Laatste kans voor vliegtuigbouw Economie Stuntwerk baggeraars 'Afhandelaars Schiphol verwaarlozen veiligheid' Hoe solidair willen we zijn? helpt zieke schilders met lienen van schadeclaims Ilse schept orde in fotochaos DAC 12 FEBRUARI 2000 geiend verzet tegen stuntprijs melk rr. Het verzet tegen de stunt-melkprijzen bij supermark- oeit. Meerdere organisaties hebben zich aangesloten bij leidooi hiertoe van de stichting Natuur en Milieu. Het »m de Dierenbescherming, vakcentrale FNV en boeren- isatie LTO-Nederland. Samen vragen ze het Centraal Bu- ^vensmiddelenhandel (CBL) om een eind van de melk- i/ jorlog tussen supermarkten. Alleen door hogere zuivel- n kunnen boeren in milieu en dierenwelzijn investeren. binel van luchthaven naar Parijs Parijs wil een tunnel voor vooral bussen en taxi's bou- n m de internationale luchthaven Charles de Gaulle in M r bij Parijs beter bereikbaar te maken. De bouw van de 21 g eter lange tunnel kan beginnen zodra de regering in- zo heeft het dagblad Le Figaro gisteren gemeld. Alles is voor de aanleg. Het kost de Franse overheid niets, omdat luliere bedrijven en instellingen de tunnel bouwen en ifbetalen met tolheffing. De verbinding moet in 2006 af n kost zeker 1,5 miljard gulden. Een beetje drukte op de nelweg Al van Parijs naar het noorden en de luchthaven e reistijd naar Charles de Gaulle doen oplopen tot 1,5 •roeven met aparte rijbanen voor bussen en taxi's mis- Het openbaar vervoer en de taxi's staan nu ook in de aipland verhoogt prijs van wodka )u> De minimumprijs van wodka en andere sterke drank Ij|lsland gaat eind deze maand met zeker 32 procent 'om- als gevolg van een accijnsverhoging. Dat heeft de Russi- Jegering bekendgemaakt. Een liter wodka gaat vanaf 25 ari zeker 62 roebel (ongeveer 4,65 gulden) kosten. De met ebrek kampende Russische regering beschouwt de ^bndustrie als een melkkoe, maar door de hoge belasting- loreert de illegale stook. Wijd en zijd zijn goedkope, niet zelden giftige eigen brouwsels te koop. Russen drin- emiddeld, dus inclusief kinderen, 28 flessen per hoofd g;Je bevolking. )<oman Esser weg met 67 miljoen p dorf» Topman Esser van het Duitse concern Mannes- houdt aan de overname van zijn bedrijf door de Britse imgigant Vodafone 67,6 miljoen gulden over. Esser kwam week tot een akkoord met de Britten over zijn vervroeg- rtrek. Afgesproken werd dat hij opstapt als de integratie e twee bedrijven is voltooid en Mannesmann zijn minder ieve onderdelen machinebouw en auto-onderdelen (gesplitst van de telecomdivisie. Vermoedelijk deze zo- lijna de helft is 'een waarderingspremie' van Vodafone. Ir krijgt de 52-jarige Esser 33 miljoen aan salaris en bo- dat hij zou hebben ontvangen als hij zijn eind juni lopende contract had uitgediend. emenveilingen koppelen netwerken Handelaren kunnen binnenkort vanaf hun werk- tloemen en planten inkopen op de afmijnzalen van vijf tenveilingen tegelijk. Een landelijk computersysteem igt dan de huidige systemen voor het kopen-op-afstand, iver is een akkoord bereikt tussen de Vereniging van iandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB) en de iienveilingen Holland (Naaldwijk), Flora (Rijnsburg), P (Grubbenvorst), VON (Bemmel) en TFA (Amstelveen). De tste veiling, VBA te Aalsmeer, doet niet mee. Hoewel de I te florahandelaren nog op de veiling zelf kopen, groeit antal dat handelt via een on-lineverbinding vanuit het ei- W antoór snel. Het nieuwe systeem is gebaseerd op de tech- ie van internet. verkoopt chocoladeactiviteiten L Voedingsconcern CSM wil de chocoladeactiviteiten eaf UK in Bristol verkopen aan een groep particuliere on- tmers. Het gaat hierbij om een omzet van veertig miljoen fn. De activiteiten omvatten de merken Elizabeth Shaw nous Names. Leaf UK kwam vorig jaar terecht bij CSM {iderdeel van de toen aangekochte Leaf-groep van de Fin- htamaki. De chocoladeactiviteiten passen niet in de stra- l'van de suikerwerkdivisie van het Nederlandse concern. JK gaat verder met alleen suikerwerk. Die activiteiten wa- orig goed voor een omzet van 67 miljoen. 