Gespleten Iran kiest voor verleden of toekom;» Klagenfurt heeft met Haider leren leven Buitenland ZATERDAG 12 FEBRUARI 2000 JL ïulde De islamitische republiek Iran vierde gisteren haar 21ste verjaardag. Erg veel reden voor een feest was er niet. Het volk is het geestelijke regime meer dan zat. De beloofde hervormingen blijven uit en de economie zit in het slop. Volgende week zijn er parlementsverkiezingen. Wat de uitkomst ook is, het volk is ontevreden. De geest is uit de fles en de Iraniërs willen veranderingen. TEHERAN THOMAS ERDBRINK Vieze smog valt als een zwarte deken over Teheran. De uitlaat gassen van de nationale auto 'Paykan' (pijl) geven de hoofd stad van de islamitische repu bliek Iran een grauwe kleur. Enige vrolijkheid bieden de knipperende lampjes waarmee veel hoge gebouwen zijn ver sierd. Reden: Iran maakt zich op voor de 21ste verjaardag van de islamitische revolutie. Extra opgehangen portretten van 'Grote Leider' ayatollah Ali Kha menei en wijlen imam Khomei ni moeten bijdragen aan de feestelijke sfeer. Het leger maakt zich op voor een nog grotere parade dan vorige jaar. Tienduizenden gelovigen zullen 'Mag bar USA' (dood aan Ame rika) schreeuwen tijdens mas sa-demonstraties. Het lijkt als of alles hetzelfde is in het jaar waarin de islamitische revolutie volwassen wordt. Niets is ech ter minder waar. Het geestelijke regime in Iran bevindt zich in zijn diepste crisis ooit. Terwijl de economie volledig in het slop zit, eisen de veertig mil joen Iraanse jongeren meer persoonlijke vrijheid, tolerantie en simpelweg plëzier. Het eens zo gesloten front van de mul lahs (geestelijken) is ruwweg uiteengevallen in twee politieke stromingen: conservatief en hervormd. Een openlijke strijd om de macht is het gevolg. Alle aandacht is nu gericht op de parlementsverkiezingen van volgende week waarbij de her vormers de conservatieven, die nu de meerderheid hebben, ho pen te verslaan. „Als dat niet gebeurt, blijft alles bij hetzelf de". zegt Fahroug (27), student chemie. In juli vorig jaar was hij betrokken bij de ergste onlus ten ooit in de islamitische repu bliek Iran. Een kleine demon stratie van studenten tegen de sluiting van een hervormings gezinde krant liep uit op enor me rellen in het centrum van Teheran en andere steden. Na dat de studenten door conser vatieve knokploegen waren af getuigd, ontstond er een op stand die pas na zes dagen door politie en leger kon worden neergeslagen. „De ouderen zuchten onder de economische druk en de jonge ren willen niet langer worden geregeerd door een klein groep je geestelijken. Ze willen dan sen, zingen en plezier maken", vertelt Fahroug, die naast zijn studie zelf twee baantjes heeft om rond te komen. Er valt wei nig te beleven voor de jeugd in Iran. Hoewel 65 procent van de bevolking omder de dertig jaar is, hebben jongeren vrijwel niets te zeggen. Westerse mu ziek is verboden, seks voor het huwelijk is illegaal. Cafés en disco's zijn er niet, net als alco hol. Na tien uur is Teheran, waar ongeveer elf miljoen men sen wonen, volledig uitgestor ven. Tot drie jaar geleden zou Fah roug zich wel tien keer hebben bedacht voordat hij kritiek le verde op het regime. Alle angst is echter verdwenen sinds her vormer én mullah Seyed Mo hammad Khatami president is geworden. Khatami won tot ie ders verrassing met een over weldigende meerderheid de presidentsverkiezingen van 23 mei 1997. Door zijn beloftes voor meer persoonlijke vrijheid, meer democratie en meer