Alphen wil verkeer uit centrum weren Kerk en Zanen heeft in 2002 een eigen kerk Bruidspaar wil nachtje samen zijn Rijn Veenstreek Met de krant naar Thialf... Bejaardenhuizen helpen mee aan logeerpartij legaal in het kruisgelj^ Kapotte fiets en natte stellen politie voor raat Ouderen Alkemade le omgaan met de compiü Ontsluitingsweg Kerk en Zanen om dichtslibben te voorkomen De gemeente Alphen wil de bewoners van de wijk Kerk en Zanen uit het centrum weren als ze daar niets te zoe ken hebben. Daarvoor moet er voor de wijk een extra ontsluitingsweg komen bij voorkeur onder de spoorlijn door naar de industrieterreinen en dan over de Ven- nootschapsweg naar de Hoorn. Het is een van de maat regelen die Alphen in petto heeft om te voorkomen dat de stad in 2010 is dichtgeslibd. Dat bleek gisteravond tij dens de presentatie van het gemeentelijk verkeers- en vervoersplan (GWP) aan de politiek. alphen aan den run saskia buitelaar Als bij De Hoorn vervolgens de vurig gewenste Beatrixbrug over de Oude Rijn wordt ge bouwd, kan het verkeer naar de Gnephoek. Daarvandaan is het over de Eisenhowerlaan nog maar een klein stukje naar de provinciale N207 richting Lei- muiden en de A4. De weg moet dan wel een speciale rijstrook voor bussen en vrachtverkeer krijgen en een beter kruispunt bij Alphen. Met beide wensen is de provincie Zuid-Holland al een tijdje aan het werk. Een andere manier om de fo renzen uit Kerk en Zanen snel Alphen uit te krijgen, is een be tere aansluiting van de wijk op rijksweg 11 rond Alphen. Op die manier zijn ze via Zoeter- woude zelfs sneller op de A4 dan over 'het karrespoor tussen Alphen en Leimuiden', in de woorden van verkeerswethou der Groen in 't Wout. Dat berekende althans het adviesbureau AGV uit Nieuwe- gein, dat in opdracht van de ge meente de verkeerstoekomst van Alphen onder de loep nam. De Hoge Zijde van het centrum krijgt in 2010 veel meer ver keersbelasting, becijferde AGV. Deels door het vernieuwde stadshart, deels door de nog al tijd groeiende wijk Kerk en Za nen. Met het huidige wegennet staat het dan grofweg van het station tot onderaan de Juliana- brug potdicht. Dus ook het Raoul Wallenbergplein; de ro tonde die onlangs is voorzien van een tweede rijstrook. Om daar wat aan te doen moeten de toegangswegen naar dat ver keersplein ook tweebaans wor den gemaakt. Het alternatief, een tunnel onder het Bospark door vanaf de Laan der Conti nenten naar de Prins Bernard- laan, is volgens de wethouder onrealistisch. Om ook de andere inwoners van Alphen met hun auto uit het centrum te weren moet er een goed fietspadennet komen. Een gedetailleerd actieplan doorvoor, net als voor het openbaar vervoer en voor het autoverkeer, wordt later gepre senteerd. Dan zijn ook de tijds planning en de kosten bekend. De gemeente wil de grote lij nen eerst met de inwoners be spreken. Bijvoorbeeld via infor matie-avonden en een stadsde bat. Dat moet nog dit voorjaar gebeuren. De gemeenteraad kan dan na de zomervakantie de verkeersplannen definitief vaststellen. De politieke partijen krijgen binnenkort in een commissie vergadering nog de tijd om in houdelijk op de plannen te rea geren. Geen kante »ri in kruisgeb hoogmade janneke de* ialf d< ■nf den haag/hazerswoude-rundijk persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 64-jarige hande laar in dumpartikelen uit Ha- zerswoude veroordeeld tot een boete van 2500 gulden en drie maanden voorwaardelijk cel- Dumphandelaar krijgt hoge boete straf voor wapenbezit. Tijdens een controle in de in Gouda gevestigde dumpzaak van de man nam de politie op 26 november 1998 zeventien gaspistolen, duizend knalpatro nen en zeshonderd gaspatro nen mee. Verder werden zes busjes met traangas en 46 werpmessen in beslag geno men. De politierechter legde de man uit dat de Nederlandse wet het bezit van deze wapens ver biedt. alphen aan den run» Speciaal voor abonnees van deze krant is, in samenwerking met Connexxion Tours, een tweetal dagarrangementen sa mengesteld naar de World Cup-finale in het Thialf IJssta- Met,l>L W 'urU fantastisch spektakel.' dion in Heerenveen. Zowel op 19 als op 20 februari kunt u de unieke sfeer meemaken tijdens een schaatswedstrijd