wordt geen hype' TV WEER Volgend 'reality-project' al in startblokken Spelregels In dromenland MAANDAG 14 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR Nieuwbouw bij Schiphol Bij Schiphol is in de jaren negentig in strijd met het overheidsbe leid volop gebouwd in de geluidszone. Terwijl politiek, bedrijfsle ven en milieubeweging al jaren met elkaar in gesprek zijn om de geluidsoverlast rond de luchthaven tot aanvaardbare proporties terug te dringen, bouwen lokale bestuurders er gewoon lustig op los. De vraag rijst waar de plaatselijke politiek in hemelsnaam mee bezig is en hoe het mogelijk is dat achtereenvolgende kabinetten nieuwbouw hebben kunnen tolereren. Bij gebrek aan een beter instrument bombardeerde de regering in 1990 het aantal woningen dat geluidshinder ondervindt tot norm voor het Schiphol-beleid. Een beter milieu gekoppeld aan een be heerste groei van de luchthaven werd het uitgangspunt. Als het aantal woningen in de zone met het meeste lawaai niet boven de 15.100 uitkwam, mocht Schiphol gewoon door blijven groeien. La ter werd dit getal door minister Netelenbos zelfs bijgesteld tot 12.000, overigens zonder enige wettelijke basis. Met dit omstreden instrument om de geluidsoverlast binnen de perken te houden, ging men aan het werk. Honderden miljoenen guldens werden door de luchtvaartmaatschappijen opgehoest om de omvangrijke geluidsisolate van woningen in de zone te finan cieren. Woningen vlak onder de aan- en uitvliegroutes worden af gebroken. Nu blijken er niet minder dan 16.700 huizen in de zone te staan. Deze pijler van het overheidsbeleid inzake Schiphol blijkt niet meer dan een loze afspraak waar niemand zich iets van schijnt aan te trekken. Terwijl in Den Haag blijkbaar al jaren met gedateerde cijfers driftig wordt gedebatteerd over de toekomst van Schiphol, laten plaatselijke bestuurders projectontwikkelaars gewoon hun gang gaan in de zone. Hun argumenten hiervoor lijken op het eer ste gezicht legitiem. Zo wil de gemeente Haarlemmeermeer wo ningbouw toestaan in kwakkelende dorpen als Zwanenburg, Rij- senhout en Abbenes, waar jongeren wegens gebrek aan woningen wegtrekken en het voorzieningenniveau daardoor zienderogen achteruitgaat. Desondanks dient de bouw van woningen in de zone te worden afgeraden. Sterker nog: Den Haag moet met onmiddellijke ingang een waterdicht verbod uitvaardigen op nieuwbouw in de zone. Onlangs besloot het kabinet dat Schiphol op zijn huidige plek mag blijven. Een luchthaven in zee of elders is voorlopig niet haalbaar. Dat betekent dat Schiphol en zijn buren tot in de lengte der dagen met elkaar te maken zullen hebben. Bouwen voor een nieuwe ge neratie klagers lijkt niet erg zinvol. Die ouwe, grijze koppen Charmant is het wel, die artiesten die van geen ophouden weten. Maar soms denk je: was er maar iemand die ze tegen zichzelf in be scherming nam. Zei de programma-directeur van de Vpro maar eens:Wim, jongen, ga er eens een jaartje tussenuit. Met Van Kooten en De Bie ging het al een tijdje bergafwaarts. Je zag het einde naderen. Wim de Bie zit nu halverwege die berg en doet vergeefse pogingen om weer een stukje de helling op te komen. Beetje Laat is zijn nieuwste produkt, dat hij samen met Annet Mal- herbe maakt. Het heet een 'satirische comedy' te zijn, Maar het is al lesbehalve satirisch en het is alles behalve een comedy. Een aaneen schakeling van zouteloze sketches is het. Maar ja, dat kondig je niet aan in een programmablad. Het begint