igbangla is anwinst oor Leiden Grasshoppers wil niet naar Elite B brouwen RVV verrassen gen topploeg Taurus ïfi Kampioenschap in zicht voor Stompwijk Sport NDAG 14 FEBRUARI 2000 basketbal ptfter van der vliet In de laatste ronde van de regu liere basketbalcompetitie ver loor BV Leiderdorp met 75-56 van het Brabantse Lieshout en won Grasshoppers met ruime cijfers van BV Hoofddorp, 51- 81. In de eerste divisie was BV Lisse met 46-59 te sterk voor Orca's. Bij de junioren was er een 86-69 overwinning voor Grasshoppers en won BV Lei derdorp met 56-69 in Utrecht van Prisma. Univentio Grasshoppers- coach Martin Hoekstra had na afloop van de met 51-81 ge wonnen wedstrijd tegen Hoofd dorp een ontevreden gevoel. „Wat moet je over deze wed strijd zeggen. Ik weet het niet", zei Hoekstra. „Deze tegenstan der is zo zwak dat je eigenlijk alleen maar moet oppassen dat je geen blessures krijgt. En dan te bedenken dat we nog twee keer tegen deze ploeg moeten spelen. Je krijgt nu een afsplit sing in de ere-divisie van twee groepen. De Elite A speelt met zes ploegen om het kampioen schap en de Elite B speelt met vijf ploegen nergens om. Nie mand degradeert, omdat de bond volgend jaar wéér met twaalf clubs in de ere-divisie wil spelen. Daarom promoveert de kampioen van de eerste divisie om de twaalf vol te maken." Het gaat Hoekstra met name om het gebrek aan tegenstand in de Elite B. „Natuurlijk heb ben we het aan ons zelf te wij ten. We hadden meer punten moeten pakken om in de Elite A te mogen spelen. Nu hebben we alleen in Leiderdorp een echte tegenstander en zijn de rest van de wedstrijden een ver plicht nummer." Tegen Hoofddorp kwam het vooral aan op concentratie, want de kansen stapelden zich op. Na een 17-37 ruststand lie pen de Katwijksen uit naar een verschil van 30 punten, zonder dat er echt sprake van strijd was. Bij 51-81 kwam er een ein de aan de strafexpeditie. Scores Univentio Grasshoppers: Nicuvvenhuys 24, Versteeg 21 Bij BV Leiderdorp is het lek nog niet boven, want weer verloren de roodhemden met ruim ver schil terwijl dit niet nodig was. Dit keer was de tegenstander Lieshout. In het Brabantse was met na me Lonneke Bransz onder de borden niet te stoppen. Als ploeg speelde Leiderdorp, straks ook uitkomend in de Eli te B, goed tegen Lieshout, maar zoals wel vaker de laatste we ken volgt er dan de fase van on nodig balverlies. Hierdoor raakt de ploeg van coach Joris Zand bergen achter en moet teveel energie steken in de inhaalrace. Na de 45-31 ruststand volgde er een Leiderdorpse opleving toen het verschil werd teruggebracht tot elf punten (52-41). Maar in plaats van door te drukken was het weer balverlies dat een volgende periode in luidde waarin de thuisploeg kon uitlopen. In de slotfase liep Lieshout over het arme Leider dorp heen om uiteindelijk bij 75-56 af te sluiten. Scores Leiderdorp: Bransz 23 (12 reb.), Van Zegveld 12, de Groot 12. In de eerste divisie won BV Lis- se op Urk met 46-59 van Orca's. De ploeg van coach Hans van Vegten speelde vol overgave maar kwam pas laat in de wed strijd. Orca's schoot vooral in de tweede helft conditioneel te kort. Toch was BV Lisse in de eerste helft niet in staat afstand te nemen. „Het was om gek van te worden", zei Van Vegten. „Aanvallend werden er goede beslissingen genomen, maar de schoten wilden niet vallen." Pas in de slotminuten van de eerste helft kreeg Lisse grip op de par tij en sloot af met een matige 14-18. BV Lisse maakte na de rust korte metten met de thuisclub. Met het geduld dat Lisse in de aanval toonde, kreeg de ploeg snel loon naar werken. En toen ook