'Kunstuitleen heeft juist winst geboekt' Pechtold wendt ateliercrisis af 'Niet iedereen is even gedisciplineerd' Cultuur Kunst Afscheid op Valentijnsdag *ote Prijs' ook in de jazz 'Pr-stunt' valt slecht bij gedeputeerde Macabere muzikale shows ito irleeswedstrijd in Leiden pil Wie is de voorleeskampioen van Leiden? Dat wordt ^nmiddag vastgesteld tijdens de Leidse voorronde van de nale Voorleeswedstrijd. Het evenement begint om 14.00 de Tuinzaal van de Leidse Burchtsociëteit. Acht voorlees- ioenen uit groep 7 en 8, uitgekozen door verschillende ba- olen uit Leiden, zullen het podium beklimmen om een 'JP ent uit een zelfgekozen kinderboek ten gehore te brengen. eskundige jury beslist wie zich de Leidse voorleeskampi- H iag noemen. De winnaar mag een jaar lang het wissel- 15 'e mee naar school nemen. Daarnaast zullen de drie beste zers Leiden vertegenwoordigen in de kwartfinales van de iale Voorleesdag. pk- |les Jan de Bont is een van de grote kanshebbers op een ie n|en Framboos voor zijn film The Haunting. De onderschei- ou een twijfelachtige eer betekenen voor de Nederlandse ■ur, aangezien de Gouden Framboos bedoeld is om de ste film van het afgelopen jaar te duiden. The Haunting t pai vijf nominaties. Dat zijn er drie minder dan de twee idigi te kanshebbers, Star Wars - The Phantom Menace en de elijki che bedoelde western Wild Wild West met Will Smith. An- kui ansrijke kandidaten zijn Big Daddy en horror-hype The is d Vitch Project. De Frambozen worden toegekend door een I: „2 van 450 filmkenners. De winnaarslijst wordt op 25 maart, igin voor het Oscargala, bekendgemaakt. Nog niemand ooit kan zijn beloning, een met goudspray bewerkte plastic fram- nee; ip een super 8-filmrolletje, opgehaald. gen anne Moore in Hannibal Lech ippt geles De Amerikaanse actrice Julianne Moore volgt Jodie oi op als FBl-agente Clarice Starling in de vervolgfilm Han den )p de uiterst populaire thriller The Silence of the Lambs igmi nathan Demme. De opnames voor de verfilming van de lillei lamige roman van Thomas Harris beginnen in de lente, bou icdelijk in de Toscaanse hoofdstad Florence. Julianne g G speelt naast Sir Anthony Hopkins, die er uiteindelijk mee »rmee ingestemd opnieuw de rol van seriemoordenaar ibal the cannibal' Lecter te spelen. Zijn eerste interpreta- zen idit hyperintelligente monster leverde hem in 1992 een op. Hannibal wordt geregisseerd door Ridley Scott, de ci- nisa van bekende films als Alien, Blade Runner en Thelma and ;ew vai het Alphense café Querelle, waar zaterdag om 17.00 uur t de uurschildering wordt onthuld. Wethouder Dales zal hier- mii nvezig zijn. Het kunstwerk is gemaakt door Maartje een studente fotografie aan de kunstacademie. Zij zal de ïnruimte van het café verfraaien met een combinatie van wo irukken en schilderwerk. Querelle houdt hiermee een tra- ere. Elk jaar geeft het café een andere kunstenaar de ijn of haar werk langs deze weg 'onder de mensen' te jven en. Publiek is welkom bij onthulling in Querelle aan de Ju- >bro raat 32 in Alphen aan den Rijn. lijke ij d >pre de Bont: slechtste film-nominatie hulling kunstwerk in Alphens café aan den rijn» Drinken, praten én naar kunst kijken. Dat Amsterdam De Amerikaanse danseres Valerie Valentine (44) nam gisteravond, na vijftien jaar, op Valentijnsdag als solist afscheid van het Nationaal Ballet. Nog eenmaal liet ze zich van haar beste kant zien tijdens een benefiet galavoorstelling in een uitverkocht Carré in Amsterdam. Het benefietgala is de permière van haar stichting Valen- tijn, die geld inzamelt voor de bestrijding en genezing van kinderziek tes. De