1g bouwt mee aan reuzenbrug HBG-onderdeel FCI Constructors bouwt samen met ^land Bridge California eer\ grote hangbrug ten noordoos- 6 tan San Franciso. De brug, tussen de steden Crockett en 0' jo, kost 415 miljoen gulden. De New Carquinez Bridge er t meer dan een kilometer lang en komt aan twee, 124 me- Dge betonnen pylonen te hangen. Het is de grootste brug die in de afgelopen veertig jaar in Amerika is aanbe lt 1. De brug vervangt een oeververbinding uit 1927 en moet - 2002 klaar zijn. HBG werkt momenteel al aan de verster- van een brug in de buurt van de nieuwe verbinding. Kamerdebat over Defensienota van groot belang voor Nederlands bedrijf Forward Aircraft Nederland kan binnenkort nieuwe vliegtuigen gaan bouwen. Of het echt zo ver komt, hangt af van de Tweede Kamer. Maandag buigt het parlement zich over de Defensie nota. Is de Kamer bereid daarbij nieuwe scenario's te bezien, dan kan dat voor Noord- Nederland enkele honderden, en op termijn nog veel meer nieuwe banen opleveren. „Alles is voorbereid", zegt zakenman Wichard de Waard. „Het woord is nu aan het parlement." haarlem ronald frisart Drie jaar sleutelde De Waard vanuit zijn woonplaats Bloe- mendaal en het Amsterdamse kantoor van zijn bedrijf For ward Aircraft aan de plannen. Hij concentreerde zich op de F60 Utility en het kleinere broertje F50. Beide stammen uit de Fokker-stal, die in 1996 de deuren sloot. Het zijn mili taire transport- en patrouille vliegtuigen met turbopropmo toren. De halve wereld reisde De Waard af om zijn plannen han den en voeten te geven. Hij zocht en vond financiers. Ook leveranciers, waaronder de Ca nadese motorenfabriek Pratt Whitney, zegden medewerking toe. Forward Aircraft nam een optie op grond op het Groning se vliegveld Eelde en vond een aannemer om er een productie hal te bouwen. Zelfs aan potentiële klanten geen gebrek. Zo hangt er een order boven de markt van 45 toestellen voor het Amerikaan se leger, terwijl de Amerikaanse marine vliegtuigen wil aan schaffen voor kustbewaking. Nog afgelopen donderdag vroeg een Europese bemidde laar namens een Zuid-Ameri kaanse kuststaat offerte voor vier militaire F50's. „Er is een marktpotentieel van zeker 150 toestellen: hon derd voor militaire en humani taire taken en vijftig voor civiel gebruik", rekent De Waard voor. „Daarnaast is er een enor me markt in opkomst voor vlie gende radarplatforms. Dat hangt samen met de ervaringen die de NAVO in Kosovo heeft opgedaan." Zodra er vaste orders zijn voor 36 toestellen, kan de pro ductie beginnen, vertelde hij af gelopen zomer. Inmiddels heeft hij becijferd dat het zelfs kan bij minder dan dertig stuks. Van levensbelang is echter de aller eerste klant. Dat eerste schaap is echter nog niet over de dam. Nogal wat potentiële klanten willen weten wat de Nederland se regering denkt van de plan nen van Forward Aircraft. De Waard: „Dan is het natuurlijk overtuigender als we zouden kunnen zeggen: die heeft al een paar vliegtuigen besteld." Hij denkt aan de twee op Cu rasao gestationeerde F27's van de marine. Die zijn aan vervan ging toe en voor Forward Air craft zou het uiteraard prachtig zijn als Defensie twee F50's be stelt. Het lospeuteren van ande re orders wordt dan een stuk makkelijker. De Defensienota bevat echter andere plannen. Nederland be zit dertien grote Orion-patrouil- levliegtuigen die de