Leidsch Dagblad Uitstel voor tientallen operaties HÉ ïffiTE Leiden maakt eind aan informatiechaos Defensie buigt voor Kamer en sluit vliegveld Valkenburg 59 - Leidse Pieterskerk krijgt monument voor getal pi verkopen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Turkenjagersbespelen Duitse muziekpodia ,AG 15 FEBRUARI 2000 l<H aties Peper iternet claraties van minister van binnenlandse zaken vanaf vandaag op inter- Bt heeft een woordvoer- n de bewindsman be- gemaakt. Persoonlijke latie is verwijderd. De is 'www.minbzk.nl'. mbaarmaldng volgt op praak van de Raad van ia het verzoek van een om inzage van res- tbonnetjes van Peper. menie wijst [declaims af nië wijst schadeclaims mgarije en Joegoslavië lanleiding van de cya- "iging van hun ri- ter van de hand. Roe- zegt zelf de meeste te hebben geleden e lekkage uit een door istralisch bedrijf gerun- udmijn. Daarom heeft ld zelf recht op schade- ding, vindt Boekarest. arbeidsbureaus 0 banen weg Arbeidsbureaus ver ruim een kwart van de banen. Door het sterk de aantal werklozen en e concurrentie van uit- lireaus is er veel minder tiiddelen voor werklo- e vakbonden zijn ver- d omdat in januari nog rerteld dat er juist vijf- rd banen bij moesten st over gele ion-bordjes ïilig Verkeer Nederland de gele 100-kilometer- s langs de snelwegen jnen. De ANWB daaren- vindt dat ze (voorlopig) i blijven. De Tweede bespreekt vandaag het el van minister Netelen- de bordjes op de vang- g te halen. mtesonde elt rond Eros lierikaanse ruimtesonde cirkelt sinds gisteravond isteroïde 433 Eros, die is md naar de Griekse god liefde. Wetenschappers door deze missie meer en te komen over hoe we tuinen wapenen tegen ïden die op de aarde af- raatje voor liekosten "s met studerende kinde rijgen van minister Her van onderwijs een tege- ioming van vijftig gulden studiekosten. De bijdra- dt voor ouders met een len tot 52.000 gulden, ans heeft dat gisteren in eede Kamer toegezegd. 13 lasjnikov terug iussische klas fan de eerste besluiten e Russische interim-pre- Poetin was de herinvoe- ran militaire vorming op 1- Veel Russen waren to blij dat dit onderdeel vjettijden was geschrapt, oeten nu met lede ogen en dat pubers weer leren een kalasjnikov-geweer a7 MDAAG 22 PAGINA'S iland 3,5 iland 7 iren Kunst 19 mie 8 9 f en Samenleving 14 ek van de Dag 2 13,15,17,1 3,20 ?1 sieprogramma's _11 s/Strips _10 Dverzicht 14 OPGERICHT 1 MAART 1860 Bewoners Merenwijk zijn overlast pluimvee meer dan zat 17 Stichting Bewaakt Bewoond met tegenzin weg uit Vlietland College 18 Jubilerend Aphens echtpaar wil nog één keer de nacht samen doorbrengen 20 21 CBK-directeur Katwijker Martien Tennisser Peter voelt niets voor van den Bos Wessels verslaat opheffen Leidse filmde als laatste in Rotterdam kunstuiüeen Duitse ramptrein Andrei Pavel Gemeente richt bureau onderzoek en statistiek op leiden anp Het getal pi in 35 cijfers achter de komma op een gedenksteen. Daarmee wil het Wiskundig Ge nootschap de verdiensten eren van de Leidse hoogleraar Lu- dolph van Ceulen, die leefde van 1540 tot 1610. Het monu ment moet een plekje krijgen in de Pieterskerk in Leiden, waar Van Ceulen werd begraven. Pi is het getal dat de verhou ding tussen de middellijn en de omtrek van een cirkel uitdrukt. Van Ceulen, behalve wiskundi ge ook grootmeester in het schermen, had ooit een graf steen in de Pieterskerk. Daarop stond vermeld hoe hij met veel rekenwerk het getal pi 3,14159....) had ontleed tot 35 cijfers achter de komma. De grafsteen, de enige bron van deze wetenschappelijke publi catie, verdween spoorloos in het midden van de vorige eeuw. De Stichting Pieterskerk Lei den wil geen steen op de vloer als het niet de oorspronkelijke is. Daarom is gekozen voor een gedenksteen. De onthulling is op 