met mannen met bivakmutsen en zaklantaarns die in het holst van de nacht inbreken in een huis en daar bij de computer wat discs en floppy's met beelden van geslachtsdelen meenemen. Als het dag is geworden doet De Bie zijn raam open en begint te schel den, dat de recherche zijn fraaie verzameling geslachtsdelen heeft gestolen. Dat hij ze terug wil, dat hij een claim gaat indienen. En hij zegt nog iets over de Vara, die met SBS6 mooie dingen had kun nen doen op het gebied van het tonen van geslachtsdelen op televi sie. We zijn nog maar nauwelijks van het lachen bekomen als Annet Malherbe in beeld verschijnt als de wijkverpleegster Coby. 'Tijd voor een praatje heeft ze niet, want ze is druk, druk, druk. En daar is De Bie weer, nu als oude man in een rolstoel. Hij heeft een ongeluk gehad en wordt door zuster Coby naar het zwembad gebracht voor revalidatie. Na wat gedoe in het kleedhokje laat de zuster hem, in zijn ondergoed en met zijn pet nog op, te water. En dan moet ze gauw verder want ze heeft het druk, druk, druk. Dan is De Bie weer gewoon De Bie. en moppert hij over de Vara die uit het publieke bestel wilde. „Willen we ze nog wel terug", vraagt hij. „Van Dam, Witteman, Barend, Spijkerman: al die ouwe, grijze koppen die maar blijven zitten?" We krijgen de twee nog te zien als Sjeng en Sjaan, die elkaar op de Zwarte Markt in Beverwijk zijn tegengekomen en nu elke zaterdag gaan sjoppen. En als het moderne echtpaar Aya en Evert, dat voor hun dochter van drie een plaats heeft besproken in het kinder nachtverblijf, omdat het wurm papa en mama uit de slaap houdt. Maar bij mij blijven alleen nog die woorden van De Bie hangen. Willen we ze nog wel terug? Al die ouwe, grijze koppen die maar blijven zitten?" Dat kun je je afvragen. Heel veel beters is er niet op de televisie. Maar toch denk ik van niet. Kans op winterse neerslag Als het wintert dan gebeurt dat vaak rond Sint Valentijn. Niet zelden heeft het in het verleden rond deze datum stenen uit de grond gevroren. Buitengewoon koud, ronduit grimmig zelfs, was het op 14 februari 1929. Op veel plaatsen bleef het ook overdag streng vriezen. In Win terswijk werd het na een nach telijk minimum van bijna 22 graden onder nul niet warmer dan -13,8 graden. Destijds was het ook elders in Europa zeer koud. In Parijs werden in be langrijke straten kolenvuren aangestoken en men liep van Zwitserland naar Duitsland over de Rijn. Tegenwoordig draait het hoofd zakelijk om Valentijnswarmte. Twee jaar geleden werd het plaatselijk zo'n 15-16 graden. Toen kreeg El Nino de 'schuld' van de warmte: nu is La Nina (de koude pendant) de gebeten hond. Meer voor de hand ligt de mondiale opwarming. Het bijzonder zachte weer van de eerste tien dagen van febru ari is thans wat aan het verlo pen. Onder invloed van een diepe depressie bij IJsland, die in betekenis afnemend naar de Noordzee verhuist, koelt de at mosfeer enigszins af. De mid- dagtemperaturen schommelen vanaf woensdag meer rond de 5 SBS is tevreden met een miljoen kijkers 'F-o-o-ons van Westerl-o-o-o, F-o-o-ons van Westerl-o-o-o.' Zelfs de directeur van SBS 6 kwam aan de beurt bij de spreekkoren op het Hilversumse Mediapark. Daar vertrok zaterdagnacht dé bus van SBS 6 met de uitverkoren passagiers naar de eerste bestemming: het Thialf in Heerenveen. O De elf passagiers van De bus reizen elke week naar een an dere locatie in Nederland en worden geacht in hun eigen on derhoud te voorzien. Daarvoor mag een deel van de