Bouterse breekt met president Wijdenbosch Parfait Amour Neergeschoten bendelid levert agent hartje op Buitenland Beeldenstorm in Wenen Barak: Israël loopt niet uit Libanon weg KFOR-soldaten doden Albanese sluipschutter f Partijen Noord-Ierland geven elkaar de schuld van schorsing QAG 14 FEBRUARI 2000 liositieleider Iran lonkt naar VS jEen toonaangevende Iraanse oppositieleider heeft gis- >en radicale omwenteling in de buitenlandse politiek van lid geëist. Ali-Reza Nuri, de broer van de wegens beledi- fcn de islam gevangen zittende ex-minister Abdullah Nuri, er toenadering moet worden gezocht tot de Verenigde Nuri vindt dat de Iraanse bevolking zich in een referen- joet uitspreken over de betrekkingen met de aartsvijand, jn uitspraken ondersteunt Nuri de voorzichtige toenade- ilitiek van de hervormingsgezinde president Khatami. De sji'iten in de islamitische republiek zijn daar fel tegen. ,et namens de sociaal-democratische Iraanse Islamiti- tij IIPP mee aan de verkiezingen van vrijdag. en nemen Vedeno-dal in iüBij het grootscheepse offensief tegen de overgebleven En in de bergachtige regionen van Tsjetsjenië hebben de jche troepen naar eigen zeggen het Vedeno-dal ingeno- De gevechten hebben zich nu verplaatst naar het dal rond roenrivier, het tweede grote rebellenbolwerk in het zuiden yetsjenië. Het Russische ministerie van defensie kondigde in aan dat het de komende dagen zware bombardemen- Juitvoeren. De succesverhalen van het Russische leger i niet worden bevestigd door onafhankelijke bronnen, s de Russen houden zich in de bergen nog zo'n 8.000 lense rebellen schuil. Door de val van de hoofdstad en de dood of verwonding van een aantal van hun com- ten zijn de Tsjetsjenen wel verzwakt. |k Dresden heeft weer een kruis De Britse Hertog van Kent heeft de Duitse stad Dres- ptéren een groot kruis geschonken voor de 18de eeuwse ïüarche, die in de oorlog is verwoest door de Engelsen en lerikanen. Het bombardement van Dresden vond precies J geleden plaats, op 13 en 14 februari, en kostte aan 35.000 jn het leven. De Britse Dresden Trust heeft 900.000 mark gebracht om het kruis te laten maken. Het is vanaf 1998 ingesteld in verschillende Engelse steden die door de na- i gebombardeerd. Het kruis is een kopie van het orginele barokke Frauenkirche. De restauratie van de kerk begon 1994. omdat de DDR de ruïne wilde bewaren als herinne- in de verschrikkingen van de oorlog. barak helpt zoon aan topbaan J De Egyptische president Hosni Mubarak heeft zijn jong- ïrn Gamal benoemd op een toppositie in de regeringspar- stap bevestigt berichten dat Mubarak graag wil dat 1 hem opvolgt. Tot nu toe heeft de president de berichten ten stelligste tegengesproken. Gamal Mubaraks benoe- maakt deel uit van grotere veranderingen in de top van raks regerende Nationaal Democratische Partij (NDP). deringen als deze gebeuren niet vaak. De laatste keer dat rak nieuwe mensen in de toporganen van de NDP plaats- i in 1993. De NDP gaat op het moment echter gebukt on- i-erse corruptieschandalen. Met de verkiezingen van eind r in aantocht probeert Mubarak de partij nu met nieuw te redden. Hij heeft ook geclaimd dat de verkiezingen in iber voor het eerst werkelijk democratisch zullen zijn. ibabwe pakt dissidenten op In Zimbabwe zijn in het weekeinde tien tegenstanders Jt referendum over de omstreden grondwetswijziging op- t. Allen zijn lid van de Nationale Constitutionele Assem- JNCA), een coalitie van oppositie- en burgergroepen tegen Bndwetswijziging. Ze voerden in de hoofdstad Harare fcgne. Het referendum werd gisteren gehouden, maar een Tg is nog niet bekend. Een van de omstreden wijzigingen in pndwet is een clausule waarmee blanke boeren onteigend en worden, zonder dat ze recht hebben op schadevergoe- lAndere voorgestelde veranderingen zijn dat de 75-jarige rt Mugabe nog twee keer tot president