Racen voor studiepunten TV WEER Hackers op internet Film over leven Johnny Cash DINSDAG 15 FEBRUARI 2000 COM E N T A A R Op de effectenbeurzen in binnen- en buitenland is al enige tijd sprake van een internetgekte. Bedrijven die ook maar de geringste connectie hebben met het wereldwijde web kunnen rekenen op een ongekende belangstelling van beleggers. Dat het meestal gaat om ondernemingen die nog nimmer één cent winst hebben ge boekt, doet er kennelijk niets toe. De stormloop heeft ertoe geleid dat inmiddels flink wat lucht is gepompt in deze sector. De angst van beleggers om de boot te missen, speelt daarbij een niet onbe langrijke rol. Het perspectief dat zich binnen enkele jaren een gigantisch nieuw handelskanaal zal ontwikkelen met nooit gedroomde omzetten staat in schril contrast met de kritiek van degenen die de overtui ging aanhangen dat het allemaal bitter zal tegengevallen. Kortom voor de beursspeculant is en blijft het voorlopig balanceren op het slappe koord tussen hoop en vrees. Dat labiele evenwicht werd dezer dagen verstoord door een ken nelijk goed georganiseerde groep hackers in de VS die pogingen onderneemt om de internetkip voor ze echt gouden eieren begint te leggen naar de slachtstraat te leiden. Het hoe en waarom blijft gissen. Speculanten la baisse (het gokken op koersdalingen) kun nen achter de acties zitten, maar er zou ook sprake kunnen zijn van subversief optreden van concurrenten. Zelfs wordt rekening gehouden met het optreden van maffia-achtige organisaties in binnen- of buitenland. Het lamleggen van belangrijke sites bewijst dat het fenomeen in ternet zelfs in de VS, waar de helft van de bevolking al on line is, toch nog in de kinderschoenen voortsurft. En dat de ontwikkeling naar de volwassenheid gepaard gaat met flinke groeistuipen. Om dat er inmiddels zeer aanzienlijke geldstromen mee gemoeid zijn die zelfs op internationale beurzen schokgolven veroorzaken, is het zaak de risico's niet te bagatelliseren. De persoonlijke bemoeienis van de Amerikaanse president Clinton en het inschakelen van veiligheidexperts zijn veelzeggend. Dit be wijst dat in de VS het besef doordringt dat het niet slechts gaat om een stelletje cyberfreaks dat er behagen in schept zaken in het honderd te laten lopen. Het horloge van mijn vader 'Tussen kunst en kitsch'is een al jaren bestaand programma. Het patroon ervan is bekend. Mensen slepen oude dingen, waarvan zij hopen dat ze een bom duiten waard zijn, naar een stel experts en die keuvelen er dan even ernstig over om tot slot met een bedrag op de proppen te komen. Het is altijd leuk om de aanbrengers dan 'tsjonge, tsjonge' te horen mompelen. Ik zou wel eens willen weten hoe de de percentages rommel en waardevolle stukken zich tot elkaar verhouden op zo'n kijkdag, maar dat hoor je nooit. Je krijgt vrijwel altijd het opmerkelijke en waardevolle te zien. Logisch, maar toch. De A VRO zond gisteren materiaal uit dat bij vorige gelegenheden was blijven liggen, maar toch de moeite waard bleek om ons alsnog voor te zetten. Wat zich ontrolde, was de gebruikelijke processie van bizarre zaken: een grote parel in vreemde setting, een schilderij dat een kras bedrag waard was, een Shirley Temple-achtige pop, een stokoud boek over landhuizen aan de Vecht. Ik keek maar met een half oog. Tot er opeens een zakhorloge 'close' in beeld kwam. Het bleek gemaakt door een geniale Fransoos in lang vervlogen dagen en volgens de expert was het een fortuin waard. Ik voelde dat mijn handen vochtig werden en dat mijn nekharen overeind gingen staan. Wijlen mijn vader had precies zo 'n ding be zeten! Oh, ik herinner het