de afstandsschoten vielen, was de wedstrijd snel beslist. Eindstand 46-59. Scores BV Usse: Koolhof 15, M. Droogh 14. In de landelijke juniorencom petitie zorgde Grasshoppers voor opschudding door Den Helder op een 86-69 verlies te tracteren. De Katwijkse defen sie sloot als een huis, terwijl aanvallend snel en effectief werd gespeeld. Vooral de pres sing op de helft van de tegen stander had haar uitwerking. Het was het Katwijkse collectief dat uiteindelijk voor de ruime 86-69 overwinning zorgde. Scores Grasshoppers: Parlevliet 24, de long 24, Tinka Bröring 13, Kuchars- ka 10. BV Leiderdorp had meer moei te met tegenstander Prisma uil Utrecht. Werden voorgaande wedstrijden nog ruim gewon nen, nu was het verschil in de tweede helft met nog tien mi nuten op de klok slechts drie punten. Geforceerde Utrechtse schoten leidden de Leiderdorp- se winst van 56-69 in. Scores BV leiderdorp: Van Bohc men 20. Goudbcrg 18, Simpson 12. vim k ?ew ?d' isd)eJ ider V4 eei volleybalsters van RW wa- deze week onverwacht tnnfcesvol. Zij versloegen het laai de tweede plaats staande kan rus in vijf sets. De vrouwen Gemini verloren vooral omi r eigen fouten van koplo- Sarto/Pellikaan. De heren- opjns van Leython, Novo en 'konden alle drie een over- ning op hun naam schrij- wj1 ite overwinning van het sei- nP'' n. De vorige keer tegen Wa in landers wonnen de Leider- teid pers met 3-2, waardoor zij ?n de wedstrijd op zagen, tevreden coach John °l len: „Zeker nu er veel afwe- 'eteien en geblesseerden zijn, het moeilijk te worden, ar we spelen sterk op dit ment. Peter Sniekers, die I sinds januari meespeelt, is duidelijke aanwinst voor team. Richard Scholtes uit tweede heeft de laatste tleti e wedstrijden de midden- itie uitstekend overgeno- lus n. En de libero-positie, die a vervuld wordt door Rob i Dalen, levert ons zeker vijf iten per set extra op." Na s i uur kon Leython weer uit js, uwkoop vertrekken. Set- 1en: 15-6, 15-9 en 15-5. mannen van NOVO won met 3-2 van Shot. Vooral laatste set was echt een 1 vival of the fittest'. Na de *ste vier sets (15-13, 12-15, 13 en 14-16) kon het nog kanten op. Maar door goe- wissels van coach Frans van (Uo i Berg kon Novo de laatste ook naar zich toe trekken c 15-13. Van den Berg: iub e^s de scheidsrechter was te kilo e^en over de getoonde in ert de positieve agressie in veld. Het was gewoon een geweldig spannende wed strijd." De mannen van RW kon den met veel moeite tegen stander Skania verslaan. Net als in de voorgaande wedstrij den werd goed begonnen. Vin cent Bakker nam de plaats van de geblesseerde Ronald Ver- heij heel verdienstelijk over. De eerste twee sets werden dan ook gewonnen met 15-12 en 16-14. In de volgende twee sets viel de concentratie weg waardoor de tegenstander goed in de wedstrijd kwam. Coach Piet van Rijn had de op dracht gegeven om de service- druk op te voeren om de mid- denaanval van de opponent te ontregelen, maar dit lukte niet altijd. De derde en vierde set gingen dein ook naar Skania: 5-15, 7-15. De vijfde set recht ten de Rijnsburgers hun rug om de winst toch nog binnen te halen. De 20-jarige Martin Vrij was volgens de coach de matchwinner in die set. Hij trok het hele team mee in zijn enthousiasme: 15-13. Van Rijn: „Het knappe van deze jongens is dat de sfeer ontzet tend goed blijft, ondanks het feit dat ze bij de onderste teams uit deze poule horen." Het vrouwenteam van Ge- mini verloor in Tilburg van de koploper. De eerste set kon Gemini door een sterke service een voorsprong pakken van 12-6, maar Sarto/Pellikaan kwam terug tot 12-13. Vanaf die stand ging het