Strandtenthoude vrezen leegloop 'Een ander zit thuis op de bank, wij in de trei Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-6128030 Meestergastheer René Jacobs blijft een bescheiden Limburger Modezaak moet verbouwing stilleg Woningbouwverenigingen Katwijk beginnen verkoop dure huurhuizen Jaap Liethof, manager van Ho tels van Oranje, heeft al een tijdje op zijn stoel zitten draai en. als het hoge woord eruit komt. Hij wendt zich tot zijn werknemer René Jacobs: „Doe nu alsjeblieft niet zo beschei den, René, je bent gewoon een hele vakbekwame jongen. De complimenten dompelen René Jacobs in een bad van beschei denheid. „Ik ben er de persoon niet naar om met mijn borst vooruit te lopen", zegt hij later. René Jacobs, inwoner van Lisse, is de motor van restaurant De Palmentuin in Noordwijk. Hij is maïtre-sommelier eh heeft on langs het diploma Meestergast heer behaald. Dat laatste is re den voor René Jacobs om gi gantisch trots te zijn, want naast hem lopen er in Neder land slechts 25 met dezelfde ti tel rond. De bescheidenheid siert René Jacobs. Meestergastheer is de hoogste graad in het bedieningsvak. Het is een bevestiging dat je als 'baas' goed met het personeel omgaat en de gasten goed be dient. In De Palmentuin be paalt René Jacobs het beleid en niet de eigenaren Mol en De Boer. Dat leidt soms tot ge fronste wenkbrauwen bij de di rectie, als Jacobs veel linnen servetten gebruikt tussen de couverts. Maar het restaurant is nu eenmaal van hem en de keuken is voor de chef-kok. Niemand die daar verder iets over te zeggen heeft. Dat vindt de directie van Hotels van Oranje overigens geen en kel probleem, want René Jacobs trekt de klanten als een mag neet naar zich toe. Sommige gasten komen speciaal voor hem. Voor zijn gastvrijheid en vooral om zijn kennis van wijn. Vorige maand zaten er drie 'gasten' van de Proefcommissie Meestergastheer (PCM) in het restaurant om Jacobs kritisch te volgen. Nee, hij was niet ner veus om een bord met gastro nomische heerlijkheden uit zijn handen te laten vallen. „Toen ik drie weken eerder hoorde dat ik examen moest doen, was ik nerveus. Op de avond niet. Dat kon ook niet, want ik moest ook andere gasten bedienen." Aanrijding twee keer noordwijk De aanrijding tussen een vrachtwagen en een per sonenauto op de Duinweg in Noordwijk vond niet zaterdag avond plaats, zoals wij gisteren meldden, maar vrijdagavond. Vandaar dat de botsing, waarbij een 33-jarige Noordwijkerhou- ter gewond raakte, ook zaterdag al in de krant stond. Moeder en kind uit water gered hillegomEen 35-jarige Voorhoutse is gisterochtend op de Vee- nenburgerlaan in Hillegom van de weg en in het water geraakt. Het ongeluk gebeurde kort na acht uur tussen de Frederikslaan en de Zwartelaan. Twee getuigen haalden de vrouw en haar vijf maanden oude kind uit de auto, die ondersteboven in het water lag. De vrouw verklaarde dat ze door de gladheid van de weg raakte toen ze iets moest uitwijken voor een tegenligger. Moe der en kind werden ter plekke door ambulancepersoneel onder zocht en konden vervolgens naar huis. Dader overval Katwijk meldt zich katwijk Eén van de daders van de overval op de bloemenzaak aan de Katwijkse Mr. Hans van der Hoevenstraat heeft zich de afgelopen nacht gemeld bij de politie. De eigenaar van de win kel werd vrijdagmiddag even voor vijf uur door twee overvallers verrast en met een breekijzer op het hoofd geslagen. Het duo vertrok met onbekende buit. Een 19-jarige man, afkomstig