Visserij onder vuur kartelpolitie iodecommissie boos op postorderbedrijven abinet sluit akkoord over jmpstations langs snelweg Oplossing voor alliantie KLM lijkt in zicht Economie Opknapbeurt Schipholtunnel GAK stopt vermogen in sociale projecten Geduld BMW met dochter Rover is op IpAG 14 FEBRUARI 2000 WEf-baas krijgt taart in zijn gezicht Directeur-generaal van het IMF, M. Camdessus, heeft ^neen taart vol in het gezicht gekregen. Hij was in Bang or de top van de Conferentie voor Handel en Ontwikke- n de VN (Unctad). Camdessus wist zijn kalmte te bewa i zette zijn conversatie met gedelegeerden voort. De aan- ad plaats vlak voor zijn laatste officiële speech. De taar- oier was de bekende Amerikaanse opposant Naiman die erzet tegen de politiek van het IMF. Naiman deed ook al ch spreken bij de protesten tegen de top van de wereld organisatie WHO in Seattle vorig jaar. verdenkt Duitse internetkraker Onderzoekers die de daders van aanvallen op internet- ven in de VS proberen op te sporen, denken dat een van ckers een Duitser is. De FBI verdenkt de internetkraker die ert onder de naam MLxter ervan met het programma eldraht (prikkeldraad) in te breken op sites. De afgelopen werden internetbedrijven als Yahoo en Amazon.com aan- De sites werden gebombardeerd met data waardoor nputers op tilt sloegen. Mixter, volgens Der Spiegel een rige student uit Hannover, ontkende gisteren via het Duit sbureau DPA iets met de aanvallen te maken te hebben, kent wel dat hij programmeur is van een programma dat aanvallen is gebruikt. O-NCW tegen boycot Oostenrijk iag* Een boycot tegen Oostenrijk heeft weinig zin. Het rlandse bedrijfsleven moet de regering, met daarin sinds en extreemrechtse partij, op haar daden beoordelen. Ook in ondernemingen zelf intern gedragsregels opstellen. Dat joodschap die voorzitter J. Schraven van de werkgeversor atie VNO-NCW gisteren aan het Nederlandse bedrijfsleven ij zette zijn standpunt uiteen in het Radio 1 Journaal, ven houdt in het algemeen niet van boycots. „Degene die geboycot zet zijn hakken in het zand, is geneigd niet te luisteren en vervreemdt zich. Bovendien zijn boycots effectief." lips wijzigt divisie elektronica iDAM Philips verandert de structuur van zijn grootste be- jnderdeel, Consumer Electronics, om sneller te kunnen ngen op marktontwikkelingen. Het aantal divisies gaat te- in zes naar vijf maar kost geen banen, verzekert een Ivoerster. „Philips voert wel vaker dergelijke reorganisaties Waarschijnlijk gaat Philips Business Electronics in Consu- ilectronics integreren", voorspelt een analist. In de nieuwe ie heeft Consumer Electronics vijf divisies: Mainstream CE i, video en tv), Consumer Communications (mobiele tele- Digital Networks (intemetkastjes voor tv), PCB Assembly uctie van onderdelen) en Special Products. :ing kan geen vliegtuigen afleveren De staking bij vliegtuigfabrikant Boeing, die woensdag heeft al gevolgen voor de aflevering van toestellen. De kaanse luchtvaartautoriteit FAA heeft tijdelijk de vergun- !i ran Boeing ingetrokken om certificaten voor vliegtuigen af en. Dat betekent volgens de vakbond SPEEA dat er geen llen kunnen worden geleverd en dat er geen onderhouds- aten kunnen worden afgegeven zonder bemoeienis van A. De Boeingdirectie ontkent dat. De productie van de uigen gaat volgens de top door, omdat de montagemede- rs bij een andere vakbond zijn aangesloten. antie telecom en bank in Spanje De Spaanse telecomgigant Telefonica gaat met de gro- ik BBVA een internationaal opererende alliantie vormen :h richt op diensten via internet. Het is voor het eerst dat ven uit de twee branches op dergelijke schaal samenwer- let akkoord voorziet onder meer in gezamenlijke activitei- terreinen als on line bankieren, elektronische handel, :1e telefonie en media. In de laatstgenoemde sector heb- e twee concerns belangen in tv- en radiostations en kran- 2 Ie twee hebben spaarbank La Caixa, aandeelhouder van mica, uitgenodigd mee te doen. Telefonica en BBVA heb- ehalve in Spanje ook sterke posities in Latijns-Amerika. 