Stek: 100 bezoekers toegestaan Sponsor Culinair Alphen: bankgarantie onvoldoende Sponsors verraf voetbalverenigi Gehandicapten kunnen soms zó blij zijn' Kinderen snoeien bomen MAANDAG 14 FEBRUARI 2000 Dronken Polen zwaargewond benthuizen Twee mannen uit Polen zijn gisteren gewond ge raakt bij een eenzijdig ongeval op de Hoogeveenseweg in Benthuizen. De bestuurder, een 23-jarige Pool vloog uit de bocht, reed door de bosschages en kwam uiteindelijk tegen een boom tot stilstand. De traumahelikopter kwam ter plaatse, maar zowel de bestuurder als de 23-jarige inzittende eveneens uit Polen, is met ambulances afgevoerd naar het ziekenhuis in Den Haag en het LUMC in Leiden. De inzittende had rug- en hoofdletsel. De politie trof in de auto alcoholhoudende drank aan. Beide Polen roken ook naar drank. De politie heeft van de bestuurder geen verklaring kunnen afnemen, omdat de man af gelopen nacht onverwachts het ziekenhuis had verlaten. Haarlemmer gewond oud ade Een 25-jarige man uit Haarlem is in de nacht van vrij dag op zaterdag gewond geraakt toen hij op de A4 ter hoogte van Oud Ade de macht over het stuur verloor. Volgens een ge tuige reed hij slingerend over de weg en zat hij te knikkebollen. Op een gegeven moment slipte hij, botste tegen een lantaarn paal, reed de berm in en sloeg over de kop. De man is met letsel afgevoerd naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Burgemeester houdt vast aan advies Jongerencentrum Stek dat een maand geleden is ge opend. kampt al met tegenslag. Het bestuur is bij de bouw uitgegaan van een maximum bezoekersaantal van 140. Nu blijkt dat de gemeente en de brandweer slechts honderd mensen toestaan. Voorzitter R. Bakker van het Stek vreest financiële problemen als de gemeente vast houdt aan de honderd. ,,Het zijn juist de drukkere avon den die bij ons geld in het laatje brengen." i den run» De omge ving van kinderboerderij Zeger- sloot in Alphen ligt er weer pico bello bij. Dit dankzij de inzet van zo'n twintig kinderen tussen ne gen en twaalf jaar die zaterdag ochtend bomen en struiken snoeiden. Van de takken maak ten ze houtrillen: muurtjes van in elkaar gestoken takken. Deze vormen een goede schuilplaats voor bijvoorbeeld muizen en in secten. De regen zorgde ervoor dat ze een kwartier eerder dan gepland moesten stoppen, maar een warme beker chocolademelk maakte weer veel goed. De orga nisatie van de snoeiochtend was in handen van de Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie, ofwel het IVN. Het IVN organi seert eens in het kwartaal een ac tiviteit voor de jeugd. „Zo raken ze al jong betrokken bij de na tuur", aldus woordvoerder M. van de Nagel. foto eric taal hazerswoude-dorp marieta kroft Bakker en ook M. van der Werf die tijdens de bouw van het jongerencentrum projectleider was, begrijpen niets van 'de wel erg late mededeling'. „Bij onze berekeningen zijn we steeds van 140 bezoekers uitgegaan", merkt Bakker op. „We hebben bijvoorbeeld een dure luchtbe handelingsinstallatie aange bracht. Dat had bij honderd be zoekers niet gehoeven." Van der Werf vult aan: „We hebben een bouwaanvraag ingediend conform de voorschriften. De berekeningen hebben we de ge meente en de brandweer later nogmaals toegestuurd. Daags voor de opening kregen we plotseling te horen dat er veel minder mensen in mogen." De projectleider gaat ervan uit dat 140 bezoekers juist is. „Ik heb het idee dat de brand weer gevoelsmatig een advies heeft opgesteld of verouderde gegevens heeft gebruikt." Burgemeester Boelen van Rijnwoude was nog niet op de hoogte van deze ontwikkeling. „Maar het verbaast me niets. Ik heb vlak voor de opening het bestuur van het