uit België, maar zonder vaste woon- of verblijfplaats, meldde zich vannacht als één van de daders bij het Katwijkse politiebureau aan de Piet Heinlaan. De man is aangehouden en wordt van daag voorgeleid aan de officier van justitie. Katwijk dringt aan op postagentschap katwijk Wethouder Van der Plas dringt nogmaals bij de PTT aan op de vestiging van een postagentschap in Katwijk aan den Rijn. Het dorpsdeel beschikt momenteel niet meer over zo'n voorziening, maar de supermarkt in de Rijnstraat, waarvan de bouw nu in volle gang is, biedt volgens D66/Gemeentebelangen en de SGP/GPV-wethouder goede mogelijkheid voor de terug keer van postvoorzieningen. Hij zei dat gisteren tijdens een commissievergadering. Meestergastheer René Jacobs was niet nerveus op de avond van zijn examen. Drie weken ervoor wel. foto dick hogewoninc Voordat Jacobs examen mocht doen, moest hij een uitgebreid c.v. overleggen en een scriptie maken van zijn huidige werkge ver. Met dat c.v. zat het wel goed, want voor De Palmentuin werkte Jacobs bij de toprestau rants De Bokkedoorns ip Over- veen, De Swaen van Cas Spij kers en Chateau St. Gerlach in Limburg. Op dezelfde avond van het examen, meldde de examencommissie dat Jacobs was geslaagd. Jaren geleden had Jacobs voor zichzelf bedacht dat hij rond zijn dertigste Meestergastheer moest zijn. Hij is 31 en zit op schema. Jacobs: „Wat er hierna komt? Ik blijf eerst maar eens een tijdje bij De Palmentuin werken. Ik zit hier nu, met on derbreking van een jaar, drie jaar. Vroeger had ik het na twee jaar wel gezien. Als je bezig bent jezelf te ontwikkelen, moet je niet te lang ergens werken. Maar ik heb nu het gevoel dat ik van dit restaurant iets moois moet maken." Als het woord Michelinster valt, dan trekt Jacobs een zuinig ge zicht. Hardop uitspreken dat je zo'n ster wilt, is niet gebruike lijk in de horeca. „Natuurlijk streef je naar een Michelinster. We hadden er bijna een, maar op dat moment vertrok de chef kok. Dan kun je weer van onder af aan beginnen. Een Michelin ster is mooi, maar schept aan de andere kant weer verplich tingen." Hoe dan ook, Jacobs zal voorlopig de gasten in het Noordwijkse restaurant ver wennen en stilletjes hopen dat de beloning komt. Van jongs af aan is het Jacobs' passie om anderen te plezieren. Hij was tien jaar toen hij in het café van zijn ouders zijn eerste biertje tapte. Zijn kostje was ge kocht. De officiersmess in Brunssum was zijn eerste werk gever. Daarna volgden er nog vele. Vorig jaar keerde hij terug naar zijn geboortestreek, maar al snel lonkten de Hotels van Oranje, die de verloren zoon weer liefdevol in de armen slo ten. In Noordwijk kan hij zijn ei kwijt. Sinds zijn komst is de wijnkaart van 120 naar 360 wij nen gegroeid. En binnenkort wordt de wijnkelder uitgebreid, ook al om de gasten straks ter plekke een wijn te laten proe ven. Jacobs maakt 's zomers steevast een reis naar Italië om nieuwe wijnen te zoeken. De Meestergastheer lijkt voor het moment een tevreden mens. Toch kijkt hij alweer ver der in de toekomst. „Marketing, dat lijkt me ook wel leuk." rob onderwater Eigenaar vroeg geen toestemming aan appartemenbewoner. m den haag/katwijk wim van wanrooy De eigenaar van Haasnoot Mode moet tiendui zend gulden boete per dag betalen als hij door gaat met de verbouwing van de gevel van zijn winkelpand aan de Voorstraat in Katwijk. Vol gens rechter Robbers handelt de ondernemer onrechtmatig, nu hij verzuimd heeft om toe stemming