Blom springt eruit tijdens gezapig NK Jaklofsky blijft geloven in Sydney Eerste goud voor Christoph Kempen 3 Arens is analytici strateeg én vecht Sport Regenboogtrui gee Groenendaal vleug< Kortekaas houdt stai® Jongmans geblesseerd MAANDAG 14 FEBRUARI 2000 - NDA' GENT PIM VAN ESSCHOTEN De lach bij de huldiging was er weer. Maar niet voluit, niet van harte. De sprong van 6.24 meter was dan wel genoeg voor weer een nationale titel, het was ruimschoots onvoldoende voor kwalificatie voor de EK indoor in hetzelfde Gent. „Six-fourty... Dat is niet ver, dat zou ik mak kelijk moeten kunnen halen. Easy. Maar ja..." In de wereld van verspring- ster Sharon Jaklofsky gaat veel mis, te veel om optimaal te kunnen presteren. Bovenaan haar lijst van teleurstellingen staat een reeks van blessures. Twee seizoenen gingen zo ver loren. Belangrijke jaren in de aanloop naar de Spelen in Syd ney, die voor haar nu eenmaal meer betekenis hebben dan voor welke atleet dan ook. Ze is immers geboren en getogen in Australië. „The highlight of my life," omschrijft ze juist deze Olympische Spelen. Teleurgesteld in het selectie beleid 'Down Under', besloot ze in 1994 gebruik te maken van haar tweede paspoort, het Nederlandse. Twee jaar later sprong ze zich met een nieuw nationaal record (6.75 meter) naar de olympische finale in At lanta. Ook toen al niet zonder kwaaltjes en klachten. „Ze is mentaal heel erg sterk, on-Ne- derlands eigenlijk", zei haar toenmalige trainer Charles van Commenee destijds. Door een knieblessure miste ze het seizoen '98. Vorig jaar verziekte een hamstringblessu re haar indoorseizoen, hield ze in de zomer een whiplash over aan een auto-ongeluk en toen ze eenmaal hersteld was, knal de ze op een overigens lege at letiekbaan tegen een bord op. Met sneeën in kin en arm en een dik en pijnlijk scheenbeen als gevolg. Jaklofsky vocht terug en de KNAU zond haar uit naar het WK in Sevilla, hoewel ze niet aan de limiet had voldaan. Ze faalde in de Spaanse hitte (hielblessure) en de gevolgen waren merkbaar in haar porte monnee. Ze viel buiten het eli tegezelschap van Delta Lloyd, werd uit de KNAU-selectie ge zet. En de bijbehorend auto van NOC'NSF moest ook worden ingeleverd. „Ik leef bij de dag, het verleden telt niet", zei ze zaterdag in Gent. „En het was ook niet allemaal slecht in het verleden." Jaklofsky denkt niet in tegen slagen. Ze klaagt niet, is ogen schijnlijk niet uit haar even wicht te brengen. Had ze 6.40 meter gesprongen, dan was de EK indoor een prachtige stap op weg naar Sydney geweest. Nu ze niet slaagde, blijft ze la coniek. „Ik weet na vandaag wat ik moet doen, technisch vooral. De explosiviteit bij de afeet op de balk moet beter." Tussen Gent en Sydney gaapt nu nog een gat van bijna een halve meter, gezien de olympi sche limiet van 6.70 meter. Per soonlijke probleempjes (ze wil er verder niets over kwijt) in Australië verstoorden de trai ning in de afgelopen maanden. Jaklofsky: „Maar dat is geen ex cuus voor vandaag." Ze heeft leren omgaan met tegenslag, het lijkt haar niets te doen. „Zo ben ik", zegt ze. „Ik heb altijd op mezelf geleefd, dan leer je dat wel. Ik laat me ook niet be ïnvloeden. Zo moet je hele le ven zijn, ook buiten de atletiek. Het maakt je een beter mens." Zo zal ze zich zonder gemor of geklaag voorbereiden op de zomer. Inmiddels werkt ze da gelijks drie uur op kantoor, want zonder Delta Lloyd, KNAU of NOC'NSF moet er evengoed brood op de plank komen. In de steek gelaten? Een beetje vergeten? Eenzaam? „Helemaal niet." Ze neemt de situatie zoals die is. Dat de fi nanciële ondersteuning is weg gevallen, stimuleert haar slechts. „Ik ga goed trainen en voor je het weet, heb ik me ge kwalificeerd. Sydney, I'll be the- Twijfels kwellen Corrie de Bruin Een Nederlands kampioenschap atletiek in het Belgische Gent. Het had iets weg van een karikatuur, een tour de farce. Zeker