6 juli tijdens een wiskunde- congres. leiden wim koevoet De sollicitatiegesprekken zijn deze week begonnen en als al les meezit is het bureau onder zoek en statistiek komende len te operationeel. Met zo'n amb telijke afdeling erbij (kosten: vier ton, omvang: drie fulltime arbeidsplaatsen) denkt de Leid se wethouder Vos (WD) een einde te maken aan een groot probleem waarvan vooral raadsleden last hebben. Zij kunnen hun belangrijkste taak - burgemeester en wethouders controleren - onvoldoende uit voeren door een groot gebrek aan beleidsinformatie. Vooral cijfermateriaal ontbreekt. Het PvdA-raadslid Van der Veen concludeert dat Leiden al jaren 'met de natte vinger wordt be stuurd'. Van der Veen staat niet alleen in zijn opvattingen. Ook D66- fractievoorzitter Welling, WD- 'er Geertsema en SP-voorman Vergeer klagen dat zij dikwijls besluiten moeten nemen over subsidies en plannen zonder dat ze voldoende inzicht heb ben in de effecten. Ambtelijke rapporten over de noodzaak van een bureau voor onderzoek en statistiek maken duidelijk dat de raadsleden be paald niet overdrijven. Hierin is te lezen dat op het stadhuis weliswaar alle informatie te krijgen is, maar dat deze is ver spreid over tal van bureaula den. Ambtenaren besteden zelf veel tijd aan het bijeenzoeken van gegevens. De situatie zou vergelijkbaar zijn met die in een 'bibliotheek zonder catalo gus'. De chaos vormt een bedreiging voor de toch al niet florissante financiële positie van de ge meente. Behalve dat er nu geld wordt uitgegeven zonder dat duidelijk is waaraan, heeft Lei den ook in toenemende mate problemen met de verplichte levering van allerlei informatie aan rijk en provincie. Een actu eel voorbeeld is het Leidse plan voor het grote-stedenbeleid dat volgens minister Van Boxtel aan alle kanten rammelde. Met het grote-stedenbeleid staat voor Leiden zo'n 300 miljoen gulden op het spel. Pagina 16: 'Besturen met de natte vinger* atlanta/houston Tornado's hebben gisteren in het zuidwesten van de Amerikaanse staat Georgia aan zeker 22 mensen het leven gekost. Ze ker honderd mensen zijn gewond geraakt. Onder de puinhopen liggen nog mensen begraven. Op de foto het stadje Camilla waar tientallen huizen zijn verwoest. Volgens ooggetuigen ziet het er uit alsof een atoombom is ontploft De zware stormen hebben ook schade aangericht in de staten Florida, Alabama, Arkansas, Mississippi en Tennessee. In die staten raakten enkele mensen gewond. foto reuters phil coale Afspraken over aanpak Britse voetbalvandalen londen gpd De Britse, Nederlandse en Bel gische politie gaan nauwer sa menwerken in de strijd tegen het voetbalvandalisme. De mi nisters Korthals (justitie), Peper (binnenlandse zaken) en hun ambtsgenoten Straw (Groot- Brittannië) en Duquesne (Bel gië) hebben dat gisteren in Lon den afgesproken tijdens een werkbezoek dat in het teken stond van het Europese kampi oenschap voetbal. De Nederlandse en Belgische politie worden tijdens Euro 2000 bijgestaan door Britse ver bindingsofficieren en er zal re cente informatie worden uitge wisseld over supportersstro men, verdachte individuen en veroordeelde voetbalvandalen. Britse hooligans die in Neder- lapd worden veroordeeld kun nen dankzij de overeenkomst een uitreisverbod opgelegd krij gen van een Britse rechter. De Kooy genoemd als nieuwe thuisbasis Orions leiden/utrecht onno havermans In het Leids Universitair Me disch Centrum (LUMC) is de si tuatie minder nijpend dan in de rest van het land. ,,Van structu rele sluiting van OK's is hier nog geen sprake", alus prof. J. van Kleef, hoofd van de afde ling anesthesiologie. „Maar zor gen heb ik wel." Volgens Van Kleef telt Neder land momenteel 45 vacatures voor anesthesiologen. Die zijn niet snel te vervullen omdat de