Leidsch Dagblad Wiranto moet toch functie neerleggen 'Roemeense gifgolf in voedselketen' EU' Wonder in gevangenschap Leids eredoctoraat komt voor historica te laat Goodbye Charlie Brown 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD kAG 14 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42234 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Voorzitter stopt met gemengde gevoelens bij Zonnebloem 13 Medium Jomanda in Oegstgeest nog ongekend populair Jan Wouters wordt bij Ajax plotseling weer geliefkoosd 1123 29 I UVS ondanks Andrea Nuyt j late gelijkmaker rekent bij NK j niet gelukkig tegen sprint af met I Nieuwenhoom verkeerd imago i0,)p hi pas tuigbotsing onnodig' ksoverheid het advies iad van de Luchtvaart had opgevolgd om in truim een scheiding ioogten aan te bren- de botsing tussen een :n lesvliegtuig bij Sep- december vorig jaar niet gebeurd. Nabe- van de twee slachtof- iet lesvliegtuig vragen waarom het advies ;eerd. slange celstraf die de ik in Assen aan de jaar van Chanel-Nao- legd, is een vorm iontduiking. Het Am- te gerechtshof zal be- Dt twintig jaar en tbs, strafrechtspecialist mella bij Ier Valk op Curasao heeft in ig jaar gedreigd het Valk-hotel op het ei- luiten, nadat een ho on ras overleden na een abesmetting. De afge- en hebben diverse ■n een besmetting moordenaar el onjuist' itatiegolf na in Kosovo van KFOR hebben in ivaarse Kosovska Mi- ientallen mensen aan- n na de onlusten van weekeinde. In de Ibanezen en Serviërs stad is het al maan- ustig. Gisteren kwam kropte spanning tot ng- enbosch en :rse ruziën de voormalige Suri- politieke vrienden en Wijdenbosch is ïlopen weekeinde tot initieve breuk geko- oud-legerleider bekend dat de huidige it wat hem betreft niet ididatenlijst voor de ngen van mei staat. .open krikken t van ENG op 3:61e hei Peters, regisseuse van I, gei ifilm Kruimeltje, werkt opvolger voor dit kas- ame^s: een film over de nel. en van Pietje Bell, het :hoffie uit Rotterdam, de 'fordvoerster van Shoot- Filmcompany, beoogd ent van de nieuwe film, at vandaag gezegd. De aet over enkele jaren in coop te zien zijn. DAAG 30 PAGINA'S Miami Een klein wonder in de Metrozoo in het Amerikaanse Mia mi. Een pasgeboren Maraboe wordt liefdevol verzorgd door een van zijn ouders. De geboorte van een Maraboe in gevangenschap is ta melijk uniek. Het is slechts vier keer eerder voorgekomen. De Mara boe kan ruim een meter hoog worden en zijn vleugels hebben een spanwijdte van zo'n drie meter. foto ap ron magill LEIDEN ONNO HAVERMANS De Raad van Decanen besluit deze week of de Leidse universiteit postuum een eredoc toraat zal verlenen aan de Franse historica Elisabeth Labrousse. De Fran^aise over leed twee weken geleden in stilte op 85-ja- rige leeftijd. Onwetend van haar dood maakte rector Wagenaar vorige week dins dag bekend dat aan drie buitenlandse we tenschappers een eredoctoraat is toege kend; Labrousse is één van die drie. De Raad van Decanen, die tevens het College voor Promoties vormt, moet nu uitmaken of de promotie alsnog doorgang kan vin den. De Leidse universiteit viert dit jaar haar 425-jarig bestaan. De formele verjaardag (dies natalis) was vorige week, maar het echte feest barst begin juni los met een lus trumweek vol activiteiten. Die week wordt afgesloten met een Academische zitting op 9 juni, waarin de drie eredoctoraten wor den verleend. Labrousse was al ziek en had daarom la ten weten waarschijnlijk niet zelf in Leiden haar opwachting te kunnen maken, zo legt haar erepromotor, hoogleraar theologie E. van der Wall, uit. „Maar ze heeft het ere doctoraat wel aanvaard. Ik heb schriftelijk contact met haar gehad en zij voelde zich zeer vereerd. Het is heel triest dat ze nu is overleden." Volgens Van der Wall had Labrousse als 'ideeënhistorica' grote