Museumdirecteur kan blijven Cultuur Kunst pood vonnis ushdie nog Jan kracht' The Deep River Quartet verzorgt swingende happening 'Onbestelbare stukken' sleept zich maar voort Jongeren in Jong! Te matte uitvoering van Sinatra! in Leidse Schouwburg Al dente: dertig keer hetzelfde verhaaltje anders Schilderijen van Beatrix Unieke Kift werkt met prachtige contrasten Kndag 14 februari 2000 ^positie van Katwijks Aardewerk yuK» In het interbellum nam het pottenbakkersambacht hoge vlucht in Katwijk. Het Katwijks Museum stelt tot 1 1 de werken tentoon van de Klinkenberg-dynastie die vanaf j6 het Katwijks Aardewerk vervaardigde. De emigratie van !t j in Klinkenberg in 1956 betekende het einde van de aarde- c, kfabriek. In het Katwijks Museum staat divers aardewerk g loseerd: potten, souvenirs, klokken, bloempotten, een Beet enkop, beeldjes, tegels, spaarpotten, bierpullen, een terra- a vissersvrouwtje en een klok met het wapen van Zuid-Hol- 1. Potjes met de namen van Zuidhollandse steden werden iouvenir aan de man gebracht. Zwart-witfoto's laten potten- kers aan het werk zien achter de draaiende schijven, de vin- N i druipend van de klei. Schetsboeken en affiches laten zien de pottenbakkers ernaar streefden de Jugendstil te verwer- in hun werk. De expositie Katwijks Aardewerk is te zien t/m >ril in het Katwijks Museum, aan de Voorstraat 46. hai foto pr te toris van Duyn winnaar concours yuK Slagwerker Floris van Duyn is de winnaar van het mu- concours van het Andreas College uit Katwijk. In de catego- ot en met twaalf jaar won violiste Emmy Storms. Beide win- c rs mochten een bedrag van 2500 gulden mee naar huis ne- j£.. i. Voorwaarde is wel dat het geld wordt besteed aan een üekstudie of een instrument. Het muziekconcours is een atief van het Andreas College en de gemeentelijke muziek- doI. Het is de bedoeling om van dit concours een twee jaar- ie traditie te maken. tr Hart wint Ida Gerhardt Poezië Prijs 'hen Romancier en dichter Kees 't Hart krijgt op 10 maart lerste Ida Gerhardt Poezië Prijs, uit handen van de Zutphen- mrgemeester J. Gerritsen. Hij krijgt die voor zijn bundel Kin- en die leren lezen. In december 1998 besloot de gemeente- 1 van Zutphen tot het instellen van een poëzieprijs ver- md naar dichteres Ida Gerhardt. Directe aanleiding was dat ls 1997 de literaire nalatenschap van Gerhardt in bezit kwam het Stadsarchief in Zutphen. De prijs wordt iedere twee jaar jereikt voor een Nederlandstalige dichtbundel en bestaat uit bedrag van 5000 gulden. muziek recensie sabine van den berg Concert 'Strangers in The City' door The Deep River Quartet m.m.v. het Joop van Deuren Trio. Gehoord 12/2, Stadsgehoor zaal, Leiden. De heren van The Deep River Quartet kwamen afgelopen zaterdag niet voor niets naar Leiden. Zeker niet. Hun optreden werd een enorm suc ces. Het publiek reageerde uitzinnig op de su blieme vertolking van negro-spirituals en liedjes uit het American songbook. De zanggroep vertelt dat het alweer een tijdje geleden is, dat ze voor het laatst hier was. Maar dat maakt niets uit. Na het eerste nummer lijken ze niet weggeweest. Alsof oude vrienden op be zoek komen. Het wordt een grote muzikale hap pening. En het klinkt niet belegen. Integendeel. De nummers swingen stuk voor stuk. Het is vi taal. Basstem Sybrandus Finck, de man die de for matie bijna dertig jaar geleden oprichtte, vormt een evenwichtig geheel met de twee tenoren en de baritonstem van zijn collega's. Timing en swing, het is allemaal in grote mate op de plan ken aanwezig. Daarnaast worden zij begeleid door een bevlogen pianist: Joop van Deuren. Die heeft op zijn beurt een bassist en drummer mee genomen die de wereldberoemde liedjes even eens sprankelend ondersteunen. Ze brengen: Take My Hand Precious Lord', een stuk dat