1 Vrije concurrentie gamalensector verdwenen door afspraken over aanvoer De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) is een grootscheeps onderzoek begon nen naar de Nederlandse visserijsector. In eerste instantie onderzoekt de 'kartelpolitie' de garnalenvisserij. Afgelopen week zijn invallen gedaan bij de Nederlandse Vissers bond in Emmeloord, de garnalenreuzen Heiploeg in Zoutkamp en Klaas Puul in Vo- lendam en bij de vissersorganisatie PO-West in Yerseke. leeuwarden gpd De NMa, die toeziet op eerlijke concurrentieverhoudingen in Nederland, heeft bij de visserij bedrijven en -organisaties een grote hoeveelheid administra tieve gegevens ingezien en in beslag genomen. De dienst, on derdeel van het ministerie van economische zaken, wil niets zeggen over het onderzoek. In de garnalenvisserij zijn de afgelopen jaren vergaande af spraken gemaakt tussen hande laren en vissers uit Nederland, Duitsland en Denemarken over de aanvoer. Dat gebeurde nadat de prijzen door massale vang sten volledig waren ingestort. De handelaren kampten daardoor met overvolle vries huizen. Vissers spreken nu af hoeveel garnalen zij wekelijks aanvoeren, terwijl gamalenver- werkers als Heiploeg beloven een minimumprijs te handha ven. Bij deze afspraken spelen de zogenoemde Producenten organisaties (PO's), waarin de vissers regionaal vertegenwoor digd zijn, een grote rol. Voorzitter Johan Nooitgedagt van de Vissersbond, die ook een PO beheert met enkele schiphol* De Nederlandse Spoorwegen zijn op dit ogenblik druk bezig om een van de twee treintunnels onder de luchthaven Schiphol te renove ren. In mei van het afgelopen jaar werd een nieuwe in gebruik genomen en kon de twintig jaar oude tunnel flink onder handen worden genomen. Binnenwerk, rails en beveiliging worden vernieuwd. Begin juni is de klus klaar en is het spoortraject bij de nationale luchthaven geheel viersporig. Dan moet er ook een einde komen aan de storingen die nu op gezette tijden op de Schiphollijn optreden. foto anp fred steenman/dijkstra den haag anp GAK Holding wil het eigen ver mogen van ongeveer 1,5 mil jard gulden gebruiken om pro jecten in de sociale zekerheid te financieren. Daarmee moeten de gelden, die voor een deel voortkomen uit betaalde pre mies, hun 'eigen natuur behou den'. Dat heeft voorzitter H. Vonhoff zaterdag gezegd. Vorige maand beschuldigde voorzitter F. Buurmeijer van het Landelijk Instituut Sociale Ver zekeringen het GAK ervan pre miegeld te hebben aangewend voor commerciële doeleinden. Volgens Vonhoff moet een on afhankelijk fonds de besteding coördineren. Een nadere invulling van zijn plannen is pas mogelijk als de statuten van dat fonds zijn op gemaakt. Hij denkt onder meer aan herintreding en opvang van werknemers die door het ar beidsproces zijn uitgestoten. Het GAK bestaat uit twee de len. Naast de GAK Holding, de :lame Codecommissie maakt zich omdat de postorderbedrijven y mp en Postina zich niets aantrek - 106 n haar kritiek op hun misleidende 10' e. Daarom worden ze in het j jï aar gekapitteld. Wehkamp