Geen restaurant in Tolhuis Oegstgeest Oud-wethouder CDA krijgt schuld van zandaffaire donder ons was de boel allang afgebroken' ïasTfaKanggaMen" Regio p-staartbotsing Oegstgeest zorgdheid er school eterwoude Populieren onder het mes Zoeterwoude enthousiast over Beeldenroute 2000 WD en Progressief Zoe- ide zijn bezorgd over de iting van de rooms-ka- e basisschool Westwoud Veldzichtstraat in het )e school kampt met een aan lokalen, omdat zij lit schooljaar negen eeft. Momenteel wordt edwongen les gegeven in omdat Westwoud maar kalen heeft. emeente en de Stichting iek Onderwijs in Leiden i een oplossing. Gedacht aan noodbebouwing op hoolplein of een verdie- >p het huidige gebouw, mogelijkheden moeten rorden onderzocht. De spreekt zich in een tadium uit over de toe- Westwoud. Aanrijding door laagstaande zon groe- warmond Een 30-jarige Warmondse auto mobiliste heeft gistermiddag rond 13.00 uur op de kruising van de Herenweg en de Burge meester Scholvinckstraat in Warmond een bromfietser om ver gereden. De 47-jarige Lei derdorper had voorrang, maar de automobiliste verklaarde hem niet te hebben gezien, om dat de laagstaande zon in haar ogen scheen. De bromfietser is voor de zekerheid naar het Dia- conessenhuis gebracht. rechts. Het ongeval had plaats op de kruising van de Kleyn Pr- 7-jarige automobilist uit offijtlaan en de Queridolaan in ;eest botste gisteren rond het Oegstgeestse Haaswijk. De uur op de auto vlak voor Oegstgeestenaar raakte licht ge loen die stopte om voor- wond en is voor controle naar e geven aan verkeer van het LUMC gebracht. wim koevoet Door toedoen van oud-wethou der Wassenaar van het CDA zit Warmond vast aan Grond- en Zandexploitatiemaatschappij Rijnland, dat zand wil winnen in 't Joppe. Dat concludeert fractievoorzitter Slingerland van Progressief Warmond na lezing van vertrouwelijke juridi sche rapporten. Slingerland was er een jaar of vijf geleden bij toen het besluit viel om Grond- en Zandexploitatie maatschappij Rijnland te laten betalen voor een onderzoek naar de mogelijkheden van zandwinning. Wassenaar houdt er een heel andere lezing van de gebeurtenissen op na. Hij vindt dat Warmond helemaal niet vastzit aan Rijnland en dat nu opeens een claim uit de 'ju ridische hoge hoed' wordt geto verd. Slingerland had en heeft be zwaren tegen zandwinning. Hij vond het destijds al riskant om in te gaan op het aanbod van Rijnland. De maatschappij leg de zo'n anderhalve ton op tafel om de voor- en nadelen van zandwinning in kaart te bren gen. Volgens Wassenaar schiep dat geen verplichtingen. Hij zei in de bewuste vergadering on der meer, dat Rijnland slechts de rekening van het onder zoeksbureau zou betalen. Zou het onderzoek uitwijzen dat zandwinning verantwoord was, dan nog hield de gemeenteraad de mogelijkheid om het verzoek af te wijzen. Ook kon volgéns Wassenaar Warmond na het onderzoek met een zandwinner in zee gaan die een hogere prijs biedt. Op vragen over deze gulheid van Rijnland antwoordde Was senaar destijds dat voor de grond- en zandwinningsmaat schappij, een onderdeel van Volker Wessel Stevin, anderhal ve ton een 'ingecalculeerd be drijfsrisico' is. ,,Een voorinves tering van een ton-en-nog-wat is niets als je denkt miljoenen te kunnen verdienen." Wassenaar wist met dit ver haal de tegenstribbelende Slin gerland over de streep te trek ken. Op de vraag of het PW- raadslid nu het gevoel heeft dat hij toen in de maling is geno men, antwoordt hij: „Ie kunt ook omgekeerd redeneren. Ik had gelijk, maar heb dat niet gekregen. Ik heb de situatie be ter beoordeeld