Mahalia Jackson zong, en 'As Time Goes By' uit de film Casablanca: „You must remember this/ a kiss is just a kiss.." Ook het aanstekelijke 'Into Each Life'Some Rain Must Fall' ontbreekt niet. Nergens blasé, overal even fris. De boomlange tenor Dick Riet veld geeft uitleg bij hun 'klassieker': „Wij houden ons nooit bezig met klassiek repertoire, maar aangezien veel sterren uit de klassieke wereld zich op het populaire genre storten, vinden we dat het tijd wordt om iets terug te doen. Wij maakten van Verdi's opera Rigoletto een eigen versie van tweeëneenhalve minuut: de Rigoletto Blues Opera." En dan zijn er tussen de jazzy noten opeens wat klassieke uithalen op te merken. Smaakvol gearrangeerd. Net als alle stukken trouwens. Ele gant maken ze de grote schare luisteraars het hof. De liefde blijkt wederzijds. Beetje dollen, en el kaar flink aanmoedigen. Daarover hebben arties ten het toch altijd, als ze uitleggen dat live optre den betoverend kan zijn? Dat er iets gebeurt tus sen hen en hun zaal, dat er in het gunstige geval een band ontstaat. En natuurlijk draaien deze ve teranen al een tijdje mee waardoor ze de gelikte kunst beheersen contact te maken. Maar vervol gens moet het ook nog klikken. En dat deed het. Drieduizend bezoekers stemmen in Fries Museum Een kleine tweeduizend mensen hebben gisteren ge stemd voor het aanblijven van directeur Wim van Krim pen van het Fries Museum. Een krappe negenhonderd bezoekers stemden voor zijn vertrek. leeuwarden In een paginagrote advertentie in de Leeuwarder Courant had Van Krimpen de Friese bevol king donderdag opgeroepen over zijn toekomst te stemmen. Alle bezoekers konden dit zon dag doen terwijl het museum gratis toegankelijk was. Twee weken geleden ont stond binnen het Fries Muse um een conflict toen Van Krim pen de Friese Kostuumcom missie sommeerde per 1 maart het museum te verlaten. De Kostuumcommissie heeft een kleine ruimte binnen het muse um tot haar beschikking. Gede puteerde B. Mulder mengde zich in het conflict en uiteinde lijk moest Van Krimpen zijn be slissing terugdraaien. Ondertussen waren wel ver schillende maatschappelijke or ganisaties tegen Van Krimpen in het geweer gekomen en de discussie in de media was groot. Vaak was het argument dat Van Krimpen het museum in een modern museum wilde veranderen terwijl ook andere disciplines in het museum zijn gehuisvest. De actie van gisteren liep uit op een ware manifestatie. Tus sen de vier- en vijfduizend mensen kwamen op bezoek, van wie er ongeveer driedui zend hun stem uitbrachten. Op een gemiddelde zondag komen er vierhonderd bezoekers. theater recensie sabine van den berg Voorstelling. 'Onbestelbare stukken' door Theater Adhoc. Regie: Dirk Groene- veld. Gezien: 11/2, LAKtheater, Leiden Nog te zien 29/2 in Den Haag, Theater aan het Spui, 20 30 uur. Een kwartiertje luisteren, een kwartier lachen en een half uur verveling. Zo breng je als toe schouwer de nieuwste produc tie van Theater Adhoc door. Hoe intrigerend de titel 'Onbe stelbare stukken' klinkt, hoe boeiend het thema 'briefge heim' is gekozen, het uur dat verglijdt met het aanhoren van de uitleg over het reilen en zei len in het kantoor voor onbe stelbare post boeit niet van be gin tot eind. Dat ligt niet alleen aan het feit dat een van de drie acteurs: Jan van den Berg, er door ziek te niet bij kan zijn. Hij wordt vervangen door regisseur Dirk Groeneveld. Vanzelfsprekend mis je de energieke wisselwer king tussen Van den Berg en acteur Rien Stegman. Hun flit sende dialogen die telkens uit mondden in monologen waar in zij sterk op elkaar reageer den, maakten hun vorige voor stelling 'De paradox van Perga- mon' tot een daverend succes. Maar naast dat gemis, is het script van het huidige pro gramma ronduit zwak te noe men. Uitgekauwd