afscheidsvoorsteling van Valentine bracht 140.000 gulden op voor het Duchenne Parent Project voor kinderen met de spierziekte van Duchenne. foto anp/koen suyk Garenmarkt-plan morgen in commissie leiden pablo cabenoa Bijna was het crisis. Het be stuur van Stichting Atelierbe- heer Leiden dreigde op te stappen als de gemeente niet binnen twee maanden zou reageren op het Ontwerp-Be- drijfsplan voor het stadsate- lier Garenmarkt 1. En prompt staat het Leidse atelierbeleid op de agenda voor de com missievergadering, morgen avond. Ruim binnen het ulti matum, maar wel een jaar na het verschijnen van het be drijfsplan van de stichting Atelierbeheer. In oktober 1998 werd Stich ting Atelierbeheer Leiden op gericht door nota bene de ge meente zelf. Het beheer van de stadsateliers was namelijk in handen van diverse ambte lijke diensten en dat werkte volgens een cultuurnota van 1997 'oneigenlijk gebruik' en 'ongelijke beschikbaarheid' van stadsateliers in de hand. De Stichting Atelierbeheer Leiden moest daar een eind aan maken en kreeg de ver antwoordelijkheid voor de exploitatie van het atelier- pand aan de Garenmarkt. Dat was in datzelfde jaar gekocht van de Rijksgebouwendienst. Door het uitblijven van ge meentelijke regelgeving ech ter, bestond de stichting ruim een jaar alleen op papier. In een bestuursvergadering van afgelopen vrijdag stelde de Stichting Atelierbeheer Lei den dat de maat vol was. En door de 'afwezigheid van voortgang' besloot het voltal lige bestuur zijn zetel be schikbaar te stellen bij verder uitblijven van een reactie. Daar heeft wethouder Pechtold nu op tijd een stokje voor gestoken. De wethouder verklaarde gisteren dat hij ge durende een periode van vijf tien maanden op zoek is ge weest naar geld. En inmid dels heeft hij dat gevonden. ,,Ik geef volmondig toe dat het te lang heeft geduurd, maar het grootste probleem waren de financiën. Ik kon niet zomaar het plan goed keuren zonder de benodigde middelen. Nu hebben we twee ton ter beschikking staan voor de Stichting Ate lierbeheer Leiden. En het be drijfsplan komt in de raads commissie cultuur ter spra ke." Daarmee is voor Pechtold de kous niet af. „Voor mij is niet meer dan netjes om nog eens met het bestuur van de stichting rond de tafel te gaan zitten en in alle rust de zaken nog eens te bespreken." CBK-directeur voelt zich niet bedreigd door PvdA-voorstel tot afschaffing jodite van Nederland, rlijkse wedstrijd voor fikanten, krijgt een ioze 'n were'^ van Ik sina^ ^un' bunnen ama" t ee n beroepsjazzmuzikan- nnt iden 'n de Dutch Jazz p ition 2000. Op 13 juli is de Jazz Heats The Ha- n finale in de drie catego- de wedstrijd telt. edstrijd is een initiatief Nederlandse Toon- aarsbond, Paradiso iehuis, North Sea Jazz Conamus, NVPI en belangrijkste categorie is die van de groepen. De win naar hiervan krijgt 10.000 gul den en mag optreden tijdens het North Sea Jazz Festival. An dere categoriën zijn voor solis ten en nieuw talent. Musici die willen meedoen, moeten een demo insturen met drie nummers: een eigen com positie, een interpretatie van de klassieker All the things you are en een compositie naar keuze. De jury selecteert de achttien deelnemers die naar de voor rondes gaan om te strijden voor een plek in de finale. Vanaf dinsdag is er een website met info over de wedstrijd: www- .dutchjazzcompetition.net. Er is juist winst geboekt, reageert directeur C. van Driel op het plan van de Leidse PvdA fractie om de kunstuit leen van het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) af te schaffen. Volgens de sociaal-democraten is het niet kos tendekkend en kunnen