fjdrn Regio Strijd rond vliegkamp niet voorbij Bewonersplatform in Leiden-Noord opgericht WO zwijgt voorlopig over sluiting buurthuizen «'luimvee kent geen grenzen oenLinks wil discussie r gekozen burgemeester Bouw kan beginnen Deelnemers gezocht voor meidenkring ■VJ ivagerman, Peter R. de Vries Giphart op Studiefestival ijdse universiteit heeft ubliektrekkers van for- bereid gevonden een open dagen op te luis- Schrijvers Ronald t en Joost Zwagerman idaadverslaggever Peter 'nes zijn op zaterdag 11 present op het Studie- I in de Pieterskerk. De siteit probeert daar zo- mogelijk aankomende ten aan zich te binden, iet festival staan weten iers en de studenten im uitleg te geven over opleidingen in Leiden, derwijssysteem, de sta- mogelijke banen en na tuurlijk het studentenleven. Zij moeten de nieuwe studen ten overhalen om voor Leiden te kiezen. Om het festival op te vrolij ken zijn er cabaret en muziek, maar de echte lokeenden zijn de drie gastsprekers. Giphart vestigde zijn naam als schrij ver vooral dankzij zijn grote populariteit onder studenten, Zwagerman geldt als voor beeld van een geslaagde door braak in de Nederlandse lite ratuur en De Vries spreekt tot de verbeelding door zijn on bevangen aanpak van de mis- daadjournalistiek waarin zo wel het recht als de verslagge ving prikkelend overkomen. Het festival begint om 11 uur. leiden connie van uffelen Vijf bewonerscommissies in Leiden-Noord heb ben hun krachten gebundeld in Bewonersplat form Leiden Noord. Op deze manier willen zij meepraten met gemeente en woningbouwcorpo raties over het Wijkontwikkelingsplan Leiden- Noord 2010. De oprichting van het platform is voortgekomen uit het verzoek van de woning bouwcorporaties om bewoners te betrekken bij de plannen voor woningen rond de Willem de Zwijgerlaan. In het platform zitten vertegenwoordigers van de bewonerscommissies Paramaribohof (Wo ningbouwvereniging De Sleutels), Leiden-Noord (De Sleutels), Noorderkwartier (Zijl en Vliet), De Hoven (Zijl en Vliet) en Suriname-Antillenstraat (Ons Doel). Wijkvereniging Noorderkwartier en Stichting Wijkcomité De Kooi doen ook mee om dat het platform het gebied rond de Willem de Zwijgerlaan niet los wil zien van de rest van het Noorderkwartier en De Kooi. De Federatie Leidse Huurdersorganisaties (FLHO) neemt eraan deel omdat zij haar kennis en contacten in wil zetten in het belang van de bewoners van Leiden- Noord. Het platform laat zich adviseren door de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). Volgens de voorzitter van het bewonersplat form, T. Dupuis, is het platform opgericht om bewoners 'vanaf het begin' te betreldcen bij de komende veranderingen in het gebied. „Om be woners hun stem te laten horen. Niet achteraf, maar direct. Zodat bewoners niet hun hakken in het zand zetten van: 'wij zijn niet geïnformeerd en hebben er geen zin meer in'. Bewoners kun nen dan van begin af aan hun eigen ideeën in brengen, dat is het belangrijkst. Er voor zorgen dat bewoners meedenken, meepraten en meebe slissen over de toekomst van de wijk. Dan hou je de wijk leefbaar." Hoewel er in het gebied rond de Willem de Zwijgerlaan ingrijpender maatrege len nodig zijn dan in andere delen van Leiden- Noord, verwacht Dupuis dat de rol van het plat form zich niet tot dit gebied beperkt. „Het zal zich als een inktvlek verspreiden. Je moet niet ie dere keer het wiel opnieuw uitvinden. Iedereen heeft er mee te maken." Het wijkontwikkelingsplan Leiden-Noord be vat ideeën om de komende tien jaar hel woonkli maat. de verkeersafwikkeling, de werkgelegen heid, de inrichting en de economie in de wijk te