Een brievenbus of gevelsteen als s Trends Piaszak voor hoge nood R^ele training om jezelf te ontdekken Brutale consume heeft de halve pil *r\ DINSDAG 15 FEBRUARI 2000 G 1- REDACTIE: MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINC Vrijwel iedereen heeft wel eens last van hoge nood. Dat is geen probleem zolang je nog in de categorie van de dragers van luiers met piasgootjes valt, maar wel wanneer je die leeftijd bent ontgroeid. Mannen heb ben het dan gemakkelijker dan vrouwen, hoewel het verbod op wildplassen natuurlijk hun vrij heid behoorlijk heeft beperkt. Voor hen bestaat al een paar jaar een meeneemurinaal, de uribag van Medeco (f36,50). Dezelfde firma heeft vorig jaar een variant voor vrouwen op de markt gebracht: het meeneem- vrouwenurinaal (44,-). Dat prachtige scrabblewoord staat voor een uitvinding die volgens de ontwerpers, het Nederlandse uitvinderskwartet Van den Burg Products bv te Alkmaar, de we reld zal veroveren. Medeco doet enthousiast de voordelen voor de gebruikster uit de doeken:Nooit meer in de ellenlange rij voor het toilet tijdens popconcerten en andere buitenevenementen. Nooit meer 's nachts over het natte gras van de camping. Nooit meer benauwde ogenblikken in de file. Nooit meer jaloerse blik ken naar de plassende mannen aan de kant van de weg." Mannen zullen geen enkel pro bleem hebben met het gebrui ken van het urinaal. Rits van de pantalon naar beneden, even 'rommelen' in de slip, het uri naal plaatsen en plassen maar. Dat kan aan de kant van de weg, met een beetje moeite ook in de auto en zeker in de tent of caravan. Voor vrouwen lijkt het hanteren van het urinaal toch wat ingewikkelder. De anato misch gevormde uribag bestaat - net als de mannelijke vorm - uit een latex opvangzak met een lekvrij plastic deksel. Het openen van het urinaal en het uittrekken van de zak zijn ook in de auto natuurlijk pro bleemloze handelingen. Maar dan komt het. Hoe krijg je het urinaal op de goede plaats, wanneer je gekleed bent in een strakke broek, of onder je rok een panty draagt? Averil Ver- De piaszak voor vrouwen oftewel 'het meeneemvrouwenurineaal'. kaik-Buringa van Van den Burg Products bv vertelt desgevraagd het urinaal meer dan eens te hebben getest. „Het lukt ook wel, al zul je met strakke kle ding aan even moeten romme len", zegt ze. „En je moet na tuurlijk altijd een handdoekje of een sjaal bij de hand hebben, die je op je schoot kunt leggen voor de inkijk. Het is te doen, maar natuurlijk moet je zo'n actie niet rijdende onderne men." Een voordeel is dat het urinaal zowel liggend, zittend als staand kan worden geplaatst en dat het lange tijd mee gaat. Van den Burg Products bv geeft in de informatie dan ook aan dat het hulpmiddel ideaal is voor rolstoelers. Daarnaast is het ook voor kinderen uitstekend te ge bruiken. Een voordeel is dat zo wel de mannelijke als vrouwe lijke versie van de uitvinding opvouwbaar is en gemakkelijk in een zak of tas kan worden opgeborgen. Na gebruik kan de volle, goed af te sluiten zak worden weggelegd, geleegd, ge reinigd en weer worden opge vouwen voor hergebruik. (Meer informatie: Medeco te Oud-Beijerland, tel. 0800- 022.8282) JEANETTE STUUROP Je bent jong en je wilt wat. Maar wèt? Veel jongeren heb ben geen flauw idee welke ta lenten er in hen sluimeren. Young Leadership, een 'ontdek jezelf-opleiding', kan daar wel licht helderheid in verschaffen, hoopt Sander van Hesteren uit Haarlem. Hij is mede-initiatief- nemer van Young Leadership. Doel van dit trainingsprogram ma is 'talentvolle mensen on dersteunen bij het realiseren en concreet maken van hun eigen missie, ideaal of levenstaak', meldt de begeleidende folder. „Toen ik van de middelbare school kwam, was mij niets ge leerd over wie ik zelfben", ver duidelijkt Sander. „Je leert schoolse vaardigheden en je doet kennis op. Er wordt geen aandacht besteed aan wat je van nature in huis hebt. Dat vond ik een groot gemis. De school heeft volgens mij ook de taak om jouw persoonlijkheid te ontwikkelen. Maar dat ge beurt nauwelijks." Samen met drie