jLiDEN Regio P 8 Nauwere samenwerking bibliotheken iH amenwerking in gio is succesvol' brekers zijn politie in hervolging te snel af Studentikoze sfeer van weleer in Pieterskerk /m wie zijn nou eigenlijk die populieren? Plan sluiting buurthuizen verbijstert Leidse politiek Gebaar van Peper gaat Leiden niet ver genoeg JAG 14 FEBRUARI 2000 crossmotor door de stad 1 De politie hield zondagnacht rond 03.15 uur een 26-jari- lenaar aan die op een crossmotor het centrum van de jorkruiste. De man reed zonder helm, had geen verlich- i ging er vandoor toen hij de surveillancewagen in de ga- ieg. Op de Hooigracht evenwel begaf zijn motor het. Bij ^^nhouding bleek de man onder invloed van alcohol te ver- Op het bureau weigerde hij een ademtest en beledigde igenten. In de loop van de zondag mocht hij naar huis. tgezinnen gezocht voor Japanners De Stichting Internationale Jongeren Uitwisselingen is op zoek naar gastgezinnen voor tien Japanse studen- japanners komen van 14 tot en met 21 april op bezoek fen, als onderdeel van de viering 400 jaar betrekkingen Ja- Nederland. De studenten volgen in de periode dat ze in zijn een dagprogramma, 's avonds en in het weekeinde 'en ze bij de gastgezinnen. Belangstellenden kunnen zich Iden bij de SIJU, 071-5132976 of 0164-685247. In gebied tussen Leiden, Alphen aan den Rijn, Voorschoten, Oegstgeest en Nieuwkoop De openbare bibliotheken in het gebied tussen Leiden, Alphen aan den Rijn, Voorschoten, Oegstgeest en Nieuwkoop gaan nauwer samenwerken. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld een regiopasje voor scholieren of bete re distributie van boeken via Internet. In de toekomst zou één pasje voor alle bibliotheken een mogelijkheid kunnen zijn. medio vorig jaar of mensen ge bruik maken van andere biblio- De instellingen onderzochten theken en hoe vaak ze voor wel- LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN ke materialen komen. Uit dit onderzoek bleek dat zo'n tien tot vijftien procent van de be zoekers niet alleen naar de bi bliotheek in de woonplaats gaat, maar ook naar bibliotheek in de plaats waar de school of het werk is gevestigd. Dat doen ze dan niet vanwege de afstand of de openingstijden, maar van wege het aanbod. Met name scholieren 'shoppen' nogal eens bij andere bibliotheken. De bibliotheken willen het hun klanten makkelijker maken om naar andere vestigingen te gaan of zaken via andere biblio theken te lene. Een eerste stap daarbij is een ruimere beschik baarheid van eikaars collecties. De openbare bibliotheek Lei den is daar al mee begonnen door haar catalogus op internet te zetten. Klanten uit de regio VIC ie Zuid-Holland: ïeentelijke herindeling - liet volgens het model stad - is in de Leidse re de provincie betreft ab- iet aan de orde. Sterker Ie optiek van de provin- oopt de samenwerking le gemeenten in de re- iccesvol'. De vorige in alle hevigheid losge- discussie over Rijnstad ir niets aan af. onlangs verschenen y/ ale nota over gemeen- amenwerking en herin- Waar ligt de grens?' .eiden zelfs als voor aar voren gehaald van d die in goed overleg buren de problemen te De hele discussie over was voor ons geen ng de nota aan te pas- ieldt een woordvoerder van de provincie. „De gemeen ten hebben allerlei afspraken gemaakt. Die zijn voor ons niet ineens van de baan." In de nota houdt de provincie een vurig pleidooi voor ge meentelijke samenwerking. Waar de rijksoverheid ervan uitgaat dat op termijn gemeen ten minimaal 18.000- inwoners moeten hebben, stelt de pro vincie dat zelfs de allerkleinste gemeenten kunnen blijven be staan, mits ze intensief gaan sa menwerken met hun buren. De kleintjes, waaronder in ieder