'VW-fusie ga» niet ver genoeg! Woningstichting negeert bewonerscommiss Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, y WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 Woonbond pleit voor overleg rs288BSl Nijntje wijst de weg op het strand Wijkavond voor 'Kern Binnen-Zuid' in De Kuip in Noordwijk MAANDAG 14 FEBRUARI 2000 976 Kraanwagen trekt bovenleiding stuk Onenigheid rond sloop in Noordwijkse Van Leeuwenstraat sassenheim/noordwukerhoutEen defecte bovenleiding heeft vanmorgen en vanmiddag treinverkeer tussen Haarlem en Lei den onmogelijk gemaakt. De bovenleiding is'rond elf uur op de overweg in de 's Gravendamseweg stukgetrokken door een kraanwagen. Passagiers zijn vervoerd met bussen, een aantal treinen is omgeleid via Schiphol. De vertraging voor de reis tus sen Haarlem en Leiden liep op tot een uur. Een reparatieploeg van de NS is tegen het middaguur begonnen met herstelwerk zaamheden. De Spoorwegen verwachtten vanmorgen dat het treinverkeer pas laat in de middag weer volgens schema zou ko men te lopen. Aanrijding met gewonden noordwukBij een aanrijding op de Duinweg in Noordwijk is zaterdagavond een 33-jarige Noordwijkerhouter zwaar gewond geraakt. De man zat als passagier in de auto van een 32-jarige Noordwijker Die botste op de vrachtwagen van een man uit Aalsmeer (58) die vanuit een uitrit de weg op kwam. De gewon de man moest door de brandweer worden ontzet en werd met onder meer inwendig letsel naar het LUMC gebracht. De auto mobilist had alleen verwondingen aan zijn knie. Van hem is in het LUMC een bloedproef afgenomen om eventueel alcoholge bruik te meten. Volgens de vrachtwagenchauffeur was de auto nog ver weg toen hij de weg opreed. De verkeersdienst van de politie onderzoekt de toedracht van de aanrijding. Ruzie voor het stoplicht noordwuk De politie heeft zaterdagnacht vijf Leidenaars aan gehouden die voor het verkeerslicht op de Van de Mortelstraat in Noordwijk slaags geraakt waren met een 21-jarige Noordwij kerhouter. De vijf, allen rond de 20 jaar, stonden in hun auto te wachten toen de ander hen naderde. Een van hen deed het raampje open en daarna ontstond de ruzie. Controle levert 42 bonnen op sassenheim/lisse Bij parkeercontroles in de blauwe zone in het centrum van Sassenheim schreef de politie vrijdagmiddag twin tig processen-verbaal uit. Op de Koninginneweg, het Blokhuis en het Meer en Houtplein in Lisse werden 22 bekeuringen uit gedeeld. Erica Terpstra carnavalt in Lisse lisse Ze had haar carnavalskostuum thuisgelaten, maar de lol was er niet minder om. Voormalig staatssecretaris welzijn Terp stra luisterde zaterdagavond de jaarlijkse carnavalsviering van Stichting De Zevensprong in de Lissese Hobahohallen op. Het was de 27ste keer dat De Zevensprong - een stichting die zich inzet voor de verstandelijk gehandicaptensport - bijeenkwam met zes regionale carnavalsverenigingen voor niet-verstandelijk gehandicapten. Zo'n vijftienhonderd gasten uit de wijde omge ving feesten met Terpstra mee. foto stefan van den berg Ouders wisselen ervaringen uit katwuk Ouders van kinderen met leer- of gedragsmoeilijkhe den zijn morgenavond welkom in de kantine van sporthal Rijnsoever aan de Schimmelpennickstraat 6 in Katwijk. Tussen 20.00 en 22.00 uur houdt 'Balans', de landelijke vereniging voor ontwikkelings-, gedrags- en leerproblemen een inloopavond waar ervaringen over kinderen met ADHD, dyslexie, NLD en autistische stoornissen kunnen worden uitgewisseld. De toe gang