgewezen ^lUAW^ n W/Msr ?~GjW,: ger mci ;r tikt provincies op vingers hg Minister Peper van binnenlandse zaken heeft drie icies, Noord-Brabant, Overijssel en Utrecht, op de vingers Hun begroting voor dit jaar is niet sluitend, meldt een voerder van het departement. De begroting van de pro- Zuid-Holland, die een relatief klein tekort laat zien, is vol- e bewindsman op het randje. De andere provincies heb- in financiële huishouding wel op orde. n extra geld 'Antillengemeenten' =cht Gemeenten waar veel Antillianen wonen, krijgen pig geen extra ge'd van het Rijk om problemen met deze /an ingsgroep beter aan te pakken. Dat bleek gisteren tijdens 1uil :zoek van minister Van Boxtel van Grote Steden- en Inte- leleid aan Dordrecht. Het gaat om steden als Tilburg, Den Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Groningen en Dor- De minister vindt dat deze zogenoemde Antillenge- en eerst moeten proberen zelf hun problemen op te los- ok de Antilliaanse regering moet volgens Van Boxtel haar je bijdragen door er op toe te zien dat de emigranten de ;eringscursus succesvol afronden. De mensen die niet sla- or de cursus, zouden niet naar Nederland mogen afrei- tiebond: Proces tegen korpsleiding iam» De Nederlandse Politiebond (NPB) overweegt een che procedure tegen de Amsterdamse korpsleiding. Aan- is een al lang lopend conflict over agenten die hetzelfde errichten als een hoofdagent, maar daar niet naar wor- iloond. Het gaat volgens de bond om zo'n 1000 tot 1500 agenten die tussen 1991 en 1994 als agent het werk van [genten verrichten. Volgens de bond hebben zij allemaal je periode recht op salaris uit schaal zeven. Maar de giding vindt dat mensen in die periode minstens drie jaar moeten zijn geweest. i Bernhard in ziekenhuis Prins Bernhard moet opnieuw worden geopereerd n luchtpijp. Hij is daarvoor gisteren enkele dagen in het huis opgenomen. Het buisje dat een half jaar geleden langebracht wegens een vernauwing van de luchtpijp ivorden aangepast. Die vernauwing was ontstaan door re ingrepen. De ingreep die de prins nu in het ziekenhuis ondergaan, is een onderdeel van een tevoren opgesteld delplan. De behandeling in het Universitair Medisch jm Utrecht vindt plaats door dezelfde artsen die betrok- iren bij het plaatsen van het buisje: prof. Dr. G.J. Hordijk, ïeus- en oorarts; prof. Dr. J.W.J. Lammers, longarts; prof. A Knape, anaesthesioloog en prof. Dr. S.A. Duursma, in- geriater. rden demonstreren tegen uitzetting [C Koerden die in Nederland in een asielprocedure zit- yiU iiebben gezeten, demonstreren vandaag in Den Haag te- Tzetting naar wat zij zien als 'onveilig Iraaks Koerdistan'. anisatie van de demonstratie verwachtte vanochtend dat :er 1000 betogers vanaf verzamelplaats het Malieveld via listeries van buitenlandse zaken en justitie naar de Twee- A iter zullen lopen. De organisatie wil petities aanbieden I rtegenwoordigers van de beide ministeries en aan de e Kamer. De Koerden zijn het niet eens met ambtsbe- van het ministerie van buitenlandse zaken die^zouden n dat het noorden van Irak veilig is voor Koerden. i der Valk mag pier niet blokkeren Een deel van de activiteiten die het Van der Valk-con- Bör dit jaar op de Scheveningse Pier had gepland, kan Oorgaan. De Haagse brandweer geeft in verband met de veiligheid geen vergunningen voor onder meer het bou- kn een podium en het plaatsen van tafels en stoelen. Weer en concern overleggen nog of de afgekeurde voor- j ergens anders kunnen worden uitgevoerd, bijvoorbeeld "restaurant of het grand-café. De uitlopers van de pier, inder meer het restaurant met een capaciteit van 2000 "|n is gevestigd, zijn volgens de brandweer veilig. Dat geldt lor de kiosken die op het wandelgedeelte staan. jtolen horloge na 20 jaar terug 'AMOngeveer twintig jaar geleden werd zijn horloge ge- De Rotterdamse politie vond het uurwerk nu terug in de een 42-jarige autokraker. Die