als nummers worden aangevuld met buiten landers, een oer-Hollandse discipline als de 800 meter slechts drie deelnemers telt en sprintster Esther van Ooijen tweemaal goud pakt zonder te winnen. Niet al leen het dak van de Haagse Houtrust verkeert in een de plorabele staat, maar ook de toekomst van de hele Ne derlandse indooratletiek is verontrustend. GENT FRANS DREISSEN De prestaties in de Flanders Sports Arena waren navenant. Weinig verheffend. De enige die echt aan de gezapigheid op de Belgische rommelmarkt ont snapte, was polsstokspringer Rens Blom. De Sittardenaar kreeg vleugeltjes en eiste met een hoogte van 5.60 meter op de valreep nog een EK-startbe- wijs op. Blom is dan ook niet aangewezen op Nederlandse indoorfaciliteiten. Hij verblijft vier dagen per week op een Duits vakantiecomplex en kiest in Leverkusen het luchtruim. Samen met Duitse sterren als Danny Ecker en Tim Lobinger. Vorig jaar pendelde Blom nog frequent op en neer tussen Ne derland en Duitsland. Het kwam de rust niet ten goede. „Nu kan ik elke dag trainen, wat ik wil", zegt de 22-jarige heao-student. De honkvastheid komt zijn sportieve scholing ten goede. „Elke dag gaat het beter. Moet ook, want anders heb je niks geleerd. Mijn enige doelen tijdens het NK waren daarom winnen en de EK-limiet. Ik wil per se naar dat toernooi, omdat ik vind dat ik er thuishoor. Een goede oefening voor de Spelen in Sydney, die tegenwoordig mijn hele leven beheersen." Had het NK voor Blom nog een doel, voor veel andere atle ten waren de indoorschermut- selingen niet meer dan een test of een veredelde training (Stella Jongmans). Marko Koers wilde na twee maanden training in Gainesville/Florida weer eens zijn lichaam prikkelen. „Een goed gevoel creëren. Tempo lo pen, scherpte krijgen." Vrijdag liep hij tijdens een internatio naal gala een duizend meter, een etmaal later met slechts drie kompanen de 1500 meter. Op zich niet inspirerend, maar met het oog op het EK, over twee weken in dezelfde accom modatie, wilde de onaantastba re Koers (3.44.65) het NK niet laten schieten. „Want ook dan moet ik binnen 24 uur twee maal aan de bak." Hordensprinter Robin Kor ving koestert voor dat toernooi hoge verwachtingen. Zaterdag werd hij evenwel overvallen door problemen met de start en een vervelend akkefietje met het startblok. „Ik was opeens weer de kluts kwijt, ging naden ken hoe ik in de startblokken moest, terwijl het eigenlijk een automatisme behoort te zijn." De zege (in 7.67 seconden) kon Korving niet ontgaan. Toch liep hij nadien met de pest in zijn lijf rond. „Het had ruim een- tiende sneller gemoeten. Ik heb een tijd van 7.50 nodig voor een EK-medaille. Ik voel me sterk en kan straks ook heel hard lo pen. Mits het met die start maar snel weer in orde komt." Met de heupspier van Corrie de Bruin daarentegen komt het waarschijnlijk nooit meer goed. De kogelstootster lijkt zich er mee te hebben verzoend. De spier is te dik geworden, raakt daardoor regelmatig beklemd en veroorzaakt soms helse pij nen. „Dat belemmert de trai ning en de prestatie. Eens kij ken hoe ver ik met deze handi cap nog kan komen." Een remedie is er niet. Van daar dat De Bruin wordt over mand door twijfels over haar verdere carrière. „Op 23-jarige leeftijd denk je in principe nog niet aan stoppen. Maar als ik niet meer goed kan presteren, als ik geen geld meer met de sport verdien en het niet meer leuk is, dan komt het einde toch dichterbij. Ik had gehoopt op EK-kwalificatie. Maar 17.40 meter is natuurlijk geen af stand. Dat gooide ik al als B- meisje. Het is wrang dat uitge rekend een olympisch jaar een testjaar wordt. Maar het is niet anders." De titel kogelstoten ging met overmacht naar Lieja Koeman. De Amsterdamse zette een ste vige serie neer, met 18.26 meter als beste afstand. Samen met hoogspringer Wilbert Pennings (2.25 meter) en Rens Blom gaf ze het toernooi