is gratis. Carnaval-opwarmavond bij Vikings noordwukerhoutVoor wie geen geduld heeft om te wachten met feesten tot het carnaval werkelijk losbarst, organiseert de Noordwijkerhoutse carnavalsvereniging De Vikings een 'opwar- mavond'. De carnavalskleding kan nog even in de kast blijven, want op deze feestavond is alleen 'nette vrijetijdskleding' ver eist. Zaterdag 19 februari zijn alle feestvierders vanaf 20.30 uur welkom in het Victorhuis aan het Sporkenhout 12. Een entree kaartje kost tien gulden en is verkrijgbaar bij de familie Van Gel deren, Victorlaan 30 in Noordwijkerhout. Kuipzwammen in Teylingen College voorhout Kuipzwammers kunnen aan de slag op zaterdag 19 februari bij de Voorhoutse carnavalsvereniging De Bokken. Vanaf acht uur 's avonds is de zaal open en vanaf negen uur ge ven de zwammers hun eigen visie op bijvoorbeeld het reilen en zeilen in Voorhout. Wie naar de zwammers wil luisteren, betaalt 12,50 gulden voor een entreekaart, maar voor donateurs be draagt de toegang vijf gulden. Het kuipzwammen is in de grote zaal van het Teylingen College (voorheen KTS). Dartkampioenschap Bollenstreek NOORDWUKERHOUT De Dartbond Bollenstreek Rijnland houdt, in samenwerking met de Nederlandse Dart Federatie, zondagochtend 20 februari het Open dartkampioenschap van de Bollenstreek. Vanaf 10.30 uur is de zaal van De Schelft aan de Maandagsewetering in Noordwijkerhout open. Inschrijven kan tot 12.00 uur. Het inschrijfgeld voor de jeugd bedraagt vijf gul den, volwassenen betalen 12,50 gulden. Fietsenkijkdag bij de politie noordwuk De politie van het district Duin- en Bollenstreek Noord houdt donderdag 17 februari een fietsenkijkmiddag. Fietsen die gevonden zijn in Hillegom, Lisse, Noordwijk. Noordwijkerhout en Voorhout worden van 13.30 tot 16.00 uur tentoongesteld op het bureau aan de Duinwetering in Noord wijk. Wie zijn gestolen fiets daar terugvindt, kan deze op ver toon van de betreffende aangifte weer meenemen. noordwuk job de kruiff Bewoners van de Noordwijkse Van Leeuwenstraat en omge ving vinden dat er niet naar hen wordt geluisterd. Hun huurhui zen worden de komende jaren gesloopt, maar ze kunnen niet allemaal terug naar de nieuw bouw die ervoor in de plaats komt. En die is bovendien twee keer zo duur. Terwijl de eerste buren al een ander huis toege wezen hebben gekregen, heb ben de klagers een commissie opgericht. Maar de Noordwijk se Woningstichting weigert die als gesprekspartner. Dat de huizen ooit zouden worden gesloopt, is al sinds 1985 bij de bewoners bekend. Begin 1998 kregen ze bericht dat begin 2001 de eerste van 45 woningen aan de Van Leeu wenstraat, de Boerenburgerweg en de Sint Jeroensweg aan de beurt zijn. Terwijl ze de rappor ten waaruit zou blijken dat sloop onvermijdelijk is, nooit hebben gezien. Een voortdurend gebrek aan inspraak zit hen dwars. Ze kre gen ruim een jaar geleden ie mand aan de deur van de Noordwijkse Woningstichting, die vroeg of ze na de sloop wil den terugkeren. Hoe de nieuw bouw eruit zou zien, was toen nog niet bekend en een deel van de bewoners onthield zich daarom van een uitspraak. Tot ze in de krant lazen van het nieuwbouwplan. Dat behelst achttien eengezinswoningen en 42 gestapelde woningen voor senioren en starters. ,,Ze zeggen dat uit die bezoe ken bleek dat vijftien bewoners terugwillen. Maar dan hebben ze de mensen die nog twijfel den of die het bouwplan wilden afwachten, niet meegeteld", zegt O. de Ridder, woordvoer der van de bewonerscommis