verklaarde het horloge hebben gevonden in Rotterdam. Aan het horloge hing s-bandje met de naam van de eigenaar, een man uit Ede. se politie spoorde de eigenaar op. Die vertelde dat het Dd ongeveer twintig jaar geleden tijdens een bezoek aan staurant in Rotterdam uit zijn jaszak gestolen. Aangifte j daarna niet gedaan. Hij heeft het nog altijd tikkende e een dezer dagen weer in bezit. :e miljard voor zuivering Maas De Waalse deelregering steekt de komende vijf jaar niljard gulden in zuiveringsinstallaties voor schoner water daas. Dit heeft de premier van Wallonië, Elio di Rupo gis- ijdens zijn bezoek aan Den Haag gezegd. De kwaliteit van ter in de Maas kwam aan de orde tijdens besprekingen emier Kok in het Catshuis over de bilaterale betrekkingen Wallonië en Nederland. :oholbranche schendt gedragscode' en» De alcoholbranche houdt zich niet aan de eigen ge- •ode, vindt het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe- ing en Ziektepreventie. Regelmatig verschijnen adverten- larin wordt gesteld dat het drinken van alcohol gunstige in op de gezondheid kan hebben. Dat is in strijd met de roor Alcoholhoudende Dranken. Het NIGZ vindt dat de ng Zelfregulering Alcoholbranche haar achterban hierop ïan te spreken. lemuur Deventer zakt in EREen deel van de kademuur langs de IJssel in Deventer irmorgen over een lengte van twintig meter ingezakt. Dit gevolg van de hoge waterstand en restauratiewerkzaam- Grond onder de kademuur is hierdoor in een bouwput U in. Niet alleen de kademuur raakte hierdoor beschadigd, een fietspad gedeeltelijk weggezakt en staat een boom uit )d. Om te voorkomen dat nog meer grond wegzakt, heeft inemer die de restauratie uitvoert als tegendruk water in twput laten lopen. De gemeente bekijkt momenteel sa- net de aannemer welke maatregelen verder nodig zijn om Pakking te stoppen. De verzakking veroorzaakt geen ge- oor de directe omgeving. De douane heeft vorige week op Schiphol in drie dagen tijd 54 kilo co caïne onderschept in de koffers van vijf reizigers. Onder de verdachten be vinden zich een 35-jarige blinde man en een 29-jarige stewardess van een buitenlandse luchtvaartmaatschappij. De blinde man wilde onder begelei ding van een grondstewardess de aan komsthal verlaten. De douane ont dekte ruim vier kilo cocaïne in zijn ba gage. De man zei niets te weten van de drugs in zijn koffers. Dezelfde dag werd een 43-jarige man aangehouden met 18 kilo cocaïne. Beide verdachten kwamen aan uit Ecuador. Een dag later onderschepte de douane twaalf kilo cocaïne in het be manningencentrum. De drugs zaten in de bagage van een 29-jarige stewar dess van een buitenlandse luchtvaart maatschappij die op een vlucht uit de Nederlandse Antillen op Schiphol was gearriveerd. Weer een dag later vond de douane nog twee keer tien kilo co caïne en wel in de koffers van een 50- en een 49-jarige man. Alle verdachten zijn na voorgelei ding aan de rechter-commissaris in Haarlem in bewaring gesteld. De douane schat de totale straatwaarde van de onderschepte drugs op circa 560.000 gulden. Amsterdam De voorbereidingen voor de watersportbeurs Hiswa (vanaf komende zaterdag tot en met 27 februari in de RAI) zijn in volle gang. In Amsterdam werd gisteren een achttien meter lang jacht van een ponton in de Amstel gehesen en op een vrachtwagen gezet om naar het RAI-complex te worden gereden. Het in Zweden gebouwde schip vertegenwoordigt een waarde van drie miljoen gulden en is het grootste zeiljacht dat op de Hiswa te zien zal zijn. Na de tentoonstelling wordt het aan de eigenaar overgedragen. foto gpd phil nijhuis Kamer wil extra geld voor Defensie uit meevallers Onderzoek naar De verdeling van de miljardenmeevaller is bepalend voor het behoud van alle F-16's bij de luchtmacht. Ook minister De Grave van defensie gaat proberen een graantje mee te pikken van de onverwachte extra bergen geld. Dit heeft hij de Tweede Kamer gisteren