enig cachet. Lang zag het er naar uit dat tijdens het NK slechts één re cord zou sneuvelen. Een Bel gisch nog wel (kogel mannen). Totdat hinkstapspringster Karin Ruckstuhl zich meldde met een afstand van 12.90 meter, drie centimeter verder dan de oude topafstand van Annemarie Rens Blom bij zijn geslaagde poging over 5.60 meter. Hendriks. Een klein lichtpuntje daarom kon Esther van Ooijen zijn, want de echte winst moest in een toernooi dat werd geken- 'schitteren' met tweemaal goud ze tijdens het fancyfair-achtige merkt door veel afmeldingen en (60 vlak en horden). Het is de NK twee keer aan een buiten weinig uitstraling. Alleen al vraag of ze er blij mee moet landse laten. GENT WILMAR KORTLEEVER Als je goud wilt, moet je ervoor lopen. Christoph Kempen maalde er zaterdag niet om dat alle finalisten van vorig jaar afwezig waren op het Nederlands in doorkampioenschap 200 meter. Het le verde de jonge Oegstgeestenaar in Gent zijn eerste titel op bij de senioren. Met 21,74 maakte hij zijn titel ook waar, want hij trok er de top-20 aller tijden mee binnen. Ondanks de afzegging van enkele fa vorieten moest Kempen vanaf het aller eerste begin voluit. De jonge sprinter had gekozen voor het loodzware pro gramma van 60 én 200 meter binnen drie uur. „Daarom was het wel jammer dat ik op de 60 meter werd uitgescha keld", zei Kempen na zijn tijd van 6,97 op de korte afstand. „Maar ik spaarde wel krachten voor de finale 200 meter." In de series had Kempen zich met de snelste serietijd verzekerd van een goe de (buiten)baan in de finale. „Die moet je indoor hebben, anders ben je kans loos." Voornaamste concurrent Rowdy Middelkoop lootte de nog betere baan zes, maar de voorsprong viel opvallend groot uit. „Het kan nog wel harder", denkt Kempen daarom. „Maar er zijn nu eenmaal erg weinig indoorwedstrij- den en -trainingen." Het magere Nederlandse indoorsei zoen is te wijten aan de sluiting van het Haagse Houtrust Sport, waar eind vorig jaar stukken uit het dak kwamen vallen vanwege betonrot. Omdat de gecombi neerde senioren/juniorenkampioen schappen noodgedwongen op één dag werden georganiseerd in het Belgische Gent, waren diverse onderdelen mager bezet. Dat gold echter niet voor de 3000 meter voor de vrouwen, waarop Erika van de Bilt de strijd aanbond met me de-wegatlete Wilma van Onna. De Leid- se begon onwennig aan de vijftien rondjes, omdat ze voor de allereerste keer aan een indoorwedstrijd deelnam. Van Onna nam afstand maar in de tweede kilometer knokte Van de Bilt zich terug. Vervolgens beleefde ze ech ter haar tweede primeur: „Ik wilde er meteen voorbij en afstand nemen, maar ik verzuurde helemaal. Dat was me nog nooit gebeurd, zelfs niet op de baan." Opvallend waren de goede tij den, want Van de Bilt kwam met 9.18,85 maar vier seconden tekort voor een persoonlijk record. Chris Tamminga won afgelopen weekeinde de verkeerde wedstrijd. Vrij dagavond versloeg hij tijdens het inter nationale gala op de Gentse baan nog makkelijk zijn concurrent Rens Blom. maar in het kampioenschap waren de rollen omgekeerd. De Limburger verbe terde zich van 5,20 naar een hoogte van 5,60, Tamminga sprong beide wedstrij den 5,40 meter. „De vorm is goed, maar de echte scherpte ontbreekt", aldus Tamminga die pas halverwege vorige week terugkwam van een trainings kamp in het Amerikaanse Florida. „Dat komt ervan als je geen enkele mogelijk heid hebt om indoor te trainen. Maar die 5,60 kan ik ook springen, misschien volgende week al wel tijdens de Bubka- wedstrijd in Donetsk in Oekraïne." Van de kleine regionale afvaardiging van vijf adeten kwam verder alleen Ste ven Tito in de buurt van medailles met de vierde plaats op de 800 meter. De eerste drie atleten Bram Som (1.50,61), Robert Spoek (1.51,89) en Sander de Korte (1.52,21) waren echter ruim snel ler dan de de 1.53,79 van de nieuwe aanwinst van Leiden Atletiek. Ger Wes- sel (Leiden Atletiek) werd in de series 400 meter uitgeschakeld. In het junio renkampioenschap was alleen De Spar taan uit Lisse vertegenwoordigd. Met een uitstekende hoogtesprong van 1,93 haalde Casper van Sijl voor de Lisser vereniging een bronzen medaille. zis PARUS GUS VAN OOSTEN Sinds 1996 stopt Maarten Arens op zijn buitenlandse reizen steevast een beduimeld notitie boekje met aantekeningen over ongeveer honderd judoka's in zijn koffer. De 27-jarige Haar lemmer houdt de internationa le ontwikkelingen consciënti eus bij en om die reden zal hij zich zelden meer door een te genstander laten verrassen. Arens staat te boek als een scherpe analyticus, een listige strateeg en een lastig te werpen vechtjas bovendien. De investeringen die Arens jarenlang in zijn sport pleegde, betalen zich de laatste seizoe nen steeds vaker uit. Na zijn Europese titel in 1995 was het een tijdje stil, maar vorig sei zoen won hij het A-toernooi van Praag, werd hij tweede op het Europees kampioenschap en eindigde hij als zevende op het WK. De laatste prestatie was goed voor een nominatie voor de Olympische Spelen later dit jaar in Sydney. Over vormbehoud bestaan geen twijfels meer. Arens won zaterdag het sterk bezette Tour- noi de Paris in de klasse tot 81 kilogram. „Ik ben hier vier keer vijfde geworden, ik wilde zo graag winnen en dan gebeurt dit", was zijn verbaasde reactie een paar minuten na de finale tegen Djamel Bouras. Bouras is, na het olympisch goud in 1996, een volksheld in Frankrijk. In het sportpaleis van Bercy werd de Franse judoka gedragen door achtduizend chauvinisten op de tribune. Maar zelfs onder die omstan digheden was Arens hem te machtig. De vechtmachine uit Noord-Holland, opgegroeid in Wognum, haalde met zijn ge strekte rechterarm de angel uit zijn tegenstander en scoorde een vol punt met een heup worp. Arens buit een bijzondere kwaliteit uit: hij kan zowel links als rechts judoën en voert zijn opdracht effectief uit. „Het was onvoorstelbaar hoe makkelijk ik Bouras van me kon afhouden", zei Arens, die zichzelf tot de kandidaten voor olympisch goud in de klasse tot 81 kilo re- kent. Arens behaalt echter| leen op grond van een analyse successen, misschien wel meer dai judoka's, grote offers om zo ver te komen, t dient Arens voor ieder zes kilo af te vallen, ee waar hij het moeilijk m In de koelkast treft hij meer dan een kuipje sn en een paar flessen water aan. En in de spi otie hij een man met een taille en een holle buik. Voor het toernooi had Arens niet optim; P traind, waardoor hij 's o BAL om kwart over vijf in nog een half uur in e bad moest om andeii kwijt te raken voordat om half zeven bij diende te melden. Da werkt zijn lijf niet alti want hij wordt regeln plaagd door kwetsuren N^e lerlei aard. Het medisch doss Arens vermeldt alleen jaar 1999 een kapotte m een scheurtje in het ka ust zijn linkerschouder, tv rs stekingen, ijzertekort ei s armoede. Na het WK in werd hij een week lang men in het ziekenhuis een infuus gelegd, geschrokken toen de kwam vertellen dat een king bij mijn slaap d< y, schieten naar mijn hen ei zei: hou maar op, ik nog wel een weekje liggi t' Een weekje zonder ji gaat nog wel. Maar ee ;|qo zonder judo kan Arens ffjng april verwacht zijn Hea j ding af te ronden, zi voorstellen. Hij speelt gedachte om tot en met van 2001 door te gaan. gelijkertijd trekt hem baan als coach bij Kenamju aan. Arens, di Sen met junioren werkt, zal lijk de taken van de Cor van der Geest ovei Arens: „Kenamju moe groeien als topsport- dingsinstituut. We denki richting van een topspo zoals dat van de zwe van PSV." rlaaj Rott (TOO Ari erd HEERLEN ANP De regenboogtrui heeft van Richard Groenendaal een- and< vori gemaakt. De Brabander voelt zich onoverwinnelijk met h u ii tricot om de schouders. Bij de laatste Superprestigewedi t is Heerlen bewees hij dit opnieuw. Met overmacht behaalde