verbeteren. Zo voorziet het plan in ondertunne ling van de Willem de Zwijgerlaan, sloop van slechte huurwoningen aan de Van Hogendorp- straat, een winkelboulevard bij de vernieuwde Groenoordhallen en opknappen van De Hoven. inks in Leiden wil op irmijn een debat in de teraad over het rapport Dit rapport stelt onder oor gemeenten als Lei keus te laten: de burge- laten kiezen of benoe- wethouders van buiten :enteraad te zoeken, is het GroenLinks- Van den Bosch is de ir van de politiek in Ne- de laatste tijd een be- onderwerp van ge- Het poldermodel staat :ussie, het referendum Dor spanningen in het en ook Leiden doet een het zakje met het voor- r de samenvoeging van regiogemeenten tot Rijnstad. Een van de grootste gespreks onderwerpen is volgens Groen- Links echter het rapport Elzin- ga. Inmiddels hebben al tal van regiobestuurders hun mening over de ideeën gegeven, maar de Leidse raad heeft zich er niet over kunnen uitspreken. Met het debat wil de partij tot een Leids standpunt komen over de conclusies en aanbevelingen uit het rapport. „Dat is bij Rijnstad ook aardig gelukt, om de neu zen allemaal één kant uit te krij gen. Het zou aardig zijn als het bij dit onderwerp ook kon", zegt Van den Bosch. Hij hoopt dat het debat over ongeveer een maand kan plaatshebben. „Dan lopen we in elk geval voor op de landelijke discussie." rijker gewond op Churchilllaan botsing op de kruising lllaan/Kennedylaan is een 16-jarige bromfiet- (atwijk gewond geraakt i been. Hij is naar het issenhuis overgebracht. De jongen reed volgens de poli tie door rood licht, terwijl juist op dat moment een 36-jarige man uit Hendrik Ido Ambacht vanuit de richting Voorschoter- weg met zijn bestelauto het kruispunt opkwam. Hij reed wel door groen. leiden Het voorbereidende werk zit erop, het bouwen kan beginnen. Op dit stukje grond aan de Vestwal, dat achter de Korte Mare ligt en evenwijdig loopt aan de Langegracht, moest eerst het nodige worden gesloopt. Het is de bedoeling dat hier vijf nieuwe woningen komen. foto mark lamers lse Welzijnsorganisatie (LWO) Dorlopig in het openbaar niet ver sluiting van buurthuizen, directeur J. Schipper verklaar- ren dat hij met welzijnswet- ËBaaijens heeft afgesproken dat itste vanaf nu het woord voert irganisatieplannen van de wel- anisatie. Eind vorige week _li LWO-plannen naar buiten W buurthuizen De Pancrat, het test en Cornelis Joppensz. te Het 'woordvoerderschap' van Baaij ens betekent een opmerkelijke omme zwaai in de relatie die de gemeente met de LWO heeft. Tot nu toe stelde het college dat de LWO als zelfstandige organisatie 'op afstand' van de ge meente staat en zelf verantwoordelijk heid draagt. De gemeente koopt bij de LWO slechts een breed pakket aan welzijnswerk in. De kwestie rond de buurthuizen houdt de gemoederen in de gemeent e raad flink bezig. D66 heeft inmiddels verzocht het onderwerp met spoed op te plaatsen van de commii- sievergadering voor welzijn, volgende week woensdag. De SP is van plan om de verhouding van de LWO met de gemeente op nieuw aan te kaarten. „De LWO moet meer terug naar de gemeente. Tot nu toe is het zo dat wanneer ik als raads lid een LWO-zaak politiek aan de orde wil stellen, het college zegt dat ik bij de LWO moet zijn. Ik vind dat de ge meenteraad meer politieke controle moet krijgen. De verhouding moet worden herzienzegt fractievoorzitter Vergeer. „Misschien is het beter als de LWO een gemeentelijke organisatie wordt, die welzijnswerk levert. Ik reali seer me dat een dergelijke ontwikke ling tegen de trend is maar het geeft de raad meer mogelijkheid tot controle." Voor Vergeer kwam het