Besturen met de natte vingen Gebrek aan deugdelijk cijfermateriaal breekt Leidse raadsleden op Leiden Regio DINSDAG 15 FEBRUARI 2000 945 FOTO HIELCO KL >ngeg lissie ebes Het stadsbestuur geeft met de regelmaat van de klok geld uit zonder te controleren of het goed wordt besteed. Ook heeft het nauwelijks een idee wat de effecten zijn van uitgekeerde subsidies en van het gevoerde beleid. Zowel de oppositie klaagt hierover als de partijen die wethouders in het college hebben. Vos, de nieuwe WD-wethouder van financiën en automatiseringen, bevestigt het probleem. Hij werkt aan oplossingen, zegt hij. Hij verwacht daarbij veel van de oprichting van een ambtelijk bureau voor onderzoek en statistiek. door WIM KOEVOET SP-fractievoorzitter Vergeer heeft een hard hoofd in het heilzame effect van de oprichting van een Leids bureau voor onderzoek en statistiek als dé oplossing voor alle financiële malaise. Hij stelt dat de Leidse gang van zaken 'op Haags niveau' al kop pen zou hebben gekost. „Het ontijdig of onvol doende informeren behoort toch een politieke doodzonde te zijn. Ik heb het idee dat de gebrekki ge informatie die raadsleden krijgen een kwestie van onwil is. In dat geval helpen zelfs tien van zul ke bureaus niet." Ook andere raadsleden zien, ondanks de toezeg gingen van wethouder Vos, nog geen licht aan het einde van de tunnel. Zij missen al jaren belangrijk cijfermateriaal in plannen, raadsvoorstellen, be leidsnotities en zelfs in de gemeentebegroting. „Leiden wordt met de natte vinger bestuurd", stelt PvdA-raadslid Van der Veen onomwonden. En om daarin verandering te brengen, zijn technische op lossingen zoals Vos die voorstaat niet afdoende. Van der Veen: „Het in ere herstellen van het in het verleden wegbezuinigde bureau voor onderzoek en statistiek is een stap in de goede richting. Maar een en ander haalt nog niets uit als de mentaliteit de zelfde blijft. Er wordt nog gedacht en gehandeld in de sfeer van de jaren zeventig", zegt Van der Veen, doelend op de periode dal Leiden een artikel 12- gemeente was. „In die tijd was het binnenhalen van geld veel belangrijker dan de controle op de uitgaven en de evaluatie van het beleid. Anno 2000 moet ik constateren dat veel sectoren, vooral de so ciaal-culturele hoek, zijn blijven steken in de tijd geest van toen. Nog altijd werken ambtenaren niet graag met cijfers, net zo min als wethouders en raadsleden." Ondanks zijn frustratie over het ontbreken van al lerlei cijfermateriaal, ligt Van der Veen in de raads zaal niet voortdurend dwars. „Ik geef toe dat dat heeft te maken met de verhoudingen in het college, waarin mijn partij twee wethouders heeft zitten. Maar het is ook weer niet zo dat elk voorstel zonder cijfers een slecht plan is. Verder kan ik ter verdedi ging van mezelf nog aanvoeren dat ik het er niét bij laat zitten als ik van het college bepaalde beleidsin formatie niet krijg. Ik ga dan zelf op onderzoek uit. Ik haal veel informatie uit het informele circuit. Ook probeer ik - en daar heb ik soms succes mee - achter de schermen toch mijn zin te krijgen. En het gebeurt heus wel dat ik m'n kont tegen de krib gooi. Dat heb ik bijvoorbeeld gedaan in de discus sie over de Leidse Welzijnsorganisatie, ook zo'n in stelling waar de gemeente jaarlijks een enorme smak geld naartoe schuift, zonder dat ook maar één raadslid inzicht heeft of de subsidie effectief wordt besteed." „Weetje", zegt Van der Veen, „het punt is eigenlijk dat ik mijn voornaamste taak, het controleren van burgemeester en wethouders, niet goed kan uitoe fenen. Als het college zo weinig cijfers in zijn infor matie stopt, moet ik de wethouders maar op de kleur van hun ogen vertrouwen. Soms is het ook wel verantwoord om dat te doen, uiteraard. Maar als controleur kom ik op deze manier voor hooguit een zesje in aanmerking. En voor minder dan een acht moet je dit werk