alleen mensen met een dikke portemonnee zich de huur van kunstwerken veroorlo ven. Een groep die toch al zijn weg vindt naar galeries en musea, zo redeneert de PvdA. Van Driel: ,,Er is sinds '95, het jaar dat ik aantrad bij het CBK, steeds een stijging te zien in de opbrengsten van de kunstuiüeen." geheel opheffen. Ze voelt zich niet bedreigd door de uitlatingen. Eerder ziet Van Driel het laatste voorstel van de PvdA als een bijdrage aan het op handen zijn de stadsdebat over de toekomst van de samenwerking van het CBK en De Lakenhal. Een bre leiden pablo cabenda CBK-directeur Van Driel kijkt niet echt meer op van die uitla tingen. Het is niet de eerste keer dat de instelling waar ze zich voor inspant onder vuur ligt. In 1998 wilden de sociaal-demo craten de kunstinstelling in zijn der publiek bereiken? Dat doet het CBK al, volgens Van Driel. Zij het met andere middelen dan de kunstuitleen. „We heb ben onder andere educatieve projecten en zoiets als de Kunstroute waar belangstellen den jaarlijks een kijkje kunnen nemen in de ateliers van Leidse kunstenaars." „Op die manier proberen we beeldende kunst al wat laagd- rempeliger te maken. Het is maar de vraag hoe en of je de kunstuitleen specifiek als be leidsinstrument kunt gebruiken om je bredere publiek te berei ken. Het idee van de PvdA om kunst langs te brengen bij men sen in de wijk of op de markt is niet reeël als je geen uitgebreid pr-apparaat tot je beschikking hebt. En daar is weer geld voor nodig." Blijft het feit dat kunst voor het grootste deel door hogerop- geleiden tussen de 25 en 40 jaar oud wordt gehuurd Dat wees een onderzoek uit '96/'97 al uit. „Kijk, het is niet altijd een kwestie van een dikke of een dunne beurs. Mensen maken gewoon een heel bewuste keu ze als ze een kunstwerk kopen. Sommige mensen besluiten dan maar een keertje niet op vakantie te gaan. En je kunt niet zeggen dat mensen die een kunstwerk huren, zich ook de koop kunnen veroorloven. Ik vind de redenering van de PvdA op dat punt dan ook te kort door de bocht." „Als je wilt, kun je natuurlijk van de kunstuitleen een ideeële instelling maken. De kosten van de verhuur kunnen dan omlaag en op die manier bereik je in derdaad een wat minder draag krachtig publiek. Maar het is maar de vraag of de PvdA dat ook daadwerkelijk wil. Dan kom je namelijk haast per defi nitie in de rode cijfers. Terwijl het PvdA juist wil dat we kos tendekkende instelling wor den." Een idee dat Van Driel zelf ook aanspreekt. In de krant van afgelopen zaterdag beweerde ze al dat de kunstuitleen van het CBK al bijna geheel kostendek kend draait. „Maar kostendek kend betekent niet automatisch dat je een breder publiek be reikt. Kostendekkend betekent kunst naar waarde betalen en de verhuurprijzen schieten dan meteen de hoogte in." Een andere optie die de PvdA voor ogen heeft is van de kunst uitleen een zelfstandige com merciële instelling maken. Mocht dat niet lukken, dan zou het hele begrip kunstuitleen af geblazen moeten worden en de kunstwerken moeten worden teruggegeven aan de betreffen de kunstenaars. Ondoordacht volgens Van Driel. „We hebben ongeveer 4000 kunstwerken in onze collectie. Een gedeelte stamt nog uit de BKR-tijd. Dat is gemeentelijk bezit, daar is voor betaald. Moet je dat zo maar weggeven?" den en de regio bestaat grote belangstelling voor de >eld 'uristische kunstbeoefening. 