Stek gevraagd op welke ruimte de 140 bezoe kers is gebaseerd. Toen bleek dat dat op de kale ruimte was, dus inclusief de plek van het podium en de bar, heb ik de brandweer gevraagd een nieuw advies op te stellen. Het podi um en de bar moet je immers van de beschikbare ruimte af trekken. Daar staan geen be zoekers. Het advies van de brandweer gaat dus inderdaad richting honderd." Boelen begrijpt dat het Stek- bestuur er flink van baalt. „Ik wil er best over praten. Maar ik houd vast aan het advies van de brandweer. Meer dan een inci dentele overschrijding van een stuk of tien aanwezigen zit er niet in. Uiteindelijk gaat het om de veiligheid van de bezoe kers." alphen aan den run annette lameuer Uljee trekt zich terug als spon sor van het culinaire weekeinde dat in mei plaatsheeft bij de Ze- gerplas. M. Boermans, com mercieel directeur van het re clamebureau, vindt het financi ële risico te groot. Volgens de organiserende Stichting Culi nair Alphen gaat het evenement desondanks door. „We hebben begroot dat on ze kosten in de tonnen zouden gaan lopen", zegt Boermans. „Daarom willen wij een bank garantie. Als het mis gaat is het ondoenlijk om alle participe rende horeca-ondernemers in dividueel te benaderen." Uljee zou onder meer de gro te tent leveren waarin het fes tijn zou plaatshebben. Boer mans benadrukt dat het project een geweldige promotie bete kent voor Alphen aan den Rijn. „Het is niet zo dat wij het eve nement willen torpederen, alles behalve dat. Maar we zijn een commercieel bedrijf en geen charitatieve instelling." De woordvoerder van de Stichting Culinair Alphen, W. Boelee, meldt dat de onderhan delingen inderdaad zijn afge ketst op geld. „Wij kunnen van de bank een garantie krijgen voor twee ton, maar Uljee eist 50.000 gulden meer. Het is on zin om een bankgarantie van 250.000 gulden te eisend want zo veel zijn die tenten niet waard. En wie garandeert ons dat Uljee of één van zijn leve ranciers niet failliet gaat?" De Stichting Culinair Alphen is volgens Boelee hoofdelijk aansprakelijk. „Uljee doet dus zaken met de stichting en is heus niet genoodzaakt alle on dernemers apart te benaderen voor een betaling." Volgens Boermans wees Ulj ee de stichting al in een vroeg stadium op het belang van een contractverplichting. Boelee weerleegt het belang van een betaling vooraf van de deelne mers. „Dat bedrag is misschien dertig procent van de totale kosten, dus waarover hebben we het dan?" Boelee verwacht op korte termijn een andere le verancier te vinden. Het culinaire weekeinde is een initiatief van de Junior Ka mer en heeft plaats van 19 tot en met 21 mei. Het is de bedoe ling dat op het terrein van de dagcamping bij de Zegerplas een groot tentencomplex ver rijst. In speciale kookunits gaan koks uit Alphen hun culinaire kunsten vertonen. Het publiek mag, tegen betaling, allerlei exquise hapjes komen proeven. Jonge inbrekers betrapt in winkel alphen aan den run Twee twaalfjarige jongens uit Alphen hebben geprobeerd in te breken in winkelcen trum De Ridderhof. Het tweetal was gistermiddag op het dak geklommen en ver nielde daar een koepelraam en de kap van een ventilator. De jongens hadden dubbel pech: de winkel eronder bleek leeg te staan en de po litie had hen snel te pakken. De jonge inbrekers zijn doorverwezen naar bureau Halt. Zegerplasloop telt extra af|ti alphen aan den run !M! Deelnemers aan de laatste Zegerplasloop van deze w ^nf zaterdag desgewenst 30 kilometer hardlopen. De Alp( satie heeft deze lange afstand toegevoegd aan het vi ma van 400 meter, 1500 meter, 5, 10, 15 en 20 kilome litii van Alphen' is vooral geschikt voor mensen die zich op een