ging in ie t met een reclamefolder, waarin jj® mercollectie werd aangeboden 107 e helft van de prijs. Een klein zin netje meldt dat 'sommige artikelen uit gesloten zijn van deze actie'. In werkelijkheid werd 42 procent van alle kleding buiten de prijsaanbieding gehouden. Wehkamp heeft deze trucs al vaker uitgehaald, maar protesteerde hef tig, toen de codecommissie haar kritiek openbaar dreigde te maken. Dat zou een te groot negatief.effect op het publiek hebben, terwijl het toch maar om een klein foutje ging, vond Wehkamp. Maar .het beroepscollege van de Codecommis sie zei: eigen schuld. Wehkamp vindt ook zelf dat het an ders moet. Bij een vorige uitverkoop was al voor een betere formulering gekozen. Maar een medewerker pakte voor de nu veroordeelde aanbieding een oude voor beeldbrief, waar de fout nog in stond. Verzendhuis Postina in Thorn stuurde reclame met een brief van Autobedrijf Palant erbij. Volgens die brief was de ge adresseerde winnaar van een Nissan Mi- cra Salasa. De auto stond klaar om te worden afgehaald. Een handtekening en een fotootje van de directeur van het au tobedrijf illustreerden hoe serieus de zaak was. De commissie constateerde echter dat Palant en zijn directeur een uitvinding van Postina waren. Ze be stonden niet eens. Ook Postina heeft al herhaaldelijk de regels voor dit soort ac ties overtreden. derd nieuwe benzinepompen van de baan abinet en de oliemaat- >ijen hebben een ak- gesloten over pompsta- angs de snelwegen. Het 2t trekt plannen om hon- nieuwe benzinestations gen in. Ook zijn beide het eens geworden 3~5fcet invoeren van meer sj.Cprentie. Het kabinet be- aartoe uit angst voor lan- 21 dische procedures. 98 vilde het kabinet de eeu- n 3 rende vergunningen, die 20; ige pomphouders ooit htigden, afpakken. In het i ,p nant gaat het kabinet ak koord met een veel zachtere aanpak: de 'eeuwigdurende' rechten worden beëindigd en het recht op de locatie wordt geveild. Maar de opbrengst van de eerste veiling gaat naar. de huidige eigenaar. Het duurt 22 jaar voordat alle huidige ver gunningen zijn geveild. Ook het plan om 'nieuwko mers' een flinke voorsprong te geven bij de veilingen, is van de baan. Volgens het ministerie van economische zaken mogen alleen bij de eerste 50 veilingen de vier grootste oliemaatschap pijen (Shell, Esso, Texaco en BP) niet meedoen. Andere be drijven krijgen zo een kans op een lucratief plekje langs een rijksweg. Na die 50 krijgt ieder een gelijke kansen. Volgens de oliebranche moet over dit punt nog nader worden overlegd. Over hét convenant is maan denlang onderhandeld. Het ka binet vond dat er meer concur rentie moet komen in benzine verkoop langs snelwegen om dat Shell, Esso, Texaco en BP deze markt domineren. Maar de oliebranche dreigde de oor spronkelijke, vergaande voor stellen juridisch aan te vallen. Een woordvoerder van EZ er kent dat de plannen vatbaar waren voor juridisch getouw trek. „Met dit convenant, dat Het aantal plaatsen langs de snelweg waar kan worden getankt, wordt niet uitgebreid met honderd. foto anp cor mulder onderschreven is door alle par tijen, is dat voorkomen", aldus de woordvoerder. Ook Shell is tevreden. „Wij kun nen hiermee leven. De oor spronkelijke plannen waren slecht onderbouwd", meent een woordvoerder. Het conve nant zegt ook dat de pomphou ders over enkele jaren 3 cent per liter moeten afstaan aan de overheid, in plaats van 1 cent. Shell kan nog niet zeggen of de benzine daardoor duurder wordt. Nederland telt zo'n 2.000 benzinestations, waarvan 260 langs de snelwegen. hans