gelijk op, maar Gemini trok aan het langste eind (17-15). In de drie sets die daarop volgden, viel de serviced ruk weg en werden er te veel individuele fouten gemaakt. Sarto greep de kans door omloopballen te spelen waar de verdediging van Ge- mini niet op ingespeeld was. Coach Nico Halsema was niet tevreden over het spel van zijn ploeg: „Sarto heeft veel zwakke plekken die je uit moet buiten. Dat kan alleen gebeuren door de gevaarlijke middenaanval uit te schakelen met een goede service. Dit lukte alleen in de eerste set en daarna maakten we zelf de fouten." Halsema ziet Sarto nog geen kampioen worden. „Rijnmond, dat nu als tweede geklasseerd staat, laat de laatste tijd een goed spelle tje zien en heeft minder zwak ke punten dan Saito. Ik schat dat zij uiteindelijk hoger eindi gen. Volgende week spelen we tegen Rijnmond, dus zullen wij ons van onze beste kant moe ten laten zien." De vrouwen van RVV boek ten in Houten een verrassende 3-2 overwinning op het als tweede geplaatste Taurus. De service was net als vorige week de belangrijkste troef. Door ri sico te nemen kwam de mie denaanval van Taurus de ee ste set niet uit de verf, waar door de verdediging van RW zich goed op de aanval kon in stellen (9-15). De volgende twee sets ging het echter wat minder makkelijk; de service- druk viel weg waardoor Taurus gebruik kon maken van de middenspelers. Deze sets gin gen verloren met 15-9 en 15- 11. De laatste twee sets van de wedstrijd waren buitengewoon spannend. Coach Lieuwe van der Meulen: „Het was als het ware de jeugd tegen de erva ring. Het team van Taurus be staat uit jonge meiden met ambitie die over een aantal ja ren zeker tweede divisie spe len. Nu heeft de ervaring het nog gewonnen, maar Taurus heeft duidelijk meer talent. Feit blijft dat wij veel beter spelen tegen de hoger ge plaatste teams dan tegen de la gere." Door te blijven knokken en punt voor punt te spelen kon RW de laatste twee sets weer naar zich toe trekken: 15-10,15-13. z is weer fit spi otiedivisionist MSV leed in Friesland een kansloze rlaag tegen Aris. In de Maasstad was Blitz te sterk Rotterdam 2. In de eerste divisie versloeg BS Leiden F00* gemak nummer laatst Basketiers. sal*JORis zandbergenweer fitter", aldus de Voorscho- eehad in Leeuwarden geen van kans tegen het plaat- Aris: 80-61. De Noord- s moesten het doen zon- inter Bart Koek en de al- uitwedstrijden afwezige iriessen. Op voorhand al irenlvare opgave tegen de fy- terke Friezen. Slechts zes in kon MSV volgen, daar- ip Aris snel weg van het n verdedigende MSV, dat ust (48-25) al zeven drie- rs om de oren kreeg, s Roelof van der Spruijt, vaalf punten in het eerste f, onttrok zich aan de ma- In de tweede helft gingen zoekers op zoek naar eer- De verdediging werd een :ins aangetrokken, en d' llend deden Jan Koek met en punten en Vincent met elf na rust iets terug. J88 t de thuisploeg met de ïr j' voorsprong in de zak het ee eloofde werd een grotere ensffing de Noordwijkers be- Tea j z' elt won overtuigend in en te- otterdam. De Rotterdam- erves werden met 66-51 ?en. Voorschotenaren in de eerste helft al beter, d het verschil nooit groter cht punten. Na rust (30- icherpte de ploeg van a Sid Bruinsma de verdedi- lan, en scoorde veel pun- t het transitiespel. Henk- 2*^ iket profiteerde van veel "choten, en met name Bob was zijn fysiek spelende itanders te slim af. In de schotelde Blitz de l een zoneverdediging waar bijna niet meer te- jescoord werd. „De-ten- is om tegen zulke teams te gaan zoeken", coach Bruinsma. „Bob speelde lekker direct, lm ging het zo goed. Ons weer beter. We