rechtszekerheid stemden vooral jongeren en vrouwen op hem. Dankzij Khatami beleeft Iran nu een periode van relatieve openheid. De pers heeft meer vrijheid gekregen, de religieuze politie mag niet zomaar meer huizen binnenvallen en jon gens en meisjes kunnen nu hand-in-hand over straat lo pen zonder lastig te worden ge vallen. Volgens Fahroug is de president zijn verkiezingsbelof tes echter lang niet allemaal na gekomen, en gaan de hervor mingen veel te langzaam. Hij is niet de enige die er zo over denkt. Voor veel Iraniërs is de hoop op verandering omgesla gen in teleurstelling. „Er is bij na niets gebeurd sinds hij presi dent is. Het is alleen duidelijk geworden dat de conservatie ven nog steeds de macht heb ben", legt hij uit. Een bewijs daarvan is de ma nier waarop de studentenop stand is afgehandeld. De stu denten kregen de schuld, ter wijl het duidelijk was dat de on lusten waren uitgelokt door de politie en de conservatieve knokploeg Ansar-é Hezbollah. Terwijl de Iraanse rechterlijke macht beweert dat alle studen ten vrij zijn, zitten er volgens mensenrechtenorganisaties nog honderden, zo niet duizen den in de cel. De aanstichters van de rellen zijn bijna allemaal vrijuit gegaan. De conservatieven hebben niet alleen de rechterlijke macht in handen. De Grote Leider, aya tollah Ali Khamenei, opvolger van Imam Khomeini, is ook conservatief. Hij geeft direct lei ding aan politie, leger en veilig heidsdiensten. Khamenei heeft het laatste woord over alle be slissingen. Veder heeft de con servatieve 'Raad van de Wach ters' erg veel macht. Hoewel de twaalf 'wachters' - zes juristen en zes mullahs - volledig buiten het democratische proces staan, kunnen ze over iedere beslissing van het parlement een veto uitspreken. Deze mid delen worden vaak ingezet om de plannen van hervormers te dwarsbomen. Hervormde kran- Onder het overal aanwezige oog v volgende week. ten worden gesloten, vooruit strevende ministers ontslagen en liberalen berecht. Van de machtsstrijd is in een tent aan Vali-é Asr Avenue in i de overleden imam Khomeini bekijkt een meisje in Teheran een kandidatenlijst voor de verkiezingen van foto reuters damir sagol1 Teheran niets te merken. De tent is zó neergezet dat ieder een die over de stoep loopt er wel doorheen móet. Binnen is een expositie met de hoogte punten van de islamitische re volutie. Verveelde dienstplichti gen zitten met hun hoofd op hun handen achter een tafeltje. Aan het tentdoek hangen ver schillende foto's: de aankomst van Khomeini op de nationale luchthaven in 1979, zijn over- winningstocht door de stad en massabijeenkomsten na het vertrek van de sjah, de lige heerser vap Perzië, zoals Iran voor de islamitische revo lutie heette. Ali-Akhbar Astanpou (20), stu dent informatica, wijst op foto's van de achtjarige oorlog tussen Iran en Irak. „Mijn vader is in de strijd verlamd geraakt. Ik ben enorm trots", zegt hij. „Hij heeft een deel van zijn leven af gestaan voor zijn land en het geloof." Ali Akhbar wil niets weten van politieke onmin. „Het volk van Iran staat als één man achter de Grote Leider." Toch heeft hij in 1997 op her vormer Khatami gestemd en niet op de conservatieve kandi daat. „Khatami volgt de Leider ook", is zijn enige verklaring. Ondanks mooie tentoonstellin gen, urenlange tv-programma's over de revolutie en vele preken zijn de conservatieven aan de verliezende hand. Niet alleen trouwe volgelingen als Ali Akh bar stappen over naar de her vormers, ook prominente revo