'Heilig vuur1 volgt stad- en lie lenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, hilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. lag aandacht aan de leerlingen van het Fioretti College, tijdens de voorbereiding op 'Anatevka'. lich sl v ilig vuur, nou dat mag je ichil 'el zeggen," verzucht do- ronl 'ederlands Huug Tiele- Het kost ontzettend jd en inzet. Maar het zijn f m "ten in de pap en het is tri rlijk veel leuker dan les- In de aula van het Fio- n ji Allege in Lisse ruikt het looi. Uit de muren groei den. Jute doeken hangen he uin van de zoldering, ilitii andkar met gebutste lussen staat ingeklemd i strobalen, manden en ibezems. Een aftandse lachine houdt een vale lp nzijn bek. IC groot te acteren," hitst usse Margriet de Koning r)l dingen op. „Realiseer je in Anatevka staat en niet iula van het Fioretti. bof erling behamert een pia- aat e eveneens in jute ver hel s. De techniek is nog druk god weer met lampen en ka- ista n een verrijdbare steiger. skiJ iciteitssnoeren hangen Ou' igers van de balken, e ufr de schermen is Eva lan bezig met de kos- Fioretti-leerlingen doen Anatevka leeuwarden tuums. Haar arm zit in het ver band, dus zelf meespelen gaat niet. „Het is moeilijk om ieder een de juiste kostuums uit te delen want alles lijkt op elkaar. Maar het was makkelijk om ge noeg kostuums te vinden: alles wat oud en gescheurd is kan je gebruiken." De kleren moeten ,de armoedige sfeer oproepen van de joodse gemeenschap in een dorp in de Oekraïne, kort voor de Russische revolutie. Volgens Eva heeft het Fioretti een naam hoog te houden als het gaat om toneel. „Elk jaar doen we één grote productie. Dit jaar dus de musical Anatev ka: fiddler on the roof. De voor stelling begint nu langzamer hand ergens op te lijken. Alleen de scènewisselingen gaan nog niet helemaal goed." Voor vanmiddag staat dan ook een hele doorloop op het pro gramma, mét kostuums, maar nog zonder licht. Huug Tiele- mans speelt de rol van Tevje, de straatarme melkboer met zijn vijf dochters en zijn zelf- verzonnen bijbelteksten. Hij doet hierbij niet onder voor uitslag in zijn voordeel uit. „Ik had niet verwacht dat zoveel mensen tegen Van Krimpen zouden zijn. Het is een waarschuwing voor Van Krim pen." De verstandhouding tussen de twee be reikte zijn dieptepunt toen de museumdirecteur vorige week de Friese Costuum Commissie en de provinciale museumconsulent niet langer in het museum wilde huisvesten. De provincie, de grootste subsidiegever, gaf het museumbestuur te kennen dat de directeur een toontje lager moest zingen. Zowel de commissie als de muse umconsulent mogen nu voorlopig blijven. Mul der wil binnenkort met het bestuur overleggen hoe Van Krimpen het beleid vorm moet geven. De Friese cultuurgedeputeerde B. Mulder veegt de vloer aan met de verkiezingsstunt van direc teur Wim van Krimpen van het Fries Museum. „Ik ben niet onder de indruk en hecht geen enkel belang aan de uitslag. Het is een pr-stunt", aldus Mulder. Van Krimpen liet na een aantal conflic ten over zijn museumbeleid de Friese bevolking zondag kiezen of hij mag aanblijven als directeur. Tweederde van de ruim 2700 stemmers wil Van Krimpen behouden voor het Fries Museum. De andere bijna negenhonderd kiezers zien hem het liefst zo snel mogelijk opstappen. Mulder legt de Tijdens de repetitie van Anatevka: „Het was makkelijk om genoeg kostuums te vinden: alles wat oud en gescheurd is kan je gebruiken." foto dick hogewoning wijlen Lex Goudsmit, die de hoofdrol in Anatevka tientallen jaren met verve speelde. Tiele- mans: „We zijn eerst met een man of zeven naar een voor stelling geweest om te kijken of we zelf ook Anatevka wilden spelen. De laatste jaren probe ren we er echt een leerlingen voorstelling van te maken. Het feit dat leraren bepaalde rollen spelen doet daar niets aan af." De regie is in handen van