me nog goed. Op zondag had hij zijn zon dagse pak aan en in zijn vestzak zat dan aan een mooie ketting dat horloge. Daar keek hij dan op en zei tot mijn moeder: 'Vrouw, het eten kan worden opgedaan'. Dat kon je toen nog zeggen als man. Prachtige tijden waren dat. Maar waar had hij dat horloge nou toch gelaten? Nu ik eraan te rugdenk, droeg hij het het zeker al de laatste twintig jaar van zijn leven niet meer. En het was ook zo'n man die als iets stuk was het gewoon wegkieperde. Diepe teleurstelling nam bezit van mij. Voor dat genoemde fortuin had ik mijn wederhelft met goud kunnen behangen en samen had den we maandenlang riant op de Bahama's kunnen potverteren. Maarzon ik het hebben verkocht?Ach nee. Zoals de meeste mensen bij tussen 'kitsch en kitsch' wel graag willen weten of iets veel waard is. maar niet de indruk wekken het dan te willen verzilveren. In de keuken beland voor thee. viel mijn oog op een behoorlijk be jaarde suikerschep. Ik moet toch maar eens naar die lui toe. 'Februari is lentemaand geworden' Gisterochtend heeft het op ver schillende plaatsen een beetje gevroren. In onze regio meldde Bloemendaal een laagste tem peratuur van -1,5; in het bin nenland werd het op sommige plaatsen dik -3 graden. De win ter heeft zich inmiddels weer 'hersteld' van het thermische dipje. Vanochtend was het al weer een graad of 7. De periode rond half februari is doorgaans de koudste van de winter of beter gezegd was de koudste want als we naar de trendtemperatuur kijken is er toch wel het één en ander ver anderd. Klimaatanalist Van Mourik uit De Bilt rekende uit dat de lineaire temperatuur in februari over het tijdvak 1951 - 1980 opliep van 2,0 graden aan het begin van de maand tot 2,8 graden aan het einde. Geduren de de laatste twaalf jaar is dat beeld drastisch gewijzigd. Thans begint de gemiddelde temperatuur op het niveau waai deze in het verleden ein digde: 2,8 graden en in de slot fase van de sprokkelmaand zit ten we nu op het niveau van 5,2 graden. ,,Met wal gevoel voor overdrijving zou je kunnen zeg gen dat februari een lente maand is geworden," aldust Van Mourik. Vandaag is het opnieuw zacht weer geweest; de komende da gen levert het kwik een paar graden in. Morgen en donder dag wordt het omstreeks 5-6 graden. Onder invloed van een depressie, die van IJsland naar de Noordzee trekt, is er sprake van een 'verkouden' boven lucht. Op 5 kilometer hoogte vriest het 30 tot 35 graden. Daardoor destabiliseert de at mosfeer hetgeen tot uiting komt in buien die van onweer, hagel en smeltende sneeuw vergezeld kunnen gaan. De wind waait morgen uit het wes ten en neemt aan de kust op nieuw toe tot krachtig of hard. Ook op donderdag kunnen er nog enkele buien vallen met soms een winters karakter. t Omtrent de ontwikkelingen tegen en tijdens het week einde zijn de atmosfeer modellen het oneens maar één ding lijkt duidelijk: de kans op vorst periode is zo goed als uitge sloten. De Duitse computers sturen zelfs aan op een zeer zachte slot- week van februar Raceteams van HTS Autotechniek ultieme vervulling jongensdroom Een wegrace-motor met een topsnelheid van ver boven de tweehonderd kilometer per uur, een dragracer met 550 pk aan boord en een rally-wagen waar hoofdprijzen mee in de wacht worden gesleept: het zijn niet de meest alledaagse leermiddelen. Op de HTS Autotechniek van Arnhem behoren ze echter tot de vaste inventaris. De school, de enige in zijn soort in de hele Benelux, heeft drie raceteams die aan landelijke wedstrijden deelnemen. ,,Ik weet dat er mensen bij het team zitten die niet naar deze school zijn gekomen voor de opleiding," zegt de