dan wethouder Wassenaar." De oud-wethouder houdt an no 2000 echter vol dat War mond nog altijd alle vrijheid van handelen heeft. „Wel is af gesproken dat éls de gemeente zou besluiten tot zandwinning, Rijnland als eerste in aanmer king zou komen." Ook wijst Wassenaar erop dat het besluit om Rijnland te laten betalen voor het onderzoek een demo cratisch besluit is geweest. „De gemeenteraad had het nooit ge pikt, als hieruit verplichtingen waren voortgevloeid." Wethouder Van de Velde (PW) wil liever niet reageren op de uitlatingen van zijn voorgan ger Wassenaar. „Je vervalt dan zo snel in welles-nietes-spelle- tjes. Het enige dat ik kan zeggen is dat er juridische adviezen lig gen van twee onafhankelijke bureaus. Die zullen we moeten volgen." Nog maar enkele weken gele den voerde Van de Velde niet de claim van Rijnland, maar heel andere redenen aan om af te wijken van het college-pro gramma van de PW-WD-coali- tie, waarin staat dat deze raads periode geen zand wordt ge wonnen. Zo beweerde Van de Velde aanvankelijk 'om' te zijn vanwege de nieuwe mogelijk heid om zandwinning te com bineren met grondstort, waar door het risico van afkalvingen van oevers minder groot is. Vo rige week gaf Van de Velde op aandringen van met name PW- burgerlid Van Kuijen toe, dat Warmond vast zit aan Rijnland vanwege verplichtingen vanuit het verleden. Volgens PW-fractievoorzitter Slingerland draaide Van de Vel de aanvankelijk om de hete brij heen, omdat die het een zwak tebod vond om te verwijzen naar de erfenis van het vorige college. De PW-fractie baalt volgens Slingerland 'verschrik kelijk' van de claim van Rijn land. „Hadden we dit eerder geweten dan hadden er in ons verkiezingsprogramma én in het collegeprogramma andere dingen gestaan over zandwin ning. Nu moeten we dat alle maal gaan uitleggen." Wasse naar roept volgens de PW'er te gemakkelijk dat er een konijn uit de hoed wordt getoverd. „Ik voel er veel voor hem inzage te geven in de stukken. Kijken of hij dan nóg zo zeker van zijn zaak is." Burgemeester Van der Wel probeert te sussen. Ze vindt niet dat er voor Warmond 'ram pen' zijn gebeurd. Ze geeft toe dat het niet volgens plan was dat Warmond nu zaken moet doen met Rijnland, maar zake lijk bekeken is het zo gek nog niet om in de huidige college periode munt te slaan uit het zand uit 't Joppe, zegt ze. Her en der worden grote infrastruc turele werken uitgevoerd. De vraag naar zand is groot en dat is bevorderlijk voor de prijs. Dat er nu moet worden afge weken van het collegeprogram ma vindt ze ook geen ramp. „Daar doen politici dramati scher over dan het publiek. Dat begrijpt soms beter dat een col legeprogram, zeker in moderne tijden als deze, geen ijzeren corset mag zijn. Bovendien kunnen we een en ander uitleg gen en heeft het publiek er baat bij, dat we straks wellicht be langrijke projecten zoals de Dorpsstraat en de herinrichting van Koudenhoorn kunnen be talen van de opbrengsten van het zand." jwaren tegen >rkeursrecht I ongegrond vtrpafke van der toolen lcht bezwaarschriften te- et voorkeursrecht van de ?nte Leiderdorp op een gebieden langs de A4 mgegrond verklaard. De lissie voor beroep- en be- schriften vindt dat het ge- tebestuur de verschillen- •langen zorgvuldig heeft jgen. De gemeente heeft oorkeursrecht gevestigd woningen en bedrijven de A4 te kunnen neerzet- Het geld dat daarmee verdiend gaat naar een pte aanleg en overkap- an de rijksweg (het zoge- W4-plan). voorkeursrecht betekent gemeente recht van eer- op heeft op de grond. De armakers waren onder en de eigenaren van