toegezegd tijdens de behandeling van de Defensienota 2000. Daar in staan de plannen voor de Nederlandse krijgsmacht in de komende tien jaar. niet het gevolg is van een prin cipiële aKveging. Hij moet sim pelweg bezuinigen. „Als de Ka mer het squadron wil behou den, hangt daar een prijskaartje aan. Het in stand houden kost jaarlijks 55 miljoen gulden.'' Een voorstel van de paarse par- In de Defensienota schrapt de minister tegen de zin van de Kamer één squadron (van acht tien) jachtvliegtuigen. Al direct tijdens het debat zei De Grave dat het wegdoen van de F-16's tijen dwingt de minister nu bij het kabinet te bedelen. De voorjaarsnota bleek het toverwoord voor veel zaken waarover de Tweede Kamer en de bewindslieden op Defensie van mening verschillen. Het ka binet bespreekt de komende tijd hoe het 11 miljard gulden besteedt die vrijkomen door de hogere economische groei. De Grave gaf na het Kamerdebat aan behalve de F- 16's ook even tuele extra kosten voor de Euro pese defensiesamenwerking in het overleg over de Voorjaars nota te willen bespreken. De minister suggereerde dat als de Tweede Kamer wil dat het kabinet meer geld uittrekt voor defensie, het parlement nu een duidelijke uitspraak moet doen. Bij de bespreking van de Voorjaarsnota in het kabinet is het van groot belang wat de Ka mer er zelf van zegt, aldus De Grave. De meerderheid van de Kamer kon zich overigens in grote lij nen vinden in de toekomstvisie van De Grave. De plannen van enkele fracties om verder te snijden in het aantal marinefre gatten vielen niet in goede aar de bij de minister. De Grave is wel bereid om te kijken of bij vervanging van twee fregatten de komende jaren de aanschaf van kleinere kustwachtschepen te overwegen. Staatssecretaris Van Hoof be loofde de Kamer dat hij zijn best doet militairen meer rust te gunnen na uitzending van een half jaar naar het buiten land. Militairen blijven nu een jaar in Nederland voordat ze weer vertrekken. Het CDA wil daar anderhalf jaar van maken om de druk voor zowel de mili tair als het thuisfront te verlich ten. De staatssecretaris is niet van plan de regels te verande- Voorzitter B. Snoep van de Algemene Federatie Militair Personeel (AFMP) vindt dat minister De Grave van de fensie zich schuldig maakt aan 'onbehoorlijk werkge verschap'. „Hij kan 78 dagen na het uitkomen van de Defensienota nog altijd geen duidelijkheid geven over de gevolgen van de aangekondigde bezuinigingen voor het defensiepersoneel", aldus Snoep. Volgens hem maakte de minister zich politiek onge loofwaardig doordat hij gisteren aankondigde in het kabinet nog een robbertje te moeten vechten over de Defensienota. „Als dit tijdens onderhandelingen in het bedrijfsleven zou gebeuren, had het bedrijf allang plat gelegen", zei Snoep vanochtend desgevraagd. Hij is niet gerust op de uitkomst van het debat in de Tweede Kamer om de aangekondigde bezuinigingen te verzachten, onder meer door een extra squadron F16's in stand te houden. Volgens de voorzitter is er nog een aantal grote knelpunten dat moet worden opgelost. Hij wijst er op dat de financiering van de Defensienota in grote mate afhankelijk is van het komende voorjaars overleg. „Dat maakt de uitkomst tot een loterij." De AFMP-voorzitter heeft onder meer problemen met de voorgestelde verslechteringen van arbeidsvoor waarden. Daarbij gaat het onder meer om de verho ging van de ontslagleeftijd voor marine- en lucht- machtpersoneel van 50 naar 55 jaar en voor het land macht- en een deel van het luchtmachtpersoneel van 55 naar 60 jaar. de wachüijsten weg te werken'. Zij wil dat er zo snel mogelijk geld bij komt. CDA-Kamerlid Dankers wil horen hoe Vliegen- thart haar verantwoordelijkheid gaat nemen. De ouders, die een plaats in een instelling of geld om zelf zorg te kopen hadden geëist, waren erg teleurgesteld dat de rechter al hun eisen heeft afge wezen. Zij overwegen in