Tunnel door Groene Hart veilig genoeg Wat mooi dat jij je zo openstelt voor minderen ff J Brug naar Poelgeest laat voorlopig op zich wachten Regio iirgemeester zoekt riogsveteranen IDAG 14 FEBRUARI 2000 'tien autospiegels vernield Twee 14-jarige Wassenaarse jongens zijn in de vanzaterdag op zondag aangehouden, nadat ze in de ze ving van de Middelweg en de Hillenaarlaan in hun woon- Alpl vijftien autospiegels hadden vernield. De totale schade ?t vj auto's bedraagt volgens de politie ongeveer 1500 gulden. >me litie kwam de jongens op het spoor, omdat een politie- :ich 'klappen' hoorde. Hij ging op het geluid af en zag twee ee k !s wegfietsen. Kort daarop konden de jongens worden p df houden. l\ Jerdorp krijgt seniorenraad "j K jpRp. Morgen is de eerste seniorenraad in Leiderdorp een i de raadszaal van het gemeentehuis aan de Statendaalder je installatie van dit nieuwe adviesorgaan plaats. De seni- vervangt de Adviescommissie Ouderen (ACO). Het fl! ul met dat eerdere orgaan is, dat het college van burge- er en wethouders zich verplichten bij de seniorenraad ad- i in te winnen over de hoofdlijnen van het ouderenbeleid, tallatieplechtigheid begint om half vier. eekuur Timmers volgeboekt ieest Het is zowel morgen als dinsdag 29 februari niet J mogelijk om met burgemeester Timmers van Oegstgeest de i jdachten te wisselen tijdens haar tweewekelijkse spreek- ït n immers is morgen volgeboekt. Alleen de mensen die al *Ja a spraak met haar gemaakt hebben, zijn morgenmiddag wai m. Op 29 februari vervalt het spreekuur, omdat de burge- ijne er dan met vakantie is. Het eerstvolgende spreekuur van ■gemeester is op dinsdag 14 maart, tussen 16.00 en 17.00 ami e gemeente raadt Oegstgeestenaren die daarvan gebruik eidi maken aan hiervoor bij het bestuurssecretariaat (071 - leer 00) een afspraak te maken, d is >top gestolen in Leiderdorp iqrp/oegstgeest Bij een inbraak in een woning aan de Nij- n *j e in Leiderdorp zijn gisteren een laptop en foto- en audio- atuur gestolen. De dieven kwamen het huis binnen door iterdeur te forceren. Ook in een huis aan de De Kempe- raat is dit weekeinde ingebroken. De buit bestond hieruit lefoon en een aantal cd's. !e 'arkeerboetes in Oegstgeest ieest Voor het niet of onjuist gebruiken van de blauwe ïrschijf of het overschrijden van de maximaal toegestane :rtijd in het centrum van Oegstgeest heeft de politie dit ie nd 38 bekeuringen uitgedeeld. De politie kondigt aan dat romende maanden intensief blijft controleren op 'fout- tj ;rders'. .e man zoekt vrijwilligers )nd» Basisschool De Alleman in Warmond is op zoek rijwilligers die het leuk vinden om te werken met kinde de leeftijd van vier tot twaalf jaar. De school kan hulp bij illende activiteiten goed gebruiken, bijvoorbeeld bij het van de schoolkrant en het onderhouden van de school- Vie interesse heeft kan bellen met directeur Lia Castelein £>13131. Jomanda signeert in Oegstgeestse boekhandel oegstgeest nienke ledegang Geblondeerd haar, stralende glimlach, partner aan haar zij. Jomanda, het medium dat een jaar of zes geleden beroemd werd met haar healings, lijkt in haar nopjes. Daar is ook alle re den toe, want de Tielse heeft na al die jaren niet aan populari teit ingeboet. Dat bleek afgelo pen zaterdag in de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort in Oegstgeest. Daar signeerde zij haar boeken: 'Jomanda's wonderbaarlijke genezingen' en 'Jomanda's wekelijkse waarhe den'. En natuurlijk was er voor iedereen een vriendelijk woord. Het is nummertjes trekken in de boekhandel aan de Lange Voort. Een rij van vooral vrou wen trekt langs de tafel waar achter Jomanda en haar vriend zitten. Toch is het