te vragen aan de vereniging van eige naren, waartoe ook de boven hem wonende ap partementbewoners behoren. Een aantal van hen klaagde gisteren voor de Haagse rechtbank steen en been over de overlast en schade die zij van de 'illegale' verbouwing ondervinden. Zij spanden daarom een kort geding aan om de bouw stil te laten leggen. Robbers leek daar snel aan tegemoet te komen. Hij wilde dan ook eens 'kort door de bocht' gaan. „Bent u zonder toe stemming aan de verbouwing begonnen", vroeg hij direct aan de gedaagde ondernemer. Een ferm 'ja' bleef achterwege en zo duurde het toch nog ruim een uur voordat er voor Robbers klaar heid kwam in de zaak. Haasnoot, zo gaf ook zijn advocaat tijdens de zitting toe, had van de ver eniging van eigenaren geen toestemming gekre gen om zijn zaak aan de buitenkant te verfraaien. Terwijl er wel een protestbrief op zijn deurmat was gevallen toen leden van die club in septem ber vorig jaar lucht kregen van de op handen zijnde verbouwing. „Maar toen daar geen reactie op kwam, namen we aan dat die verbouwing niet door zou gaan", verklaarde een van de apparte mentbewoners voor de rechter. In januari van dit jaar bleek dat een vergissing. De herenmodezaak ging wel degelijk uitbreiden. „Dat is nu al de der de verbouwing. In al die gevallen heeft Haasnoot dat zonder toestemming gedaan. Schade die daarbij is aangericht, is nooit hersteld. En wij on dervinden daarnaast zoveel overlast, dat er wat aan gedaan moet worden. Om zeven uur 's och tends wordt er begonnen en de werkzaamheden Rc gaan tot tien uur 's avonds door. Soms[>an uur." Robbers koos al snel de zijde van de ker nadat die lieten doorschemeren da lus zaamheden ten tijde van de zitting gew de; gingen, „is dat fatsoenlijk", vroeg de r iei de gedaagde partij. „Als je een vergun _i je bouwen", wees Haasnoot op de meente verkregen bouwvergunning. R( )j zowat van zijn stoel van verbazing toen ners er nog eens fijntjes op wezen dat der in de rechtszaal tegenover elkaar h eF staan. Ook toen was er onenigheid ovi bouwing. „Ook in een kort geding? L< ,ar dan niets van?" wilde Robbers weten, stil in de zaal. Aan het einde van de zitting werd s delijker dat beide partijen gewoon n door één deur kunnen. De verhoudinfr J de loop der jaren verstoord. Overleg is niet meer bij. Ook de vergaderingen w 31 eniging van eigenaren lijden daarom noot zou die sessies voor moeten zit vergaderingen worden, zo bleek, nauv nd geschreven. Nu staat er ineens een vol de zaterdag op stapel, waar de toestenu de verbouwing aan de orde komt. „Wi j vergadering voorzitten? U, meneer Has 1 Dat kan toch niet. U bent belanghi Robbers schudde nog eens het hoofd. Tot er toestemming volgt, mag de niet verder verbouwen. Volgens zijn wordt er vanaf zaterdag dan weer verdf ,t „Want de meeste bewoners stemmen voor de verbouwing. Dat is nu al duii als het werk stilgelegd moet worden, verhoudingen nog ernstiger versto wordt het echt oorlog", waarschuwde b Robbers vond het echter tijd dat df van de modezaak een lesje leert. „Uit oogpunt besluit ik tot stoppen." uk:- •n.' noordwijkerhout Beteuterd kijkt de chauffeur van de vracht wagen die gisteren de bovenleiding op de spoorwegovergang op de 's-Gravendamseweg vernielde naar de kabel die achter zijn voertuig hangt. De man had hout geladen en reed in de richting van Noordwijkerhout, maar kwam er op de overgang achter dat hij was vergeten de kraan te laten zakken. De bovenleiding werd tientallen meters