halve Atlan tische Oceaan kunnen bestrij ken. Minister De Grave stelt de Kamer voor om er zeven te mo derniseren, drie te verkopen en drie naar de Antillen te sturen. Forward Aircraft vist dus achter het net. Nu wordt in Atlantische mili taire kring gefluisterd dat de Britten op-grote moeilijkheden zijn gestuit bij de voorgenomen opknapbeurt van hun Nimrod patrouillevliegtuigen. De Nim rod is gebaseerd op de in de ja ren vijftig ontwikkelde Cornet- jet. Kunnen beide kwesties aan elkaar worden geknoopt? En is het denkbaar dat ook Forward Aircraft daarmee zijn voordeel doet? Bedachtzaam formuleert De Waard een antwoord. „Als het waar is dat de Britten die problemen hebben, ja, dan biedt dat misschien mogelijk heden. Als het betekent dat de Nimrods eruit gaan, dan zou Nederland een deel van de Brit se patrouilletaak kunnen over nemen. Meer dan nu het geval is, zou van de marinelucht vaartdienst een speerpunt kun nen worden gemaakt bij de ver deling van Europese aefensie- taken. Tegen betaling zou die diensten kunnen leveren aan los angeles De haven van Los Angeles aan de Amerikaanse westkust wordt op dit ogenblik uitgebag gerd. Daarbij wordt gebruik gemaakt van deze enorme 'draaitol'. Op gezette tijden moet het uiteinde van de zuigbuis ontdaan worden van allerlei afval dat zich bij het opzuigen van de modder heeft vastge zet op de baggerkop. Daarvoor moeten baggeraars soms halsbrekende toeren uithalen. foto ap» mark j. terrill Onderzoekers waarschuwen voor werkdruk gens hem doordrongen van het belang van de vliegveiligheid. De onderzoekers bevelen aan om de afhandelaars te binden aan duidelijke veiligheidsnor men. Het veiligheidsbewustzijn van het personeel moet worden bevorderd. Verder moeten er meetbare doelstellingen ko men, zoals bij voorbeeld het verminderen van het aantal lek kages bij het tanken van vlieg tuigen. Schiphol werkt aan plannen om alle op het plat form opererende bedrijven te binden aan standaard-veilig heidsnormen. schiphol richard moovman De afhandelingsbedrijven op Schiphol hebben door de hevi ge concurrentie en tijdsdhik te weinig aandacht voor veilig heidsprocedures. Dat conclu deren onderzoekers in een rap port over de veiligheid op de luchthaven. Schiphol heeft het onderzoek laten verrichten als onderdeel van een evaluatie van de groei van de luchthaven. Schiphol en de luchtvaart maatschappijen hebben de af gelopen jaren tal van extra maatregelen genomen om on veilige situaties te voorkomen. Maar de afhandelingsbedrijven Op de grond blijven achter, zo concluderen de onderzoekers van DuPont Safety Resources en de Flight Safety Foundation. De afhandelaars vervullen ta ken als het inchecken van pas sagiers en het in- en uitladen van luchtvracht. Door de hevige concurrentie is de aandacht voor de veilig heid in de knel gekomen, zo luidt de conclusie. Concrete voorbeelden worden niet ge noemd. De onderzoékers waar schuwen voor de risico's van de toegenomen drukte op het plat form, de steeds kortere 'om- draaitijden' van vliegtuigen en de extra tijdsdruk door het nieuwe systeem met vertrektij den (slots). De hoge werkdruk zou slordigheden en fouten in de hand kunnen werken. Secretaris Knuvers van de branche-organisatie voor de luchtvrachtindustrie ATAN rea geert met enige verbazing op de conclusies. Hij zegt geen signa len te ontvangen dat afhande lingsbedrijven de hand lichten met veiligheidsmaatregelen. Knuvers erkent dat de concur rentie en werkdruk hoog is, maar alle afhandelaars zijn vol- bevriende landen." Defensie zou Orions en F50's naast elkaar kunnen inzetten. De grote en operationeel dure Orions voor het Atlantische werk, de goedkopere F50's voor fijnmazig snuffelwerk - onder meer naar