wordt het beeld van de sleutelbosjes die de be ambten in een vaste volgorde moeten weghangen of gebrui ken, en ook het liedje 'Return to sender' wordt opgerekt. Al zorgt dit muzikale intermezzo aanvankelijk wel voor een ko mische noot. Rien Stegman komt het meest humoristisch uit de hoek. Vooral als hij in de rol van 'de enige man met de bevoegdheid de brieven te openen' een kleinburgerlijk ke reltje neerzet dat 'zijn afdeling' als het aards paradijs bestem pelt. Zoeentje die glundert als hij zijn collega's kan betrappen op het schenden van een 'huis regel'. Stegman fileert dit ka rakter genadeloos. En dat is echt genieten. De rest is over bodig. Ook Carola Arons die de niet al te snuggere vrouwelijke collega verbeeldt, voegt geen spetterend spel toe. 'Onbestelbare stukken' blijkt teleurstellend. Van een prikke lend gegeven als een kantoor vol handgeschreven geheimen, vol 'blozende liefdesbrieven achter blauwe enveloppen' zo als zij het zelf omschrijven, moet meer te maken zijn. In deze voorstelling komt immers ook de liefde, het gevoel om de hoek kijken. Naast een ratione le verwijzing naar Shakespea- res Romeo Julia probeert het drietal die emotie zelfs te uiten in zijn spel. Daarin slagen zij niet. Het blijft droogzwemmen. Het stuk sleept zich voort als een zware postzak waarvan je de inhoud uiteindelijk niet eens te zien krijgt. ia: j >P< conservatieven hebben helren gezegd dat het in 1989 ïsproken doodvonnis over Britse schrijver Salman )die nog steeds van kracht ndanks een besluit van an- alf jaar geleden waarmee Iraanse regering afstand van de 'fatwa' tegen Rush- september 1998 nam de ring van de hervormingsge- lNI e president Mohammad lami afstand van het dood- \A lis dat wijlen ayatollah Ru- Vl< ih Khomeini op 14 februari tegen Rushdie afkondigde i d an de premie van 5 miljoen en die op Rushdies hoofd gesteld. De schrijver zou in het boek 'De Duivelsver schuldig hebben gemaakt godslastering. Het uiterst iervatieve Gardekorps van Islamitische Revolutie gaf de vooravond van het elfja- bestaan van de fatwa een taring uit waarin het zei dat ;tu meini's decreet altijd van rs ht blijft. „Niets verandert •ef aan." Rotterdam Enorme portretten van jongeren sieren de wand in het Rotterdamse Schielandhuis. De foto's zijn een onderdeel van de zon dag geopende dubbeltentoonstelling Jong! De foto's geven een over zicht van de Nederlandse jongerencultuur van de afgelopen vijftig jaar. Jong! is tot en met 7 mei ook te zien in het Drents Museum in Assen. foto anp/arie kievit muziek recensie theater recensie dick van teyungen oep Al denle speelt 'Gesprek ftn bleekscheet met een lange hals belachelijke hoed in een volle lijn 111 '0 een bloedwarme middag', naar ie< leningen van Raymond Queneau t tag Rudy Kousbroek. Bewerking ie: Jos Nijhof Spel Erik Basselier i (t Groos Gezien in theater De ware (Visser 't Hooft-lyceum), Leiden. Herhalingen op 18 en 19 februari. ik eerlijk ben, vind ik het een slap verhaal", zegt van de spelers, en hij heeft k- In Stijloefeningen vertelt mond Queneau dezelfde ^duidende anekdote 99 een opgeschoten jonge man met hoed en uitgeschoten hals maakt ruzie in de bus om dat hij vindt dat zijn buurman tegen hem opbotst, schiet dan op een vrijgekomen plaats af, en wordt twee uur later weer gesignaleerd bij het Concertge bouw waar een vriend hem aanraadt een extra knoop aan zijn jas te zetten. Van Queneaus variaties koos Jos Nijhof er een stuk of dertig om er theater mee te maken. Hij doet dat als leraar op het Leidse Christelijk Lyceum Vis ser 't Hooft al sinds ongeveer na de oorlog: eerst als regisseur van het reguliere schooltoneel, daarna met zijn eigen groep Al dente. Daarmee bereikt hij re sultaten die je sommig profes sioneel toneel ook toewenst. De school waardeert