niet zo druk als Jomanda gewend is. „Ik heb laatst een signeerronde gedaan langs de Paagman-boekhan- dels. Daar zat ik van negen tot zes en daar liep het echt aan één stuk door. Hier zijn ook nog wel momentjes van rust", aldus het medium. Tegen lunchtijd wordt een broodje geserveerd, maar Jo manda gunt zich er nauwelijks leen met haar voornaam in de krant wil. „Goed hè? Er staat: 'Wat mooi dat jij je zo openstelt voor minderen'. Nou, ik ben yogalerares en in dat vak ben ik inderdaad veel bezig met zwak keren." Het is niet het eerste boek van Jomanda dat Bea koopt „Nee, op één van haar healings, een jaar of vier terug, heb ik ook een boek van haar gekocht. Maar toen heb ik haar niet echt ontmoet. Nu wel. ik heb haar even gesproken. Heel positief." Ook mevrouw J. van der Hou wen is lovend over Jomanda. „Ik heb een hekel aan gelieg en gedraai. Ik hou van eerlijkheid. Dat vind ik in deze boekjes." Als ze aan de beurt is, wil Van der Houwen Jomanda het één en ander vragen, maar die legt haar het zwijgen op. „U moet mij niet vertellen waar u mee zit. Ik krijg dat ingegeven en als u mij dat vertelt, word ik beïn vloed." Even kijkt Van der Hou wen beteuterd, maar tevreden loopt ze weg als Jomanda haar spreuk heeft opgeschreven. „'De kleine dingen in het leven, zijn voor u de grote dingen.' „Schitterend, daar ben ik het helemaal mee eens", glundert Van der Houwen. Platform HSL: De omstreden tunnel van de hogesnelheidslijn onder het Groene Hart door is veilig genoeg. Dat is het opmer kelijke standpunt van voorzitter D. MacGillavry van het Platform Hogesnelheidstrein Nederland. MacGillavry meent dat de supersnelle trein vanwege de luchtdruk- verplaatsingen in de tweebaanstunnel niet harder dan 200 kilometer per uur kan rijden. De speciale veilig heidsmaatregelen waar brandweer en burgemeesters op aandringen zijn bij die snelheid niet nodig. leester Zonnevylle van orp is op zoek naar lijke oorlogsveteranen. :cies te zijn gaat het om orpers die zich voor, tij- kort na de Tweede We- log op bijzondere wijze it Ho ingezet, en daarvoor pperheids- of herinne- re al het derscheiding hebben Hn. De burgemeester wil ei of een andere datum jj ijzondere bijeenkomst irtoe1 ter herdenking van de :en<x 1940-1945. lopi evylle is met name op zoek naar Leiderdorpers met een dapperheidsonderschei ding: de Militaire Willemsorde, de Bronzen Leeuw, het Bron zen Kruis, het Kruis van Ver dienste of het Vliegerskruis. Ook mensen met een herinne ringsonderscheiding - het Oor- logsherinneringskruis, de Ver- zetsster Oost-Azië, het Verzets- herdenkingskruis of het Draag- insigne gewonden - wordt ge vraagd zich te melden. Dit moet schriftelijk gebeuren aan het adres van: de Burgemeester van Leiderdorp, t.a.v. het Bestuurs secretariaat, Postbus 35, 2350 AA Leiderdorp. afke van der toolen Het dreigement van de burge meesters van Leiderdorp en Rijnwoude om geen bouwver gunning te verlenen als de vei ligheid niet in orde is, heeft er toe geleid dat die nog eens goed onder de loep wordt genomen. In het uiterste geval, zo kaartten zij aan, raast er elke vier minu ten met een snelheid van 300 500 kilometer per uur een trein met tweeduizend passagiers over het spoor. Met dat maxi male gebruik werd tot dan toe niet voldoende rekening gehou den. Onnodige moeite, vindt Mac Gillavry. „De veiligheid is niet in het geding. Die treinen gaan nooit met 300 kilometer per uur door de tunnel." De recente keus voor één enkele tunnel buis in plaats van twee sterkt hem nog eens in die mening. Vanwege het probleem van de luchtdruk. t,Als twee treinen el kaar met 300 kilometer per uur passeren zullen er hoogst inte ressante dingen in die