opleiding vijf jaar duurt. .Anes thesiologie is niet de enige af deling met problemen. Ook hartchirurgie en andere specia lismen kampen met een tekort aan mensen. Maar chirurgen kunnen het probleem soms nog oplossen binnen de afdeling. Wij doen ons werk in en rond om de operatiekamers en daar om is het personeelstekort met een voelbaar." Daardoor moeten operaties soms worden uitgesteld. „Dat gebeurt incidenteel, maar we den haag/valkenburg hans jacobs/haags redacteur Vliegveld Valkenburg gaat dicht. Defensie heeft marine vliegkamp De Kooy in Den Hel der aangewezen als vervanger. De meerderheid van de Tweede Kamer krijgt daarmee haar zin. Dat is de conclusie van het gis teren gehouden Kamerdebat over de Defensienota 2000. Het kabinet moet nog een be sluit nemen, waarbij de kosten van de verhuizing een belang rijke rol spelen. Volgens staats secretaris Van Hoof (defensie) gaat het om een half miljard gulden. De Kamer twijfelt aan de juistheid van die berekening. Van Hoof beloofde de cijfers binnenkort te overleggen. Defensie geeft Valkenburg overigens niet zonder slag of stoot op. Van Hoof maakte dat nog eens duidelijk. „We hebben de behoefte niet om weg te gaan, maar als het moet, dan gaan we", aldus de staatssecre taris. Tot voor kort vond hij dat minister Pronk (VROM) maar een alternatief moest aandra gen voor Valkenburg. Tenslotte moeten de Orions van de mari neluchtvaartdienst wijken voor woningbouw. Maar gisteren kwam Van Hoof tot verrassing van de Kamer zelf met De Kooy voor de dag. Precies de locatie die D66 - de felste voorstander van sluiting van Valkenburg - al eerder had aangedragen. Ande re plekken, zoals de lucht machtbases Woensdrecht en Eindhoven, leveren te veel pro blemen op. Van Hoof voorspelde nog een pittige discussie in het kabinet. Valkenburg is tenslotte niet al leen marinebasis, maar ook re geringsvliegveld en landings baan voor NAVO en Internatio naal Gerechtshof. De bewinds man heeft ook geen cent over voor de verhuizing. „De kosten zijn niet voor mij. Als je bedrijf of huis op last van anderen er gens weg moet, dan betaal je dat toch ook niet zelf', hield Van Hoof de Kamer voor. De Kooy moet geschikt worden ge maakt voor de komst van de Orions uit Valkenburg. Kamer lid Stellingwerf (RPF/GPV) kon daar begrip voor opbrengen, maar zette met zijn collega's vraagtekens bij de genoemde hoge getallen. Pagina Leiden: Leidse wethou der Van Rij verwacht nog felle strijd om Valkenburg HOUTEN KASTJE CA 92X40X34 CM 79.- nil 59." RIETEN MAND I4.9S uil 2 VOOT 24.' nu i EXCL. MANDEN berlun dra/anp De muziekbands noemen zich 'Turkenja gers' of 'Gestapo' en hun teksten staan bol van de rassenhaat en antisemitisme. Ex treem-rechtse muziekgroepen in Duitsland worden steeds populairder. Sinds 1995 is het aantal concerten van dergelijke bands verdubbeld tot meer dan honderd, blijkt uit een rapport van de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst. Meer dan de helft van de optredens vond plaats in de voormalige DDR, vooral in de deelstaat Saksen. Gemiddeld trokken de concerten tweehonderd bezoekers, met als uitschieter een optreden dat in september in Saksen plaatshad. Dat werd door twee duizend mensen bezocht. Ook in Nederland komen rechts-extremis- tische bands voor, zoals de skinheadband Landstorm. Drummer van deze groep is de voormalig lijsttrekker van CP'86 en activist van het militante Aktiefront Nationale Soci alisten (ANS). Behalve de naziskinheadbands zijn er in Nederland ook rechts-extremistische black metalbands met namen als Holocaust en Heretic actief. Ook verscheen er twee jaar geleden een Nederlandstalige cd met lied jes die vooral gericht waren op de aanhan gers van gabberhouse. Initiatiefnemer was een voormalig CP'86-bestuurslid, die