gelijkgestem den van in de dertig ontwikkel de Van Hesteren een eenjarige opleiding voor jonge mensen tussen de 18 en 28 jaar. De op leiding begint medio februari. Naast begeleidende gesprekken bestaat de training uit vijf the maweekenden, een week in de zomer en winter, en een afslui tend verblijf in Zuid-Afrika op het landgoed van prinses Irene. Het programma heeft een spiri tuele, welhaast rituele opzet, met thema's als 'de magie van het zwaard', 'de kracht van het zwaard', 'de macht van het masker', 'de weg van de wolf en 'het spel van de liefde'. Cen traal staat het luisteren naar 'de roep van je eigen hart'. „Het is verleidelijk om je aan te sluiten bij de massa en te doen wat het meest voor de hand ligt, dat wat ouders, school of maatschappij van ons verlangen", stelt Ton van der Kroon, een van de an dere Young Leadership-mento ren. „Maar is dat ook wat jij werkelijk wilt?" In de training komen allerlei as- oei In de Star Wars-films leert de kleine meester Yoda de jonge Luke Skywalker om een spiritueel krijger te wor den door te luisteren naar zijn hart. foto pr pecten aan bod die een rol spe len bij iemands persoonlijke ontwikkeling, zoals wijsheid en respect, verbondenheid met al les om je heen, kennis en vaar digheid, goed ondernemer schap (het toepassen van je idealen in praktijk), en het luis teren naar wat er diep in je leeft. Van Hesteren: „Het gaat erom jongeren te laten ontdek ken wat hen enthousiast maakt." Van der Kroon: „In onze cul tuur ontbreekt het inwijdingsri tueel. Er zijn geen mogelijkhe den voor jonge mannen en vrouwen om hun eigen identi teit te vinden op een volwassen manier." Van der Kroon trekt een vergelijking met de Indi aanse cultuur, waar jonge man nen als onderdeel van hun per soonlijke zoektocht een Vison Quest hielden. Ze moesten dan een aantal dagen alleen in de natuur doorbrengen, vaak zon der voedsel, totdat de Grote Geest zich in een visioen aan hen zou openbaren. Dat gaf de jongeren inzicht in hun rol op aarde. Ze werden in dit proces bijgestaan door ouderen, een mentor of een medicijnman. In onze cultuur ontbreken der gelijke leidsmannen volgens Van der Kroon. Er is niemand die jongeren inwijdt in de 'ge heimen van het leven'. „Hoe ga je om met macht en kracht, hoe kun je jezelf in de wereld profi leren, hoe ga je relaties aan, hoe ga je om met conflicten, hoe kun je je fouten onder ogen zien, zonder je gevoel van ei genwaarde te verliezen. Alle maal vragen op ons levenspad waar we een antwoord op zul len moeten vinden." Hij trekt een vergelijking met de Star Wars Trilogie. Daarin is het de kleine meester Yoda die de jonge Luke Skywalker leert om een spiritueel krijger te worden door te luisteren naar zijn hart. 'Use the Force', houdt Yoda zijn leerling voor. The Force is de spirituele kracht die de held helpt om het kwaad te overwin nen. Yoda's zijn er onze tijd he laas niet, constateert Van der Kroon. Maar daarin zit 'm de uitdaging. „In een tijd waarin criminaliteit onder jongeren schrikbarend stijgt, kunnen ou deren weer invulling geven aan het oude principe van het men torschap. Niet door jongeren de les te lezen, maar door ze de ruimte te geven om zichzelf te vinden. Daarmee maken we niet alleen voor hen, maar ook voor onszelf en de maatschap pij de weg vrij om het meest es- sentiele in het leven te doen: de weg van het hart volgen." Deelname aan Young Leader ship kost minimaal 1500 gul den. De organisatie is naarstig op zoek naar sponsors. Die vin den is nog een probleem. Van Hesteren: „Ze staan niet te trappelen. Het is ze te ideeël." (Meer informatie over Young Leadership: 023 - 526 9239, 030- 297 0481, 020 - 6341870. Ook www.youngleadership.nl) MARCOT KLOMPMAKER „Schat, heb jij de nieuwe brie venbus van de buren al bij de oprit zien staan?" Sommige brievenbusleveranciers dromen van dit soort uitspraken in de Hollandse huiskamer. „De vraag naar kostbaardere brie venbussen stijgt, omdat de ko pers daarmee de buurt duide lijk kunnen maken dat het de bewoners voor de wind gaat. Kortom, het heeft dezelfde uit straling