'Mooie wetenschap moetje laten zien' Prijswinnaars mogen in Leiden gratis studeren Leiden Regio Vrijwilligers gezocht voor Tafeltje-Dek-Je Middernachtelijk gitaarspel en een overlopende emmer GERECHT kG 15 FEBRUARI 2000 ,pDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, s buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 0,f Ldeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden urd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 118 lc 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl >P eli juRG In buurthuis Matilo kan vanaf vrijdag van 10 tot eki ir Spaans worden geleerd voor de vakantie. De cursus be- l twaalf lessen, deelnemen kost 108 gulden. Belangstellen - olii men zich opgeven in het buurthuis aan de Zaanstraat 126, i )5412515. H ilo ISWUK In wijkgebouw Aktief is donderdag een lezing over em me planten uit Namakwaland. De lezing begint om 20 uur f g jkgebouw aan de Berlagestraat 2, de toegang is gratis, er en nWUK Voor 55-plussers is er morgen van 14.30 tot 16.30 ?Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264, gelegenheid spelen. De entree is zes gulden, inclusief een kopje koffie De zaal is om 14 uur open. [IeRKWARTIER Op de clubavond van de Hobby Computer irdt vanavond een demonstratie gegeven van het maken ne robotjes van lego, die met de computer zijn te program ed Ook is er een demonstratie van het overzetten van muziek iek computer. Voor beginners is er een lezing over Windows B|fl if 20 uur zijn leden en niet-leden welkom in buurthuis 't ee Bernhardkade 40. Meer informatie wordt gegeven door te{ a itelefoon 5820504 tussen 19 en 20 uur), oti tg< In eetcafé Las Vegas spreekt Papua-activist Sem Karoba, ^et Studentenverbond West-Papua, donderdag om 20.30 de Flag Raising' ceremonie van 1 december en alle ge ssen die daarop volgden. Ook wordt een video vertoond, afé staat aan de Koppenhinksteeg 2c. to VEST In het COC is donderdag van 21 tot 1 uur café- ta owel voor mannen als vrouwen. Het COC is te vinden aan fge egracht 65. cd 'ra KWARTIER Tijdens de bijeenkomst van de afdeling Rijn- loo ide Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het zai ramwegwezen (NVBS) morgenavond worden films ver- >sp it het NVBS-archief. Deze bijeeenkomst wordt gehouden an estaurant Eigenzorg, Stationsweg 29a en begint om 20 top lieden wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van drie niet-leden betalen een gulden meer. ödS^JL MUXXaJC e' lieuw! Synergie C van Laboratoires Carnier n serie verzorgende reinigende producten met de kracht i vitamine-c. De hydraterende dagcrème hydrateert de id met alleen, maar vitaliseert en stimuleert deze ook. Kies 6 vei schillende producten. ankoop Directeur Haagse vestiging Leidse universiteit bouwt aan topinstituut Een klein topinstituut moet het worden. Directeur Jouke de Vries van de Haagse vestiging van de Leidse universiteit zet hoog in. Binnen vijf jaar wil hij in Den Haag de top van onderwijs en onderzoek bereiken. Dat lukt niet met een gezonde bedrijfsvoering alleen. De universiteit moet zich presenteren, laten zien wat ze allemaal in huis heeft. Daarom pakt hij in zijn eerste jaar meteen uit met een reeks lezingen van topdocenten over onderwerpen die aanspreken. De Haagse vestiging timmert aan de weg, maar 'wat hier lukt, kan ook in Leiden'. ONNO HAVERMANS Het Haagse filiaal begon dit studiejaar met een beperkt aan bod voor mensen met enige werkervaring. De nieuwe oplei dingen, vooral gericht op inter nationaal recht, trokken met een al 75 studenten. Niet alleen de vestiging is nieuw, ook het onderwijs. De universiteit expe