pr-man. De HTS Autotechniek in Arn hem heeft in totaal drie race teams: een motorrace- een ral ly- en een dragraceteam. Ze vormen niet alleen de vervul ling van een jongensdroom, ze hebben ook een duidelijke waarde voor de school. Als visi tekaartje van de hts, maar ook als plek waar de studenten het geleerde meteen in praktijk kunnen brengen. De werkruimte van de race teams heeft een zeer toepasse lijke naam: De Jongensdroom. Want hoe kun je het anders be titelen wanneer je, als onder deel van je studie, deel kunt uit maken van een raceteam dat landelijk en af en toe zelfs in het buitenland uitkomt in ech te, officiële wedstrijden? Een team bestaat uit een flink aantal leden die allemaal hun eigen taak hebben. Uiteraard is er een coureur en zijn er een aantal monteurs. Maar er zijn ook studenten die zich bezig houden met het ontwerpen van nieuwe onderdelen of met het werven van sponsors. „Dat be tekent overigens niet dat wij al leen maar achter een bureau zitten", stelt Rink Brummelhuis (18), bij HART (HTS Autotech niek Rally Team) belast met de promotie. „In een raceweekend hebben we allemaal een overall aan." Binnen de teams wordt zeer professioneel gewerkt aan de snelheid en de betrouwbaar heid van de machines. Vooral het motorteam werkt innova tief. „We hebben een systeem bedacht waarbij de olie circu leert door de holle buizen van het frame", legt Boudewijn den Boer (20), verantwoordelijk voor de styling van de motor, een Yamaha ééncilinder van 681 cc, uit. „Daardoor hebben we geen carter, geen olietank en geen oliekoeling meer nodig. Het schept ruimte en het spaart gewicht." Ook heeft het team zelf een 'quick-shift-systeem' ontwikkeld. „Dat is een snufje waardoor je de koppeling niet meer hoeft te gebruiken bij het schakelen. Je kunt bij het op trekken zo doorschakelen, met vol gas erop", aldus Jordy Hof- fer, vice-voorzitter en hoofd techniek. „Zo'n systeem is wel te koop, voor duizend gulden, maar wij hebben het zelf ont wikkeld, voor een kwart van de 19£ op De werkplaats van de raceteams van HTS Autotechniek. „Eén keer in de week hebben we hier de vaste sleutelavond." foto gpd hans broekhui- kosten. En het levert nog stu diepunten op ook. Tijdens het gesprek wordt er in de werkplaats druk gesleuteld aan de Renault Mégane Coupe van het rallyteam. Er is aan de motor gewerkt en die moet er vandaag weer in gehangen wor den. Over anderhalve week staat de eerste race weer op het programma. Voorzitter Bart Voermans roemt vooral de teamgeest binnen HART. „Een keer in de week, op woensdag, hebben we teamvergadering, met daarna de vaste sleutel avond. Dan ontbreekt er nie mand. Iedereen voelt zich bé trokken bij de auto. Onlangs hebben we getraind op het Eu rocircuit in Valkenswaard. Nor maal gesproken zien de mon teurs en andere teamleden de auto niet rijden, omdat de klas sementsproeven bij een rally meestal ergens in een of ander bos gehouden worden. In Val kenswaard rijd je echter op een circuit. Je zag de koppies glun deren, telkens wanneer de auto langskwam. Iedereen was blij dat hij weer reed, na een winter sleutelen." De grote betrokken heid heeft resultaat: het team werd vqrig jaar in acht wedstrij den een keer eerste en twee keer tweede in zijn klasse. Het jongste team houdt zich bezig met een minder bekende vorm van autosport: dragra- cing. De sport is overgewaaid uit Amerika, waar jongens in grote auto's al in de jaren vijftig wedstrijdjes hielden wie het eerst weg was bij het stoplicht. Deze sprintwedstrijden zijn uit gegroeid tot een vorm van au tosport met weinig fantasie maar des te meer pk's. Auto's met megamotoren leggen van uit