als een BMW voor je huis parkeren", zegt de mede eigenaar van de Larense onder neming Wytch House. Zijn firma heeft zich gespeciali seerd in roestvrij stalen brie venbussen uit 'het hogere seg ment'. De exemplaren hebben de vorm van een boerderij, landhuis of hoeve en zijn ver krijgbaar vanaf ongeveer zes honderd gulden. „Fraai is om het dak van de brievenbus van teakhout of koper te maken. Dat laatstgenoemde materiaal gaat patineren waardoor een groene corrosielaag ontstaat." Liefhebbers kunnen ook terecht bij het bedrijf General Ledger uit Eist. Deze onderneming kan op bestelling roestvrij stalen brievenbussen van 10.000 gul den per stuk maken. Daar gaat wel wat werk aan vooraf. Zo worden er twee exemplaren ge produceerd, zodat bij beschadi ging van de ene nog een reserve achter de hand is. Ontwerper en eigenaar Hans Brijder van General Ledger: „De standaardbrievenbussen voor lieden die zich willen onder scheiden, worden mijn model len Alter, Parall en Grande. Ze vormen de Rolls Royces binnen het aanbod van brievenbus sen." De prijskaartjes zijn in derdaad naar verhouding: de drie modellen kosten zo n twee- tot ruim drieduizend gul den. „De drie soorten zijn gemaakt van twee millimeter plaatstaal, terwijl veel andere brievenbus sen een halve millimeter dik zijn. Verder hebben ze oliege- Een gevelsteen aan de voorkant van vulde veren, waardoor de post- lade na het omdraaien van de sleutel langzaam opent. Kort om, de brievenbussen kunnen een levenlang meegaan en er bestaat volop interesse voor: van de drie modellen zijn er al vele tientallen verkocht", zegt Brijder enthousiast. Vergeleken met Brijders bedrijf is Brabantia maar een Volkswa genfabriek natuurlijk, maar ook deze firma heeft op de ontwik kelingen ingespeeld. Het bedrijf heeft de Italiaanse ontwerper Colani aan het werk gezet. Die bedacht vervolgens de model len Memphis en Finesse. Kos ten: meer dan vijfhonderd gul den per stuk. Verreweg de meeste vraag gaat volgens een verkoper van Brabantia echter nog steeds uit naar brievenbus sen van tussen de honderd en dik tweehonderd gulden. „Die vraag ontstond al jaren geleden toen PTT Post besloot om hun groene plastic brievenbussen niet meer gratis weg te geven." De nationale postbezorger houdt nog wel vast aan bepaal de eisen waaraan de brieven bus moet voldoen. De afstand tussen brievenbus en openbare weg mag niet groter zijn dan tien meter en de bus mag niet meer dan 2,5 meter boven het wegdek liggen. Daarnaast gel- je woning is de nieuwste trend. foto gpd den er bepalingen voor onder meer de breedte en lengte van de gleuf. In veel andere landen bestaan er vrijwel geen voor waaiden voor de brievenbus. Brabantia kan in Nederland 'slechts' zestig tot zeventig ver schillende exemplaren op de markt brengen, terwijl in de rest van Europa het assortiment uit ver over de honderd modellen bestaat. Nummerborden en naamplaat jes zijn al lang ontdekt als ob jecten waarop de eigen creativi teit kan worden uitgeleefd. PTT Post stelt hier geen enkele lasti ge eis. Dwarsgebakken cijfers zijn even goed als Oudhollandse gepenseelde naamborden. Nieuwe trend van de laatste tijd echter is de wederkeer van het emaille bord. Willems Classics in Uithoorn heeft er zijn specia liteit van gemaakt. Hij rekent voor een standaardexemplaar van tien bij vijf centimeter met de naam gegraveerd een kleine zestig gulden. „Daarvoor leveren wij wel handwerk af', zegt Ducco Wil lems. „Normale huisnummer en naamplaatborden bestaan uit blik en hebben dezelfde kwaliteit als die van een kente kenplaat. Onze borden zijn ge maakt van plaatstaal waarop we glaspoeder spuiten. Er is vooral veel vraag naar een emaillen bord met huisnummer en naam." Ook de interesse voor beschil derde tegels stijgt. Een stan daard exemplaar van vijftien bij vijftien centimeter waarop een bloem en naam prijken komt bij het bedrijf Tegelkunst uit Enkhuizen op 45 gulden. „De klant kan echter ook uit andere versieringen kiezen", legt de ei genaar uit. „Ik heb voor rock and roll liefhebbers wel eens een grote Amerikaanse auto