drugssmokkelaars op de Antillen en eventueel zelfs op aanpalende Britse of Franse eilanden. „Zulke scena rio's zijn nog nooit onder zocht", stelt De Waard. „Het zou interessant zijn als daar over bij de behandeling van de Defensienota vragen worden gesteld. Dat kan een boeiende discussie opleveren." En uiteindelijk zou er voor Forward Aircraft de zo belang rijke eerste order uit kunnen rollen. „In Eelde zouden we dan meteen aan de slag kun nen. Het eerste toestel kan zelfs worden gebouwd op basis van kostprijs." De laatste kans voor hernieuwde vliegtuigbouw in Nederland? De Waard knikt. Inflatie blijft rond 2 procent hangen den haag anp De inflatie op jaarbasis blijft rond de twee procent hangen. In januari lagen de gemiddelde consumentenprijzen 1,9 pro cent hoger dan een jaar eerder. Dit inflatiepercentage is 0,3 procent lager dan in december. Het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft de daling vooral toe aan het afschaffen van het kijk- en luistergeld. Ook de lagere BTW op arbeidsinten sieve diensten hielp mee de in flatie licht te verlagen. Zo zijn de kappers gemiddeld 2,5 pro cent goedkoper geworden. De uitkomsten zijn nog ex clusief de prijsontwikkeling van gas en elektriciteit. ECONOMIE WUZER drie ton.„De bewijsvoering is een lastige klus", geeft W. Eshuis van het bureau toe. „Bij OPS- slachtoffers gaat het vaak psychfsch fout. Door de oplosmiddelen is hun geheugen aangetast. Ze zijn vaak depressief, waardoor er persoonlijke problemen kunnen ontstaan." Vervolgens wordt dan gezegd dat een OPS-patiënt door zijn psychi sche toestand in de WAO is beland. „Wij moeten aantonen dat het door het werk komt", zegt Es- huis. Voor binnenschilders zijn vanaf 1 januari strenge maatregelen van kracht. Zij mogen alleen nog werken met verf op waterbasis die maximaal tien procent aan oplosmiddelen bevat. „Een be langrijke reductie. Klassieke verf bevat zo'n veer tig tot vijftig procent aan oplosmiddelen", zegt Eshuis. ireau Beroepsziekten FNV wil schilders die jn geworden door schadelijke verfdampen, i bij het indienen van een schadeclaim bij x-)werkgever. De vakbond schat dat de af- n tien jaar meer dan vijfhonderd schilders VAO zijn beland, doordat ze zijn blootge- an te hoge concentraties oplosmiddelen. schilders lijden aan OPS (Organisch Psy- yndroom), een ernstige hersenbeschadi- )PS-slachtoffers raken vaak in psychische inciële nood, omdat ze te ziek zijn om nog men werken en zijn aangewezen op een litkering. Het Bureau Beroepsziekten FNV Jerekend dat een schilder van 45 jaar recht op een schadevergoeding van meer dan Luister deze Valentijnsdag naar Radio 10 FM om te horen of uw Valentijnsgroet gewonnen heeft. Is dat niet het geval? Dan heeft VoiceMail Actueel toch een leuk Valentijnsnieuwtje. U kunt namelijk ook nog een van de 1000 hotelwaarde- cheques winnen. Goed voor drie romantische overnachtingen voor twee personen. Dus toets 1 op uw VoiceMail Actueel voor een nacht om nooit te vergeten. Verder vindt u op VoiceMail Actueel altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sportnieuws en filmtips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail-berichten. Bel gratis: 0842-333. oss yvonne van der heupen Een hobby als dienst voor an deren uitvoeren en er een prijs kaartje aanhangen. Dat doet Il se van Vugt-van Vlijmen (32) in het Brabantse Oss. Haar lief hebberij is foto's leuk en netjes in boeken plakken en sinds een halfjaar doet ze dat beroepshal ve als 'Ilse Foto-inplakservice'. „Ik hoorde mensen heel vaak zeggen: 'Deze winter hoop ik eindelijk eraan toe te komen mijn' foto's in te plakken. Ik loop daarmee jaren achter.' Op een gegeven moment bedacht ik dat het misschien lonend zou kunnen