stilstand zo snel mogelijk een afstand van vierhonderd meter (een kwart mijl) af. „Wij rijden in een Pontiac GTO met een Chevrolet motorblok met een cilinderinhoud van 7,7 liter. Het vermogen ligt rond de 550 pk", vertelt voorzitter Barry Ui- terweerd (19) van het HTS Dragracing Team. Ter vergelij king: de gemiddelde Opel Ka dert moet het met een pk'tje of 60 doen. De meeste dragaces in Neder land worden op een voormalig vliegveld in Drachten gehou den. „Als we een raceweekend hebben, gaan we op vrijdag aan het begin van de avond weg. We rijden naar Drachten en bouwen onze tenten op", ver telt Uiterweerd. „Op zaterdag is de kwalificatieraining. Daarna wordt er aan de auto gewerkt, vaak tot 's avonds laat. Op zon dag volgt de race. Telkens twee tegen elkaar, wie verliest ligt er uit. Na de race de prijsuitrei king en zondagavond laat zijn we weer thuis." Schiet er bij al dat racen eigen lijk nog wel tijd over voor de studie? „Ach, je moet prioritei ten stellen in het leven, niet?", is het laconieke commentaar van Bart Voermans van HART. „De meeste mensen van de ra ceteams zitten in het eerste of tweede jaar. Dan heb je de meeste tijd", voegt zijn collega Rink Brummelhuis toe. „Maar ik weet dat er ook mensen bij ons team zitten die niet naar de hts gekomen zijn voor de oplei- ding." MENNO POLS Clown Capi 'kapot' na® diefstal bi >pe „Ik ben er helemaal van, doodziek. Ik we 'a niet hoe het nu verd moet." Karei Meijne rl.e' bekend als de clown zit in zak en as. Die\ vandoor gegaan me jtC busje, waarin al zijn zaten. „Ik ben alles I moet al mijn voorste gaan afzeggen", ven taal ontredderde An mer, die net een afs; eer gemaakt met Menm !n e „voor televisie-opn< 'en' Die kan hij wel vergi aer vorige week vrijdag werd gestolen. „Met p" in. Een antiek draaii het slagwerk, mijn ti3 m'n versterkers, een bala-percussieset, n - clownspak, de popp an' met alle poppen en sta buten voor m'n vuu en heb alleen m'n tornt conga's nog," aldus clown, die her en den treedt met zijn diere ei& heeft hij nog wel, „n van mijn dieren zijn ziek geworden. Mijn tl( heeft longsontstekin niks meer. En Harrii pony die ik altijd alli on' kunstjes laat doen, z11 v een koliek in zijn da Het ene moment wa ,.zl' kerngezond, het anc ment zakte hij door 1 nen heen. Hij bleek or2 worminfectie te heb 11 r kuur had 'ie al gehat omdat het een slapj i is, kunnen parasiete overleven. Ik heb H; na dood in de tuin g a de dierenarts heeft li ?sï op de been geholpei hij moet in beweginj a.?' dus ik wilde hem vri '1 dag uitlaten. Toen zt 81; m'n vrachtwagen we1Vc Het had allemaal no a& kunnen zijn, geeft C „Stel je voor dat ik d een voorstelling had [1( Dan had ik al mijn d vast ingeladen en w; die kwijt geweest. Er 'e< beesten maken de vi n- ling. Als ik in een suj !ts optreed, staat de bolir.' kassa, loopt het paai1 een tas om de nek te J len, stuur ik de eende r rechts de gangen doi speelt de kip mee in penkast." Bij de politie is de M lil 409bestelbus (kentel BF) inmiddels als ge geregistreerd en op I m pees opsporingsnet j 01 „Met de spullen die sf ten, kunnen ze niks, alleen voor mij van x Nu ik die kwijt ben, t gewoon failliet, ik ka meer." n, ind Het levensverhaal van country- and -westernlegende Johnny Cash wordt verfilmd. De film maatschappij van Sony heeft James Mangold aangetrokken voor het schrijven van een script en het maken van de film. Dat meldt het Britse Showbizzpersbureau WENN. Cash, geboren op 26 februari 1932, verkocht in zijn vijf de cennia durende loopbaan als muzikant meer dan 50 miljoen platen. Opgegroeid in een zeer arme boerenfamilie in Arkans as, kampte hij later met