hoger beroep te gaan. Hun advocaat J. van Vlastuin zegt dat er nu veel valt te zeggen voor een proces tegen de staat. Zorgverzekeraars Nederland spreekt van een 'heldere uit spraak', die recht doet aan de inspanningen en bevoegdhe den van de verzekeraar. Het Groene Land had tijdens de rechtszaak aangevoerd dat hij niets aan de situatie kon doen. De overheid moet volgens de verzekeraar het probleem op lossen. Eerder hebben mensen die op thuiszorg wachtten, succes vol een proces tegen een zorg verzekeraar gevoerd. In beide gevallen was de eis gebaseerd op de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ). Net als thuiszorg valt ook hulp aan ver standelijk gehandicapten onder deze volksverzekering. STEVENHAGEN Zorgverzekeraar Het Groene Land hoeft op korte termijn geen plaats in een instelling te regelen voor negen verstande lijk gehandicapten die op een wachtlijst staan. Dat heeft de president van de rechtbank in Zwolle gisteren bepaald in een kort geding dat door de ouders van de kinderen tegen de zorg verzekeraar was aangespannen. Volgens de rechter heeft Het Groene Land alles gedaan wat de organisatie kon en moest doen. De capaciteit in de zorg instellingen is maximaal benut. Het capaciteitsbeleid is volgens de rechter een verantwoorde lijkheid van de staat (ministerie van VWS), die geen partij was in het geding. Staatssecretaris Vliegenthart (VWS) probeert in het kabinet extra geld te krijgen voor de zorg voor verstandelijk gehan dicapten, zei ze tijdens een werkbezoek aan Rotterdam. Een bedrag wilde zij niet noe men. Vorig jaar is gebleken dat het beschikbare geld niet toe reikend is, aldus de bewinds vrouw. PvdA-Tweede Kamerlid Smits heeft tevreden gereageerd op het feit 'dat de overheid de ver antwoordelijkheid neemt om nd zit het plukje vogels bijeen op de ndse kwelder. De wind treft hen vol. lagse bezoek aan natuurgebied Oerd t keuren zij geen blik waardig. Om- d wel. Staatssecretaris Geke Faber beheer) vraagt een verrekijker om te lke soort zich daar ophoudt, lepe- meeuwen. Niemand heeft er een. rdt schatten, op zo'n honderd meter .,Nou, meeuwen", denkt Faber. ten van Oerd Blinkert zijn nu natuur de Waddenzee eromheen veilt al jaren Ie vogel richtlijn. Het is de bedoeling ks heel Oerd Blinkert onder de be ing van de vogelrichtlijn valt. In het gebied mag dan niet meer worden gejaagd. Voor de rest verandert er eigenlijk niets, zegt het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Faber heeft begin deze maand 49 nieuwe ge bieden aangewezen die onder de vogelricht lijn moeten vallen, bovenop de 31 die al vo- gelgebied zijn. Daarmee worden de - zeldza me- vogels die regelmatig in dat gebied ko men beschermd. Dat is zo afgesproken in Eu ropees verband. Als Nederland niet snel is met het aanwijzen van dergelijke gebieden, stelt Brussel honderdduizenden guldens boe tes in het vooruitzicht. Donderdag praat de Tweede Kamer met de staatssecretaris over de plannen. CDA en WD zijn tegen, D66 en PvdA voor. Als Fabers voornemens doorgaan, valt eenvijfde van Ne derland onder de vogelrichtlijn. Dat is inclu sief wateren als de Waddenzee en het IJssel- meer. Als het alleen over vaste grond gaat, is het zes procent van Nederland. De nieuwe vogelgebieden zorgen voor beroe ring. Ondernemend Nederland stond vorige week bij de Tweede Kamer op /de stoep met een petitie. Boeren en recreatieondernemers vrezen dat ze straks niets meer kunnen in die gebieden. Onzin, stellen de natuurorganisa ties en de staatssecretaris. „Als het nu van het bestemmingsplan mag, zie ik niet in waarom het straks niet zou mogen", is haar verweer. Want als ze er al zitten, dan hebben de onder nemers geen schade toegebracht aan de na tuur. De vijf Waddengemeenten vinden de vogel richtlijn prachtig, want de aangewezen gebie den waren al natuurgebied. Maar ze willen administratieve rompslomp die dreigt met de komst van de richtlijn