voorjaarsmarathon. Deelname aan de twee k is den is gratis. De 400 meter begint om 13.30 uur op di hoi van AAV '36, de 1500 meter om 13.35 uur. De start meter is om 13.50 uur, de andere afstanden begini j uur. Deelname aan de 30 kilometer kost vijf gulden. JC standen kosten een rijksdaalder. Inlichtingen bij K R| (0172-493555) en Nico de Bruijn (0172-438337). de i lad ewout van der dussen Een half jaar voor het begin van een grootscheepse verbouwing van het clubhuis heeft voetbal vereniging Woubrugge (WW) de eerste meevaller binnen. Twee sponsors van de club, DI- GO-landbouwwerktuigen en kwekerij Nolina, verrasten het bestuur zaterdagavond bij de presentatie van de bouwplan nen met een gezamenlijke che que van 25.000 gulden. Omdat WW 6000 gulden van de lande lijke Grote Club Actie ook al in de nieuwbouw steekt, bedraagt het geschatte tekort minder dan 40.000 gulden. De verbouwing van het pand aan de Bateweg begint in augustus. De club raamt de kosten op 450.000 a 500.000 gulden. Om het ontbrekende bedrag bijeen te krijgen kondigde voor zitter H. van der Berg financiële acties aan. Zo richtte de voor zitter een 'Snipclub' op van mensen die gedurende vijf jaar elk jaar een snip (honderd gul den) schenken. Deze 'snipvip- pen' krijgen van de club een stropdas met bankbiljetten er op. Ook zijn de plafondtegels in de nieuwe kantine voor 75 gul den te sponsoren. De schenker mag er dan iets persoonlijks op afbeelden. Verder rekent Van der Berg op een gemeentelijke subsidie van tien procent van de kosten. Het nieuwe clubhuis, dat voor een groot deel op de plaats komt van het huidige gebouw, krijgt ten dele twee bouwlagen en wordt in twee fasen ge bouwd. Eerst wordt naast de kantine de nieuwe kantine ge bouwd, zodat de functie van de PP kantine en de ink van doorgaan, zorgt voor eender komsten van de i >da kunnen we niet n ii de voorzitter. Na a oude kantine, wa; ni. lekt en de kozijne verrijzen op die nieuwe kleedkami le g mer voor scheid; vier stenen kleet DO) ven. „Wat goed en passen we in. In de berekeninj lt( de voorzitter al rek den met een besp geveer een ton d(e zaamheid van de voetbalvereniging, cheque en de opb clubactie is bijna het tekort gedekt' Berg tevreden, te avontuur op draaide en ook v komsten zorgde, deelde mee dat 1 nieuwe kantine wordt. Ook verhoi ging de contributi de gangbare trem passing. De voefclï wachten dat, als meewerkt, de ni 2001 is voltooid. Door de werkza het WW-terrein drukte van belang ving van sporthal v" de loop van volge de sporthal een ui verenigingen van 1 gebouw De Wijk t Daarnaast laat bilj 1 Woubrugge op he eigen onderkomen pakt de gemeente 1 parkeerterrf J. lijke Ria Doeswijk stopt met gemengde gevoelens als voorzitter van Zonnebloem-Rijnwoude hazerswoude-runduk marieta kroft Elke week kwam ze een paar dagen tekort om alles te doen wat ze wilde doen. „Ik ben een mens die veel dingen leuk vindt", zegt de enthousiasme uitstralende Ria Doeswijk-Vij- verberg uit Hazerswoude-Rijn- dijk. „Keuzes maken vind ik moeilijk." Na lang wikken en wegen besloot ze toch een punt te zetten achter haar werk voor De Zonnebloem-Rijnwoude. Maar liefst achttien jaar was ze voorzitter. Onder haar lei ding groeide de afdeling van vijf naar 45 vrijwilligers. Samen zet ten zij zich in voor zo'n 150 zie ke, gehandicapte en eenzame mensen in Rijnwoude. Vandaag tijdens de jaarvergadering over handigt Doeswijk (52) de voor zittershamer tijdens de jaarver gadering aan twee nieuwe op volgers: Ilse Hofman (afdeling noord) en Corrie van Tol (afde ling zuid). Het zijn er twee om dat de afdeling Rijnwoude zich vanwege haar omvang splitst in noord en zuid. Doeswijk is vrijwilliger in