rimenteert in Den Haag met nieuwe didactische vormen, ge bruik van moderne communi catiemiddelen en dwarsverban den tussen verschillende facul teiten. Dat is hard nodig, meent De Vries, want de wetenschap heeft het er jarenlang te veel bij laten zitten. De universiteiten zijn bolwer ken van kennis, maar ze moe ten daar wel wat mee doen. Niet alleen om overeind te blij ven in de hedendaagse kennis economie, maar ook als tegen wicht tegen de 'enorme ver vlakking' in de Nederlandse maatschappij. „Waarden en normen leer je niet van het marktmechanisme. De univer siteit zit op dit moment iets te veel in het defensief. Ze heeft lange tijd het monopolie op kennis gehad, maar nu zal ze toch moeten concurreren." Directeur Jouke de Vries: "De universiteit heeft lange tijd het monopolie op kennis ge had, maar nu zal ze toch moeten concurreren." FOTO HIELCO KUIPERS „Het beeld van een saaie uni versiteit moet veranderen. Ik begrijp niet dat er geen discus sie is in de samenleving over de geringe belangstelling voor de natuurwetenschappen. Als je ziet met welke ontdekkingsreis wetenschappers als Carlo Been akker en Vincent Icke bezig zijn, dat is net zo spannend als de film Jurassic Park. Daar zit aan het begin een hoogleraar in, die tussen neus en lippen door de chaostheorie uitlegt. Die film prikkelt. Je moet dus spannende onderwerpen heb ben, en die zijn er genoeg. De capaciteiten van die docenten moet je uitbuiten. Laat ze onge stoord hun hobby's bedrijven op de faculteit, val ze niet lastig met bestuurlijke zaken, maar zorg dat ze plezier brengen in het onderwijs." Met enthousiaste weten schappers, die een goed verhaal kunnen vertellen, kun je de boer op. De Vries wil elke win ter een keer of vijf per jaar de batten en lezingen organiseren voor een breed publiek. Maar de Haagse vestiging richt zich ook op beleidsmakers en de overheid, die bij tal van onder werpen om kennis en inzicht verlegen zitten. Zo bekeek een 'ideeënfabriek' van Leidse des kundigen vorige week het lera rentekort in het onderwijs van alle kanten om vervolgens de gemeente Den Haag te advise ren hoe het probleem kan wor den aangepakt. „Wij hebben die kennis in huis!" De Vries heeft makkelijk pra ten, dat realiseert hij zich terde ge. Den Haag is dolgelukkig dat er nu eindelijk academisch on derwijs binnen de stadsgrenzen is en voor de universiteit is het erg aanlokkelijk zich te presen teren in het centrum van poli tiek en (internationale) recht spraak. Icke en Beenakker kwa men vorige maand graag naar Den Haag om een lezing te houden en op de gastenlijst prijken nog namen als Ina van Berckelaer (de deskundige bij uitstek op het gebied van autis tische kinderen) en rector Wil lem Arent Wagenaar (die over ons bedrieglijke geheugen zal spreken). De Vries combineert de nieuwsgierigheid van de Ha genaars naar spannende we tenschap met de behoefte aan kortere cursussen ('een trend') en de zaal zit mudvol. Maar wat in Den Haag kan, kan ook in Leiden, daarvan is De Vries overtuigd. Alleen ge beurt het niet. „De universiteit is zo fysiek aanwezig in de stad, maar in het rapport over het grotestedenbeleid komt ze niet voor. De interactie tussen uni versiteit en gemeente is van groot belang. Als ik iets wil. dan bel ik de gemeente. Zo ken ik hier in Den Haag inmiddels heel wat ambtenaren, maar of dat in Leiden ook zo is? Leiden is een prachtige stad, met een prachtige universiteit. Maar is er geen congresgebouw, waar je bijeenkomsten met topweten- schappers kunt organiseren. Achter het station, bij het LUMC, moet je iets moois orga niseren, met een groot hotel en zalen waar