een viertal professionals. Eva: „Er zijn twee regisseuses voor het toneelstuk, dan nog een cho reograaf en een dirigent voor het orkest. En dat wordt alle maal bij elkaar gegooid tot één musical." Volgens haar zijn het dit jaar vooral onderbouwers die eraan meewerken. De repe tities liggen mooi op schema en het gaat al goed. „Alleen is niet iedereen even gediscipli neerd, dat merk je wel." De voorstellingen zijn al uitver kocht, daarom is een extra voorstelling ingeroosterd. Zit er veel verborgen talent on der de jonge acteurs? Regisseu se Margriet de Koning: „Er zit ten er tussen die je bijna geen regieaanwijzingen hoeft te ge ven. Maar anderen hebben misschien maar één regeltje tekst en die hebben daar al veel moeite mee." Daisy Duiven voorden prijst het zangtalent van Tessa Warmerdam. Zelf loopt Daisy als Nachum de be delaar in vodden gehuld tussen de dorpelingen rond. Over Tes sa heeft ze niets te weinig ge zegd: als zij begint te zingen in haar rol van dochter Chava, kijken zelfs de technici even van hun werk op. silvan schoonhoven* Screamin' Jay Hawkins 1929-2000 Hij sprong uit een doodskist en werkte met slangen, vuur en doodshoofden. Screamin' Jay Hawkins maakte een ma caber spektakel van zijn muzi kale shows. Hij had zijn bij naam niet voor niets gekregen: schreeuwend en kermend zong hij 'I Put a Spell On You', net als die dag in 1956 toen Hawkins stomdronken die ei gen compositie opnam. De plaat werd geen hit, maar grie zelend werd geconstateerd dat de platenwereld een monster had gebaard: Screamin' Jay Hawkins was een boeman met voodoo-invloeden, zo werd gezegd. Het zou z'n platencar- rière in de Verenigde Staten ernstig in de weg staan. De als Jalacy Hawkins in 1929 in Cleveland geboren bluesgi gant werd wereldberoemd met zijn song 'I Put a Spell On You'. Hij nam het nummer in 1956 op voor het Okeh label. In de jaren '60 scoorde hij hits met 'Alligator Wine', Feast of the Mau Mau' en 'I Hear Voices'. Buiten de theaters werd door moeders gedemonstreerd met teksten als 'We willen niet dat onze dochters naar Screamin' Jay Hawkins. foto reuters Jay Hawkins gaan kijken!'. Het is hem altijd een doorn in het oog geweest dat tal van ande ren wel scoorden met 'I Put a Spell On You', zoals Nina Si- mone, Creedence Clearwater Revival en The Animals. Trou wens, z'n hele act werd gegapt: Little Richard, Arthur ('Fire') Brown, 'Crazy' Lord Sutch, al lemaal namen ze onderdelen uit z'n show over en maakten er goede sier mee. Zelf wilde hij op den duur van het kwade imago af, maar zelfs The Rolling Stones wilden hem in 1981 in New York uitslui tend in hun voorprogramma hehben als hij maar z'n bonte spektakel inclusief doodskist opvoerde. Steeds meer ging het Screamin' Jay Hawkins dwarszitten dat niemand wilde horen dat hij over een goede stem beschikte. Goed, hij werd uitgenodigd voor het North Sea Jazz Festival en het publiek in Europa en in lapan droeg hem op handen. Hij trad zelfs op in twee zeer gewaardeerde films: 'Mystery train' ('89) en 'A rage in I lar- lem' (uit '91). Maar eigenlijk vond Jay Hawkins zichzelf meer een operazanger. Hij was geen monster, geen zwarte Vincent Price. „Ik wil verdom me opera zingen. Ik wil zfngen! Ik wil Figaro doen, 'Ave Maria'. Ik ben het beu een monster te zijn." Sinds een paar jaar woonde Hawkins in de buurt van Pa rijs. Zaterdag overleed de Amerikaan in een ziekenhuis in een voorstad van Parijs waar hij enkele dagen eerder een aneurysma-operatie had on dergaan aan een gezwel in de slagader. Hij werd zeventig jaar. PARUS TOM VAN RUSWUK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19