tunnel gebeuren. Dus zal men er niet zo hard doorheen gaan. Worden de twee helften door een wand van elkaar geschei den, dan is het luchtdrukpro bleem nog niet uit de wereld, denkt MacGillavry. „Die helften zijn nog smaller dan de enkele Impressie van de tunnel voor de hogesnelheidslijn onder het Groene Hart. tunnelbuizen zouden zijn ge weest." Toen er nog sprake was van twee buizen, vroegen diver se experts - zoals ingenieur W. Bos van de bekende 'Bosvari- ant' - zich al af hoe het moest met de enorme luchtdrukver plaatsing in die smalle buis. MacGillavry is niet tegen de supersnelle trein op zich, maar verzet zich tegen de astronomi sche kosten van de boortunnel onder het Groene Hart door. Al eerder gaf hij aan dat dit spoor in feite voor niets wordt aange legd. Zo is het volgens hem te duur om 300 kilometer of har der te rijden, omdat het ener gieverbruik bij zulke snelheden enorm groot is. „Terwijl die paar minuten voor de reiziger geen fluit uitmaken." En dan is er nog het hoogte verschil dat de trein moet over bruggen: van dertig meter diep naar een viaduct over rijksweg A4 heen en vice versa. Onmo gelijk met de voorgestelde snel heden, denkt MacGillavry. Om dat de tunnel op het midden van het tracé ligt, dus waar de treinen hun hoogste snelheid moeten hebben, betekent deze kritiek dat de hele hogesnel heidslijn verspilde moeite is. De bouwcombinatie die de tunnel gaat aanleggen verzekert echter, dat de beoogde snelhe den wel degelijk kunnen wor den gehaald. „Als de treinen el kaar in de tunnel passeren heeft dat inderdaad enorme lucht verplaatsingen tot gevolg. Maar daar hebben we een oplossing voor. Er komt een scheidings- illustratie bouygues/koop wand over de hele lengte. Om de paar meter zit daar een gat in van 25 bij 25 centimeter, met een soort klep die opengaat op het moment dat de treinen pas seren", legt woordvoerster A. de Zeeuw van bouwcombinatie Bouygues/Koop Holding uit. En over de hoogteverschillen. „Het gaat om dertig meter hoogteverschil over 750 meter lengte. Dat is dus maar 4 centi meter per meter, als ik dat even snel uitreken. Zoveel is dat dus niet." a u 4 n lijke enst u üs Burgerbelangen Leiderdorp (BBL) presenteert morgen avond haar nieuwe logo. Een nieuw logo, een nieuw begin. Het zal ons benieuwen. Zal een uitgestoken tong het briefpapier van de partij gaan sieren? Of wordt het een lege stoel? Ook de WD in Zoeterwoude heeft een nieuwtje: haarlak als middel om agressievelingen van het lijf te houden. Het is morgen een groots moment voor BBL. Dan presenteert deze Leiderdorpse partij - groot gewor den op de golven van verontwaardi ging over het rommelige gemeente bestuur, en weer geminimaliseerd toen bleek dat de BBL'ers het zelf niet veel beter deden - haar nieuwe logo. In politiek Leiderdorp gonst het van geruchten en wilde speculaties. Een nieuw logo, dat betekent een nieuw begin. Elan! Zelfbewustzijn! De prangende vraag is dan ook: hoe ziet de nieuwe identiteit van BBL eruit? Zelf dachten wij van Randverschijn selen in een eerste opwelling aan zoiets als het beroemde beeldmerk van de Rolling Stones. Die mond met die uitgestoken tong. Past wel bij BBL-raadslid Arnold van Dijk, toch een beetje het stoute jongetje van de klas. Houdt van spijbelen, praat vaak voor zijn beurt, en geeft mensen geen hand als hij boos op ze is. Maar zo'n uitgestoken tong heeft misschien een te hoog SP-gehalte. Een goede kandidaat voor het nieu we logo is daarom wat ons betreft: een stoel. Een Zege stoel, wel te ver staan. Van Dijk blijft immers het liefst weg van raadsvergaderingen, zodra hij vermoedt dat 'ie over een bepaald onderwerp toch niks meer heeft in te