invloed op het den ken over vrijheid en tolerantie in de vroeg moderne tijd. De beide andere eredoctora ten zijn toegekend aan de Japanner Takas- hi Sugimura, wegens zijn onderzoek naar het ontstaan van kanker, en de Amerikaan Lewis R. Binford, vanwege zijn bijdragen aan de hedendaagse archeologie. Nieuw rijbewijs voor 93-jarige DREISCHOR GPD De 93-jarige W. F. Besling uit het Zeeuwse Dreischor mag weer vijf jaar autorijden. Zijn rijbewijs is opnieuw verlengd. Het positieve bericht van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) viel de afgelopen week bij de bejaarde automobilist in de bus. Be sling had eigenlijk niet anders verwacht, want zijn huisarts schreef een gunstig rapportje. De Zeeuw bezit al vijfenze ventig jaar een rijbewijs. In de loop der jaren raakte zijn auto twee keer totaal vernield bij een aanrijding. „Maar dat was buiten mijn schuld", bena drukt hij. Penningkabinet heeft laatste goudstaaf VOC LEIDEN ROPY VAN DER POLS De enige nog bestaande goud staaf van de Verenigde Oostin- dische Compagnie (VOC) is te rug in Nederland en ligt in de kluis van het Koninklijk Pen ningkabinet in Leiden. De staaf is nu officieel nog in het bezit van de Dienst Domeinen, maar wordt eind maart overgedragen aan het Leidse museum. De staaf is afkomstig uit het wrak van het VOC-schip Leijmuiden, dat in januari 1770 voor de kust van het Kaapverdi- sche eiland Boavista verging. De staaf werd ruim twee jaar geleden opgedoken door de Zuid-Afrikaan Glackworthy. De Staat der Nederlanden, als erf opvolger van de in 1795 failliet verklaarde VOC, kon rechten doen gelden op de opbrengst van de staaf. 'Generaal kan zich nu concentreren op zijn verdediging Generaal buiten dienst Wiranto, de Indonesische minister van veiligheid, moet zijn functie alsnog neerleggen. Dit verrassen de besluit viel luttele uren nadat president Wahid tot veler verbazing na een ge sprek met de bewindsman besloot dat Wiranto kon blijven. Twee weken lang heeft de president tijdens zijn buitenlandse reis aan gedrongen op Wiranto's vertrek. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Wiranto blijft officieel deel uit maken van het kabinet, maar treedt terug voor de tijd die de procureur-generaal nodig heeft om onderzoek te doen naar de betrokkenheid van de minister bij en verantwoordelijkheid voor de terreur op Oost-Timor, afgelopen zomer. Wiranto was toen opperbevelhebber van de strijdkrachten en minister van defensie. Officieel treedt Wiranto nu terug 'om de stabiliteit van de regering te waarborgen en om zich te concentreren op zijn verdediging'. Minister van bin nenlandse zaken Soerdirdja neemt de portefeuille van Wiranto erbij. De beslissing om de eens zo machtige generaal toch op non- actief te stellen, viel vannacht. Twaalf uur eerder had de presi- Generaal Wiranto wordt omringd door verslaggevers nadat hij op non- actief is gesteld. foto reuters enny nuraheni dent na een gesprek van drie uur met Wiranto besloten dat hij zijn functie kon behouden. Bij dat gesprek waren ook vice- president Soekarnoputri en procureur-generaal Darusman aanwezig. De Indonesische president, bekend om zijn grillige gedrag, ziet geen tegenstelling in de be slissingen die hij heeft geno men. Volgens een zegsman is de eerdere uitspraak dat Wiran to zou kunnen blijven 'verkeerd geïnterpreteerd'. Wiranto wordt nu officieel ook niet wegge stuurd. De vraag of het waar schijnlijk is dat de bewindsman ooit nog terugkeert, wilde de woordvoerder geen antwoord geven. „Dat is speculatie." Wiranto, die gedurende de buitenlandse reis van Wahid in een psychologische slag met de president was verwikkeld, heeft volgens de woordvoerder van Wahid met de jongste beslis sing ingestemd. De oud-gene raal weigerde steeds terug te treden, omdat hij dat