passagiers doordeweeks de bus uit om te werken. Het geld dat wordt ver diend, mag naar eigen invulling worden besteed. Dit betekent dat de passagiers ook zelf bood schappen moeten doen. o De passagiers mogen kranten en tijdschriften kopen en twee minuten per week via een mo biele telefoon communiceren met de buitenwereld. Een an der belangrijk communicatie middel is internet. In de bus is een laptop aanwezig en een van de passagiers mag wekelijks een half uur chatten met fans van De bus. O Aan de groep of individuen kunnen sancties worden opge legd. Iemand die zich niet aan de regels houdt, krijgt een gele kaart en een bepaalde straf. Een gele kaart kan worden uit gereikt als bijvoorbeeld iemand rookt in de bus, werk weigert of zonder toestemming de bus verlaat. Wanneer de groep twee weken lang geen gele kaart heeft gekregen, wordt een groe ne kaart uitgedeeld. Op de groene kaart staan drie leuke voorstellen waaruit de groep een keuze mag maken. O Kijkers kunnen vanaf de eer ste dag hun stem uitbrengen op een passagier. Om de twee we ken wordt de populariteitslijst bekendgemaakt. Uit de onder ste drie kiezen de passagiers degene die de bus moet verla ten. O Naast het wegsturen van een passagier zit er ook een leuke kant aan de populariteitsverkie- zing. Degene die bovenaan staat, mag vier uur de bus ver laten. Hij of zij moet uit de rest van de groep een 'stapmaatje' kiezen. Het duo krijgt vervol gens duizend gulden mee en is vrij om dat geld op te maken. O De uiteindelijk winnaar kan een geldbedrag mee naar huis nemen dat kan oplopen tot een miljoen gulden. Het bedrag is afhankelijk van de kijkcijfers. Stewardess Esmee neemt, voordat De bus definitief vertrekt, met een kushand afscheid van vrienden en fa milie. FOTO GPD TON KASTERMANS Zo'n tweehonderd vrienden, fa milieleden en belangstellenden en zeker vijftig journalisten en fotografen (onder wie enkele Duitse) zwaaiden de elf passa giers rond middernacht uit voor Studio 6. Kort daarvoor was politieagent Büllent als laatste deelnemer aangewezen en was het volledige elftal nog even voorgesteld aan de verza melde pers. Alsof het om ware helden ging die aan een levens gevaarlijke expeditie begonnen. Zestien weken in de bus is ze ker zwaar, maar Big Brother leerde al dat het creëren van sterren in het commerciële Hil versum tegenwoordig wel heel gemakkelijk gebeurd. SBS 6 is overigens voorzichtig bij het uitspreken van de ver wachtingen over de nieuwe 'reality-soap'. Mede door het feit dat de uitzendingen over de selectie met zo'n 250.000 kijkers matig werden bekeken. „De bus zal niet zo'n hype worden als Big Brother", verwacht Bart in 't Hout, programmadirecteur van SBS, „maar we rekenen wel op gemiddeld een kleine mil joen kijkers. Dan is De bus een commercieel succes." Voor SBS, dat alleen al aan het voertuig zelf (inclusief techni sche voorzieningen) anderhalf miljoen gulden kwijt is, is het programma wel 'zeer belang rijk', geeft In 't Hout toe. „Als De bus een succes wordt, staat wel vast dat dit soort program ma's het voor de komende ja ren is. Deze formule kun je dan verder uitbouwen." Hoeveel het programma in to taal kost, wil In 't Hout niet zeg gen. SBS heeft bij het uitzoeken van de 'staanplaatsen' in elk ge val niet de makkelijkste weg ge kozen. Zo wordt de bus in Rot terdam door een hoogwerker op de zesde verdieping van een parkeergarage getakeld. Verder staat de dubbeldekker onder meer in De Kuip in de week voorafgaande aan de concerten