twee luizen aan de Hoogma- eg, tennishal De Munnik inenkoekenrestaurant De erg. De gemeente wil de illende sportcomplexen Hooiberg naar een ande- k in Leiderdorp verplaat- )e commissie voor be en bezwaarschriften wil ordelen over de proble- lie de betrokkenen daar- tebben, voordat een be ver de verplaatsing zelf is ten. /oude In het monumentale Tolhuis aan de Haarlemmertrek vaart in Oegstgeest komen definitief geen'restaurant en een galerie. Dat zegt de Oegstgeestse zakenman en wet houder Smitsloo, die het pand in 1998 kocht. Belangrijk ste reden voor die beslissing is volgens Smitsloo een reeks 'minder vriendelijke brieven' van een 'handjevol' plaatsgenoten. Daarin werd onder meer gesteld dat Smitsloo van alles en nog wat voor elkaar krijgt, enkel en alleen omdat hij wethouder is. Smitsloo ontkent alle aantijgin gen aan zijn adres met klem. „Iedere Oegstgeestenaar kan en mag een monumentaal pand als het Tolhuis kopen en daar voor bouw- en andere plannen indienen. Bijvoorbeeld om daarin een restaurant in de hoogste categorie en een galerie te vestigen. Dat is écht niet al leen aan mij alleen voorbehou den. En dat ik wethouder ben, heeft totaal geen invloed. De af deling bouwen en wonen be kijkt mijn plannen net zo kri tisch als die van ieder ander. En dat vind ik ook niet meer dan terecht." Desondanks heeft Smitsloo zijn plan om in het Tolhuis een toprestaurant te vestigen laten varen. De belangrijkste reden daarvoor is dat hij 'er absoluut geen zin in heeft om de komen de tien jaar in de verdediging te moeten'. „Het leed is nu eigen lijk al geschied. Dergelijke brie ven en praatjes zingen nu al door het dorp. Maar het is pure laster, smaad en afgunst. Maar maak dat maar eens goed dui delijk aan de buitenwereld. Ik ben in mijn eer en goede naam aangetast, maar dat hoort en ziet niemand. Door mijn plan nen voor een restaurant over boord te zetten, hoop ik dat de persoonlijke aanvallen op mij ophouden en dat de dorpsrod del snel verstomt." Smitsloo heeft geen zin om wegens laster en smaad naar de rechter te stappen. „Daarmee vestig je nog een keer de aan dacht op je en dat wil ik nu juist niet." M. Duyster is een van de briefschrijvers die kanttekenin gen plaatste bij de plannen van Smitsloo. „Het is een uit de hand gelopen hobby van mij om Menno Smitsloo uiterst kri tisch te volgen. Ik heb namelijk weinig vertrouwen in een wet houder die ook projectontwik kelaar is. Maar ik ben echt niet op succes uit, alleen op een fris bestuur. En daarom schrijf ik satirische brieven aan het adres van het gemeentebestuur. Ik wil speldenprikken uitdelen om de gemeente scherp te houden. Duyster maakt het niets uit of in het Tolhuis nu wel of geen restaurant wordt gevestigd. „Dat is niet mijn zaak. Ik wil al leen maar alle procedures kri tisch volgen en van commen taar voorzien. En dat heb ik dus gedaan. Niets meer en niets minder." Het Tolhuis wordt nu defini tief gesplitst in een woon- en een kantoorgedeelte. In het kantoorpand vestigt zich Smits loo Vastgoed, dat nu nog aan de Leidse Schipholweg zit. De geplande aanlegsteiger voor het restaurant wordt ingekort. „Van de oorspronkelijke honderd meter aanlegsteiger blijft niet veel meer dan dertig meter over." Briefschrijfster Duyster stelt dat ze ook de nieuwe plannen met een kritisch oog blijft vol gen. „Ik ben bang dat het oor spronkelijke monument in de verdrukking komt, doordat het kantoorpand te grootschalig wordt." Smitsloo bestrijdt dat „Het monument wordt zoveel mogelijk in ere gehouden." De plannen voor het restau rant van ruim tweehonderd