drank en drugsproblemen. In zijn jeugd verloor hij twee broers. De weinig opbeurende beginja ren kregen midden jaren '50 een positieve wending. In 1956 scoorde 'The Man In Black' zijn eerste grote hit met I walk the line. Daarna werd Cash een wereldster, die ging samenwerken met Bob Dylan en in de Verenigde Staten zijn eigen tv-show kreeg. Na zware tegenslag in het midden van de jaren tachtig (zijn platenmaat schappij zegde het contract na dertig jaar op en hij kampte met gezondheidsproblemen) en een openhartoperatie in 1988, maakte hij een sterke co meback in de jaren '90. De al bums American Recordings (1994) en Unchained (1996) werden zeer positief ontvangen. De laatste jaren is de gezond heid van Cash er niet op voor uit gegaan. Hij lijdt aan een aandoening vergelijkbaar met de ziekte van Parkinson en hij had verschillende keren long ontsteking. foto anp hans paul Mysterieuze ijsklompen neergelegd door lolbroek De Rijksuniversiteit Groningen heeft het mys terie opgelost van de ijsklompen die vorige week in onder meer Groningen werden gevon den.. Volgens onderzoekers Marsman en Jur- riens zijn de klompen neergelegd en niet, zoals werd gedacht, van grote hoogte naar beneden gevallen. Marsman en Jurriens hebben negen ijsklom pen onderzocht. Er werden er twee gevonden in Groningen en Joure. In Hoogeveen, Veen- dam, Haren, Almere en Zoutkamp werd er een gevonden. In twee van de gevonden ijsklompen is een roosterstructuur ingevroren. Dat duidt volgens de onderzoekers op herkomst uit een vrieskist. Een geraadpleegde leverancier van onder meer koelkasten heeft de onderzoekers laten weten dat de ijsklompen vermoedelijk in een oude Zanussi-diepvriezer hebben gezeten. Jurriens is ervan overtuigd dat de ijsklompen zijn neergelegd door lolbroeken. Een vergelij king tussen de geografische ligging van u vindplaats en de aanwezigheid van een ra route, wees uit dat sommige klompen v gevonden op plaatsen waar vliegverkee e maal niet overheen komt. 1(j De Groningers stellen nu een onderzoe jn naar een ijsklomp die in mei 1998 uit d( kwam vallen in Leersum. Dat ijs sloeg k een dak, de brokstukken kwamen versp l' de voortuin terecht. Het ijs is sindsdien 0| waard. De onderzoekers vermoeden da j~j dit geval gaat om bevoren water uit vliej n( tanks. ls Volgens Jurriens moet er ook in de toeki n serieus gekeken worden naar de herkor^ ijsklompen. In Spanje zijn vijftig ijsklon gevonden, waarvan er twaalf uit de lucli (,e gevallen zonder dat de herkomst precie K kend is, aldus Jurriens. ,e Porno als katalysator De videorecorder is - onder andere - een Nederlandse uit vinding, dat wil zeggen, het allerbeste videosysteem 7 de begindagen was van Philips. Video 2000 heette het en het werkte prima. Daar zouden ze ker kopers voor te vinden moeten zijn. meende Philips. Maar wie Het was een prijzig appa raat, en wie zou er daadwerkelijk zoveel geld er over hebben De marketing-afdeling n Philips besloot het apparaat met veel reclame te gaan slijten aan welgestelde mensen met een drukke baan. Dus met veel geld, maar met weinig tijd om televisie te kijken. Juist die mensen zouden volgens Philips graag de door hen gemiste programma 's op video willen terugzien, en dat mocht best wat kosten. De Japanners pakten het slimmer aan. Zij kw amen op de markt met een goedkoper, en technisch minder sys teem. Hun idee was dat juist wat minder rijke mensen een grote behoefte aan sta tus hebben, en het bezit van een nieuwe uitw'nding zou hun die verlenen. De Japtm- ners kregen van hun klanten massaal ge lijk en op het moment dat in voldoende huishoudens een Japanse VHS-videore- JUSTUS VAN OEL