van René Froger, de ArenA, Burgers Bush, waar het kampe ment tussen de wilde dieren wordt opgeslagen, en de Eems- haven. tal De Britse kroonprjV61 wil, als hij de trot door het leven g George VII. Charlej vechten om accep bevolking, heeft gi geassocieerd te wj ning Charles I, die| lemënt ter dood u| deeld, meldt de k Times. De naam Charlesfn ventiende eeuw di ningen gedragen, f stond bekend alsf leenheerser, die h met het parlement?' had, tot de volksvtFJS1 diging hem in 16#c hoofden. Diens opP1 les II maakte het rif maar grossierde ir| kinderen, een assol kroonprins gezien}- echtelijke uitstapjrtaa^ goed uitkomt. NaaF v. prins geloven dat»311 orge hem meer au| verlenen. De populariteit val koningshuis is mafar slechts een fractieret king het liever zonf stelt, twijfelen velel paciteiten van de IJ Een groot deel var ziet liever dat Charl passeerd ten guns! zoon William. Het is in Groot-1 voorgekomen datf onder hun roepnaf den. George, een vf en weinig controv#1 ïhet koningshuis! Pc Charles' vierde voo Iti ANP/AFP Huis Ed\ opgeknap overheid! De bus is nog maar net vertrokken of het volgende 'reality-project' staat alweer in de startblokken. NET 5, de zusterzender van SBS 6, begint begin april met een programma dat voorlopig als werktitels Het huis en De flat heeft gekregen. In het programma worden een jaar lang zes jonge vrouwen gevolgd die samen wonen in een huis in Amsterdam. Het huis/De flat doet op het eerste ge zicht sterk denken aan het Amerikaanse Real World, waarin de bewoners van een huis op Hawaï werden gevolgd. „Daar lijkt het inderdaad op", geeft Bart in 't Hout, programmadirecteur van SBS 6 en NET 5 toe. „We hebben een huis ergens een in Amsterdam gekocht en het is de bedoeling dat daarin zes meisjes gaan wonen die vanuit andere delen van Ne derland naar de hoofdstad komen." In 't Hout denkt daarbij niet aan selec ties a la Big Brother en De bus. ,We zul len vooral mensen zelfbenaderen. Bij voorbeeld iemand uit Limburg die klaar is met haar school en in Amsterdam wil gaan studeren. Die zullen we dan vragen of ze in het huis wil." De bewoners worden in het huis net als in Big Brother en De bus constant ge volgd door camera's. Verder houdt elke vergelijking met de 'voorgangers' op, al dus In 't Hout. „De bewoners gaan ge woon studeren en werken en hoeven geen speciale opdrachten te doen. We zetten waarschijnlijk wel een camera ploeg in die elke dag iemand anders volgt. Verder zal Het huis niet dagelijks op televisie te zien zijn. In eerste instan tie wordt het vooral een internet-pro- gramma. Via dat medium is alles 24 uur per dag te volgen. Drie keer per week wordt er dan op tv een samenvatting ge geven." Mozes en het beloofde land dan 8 graden. Bovendien is er kans op enige winterse neer slag. Dat komt omdat de at mosferische bovenkamer ver kilt. Op 5 kilometer hoogte daalt de temperatuur naar -35 graden. Na het vriendelijke weer van deze maandag gaat het van avond van het westen uit rege nen. Morgenochtend trekt het regengebied naar het oosten weg en gedurende de rest apipft van dinsdag blijft het droog. Hoewel de bewolking over- v heerst kan vooral in de middag ook de zon af en toe tevoorschijn komen. De temperatuur stijgt tot omstreeks 8 graden en er waait een zwak ke tot matige wind uit het westen. Op i woensdag gaat het vooral in de nacht en ochtend weer regenen. Tijdens het afgelopen weekeinde heeft het za terdag enige tijd geregenc In Hoofddorp viel nog 6 mm. Verder stond er aan de kust een harde zuidwestenwind. Giste ren bleef het droog en de zon liet zich geregeld zien. 