meegesleurd, de bestuurder kon zich met een sprong uit de wagen nog in veiligheid brengen. Door het voor val was tot de avond geen treinverkeer mogelijk tussen Leiden en Haarlem. Niet alleen de treinreizigers liepen gisteren door het ongeval vertraging op: bij Sassenheim en Noordwijkerhout stonden automobilisten in de file omdat de provinciale weg tus sen de twee dorpen niet berijdbaar was. foto dick hogewoninc Katwijkerfilmde Duitse ramptrein De Katwijkse woningbouwver enigingen beginnen met de verkoop van duurdere huur woningen. De Katwijksche Bouwvereeniging verkoopt als eerste 37 woningen aan de Mercurius. De gemeente Kat wijk steunt de opschoning van het bestand aan huurhuizen in het dorp. Katwijk bezit verhoudings gewijs al meer koop- dan huurhuizen. Zestig procent van het huizenbestand is koopwoningen, terwijl lande lijk de verdeling op 50/50 ligt. Desondanks zien de woning bouwverenigingen en de ge meente wel brood in het ver kopen van nog meer huurwo ningen. „De verenigingen in Katwijk zijn bijna sociale woning bouwverenigingen en deze woningen zitten in een sector die niet de eerste prioriteit heeft", zegt wethouder Van der Plas (SGP/GPV). De wo ningen aan de Mercurius moe ten rond de 350.000 gulden per stuk opbrengen. Huurders die niet willen kopen, kunnen overigens onder de oude huur voorwaarden blijven zitten. Katwijk en de woningbouw verenigingen zijn dit jaar van zins kritisch naar de voorraad huurwoningen te kijken en te bepalen welke woningen er nog meer in aanmerking ko men voor afstoting. Met de op brengst van de verkoop wor den de woningen in een lagere huurklasse opgeknapt en on derhouden. 'Hoger parkeertarief jaagt dagjesmensen weg De Noordwijkse strandexploitanten hebben 'met verba zing en ongenoegen' vernomen dat de gemeente op het Wantveld een parkeertarief gaat rekenen van twee gul den per uur en een dagtarief van zestien gulden. Ze vre zen dat deze parkeerprijzen de dagjesmensen, hun klan ten, zal verjagen. Die zullen massaal doorrijden naar Katwijk of andere kustgemeenten, schrijven de onderne mers in een brief aan het Noordwijkse college van bur gemeester en wethouders. job de kruiff In Scheveningen kost parkeren aan de boulevard een tientje per dag, Zandvoort heeft een terrein met 1500 plaatsen waar het dagtarief 7,50 gulden is. „Wat heeft Noordwijk extra te bieden?", vragen de onderne mers zich af. Volgens hen valt een terugloop van het aantal bezoekers te verwachten die hen brodeloos maakt. Ze schrij ven dat ze destijds hetzelfde ef fect voorspelden toen het par keertarief op de Bosweg werd ingevoerd. De dagjesmensen mijden die parkeerplaatsen in derdaad, maar ze zijn 'gelukkig' bereid om het 'normale dagta rief van 7,50 gulden op het Wantveld te betalen paviljoenhouders. Het gulden per dag nog niet vast. Wetht wil tot dusverre niet dan dat voor een eventueel zestien maximumprijs is. parkeren geldt van vijf en wordt twee uur. „Kan er eens serii nagedacht om eei parkeertarief op hel en de Bosweg in luidt de slotvraag \i joenhouders. De brie tekend door het GOI zamenlijk Overleg Strandbedrijven, en genaars van de noordelijk gelegen Wachten op reparatie bovenleiding „Als die locomotief bij mij in de tuin had gestaan, kregen ze hem niet terug." Katwijker Ma rien Bos verzamelt alles wat met treinen te maken heeft. Hij filmde vorige week zaterdag op het station van Emmerich de nachttrein naar Basel die twee uur later bij Brühl zou ontspo ren. Het filmpje was een dag