corder stond, gebeurde nog iets anders, dat eigenlijk nie mand had voorzien: de porno-industrie explodeerde. Ach teraf simpel te verklaren, want nu kon porno eindelijk thuis bekeken worden en was de gang naar ranzige achterafbio- scopen niet meer nodig. Het wassende aanbod aan viesvi deo 's stimuleerde de verkoop van recorders, en andersom. Porno was de katalysator van een tecluiische revolutie. En dat gebeurt opvallend vaak. Voor slinune telefooncen trales bijvoorbeeld, die verschillende tarieven voor ver schillende nummers mogelijk maakten: het waren de 06-sekslijnen waarmee die vernieuwing voor het eerst lo nend bleek. Later, met internet, gebeurde krek hetzelfde. Het internet werd bedacht door een natuurkundige die via de telefoon met anderen computer-informatie wilde uit wisselen over elementaire deeltjes. Een mondiale uitwisse ling van geslachtsdelen kon onze natuurkundige niet voor zien, maar juist die zorgde voor een massale toeloop naar internet, voor dalende prijzen en een lawine aan technische verbeteringen. U hoeft niet blij te zijn met porno, maar realiseer u dat zonder porno uw gewone telefoonrekening hoger zou zijn en uw software en uw videorecorder duurder. Zelfs de prijs van klassieke muziek is dankzij porno gedaald: porno maakte internet, internet schiep een enonn gratis muziek aanbod. en dat drukt de winkelprijzen van legale cd's. Of neem China en andere dictaturen. Geen machthebber kan zich veroorloven internet buiten de deur te houden: dat geeft prestige-verlies en geurt naar achterlijkheid. Maar als internet eenmaal binnen is. kan iedere rebelse journa list voor een paar telefoontikken illegaal een virtueel dag blad beginnen dat door honderdduizenden gelezen kan Dankzij porno, en haar bastaardkind internet, is de wereld onherstelbaar veranderd. Het is een curieuze paradox: ponio. mikpunt van censuur door de eeuwen heen, maakte van het internet een massaproduct en sindsdien is censuur plegen moeilijker dan ooit. De prijs die wij daarx'oor beta len is de aanwezigheid van een niet te beteugelen collectie smerigheid, in te zien via elke computer in de wereld. Batig saldo of niet? Of nóg iets anders: vorige week had ik op deze plaats een verslag gepland van mijn bezoek aan een parenclub, maar de dienstdoend redacteur besloot u tegen mij. en mijzelf te gen mijn vrouw in bescherming te nemenIVas dat terecht of niet? Hoe geschokt zou u geweest zijn? Het venelende van zo 'n discussie is dat u f dat nooit zouden kunnen we ten Tot nu toe. Want tussen censuur en onwelkome shock effecten loopt inmiddels een veilige derde weg: internet. Via www.justusvanoel.nl krijgt u deze week twee columns voor de prijs van één. Eenmalig: Gratis. Met deze waar schuwende inleiding vooraf. En vrees niet voor vieze plaat jes, dut gaat zelfs mij te ver. MENSELL De 103-jarige JOSEFIfi GRETE, de oudste Mex| heeft haar debuut g soap-actrice. De afgeloi gen zijn de eerste opnaj haar gemaakt voor 'Sieij amaré' (Ik zal altijd varl den). Volgens Negretefl late roeping haar „nieul ingeblazen" en voelt z# jong, „als een tienermejni Volgens de regisseur wf jaarde zeer professional eerste opnames. Zij waf in het leven naaister. cent van 'Siempre te anj_ medelijden met de eent de vrouw en vroeg de scl van het draaiboek een ff haar te verzinnen. XU LI, een 17-jarige sci, de Chinese stad Jinhuaf ke dag van zijn moederf dat hij de beste leerling!0 klas moest zijn. Na eeni tentamen werd het henf toen zijn moeder weer ei dat hij minder moest vol en meer moest leren. Hl een hamer en sloeg haal aldus de Chinese politii

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2