kan worden geko- Het staatshoofd krijgt verder de mogelijkheid praktisch al- Jeerser te worden met behulp van de noodtoestand. hden stuurt 72 Afghanen terug |n Londen stuurt zeker 72 van de Afghanen die vorige [vrijkwamen uit een gekaapt vliegtuig op de luchthaven ted terug naar Afghanistan. Eerder op de dag zeiden Britse ionarissen nog dat slechts zeventien van de 142 bevrijde aars naar Afghanistan terug wilden. Er was niet direct een aring waarom dit aantal is gestegen. Het fundamentalisti- falibanbewind in Afghanistan heeft om de terugkeer van ijzelaars verzocht. Het bewind heeft geen diplomatieke be ngen met Londen. De Afghanen gingen gisteravond in lussen van hun onderkomen bij Gloucester in West-Lon- ïaar de luchtmachtbasis Brize Norton bij Londen. Daar tte een chartervlucht hen op voor de terugreis. tenne Endeavour geeft problemen ianaveral Het ruimteveer Endeavour heeft een probleem de antennemast van 60 meter die nodig is om met behulp adar een driedimensionale kaart van de aarde te maken, reen mogelijk lek in een gasleiding is er niet voldoende om de mast in positie te houden voor de opnamen. Die Ivvel gewoon door. De bemanning heeft de shuttlemotor r laten werken, teneinde zo de positie van de links uit het ^stekende mast te kunnen corrigeren. Dat kost meer brand- lan voorzien, zodat het veer mogelijk eerder moet terugke- )e missie moet de aarde dertig keer preciezer in kaart Ben dan tot nu toe is gebeurd. Alleen het gebied tussen de ste breedtegraad op het noordelijk halfrond en de zestig- :eedtegraad in het zuiden wordt in beeld gebracht. ftesolifanten doden neushoorns ad Uit het Zuid-Afrikaanse Krugerpark overgeplaatste [olifanten doden naarmate ze ouder en agressiever worden idere parken steeds meer neushoorns. Ze heten al de 'de- ïenten van Kruger'. In het park Hluhluwe-Umfolozi in de J|incie Kwazulu-Natal zijn in de afgelopen twee jaar al 36 ri- gesneuveld, waaronder exemplaren van de zeer zeldzame Jte soort. Dat meldde het lokale blad Sunday Independent. Jgastpark heeft het Kruger nu gevraagd tien volwassen oli- ^en te sturen om de agressiviteit van de wezen in te tomen, lander adoptiepark, Pilanesberg, kreeg namelijk eerder zes rassenen uit Kruger en had gemerkt dat die een einde ikten aan het doden van andere dieren door de wezen. n wenen De Oostenrijkse hoofdstad Wenen was zaterdag het decor van een demonstratie van zo'n 8.000 mensen tegen de deelname van de extreemrechtse FPÖ aan de nieuwe rege ring. Hoewel de demonstranten standbeelden beklommen verliep het protest rustig. Er waren 500 agenten in de buurt. Ook in andere steden werd gedemonstreerd. Het aantreden van Jörg Haiders FPÖ heeft er inmiddels ook toe geleid dat de Amerikaanse musicus Lou Reed een concert in Wenen heeft afgezegd. Volgens Reed mogen de Oostenrijkers kiezen wie ze willen, maar hoeft hij niet voor ze te spelen. Haider blijft intussen omstreden uitspraken doen. Hij wil landen uit de Europese Unie weren als die een bedreiging kunnen vormen voor de werkgelegenheid in Oostenrijk. Zo zouden buurlanden als Slovenië en Hongarije pas mogen worden toegelaten tot de EU als de lonen daar vergelijkbaar zijn met die in Oostenrijk. FOTO AP* RUDIBLAHA Pat Buchanan grijpt macht bij hervormers VS WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Op een tumultueuze vergade ring van de Amerikaanse Partij voor Hervorming hebben aan hangers van de aartsconserva tieve presidentskandidaat Pat Buchanan dit weekeinde de macht gegrepen. Partijvoorzit ter Jack Gargan, een bondge noot van Buchanans rivaal gou verneur lesse Ventura van Min nesota, werd letterlijk aan de kant geschoven en vervangen door Buchanans rechterhand Pat Choate. De bijeenkomst verliep der mate chaotisch dat de politie van Nashville meermaals moest dreigen met een ontruiming van de zaal. Ventura, de meest prominente