lutionairen verlaten het zinken de schip. Elias Hazrati (37) hoopt voor de derde keer te worden herkozen in het Iraanse parlement. Hij is een van de oprichters van de conservatieve Republikeinse Garde, een elite- -legereenheid die zwaar heeft gevochten tijdens de oorlog te gen Irak. Daarnaast was hij di verse malen nationaal karate- kampioen. Hazarti noemt zich nu een hervormer, en claimt dat hij dat altijd al is geweest. In zijn campagnecentrum legt hij uit dat de ontwikkeling van de islamitische revolutie tot stil stand is gekomen door de oor log met buurland Irak. „We hebben bijvoorbeeld geen tijd gehad om een systeem op te zetten met meerdere partijen. Daarom is er geen platform waar het volk met verschillende meningen terecht kan", zegt de voormalige gardist. „De Iraanse verkiezingen draaien vooral om persoonlijkheden: ik wil politie ke partijen creëren." Daarnaast moet het volk 'vrijheid en de mocratie binnen het raamwerk van de islam' krijgen. Hoe die vrijheid eruit moet gaan zien weet hij nog niet. „Dat zal van zelf duidelijk worden", denkt hij. De hervormers mogen dan wel mooie plannen hebben om de islamitische staat te verande ren, uiteindelijk durven ze niet te tornen aan basisprincipes als de onfeilbaarheid van de Grote Leider en het vetorecht van de Raad van de Wachters. Twee ondemocratische instituten die de vorming van een democra tisch systeem, binnen welk raamwerk dan ook, behoorlijk in de weg staan. Een groot deel van de bevolking ziet de mul lahs en iedereen die met ze sa menwerkt het liefst zo snel mo gelijk vertrekken. Je kunt geen taxi of winkel instappen, of er wordt gescholden op de geeste lijken. Ieder gesprek leidt uit eindelijk tot een scheldkanno- nade tegen de vertegenwoordi gers van het regime, zowel con servatieven als hervormers. Het lijkt erop alsof die laatste groep wordt ingehaald door de hulde t a8en' eigen aanhang. Twe r dan den werden de hen jaten op handen gedragei ganis iedereen voor gelek |Ut, G zame veranderingei ol 15 het volk geroken aai n Bo heid, en wil het zo s ^3] meer. Terwijl de mi j.tob len, proberen somn pen en personen op anderingen af te dw lopen zondag was ei less, monstratie van de itisch tij'. Deze groep wil t le stc sche staat die niet d leger wordt geregeerd. De vervt de Raad van de Wac ïisati ten dat de leden van 10 de niet mogen deelnen en w verkiezingen. Ze pro land omdat ze toch meei ijst r Het regime nam gee jewc maatregelen: alle de j vee ten werden opgepak irom een Franse camerap demonstratie filmde OU teken dat andersden M meer en meer bereit vr sico's te nemen, eni meer aanhang op d( krijgen. Hervormer l1S Nouri moest twee m leden voor de rechtb schijnen omdat hij v r dacht van 'het beled 1 islam'. Met het oogi na r' op hem gericht nam ;e ar lijke tijdens zijn proi 8 UI blad voor de mond. lde 1 de onfeilbaarheid va 1 openlijk in twijfel, ni S islamitische rechtba g|e( tig' en pleitte voor m ;e v[ heid. Een uitgever bi n te zijn toespraken in ee terje nu als warme broodj |en toonbank gaat. gev] Nouri moest een hoj talen voor zijn optre fgh; rechtbank: hij werd 1 deeld tot vijf jaar cel, zijn mensen als Nou hervormingen echt v zegt Jamileh Irkhodi De1 haar achttiende ston iek de revolutie op de bae vli Tevens was ze aanwt eer bezetting van de Ami ce 0 ambassade. De comi het sche Tudeh-partij w; e vc lid was, werd echter 11 de lutie verboden door gen lijken. Politiek noemt em woordig haar hobby. egr< „De komende week en1 slissend voor de