niet willen doen. Bovendien wordt het werk van een raadslid er op deze manier niet interessanter op." Sterker nog, zegt SP-voorman Vergeer, je staat als raadslid gewoon voor schut. Hij noemt het volledig ontbreken van ge gevens over de wijkbezoeken van de volledige Leidse gemeenteraad aan onder meer Mors en Haagwegkwar- tier als voorbeeld. „We hebben toen bij wijze van spre ken elke scheve lantaarnpaal geïn ventariseerd, met de bewoners alle klachten doorge nomen en beter schap beloofd. De gemeenteraad heeft echter nooit wat teruggezien van die bezoeken, laat staan de be woners. We zijn daar dus voor Jan Lui geweest. Dat is extra kwalijk omdat die wijkbezoeken destijds met veel poeha over bestuurlijke vernieuwing en het dichten van de kloof tussen bestuurders en burgers zijn afgelegd. Als wijkbewoners je nu vra gen wat er eigenlijk met al die gegevens is gebeurd, sta je als raadslid met een mond vol tanden." De Leidse gemeenteraad heeft onvoldoende moge lijkheden om zijn controlerende taken waar te ma ken, vindt ook D66-fractievoorzitter Welling. Hij heeft een nota aan het onderwerp gewijd, 'Naar een echte jaarverantwoording', die echter kort na verschijnen in het vergeethoekje verdween. De ver klaring hiervoor is in het stuk zelf te vinden. „Het is voor een raadslid niet de hoogste ambitie om de rekening te controleren", schrijft Welling. Hij ci teert het Nijmeegse raadslid Trum: „Nieuwe raads leden willen heldendaden verrichten. Ze willen een zwembad mogelijk maken, een jaar later erin kun nen zwemmen maai- niet nog weer een jaar later de rekening controleren." Niet alleen op het stadhuis is verantwoorden een probleem maar ook bij de gesubsidieerde instellin gen. WD-fractievoorzitter Van der Sande kent er die al twee achtereenvolgende jaren niet aan de ge meenteraad hebben gerapporteerd wat ze met hun subsidiegelden hebben gedaan. Hij noemt geen namen. Van der Veen wel: „Het Stedelijk Museum De Lakenhal is er zo één. Dat kwam eind vorig jaar nog met zijn jaarverslag over 1997. Aan zo'n stuk heb je dan helemaal niets meer. Je kunt het beleid voor 2000 toch moeilijk bijstellen omdat je in een jaarverslag over 1997 bepaalde trends signaleert." Ook De Zijl Bedrijven (sociale werkvoorziening) zijn steevast te laat met hun rapportages, zeggen raadsleden, evenals het Centrum voor de Beelden de Kunst (CBK). Van der Veen: „De PvdA kwam destijds zwaar onder vuur te liggen toen we met het voorstel kwamen het CBK op te heffen. Direc teur Van Driel sprak er schande van dat wij de sub sidie wilden stopzetten. Hoe kan de PvdA nu weten dat het CBK maar in een kleine behoefte voorziet, riep ze. Wij moesten ons maar eens echt gaan ver diepen in wat het CBK allemaal doet voordat we zulke dingen riepen. Geloof me, ik zou niets liever willen! Maar kom dan ook eens met die cijfers. Wat zijn de bezoekersaantallen, hoe verhouden die zich tot de dingen die het CBK zich heeft voorgenomen, haalt het zijn doelen en zo niet: wat moet er gebeu ren om te zorgen dat het CBK wél functioneert?" Van der Veen noemt ook het LVC als voorbeeld. „Dat heeft zijn gebouw en zijn programmering voor een belangrijk deel aangepast aan de dance- cultuur. Op bandjes komen te weinig bezoekers af, poppodia moeten het van DJ's hebben. Begrijp me goed, ik ben redelijk thuis in de popcultuur en ik geloof ook best dat het LVC hiermee op de goede weg is. Maar veel van mijn collega's weten als het om popmuziek gaat van toeten noch blazen. Toch gaan ze, zonder dat ze stukken te zien krijgen over verschuivingen in bezoekersaantallen bij concerten en dansavonden, gewoon akkoord met de subsidie van ettelijke tonnen." WD-fractievoorzitter Van der Sande brengt hierte gen in dat de gemeenteraad geen andere keus heeft. „Er zijn namelijk geen sanctiemogelijkhe den. Je kunt toch moeilijk de geldkraan dichtdraai en omdat een instelling