op een tegel geschilderd. Ook aar dig is een duiker compleet met zuurstoffles op de rug en de na men van de familie onder water geschilderd. Voor dit soort vrije opdrachten vraag ik tussen de 75 en 150 gulden." Wie het heel breed kan laten hangen, kan overwegen om een gevelsteen boven de voordeur te laten metselen. Zo'n steentje kost tussen de 2500 en 3000 gulden. De prijs is afhankelijk van onder meer de soort na tuursteen die wordt toegepast. In vroegere tijden lieten gevel stenen zien wat het beroep van de bewoner was. In 1795 werd voor een systeem van huisnum mering ingevoerd, waardoor het gebruik van gevelstenen verminderde. „Gelukkig groeit het enthousi asme voor gevelstenen de laat ste jaren weer", vertelt secreta ris Onno Boers van de Vereni ging Vrienden van Amsterdam se Gevelstenen (WAG). „Ook bij een gewoon rijtjeshuis kan een gevelsteen heel fraai ogen. Tegenwoordig willen mensen met een gevelsteen hun huis symboliseren." Liefhebbers voor een gevel steen kunnen bij de WAG een lijst van beeldhouwers opvra gen: deze vaklieden hakken in opdracht vrijwel elke gewenste versiering uit een brok natuur steen. ALEX VAN HOOF De beste tip voor goedkoop winkelen? Gewoon op een dag naar de Kringloopwinkel of naar het goede-doelenwinkeltje van Terre Des Hommes, en daar een goedkoop kledingstuk vinden. Een feestelijk pak van de reeds lang van het toneel verdwenen ontwerpster Fong Leng. Prijs 12,50. Daar kunnen C&A, de vliegende winkel en andere prijsstunters niet tegenop. En evenmin de Consumentenbond, die recent een boek heeft uitgebracht met 'tips en trucs voor prijsbewust kopen', wat tevens de titel is. Het wordt gepresenteerd als een heel eigen productie van de consumentenorganisatie, maar de zusjes Barbara en Marianne van Leeuwen van Miepkniep in Amsterdam zijn de 'geestelijke moeders'. Zij voerden de redac tie. In de adressenlijst staan ze als 'prijsadviesbureau'. Zelf noemen zij Miepkniep 'the cost cutting company', zoiets als bu reau De Prijsbreker. Het zou een beetje overdreven zijn om 'Tips en trucs voor prijsbewust kopen' tot onmis bare handleiding voor goed koop winkelen te bestempelen. Maar de geboden informatie kan er wel aan bijdragen dat consumenten zich bewuster worden van alle listen en lagen, waarmee ze geconfronteerd worden. Veel bladzijden zijn gewijd aan achtergrondinformatie over de verschillende branches, waar je als klant over de vloer komt. Witgoed, bruingoed, meubels, computers, auto's, keukens, al les passeert de revue. De schrij vers vinden dat je moet weten hoe het er daar aan toe gaat, wat gemiddeld genomen de (winst)marges zijn, zodat je als klant realistisch te werk kan gaan als je korting zou willen vragen. Want één ding staat als een paal boven water: afdingen kan, maar een winkel geeft na tuurlijk nooit het hele verschil tussen inkoop en verkoop weg. Oudere consumenten zullen zich herinneren dat vroeger veel winkels min of meer de zelfde prijzen hanteerden. Een televisie kostte overal hetzelfde, tot er winkels verschenen die met de prijs gingen stunten. Grote zaken met heel veel vrij wel dezelfde apparaten. Voor iets speciaals moest je daar niet zijn. Voor een goed advies evenmin. Vaste prijzen bestaan haast niet meer (behalve voor boeken). Er zijn nog wel adviesprijzen. Dat zijn de prijzen, waarvan fabri kant of importeur vinden dat het de winkelprijs zou moeten zijn. Maar er zijn maar weinig winkels, die zich daar aan hou den. Dat geeft aan dat de prijs een beïnvloedbaar gegeven is. On dernemers hebben steeds meer last van concurrentie, bijvoor beeld door de opkomst van in ternetwinkels. 'Ook branches, die tot nog toe niet vatbaar le ken voor prijsconcurrentie wor den de laatste tijd toenemend onder druk gezet', aldus de schrijvers van het boek. De ver koop via het internet maakt het hebben van dure showrooms en dure voorraden overbodig. Daar sta je dan als onderne mers met je goeie gedrag en een winkel op een toplocatie, waar het geld allereerst opgaat aan de huur. En alsof dat alle maal nog niet erg genoeg is, ko men er nu ook steeds meer klanten die willen onderhande len over de prijs. 