toek d v ons land. De conserv zullen er alles aan do verkiezingen te verstt m conservatieve ex-opj Mesbah Yazdi, sprak week voor een groep -studenten in de heill Qom. Hij zei: We kun 8t( doen wat we willen, uitslag van deze verk# bepalen. Daaruit blijl e,8J rogant de conservatif zegt Irkhodi. Over de mers is ze evenmin teP w „Ik stem alleen maar dat ze de minst slech zijn. „Ik weet zeker d straks een soort same luut niet van plan de handen te geven." KLAGENFURT PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het contrast kan niet groter zijn. In Wenen kraait het op roer. Daar wordt het hoofd kwartier van de omstreden Oostenrijkse Vrijheidspartij (FPÖ) van de populist Jörg Hai der dag en nacht bewaakt door de mobiele eenheid, krijgen de ministers stenen, eieren en to maten naar het hoofd en spreekt de spraakmakende ge meente opgewonden over de grootste crisis sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. In Klagenfurt, zo'n 350 kilome ter zuidelijker, heerst de be schouwelijke rust van een mid delgrote provinciestad. Toch had ook hier enige opwin ding verwacht kunnen worden. Klagenfurt is hoofdstad van de provincie Karinthië. En Karin- thië is Haider-land. Hier is hij gouverneur. Hier begon veer tien jaar geleden zijn onstuit baar lijkende opmars. Hier haalde hij bij de provinciale verkiezingen van vorig jaar maart ruim 42 procent van de stemmen, en hier zou hij vol gens de laatste peilingen nu op een kleine 50 procent mogen rekenen. Is dit een voorbode of - zoals zijn tegenstanders vrezen - een teken aan de wand voor de ont wikkelingen in de rest van Oos tenrijk? Wordt heel Oostenrijk Haider-land en is Karinthië het proefstation van de nationale politiek? En in dat verband van groot belang: is Karinthië recht ser dan de rest van het land. Is de vreemdelingenhaat hier gro ter? Met ten slotte de vraag die als een Alpentop boven alles uitsteekt: hoe 'doet' gouverneur Haider het? Is hij de dictator van Karinthië of is hij niet meer dan een politicus van het zeer onsmakelijke soort die uitein delijk beseft dat ook hij com promissen moet sluiten en ge bonden is aan de wet? Karinthië is het Oostenrijk van de vakantiebrochures en de an sichtkaarten. Bergen, meren, dimdl-\urken en lederhosen. Het is ook een gebied met een woelige geschiedenis. Het hoort volgens sommige historici ei genlijk tot de Balkan. Het heeft een Slovenische minderheid, die sterk op haar rechten let. Het heeft na de Eerste Wereld oorlog tegen de inlijving door Joegoslavië gevochten, en na de tweede een nieuwe aanval van het toen communistische Bel grado moeten afslaan. Beide conflicten gingen gepaard met grote wreedheden en mateloos bloedvergieten. Dat bracht een diepgeworteld nationaal senti ment voort dat niet alleen in de folklore voortleeft, maar ook politiek gemobiliseerd kan wor den. Dat hebben alle partijen ge daan, zegt de historicus Valen tin. „Van de sociaal-democra ten tot de populisten van Hai der. Maar echt nationalistisch kun je die beweging niet noe men, laat staan nationaal-soci- alistisch. Het is eerder een ge voel van saamhorigheid en ver bondenheid met het land. Dat kan natuurlijk tot uitwassen lei den en die zijn er dertig jaar ge leden ook geweest, toen er een taalstrijd met de Sloveense minderheid werd uitgevochten. Maar dat probleem is inmiddels opgelost. We hebben hier ei genlijk geen etnische spannin gen." Een van de belangrijkste rede nen is, aldus Valentin, dat Ka rinthië geen grote steden