op abso luut topniveau. Voor slechts f.59,50 per persoon, inclusief vervoer per luxe touringcar en een staanplaats, bent u getui ge van het voorbijflitsen van onder meer wereldrecordhou der Gianni Romme, van Rintje Ritsma, van Renate Groene- wold en van Tonny de Jong. Deze krant heeft de hand we ten te leggen op de gezelligste plaatsen in het stadion, name lijk in een van de bochten. De wedstrijden moeten de beslis sing gaan brengen wie de World Cup gaat winnen op de volgende afstanden: 1500 voor dames en heren en de 3000 voor dames en 5000 voor he- Voor reserveringen kunt u tot uiterlijk donderdag 17 februari tot 12 uur terecht bij Connexxion Tours in Haarlem, 023 - 5155 200, onder vermel ding van 'Lezersaanbieding Thialf. annette lameuer In de hal van het verpleeghuis Oudshoorn schiet Elizabeth van der Laan-van Tol (85) af en toe vol. Haar echtgenoot Jan van der Laan (88) die in het verzor gingshuis St. Joseph woont, klopt haar bemoedigend op de schouder. Hij komt weliswaar elke dag naar zijn vrouw in Oudshoorn, maar -dat het Al- phense echtpaar op deze hoge leeftijd noodgedwongen door gezondheidsredenen een LAT- relatie heeft, zint hen helemaal niet. „Mijn grootste wens is dat ik nog eens een nachtje bij mijn man mag slapen", zegt Van der Laan met ingehouden verdriet. Het echtpaar is binnenkort 65 jaar getrouwd. „Ik heb al een brief met de wens van moeder naar Henny Huisman ver stuurd", vertelt dochter Eliza beth Pauw. „Het enige dat ze nodig hebben is een hotelka mer en een verpleegkundige." Helaas heeft ze geen ant woord gekregen. „Het is toch wat als je op je oude dag nog apart moet zitten van mekaar", herhaalt mevrouw van der Laan. „Ach, gelukkig zijn jullie Het ziet er naar uit dat Service Holland zijn fc het Hoogmadese knj weer moet sluiten. H 6 huist sinds 1 januai pand aan de Visset ^ér meerderheid van ?z cobswoudse gemeen echter tegen het plat gemeentebestuur om een kantoorbestemmi ven. Dat bleek gistei gele de raadscommissie ordening. Het irriteert de mee|ei leden vooral dat het werkzaam is in het palvijf er volgens het huidigi ite 1 leen maatschappelijk! iche saties gebruik van kui an; ken. WD'er Kroes is d Vitc tegen het voorstel: J schot op een wijzigin bestemmingsplan kan zijn niet." Ook Gemee ipe protesteert bij het gen stuur. „Wij kunnen pruimen", aldus Barte gj De raadsleden hech aan het maatschappe gele van het gebouw, oi pand in vroeger tijden tigd door de Hoogm; volking. Na verschillet ïan kwam het kruisgebou iedi den van Thuiszorg Q land, die het in 1997 vier ton verkocht aan denaar A. van Goozen hoge prijs is het vo schappelijke organisa van tisch onmogelijk gewi het te huren. Het CDA heeft liAjj, kantoor in het pand, n daaraan wel de voorla Mi een huis, de wens var he naar. Het liefst ziet de de kantoorbestemmingiw wordt gegeven. Het dan niet te lang leegs eni wijl er gezocht kan wo iru een betere oplossing, enige partij waarvan toor rustig mag blijven en. Wethouder Haasbro tra: kantoor geen tijdelijke bestemming geven, naar wil er een perma vulling aan geven, du niet voor de hand." Di den willen dat hij d maakt met een nieur zodat Tiet schoonm *11*11 i niet langer dan noodz FOTO TACO VAN DER EB Jan zoekt zijn vrouw Elizabeth elke dag op in het verpleeghuis. Alphens echtpaar Van der Laan binnenkort 65 jaar getrouwd er nog, en pa komt toch elke dag", antwoordt dochterlief troostend. Het bruidspaar heeft veel lief en leed met elkaar gedeeld. Ze hebben samen acht kinderen, zeventien kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. „We heb ben een heel hecht gezin en ko men ook nog geregeld bij elkaar over de vloer", zegt Van der Laan. Hij is altijd onderhouds- timmerman geweest bij de dak- pannenfabriek Van Oordt. „We moesten altijd hard werken en echt breed hadden we het niet. Maar we hadden het goed. We waren altijd gezond, op de ogen van moeders na." Mevrouw Van der Laan ziet niet zo goed, maar dat is altijd al zo geweest. „Ik heb mijn man gevonden op het ijs", 'glundert mevrouw Van der Laan. Ze is geboren en getogen in De Kwa- kel bij Uithoorn. Haar zus was dienstbode tegenover het huis van Jan van der Laan, aan de Hoorn in Alphen. „Ik kwam mijn zus