zijn stukken niet in orde heeft." Op het verweer dat een uitkeringsgerechtig de toch ook naar zijn geld kan fluiten als hij zijn briefje niet of te laat inlevert, zegt hij: „Ja, maar daar zit een wezenlijk verschil tussen. Een uitke ringsgerechtigde gebruikt zijn uitkering zélf als in komen. Een instelling functioneert als intermediair waarvan derden afhankelijk zijn. Als de gemeente de subsidie voor bijvoorbeeld de bibliotheek niet uitkeert, krijgt het personeel geen salaris en kun nen de leden geen boeken meer lenen." Volgens SP'er Vergeer was de gemeentelijke admi nistratie al een 'zooitje' toen hij aantrad als raads lid, zo'n 18 jaar geleden. „Ik heb meegemaakt dat tussen een begrotingsjaar en de jaarrekening tien jaar zat." Dat was nog in de periode van 25 jaar dat Leiden de artikel 12-status had, een tijdperk waarin de 'subsidiologie' tot kunst was verheven. Raadsle den, wethouders en ambtenaren waren uiterst be dreven om de rijksinspecteur ervan te overtuigen dat de geldkraan voor Leiden nog verder open moest. Dat de gemeente onder curatele stond bij het rijk, werd niet als straf of als vernedering erva ren maar als een buitenkans om er financieel weer helemaal bovenop te komen. Controleren en eva lueren stonden op het tweede plan. WD-raadslid Geertsema: „Het was toen juist de sport om de rijksinspecteur om de tuin te leiden. Van groot belang bij het bepalen of je nog steeds wel voor de artikel 12-status in aanmerking kwam, wasje reservepositie. Niet dat die van Leiden sterk was, maar er waren wel degelijk stille reserves, na melijk het nutsbedrijf EWR, het grondbedrijf en de stadskabel. Die werden dan echter zo in de boeken wegge schreven dat niet meer was na te gaan of er nu sprake was van reserves of van hogere boekhoudkun de. Niemand protes teerde tegen deze gang van zaken. Het was in het belang van de stad om het tafel zilver af te prijzen. En als de inspecteur dan even niet keek was er opeens een meevaller, die uiteraard direct werd uitgegeven." SP'er Vergeer wijst de voormalige PvdA-wethouder financiën De Vreeze, inmiddels burgemeester van Enkhuizen, aan als degene die in het begin van de jaren negentig, toen Leiden de artikel 12-status van zich afschudde, met enig succes een 'cultuurom slag' wist te bewerkstelligen. Onder zijn bewind werd ineens 'financieel beheer' hoofdzaak. Bij De Vreeze lagen begrippen als 'financiële disci pline' en 'financieel bewustzijn' in de mond be storven. Hij voerde een financieel informatiesys teem in waarmee hij een einde maakte aan het on gecontroleerde gegraai uit de gemeentekas. Ambte lijke hoofden van dienst die hun budget overschre den, werden ter verantwoording geroepen en kre gen een stoomcursus over risico's, tegenvallers, onderhoud, financieel beheer en reservevorming. De fanatieke wethouder wilde de situatie bereiken dat op het stadhuis de financiële verantwoordelijk heid 'van hoog tot laag en van links naar rechts' werd gevoeld, Bij De Vreeze waren niet zozeer 'mooie linkse dingen voor de stad' van belang, maar moesten de cijfers kloppen. Van dit uitgangspunt valt anno 2000 nog maar bit ter weinig te merken. De Vreeze's opvolgers, allen CDA'ers, hebben de teugels weer laten vieren, zeg gen Van der Veen en Geertsema. Vergeer is nog scherper. Hij vindt dat alle colleges na De Vreeze zich aan 'crisismanagement' schuldig maken. Vanuit Enkhuizen laat De Vreeze doorschemeren dat hij de Leidse terugval betreurt. Daarover oorde len doet hij liever niet. „Ik vind: weg is weg. Het is zo gemakkelijk om achteraf mijn gelijk te halen, dat kan worden uitgelegd als natrappen. Maar inder daad, als ik dat zo hoor komen er weer allemaal herinneringen boven. Het doet me veel als ik deze verhalen beluister, want Leiden is me nog altijd zeer dierbaar." WD'er Geertsema: „Leiden krijgt de dingen al ja ren niet goed op papier, met alle respect: ook niet onder De Vreeze. In feite is er nog niet één pro ductbegroting goed geweest. Sinds een jaar of zes moeten bij alle door de gemeente geleverde 'pro ducten' zogenaamde kengetallen staan. Dus achter de post 'bestratingen' moet niet alleen het bedrag staan, maar ook de prijs en de hoeveelheid. Zo wordt duidelijk hoeveel vierkante meter bestrating er is begroot. Pas met zulke gegevens erbij zegt dat bedrag van een miljoen gulden iets. Ik begrijp dat je aanloopproblemen hebt maar na een jaar of zes, 'ysam •Ugv I. Hl voojF 'om zeven, kun je toch daar nog moeilijk van spn 7-ja Volgens Geertsema, die net als Van der Veen ;ees Vergeer al wat langer meeloopt in het Leidse uur tieke bedrijf, is minister Van Boxtel (D66/grc toei denbeleid) eind vorig jaar in feite tegen hetz Ie g probleem aangelopen als dat waarmee hij al ren worstelt. Van Boxtel gaf de Leidse plannen voor het gi stedenbeleid, waarmee zo'n 300 miljoen gul dl gemoeid, weer met de indieners mee terug v het ontbreken van allerlei cijfermateriaal. V se college heeft zich weer eens van alles voi men, maar 'meetbare doelstellingen' en 'ond bouwend en controleerbaar cijfermateriaal' niet in de plannen verwerkt, moppert Geerts „Ik maak dikwijls de vergelijking met het firn :ho beheer van onze familieboerderij in het nooi enei van het land, waarvoor ik verantwoordelijk b vertelt hij. „Als ik daar constateer dat de ene toe re meer aardappels oplevert dan de andere, en uit hoe dat komt en doe ik er wat aan. Maan te t Leidse plannen voor het grote-stedenbeleid T niet aan nulmetingen gedaan (het vaststellei er de oorspronkelijke situatie, red.). Als je bijv» ge beeld wil dat meer allochtone jongeren in ve is gingsverband gaan sporten, dan moet je tod ap' z'n minst weten hoe groot je doelgroep is en ten veel er nu al bij een club zitten. Vervolgens b teil je een streefgetal, laten we zeggen honderd i t hi jaar. Als je dan na twee jaar nog maar op tiec e 1 dan heb je nog twee jaar om die andere negf ooi halen. Daarvoor moet je dan misschien ietsf doen. Ook kan het zijn dat je je doelen en du tr de subsidie moet bijstellen. Of dat je je geldl es voor een ander project, waarop je tekort kon in zet. Zulke discussies worden echter zelden gi 'ol in de Leidse gemeenteraad." laa Wethouder Pechtold (D66/grote-stedenbelei a heeft inmiddels een ambtelijk rampenteamj i meerd dat al het ontbrekende cijfermateriaal ferl nog in de Leidse plannen voor grote-stedenb rsb moet verwerken. |k De wethouder zet alles op alles om de 300 m gulden veilig te stellen voor Leiden. Het lijkti »nc dat het Leidse college harder voor Van Boxtel rin dan voor Leidse raadsleden. Pechtold, die he I jf te-stedenbeleid sinds kort in zijn takenpakke ie 1 zitten, zegt zich te kunnen voorstellen dat 'de in tenwacht' die indruk heeft. „Om te beginnen Ei hij, „hebben Van der Veen en Geertsema gei n. gelijk." ftf Toch wil ook hij de betekenis van cijfers relai e i ren.Al heb je nog zo veel cijfers, de vraag bl ak ze allemaal wel kloppen. Met cijfers kun je c( eli tiseren maar je kunt er ook mee sussen, toed h De inhoud van het beleid moet voorop staan s de cijfers. Bovendien compenseren onze con i in alle geledingen van de Leidse samenleving >ta gebrek aan cijfers. Het college krijgt in elk g? er dig signalen binnen. Je zou kunnen zeggen d sk voor het duiden van de signalen cijfers nodi! iel en dat je met de cijfers de signalen kunt chei lij Dat laatste is vooral belangrijk om te voorkot to dat de grootste schreeuwerds vooraan zitten Jai gens tussen de schreeuwerds en de cijfers zit :1e waarheid." ft „Precies", reageert Van der Veen, „en zo lap geen cijfers hebt, ben je op je natte vinger aa al Het ontbreekt de gemeente Leiden momenteel aan voldoende hulpmiddelen om te constateren of het geld goed wordt besteed.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16