zijn om deze diensten aan te bieden. Je hebt tegen woordig zoveel tweeverdieners die wel geld hebben,,maar geen tijd." Het idee van de voormalige assurantie-adviseur en Bodys hop-manager blijkt aan te slaan. „Volgende week komt een oudere mevrouw met een doos foto's van de afgelopen vijftig jaar. Ze heeft altijd ge werkt en is er nooit aan toe ge komen de foto's in een album te doen. Speciaal voor haar op dracht heb ik een sorteerbak bedacht met kaarten en was- knijpertjes met jaartallen erop. We gaan de foto's samen op jaartal zetten en dan plak ik ze in", zegt Van Vugt. Van een andere klant heeft ze een mapje vakantiefoto's gekre- gen om in een album te doen. „Als deze mensen tevreden zijn over het resultaat, komen ze drie verhuisdozen vol foto's brengen." Ilse van Vugt zocht na de geboorte van haar zoon- i tje tevergeefs zelfstandig werk voor twee dagen in de week. „Hij is nu een jaar en ik wil hem 1 graag zien opgroeien. Dus wil ik Ilse van Vugt-van Vlijmen: „Ik ken eigenlijk geen familie die niet er gens een doos met foto's heeft staan." foto cpd roland de bruin voorlopig niet meer hele dagen werken. Ik moet echter wel iets om handen hebben waarin ik mijn teveel aan energie kwijt kan." Tijdens het inplakken van bruidsreportages voor profes sionele fotografen groeide het idee om de particuliere markt aan te boren. Haar tweedaagse werkweek zit de komende twee maanden vol. „De markt is ta melijk omvangrijk, want ik ken eigenlijk geen familie die niet ergens een doos met foto's heeft staan." Het aanleveren van de - meestal stapels - foto's is vol gens Van Vugt het handigst in mapjes van de fotograaf met de negatieven erbij. Ze legt de kiekjes 'als onderdeel van de service' zelf in de juiste volgor de voordat ze in een fotoplak boek gaan. Foto's die door el kaar liggen in dozen moeten eerst worden gesorteerd. Dat kan met hulp van de simpele, houten sorteerbak die een me ter lang is en net zo breed als een standaardformaat foto. Klanten kunnen die bak ook le nen om thuis orde in hun foto chaos te brengen. „Foto's blijken heel waarde vol voor mensen. Ze vormen een levensverhaal en het is be langrijk dat ze in chronologi sche volgorde worden inge plakt. Ik word zelfs wel eens ge vraagd om alleen de foto's te sorteren. Dan plakken mensen ze zelf in." De klant mag zelf een fotoalbum meebrengen, maar de foto-inplakservice kan tegen kostprijs ook voorzien in een album. Gewoon recht-toe- recht-aan inplakken kost 11,50 gulden voor 24 stuks. Voor cre atief inplakken - een randje er omheen, storende delen weg gesneden of in een cirkel ge knipt - moet vijf gulden meer worden betaald. „Na je 75ste houdt het allemaal op. Dan heeft niemand meer belangstelling voor je." De gele genheid was een bijeenkomst van oudere heren, de spreker de voorzitter die blijkbaar meer dan 75 jaren achter de rug had. Hij werd duidelijk niet vrolijk bij de gedachte nutteloos te zijn geworden. Ik had hetzelfde ge voel. Vooral ook omdat ik weer eens besefte dat dit ook mijn voorland zou kunnen zijn: afge dankt en overbodig te worden. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid zette onlangs het probleem van de vergrijzing weer even op de na tionale agenda. De kranten be richtten uitgebreid over het rapport van dit wetenschappe lijk adviescollege met de titel Generatie bewust beleid. De berichtgeving richtte zich vooral op twee aanbevelin gen. Allereerst de af lossing van de staatsschuld opdat een groter deel van onze spaargelden in gezet kunnen wor den voor de collec tieve ouderdoms voorzieningen en anderzijds het heffen van belasting op AOW-uitkerin- gen voor de rijkere ouderen. Ook wel de fiscalisering van de AOW genoemd. Deze aanbevelingen