rumoer over de buurthuizen, net als voor collega raadsleden, als een volslagen verras sing. „Vlak voor de jaarwisseling was er een presentatie van het LWO-mana- gement in de raadscommissie, waarbij werd gesproken over de reorganisatie. Ik heb toen nadrukkelijk gevraagd of sluiting van buurthuizen aan de orde was. Dat werd van de zijde van de LWO stellig ontkend." De LWO verklaarde gisteren overi gens nog geen offcieel standpunt te hebben ingenomen over de mogelijke sluiting van een aantal buurthuizen. De organisatie is op dit moment bezig 'te heroverwegen hoeveel buurthuizen noodzakelijk zijn', wilde directeur ad- interim Schipper nog kwijt. Het uiteindelijke resultaat van dat interne onderzoek wordt naar ver wachting begin volgende maand in de vorm van een nota aan burgemeester en wethouders overhandigd. Schipper: „De politiek beslist. Wij niet." duivenoverlast rond het :iplein, de meeuwen- >oven het Rapenburg en zenperikelen in de sin- BC aait he oproer van het ree opnieuw. Plaats van ling is ditmaal de Meren- v Ie gevederde vrienden in ezijn hanen, kippen en oedsel. Vooral rond de Ti zijn ze in toenemende [rensverleggend bezig, ntal bewoners is dat pik' en de gevolgen in meer dan zat. En dat is et de bewoner die kort n 's ochtends een ei on- piln auto aantrof. Die vond «l|st een mooi gebaar van Daarnaast woont hij 0 3g en heeft geen last van trakeel. He duidelijkheid eerst en korte uitleg van de si tuatie ter plekke. De Zichten zijn de flats naast het winkel centrum De Kopermolen. Aan de achterkant gaan de tuinen en de paden min of meer 'ge ruisloos' over in het wijkpark. Hoewel het is aangelegd, be hoort dit park tot één van de fraaiste stukjes groen in de stad. Dat komt mede door de centrale plaats die de kinder boerderij inneemt. Vooral de levende have en de diversiteit daarin is een lust voor het oog. Dat wil zeggen, zolang dat bin nen de perken blijft. Want niet alle dieren blijven zo gedwee binnen de afrastering als de koeien, de schapen en de varkens. Kippen en hanen ma ken gaarne gebruik van de vrij heid om ook buiten de grenzen van het park op zoek te gaan naar voedsel. Temeer omdat V ----- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. die grenzen niet echt duidelijk zijn getrolcken. Van het groen van het p;irk, naar het groen daarbuiten, naar het groen van de aanpalende tuin - zelfs een blinde kip ziet het verschil niet. De bewoners daarentegen doen dat wél. Lees maar mee: 'Wij hebben er genoeg van om om 3, 4 of 5 uur 's ochtends wakker te worden gekraaid door loslopende hanen rondom onze flats', zo richten drie be woners var» de Molenzicht zich in een briefje tot al hun buren. Het aantal kippen en hanen heeft zich de afgelopen tijd snel vermenigvuldigd en voor het broedseizoen begint willen we de gemeentelijke instanties be wegen tot actie om deze overlast op te heffen. Voor ons als tui- nenbezitterh is het niet leuk dat de kippen de tuin omspitten en hun niest achterlaten. Individu ele klachten helpen niet. Daar om proberen we er zicht op te krijgen of meer mensen last hebben, om zo mogelijk met meer klachten tegelijk de ge meente te benaderen. Mocht u ook hinder ondervinden van hanen of kippen dan vragen we u dit brief e Te ondertekenen en voor 18 februari in een van on ze brievenbussen te doen. Boze bewoners dus. Die het voordeel van de twijfel genie ten. Een snelle inspectie rond de Zichten leverde op klaarlich te dag namel ijk 23.stuks pluim vee, twee kuikens en een ver dwaalde rat o p die ook een graantje wilde meepikken. Hangende de uitkomst van de enquête zijn we daarom vast maar te rade gegaan