brengen. En nog zeer onlangs had hij een nieuwe variant op dit thema, toen hij weigerde mee te Haarlak als wapen tegen agressieve figuren heeft één nadeel: bij kaalhoofdig geboefte werkt het niet. archieffoto cpd doeg met de rondetafelgesprekken over het toekomstproject Leider dorp 2015. Weggegooid geld vindt Van Dijk dit project, dus doet hij er liever het zwijgen toe dan zijn standpunt te corrumperen. Blijft de vraag hoe de stoel van BBL eruit zou moeten zien. Een ko ningstroon? Een kleuterkrukje? Wij houden het op een schouwburg- stoel. Want met Arnold van Dijk er bij is het altijd een beetje theater. Tunneltuig Zoeterwoude is er nog niet uit hoe vandalen, relschoppers, overvallers, struikrovers, bushokjesvernielers, insluipers en tunneltuig moeten worden aangepakt. Vast staat alleen dat het om kort- en langharig ge boefte gaat en niet om kaalhoofdi- gen. Dat kan worden afgeleid uit het pleidooi van de WD. Ingrid San ders en Tineke Datuma stelden donderdagavond tijdens de raads vergadering voor om iedereen uit te rusten met een bus haarlak als hét verdedigingsmiddel. Aanleiding vormde het aftuigen kortgeleden van een Zoeterwoudenaar in het tunneltje bij het Lammenschans- plein door drie jongeren. Burge meester Amy Koopmanschap dacht bij haarlak meteen aan pepperspray en wist niet hoe snel ze dat idee van tafel moest vegen. Bang als ze waar schijnlijk is voor klachten van da ders die in hun ogen worden gespo ten en alleen nog maar zicht heb ben op schadeclaims bij de ge meente. „Laat iedereen gaan spor ten, aan judo gaan doen. Dat is een veiliger manier." De WD-vrouwen haastten zich te verklaren dat het om haarlak gaat en niet om pepperspray. Ze kregen echter de kans niet om duidelijk te maken, waarom zij voor deze men selijke onkruidverdelger hebben ge kozen. „U zegt dat we worden over spoeld met geweld, maar dat is niet zo", kapte Koopmanschap het duo af. De liberalen konden daardoor niet meer de vrijheid nemen om uitleg te geven. Zo kregen ze bijvoorbeeld niet de kans om te zeggen dat de haarlak is bedoeld om potentiële daders een beetje op te tuigen, voordat die tot aftuigen willen over gaan. Als hun haar goed zit, zullen verknipte figuren haar of hem min der snel verbouwen, zo redeneren ze kennelijk. „Je houdt die mensen vervolgens een spiegel voor, vraagt of ze tevreden zijn over hun kapsel en voor je het weet zijn ze vergeten wat ze met je van plan waren", had den de dames nog willen zeggen. Maar zover kwamen ze niet. Koop manschap knipte die opmerkingen bij voorbaat uit hun betoog. afke van der toolen jan preenen 'Gemeente haalt 2001 zeker niet' De brug over de Haarlemmer trekvaart, die de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest met de Lange Voort moet verbin den, laat nog minstens twee jaar op zich wachten. De on derhandelingen tussen de ge meente en de drie jachthavens (Poelgeest Fishingboats, De Kwaak en Welgelegen), die voor de aanleg van de brug een deel van hun bedrijfsterrein moeten inleveren, hebben nog altijd niet tot resultaat geleid. C. Juffermans van jachthaven Poelgeest Fishingboats en A. van Spronsen van jachthaven De Kwaak verwachten dat de brug naar Poelgeest op z'n vroegst in 2002 kan worden ge opend. De gemeente had de bewoners van Poelgeest be loofd dat de brug dit jaar af zou zijn, maar gaat er nu vanuit dat de brug 'ergens in 2001' wordt opgeleverd. Juffermans vindt dat streef- jaar van de gemeente 'erg opti mistisch'. „De gemeente haalt 2001 zéker niet. Wij hebben na melijk, net als elk jaar, met onze klanten waterdichte contracten gesloten voor 2001. Ons bedrijf draait, zolang die brug en con crete plannen voor die brug er nog niet