geval Valkenburg en Warmond, moeten van de provincie wel heel goed kijken hoe zij in staat denken te zijn de komende twintig jaar hun taken uit te blijven voeren. Komen ze daar niet uit, dan houdt de provincie het middel van gemeentelijke herindeling als laatste redmid del achter de hand. iet gedoofde lichten en net 160 kilometer per Voorschoterweg Iseweg te razen, lukte ee inbrekers om in de van zaterdag op zondag ïtie kwijt te raken. Even or had het duo een volle snelkraak ge- op een winkel in de nmerstraat, nadat twee je pogingen waren mis let tweetal maakte voor- p- en audioapparatuur de snelkraken op de jmmerstraat ging het et grof geweld te werk. n gestolen Mercedes ze in volle vaart op de n een elektronicawinkel telefoonwinkel in. Bin nen kwamen ze niet, maar de schade aan deuren en gevel was groot. Bij de derde poging hadden ze wel succes. Met ge vulde tassen ging het tweetal er vandoor in de richting van de Hooglandse Kerkgracht. Daar stond een gestolen BMW te wachten. De politie signaleerde de vluchtauto op de Lammen- schansweg en zette de achter volging in. Met hoge snelheid reed het duo via de Voorscho terweg naar de Leidseweg. Daar doofde de bestuurder de lichten. De politie moest daar op afhaken. Sporenonderzoek •wees uit dat de daders in Voorschoten waren ontkomen via de Mozartlaan, Van Beet- hovenlaan, Prins Bernhard- laan en Johan Willem Friso- laan. Een wijkonderzoek le verde geen resultaat op. g gj|*£ Floor Kist haalde zaterdag in de Pieterkerk herinneringen op aan het Leidsch Studenten Toneel, tijdens het feestje voor afgestudeerden rond 425ste verjaardag van de Leidse universiteit. foto taco van der eb ONNO HAVERMANS Pal voor de deur van de Pieterskerk glimt een dikke Mercedes. De chauffeur schuilt in het voorportaal voor de regen, mobieltje aan het hoofd geklemd. „Nou Wim, het is zo'n beetje drie kwartier uitgelopen hier, dus..." Binnen laat Jan Foudraine zich door het klaterend applaus overwelmen. Het zijn rare bijeenkomsten, die van de Leidse alumni. De universiteit vierde vorige week haar 425ste verjaardag en zoals gebruikelijk werden ook de afgestudeerden op een feestje vergast. Eigenlijk komt het jaarlijks weer neer op een reünie, waarbij je van te voren niet weet wie van je vroegere 'studie vrinden' je tegen het lijf zult lopen. Dat trekt vooral ouderen, zo bleek eens te meer in de Pieterskerk, waar mr. Floor Kist in een olijke rede herinneringen ophaalde aan de belevenissen van het Leidsch Stu denten Toneel onder leiding van Piet Cle- veringa. Deze goeroe van het studentento neel luisterde het feestjaar op met de schenking van zijn archief aan de universi teit. Voor een komische noot was tevens een beroep gedaan op Jan Foudraine, Toeti Smedes en Ron van Vleuten, die hun reeds lang vervlogen studententijd even lieten herleven door een hernieuwd optreden van het cabaretgroepje dat ze toen samen vormden. Het 'repertoire van weleer' bleek met een loflied op de dikke schommel van een hospita wel behoorlijk gedateerd, maar daar hadden de reünisten duidelijk maling aan. Omdat dit jaar het 85ste lustrum van 's- lands oudste universiteit wordt gevierd, had het Leids Universiteits Fonds (LUF) extra feestelijk uitgepakt. De oud-studen ten kregen afgelopen zaterdag gratis toe gang tot tal van musea en academische ge bouwen om de schatten van de Leidse uni versiteit te bewonderen. Vanuit de Pieterskerk, die als verzamel en rustpunt fungeerde, vertrok zelfs een dubbeldeksbus naar het Rijksherbarium en het Anatomisch Museum. De overige col lecties, in onder meer het Prentenkabinet, de archeologische faculteit en de universi teitsbibliotheek moesten te voet worden