'Mozes' doopten we hem, wat 'Wij hebben hem uit het water getrokken' betekent. (Voor de min der bijbelvasten onder u: Mozes was een He breeuws jongetje dat in een biezen mandje op de rivier de Nijï dreef en door een Egyptische prin ses werd geadopteerd. Later leidde hij het volk Israël naar het beloofde land. Lees Exodus 2 en verder er maar op na). Onze Mozes was er één uit een nest van drie on gewenste poesjes, dat de eigenaar met het dreige ment dat ze anders verdronken zouden worden toch nog vrij snel aan een nieuw tehuis hielp. De eerste drie dagen nadat wij hem uitzijn biezen mandje hadden gehaald, zat hij bij ons ineenge doken te bibberen onder de bank. Daarna wierp hij het juk van schuchterheid definitief van zich af- Een binnenkat moest het worden, die bij je op schoot lag, zijn behoefte deed in de kattenbak en op de vensterbank het jachtige leven beschouw de zoals zich dat op straat voltrok. Door in de gordijnen te hangen, zich door de kleinste kier tjes van bovenlichtjes te wurmen en elke open staande voordeur te benutten vooreen ontsnap ping maakte hij duidelijk andere vooruitzich ten te hebben. In de jaren dat we nog geen kat- tenluikje hadden, stond ik elke nacht rond drie uur op omdat hij dan aangaf naar buiten te wil len. In de jaren dat wij - in de deur van de slaapkamer die uitkwam op het balkon - wél een kattenluikje hadden, liep ik 's nachts rond de echtelijke sponde met een stoffer achter rondfladderende vogels en zwaargewon de maar nog steeds buitengewoon mo biele knaagdieren aan, om binnen af te maken waarmee Mozes buiten was be gonnen. Met opgetrokken dekbed la gen wij met grote angstogen te wach ten totdat legendarische ruzies aan beide zijden van het katten luik (kat van ons binnen, die van de buren buit ten) waren beslecht. Toen wij na onze verhuizing naar een eengezinswoning aldus voldoende rede nen hadden om het kattenluikje in de schuurdeur te maken (met een mandje voor de momenten dat hij 's nachts wel wilde slapen), bekwaamde hij zich in het op een uiterst irritante manier klop pen tegen de achterdeur. Dat begon met één poot, en als het personeel niet snel DICK VAN DER PLAS genoegde deur opendeed, kon hij het ook met twee. Daarbij stond hij fier overeind op de ach terpoten. met de nagels furieus tikkend tegen het glas en - als je het niet gezien had. zou je het niet geloven - een geërgerde uitdrukking op zijn kat- tenkop. Zijn eten kreeg hij ook bij de achterdeur en als we niet om de week van merk veranderden, kon hij dagenlang chagrijnig vasten. Zijn behoefte deed hij bij voorkeur in onze eigen tuin, die hij als één grote kattenbak beschouwde. En als hij in het zonnetje op de mat voor de voordeur lag, moesten de eigenaars van de grootste bouviers hun viervoeter met gestrekte achterpoten langs ons huis trekken. Want hij mocht dan niet groot zijn, er zijn vele getuigenverklaringen van hoe hij bovenop een hond sprong en zijn nagels in een rug of een kop zette. Wanneer wij met va kantie waren en hij onvoldoende aandacht van de oppas kreeg, kon hij willekeurige voorbijgan gers zo klaaglijk miauwend, opzoeken dat hij een keer, op anderhalve meter van onze voordeur, door een bewogen omaatje werd opgetild en naar het Kattenpaleis werd gebracht. Na drie dagen zoeken konden we hem daar na betaling van het pensiongeld ophalen. Mozes was, na het tweepersoonsbed, onze eerste