geleunse truitzichten voor de alliantie Vlitalia zijn aanzienlijk verbeterd, iten over een snelle oplossing problemen rond het nieuwe :ld Malpensa bij Milaan zorgden en run op de aandelen van de nse luchtvaartmaatschappij. De 1 moest vrijdag zelfs even wor- 'geschort, nadat het aandeel ,6 procent was gestegen, ursopleving -Alitalia leed het jaar een koersverlies van 43 it- kwam nadat de Raad van Be- waniem besloot geen actie te nemen tot de Italiaanse regering •finitief besluit heeft genomen over de verplaatsing van internationa le vluchten van het Milanese vliegveld Linate naar Malpensa. Aanvankelijk waren er geruchten dat Alitalia juridische stappen tegen de re gering overwoog en alternatieve plan nen had voor de ontwikkeling van Malpensa. In dat geval zou de bodem onder de samenwerking met KLM zijn geslagen. Volgens E. Savarese, parle mentslid en als ex-directielid van Ali talia een luchtvaartexpert, kan de op lossing volgende week al worden be reikt. Transportminister Bersani had hem dat ingefluisterd. „Ik kreeg te ho ren dat er overleg was geweest tussen minister en de Alitalia-directie en de zaak rond was", zei hij gisteren desge vraagd. Over die oplossing wilde het ministerie van transport nog niets meedelen. Maar volgens de woordvoerder wor den de oorspronkelijke plannen om van Malpensa een internationaal over- stapvliegveld (een 'hub') te maken niet gewijzigd. Daarmee houden KLM en Alitalia het perspectief op de beoogde groei van Malpensa, cruciaal als de economische motor van de alliantie. Volgens Savarese zijn de plannen ver laten om bijna alle vluchten van Linate naar Malpensa te verplaatsen. Linate zou ook voor een deel van het interna tionale verkeer open blijven. Verder zou de overstapfunctie van het Ro meinse vliegveld Fiumicino enigszins op peil worden gehouden. Daarmee zou deels tegemoet worden gekomen aan binnenlandse politieke oppositie en de weerstand van buiten landse luchtvaartmaatschappijen. Die vliegen nu nog op Linate of Fiumicino en zouden mordicus tegen de 'voor keurspositie' zijn die de oorspronkelij ke Malpensa-plannen Alitalia-KLM zou opleveren. .Volgens een besluit van de Italiaanse regering had de eerste transfer van vluchten naar Malpensa al op 15 de cember moeten plaatsvinden. Maar er was geen rekening gehouden met een onderzoek naar milieu-overlast en schadeloosstelling van omwonenden van Malpensa. De Groene milieumi nister Ronchi vloog op 14 december spoorslags naar Brussel en wist de Eu ropese Commissie over te halen tot honderden vissers, zegt dat het onderzoek zich nu richt op de afspraken tussen de verschil lende PO's. Door de afspraken is er in feite geen sprake meer van vrije concurrentie. Volgens Nooitgedagt beperkt het NMa-onderzoek zich niet tot de garnalen. De vissers ma ken ook afspraken over een door het jaar gespreide aanvoer van bij voorbeeld schol, tong en kabeljauw. Ook die kunnen als concurrentiebelemmerend worden gezien. De afspraken passen echter binnen het Nederlandse visse rijbeleid, om het hele jaar rond te kunnen vissen zonder de vangstquota te overschrijden. Nooitgedagt: „Als de NMa vindt dat die marktordening niet door de beugel kan, betekent dat het einde van het Neder landse visserijbeleid." 