je lezingen kunt ge ven en congressen kunt hou den. Waarom moet daar nu zo nodig eerst een parkeergarage komen?" De oude universiteit zal zich hoe dan ook moeten aanpassen aan de moderne tijd, vindt De Vries. Hij popelt om in Den Haag te gaan experimenteren met nieuwe vormen van onder wijs, waarin de toepassing van de moderne informatie- en communicatietechnologie on ontbeerlijk is. „Kijk naar de reisbureaus, die zijn straks niet meer nodig omdat iedereen zijn reizen via internet kan boeken. Zo gaat het ook met onderwijs. Natuurlijk is contact tussen stu dent en docent af en toe nodig, maar het distance learning, le ren op afstand, zal een grote vlucht nemen." Dat gaat evenzeer op voor de combinatie van verschillende vakrichtingen, die vroeger on denkbaar zou zijn geweest. Vol gens De Vries moeten de hoger onderwijsinstellingen samen werken om hun sterke kanten uit te buiten. ..Aan de TU Delft zijn ze goed in techniek, wij hebben een naam als juridische faculteit. De kennismaatschap pij vereist dat mensen op meer dan een terrein thuis zijn. Zo ontstaan nieuwe richtingen. Natuurlijk kunnen we de rech tenstudie hier in Den Haag sneller vernieuwen dan in Lei den, omdat we hier helemaal nieuw zijn begonnen. Maar de wetenschap is altijd wat con servatief. Zo'n houding van: hier heeft Hugo de Groot nog gezeten, dus het is goed. Maar ik ben ervan overtuigd dat Hu- go de Groot meteen op die ver nieuwing was ingesprongen." De Leidse universiteit is jarig en deelt daarom uit. Vwo-scholieren met een natuurkundeknob- bel, die dit jaar eindexamen doen, worden uitge nodigd mee te doen aan een natuurkundeproef- wedstrijd. De winnaar krijgt een collegekaart en kan dus een jaar gratis studeren. Daarnaast heeft de universiteit, om het eredoctoraat voor Gerrit Komrij luister bij te zetten, de Gerrit Komrij Poë zieprijs ingesteld, eveneens voor vwo-scholieren die volgend jaar willen gaan studeren. De hoofd prijs is ook hier een collegekaart. De wedstrijd voor de beste natuurkundeproef is een initiatief van enkele hoogleraren natuur kunde en docenten uit het voortgezet onderwijs voor het lustrum 2000. Ze zijn op zoek naar een uitzonderlijk goede natuurkundeproef, een uit zonderlijk goed experiment, onderzoek of ont werp. Steekwoorden zijn 'originaliteit, kwaliteit en creativiteit'. De uiterste inleverdatum is 1 mei en de wedstrijdvoorwaarden zijn op te vragen via tel: 071-5275853. Voor de leerling die met het beste gedicht de Gerrit Komrij Poëzieprijs wint, ligt eveneens een collegekaart klaar. Maximaal 24 versregels, in het Nederlands en voorzien van een titel zijn hier de wedstrijdvoorwaarden. De uiterste inleverdatum voor gedichten is 6 mei. De winnaars - behalve de collegekaart zijn er ook boekenbonnen te win nen - worden door de jury onder leiding van Ger rit Komrij op 6 juni bekendgemaakt tijdens de manifestatie Lyriek in Leiden. Op die dag worden in de Leidse binnenstad behalve gedichten uit de afgelopen vijf eeuwen die iets met Leiden te ma ken hebben ook de winnende gedichten van de Gerrit Komrij Poëzieprijs voorgedragen. Meer in formatie over deze prijs is verkrijgbaar bij het ex pertisecentrum ICS van de universiteit, 071- 5273345. leiden worden per wijk vanuit zes ver- vergoeding van 65 cent per ki- schillende tehuizen bezorgd, lometer dagelijks gedurende Voor de dagelijkse bezorging Voor de wijken Noord, de Kooi, ongeveer anderhalf uur dit van maaltijden bij ouderen in Merenwijk, Zuid-West, Meer- werk willen doen. Informatie bij Leiden zoekt Tafeltje-Dek-Je burg en de Zeeheldenwijk zijn de Stichting Dienstverlening, vrijwilligers. De maaltijden nog rijders nodig, die tegen een telefoon 5123744. pelen op de verjaardag ochtertje. Zo op het eer- tht wijst dat op een nuliefeestje. Maar niet ladderzat na twee uur 's gebeurt, met mishande- n echtscheiding in het feestje en erg veel wijn ISS '30 -jarige Leidenaar tot gemis van zijn schoon- 'Wat op zijn gitaar gaan Toen zij daar wat van d hij agressief. Hij 'aar keel dicht en duwde l haar. Hetzelfde deed ei» 7J|n die tussen in wam. 