vierkante meter bevonden zich volgens Smitsloo in 'een verge vorderd stadium', „ledereen was laaiend enthousiast. Van de gemeenteraadsleden tot de provincie, watersporters, noem maar op. Ik had zelfs al drie ge gadigden om het restaurant te exploiteren, onder wie twee kanjers op culinair gebied. Zij zijn net als ik enorm teleurge steld dat onze gezamenlijke plannen aan de Haarlemmer trekvaart niet doorgaan." doorschoten Enkele populieren aan de Horst en Voordelaan in Voorschoten hebben hun langste tijd gehad. De afgelopen tijd braken zware takken uit de bomen, zodat het volgens de gemeente niet ver antwoord is ze te laten staan. Gisteren werd een begin gemaakt met het rooien van de bomen. Op de open plekken worden zomereiken geplant. foto hielco kuipers ïting Bewaakt Bewoond met tegenzin weg uit Vlietland College hqten enen toe heeft hij wat last van en die in het fietsenhok te blowen. Eén keer, vorig Tweede Kerstdag, dacht er werd ingebroken toen rgens om vijf uur 'enkele is die zo lam waren als ap' een grote steen door ten gooiden. En eenmaal telf in de kraag gegrepen, t hij 'door een ambtenaar e het ook geweest mag oor inbreker werd aange- ir verder voelt Jurgen es zich als anti-kraker in het voormalige Vliet- ^ollege aan de Van Beet- tlaan in Voorschoten. Nog a drie maanden mag hij i zitten. Dan moet hij 'erhuizen, omdat het aan- sbedrijf Ouwehand uit k het gebouw gaat aan- i voor kinderopvang en nderwijs. eind dat best wel jammer, t je toch hechten. Het be- e hier prima. Eerst woon- n de Schilderswijk in Den Een leuke wijk, altijd wat n. Maar ik had een beetje tfte aan horizon. Via via e ik in de kroeg dat ik hier ik kon gaan bewaken en elijkertijd kon gaan wo- Voorschoten is natuurlijk 3 spannend als je het ver- met Den Haag, maar «taan rust en privacy te er." skes woont het langst in ietland College. Anderhalf lij werkt voor de Stichting ikt Bewoond van Hage- lan-Kees Alblas die twee !'eden met het anti-kraak te is begonnen. Eerst liet igstaande panden aan de in Leiden bewonen en bewaken. Toen hij hoorde dat er problemen waren in en rond het leegstaande Vlietland Colle ge in Voorschoten stapte hij naar .de gemeente. Alblas: „Er was al van alles gebeurd. De fietsenstalling was in de fik ge stoken. Van twee lokalen waren de ramen ingegooid. Kinderen speelden binnen. De gemeente zat er echt mee." Omdat het gebouw ook nog eens erg aantrekkelijk was als kraakpand dacht Alblas snel aan de slag te kunnen gaan. „Zo simpel lag het echter niet. Eerst moest de gemeenteraad nog toestemming geven. Bo vendien zag de buurt het in het begin helemaal niet zitten. Sommigen begonnen meteen te gillen. Ze dachten dat er asielzoekers in zouden komen of anarchisten. Daar moesten ze niets van hebben. Ik heb toen de hele buurt aangeschre ven. Zo'n duizend mensen. Maar uiteindelijk ging iedereen akkoord. Nu zijn de bewoners om ons heen enthousiast. Ze zien ook wel dat wij geen troep en herrie maken en de zaak goed in de gaten houden. Zon der ons was de boel al lang af gebroken." Op dit moment zitten er zes mensen in het gebouw. Een kunstenaar overdag, vijf ande ren meestal alleen 's avonds en 's nachts, omdat ze nog stude ren of een baan hebben. Een van hen is Albert van IJzeren, die al op 28 verschillende adressen heeft gezeten en on derhand ook niet meer weet wat hij is. Hagenaar? Leidenaar? Voorschotenaar? „Nee, dat in elk geval niet. Omdat we niet in een woonhuis zitten weigert de gemeente Voorschoten ons in te schrijven. Ze doen net alsof we hier illegaal zijn. terwijl ze toch blij met