'Verlies gevolg nieuw beleid GOM' arnhem anp commerciële poot, kent het GAK een publieke taak met de verzorging van WW en WAO- uitkeringen. Met zijn voorstel wil Vonhoff 'een signaal afge ven dat er geen sprake kan zijn van inbreuk op de financiële in tegriteit, zolang ik hier de ver antwoordelijkheid heb'. ECONOMISCH KORT De Franse flitstrein THALYS heeft vorig jaar 4,98 miljoen passagiers vervoerd. Dat is een toename van 5,5 procent ten opzichte van het jaar 1998. De omzet steeg met 15 procent naar 484,2 miljoen gulden. Het traject Parijs-Amsterdam maak te met 8,5 procent de sterkste groei door. ADIDAS-SALOMON, de Duitse fabrikant van sportartikelen, heeft vorig jaar een recordwinst geboekt van 878 miljoen gul den. Dat betekent een stijging van 25 procent ten opzichte van 1998. De omzet nam 6 pro cent toe tot 11,8 miljard. PEPSICO, de op een na groot ste frisdrankfabrikant van de VS na Coca-Cola, heeft in het eind december afgesloten boekjaar een nettowinst geboekt van 2,1 miljard dollar. In 1998 was dat 2 miljard dollar. De omzet steeg 5,9 procent tot 18,7 miljard dol lar. De Amerikaanse bandenfabri kant GOODYEAR heeft vorig jaar zijn nettowinst zien dalen van 682,3 tot 241,1 miljoen dol lar. De omzet steeg wel, 2,4 pro cent tot 12,9 miljard dollar. De teleurstellende winstcijfers zijn te wijten aan de zwakke econo mische situatie in Latijns-Ame rika en moeizame activiteiten in Noord-Amerika. een blokkade van de transfer. Het uitstel leverde Alitalia volgens luchtvaartexperts een verlies op van meer dan 60 miljoen gulden. KLM, dat ruim 220 miljoen gulden in de ontwik keling van Malpensa heeft gestoken, dreigde met verbreking van het part nerschap. Savarese zegt ervan over tuigd te zijn dat British Airways en Lufthansa achter het milieuprotest za ten. „Bewijzen kan ik niet leveren, maar ik vermoed dat ze behalve lobby en ook concrete assistentie hebben ge geven, zoals het aanleveren van docu mentatie", zegt hij. Een woordvoerder van British Airways noemde dit grote De oud-directeur van de Gelderse Ontwikkelingsmaatschappij (GOM), W. Vrijhoef, meent dat het verlies van 30 miljoen bij de GOM voortkomt uit het nieuwe beleid van zijn opvolger. Die heeft schoon schip gemaakt waarbij een punt is gezet achter een aantal lopende projecten. Dat zei Vrijhoef gisteren in het tv-programma Buitenhof. Bij het beëindigen van activiteiten moeten, volgens de regels, de daaruit voortvloeiende kosten meteen worden verwerkt in de boekhou ding. Dat leidde tot het verlies, zo verklaarde Vrijhoef. De ex-direc teur stelde dat hij nog goede verwachtingen had van de lopende projecten. 'Zouden die verder zijn ontwikkeld, dan was geen spra ke geweest van een dergelijk groot verlies'. verliezen. BMW gaat in dat ge val alleen door met de nieuwe Rover 75, de Mini en Land Ro ver. Tweede mogelijkheid is ver koop van de fabrieken van Ro ver Cars in Longbridge en Ox ford. Als potentiële kopers gel den General Motors, Ford en Volkswagen. Kandidaten zullen ongetwijfeld verliescompensa tie verlangen voor de komende jaren. De Britse overheid heeft Rover vorig jaar 540 miljoen steun toegezegd in ruil voor de belofte van nieuwe BMW-in- vesteringen in Longbridge. De Europese Commissie moet daarvoor nog goedkeuring ge ven. Dat gebeurt vermoedelijk pas in de zomer. BMW lijkt daar niet meer op te willen wachten. Sportwagenfabrikant Porsche heeft in Brussel protest aange tekend tegen de steun omdat die concurrentievervalsend zou hamburg rtr/dpa Het geduld van het Duitse au toconcern BMW met het nood lijdende Britse bedrijf Rover is op. De Duitsers willen op korte termijn schoon schip maken via beëindiging van een groot deel van de productie bij Rover of verkoop van het bedrijf. BMW nam Rover over in 1994 en heeft er weinig plezier van gehad. Het verlies van de Britse dochter is opgelopen 2,1 mil jard in 1998 tot naar