be schouwde als een schuldbeken tenis en gezichtsverlies. Hij wijst elke verantwoordelijkheid voor de terreur op Timor af. Vergiftigd water bereikt Donau ruswuk anp van belangen in tele- rijf Libertel en in de Investeringsbank rginl eeft ING bijna vier mil- ap" iden opgeleverd. Mede de< >r is de nettowinst van w k-verzekeringsconcern m£ ar met 84 procent ge- ot 10,8 miljard gulden. iige senteerde deze voorlo- park rcijfers vanochtend. in de maak Pietje Bell De schade aan het ecosysteem door de gifgolf uit een Roe meense goudmijn, die sinds gisteren de Donau binnen stroomt, zal waarschijnlijk over een groter gebied merkbaar zijn. Het gif zal gedeeltelijk in de voedselketen terechtkomen. Vogels en andere dieren zullen van de vergiftigde vissen en an dere kadavers eten en daar ziek van worden en sterven. Dat zegt woordvoerder J. Leentvaar, directeur Waterver ontreiniging en Internationale Zaken van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (Ri- za). Dat stuurt op verzoek van Hongarije morgen een mede werker naar het gebied rond de rivier de Tisza, die ernstig ver ontreinigd is met cyanide. Die stof wordt in sommige goudmijnen gebruikt om het gewonnen goud te zuiveren. Volgens milieuorganisaties mis bruiken internationale mijnbe drijven de milieuwetgeving in armere landen, omdat die ge vaarlijke technologieën niet ex pliciet verbieden. In ontwikkel de landen is het gebruik van cyanide voor het wassen van edelmetalen al lang verboden. De Australische eigenaar van de mijn in Oradea, Brett Montgo mery, heeft gezegd dat de be richten over 'een milieuramp' zwaar overdreven zijn. Hij zegt dat helemaal niet vaststaat dat er verband is tussen de dode vis en de overstroming van het bekken van de goudmijn. Alleen al in Hongarije lijden 2 miljoen mensen onder de ramp, omdat er ze geen drink water hebben en omdat ze niet kunnen vissen. De vissterfte is volgens de Hongaarse bioloog Zoltan Varga 'slechts het meest opvallende symptoom van de vergiftiging'. Hij wijst er op dat ook kleine organismen als bac teriën dood zijn. Het is volgens hem de vraag of soorten als de steur en de Donauzalm ooit zullen terugkeren. Tijdens en na de wedstrijd Ajax- Willem II is het gisteren onrus tig geweest in en om de ArenA. Kleine groepjes verlieten de F- side, richtten vernielingen aan in eetkraampjes en stichtten brand in een toilet. De 60 man sterke ME voerde enkele char ges uit. Er zijn volgens de poli tie geen aanhoudingen verricht. De ongeregeldheden deden zich voor toen Ajax door een doelpunt in de eerste helft met 1 -0 achter kwam te staan. Bij de uitgangen van de tribunes van de F-side trad de ME op om een massale uitbraak van hooligans te voorkomen. Pea'nuts-tekenaar Schultz overleden LEIDEN «JAN KUYS Het lijkt bijna een geregisseerd af scheid. De man, die altijd beweerde dat zijn stripfiguren Charlie Brown en Snoopy met hem zouden sterven, heeft vrijwel tot op de dag af gelijk ge kregen. Dit weekeinde overleed strip tekenaar Charles M. Schulz op 77-jari- ge leeftijd aan darmkanker. Dit week einde ook verscheen de laatste afleve ring van de door hem gecreëerde strip met Charlie Brown, Snoopy en al hun onvergetelijke vriendjes in de Ameri kaanse zondagkranten. Bijna vijftig jaar lang heeft Schulz de wereld deelgenoot gemaakt van het zielenleven van Charlie Brown. In die periode leefden over de hele wereld miljoenen lezers mee met de vrees en angst van hun idool. Deelden zij zijn verbazing en verwondering. Lieten zij zich mee glijden op de verreikende amen van de op het dak van zijn hok filosoferende Snoopy en zochten zij steun en bescherming in het troos tende dekentje van Linus. Schulz zelf heeft het ongekende suc ces van zijn strip toegeschreven aan de onschuld van het kinderbestaan. Dat moet inderdaad