sie, die 35 van de 44 bewoners achter zich zegt te hebben. Uit een eigen enquête bleek dat bij een huurprijs van 750 gulden, 31 bewoners terugwilden. In het uiteindelijke plan gaan de nieuwe huizen bijna 1000 gulden kosten. Naast die prijs zijn ook de individuele gesprek jes een punt waar de commissie moeite mee heeft. „Het lijkt wel dat ze verdeeldheid willen zaai en. Sommigen krijgen al een woning aangeboden. Dat maakt ons verzet moeilijker." Wat de bewoners dan willen? Dat de woningstichting in ge sprek gaat met het collectief. „We zijn vanaf november al be zig om in gesprek te komen", zegt De Ridder. Ze willen het over het bouwplan hebben, over de tijdelijke huisvesting tij dens dé sloop en de bouw, over de prijzen van de nieuwbouw en over hoe die wordt verdeeld. Maar de woningstichting wilde dat tot nu toe niet. Directeur J. Uilkema van de Noordwijkse Woningstichting geeft onmiddellijk toe dat het conflict draait om hoe serieus hij de commissie zou moeten nemen. „Als het informatief is, geen probleem. Maar zij willen een positie aan tafel, dat is iets De Nederlandse Woonbond vindt dat ingrijpende opera ties, zoals die in de Noordwijk se Van Leeuwenstraat, met de bewoners besproken moeten worden. Bij de huurdersorga nisatie houdt S. Schuitemaker zich op verzoek van de bewo ners met de zaak bezig. „De nieuwbouw hoeft niet precies volgens de wensen van de hui dige bewoners te gebeuren, als er maar overleg is", zegt zij. Dat de sloop al jaren ver- De bewoners van de Van Leeuwen straat in Noordwijk, die vinden dat ze onvol doende zijn betrokken bij de plannen voor sloop en nieuw bouw. anders. Voor inspraak bestaat overlegpartner is, ligt zelfs vast de Stichting Huurdersbelangen in een convenant. „Wij hebben Noordwijk (SHN)." uitentreuren gecorrespondeerd Dat die stichting de enige met individuele bewoners en we zorgen dat iederes de pannen is. Over de van de bouw en de hu ten we met SHN. Zij alleen om zich door SI ten vertegenwoordigen Uilkema erkent dat het gevoel van bewoni als vervangende nii niet voor hen noemt dat een keuze'. „Ons bezit wi mineerd door kleinere) ningen. Nu gaan we duurdere bouwen en dat de doorstroming Ik bouw niet voor de bouw voor Noordwijl woners die niet naar ning van 950 gulden willen, kunnen terug vergelijkbaars, maar nil zelfde plek." Waarnemend voor van Duijn van SHN woningstichting gelijl veel gebrek aan woi senioren en starters, velend dat de woning duurder zijn, maar jel wel veel comfort voorj dat die mensen de hebben de boel te vei directie is welwillend om ze te helpen, maai nou eenmaal niet zoa willen." Vandaag praat de n stichting alsnog met d nerscommissie. Ook dfj bond en SHN zijn sprek aanwezig. wacht werd, doet niets aan dat standpunt af. „Eerst steekt ie dereen zijn kop in het zand. Nu komen de emoties pas los. Natuurlijk is er niemand die zegt: ik pak mijn spullen, kom me maar halen." Schuitemaker vindt ook dat de SHN te weinig heeft gedaan om, alvorens met het plan in te stemmen, achter de mening van de bewoners te komen. Vooral nu blijkt dat de woning stichting de SHN het exclusie ve recht geeft om mee te pra ten. „Ik kan me voorstellen dat de bewoners geen vertrouwen hebben in de SHN." „Dat een corporatie gewoon weigert met een bewoners commissie te praten, hoor je niet vaak", voegt ze daar nog aan toe. „Ik denk dat ze bang zijn voor de reacties van de be woners als ze een gezamenlijke 'enl tav l.F informatieavond belegg sou Schuitemaker heeft