voorkomen. Ze willen dat de voorschriften van de richüijn in de ge meentelijke bestemmingsplannen worden opgenomen. Ondernemers hebben dan di rect duidelijkheid over wat wel en niet mag. Bij wijze van voorbeeld hebben Texel, Vlie land. Terschelling. Ameland en Schiermon nikoog hun bestemmingsplannen al in con cept aangepast. Prachtig vindt Faber dat. „Op die manier weeg je als gemeente het belang voor de vo gels en de aanvrager af. Dat doen gemeenten nu ook al. Ze zetten werkgelegenheid af tegen milieudruk en recreatiedruk." Niet voor alle gemeenten kan deze oplossing gelden, er zijn immers gebieden van groot nationaal belang. In de Kamer deelt alleen de WD haar en thousiasme voor het Waddenmodel. Die kortere lijntjes, van gemeente naar aan vrager, kunnen echter niet verhullen dat de vogelrichtlijn voor onduidelijkheid zorgt. Eu ropa schrijft voor dat er niets in een vogelge- bied mag gebeuren dat 'significante gevolgen' heeft voor de vogels. Maar ja, wat is signifi cant. De staatssecretaris komt er eigenlijk na veel vijven en zessen niet uit. „Ik weet werke lijk niet wat wel en niet kan", zegt ze aan het eind van haar Waddenbezoek. Dat bepaalt dan, uiteindelijk, de rechter. alkmaar anp De provincie Noord-Holland is een onderzoek begonnen naar het handelen van de firma Pil- kes in Grootschermer bij het vervoeren van 15.000 ton met asbest vervuilde grond. Het onderzoek wordt uitge voerd door handhavingsinspec- teurs van de provincie. Hun eindrapport gaat als proces verbaal naar justitie in Alkmaar. Hetopenbaar ministerie beslist daarna of strafrechtelijke ver volging wordt ingesteld. Volgens een woordvoerder van de provincie zou Pilkes bij het transport van het zwaar ver ontreinigde materiaal buiten zijn boekje zijn gegaan. Het be drijf had een vergunning voor het hergebruik van afval. Voor het vervoer van materialen had het bedrijf geen vergunning. Desondanks transporteerde het asbest van de oude opslagloca tie in Grootschermer naar een nieuwe in Stompetoren. Het onderzoek van de pro vincie spitst zich toe op de afge- lopen maanden en met name op januari. Volgens de provin ciewoordvoerder heeft het be drijf verklaard dat op 2 januari in gesloten wagens met de transporten is gestart. Op 28 ja nuari constateerde een inspec teur van de provincie dat er as best in het materiaal zat. Al het werk is toen stilgelegd. Eind vo rige week schakelde de ge meente Schermer de GGD* Noord-Kennemerland al in voor een onderzoek naar de eventuele consequenties voor de volksgezondheid van de transporten. De provincie Noord-Holland heeft Pilkes gesommeerd de terreinen waar het asbest ligt opgeslagen af te zetten en de afvalbergen nat te houden om verstuiving tegen te gaan. Ook gewenste intimiteiten in verpleging UTRECHT ANP Ruim veertig procent van de verpleegkundigen heeft wel eens mee gemaakt dat een pati ent op haar of hem verliefd werd. Ongeveer één op de tien verpleegkundigen is zelf wel eens verliefd geworden op een patiënt. Dat blijkt uit een enquête van de beroepsorganisatie Nu'91 en het vakblad Verpleegkunde Nieuws, die vandaag in Utrecht werd gepresenteerd op een symposium over intimiteit en verpleging. Vijf procent van de 700 mensen die aan de enquête hebben meegedaan, heeft wel eens een gewenste seksuele re- latie gehad met een patiënt. Van hen zegt 37 procent dat daar een duurzame relatie op is gevolgd. Ruim de helft van de ver pleegkundigen heeft de afgelo pen vijf jaar te maken gehad met seksuele intimidatie op de werkvloer, zo werd verleden maand al op basis van dezelfde enquête naar buiten gebracht. Dat varieert van seksueel getin te opmerkingen tot handtaste lijkheden, soms zelfs met ge weld. Vaak zijn het de patiënten die zich daar schuldig aan ma ken. Maar ook verwanten van patiënten, collega's en leiding gevenden vallen de verpleeg kundigen soms lastig.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5