gekozen vertegen woordiger van de Partij voor Hervorming, zag de bui al aan komen. Hij keerde zijn partij vrijdag de rug toe. De kans dat de partijleden zich in augustus zullen scharen achter de kandi datuur van de voormalige Re publikein Buchanan is nu flink toegenomen. Een hindernis die Buchanan nog op zijn weg kan ontmoe ten, is een eventuele kandida tuur van Ross Perot, de oprich ter van de Partij voor Hervor ming. Hij sleepte bij de presi dentsverkiezingen van 1992 bij na een vijfde van de uitge brachte stemmen binnen. Zijn partij is de derde van het land. De Partij voor Hervorming trekt vooral proteststemmen van kie zers die schoon genoeg hebben van het politieke establishment dat wordt vertegenwoordigd door de Democraten en de Re publikeinen. De partij trok in het recente verleden circa twee keer zoveel kiezers weg bij de Republikei nen als bij de Democraten. Daarom is een deelname van Buchanan vooral ongunstig voor de Republikeinen. Ruzie in Surinaamse regeringspartij NDP naar climax Met de verkiezingen van mei in zicht nadert de ruzie tus sen de Surinaamse president Jules Wijdenbosch en ex- dictator Desi Bouterse een onvoorspelbare climax. De vlam sloeg afgelopen weekeinde in de pan, nadat Bou terse als voorzitter van de regerende Nationale Demo cratische Partij (NDP) bekendmaakte dat partijgenoot Wijdenbosch over drie maanden niet op de kandidaten lijst zal voorkomen. toe stug vol dat er niets aan de hand was. Nu wordt echter duidelijk dat zij niets meer met elkaar te ma ken willen hebben. Aangezien beiden lid zijn van dezelfde partij, stuit dat op problemen. Binnen de NDP heeft Bouterse aan het langste eind getrokken. Maar Wijdenbosch weigert zijn politieke carrière na de verkie zingen te beëindigen. Hij heeft aangekondigd dat op 28 februa- Twintig jaar na zijn staatsgreep lijkt Bouterse zo opnieuw een poging te doen alle touwtjes in handen te nemen. Daar heeft hij een breuk met zijn voorma lige beschermeling Wijden bosch voor over. Het was geen geheim dat het tussen de twee niet meer boterde, maar beide hoofdrolspelers hielden tot nog ri duidelijk wordt wat zijn vol gende stap is. De verwachting is dat hij of met een nieuwe partij komt, of aansluiting zal zoeken bij een van de ruim dertig partijen die van plan zijn aan de verkiezin gen deel te nemen. Maar gezien zijn minieme populariteit on der de Surinaamse bevolking is een nieuwe termijn als presi dent bij voorbaat onwaar schijnlijk. Het staatshoofd heeft echter nog een troef achter de hand om Bouterse uit te schakelen. Vorige maand heeft hij de ex- dictator gedreigd met uitleve ring aan Nederland, waar die zestien jaar wegens drugshan del moet uitzitten. Wijden bosch wilde alleen de verzeke ring geven dat hij daar niet aan zou meewerken als Bouterse al zijn politieke functies zou opge ven. Dat is Bouterse in het ver keerde keelgat geschoten. Maar ook bij winst voor de NDP is het twijfelachtig of het nieuwe parlement bereid zal zijn Bouterse tot president te kiezen. Het zou Suriname in een internationaal isolement storten, omdat de ex-legerleider wordt gezocht op verdenking van drugshandel. Zelfs binnen zijn eigen partij krijgt Bouterse het advies het presidentschap te laten lopen, omdat een bui tenlandse boycot het land in economisch opzicht wel eens definitief over de rand zou kun nen duwen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische premier Barak heeft zijn ministers opgeroepen vastberadenheid te tonen in de confrontatie met de islamiti sche verzetsbeweging Hezbol lah in Libanon. ,,Onze bood schap moet luiden dat Israël stand houdt, ook al moet het daarvoor een pijnlijk hoge prijs betalen." Hij zei dat gisteren na berichten in de pers dat de meeste ministers nu bereid zijn een onmiddellijke terugtrekking uit Libanon te steunen. De ministerraad vergaderde gisteren drie uur over