bij de ge- Haan met harem kuiert op zijn dooie gemak rond op de parkeerplaatsen rond de Zichten, 's Ochtends schijnt het er wat minder rustig aan toe te gaan. foto henk bouwman meente, in casu Frits van der Sluis, de chef Milieuzaken on der wiens beheer de kinder boerderijen vallen. Kent hij de problematiek van het loslopen de pluimvee? „Ja. Het speelt niet alleen daar. Ook rond de Leidse Hout en in Zuid-West zie je wel eens kip pen buiten de kinderboerderij rondscharrelen. Er zijn mensen die dat een leuk gezicht vinden, er zijn mensen die vinden dat maar niks. Hier in de Meren- wijk hebben we overigens sterk de indruk dat een aantal van die dieren niet van ons is." Niet van de gemeente? Van wie zijn ze dan wél? „Van mensen die van hun ei gen kippen af wilden en ze daar hebben losgelaten. Onze kip pen komen namelijk 's avonds terug voor het voeren. En blij ven dan 's nachts in het park. Dat ze 's ochtends naar buiten gaan is moeilijk te voorkomen. Of je moet de hele boel daar af sluiten." Vreemd verhaal, hoor. Waarom doen die mensen dat? Trou wens, wie houdt er vandaag de dag nog kippen in de stad? „Toch is het zo. Plus, een aan tal bewoners vindt die loslo pende kippen wel leuk en voert ze. Dan krijg je vanzelf een wis selwerking tussen park en om geving. Zo blijven ze ook ge makkelijker in de omgeving hangen. Zie je er opeens weer eentje buiten het park lopen met kuikens. Op die manier groeit natuurlijk ook het aantal kippen dat buiten de paden treedt." Wat gaat de gemeente straks met klachten van de bewonërs doen? „We bagatelliseren de zaak niet. Als er serieus sprake is van overlast zullen we een deel van de kippen wegvangen. Dat valt nog niet eens mee, kan ik je verzekeren. Kippen zijn slim en beweeglijk en laten zich niet gemakkelijk pakken. laten we het zo zeggen: het heeft de aan dacht." Daar houden we de man van milieu aan. Vervolg van voorpagina Woningbouw op marinevliegkamp Valkenburg is giste ren weer wat dichterbij gekomen. Maar de strijd is nog niet gestreden, en zal gezien de opstelling van Defensie nog wel even duren. Verschillende betrokkenen maken zich op voor een flink potje zwartepieten rond de kosten die het ministerie denkt te moeten maken voor de ver plaatsing van de Valkenburgse Orions naar Den Helder. leiden/valkenburg ruud sep/rob onderwater Staatssecretaris Van Hoof gaf gisteren in de Tweede Kamer voor het eerst aan dat Defensie wel wil praten over verplaatsing van vliegkamp Valkenburg. Hoewel dit de weg opent voor de Leidse woningbouwplan nen, is wethouder ruimtelijke ordening Van Rij de eerste om het belang van de koerswijzi ging van Defensie te relative ren. „Het is weer een stapje. Maar het is nog lang niet gere geld", aldus Van Rij. Hij ver wacht de komende maanden nog een felle strijd over de ver goeding die Defensie wil heb ben voor verplaatsing van het marinevliegkamp. De wethouder kan zich be hoorlijk opwinden over de inzet van het ministerie: vliegkamp De Kooy in Den Helder wil uit breiden tot een volwaardig vliegveld. „Zij willen een com pleet nieuwe luchthaven aan leggen! Dat ze daar zelfs maar aan durven denken om dit te doen van onze belastingcenten. Dat vind ik zo schandalig. Hoe meer ik erover nadenk, hoe re- calcitranter ik word." De discussie over de toe komst van de op Valkenburg gestationeerde Orions zal ertoe leiden dat een verder besluit over bebouwing van het vlieg veld nog lang op zich zal laten wachten. Van Rij: „Het kabinet neemt pas een besluit bij de be handeling van de Vijfde nota ruimtelijke ordening. En die is inmiddels uitgesteld tot no vember. Nee, ik word daar niet