bezocht. In de treurige regen die het begin van de middag ontsierde, verkozen veel alumni echter in de Pieterskerk te blijven, waar ze een demonstratie kregen hoe de collecties ook via het internet, dus vanuit de luie bureaustoel, te bezichtigen zijn. Leiden aan bomen is nog niet jarig. De ge- afficheert zich graag als milieuvriendelijk en het ambtenaren met groene s schijnt nauwelijks te te zijn. In Leiden kun je iter een medemens iets jks aandoen, dan een pje kappen, wordt wel ekscherend gezegd. Ja, ianranding van een staat hier zo'n beetje de traf. m is het bijzonder op- lijk dat er op het terrein Groenoordhallen ruim wezen staan. De dubbele rij populieren tussen de Hal- lenweg en Frans van Mieris straat is niet van de gemeente noch van de Groenoordhallen, zo kregen eigenaars van omlig gende bedrijven telkens te ho ren. Ze vonden tot nu toe dan ook steevast geen gehoor bij hun smeekbedes voor een snoeibeurt. Immers, de bomen zijn van niemand. De gemeen te verwijst naar de directie van de Groenoordhallen en anders om verwijst de directie van de Groenoordhallen naar de ge meente. Er is voor hen geen speld tussen te krijgen. Des te opmerkelijker is het dat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. enkele populieren-wezen on langs wél een snoeibeurt heb ben ondergaan. Door de bouw van Groenoord Plaza, de ingrij pende uitbreiding van de Groenoordhallen, is de noord kant van het terrein bouwklaar gemaakt voor de aanleg van een parkeerdek. Misschien is de (onder)aannemer zo vrij ge weest een aantal bomen alvast te snoeiende een beetje in de weg staan? Er moet op die plek namelijk geheid worden met alle zware machines vandien. H.J. Deurhof van de Groenoordhallen ontkent ech ter in alle toonaarden dat de opdracht voor de snoeibeurt bij zijn werkgever vandaan komt. „Ik stond er zelf verbaasd van te kijken. Ik weet niet wie die opdracht heeft gegeven." Deurhof zegt wél te weten wie nu eigenlijk eigenaar is van die bomen. „De gemeente Lei den." Bij de overdracht van de Groenoordhallen door de ge meente aan Libéma-beheer, de eigenaar van het complex, is namelijk voor de bomenrij een uitzondering gemaakt. Dus ook al staan de bomen binnen de omheining van de Groenoord hallen, ze zijn geen wees. Ze zijn eigendom van Leiden! Zeg gen ze bij de Groenoordhallen. Dat zou kunnen. Maar wie heeft nu de bomen laten snoei en? Moeilijke vraag. Het heeft Saskia Ridder van de gemeen telijke dienst Milieu en Beheer ruim een dag gekost om achter het antwoord te komen. „Ik heb vele telefoontjes moeten plegen, tot in België aan toe." Daar zit namelijk de project ontwikkelaar, die verantwoor delijk is voor de bouw van Groenoord Plaza (de gemoder niseerde versie van de Groenoordhallen). „De project ontwikkelaar heeft ons door verwezen naar de onderaanne mer. Die vertelde ons dat de bomen in verband met de hei werkzaamheden moesten wor den gesnoeid. Het bedrijf zou daarvoor een groenaannemer hebben ingeschakeld. Ik wil ei genlijk nog een van onze boomdeskundigen langs sturen om te kijken of het deskundig is (Goed idee. Als leek zien wij dat van de bomen dikke takken halverwege zijn afgezaagd en niet vlak bij de stam. Zonder dat wij ons als deskundige wil len profileren, durven we toch de stelling wel aan dat dit niet de beste snoeimethode is. Maar dit terzijde.) Maar van wie zijn de populie ren dan eigenlijk? Saskia Rid der, gevraagd naar het defini tieve antwoord: „Dat is mij nog steeds niet duidelijk. Tenmin ste, op dit moment. Over niet al te lange tijd moet er een weg langs de bomenrij komen naar het Gevulei-terrein waar vroe ger de vuilverbranding stond. Als het zo ver is, dan zijn de bo men - er staan trouwens ook een paar iepen tussen - in ieder geval zeker van de gemeente. En waarschijnlijk zijn ze dat op dit moment ook al. Maar zeker weten doe ik dat niet." Een aantal bomen achter de Groenoordhallen is nogal eenzijdig ge snoeid. Maar goed, de bedrijfseige naars weten nu in elk geval bij wie ze moeten aankloppen voor de snoeibeurt. Bij de ge- foto wim dijkman meente dus. Ooit. In de toe komst. Waarschijnlijk. ERIC-JAN BERENDSEN zehheb zo de gelegenheid boe ken of cd's aan te vragen. Klei nere bibliotheken zijn aange sloten bij Probiblio en maken gebruik van een gezamenlijk uitleen- en registratienetwerk. Het is de bedoeling dat de bi bliotheken nog dit jaar begin nen met de nauwere samen werken. De Duin- en Bollen streek is daar in eerste instantie nog niet bij betrokken. „Maar wellicht heeft de samenwerking een uitstralingseffect", zegt J. van Vugt van de openbare bi bliotheek van Alphen aan den Rijn. „Voor Leiden zou dat erg interessant zijn." Een gezamenlijk pasje voor de hele regio zal er niet op heel korte termijn komen. De uit leensystemen lopen bij ver schillende bibliotheken nog te veel uiteen. Partijen voelen zich overvallen D66 is eveneens uiterst ver baasd. „Ik kan me voorstellen dat je snijdt in het aantal mana gers, zoals de LWO nu aangeeft. Maar dat de LWO van plan is om drie buurthuizen te sluiten om de kosten terug te dringen, vind ik buitengewoon vreemd", zegt J. Sorgdrager. Ik zou wel eens willen weten waarom ze hier over nadenken en wat de alternatieven zijn. We hebben eigenlijk nooit een goede dis cussie gehad over dit onder werp. De LWO doet welzijns werk. de gemeente sluit met de organisatie een contract af waarin precies staat wat wij ver langen. Het lijkt me heel moei lijk om welzijnswerk te doen zonder buurthuizen. Ik ben be nieuwd wat er achter zit." Ooik de WD verwijst naar het uit voeringscon tract dat de gemeente met de LWO afsluit. „Daarin staat duidelijk wat de LWO moet leveren. Wat mij be treft is sluiting voorlopig niet aan de orde", zegt G. Landheer in een eerste reactie. „Het is de gemeenteraad, die beslist." Be halve De Pancrat is het volgens hem niet slim om Cornelis Jop- pensz. te sluiten. Het is het eni ge buurthuis in de Professoren- en Burgemeesterswijk. „Vanwe ge een vermindering van de openingsuren, ging het er een tijdje slecht. Maar nu begint j,uist de loop er weer in te ko men." Fractievoorzitter M. de Jonge van het CDA: „Sluiting van buurthuizen dreigt al jaren. Ik vind dat op zich problematisch, maar ik wil nu eerst van de LWO horen wat daar tegenover staat. Als daar tegenover staat dat de LWO, met negen miljoen gulden subsidie per jaar, in staat is het werk beter te doen, moeten we het er maar eens goed over hebben." Overigens is op zich de PvdA evenmin op voorhand tegen stander van een vermindering vanhet aantal buurthuizen. Al leen de keuze van de LWO ver baast deze partij. Hillebrand: „We hebben het verleden de mening gehad dat niet zozeer de accommodaties centraal moeten staan in het welzijns werk, maar de projecten, de dienstverlening. Je moet niet gaan snijden in accommodaties in sociale vernieuwingswijken." LEIDEN AN NET VAN AARSEN De politiek voelt zich overvallen door de plannen van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) om de buurthuizen De Pancrat Cornelis Joppensz. en het Mie rennest te sluiten. Raadsbreed zijn er twijfels of sluiting van de accommodaties een goede op lossing is om de overhead- en huisvestingskosten van de LWO terug te dringen. „Buurthuizen sluiten in sociale vernieuwings wijken, zoals De Pancrat in de oostelijke binnenstad, lijkt me niet verstandig zegt PvdA- fractievoorzitter