dat, en heeft in het gebouw het kleine maar fijne theatertje 'De ware liefde' ingericht. Nijhof gaf zijn theaterbewer king de aanvallige naam 'Ge sprek over een bleekscheet met een lange hals en een belache lijke hoed in een volle lijn 16 op een bloedwarme middag'. Erik Basselier en Jasper Groos mochten laten zien dat inhoud er op het toneel niet toe doet, en dat spel alleen ook voldoen de is om het publiek te verma ken. Op welke manieren kun je zo n non-verhaal vertellen? Nij hof is behalve schooltoneel-re- gisseur ook theatersport-man en dus een getraind improvisa tor, wat hier goed van pas kwam. Basselier en Groos tra den op als clowns (maar dan niet die van het lach-of-ik-schiet-type), die immers de rol hebben om ba nale zaken onalledaags en ko misch voor te stellen. Ze speel den het Gesprek enzovoort on zeker, ridiculiserend, agressief, door elkaar, achterstevoren, rappend, klassiek, vanuit de hoed, met plantaardige, dierlij ke an andere metaforen, bekakt bedachtzaam, impressionis tisch, als ondervraging, melig, als droom, als lezing, en zo nog als het een en ander. Het regie- en spelplezier was weer groot, al zaten hier en daar de premièrezenuwen de losheid wat in de weg. De sfeer was over het algemeen gemoe delijk, wat wel eens deed ver langen naar extremere scènes. Zo had de horrorversie pittiger gekund. Maar aanstekelijk en komisch was het zeker. Gesprek over een bleekscheet., is een ideale training voor regisseurs en spelers, en laat het publiek als het goed is beleven hoe leuk het is om toneel te spelen. En het was goed. susanne lammers Concert: Sinatral Come and sing with us! Alexandra van Marken, Karin Tanghe en het Trio Pavlov. Regie Dirk Tanghe. Gezien: 12/2, Leidse Schouw burg. Nog te zien: 17/2, Stadsschouw burg Velsen, IJmuiden Een muziektheaterproductie, zoals het aangekondigd werd, is het niet. Een tussen-de- -schuifdeuren-avondje is het ook net niet. Daarvoor is het Trio Pavlov te goed. 'Sinatra! Come and sing with us!' is niet meer dan een lange reeks overbekende liedjes die zon der pauze erdoorheen gejast worden. Dat die liedjes allemaal op Sinatra's repertoire stonden zal best. Maar hij was niet de enige die ze zong. En dat ze iets over zijn karakter zouden zeggen, wil ik ook nog wel ge loven. Ze gaan per slot van rekening over universele din gen. Maar het enige wat over Sinatra zelf gaat, zijn pijnlijke intermezzi van gesproken En gels, waaronder een opsom ming van zijn minnaressen, en een op groot doek gepro jecteerd filmpje van de Sina tra Show, eindigend met een, toegegeven, weergaloze oude Chesterfield-reclame. Daar bij zingen Alexandra van Marken en Karin Tanghe een weinig aansprekende versie van Cole Porters 'I've got you under my skin'. De om on duidelijke redenen promi nent op het podium aanwezi ge hond krabt zich uitge breid, en vooral achter zijn oren. De muzikanten zijn eigen lijk te goed. Bij Albert van Veendendaal (piano), Hans Hasebos (marimba, vibra foon, toetsen, sopraansaxo foon en ritme) en Oene van Geel (viool, altviool, basgi taar, cajon, percussie en toet sen) steken de zingende da mes lelijk af. Het Trio Pavlov houdt de liedjes in de lucht, geeft ze kern, inhoud en charme, en de dames zijn ei genlijk niet meer dan franje. Alexandra van Marken en Karin Tanghe zijn niet in staat de liedjes een eigen ge zicht te geven, laat staan de interpretaties van illustere voorgangers te doen verge ten. Ondanks de soms span nende en vernieuwende ar rangementen en de wonde ren die vooral Oene van Geel verricht op viool, blijft het veel te beschaafd, om niet te zeggen mat. Tanghes stem is lief en braaf, maar niet in staat om alleen te boeien. Van Marken slaagt er solo soms wel in de aandacht vast te houden, zo als ze bewijst in 'Come rain, come shine'. Dat