kun- ;t h iu in een grote zaal trainen is te merken. We worden BS Leiden kende in de eigen Vijf Meihal weinig problemen met staartploeg Basketiers: 72- 49. Leiden had in de vorige ont moeting de punten aan Baske tiers gelaten en was dus ge waarschuwd. Er was nu echter geen vuiltje aan de lucht voor de Leidenaars, die direct een grote voorsprong namen. Slechts de spelverdeler van de bezoekers uit Zevenaar zorgde aanvankelijk voor enig gevaar, maar met nieuwe troef Ghislain Agbangla in een 'full court' ver dediging was die dreiging ook snel afgewend. Door wat slor digheden in de Leidse verdedi ging kon Basketiers in de laatste minuten voor rust (34-25) een beetje aanklampen. Lennert Dorrepaal opende de tweede helft met drie driepunters op rij. De pressie van Agbangla was te veel voor de gasten, die de bal zeven maal op rij inlever den bij de tegenstander. Bij 52- 29 was de wedstrijd al gespeeld en kon Leiden-coach Ivo Boom zijn bankspelers allemaal ruim speeltijd gunnen. Wat laconiek spelend haalde de thuisploeg makkelijk de twee punten bin nen. De junioren van Blitz leden in IJmuiden een dure nederlaag tegen Akridps: 86-82. Blitz stond bijna de hele wedstrijd voor, maar gaf in de slotminuut de zege uit handen. De Voor- schotense basis-vijf bouwde aanvankelijk een ruime marge op, die echter door de wissel spelers meteen weer werd inge leverd. Voor rust (28-39) werd het wel weer hersteld, maar een grotere voorsprong zat er in de tweede helft niet meer in voor de Voorschotenaren. Een halve minuut voor tijd kwam Akrides op voorsprong en dat was ge noeg voor de zege. Scores Blitz: Aanhanen 26, Crijnen 21, De Roo 15. Ghislain Agbangla, de nieuwe aanwinst van BS Leiden, gaat omhoog voor twee van zijn zestien punten in het duel met Basketiers. Leiden won met 72-49 van de ploeg uit Zevenaar. foto taco van der eb Blamerende nederlaag Saturnus In de eerste divisie leden de mannen van Saturnus en de vrouwen van Foreholte blame rende nederlagen tegen respec tievelijk EMM en PSV. In de derde divisie wonnen de vrou wen van Stompwijk/Fairplay van directe concurrent Hollan- diaan, terwijl die van Oase wei nig hadden in te brengen tegen Wings. De mannen van Rijn streek verpulverden EMM 2. De vrouwen van Stompwijk- /Fairplay kunnen zich gaan op maken voor het kampioen schap in de derde divisie na de moeizame overwinning op Hol- landiaan. In een uitverkocht huis begonnen beide teams ge spannen aan de wedstrijd. Na tien minuten stond het pas 2-1 voor de thuisploeg, die maar nauwelijks een bres kon slaan in het solide 6-0-blok van de Vlaardingsen. „Het zijn plak kers", verzuchtte Stompwijk- /Fairplay-coach Ton van der Beek. „In de eerste wedstrijd hadden we evenveel moeite met hun stugheid. Ze hebben onze tweede lijn volledig lam gelegd door op Yvonne van Leeuwen en Ciska Hoogeveen twee terriërs te zetten. Dan moet je de klus via de hoeken en cirkel klaren, alleen dat ging moeizaam vandaag." Wendy Stekelenburg was aan de linker kant inderdaad ongelukkig in de afwerking, terwijl Yvonne van Wijk aan de andere zijde zelden in stelling werd ge bracht. Daar waar de eerste te veel op eigen succes uit was (Van der Beek: „Wendy moet je zo nu en dan ontdoen van haar oogkleppen"), kreeg Van Wijk te weinig kans om met haar ex plosiviteit en harde §chot de wedstrijd in een vroeg stadium te beslissen. Bovendien ver zuimde de thuisploeg halver wege de tweede helft het duel te beslissen door bij 8-6 twee strafballen achtereen te missen. Daar tegenover stond een machteloos Hollandiaan, dat de bal ellenlang rondspeelde en Yvonne van Leeuwen van