aanspreken, want Peanuts verschijnt dagelijks in zo'n 2.600 kranten in 75 landen. Er zijn vier films gemaakt en meer dan veertig te levisie-afleveringen. Een bewerking van Charlie Brown was jarenlang een hit op Broadway. De reeks boeken over Peanuts is nauwelijks te tellen en Schulz kreeg zelfs een expositie in het Louvre in Parijs. Op jaarbasis leveren de rechten van Peanuts-karakters naar schatting meer dan een miljard dollar aan inkomsten op. Schulz was dus niet alleen populair, maar ook verschrikke lijk rijk. Toen Schulz in oktober 1950 zijn eerste tekeningen ter publicatie aan bood, presenteerde hij een strip die Peanuts met in het midden Snoopy. naderhand nauwelijks meer is veran derd. De kracht van Peanuts is dat ie der karakter een soort eigen hoofdper soon is. Talloze lezers zoeken de strip niet op voor Charlie Brown, maar voor de filosofische hond Snoopy, voor het expressieve vogeltje Woodstock, voor de egoïstische Lucy, haar zachtmoedi ge broertje Linus, het muzikale talent Schroeder of het moeilijk plaatsbare zusje Sally Brown. Duidelijk is dat Schulz hen voor velen herkenbare trekken heeft gegeven, die ze onweer staanbaar maken. Het aardige van Peanuts is ook dat ze niet besmet zijn door namaak. VRAGEN HET WOORD IS AAN Godfried Bomans Mensen zijn broeders. Maar men is wel eens moe van die familie. Charges ME bij Ajax-Willem II Amsterdam ANPNa de wedstrijd verzamelde zich een groep van zo'n 150 F- siders bij de ingang van het hoofdgebouw. De toegangs deuren waren afgesloten door politiebusjes en binnen stond een twintigtal ME'ers om te voorkomen dat hooligans kon den oprukken naar de be stuurskamer. Na een half uurtje droop de aanhang af. De Ajax-supporters zongen tijdens de eerste helft leuzen te gen algemeen directeur Kales. Ondanks de doelpunten van Ajax na de rust, hielden de spreekkoren in de tweede helft aan. De aanhang is ontevreden met het beleid van de club en de resultaten. 2*/6* 1"/5° °75° 80% 70% 50% 20% 20% 20% Controle van illegalen op werk onrechtmatig ZWOLLE ANP De vreemdelingenpolitie en ar beidsinspectie mogen buiten landers op hun werk niet con troleren op hun identiteitspa pieren. Dit blijkt uit een vonnis van de rechtbank in Zwolle. De rechtbank oordeelde dat de vreemdelingenpolitie eind vorig jaar ten onrechte een ille gale werknemer heeft aange houden op basis van de Wet Ar beid Vreemdelingen (WAV), waarbij hem gevraagd werd naar zijn identiteitspapieren. Door een wetswijziging in ja nuari 1998 zijn een aantal arti kelen uit de WAV overgebracht naar de Algemene Wet Be stuursrecht (AWB). In de WAV stond expliciet dat gevraagd mocht worden naar identiteits papieren als daar reden voor was. In de AWB staat echter dat alleen nog naar 'zakelijke gege vens' mag worden gevraagd. Volgens de rechtbank in Zwolle vallen identiteitspapieren daar niet onder. De uitspraak van de Zwolse rechtbank kan betekenen dat een groot aantal illegalen die nu op grond van de WAV vastzit ten, in vrijheid moeten worden gesteld. Bij eerdere rechtszaken werd de overheid wel steeds in het gelijk gesteld, waardoor rechtsongelijkheid is ontstaan. De rechtseenheidkamer van de Haagse rechtbank buigt zich morgen over de kwestie. foto reuters Schulz heeft contractueel elke imitatie onmogelijk gemaakt. Daardoor is hij de enige, die kon beslissen over het lot van Charlie Brown en zijn vriendjes. En vandaar ook dat er met zijn overlij den een eind is gekomen aan de avon turen van zijn stripfiguren. Goodbye Charlie Brown. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletter*: Adres: Plaats: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: U Per maand automatisch 34,80) U Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141"400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1