opzoeken en met de vastenavond gingen we met een koppeltje schaatsen. En zo is het gegaan." Het 65 jarig bruiloftsfeest vie ren ze op 27 februari, met een mis in de Pius X kerk. alphen aan den run saskia buitelaar Misschien komt het voor het jubilerende echtpaar toch tot een nachtje samen. Want er zou voor cüt echtpaar toch iets te regelen moeten zijn, vinden Oudshoorn en St. Joseph. Daarom gaan directeur J. Mul der van het verpleeghuis aan de Rijn en teamleidster J. Kemp van verzorgingshuis St. Joseph bekijken of ze er sa men uitkomen. Volgens Mulder ligt het voor de hand dat er iets wordt geor ganiseerd in St. Joseph, waar Van der Laan een eigen kamer heeft. „Die hebben wij hier nauwelijks. Ja. na de verbou wing, maar dat duurt nog een paar jaar. Een eigen apparte ment geeft iets meer privacy, alhoewel ik denk dat het voor het echtpaar meer iets emotio neels is dan iets fysieks." Ook Kemp is bereid om te kijken wat mogelijk is. Een bed aanschuiven of een overnach ting in de logeerkamer is zó geregeld. „Alhoewel ik natuur lijk niet weet hoeveel zorg me vrouw Van Tol nodig heeft. Verpleging is er wel, maar een aangepast bed hebben wij niet voorhanden. In elk geval ga ik even naar Oudshoorn bellen om het uit te zoeken." Dat Henny Huisman iets voor het jubilerende echtpaar kan betekenen lijkt erg on waarschijnlijk. Een woord voerder kan in de duizenden brieven het exemplaar van de Alphense familie niet zo gauw vinden. „Bovendien zijn er nu geen uitzendingen van de Sur prise-Show. Pas tegen het na jaar, als de nieuwe serie be gint, wordt alle post doorgeno men. Maar dan zijn veel ver zoeken, zoals deze, allang ach terhaald." blijven zitten. Eigenaar Van Goozt laconiek onder. „Ik s zo gauw. Het blijft kantoor met een opt woning. Ik zou niet er anders moet kome~e rele en kerkelijke in n willen er niet in." Da. schrikt O. Sprenkels ning Service wel. „Dai^ lend. We zitten er net maar eens praten mi meente en de verhuu het moment dat Spre gebouw betrok, wist bestemmingsplan nt worden gewijzigd, makelaar verzekerde allemaal in orde zou ki Gereformeerden en hervormden in Alphen bouwen godshuis aan Amerikalaan alphen aan den run jan westerlaken De gereformeerden en her vormden in Alphen, die aan het eind van de Amerikalaan in de wijk Kerk en Zanen een nieuwe kerk bouwen, dubben over de vraag of er luidklokken in het godshuis moeten komen. De bouwcommissie laat de buurt daarover meebeslissen. „Want daar heb je mee te maken en rekening mee te houden", zegt commissievoorzitter N. Vonk. De kerkgenootschappen stre ven ernaar dat zij begin volgend jaar kunnen bouwen. Een jaar later - in £002 - willen ze de kerk, die 3,5 miljoen gulden kost, in gebruik nemen. De ge reformeerden en hervormden betalen ieder de helft. De bouwcommissie buigt zich over de vraag hoe groot in Alphen aan den Rijn het kerk bezoek is. Dan bepaalt zij hoe veel zitplaatsen er in de nieuwe kerk moeten komen. „De mees te kerken die worden gebouwd hebben tussen de 350 en 400 plaatsen. Dat is ook voor ons een richtlijn", zegt Vonk. „In de gymzaal waar Kerk en Zanen nu kerkt, komen elke zondag zo'n 300 mensen. Maar wij ver wachten meer bezoekers als de nieuwe kerk eenmaal in gebruik is genomen." De kerk wordt duizend vier kante meter groot. Bijna de helft van de ruimte wordt benut voor de kerkzaak In het gebouw komt een wijkzaal, die plaats- biedt aan zeventig bezoekers. Voor de jeugd (jong en wat ou dere) komen er diverse ruim ten. Rond de kerk komen enke le tientallen parkeerplaatsen en een fietsenstalling. De kerk, die nog een naam moet krijgen, wordt modern en op de toe- Herenhuizen te koop? Foutje. Op deze plek komt het 'huis van de Heef te staan. komst gericht, zegt J. Mulder, zich thuisvoelen. Met die op- die namens de commissie het dracht gaat de architect bin- bouwbudget bewaakt. Die keus nenkort aan de slag. Natuurlijk heeft de commissie bewust ge- hebben we ons afgevraagd waar maakt, omdat erin de wijk veel de kerk zou moeten komen: in jonge gezinnen wonen. „Het Kerk en Zanen of in het cen- moet een kerk worden waarin trum van de gemeente. De keus de gereformeerden en her- is gevallen op de nieuwe woon vormden uit Kerk en