R. Hillebrand. „De LWO kan wel zeggen dat de activiteiten in deze buurt huizen op korte afstand zullen worden ondergebracht. Maar afstand werkt drempelverho- gend. De keu zes die de LWO maakt, verba zen ons. Maar uiteindelijk heeft de ge meenteraad het laatste woord." Ook welzijnswethouder H. Baaijens is uiterst verbaasd dat de Pancrat op de lijst van de LWO staat. „De Pancrat is wat mij betreft niet aan de orde. We hebben met de LWO gepraat over deze accommodatie. Het buurthuis is wat te krap. Er is gepraat over verhuizing van de activiteiten naar de overkant van de straat, naar het LDM-ge bouw. Maar dat bleek vanwege de kosten geen optie. De Pan crat moet wat mij betreft open blijven als buurthuis. En wat mij betreft staat voorop dat bij sluiting van buurthuizen het activiteitenniveau niet mag worden verlaagd." Volgens S. ter Harmsel (Groen Links) getuigt het van politiek onbenul dat de LWO de gemeenteraad niet eerder heeft geïnformeerd over de sluitings plannen. „Volgens mij heeft de gemeente toch ook wat te zeg gen over sluiten van buurthui zen. Ik vind de manier waarop de plannen nu naar buiten zijn gebracht, niet goed. Dat kweekt bij politici geen goodwill. Ver der wil ik eerst van de LWO ho ren wat de plannen precies in houden." De uitvoeringsover eenkomst die de gemeente jaar lijks met de LWO afsluit, is voor dit jaar nog niet behandeld, zegt Ter Harmsel. Over de slui tingsplannen is het laatste woord nog nietgesproken, geeft Meer geld nodig voor historische binnenstad torisch oppervlak dan 65 hecta re toch op compensatie kunnen rekenen. Van die zeven is Lei den de stad met het grootste oppervlak aan oude geveltjes, grachten en steegjes, want voor de vier grote steden geldt weer een andere regeling. Volgens een eerste, slordige berekening zou Leiden er zo'n 2,3 miljoen bijkrijgen. Niet ge noeg, aldus wethouder Vos. „Leiden heeft immers een na deel van 3,5 miljoen. Dat komt omdat niet alleen de histori sche binnenstad, maar ook het water erbij moet worden be trokken. De investeringen die wij moeten doen om de kade muren te herstellen en behou den zijn veel groter dan de uit gaven van gewone steden voor dergelijk onderhoud." De Kamercommissie praat donderdag over het gemeente fonds. Eerder bleek al dat Lei den en de andere historische steden op enige steun kunnen rekenen. „Ik heb er wel vertrou wen in dat de Kamer met een oplossing komt", aldus Vos. Toch heeft de Leidse schathe waarder het zekere voor het on zekere genomen. „Die vermin dering van 3,5 miljoen hebben we inmiddels wel ingeboekt, dus een tekort zal er niet ont staan." ONNO HAVERMANS Leiden houdt voet bij stuk. De gemeente heeft meer geld no dig voor de instandhouding van de historische binnenstad. Het gebaar dat minister Peper van binnenlandse zaken maakt in een brief aan de Tweede Kamer is mooi, maar niet genoeg, stelt wethouder Vos (WD, financi en). Leiden schiet er jaarlijks 3,5 miljoen gulden bij in als gevolg van een herziening van de uit kering uit het gemeentefonds. Daardoor wordt minder reke ning gehouden met steden die een historische binnenstad moeten onderhouden. Zeven tien steden hebben de Tweede Kamer gevraagd deze herzie ning ongedaan te maken. Vorige week nog stuurden Leiden, Haarlem en Delft na mens die zeventien steden een uitvoerige brief naar de vaste Kamercommissie voor binnen landse zaken. Daarin wijzen zij met name op het onderhoud van de walkanten langs de grachten en vaarten in histori sche binnensteden. Intussen heeft minister Peper de Kamer een kleine aanpas sing voorgesteld, waarin de ze ven steden met een groter his-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9