'Slaan, gooien, 'en meppen', zo om- officier van justitie A. het. Het letsel bleek nog fl 'vallen': de vrouwen niets gebroken. 'itemin vond de officier beide gevallen sprake i poging tot zware d* deling. Zij eiste daarom ten cel, waarvan vier ordelijk. Zij hield daarbij ening met het feit dat de 'it eerder met politie en in aanraking was ge- n in echtscheiding lag. De man was inmiddels ver huisd naar Noordwijk en zag zijn dochtertje nog maar eens in de twee weken. Zelf had hij wel een verklaring voor zijn agressieve optreden. Samen met zijn vrouw werkte hij in de wasserij van zijn schoonfamilie. Óp een gegeven moment, vertelde hij, was zijn vrouw daar vier maanden weg omdat ze ziek was. „Nu blijkt achteraf dat ze niet ziek was, maar een andere vriend had", zei hij. Wat hij had gedaan, vond hij 'stom'. Zijn advocaat had niet het idee dat de man de vrouwen met opzet zwaar lichamelijk letsel wilde toebrengen. Volgens hem was het een typisch geval van 'een druppel die de emmer doet overlopen'. Zijn cliënt was 'geen haatdragende, op ruzie uit zijnde agressieveling', maar iemand bij wie de stoppen wa ren doorgeslagen. Hij pleitte voor een geheel voorwaardelij ke straf met eventueel omzet ting in een taakstraf. Politierechter J. van Kempen sprak echter van een 'heel fors incident' en vond de eis van de officier passend. Tien weken cel dus, waarvan vier voorwaarde lijk. De andere zes weken zette hij om in tachtig uur taakstraf. Haperend kluisje De volgende verdachte moest maar eens een weekje gaan zit ten. De 25-jarige man had zich volgens de beveiliging van de Leidse V&D opvallend verdacht gedragen op de herenmodeaf deling. Een beveiligingsmede werkster had de man samen met twee makkers tassen zien volstoppen met kleding. Toen zij de mannen met een collega wilde oppakken, gingen ze alle drie een andere kant uit. Na in schakeling van de politie gokte de beveiliging erop dat de man nen naar het station zouden gaan. En ja hoor: na enige tijd stonden twee van de drie bij een haperend stationskluisje. Na enige 'hulp' van de politie bleek het kluisje gestolen kle ding te bevatten. Afkomstig van vier kledingzaken. Daarna kwam ook de derde dief nog met een tas vol kleding aanzet ten. „U zat bij deze eerste twee, hè? Vroeg de politierechter aan de man. „Nee, ik was alleen", zei de man. Hij kende een van de twee andere mannen wel, maar dat was van een paar jaar gele den. Hij zou die dag niet in Lei den zijn geweest, maar alleen wat spulletjes uit Oegstgeest hebben opgehaald. Van het kluisje wist hij niets en de zwar te kniptang die hij op zak had, had hij nodig om 'een fiets te repareren'. Hoe de beveiliging hem dan kon herkennen, tja: dat wist hij ook niet. De advocate van de man vroeg vrijspraak. Zij achtte niets be wezen. Geen strooptocht, geen hulp als medeplichtige die op de uitkijk staat en geen diefstal bij V&D. De man was mis schien wel in het warenhuis ge weest, maar pas op het station aangehouden. Zonder gestolen spullen op zak. De politierechter vond dat er sprake was van professionele diefstal, vanwege de kniptan gen en het uit elkaar gaan in V &D. Hij ging uit van de