liggen, immers ge woon door." Juffermans is de enige van de drie jachthaveneigenaren die kort geleden nog met de ge meente aan tafel heeft gezeten. Maar volgens hem heeft dat tot 'niets concreets' geleid. „Ik heb eigenlijk alleen maar mijn standpunten kenbaar gemaakt. Wij willen ons bedrijf, mis schien in een iets andere vorm, op deze plek voortzetten. De verkoop van sloepjes en boten willen wij eveneens continue ren. Daarnaast wil ik mijn klan ten een goede (winter)stalling en voldoende ligplaatsen kun nen aanbieden." Als hij al meewerkt aan de bouwplannen van de gemeente wil Juffermans daar niets op toeleggen. „Door die brug kan ik mijn bedrijf niet langer op mijn manier uitoefenen. De huidige bedrijfshal moet ik slo pen en daarvoor moet ik een nieuw gebouw neerzetten. Ik wil best meewerken, maar niet ten koste van alles. Ik vind dat ik door de gemeente op z'n minst schadeloos moet worden gesteld." A. van Spronsen van jachtha ven De Kwaak is het met Juffer mans eens. „De gemeente moet nu na vier jaar onderhandelin gen, of eigenlijk geen onder handelingen, wel eens weten dat ik geen oliebollenkraam heb. Dan zeg je: inpakken en wegwezen. Wij werken met jaarcontracten. Op dit moment worden die voor 2001 afgeslo ten. Dus de brug laat nog wel even op zich wachten, mini maal tot 2002." Van Spronsen ziet er weinig heil in om met de gemeente, waarmee hij naar eigen zeggen al ongeveer een jaar niet meer heeft gesproken, weer om de tafel te gaan zitten. „Dat levert mij niets op, alleen een hoop frustratie. Als ik de gemeente bel weten ambtenaren óf van niets, óf kunnen ze geen enkele toezegging doen. Hoe kun je dan ooit tot afspraken, laat staan tot een brug komen?" Van Spronsen vindt de onze kerheid nog het vervelendst. „Je kunt voor je bedrijf op dit mo ment geen plannen maken. Uitbreidingsplannen moeten de ijskast in, omdat je niet weet wat er op kórte termijn gaat ge beuren. Investeren doe ik voor lopig niet meer, want als ik moet verkassen is dat wegge gooid geld. Maar die stilstand is gewoon achteruitgang. Geen onderneming kan het maken om jaren met zijn armen over elkaar te zitten, tot de gemeente eindelijk eens een keer wil pra ten en écht een brug wil gaan bouwen." J. Juffermans, sinds 1962 ei genaar van jachthaven Welgele gen, zegt zich niet langer druk te maken over de brug over de Haarlemmertrekvaart, die de wijk Poelgeest op de Lange Voort moet aansluiten. „Er wordt nu al zo lang over die brug gesproken, dat ik er niet meer warm of koud van word. Zolang de gemeente telkens één stapje vooruit zet en dan weer twee achteruit, hoef ik mij toch ook nergens druk om te maken? Dan blijft die brug nog wel even weg." De gemeente Oegstgeest wil over zowel de toekomst van de drie jachthavens als over de aanleg van de brug 'in principe geen mededelingen doen'. „Met één van de jachthavenei genaren wordt gesproken, met de anderen niet. Over de in houd van die gesprekken doen wij geen mededelingen. Dat hebben we zo afgesproken", zegt een woordvoerder. Oegst geest wil wel kwijt dat ze ernaar streeft de brug in 2001 te ope nen. de tijd voor. „Alles signeren", meling Jomandaboeken op de vraagt ze tussen twee happen tafel leegkiepert. „En in welke door aan een vrouw die een moet de spreuk?" plastic tas met een hele verza- Jomanda geeft iedereen een Jomanda had het zaterdag druk in Oegst geest. foto eric taal spreuk mee, die ze 'ingegeven dan ook alleen betrekking op de krijgt op het moment dat ze be- persoon die op dat moment gint te schrijven', zoals Joman- voor haar staat, da zelf zegt. De spreuk heeft „Het klopt", zegt Bea, die al-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13