de toe stand in Libanon. Barak maakte duidelijk dat hij genoeg heeft van de oproepen tot een on middellijke terugtrekking. „On ze soldaten in Libanon verdie nen de volledige steun van alle ministers en van de rest van de bevolking. De regering moet eendracht tonen en een vastbe raden boodschap afgeven." De premier herhaalde dat de terugtrekking uit Libanon bij voorkeur moet worden uitge voerd als onderdeel van een vredesovereenkomst met Syrië. Hij herinnerde eraan dat het Is raëlische leger al achttien jaar in Libanon is, en dat iedere ge deeltelijke terugtrekking veel voeten in de aarde heeft gehad. „Deze regering wil echt veran dering en daarom hebben we een uiterste datum genoemd voor de terugtrekking. Hezbol lah zal er niet in slagen de in druk te wekken dat Israël moet vluchten." Kenya Airlines staakt zoeken naar slachtoffers RUSWUK ANP De Kenyaanse luchtvaartmaat schappij Kenya Airways is giste ren gestopt met het zoeken naar slachtoffers van de vlieg ramp van 30 januari voor de kust van Ivoorkust. Het lichaam van de Nederlandse landbouw- onderzoeker Paul Speijer is nog niet geborgen. Speijers vrouw, N. Smit, verwijt de KLM 'grove nalatigheid'. Zij vindt dat de maatschappij zich meer met de ramp had moeten inlaten. Het vliegtuig, een Airbus A310, verongelukte enkele mi nuten nadat het was opgeste gen met 169 inzittenden. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Noord-Ierse republikeinen en unionisten hebben elkaar het afgelopen weekeinde de schuld gege ven van de grote schade die het vredesproces vrijdag heeft opgelopen. Omdat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) nog steeds geen begin had gemaakt met de geëiste ontwapening, zag Londen zich onder unionistische druk ge dwongen de bevoegdheden van de Noord-Ierse regering op te schorten. Noord-Ierland wordt daarom nu weer vanuit Londen bestuurd. Leider David Trimble van de grootste unionistische partij UUP waarschuwde gisteren dat hij alleen bereid is de samenwerking met Sinn Féin (de politieke tak van de IRA) te hervatten als het honderd procent zeker is dat de IRA de wapens inlevert. Trimble ging in novem ber met Sinn Féin in zee, op basis van de gewekte verwachting dat de IRA met wapens over de brug zou komen. Trimble zei desondanks dat hij en zijn partij zich blijven inspannen voor het vredesproces en voor samenwerking, al ligt de bal volgens hem bij de republikeinen. Sinn Féin wil nu eerst in eigen kring beraadslagen. De partij was gisteren nog boos en verbitterd op het besluit om de Noord- Ierse regering te schorsen. Vlak daarvoor had Sinn-Féinleider Gerry Adams nieuwe IRA-plannen bekendgemaakt, die 'een enorme doorbraak' zouden betekenen. Maar Trimble en Londen waren verre van en thousiast en spraken van 'dubbelzinnige verkla ringen', waaruit nog steeds niet duidelijk blijkt of en wanneer de IRA gaat ontwapenen. De Britse en de Ierse regeringen zullen nu waarschijnlijk na een korte afkoelingsperiode proberen de scherven te lijmen. KOSOVSKA MITROVICA Rtr-AEP-DPA In de Kosovaarse plaats Kos- ovska Mitrovica zijn de span ningen tussen Serviërs, etni sche Albanezen en de interna tionale vredesmacht KFOR in het weekeinde sterk opgelopen. Door de uitbarsting van geweld zijn twee doden gevallen. Vijf tien mensen raakten gewond. Het zijn de zwaarste gevech ten tot nu toe tussen de NAVO en de Kosovo-Albanezen. Het bondgenootschap schoot hen vorig jaar te hulp met bombar dementen op Joegoslavië en een bezettings- en vredesmacht in de Servische provincie Koso vo. De onlusten begonnen giste ren met een granaataanslag op een Albanees huis in het Servi sche noordelijke deel van de stad. Daarbij werd een Alba nees gedood en raakten zes an deren gewond. Na de aanslag braken vuurgevechten uit en waren explosies te horen. Vol gens de lokale Servische bevol king werd er geschoten door Al