te genwoordig actieleider is van de nationalis tische organisatie Voorpost. De jeugdige NR. 42235 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 071-5143545 HET WOORD IS AAN Raoul Chapkis Geen roos zonder haaruit val. Situatie in Leiden minder nijpend De acht academische ziekenhuizen in Nederland moe ten steeds vaker de operatiekamers sluiten wegens ge brek aan personeel. Elke maand worden tientallen zware operaties uitgesteld. Er bestaat een groot tekort aan anesthesiologen, chirurgen en operatie-assistenten. °75° ■1*/5° °76° 70% 40% 40% 20% 30% 40% maken het later weer goed. De totale productie blijft op ni veau, dus we halen het afge sproken aantal operaties wel", aldus Van Kleef. Medische teams staan vrijwel dagelijks voor de keuze wie ze moeten opereren, aldus de Utrechtse hoogleraar anestesiologie J. Knape vanmorgen. „De patiënt met een acute hartstoring of die met een hersentumor?", aldus Knape vanochtend. „Alle pati ënten in nood moeten natuur lijk geholpen kunnen worden. Daarom moet er snel iets ge beuren." Knape, die spreekt namens de beroepsvereniging, eist snel overleg met de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (VAZ) en 'de Tweede Kamer'. Om aan meer personeel te ko men wil hij specialisten uit het buitenland halen. Voorzitter J. Werner van de VAZ wü nieuw overleg met minister Borst van volksgezondheid. Volgens hem moet de opleidingscapaciteit vergroot. Kok: Geld voor zorg, onderwijs en staatsschuld den haag gpd Het kabinet zal volgend jaar meer geld uittrekken voor het onderwijs en de gezondheids zorg. Dat zei premier Kok giste ren op een PvdA-bijeenkomst over de vergrijzing van Neder land. Volgens Kok moeten de meevallers die de schatkist dit jaar staan te wachten niet al leen worden gebruikt om de staatsschuld af te lossen, maar ook voor extra investeringen in onderwijs en zorg. Vorige week werd bekend dat de overheid dit jaar elf miljard gulden meer binnenkrijgt dan verwacht. Extra geld voor on derwijs en zorg is een diep ge koesterde wens van Koks eigen partij, de PvdA. Regeringspart ner WD wil vooral de staats schuld aflossen. Tijdens de bijeenkomst gis termiddag benadrukte PvdA- Kamerlid Van Zijl dat aflossing van de schuld niet alle proble men voor de toekomst oplost. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) bepleitte twee weken terug nog dat de staatsschuld snel moet worden afgelost om de AOW in de toekomst betaalbaar te hou den. Volgens Van Zijl is dat niet nodig. Hij verwacht dat de AOW betaalbaar blijft doordat de overheid hiervoor een spaar fonds in het leven heeft geroe pen en doordat ouderen al meebetalen aan de AOW. ia, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. bezoekers van de optredens zien de muziek als een uiting van rebellie tegen de maat schappij. De concerten zijn meestal.ge- heim. Inmiddels zijn er op de Duitse markt enige honderden titels met neo-nazimuziek te koop. laarlijks komen er tussen de vijftig en honderd bij, een groeiend aantal uit het buitenland. De autoriteiten kunnen de mu zikanten vaak moeilijk vervolgen. Veel mu zikanten zoeken de grenzen van de wet op en publiceren teksten die net niet onwettig zijn. De cd's met racistische muziek worden in Nederland onder meer aan de man ge bracht via Daimonion uit Schiedam en Ber- zerker Records uit Oegstgeest. Voorletters: Postcode: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: D Per maand automatisch (ƒ34,80) n Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Tl Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN, Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB? Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vle: www.leldechdagbled.nl 712141 400114 I maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1