zijn even wel het minst interessante van dit rapport. De achtergrond is de vrees dat de baby-boom ge neratie (geboren tussen 1945 en 1960) bij vergrijzing straks een onevenredig groot beslag gaat leggen op de collectieve voor zieningen. De vraag is of vol gende generaties die lasten wel kunnen opbrengen. Aan de ene kant blijven jonge ren langer bp school, en duurt het dus langer tot ze een pro ductieve bijdrage leveren. Aan de andere kanten houden men sen steeds eerder op met die productieve bijdrage. Het wer kende en dus verdienende deel van bevolking wordt daarmee steeds kleiner. Een eenvoudig rekensommetje leert dat mijn kinderen - ik ben van de baby boom generatie - flink zullen moeten werken om mijn AOW en mijn zorg te bekostigen en het onderwijs voor hun kinde ren te betalen. De wetenschappers van de WRR hebben het gelukkig over meer dan de verwachte proble men met de AOW. Hun thema is de solidariteit tussen genera ties. Want het gaat niet alleen om de bereidheid van jongeren voor ouderen te zorgen maar ook over de verantwoordelijk heid die ouderen hebben voor de jongeren. Veel van wat wij doen, zoals de inrichting van Nederland (de Betuwelijn!), de organisatie van de universiteiten en het zorg- ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit stelsel, en de vervuiling van het milieu, heeft consequenties voor latere generaties. Pakken we de autovervuiling aan, dan betalen we de kosten terwijl la tere generaties de baten van de ze inspanning zullen genieten. De solidariteit is in Nederland nog steeds redelijk goed. In en quêtes van het Sociaal Cultu reel Planbureau geven jongeren aan handhaving van de AOW te steunen. Ook al betekent dit dat de huidige oudere generatie daar meer baat bij heeft dan zij. Die solidariteit blijkt ook nog steeds op het persoonlijk vlak. Je zou zeggen met al die over heidsvoorzieningen dat de zorg voor behoeftige ouderen vooral in handen van overheidsorga nisaties is. Onderzoek wijst uit dat een kwart van de zorg die ouderen no dig hebben door kinderen wordt ge geven. En dat is het geval wanneer een partner nog in leven is. Valt de partner weg, dan geven kin deren ongeveer vijf tig percent van de benodigde steun. Verder loopt de aan dacht van de kinde- reo dramatisch terug wanneer de ouders gescheiden zijn, maar liefst tot dertien pro cent in het geval van hulpbe hoevende gescheiden vaders. Ook geldt dat ouders die royaal hebben gegeven, zelf ook het meest ontvangen. Het is maar dat u dat weet. Dat het WRR wil rommelen aan het AOW-stelsel, is begrijpelijk. Wat nu klopt, hoeft niet in de toekomst te kloppen. Ouderen die roepen dat ze recht op (on belaste) AOW hebben omdat ze er al die jaren voor hebben be taald, geven geen blijk van een overmaat aan solidariteitsge voel. Als ik redelijk kan rondkomen van mijn pensioen en een aar dig extra zakcentje krijg uit mijn beleggingen, waarom zou ik dan moeilijk doen over een fis calisering van mijn AOW als ik daarmee de belasting van de generatie van mijn kinderen kan verminderen? Dat neemt niet weg dat al dit geschrijf over solidariteit tussen generaties een aantal belangrij ke problemen van en tussen de generaties onbesproken laat. Ik heb het dan over mijn genera tiegenoten. Die zijn net als ik als idioten bezig met hun werk, hun relatie en de zorg voor kin deren en de nog levende ou ders. En dat terwijl ouderen van gekkigheid niet weten hoe ze hun dagen zinnig kunnen door brengen en zeker na hun 75ste het gevoel krijgen nutteloos te zijn. Deze verhouding klopt niet. Het klopt ook niet dat ge neraties steeds meer langs el kaar heen leven. De WRR, heeft nog flink wat werk te doen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9