gezamenlijke aanschaf toen mijn vrouw en ik gingen samenwonen. Het bed werd drie maan den geleden afgedankt. En ook de kat begon, na bijna tivintig jaar, in al zijn voegen te kraken. Hij werd stram, zijn achterpoten stonden krom van de reumatiek. En 's morgens, als hij na een nachtelijke rooftocht aan de achterdeur tikte, moest hij niet alleen zijn eten, maar ook een pil letje voor een re snel werkende schildklier heb ben. Zelf nam ik dan mijn tabletje tegen hoge bloeddruk. En af en toe namen we eikaars pille tje. want ze zagen er precies hetzelfde uit. De af gelopen maanden sliep hij vooral, maar toen zelfs het liggen met zijn stramme achterlijf ei genlijk niet meer ging. moest hij voorde laatste keer in zijn biezen mandje. Ze leek wel een beetje op een prinses, de vrouwe lijke dierenarts die hem eruit haalde. Ze nam hem nog één keer liefdevol op, om hem na de constatering van een ernstige neurologische aan doeningzonder de geringste aarzeling een spuit je te geven. Nou ja, dat is ook een manier om in liet beloofde land te komen. Prins RAINIER van Monaco (76) is in de nacht van vrijdag op za terdag voor de tweede keer bin nen twee weken geopereerd. De tweede operatie was nodig om twee drains aan te brengen in de borstkas, nadat de prins een klaplong had gekregen. De in greep is volgens de artsen in de hart-longkliniek in Monaco goed verlopen. Eerder deze maand was de Monegaskische vorst aan een long geopereerd. Daarbij werd een deel van de long verwij derd. Rainier is sinds medio de cember driemaal geopereerd. De eerste keer was nodig om een uitstulping aan de aorta te ver helpen. De tweede operatie was op 2 februari. Modepop BARBIE wordt nog le vensechter. Op de komende speelgoedbeurs American Toy Fair wordt een nieuw model Bar bie gepresenteerd met een navel en een zacht buikje. Barbie had tot nu toe een geheel gladde buik van hard plastic. De nieuwe pop komt vanaf augustus op de markt in de Verenigde Staten. „Het ziet eruit als een echte huid en voelt ook zacht. Als Bar bie naar voren buigt krijgt ze zelfs een buikje", aldus de mar keting director van Barbie in de zaterdageditie van de Duitse krant Bild. Toespraken kunnen weieens vervelend zijn, maar je moetl zonder moe zijn om tijdens je bruiloft in slaap te vallen. He deze bruid tijdens een massale trouwpartij georganiseerd d nee Moon in het Olympisch stadion van Seoul. Rond de de stellen woonden de ceremonie bij, maar deze dame maakte pe^ mee. Ze vertoefde in dromenland. VICORIA 'POSH SPICE' BECKHAM maakt een goede kans de virtuele cyberbabe Lara Croft te mogen vertolken in een verfilming van het zeer succesvolle computerspel Tomb Raider. Het Britse showbizz- persbureau Wenn meldt dat de Spice Girl contact heeft gehad met filmmaatschappij Paramount. Die is in het bezit van de filmrechten van Tomb Raider. „De producers willen Posh graag ontmoeten. Ze zijn er van overtuigd dat Victoria ideaal zou zijn voor de rol van Lara", aldus een bron tegen Wenn. De Amerikaanse zangeres DIANA ROSS is na een huwelijk van veer tien jaar gescheiden van haar man Arne Naess. Vorige week werd de scheiding een feit in een rechtbank in Santo Domingo, in de Domini caanse Republiek. Naess kondigde al in april aan dat hij en zijn vrouw uit elkaar gingen. Ze trouwden op 1 februari 1986. Diana Ross (55) en Naess (61) hebben twee kinderen. Diana Ross heeft boven dien nog drie dochters uit twee eerdere huwelijken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2