'Kopen met korting is in', zeg gen Barbara en Marianne van Leeuwen. Consumenten heb ben natuurlijk best door dat ondernemers onder druk staan, en pikken een graantje mee. Ze realiseren zich dat prijzen on derhandelbaar zijn. Wie denkt dat onderhandelen alleen in zuidelijke vakantielanden kan, betaalt in Nederland te veel, vinden de zusters Van Leeu wen. 'Het is niet ongewoon om in een winkel korting te vragen. Steeds meer mensen proberen tret Ze het en het lukt verr« vaak.' Winkels staan niet 2 es Ki druk door interneta varie gen. Ook fabrikante met teurs staan te drami jnde ze willen dat er een veelheid van hun pi wordt verkocht. Zei I Roe graag van tevoren a ierik Ook dat kan een ret Orr consumenten kortii ;toe! alles beter dan geen zelf Verder is korting ge kleine winkels eenv iorri' marketing: klanten i :k. goedkoper dan advi ame Maar dat geldt niet kleinere winkels. De Van Leeuwen merki beeld dat in zogehe winkels' vaak veron|derl. werd gereageerd korting te geven. Het boek waarschuftwis dat korting krijgen i jla l mogelijk is. Als een 5- vraag naar een bepa wer niet aan kan, is er u reden om korting Te itati een ondernemer de distributie heeft var i| artikelen, zal hij eer korting vraagt gauw sturen. Korting krijgen gaat zelf. Je moet als con reid zijn om veel on doen. Je moet bijvoi zoeken of iets op dit eit. sen te koop is, en zijn die her en den lenp vraagd. Bovendien en mensenkennis n moet elke keer opni derhandelingspositi inschatten. En vrien en blijven. Korting e atP1 er niet bij. Het is eei van proberen, en ni onzi worden als het misl 'Uiteindelijk is een een gunst, die de wi verleent. Het is bela mm dat in het achterhcx den', zeggen de schi het boek nadrukkeli 'els De indruk wekken d '5 snelle beslisser bent pen. Bij wijze van sp del auto voor de deur hi staan, om het gewei raat onmiddellijk na ®n. dragen en mee te ne Ie* schijnt vaak goed te De praktische tips ii stuk over de juridisc T ten van het kopen li L zins strijdig met de bedingen van kortii ten en plichten staal beeld: 'Vraag vooraf keiier de algemene den hanteert en lees dig door alvorens u koop over gaat'. Dat lijk te rijmen met 'si de auto voor de deu \[za regelen en wegweze apparaat'. De Consumentenbo idn dat consumenten zi kelen, die ze in de u hebben gekocht ten afschepen met gen van de winkelie dat je van productei verkoop minder ma ten. 'Uw rechten goed', zegt de bond een beetje tegenstrij opmerking elders in 'hoe meer de prijs is pen, hoe minder de bereid zal zijn nadei iets aan nazorg te d( gen ervaring, kennel iie 'Formeel gezien hoi jk t tuurlijk altijd dezelfi op service en garant praktijk is dat echtei zo. Niet alle aspecte ce en garantie zijn gen'. Formele rechtf dus niet altijd. Daari deert het boek dat gi duurkoop kan zijn, blijkt dat er geen got verkrijgbaar is. Miss juist wel handig om talen om een goede krijgen! ('Tips en trucs voor kopen', 34,50, verkri jlf boekwinkel: Miepkii temet: www.miepkn ELS KEMPER W ma u E Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Werkopdracht - sierplant - oosters opperkleed; 2. ondeskundige - voetgewricht - ieder; 3. rivier in Italië - loofboom - Amerikaanse veefokkerij; 4. houtsoort - hijswerktuig - rust; 5. steekvlieg - hoon - tafellinnen; 6. kleur - bloedgever - binnenshuis; 7. indruksel - voorstel - ontroering; 8. edelgas - inviteren - vogel; 9. tweetal - houtafval - vaartuig; 10. keukengerei - draagbalk - middel HEINZ Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Even; 4. wiek; 7. reden; 9. uk; 11. pit; 12. ge; 13. ion; 15. was; 16. tram; 18. eest; 19. een; 20. kaan; 22. koet; 25. ras; 27. blo; 28. en; 29. ere; 31. do; 32. eland; 34. trip; 35. tent. Verticaal: 1. Eruit; 2. er; 3. nep; 4. wet; 5. in; 6. koest; 8. dik; 10. korhaan; '12. gasveld; 14. na; 15. we; 17. men; 18. enk; 20. kreet; 21. as; 23. Ob; 24. toost; 26. era; 29. elp; 30. ent; 32. ei; 33. de. l'sm z-'ja/ f //views' v/as wsj ihtt Urk: RE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10