banezen. Om de strijdende par tijen uit elkaar te houden, stuurde KFOR pantserwagens naar de Servische wijk. Franse KFOR-soldaten raak ten verwikkeld in vuurgevech ten met Albanese sluipschut ters. Daarbij raakten vijf Alba nezen gewond, waarna ze wer den gearresteerd. Een van hen overleed later. Ook twee Franse VN-soldaten raakten gewond. KFOR heeft een eerder ingestel de avondklok verruimd tot de periode tussen 18 uur en 6 uur om de orde te bewaren. Er zijn al maanden spannin gen tussen de Albanezen en de Franse KFOR-soldaten. De Al banese bevolking van Mitrovica wil vrije toegang tot het Servi sche deel van de stad. Sinds het einde van de oorlog in Kosovo is de stad verdeeld in twee wij ken aan beide zijden van een ri vier. De brug tussen beide de len is dicht. LOS ANGELES ANP-DPA De politie van Los Angeles is in opspraak. Schie ten op ongewapende mensen, het arresteren van onschuldigen, geknoei met bewijslast; er gaat geen dag voorbij of er komt weer een verhaal over duistere praktijken naar buiten. De jongste onthulling gaat over agenten die elkaar de loef af steken in hun jacht op leden van gewapende bendes. Voor elk neergeschoten lid (dood dan wel levend) krijgen ze van elkaar een 'gedenk penning': een rood hartje met twee kogelgaten „Zoiets als dit heb ik nog nooit meegemaakt. We hebben dozen vol met verhalen", aldus advocaat Steven Yagman, die tientallen slachtoffers verte genwoordigt. Hij spreekt in de krant Washington Post van 'een kwaadaardige kanker' die bij de Los Angeles Police Department (LAPD) is aangetrof fen. Een van de onderzoeken concentreert zich op een voormalige politieofficier. Hij werd gesnapt toen hij uit een politiekluis cocaïne probeerde te stelen. Met strafvermindering in het vooruitzicht vertelde de man dat hij met een collega een 19- jarige ongewapende man had neergeschoten. Het tweetal deed het voorkomen dat de man ge wapend was door hem een geweer in zijn han den te drukken, en getuigde vervolgens dat hij hen had bedreigd. De jongeman kreeg 23 jaar cel, maar werd vrijgelaten toen de ware toedracht bleek. Door de verwondingen die hij opliep, zit hij waarschijnlijk voor de rest van zijn leven aan een rolstoel gelduisterd. Een andere schietpartij waarbij dezelfde agent betrokken was, had een dodelijke afloop. Een on gewapende man werd bij een achtervolging in een flat neergeschoten. De agenten legden in het gebouw vervolgens een wapen neer, zodat het leek alsof ze terecht het vuur hadden geopend. De twee voorvallen vormen maar het topje van de ijsberg. In 99 gevallen is duidelijk geworden dat de politie heeft geknoeid met bewijslast en onschuldige mensen delicten in de schoenen heeft geschoven. Ook hebben sommige agenten onder ede een valse verklaring afgelegd. Twintig politieofficieren zijn intussen ontslagen of ge- schorsr, of zijn zelf opgestapt. In het middelpunt van het onderzoek staat de politie in het stadsdeel Rampart, waar zeker twintig bendes actief zijn. De meeste gevallen van corruptie en schietincidenten waarbij weer loze mensen slachtoffer worden, doen zich daar voor. Dat sommige agenten over de schreef gaan, komt onder meer voort uit frustratie. Ze zien de strijd tegen de bendes als uitzichtloos, en zeggen dat ze onder druk staan om te presteren. De bewoners van Rampart wijzen de acties van de politie niet af. De strijd tegen de bendes is no dig om de buurt leefbaar te houden, vinden ze. „Drie jaar geleden was het echt een puinhoop hier, nu gaat het iets beter." Advocaat Yagman heeft inmiddels extra mensen in dienst geno men, die zich alleen met LAPD-zaken gaan be zighouden. Op een website heeft hij een lijst met namen gepubliceerd van veroordeelde mensen, die door in opspraak geraakte agenten zijn aan gehouden. De lijst telt inmiddels enkele duizen den namen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5