derde overwinning op rij als wereldkampioen. Groenendaal, die vorige week won in Pijnacker en Han perprestige), was ook geprikkeld. De 'Belgische' commoi ploegenbelang en stalorders na zijn wereldtitel hadden 1 tergd. „Ik wilde hier toch nog wel even laten zien dat ik de t kampioen ben." Voor Groenendaal, die in totaal tien keer zegevierde, wedstrijdenreeks nog wel even kunnen doorgaan. Hij vo met de week beter worden. „Ik weet dat het een keer moet r den, maar die regenboogtrui geeft mij vleugels. Het is eet gevoel om hierin te rijden." Stella Jongmans heeft gisteren een enkelblessure opgelopen, bij een valpartij tijdens de 1000 meter van de indoorwedstrij- den in de Franse plaats Liévin. De atlete uit Nootdorp, daags tevoren in Gent nationaal kam pioene op de 800 meter gewor den, laat zich vandaag medisch onderzoeken. Dan zal blijken of de blessure zo ernstig is dat ze zich moet terugtrekken voor het EK in Gent over twee weken. Jongmans moest in de eerste ronde uitwijken voor de geval len Franse atlete Patricia Djaté. Daarbij kwam ze ongelukkig te recht op haar enkel. Ze liep, met toenemende pijn, nog twee rondjes door en ging toen op de baan zitten. Zo snel mogelijk werd er een zak met ijs op het gekwetste gewricht gelegd, waarna de enkel zwaar werd in- getapet. „Ik denk dat het geen spierscheuring is", aldus Jong mans. „Anders had ik nooit nog twee ronden door kunnen lo pen. Ik kan er alleen maar het beste van hopen." Royce Kortekaas is gisteren als vierde geeïndigd in een run- bike-run in Waalwijk. Op een loodzwaar parcours bleef de tri atleet verrassend dicht bij de nationale top op dit onderdeel, dat een afgeleide is van de gro tere triatlonsport. Kortekaas lag al vierde na de eerste loopetap pe van acht kilometer, die over een zwaar modderparours voerde. Op de mountainbike (20 kilometer) won hij snel een plek, wat hij echter moest beko pen. Op de afsluitende loopetappe van vier kilometer rukte hij alsnog op naar zijn oorspronkelijke klassering, ruim twee minuten achter win naar Huub Maas. iket star .rol In het Duitse Oberstauff d wintertriatlete Mariann :es veld revanche voor haai de op het Europees kan ru< schap vorige week. We loor ze na de vijf kilomi r pen terrein - de sports Leiden Atletiek trekt op ns altijd vast haar langlau rfo nen aan - maar op de tainbike (15 km) zette ze in een voorsprong op Lang. Tijdens de acht kil |dt langlaufen kwam de wii ue de oud-nationaal kampii n. deze sport niet meer in am Na drie wedstrijden leid pe veld ook in de stand ETU-cup, maar over tvi ken zal zij in Italië o| en Lang achter zich moete >n den om dit circuit te wim Geen records bij laatste Artesiak Na 51 edities had de laatste Ar- tesialoop van Daan Bijleveld en Theo Visser een mooier einde verdiend dat afgelopen zater dag. Ondanks de weersomstan digheden kwamen 200 hardlo pers, waaronder veel oude ge trouwen, afscheid nemen van de beide organisatoren. Daarbij werden in de regen weinig op merkelijke prestaties geleverd over 5, 10, 15 en 25 kilometer. „De 56.52 van Vincent Los is op de 15 kilometer waarschijnlijk de beste prestatie", dacht Vis ser. „Maar het was geen dave rende editie." Het deelnemersaantal geeft desondanks aan dat het evene ment springlevend is. „Wij stoppen er nu echt mee, maar we hopen dat een atleti in Leiden of Alphen de satie overneemt", aldus „Misschien dat we da meedoen, want dat is na ste keer niet meer gelukt.' Henk van Velzen is g in Nijmegen Nederlands' 1 nenkampioen cross gew Bij de mannen 45+ was d mondse loper van Leidei tiek over 12 kilometer d currentie ruim de baas Clubgenote Noortje van pen won zilver bij de V4 ereplaats was er ook vo Wullems van Leiden Atle de Rotterdamse Stadio Vorige week werd ze me club vijftiende in de 1 Cup veldlopen voor club teren legde ze de 10,3 kilof af in 40.27.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26