Stompwijk legt aan voor een vernietigend schot. foto eric taal voortdurend verviel in tijdspel- overtredingen. Het gevaar kwam bij de gasten hoofdzake lijk van Jessica de Nijs, die in het eerste bedrijf bijna de gehe le doelpuntenproduktie voor haar rekening nam. Na de thee (ruststand 6-5) viel zij enigszins terug, voornamelijk als gevolg van de roofbouw die op haar gepleegd werd. En als er al er kansen ontstonden, dan wer den die gepareerd door de kee pende uitblinkster Mirelle van Rijn. Tegen het einde van de wedstrijd werd het beslissende gaatje van drie geslagen, toen Van Rijn plotseling opleefde en met twee schitterende acties vanaf rechts de partij op slot gooide. „We hebben het ge rooid", glimlachte Van der Beek na afloop. „Het niveau van de wedstrijd was door de belangen allerminst om naar huis te schrijven, getuige de lage 11-9 eindstand, maar niemand die daar nog om maalt. We hebben een belangrijke stap gezet in de richting van de tweede divisie." De mannen van Saturnus lij ken in de eerste divisie de weg volledig kwijl te zijn. In de ei gen Vijf Meihal ging de ploeg ten onder tegen het Middel burgse EMM: 18-22 (rust: 8-11). Trainer Peter Barreveld was na de wedstrijd zo gedessilusio- neerd over het spel van zijn ploeg, dat hij bij voorzitter Rob Otten zijn positie ter discussie stelde. De Hagenaar: „Ik kan op deze manier niet met het team blijven werken. Het is slap, lef- loos en er wordt oneindig veel geklungeld. De groep vegeteert op de prestaties van voor de jaarwisseling. Omdat ze niet kunnen degraderen, en dénken dat ze geen eerste meer kunnen worden, is de instelling naar het dieptepunt gezakt. Zelfs de kar- trekkers Nico Mooren en de ge broeders Nieuwenhuys laten het nu afweten. Ik kom om te winnen, niet om geruisloos naar de middenmoot te zak ken." Een hard gelag voor de ploeg die in het begin van de competitie voortreffelijk hand bal speelde en uitzicht had op promotie. Met de reserves van Saturnus ging het al even slecht. Zij verloren hun uitduel in de derde divisie van Westlan- dia 2: 22-16. De vrouwen van Foreholte werden afgedroogd door het Eindhovense PSV: 24-12 (rust: 11-7). Al na een kwartier stond de eerstedivisionist met 6-1 achter. Ook Rinus Rondberg was na afloop zeer teleurge steld. „Hier neem ik mijn ver antwoording niet voor," aldus de trainer. „We balanceren al vier jaar op het randje van de afgrond, maar dit was de slechtste partij die we ooit ge speeld hebben. Het was tac tisch beneden peil, in alle linies. Alleen de keepster (Anita Reu man) speelde goed, maar die moest de bal wel vierentwintig keer uit het doel halen. Dit was m'n eer te na." Een domper voor de Voorhoutsen na de fan tastische wedstrijd van vorige week. Esther van de Nieuwen- dijk was met vier treffers top scorer. Ellie Spreeuw maakte zelfs geen enkel doelpunt. De vrouwen van Oase moes ten het in de derde divisie in ei gen huis opnemen tegen de koploper Wings en werden overrompeld: 9-22. Paul 't Man netje vond dat zijn team in fa sen aardig had gespeeld. Hij doelde op het eerste kwartier van beide helften, waarin zijn verdediging de schade beperkt kon houden. De mannen van Rijnstreek speelden hun tegenstanders in de derde divisie, EMM 2, volle dig zoele 29-19 (rust 10-6), en naderden de koploper DES'72, waartegen volgende week moet worden aangetreden, tot op één punt. Coach Tinus Pabst was zeer te spreken over zijn (weer in genade aangenomen) zoon Remco, die maar liefst veertien maal doel trof, Martin Hulshof (vijf doelpunten) en Paul Tim mermans (vier).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27