Zanen wijk." Zowel Vonk als Mulder vindt de bouw van een nieuwe kerk in een periode dat de godshui zen leeglopen, verantwoord. Vonk: „Er zijn in Alphen inmid dels diverse kerken verkocht. De Kruiskerk (hervormd), Op- standingskerk (hervormd) en de Salvatorikerk (gereformeerd) FOTO WIM DIJKMAN Dat geld dient om de nieuwe kerk in Kerk en Zanen te beta len. De Salvatorikerk mag nog wel tien jaar als kerk worden gebruikt. De investering die wij doen is verantwoord. Als we langer wachten kan het wel eens te laat zijn. En wat is er nu eigenlijk voor de jeugd? Hele maal niets. De kerken hebben boven een bankgebouw twee ruimten gehuurd, die handen vol geld kosten. Bovendien is de bouw van een kerk ook de op bouw van je kerkelijke gemeen te. En we willen wat betekenen voor de wijk." Inrichting Voor de inrichting van het kerk gebouw (orgel, stoelen, banken enzovoorts) is er een commis sie in het leven geroepen, die zich tot doel heeft gesteld 600.000 gulden in te zamelen. Op 1 januari 2002 wil zij dit be drag aan de kerk overdragen. De inzameling is inmiddels be gonnen. Eén van de meest opvallende initiatieven is een flessenactie waaraan Hoogvliet en Albert Heijn meewerken. De kerk vraagt haar lidmaten de bonne tjes die zij voor het innen van het het statiegeld krijgen, aan haar te schenken. Met beide su pers heeft de kerk de afspraak gemaakt, dat zij die bonnetjes één keer per maand mag inle veren. De kerk verwacht dat de ze actie een bedrag van 20.000 gulden oplevert. „We sporen de mensen aan", zegt J. Westhoff, die de kar voor de fondsenwerving trekt, „op verjaardagen geen cadeau te geven, maar het geld aan de kerk te schenken. We hebben op internet een website waar mensen ons ideeën aan de hand kunnen doen hoe we aan geld kunnen komen. In mei ho pen we een grote klapper te maken. Dan vragen we de kerk gangers om eenmaal een grote bijdrage te storten. Daarnaast hebben we nog allerlei andere acties, die geld in het laadje moeten brengen." alphen aan den run saskia buitelaar De politie heeft vrijdag bij de spoorbrug in Alphen aan den Rijn een beschadigde fiets en een jas gevonden. Wie de spullen er heeft achtergelaten en wanneer is nog een raad sel. Voorzover bekend, is er niemand in de wijde omge ving van Alphen als vermist opgegeven. De politie doet daarom een oproep aan de ei genaar, of andere mensen die iets weten, om zich te melden. Via de provincie Zuid-Hol land kreeg de politie vrijdag rond 10.30 uur de melding dat er spullen lagen op het beton- deel van de spoorbrug over de Gouwe, zo'n tweeënhalve me ter onder de walkant. Het bleek een blauw-groene Bata- vus damesfiets, type Railstar, met een krom voorwiel en een scheef stuur. De fiets was an derhalf jaar geleden door een onbekend persoon geleend bij een Alphens verhuurbedrijf en nooit meer teruggebracht. Er naast lag een kletsnatte don kerblauwe jas, half lang, met geruite voering en op de rug het merk Adidas. Na de vondst heeft terpolitie vanaf de omgeving afgezocht niets gevonden, doen we nu een opro schien zijn er mensen kunnen helpen", zegt litiewoordvoerder. hem heeft de politie derzoeksmethoden benut. Ziekenhuizen naderd, ambulances bedrijven zijn gebeld niemand is vanaf die voerd." v lili Omdat er geen di aanwijzingen zijn, is duikers naar een lich zocht. „Er kan wel zijn gebeurd. Misschi|ve mand met zijn dronl 'e' tegen een paaltje aan in het water gevallen der gaan lopen. Of ra lnJ is iemand tegen de tn r'i den. Maar als je gewoi trek je niet nog even ji :°l Het is een raar verhae10 komen er niet uit." Wie informatie he bellen met de politie ar phen: 0172-484555. it de Voor ouderen in Alkemade wordt er vanaf 6 maart een computercursus georganiseerd. Tijdens de lessen leren deelne mers met Windows en Word omgaan. Ze moeten eerder de cursus 'kennismaken met de computer' hebben gevolgd. Deelname kost 200 gulden plus 30 gulden voor het boe >e De cursus bestaat e lessen van anderhal! s. wordt op maandagod w houden in het dienstel n Jacobus aan de Saskis jc lenburchlaan in Oui n; ring. Opgave via de in r de Stichting Ouderen 1 ia 071-3317967 (maandi met vrijdag van 9 tot 1 7

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18