chagrijnig van, maar ik word wel ongeduldig voor al die star ters die hier maar geen woning kunnen vinden." Burgemeester Hommes van Valkenburg verwacht dat de kosten van woningbouw op het vliegkamp nog weieens vies te gen kunnen vallen. „Ik heb nog niemand gehoord over de kos ten van sanering. Vorig jaar september is de landingsbaan voor de somma van elf miljoen verbeterd. Hoeveel kost dat niet om die baan op te ruimen? Als er straks woningen worden ge bouwd, moet er wat aan de in frastructuur worden gedaan. Die is met het huidige inwoner tal al niet toereikend. Om al die verkeersproblemen op te los sen, moei enorm veel gebeuren en ook dat kost enorm veel geld." Volgens haar collega Van Wouwe van Katwijk zal het nu vooral gaan over de vraag wie de kosten van de verplaatsing moet gaan betalen. „Het wordt straks een groot zwartepieten - spel. Als het kabinet de wil van de Tweede Kamer uitvoert, dan wordt het de hoogste tijd om met Valkenburg en Wassenaar om de tafel te gaan zitten. Dan moeten we onze tweede kaart uitspelen: Valkenburcht. Dat hadden we liever niet gewild en ik ben er ook teleurgesteld over. We moeten onze teleurstelling maar verbijten." J. Dorrestijn, luitenant ter zee en hoofd verkeersleiding op het vliegveld kan er allemaal nog niet wakker van liggen. „Het is nog niet zover dat Valkenburg dichtgaat en ik hoop ook niet dat het gebeurt. De sfeer is hier niet negatief beïnvloed door het besluit van de Tweede Kamer. De sluiting van Valkenburg is al vele malen besproken en ook nu zeggen de mensen hier we wachten rustig af, het is nog Stichting de Kringen zoekt les bische of biseksuele meiden en vrouwen van tussen de 17 en 30 jaar voor een 'meidenkring'. De kring wordt opgericht in navol ging van soortgelijke werkgroe pen voor homoseksuele jonge ren en mannen. „Voor vrouwen is er wat dat betreft nog maar heel weinig te doen", vertelt Es ther van dé Laak, een van de initiatiefnemers. Zo'n kring kan volgens haar veel steun geven aan meisjes die bezig zijn te er kennen dat ze lesbisch of bisek sueel zijn. „Het is bovendien een geschikte plek om nieuwe mensen te leren kennen." Eens per maand komt de kring bijeen. „Dat gebeurt altijd bij een van de ieden thuis", ver telt Van de Laak. „Op die ma nier houden we het allemaal zo toegankelijk mogelijk. Om de zelfde reden bestaat de kring ook uit niet meer dan tien le den, want in grotere groepen vallen mensen snel stil." Hier door verschilt de kring wezen lijk van een organisatie als het COC, meent Van de Laak. „Dat is toch vooral een uitgaansgele genheid, waardoor het een stuk oppervlakkiger is. Bovendien wordt het COC' slecht door vrouwen bezocht." Tijdens iedere bijeenkomst staat een bepaald thema cen traal. „Dat kan van alles zijn", vertelt Van de Laak, „van va kanties lot relaties, van uitgaan tot seks. Zo'n thema behande len we bijvoorbeeld in de vorm van een discussie of een spel. En soms gaan we ook gewoon een avondje stappen." Naast de themabijeenkomsten zijn er ook andere activiteiten ge pland, zoals een barbecue, een dropping en uitwisselingen met andere kringen. De meidenkring maakt deel uit van Stichting de Kringen, een organisatie waarbij lande lijk ruim tweehonderd van der gelijke werkgroepen voor ho moseksuelen zijn aangesloten. Van de Laak legt uit: „De stich ting zorgt voor publiciteit, ver wijst mensen door en geeft trai ningen aan de zogenaamde 'kringleiders'." Wie zich wil aanmelden voor de meidenkring of meer infor matie wil hebben, kan contact opnemen met de regiocoördi nator, telefoon: 071 - 523 48 72.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13