begint kaal en eenzaam, slechts onder steund door de piano om dan langzaam uit te groeien tot een bijna hysterisch heftige uitbarsting. Daar laat ze haar in andere nummers detone rende 'klassieke hoogte' weg en geeft ze precies op tijd het stokje door aan de werkelijke spil van de avond, Oene van Geel, die het nummer af maakt met een formidabele zigeunerachtige solo. Samen hebben de dames met name veel last van ma niertjes, en dat pakt alleen in Something stupid' goed uit. Dat begint met een timide piano, krijgt dan door de rare accenten en vreemde pauzes een mooi intrigerend en nuk kig karakter en eindigt met een fraaie sopraansaxsolo waarin Hans Hasebos een slang bezweert. Maar mu ziektheater? Zo kan iedereen Sinatra zingen. Basisschool de Morskring en verzorgingshuis Rijn en Vliet nodigen jongeren onder de 15 jaar en 65-plussers uit een schilderij te maken met als the ma de komst van de koningin Beatrix naar Leiden. De inge zonden schilderijen worden van 26 april tot en met 17 mei tentoongesteld in de centrale hal van Rijn en Vliet. Voor ou deren geldt een open inschrij ving, ze mogen maximaal twee schilderijen inzenden. De ma ker van het mooiste schilderij krijgt 500 gulden, voor de kin deren is er een prijs in natura. Belangstellenden kunnen zich nog tot 1 april bij Rijn en Vliet inschrijven, tel. 071 - 5793600. muziek recensie hans keuzers Vlaskoorts-tournee van De Kift. Be zetting. Ferry Heijne - zang, gitaar, trombone. Willem Ter Weele - drums, gitaar, Pim Heijne - bas, Bert van Bommel - tuba, Matthijs Houwink bas. Jan Heijne - trompet. Gezien 12/2, LVC, Leiden. Alles is zo'n beetje anders bij de mannen van de Kift. In de vaak zo donker aangeklede Leidse poptempel zijn fleuri ge bloemen tussen twee lan ge notenbalken geschilderd op een oogverblindend groot wit doek. Zes kerels in grau we ouwe-mannen-pakken betreden het podium. De ko persectie lijkt gerecruteerd uit het bejaardenhuis want Bert van Bommel en Jan Heijne zijn behoorlijk op leeftijd. „Kom allemaal eens hier mensen!", roept zanger Ferry Heijne. „Kan de waar heid jullie wat schelen, den ken jullie na over wat ik heb gezegd? Ferry Heijne is de volks verteller, hij is de aloude troubadour die vertelt over het leven van het jongetje Teerwater en de zoektocht naar zijn moeder en vanaf het eerste moment pakt hij met zijn guitige kop en zijn meeslepende verteltrant het publiek volkomen in. Het koper schettert bij het ope ningsnummer 'Almanak' met een flinke knipoog naar de Cubaanse muziek, ge volgd door een prachtig do denmars bij 'Orenmens' met Heijne die uit zijn tenen het gebrekkige vocabulaire van Teerwater spreekt: „Wie praat zo mager met de taal als ik". Bij 'Muur muur' waan je je in een tweede rangs danstent, waar Heijne in een cabareteske scene de danspasjes bespreekt en de positie van de derde cup uit- legt. Muzikaal is het soms re gelrechte dorpsfanfare, een likje Tom Waits en zelfs vei loochent de Kift zijn punk verleden niet. Hardnekkig vals bij 'Uitpuilende ogen' wisselt prachtig subtiel af. 'Rolfie', gedragen door een lekker gitaartje, simpele rasppercussie en meesle pend vet koperwerk, laat vanuit het perspectief van de hond melden dat alle brie ven met droevig nieuws ver brand zijn. Vooral het aan vullende geschreeuw van Pa Heijne en Bert van Bommel geeft het nummer een enor me drive. Het grauwige 'Big- genfarandole' waar Heijne Teerwater oproept om deze 'Big' te dansen en niet te sterven als je alleen de letter 'Oe' nog maar kent, is in de beste volkse meezingstijl als een regelrechte 'tearjerker' geschreven. De band uit Knollendam met die prachtige cd-hoesjes blijft met zijn contrasten ge lukkig een hardnekkig bui tenbeentje in de Nederland se popscene.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15