ons zijn. Ze heb- Ganzen en kippen 'terrorrise- ren' Oegstgeest. Volgens de gemeente veroorzaken de vo gels steeds meer geluids- en stankoverlast en beschadigen ze grasvelden, vooral in Haas- wijk en De Voscuyl. De overlast van de ganzen concentreert zich volgens de gemeente hoofdzakelijk in Haaswijk. „De uitwerpselen beschadigen de grasvelden. Daarnaast kunnen gevaarlijke situaties ontstaan als de gan zen langs de snelweg (de A44) gaan grazen", meldt de ge meente. Om te voorkomen dat op korte termijn nog meer gan zen komen dan er nu al in Haaswijk en omgeving zijn, worden de eieren in de gan zennesten dit voorjaar door geprikt, zodat de eieren niet uitkomen. Wie de komende tijd nesten ontdekt, wordt ver zocht dit aan de gemeente te melden, zodat de eieren door geprikt kunnen worden. De gemeente raadt, 'om nog meer overlast te voorkomen', aan de vogels niet te voeren. Daardoor blijven de ganzen namelijk in Haaswijk 'rond hangen'. Loslopende kippen zijn vooral in de Voscuyl te vinden. Vooral de hanen ver oorzaken daar, meestal in de vroege uurtjes, geluidsover last. tienduizend gulden vraagt. Met de bijdragen van Zoetermeer, Rijnwoude, Leiderdorp, Leid- schendam en Voorschoten zou dat een subsidie van in totaal 60.000 gulden opleveren. Het is echter de vraag of alle gemeen ten meedoen. „Hoewel niet alle onderdelen ervan ons evenzeer aanspreken, zijn we enthousiast", zo ver woordde fractieleider W. Ooii- endijk de mening van de drie partijen. Burgemeester A. Koopmanschap voegde daar aan toe: „Als we gaan voor groen in het Groene Hart, dan moeten we hieraan meedoen. Dan mogen we groot zijn in on ze daden." Jan-Kees Alblas (op de voorgrond) in het oude biologielokaal van het Vlietland College. „Eerst dacht de buurt dat er asielzoekers of anarchisten zouden komen. Nu zijn ze enthousiast." foto taco van der eb ben al die tijd dat wij er inzit ten, geen omkijken meer gehad naar dit gebouw. Het was niet langer een probleempand." Voor het overige heeft Van IJzeren het best naar zijn zin. Hij woont en werkt sinds de cember 1998 in de voormalige aula en heeft daar in alle op zichten de ruimte. Acht bij zes tien meter en vier meter hoog. Jurgen Huiskes moet het in het oude biologielokaal met wat minder meters doen. De ge meente zorgt voor gas, water en licht. De bewakers/bewoners betalen 275 gulden per maand aan de stichting. Van IJzeren: „Een mooie prijs. Het is ook wel een prettige manier van wonen. Je hebt aanspraak als je wilt en privacy als je die zoekt. Trouwens, in zoiets groots heb ik nog nooit gezeten." Van IJzeren ziet er dan ook 'best tegenop' dat hij binnen kort naar zijn 29ste onderko men moet. „Ik neem tenminste aan dat ik ergens anders te- rechtkan. Anders sta ik op straat." En voor kinderopvang komt hij als 36-jarige niet meer in aanmerking. Vragend kijkt hij naar Jan- Kees Alblas, die hem volledig geruststelt: „Binnenkort heb ik gesprekken in Den Haag over grote complexen die daar leeg komen.'Ik ga m'n best voor je doen." De Zoeterwoudse politiek is en thousiast over de 'Beeldenroute 2000, stilstaan bij het Land van Wijk en Wouden'. Progressief Zoeterwoude, het CDA en de WD adviseerden burgemeester en wethouders gisteravond tij dens een commissievergade ring om zevenduizend gulden ter beschikking te stellen voor het kunstproject. Eerder maak ten B en W al drieduizend gul den vrij voor de voorbereiding. Daarmee voldoet Zoeterwou de aan het verzoek van de Ver eniging Wijk en Wouden, die al le deelnemende gemeenten om

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17