getui genverklaringen en legde de man dan ook precies op wat de officier eiste: een week cel met aftrek van voorarrest. De ande re twee verdachten kregen bij verstek twee weken, omdat zij eerder wegens diefstal met jus titie in aanraking waren geko men. connie van uffelen Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 15 Februari ALGEMEEN - De 'Vereeniging tot Verbetering van den Volkszang', te Amsterdam, daartoe aangezocht door het 'Algemeen Nederlandsch Verbond' (secre taris: dr. Kiewiet de Jonge), wenscht een poging te doen, om de eenheid in het Volksgezang ie bevorde ren. leder jaar zal de Vereeniging een zestal liederen uitgeven, die of reeds bekend en geliefd zijn, óf waarvan door inhoud en melodie te verwachten is. dat zij ingang zullen vinden bij het volk. Worden die liederen nu op alle scholen in ons Va derland geleerd en tevens zooveel mogelijk in de huisgezinnen gebracht, dan kan langzamerhand het Nederlandsche Volk in het bezit komen van een ver zameling liederen, die bij huiselijke of openbare feesten gezongen zullen worden, het gezellig samen leven bevorderen en wellicht rnetsbeteekenende of walglijke straatliederen zullen verdringen. Het eerste bundeltje is thans bii den uitgever ver schenen en tegen geringen prijs alom verkrijgbaar gesteld. ANNO 1975 LEIDEN - Met drie tegen één. Politie-controle in Leiden. Het ging er wel vriendelijk toe. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DACBLAD Zaterdag 15 februari NAARDEN - Om 07.40 uur is vanochtend in het Diaconessenhuis in Naarden de kleinkunstenares Heintje Davids overleden, de dag na haar 87ste ver jaardag. Twee dagen geleden was zij in het zieken huis opgenomen. HAZERSWOUDE - De Hazerswoudse luchtmacht adjudant D. J. Plaizier maakt een goede kans om uit gezonden te worden naar de wereldkampioenschap pen schermen, die in juni in Wenen worden gehou den. Aan zijn prestaties van de onlangs gehouden schermwedstrijden van de bond van onderofficieren dankt hij deze uitverkiezing. Twee tweede plaatsen en een eerste bereikte de heer Plaizier op elektrisch floret tijdens wedstrijden op de Doelenkazerne in Leiden en de Generaal Winkelmankazerne in Nun- speet. Plaizier maakt sinds een half jaar deel uit van de kernploeg. LEIDEN - Op de kop af 149 wielrijders en bromfiet sers zijn gisteravond in Leiden 'op de bon' gegaan, omdat de verlichting niet deugde. De Leidse politie hield die actie tijdens de koopavond, nadat in de voorafgaande dagen advertenties in de dagbladen waren geplaatst waarin het publiek op de controle werd gewezen. De politie koesterde daarmee de stil le hoop, dat de advertenties preventief zouden wer ken en men uit eigener beweging de verlichting in orde zou laten maken. De controle of die waarschu wingen inderdaad effect hebben gehad werd op een achttal plaatsen in de stad uitgeoefend. In totaal werden honderd wielrijders aangehouden, die op een karretje reden waarvan het voorlicht niet brand de. In 31 gevallen reed men zonder achterlicht en in 12 gevallen was er zelfs geen dynamo op de fiets aanwezig. Onder de bromfietsers was de oogst wat geringer: in vijf gevallen werd een niet brandend voorlicht geconstateerd, in vier gevallen een niet brandend achterlicht, terwijl in één geval helemaal geen verlichting aanwezig was. In de meeste geval len werd de zaak afgedaan met een transactie (de verbaliseerden betaalden direct). overschrljvingskaart) ti PJBH I Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of don Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de fot etallng aan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15