la ter te zien op het NOS-journaal. „Gewoon voor het ritje", nam Bos die zaterdag een avondre tourtje Emmerich, met zijn vas te collega-spoorfreaks Jan en Jaap Kloos en Maarten van der Bent. De vier maken regelmatig zulke uitstapjes. Daarbij is de sport om zoveel mogelijk kilo meters af te leggen. Schiphol- Hamburg-Hannover en terug op één dag bijvoorbeeld. Het is nog geen ziekte, vindt hij zelf. „Een ander gaat thuis op de bank zitten, wij zitten in de trein." Maar toch. Uitstappen geldt als zonde van de tijd, ten zij het is om, pakweg, een pos ter met de vertrektijden in Os- nabrück mee te krijgen. De videocamera is altijd mee, zo ook vorige week. „We waren in Emmerich uit de trein naar München gestapt en even naar de Rijn gaan kijken. Toen we langzaam terugliepen naar het station stond de trein naar Ba sel er nog. Hij had al bijna tien minuten vertraging. We zijn he lemaal langs de trein naar vo ren gelopen. De machinist was nog aan het bellen, en ik had ruimschoots de tijd om mijn camera te pakken, door de knieën te gaan en het vertrek te filmen." De volgende ochtend belde 5SSI HL! I tie vc id ov ;bles ook id te Katwijker Marien Bos filmde vorige week de trein die twee uur later bij Brühl ontspoorde. een van zijn vrienden. Die had op Teletekst gelezen dat de trein was verongelukt. Even dachten de twee dat ze zelf in de ramptrein gezeten hadden, maar het 'lopende spoorboekje' Bos was ondanks een korte nacht snel wakker en wist dat het een trein later was. „Om tien uur zag ik in een extra jour naal de eerste beelden. Wel een vreemde gewaarwording. We hadden die trein een dag eerder nog zien staan, nu lag-ie daar in brokken." Het was Jan Kloos die Bos er op moest wijzen dat hij een unieke film had gemaakt. Niet dat de band iets met het onge luk te maken had. Er was geen sprake van een waggelende ma chinist of een technisch man kement. Maar het waren de laatste en bovendien 'aardige' beelden van de trein, zoals Bos zelf zegt. Toch reageerde de NOS eerst lauwtjes. Hoe lang foto taco van der eb het was en wat voor bandje, wilden ze weten. „En toen was het: we bellen u wel terug." Dat gebeurde tóch, en drie kwartier later stond de koerier op de stoep. Die avond waren de beelden nog nergens te zien. Pas toen Bos er al niet meer op rekende, bleek een deel van zijn opnames m; naai te zitten. De WD de er zelfs nog meer sief de instappende, baar gemaakte macl Bos, 37 jaar, gemi tenaar op de afdelinj Di en in zijn vrije tijd c deA bij de VLOK, hield e uder bedrag aan over. Dai ;h0p komende maanden o ,rdoi zomertoers, regio-, en eurodominokaai ;e_ weet alles van goed] |and meters maken op met name het Duitse den tip wil hij niet zou het in die trein|Ni druk kunnen worden Schönes Wochenend ilanc een aanradertje. Vcx slw met z'n vijven een perkt in stop- en sfmar; „Dat hebben ze inge nker vandalisme tegen Sindsdien zitten de We wachten dus mi wat de NS doet", zej zich overigens ook avondretourtje Henj ewe heb je vijf minutei mg trein terug gaat' - no| irwo ma vermaakt. Als h mg eind van zo'n met de 'veewagen' v kon naar Leiden terug hot Het Duitse spoor Ichl voriet, ook na de ran rige week. „Omdat goed georganiseerd ben daar in een pa; ie, h veel hogesnelheidsli grond gestampt. Ik daarvoor in Nederla e tal regels en wetten h g moet hier ook meer men. Ja, ook een Ri itjo lijn. Dan hoef ik niel osk; de auto naar het stati e, is ™>s 'e: scc eb«

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20