hart en nieren. Een vaste baan wil ze niet. „Ik wil mijn vrijheid niet opgeven, maar ik wil wel zinvol bezig zijn", legt ze in haar huis aan de Herman Heijermans- straat uit. Tientallen jaren zet ze zich daarom al in voor de plaat selijke gemeenschap. Ze gaf 29 jaar geleden haar kantoorbaan in een machinefabriek op toen haar oudste zoon werd gebo ren. Vanaf het moment dat haar twee zonen (de jongste is 26) naar school gingen, ging ze mee. Ze was er leesmoeder en lid van de oudercommissie. Ze was betrokken bij de organisa tie van gezinsmissen voor de parochie H. Michael en H. Ber- nardus. Sinds 1990 is ze vrijwil liger bij de openbare biblio theek in Hazerswoude-Rijndijk. Toen Doeswijk achttien jaar geleden een artikeltje las in een mensen die gezond zijn, lopen niet te chagrijnen? Het mooie van dit werk is ook dat je er een fijne groep vrijwilligers omheen hebt. Samen zijn we sterk." Na een korte stilte vervolgt ze. „Ik ga met gemengde gevoelens weg. Dat mag je best weten." Toch staat het besluit van Doeswijk vast. „Er is nog meer in het leven dan De Zonne bloem. Ik heb altijd gezegd dat ik niet tot mijn 65ste erbij wilde blijven. Ik heb ook nog andere hobby's zoals het uitoefenen van alternatieve geneeswijzen en aquarelleren. Sommige mensen vragen: je blijft toch wel vrijwilliger bij De Zonne bloem? Ik blijf alleen eens in het jaar hoofd van een vakan tieweek voor gasten uit de re gio. Maar meer doe ik niet. Ik wil niet de indruk wekken dat ik het werk van mijn opvolgers ga controleren." Vertrekkend voorzitter Ria Doeswijk: „De Zonnebloem was een deel van ons leven.' foto eric taal Ria Doeswijk koninklijk onderscheiden plaatselijke krant over De Zon nebloem, twijfelde ze geen mo ment. Met buurtgenoot Elly Koster ging ze af op de afdeling die nog maar net twee maan den daarvoor was opgericht. Ze kregen een inwoner van Rijn woude toegewezen die ze gere geld een bezoek brachten. Nog geen twee maanden later werd Doeswijk voorzitter. „En dat ben ik altijd geble ven", zegt ze met een glimlach. „Zo lang mag eigenlijk niet eens. Ik werd steeds herkozen en dan zat ik er weer. De Zon nebloem is zo een deel van ons leven geworden. Mijn kinderen wisten niet beter of het hoorde erbij." De vertrekkende voorzitter kende alleen maar groei. In middels is ruim 28 procent van de Rijnwoudenaren donateur van De Zonnebloem. „Dat is best veel. heeft het districts hoofd mij verteld." Dankzij de enorme toename van het aantal vrijwilligers kon de Zonne bloem meer aan huis gebonden mensen verblijden met een be zoek of met een uitje zoals een boottocht of een reisje naar De Keukenhof. Ook werd bet werk gebied van Doeswijk groter. In 1991, na de gemeentelijke her indeling, kwam Benthuizen er bij. Aanvankelijk moesten de overwegend protestants-chris telijke inwoners niet veel heb ben van de van oorsprong ka tholieke vereniging De Zonne bloem. herinnert ze zich. „Maar we hadden er een goede con tactpersoon en we hielden er een paar informatiebijeenkom sten. De één werd enthousiast en vertelde het de ander. Zo konden we steeds meer gasten, zo noemen we de zieken en ge handicapten, uit Benthuizen verwelkomen. Benthuizen loopt nu als een trein." De Hazerswoudse spraakwa terval vertelt over De Zonne bloem, alsof ze nog helemaal niet toe is aan een afscheid. De betrokkenheid bij 'haar' afde ling is nog altijd groot. „Het werk geeft ook zo'n voldoening. Je ziet dat je de mensen, onze gasten, zo veel plezier doet. Vooral tijdens een uitje of een vakantieweek zie je dat mensen met een handicap zo blij kun nen zijn. Dat is knap. Hoe veel hazerswoude-runduk Ria Doeswijk heeft vanmid dag tijdens haar afscheid