ka aangedrongen dat de N SHN en de bewoners rond de tafel gaan. Ze melijk ook de bezwarei de individuele behai met de bewoners te „Wat tijdens die huisbel wordt gezegd, wordt i 01 vastgelegd. Om de wei peilen was het wel go< inmiddels bouwen ze dat niemand wil teru$ Dan krijg je natuurlijk etrs stige uitslag voor jezelf. ati ooi Kritiek belangenorganisatie ANW op Duin - en Bollenstr Het RPF-raadslid Kuijt wil bordjes met tekeningen van Dick Bruna - overigens veel grotere dan die ze hier toont - op het Katwijkse strand. Verdwaalde kinderen kunnen dan makkelijker met hun ouders worden her enigd. foto hielco kuipers RPF Katwijk wil veiliger strand voor kinderen maand door de gemeenteraad wordt vastgesteld, probeert Kuijt het nog eens. „Raadsleden spreken steeds over andere zaken als sluitingstijden en cabinebeleid. Dat begrijp ik best, maar de veiligheid voor kinderen op het strand is ook ontzettend belangrijk. Op het strand van Scheveningen werken de exploitanten tot volle tevredenheid met dit plaatjessysteem." Volgens het RPF-raadslid kan het best worden gekozen voor herkenbare figuren van bijvoor beeld Dick Bruna. „Die tekeningen, vannbijvoor- beeld Nijntje, zijn internationaal bekend zodat de borden ook waardevol zijn voor buitenlandse toeristen." De strandexploitanten zien het voorstel van Kuijt wel zitten zolang zij maar niet de porte monnee hoeven trekken. „Dat wil de RPF ook niet. Veiligheid op het strand is een taak van de gemeente dus moet de gemeente de borden be talen." Het lijkt er trouwens op dat het idee van Kuijt dit keer niet bij een idee blijft. Een ambtenaar onderzoekt momenteel de haalbaarheid van het voorstel. Bij iedere strandafgang in Katwijk en langs de vloedlijn moeten voor kinderen herkenbare bor den komen. Dat vindt de plaatelike RPF. De bor den, met afbeelden van bijvoorbeeld Dick Bruna- figuren, moeten een oriëntatiepunt worden voor kinderen, die zo gemakkelijker hun ouders kun nen terugvinden. Volgens RPF-raadslid Kuijt is dit de beste ma nier om de veiligheid van kinderen op het strand te waarborgen. „Aan een verdwaald kind vraag je eerst waar het op strand zit. Kleine kinderen we ten dat niet. Door ieder strandvak te markeren met een eenvoudig plaatje is dat probleem snel opgelost en kan het kind in ieder geval naar het desbetreffende strandpaviljoen worden ge bracht." Kuijt lanceerde het voorstel voor herkennings borden al eerder. Zij vond toen een medestrijd ster in de vorm van voormalig PvdA-raadslid Goudriaan. Wethouder Van Mierlo was destijds best te porren voor het idee maar het is nooit uit gevoerd. Nu de nota strandbeleid 2000+ deze Voor bewoners van het gebied 'Kern Binnen-Zuid' in Noordwijk is komende donderdag in dorpshuis De Kuip een wijkbijeenkomst. Kern Binnen-Zuid is het gebied tussen de Beeklaan, de Lijn baan weg, de Zeestraat en de Nieuwe Of- femweg. Op de bijeenkomst staan onder meer de verkeersveiligheid, het groen in de wijk en de bestrating op de agenda. Daarover wil het gemeentebestuur wen sen en ideeën van de wijkbewoners ho ren. Ook z^ken die onder welzijn vallen, kunnen aan de orde worden gesteld. De bijeenkomst bestaat uit gesprek ken in groepjes met leden van het colle ge van burgemeester en wethouders, een plenair deel en eventuele individue le besprekingen. De wijkavond duurt van 20.30 tot 22.30 uur. De zaal in dorpshuis De Kuip gaat om acht uur open. De Algemene Nederlandse Vereniging van VW's (ANW) is niet tevreden over de fusie van