schatting 3,4 miljard gulden vorig jaar. De afeet van de divisie perso nenwagens, Rover Cars, kelder de in 1999 met een kwart. Enige lichtpuntje is het onderdeel Land Rover. Dat wist de ver koop van zijn terreinwagens met 16 procent te vergroten. Waarschijnlijk valt er een be sluit op de eerstvolgende verga dering van de raad van com missarissen van BMW in maart. In een eerste optie zou het con cern stoppen met de bouw van de modellen Rover 25 en 45, waardoor 9.000 werknemers in Longbridge hun baan zouden zijn. Een woordvoerder van BMW wilde in het weekeinde slechts zeggen dat er geen plannen zijn voor sluiting van de vestiging in Longbridge. SYLVESTER EIJFFINGER Leeftijd: 'veertiger' Beroep: hoogleraar economie aan de Katholieke Universiteit Brabant Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: dochter van vijfjaar Auto: Toyota Picnic Hobby: tennissen en wandelen met het gezin en honden in het prachtige bossen- en vennen- gebied bij Oisterwijk den haag gpd Sylvester Eijffinger is als hoog leraar economie op vele mark ten thuis. Hij schroomt ook niet om zijn mening te geven over beleggen, de staatsschuld ('af lossen, nu') en de huizenmarkt. En noemt als belangrijke finan ciële tip dat dit jaar aandelen- beurzen een redelijke correctie gaan meemaken. Wat jargon is voor een koersval, die zich in één klap dan wel over een iet wat langere periode kan mani festeren. „De lange rente zal verder stijgen, de winsten van een aantal ondernemingen zul len neerwaarts bijgesteld wor den. Gelet op de fundamentele waarden moet de beurs naar beneden komen." Mochten beleggers mateloos optimistisch blijven, dan zal dat volgens Eijffinger geen stand kunnen houden. „Het senti ment kan nooit te veel afwijken van de fundamentele waarde ring." Hij heeft zijn aandelen verkocht. „En ik ga voorlopig niet in aandelen." Als slechtste aankoop noemt de hoogleraar, na enig piekeren, aandelen Ro- damco. Dit vastgoedfonds be zorgde talloze kleine beleggers een jaar of tien geleden een reuzeschok door de in feite door Robeco gegarandeerde koers in één klap los te laten. De aandelen Rodamco halveer den toen in waarde. „Ik zat er gelukkig voor een klein bedrag in, maar het laat wel een nare smaak achter. Kleine beleggers hebben toch al vaak een achter- Sylvester Eijffinger. foto gpd roland de bruin stand ten opzichte van grote partijen. Ik vind dat de Robeco Groep toen juist voor de kleine belegger had moeten opko men." De beste aankoop die Eijffinger uit zijn geheugen graaft is de vrijstaande woning met een 're delijke' tuin in de mooie omge ving van Oisterwijk. „Tweeën- halfjaar geleden gekocht, net voor de 'boom' van de huizen prijzen." Hij vindt het treurig dat geëxplodeerde prijzen het jonge stellen vrijwel onmogelijk maken om op één salaris een woning te kopen. „Door de lage rente en het dirigistische over heidsbeleid zijn de huizenprij zen enorm opgedreven. En nu zijn de alleenverdieners de klos." Eijffingers laatste aankoop was de auto, een Toyota Picnic die bijna het formaat van een ruim tewagen heeft. „Daar ben ik zeer over te spreken. Daarvoor reed ik in Volvo's en Volkswa gens, die duur waren in onder houd en niet altijd bedrijfszeker waren. Deze kan ik iedereen aanbevelen. Of mag ik geen re clame maken?" De honden, twee roodbruin/witte Welsh Sprin ger Spaniels, laten zich er graag mee naar het bos rijden. Ze he ten Kruimel en Beertje en zijn 'ontzettend lieve dieren en ook nog waakzaam.' Nog een tipje dus, zij het niet financieel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7