van De Zonnebloem een konink lijke onderscheiding gekre gen. Burgemeester Boelen reikte deze uit in het multi functioneel centrum Het An ker. De Hazerswoudse is be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Does wijk kreeg de onderschei ding omdat ze jarenlang ac tief is (geweest) voor diverse maatschappelijke organisa ties in Rijnwoude zoals De Zonnebloem, basisschool De Tweeklank, de parochie H. Michael en H. Bernardus en de bibliotheek. Leidsch DagbladARCHIEVlïiX ANN01900 Woensdag 14 Februari LEIDEN - Hier ter stede is opgericht de Leidsche Schietvereeniging 'Willem Teil', ten doel hebbende de vrijwillige oefening in den wapenhandel en in het schijfschieten. Een aantal jongelingen heeft zich be reids bij deze vereeniging, op wier statuten de ko ninklijke goedkeuring is aangevraagd, aangesloten. De sergeant C.H.J. Romijn van het 4de reg. infante rie, heeft zich bereid verklaard belangloos de leiding op zich te nemen. VOORHOUT - Enige kwekers in c ren lid van de afdeeling Lisse van het Hc boilenkweekersgenootschap. De verre af steeds toenemend ledental maakten het lijk, dat te Voorhout een eigen afdeeling tigd zijn. Op verzoek der VoorhoutscheTe Voorzitter van het Hoofdbestuur van het welwillend op 19 Januari jl. in het Statio 'I2 huis eene vergadering te leiden, waartoe1 1 kweekers in de gemeente waren uitgenoi 19 verzocht een vijftal heeren eene voorlopi ev sie te vormen, die de noodige stappen zc voor de definitieve oprichting der afdelir ANNO 1975 lef WASSENAAR - Het gemeentebestuur van Wassenaar wil de huisvesting van de gemeentelijken- dienst verbeteren. De voormalige verkeersbarak aan de Comelis de Wittlaan, waarin de dienst u bruari 1971 is gehuisvest voldoet niet meer aan de eisen. Voor de verbetering wordt 151.00k^. uitgetrokkenfotoarchief t£/0f Vrijdag 14 februari NOORDWIJK/LEIDEN - Vijf kinderen van het Leidse gezin De Roo uit de Anna van Burenhof hebben hun leven te danken aan het dappere optreden van twee 14-jarige meisjes uit Noordwijkerhout en Lisse. Ge rard (14), Sandra (12), Lia (11), Johan (10) en de 5 jaar oude Barry maakten gisteren - op hun laatste va kantiedag - een fietstochtje naar het strand bij de Duindamseslag. Daar aangekomen waadden zij door een zogenaamd 'swinnetje' naar een droogevallen zandbank. Al spelend hadden zij niet in de gaten dat de vloed opkwam. Op een gegeven ogenblik stond het water reeds zo hoog, dat zij niet meer naar het strand terugkonden. Gelukkig trok hun benarde situ atie de aandacht van verscheidene strandbezoekers, onder wie Joanne Hulsbos wonend aan de Delfweg in Noordwijkerhout en Katinka Grimbergen, wonend aan de Herenweg in Lisse. De meisjes be zich geen ogenblik en sprongen de zee ir hals in het ijskoude water wadend en zw -- slaagden zij erin de jeugdige Leidenaart] strand te brengen. De inmiddels gewaars Noordwijkse politie hielp de doornatte ei de redsters en drenkelingen in een politi bracht ze in een snelle rit naar het politic anne en Katinka kregen daar - om weer v peratuur te komen - een kop warme koffii vervolgens door de politie naar huis g De kinderen De Roo, van wie er één in sl stand verkeerde, kregen een douche en dekens gewikkeld weer wat op verhaal, t opgehaalde fietsen werden in een aanhi geladen, waarna het vijftal door een pol' bij de ouders in Leiden werd afgeleverd Foto's in deze rubriek kunnen u-orden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde che overschil)vingskaart) (er waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stun Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de bi Dagblad aan de Roosevel(straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12