de VW's in de Duin en Bollenstreek. De ANW had liever gezien dat voor een veel grotere regio was gekozen. Zelfs al zou Leiden zich bij de nieuw ontstane regio-VW aansluiten dan nog is volgens woordvoerder F. Olbertz het gebied niet groot genoeg. De ANW betreurt het voorts dat de VW's van Noordwijk, Katwijk, Noordwijkerhout en de twee zogenaamde folderservi- ceposten van Sassenheim en Voorhout voor de federatie- vorm hebben gekozen. De be langenorganisatie ziet graag dat Katwijk, Noordwijk, Noordwij kerhout, Sassenheim, Voorhout en Leiden wél volledig in elkaar opgaan en dat één regio-VW ontstaat met één directeur, één bestuur en één manager voor de winkels. „Dit te kleine kringetje van samenwerkende VW's moet nog groter", zegt Olbertz, De VW's zouden daarbij hun blik kunnen richten op Den Haag en Scheveningen en het Groene Hart, stelt hij. Directeur A. Ge- rards van de VW Noordwijk brengt daartegen in dat niet de omvang van een regio of het in wonertal van belang zou moe ten zijn, maar het aantal toeris ten. „En zo beschouwd is een VW-regio met Noordwijk - dat met vijfduizend hotelbedden alle andere badplaatsen over treft en dat alleen Amsterdam boven zich moet dulden als het om het aantal congresgangers gaat - juist heel groot", zegt ze. Volledig fuseren acht Gerards bijna onmogelijk. Misschien dat daar met haarzelf en haar collega's nog wel over is te pra ten, maar bij de achterbannen ligt dat een stuk moeilijker. In de huidige fusie-overeenkomst behoudt daarom elke VW haar eigen bestuur en is een over koepelend kernbestuur erbij gekomen. Zodoende is de VW van Katwijk nog altijd een ver eniging. De andere betrokken nd Directeur A. Gerards van de VW Noordwijk acht een volledige fu sie onmogelijk. archieffoto dick hogewoning VW's zijn een stichting. De voorkeur voor de wat voorzichtige manier van fuse ren komt voort uit de behoefte om de eigen identiteit en auto nomie te bewaren. R. van der Burg, tot voor kort directeur van de VW in Katwijk, nu ad junct-directeur van de nieuwe regio-VW: „De gen Katwijker wil niets we Noordwijkse, Zandvot Scheveningse toestande Katwijkse optiek hebl badplaatsen zich verko het toerisme. Als je eige r, ners de eerste honden achter de duinen niei hebben te zoeken, dan voor Katwijkse begrippe gegaan. Zeker in een ge ise waar de zondagsrust he irei dat een gruwel." Olbertz reageert: „Er1 Leiden, Katwijk en Nc idi nog te veel gedacht in van: hoe stel ik mijn ei[ je VW veilig. Maar als 1 is, heeft straks niemar. een eigen stukje VW." Tot dusverre zijn vo ontwikkelingen naar de zin van de ANfe VW's daar hebben van provincie één grote V\ gemaakt. Alleen Ma ah blijft apart. Het succes vt( burg is mede bepaald d 'an provinciebestuur, zich nadrukkelijk bemo de herstructurering. Hi ook harde voorwaarden Zo krijgen gemeenten provinciale fietspaden >er VW's meedoen met flsl grote regio-VW." Limburg wordt als vo gesteld in een recente nieuwsbrief die de bestujmi recties en medewerkers VW's hebben waarin projectleider T. aandacht vraagt voor knelpunten die hij hei aantreft bij de herstruct Twee van de drie zijn passing op Katwijk, No en Leiden: er zijn van een te kleine schaa gekozen organisatievi 'een te licht federatieve' weinig of geen verantv lijkheden en bevoegdhed ef( overgedragen aan het i F federatiebestuur. Oltzbei J( je te klein blijft en je al d. f le bestuurtjes in stand breekt een gebrek krachtje op." len

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14