kent. Klagenfurt, de hoofdstad, telt nog geen 100.000 inwoners. Het heeft geen grote minderheden in verpauperde wijken. Geen scholen waar soms 80 procent van de leerlingen geen of wei nig Duits kent, zoals in sommi ge traditionele arbeiderswijken in Wenen. Haider heeft in Karinthië nooit tegen buitenlanders geageerd. In Wenen voerde zijn FPÖ voor de verkiezingen van vorig jaar campagne met posters tegen de 'overbevreemding', een direct aan de nazi's ontleend begrip. In Karinthië is deze poster op geen enkele muur geplakt. Om dat Haider wist dat hij daarmee niet veel zou winnen en op den duur misschien zelfs meer zou verliezen. Haider dankt zijn opkomst vooral aan het falen van de an dere partijen, de sociaal-demo cratische SPÖ en de conserva tieve ÖVP. Het is hetzelfde ver haal als in de rest van het land. Met dit verschil dat de macht nog eenzijdiger was verdeeld. Terwijl sociaal-democraten en christen-democraten elders de macht deelden, heeft de SPÖ in Karinthië bijna veertig jaar (van 1949 tot 1988) de absolute meerderheid gehad. De sociaal democraten konden de koek voor zichzelf houden. De ÖVP kreeg de kruimels die de SPÖ van tafel liet vallen. Oppositie was er niet. Tot Hai der zijn kans rook en ten strijde trok tegen de bureaucratisering, de corruptie en de 'bonzen'. Het was een campagne waar mee hij de arbeiders van de SPÖ weglokte en middenstan ders van de ÖVP. De eerste mijlpaal werd bereikt in 1989, toen hij dankzij de steun van de ÖVP voor het eerst gouverneur werd. Dat duurde twee jaar. In 1991 maakte hij tijdens een ver hit debat over het werkgelegen heidsbeleid zijn eerste grote blunder. Hij prees het werkver schaffingsprogramma van de nazi's en dat ging de ÖVP toen te ver. Haider moest aftreden. Een paar jaar later volgde nog een optreden bij een reünie van SS'ers, die hij voor 'fatsoenlijke kerels' hield. Daarna dacht ie dereen dat zijn carrière een roemloos einde had gevonden. Hij had de neus voor de juiste issues van de populist, maar miste de eigenschappen van de bestuurder. Hij was geboren om te ageren, niet om te rege ren. Dat is nog steeds de mening van Georg Wurmitzer. Deze ÖVP-veteraan kent Haider sinds hij in 1976 in Karinthië in de modder begon te roeren. Hij was de ÖVP-leider die Haider na zijn lof voor het werkver schaffingsprogramma van de nazi's tot aftreden dwong. Op verzoek van de partijtop is hij van Wenen teruggekeerd naar Klagenfurt om als ervaren 'Hai- der-kenner' een oogje in het zeil te houden. „Haider was voor hij gouver neur werd een paar jaar gede puteerde. Toen kon het voorko men dat hij binnenskamers deals met ons sloot, en vervol gens voor de pers riep dat de ÖVP met blauwzuurgas uitge roeid moest worden. Hij is, ge zien zijn temperament, alleen geschikt om oppositie te voe ren." Maar ook Wurmitzer geeft toe dat Haider het in zijn twee de ambtsperiode beter aanpakt. In Karinthië zijn alle grote par tijen in het provinciale bestuur vertegenwoordigd. Haiders FPÖ is de grootste, maar heeft niet de meerderheid. De gouverneur moet met wisselende meerder heden regeren. Dat gaat hem tot nog toe redelijk goed af. Zijn grootste succes behaalde hij vo rig jaar, toen hij uitgerekend de sociaal-democraten zover kreeg om zijn begroting te steunen. Ze vragen zich nog steeds af hoe zich zo in de luren hebben kunnen laten leggen. Dat is een lot dat de nieuwe ÖVP-kanselier Wolfgang Schüs- sel volgens bijna alle inschattin gen ook boven het hoofd hangt. Schüssel mag in Wenen de danspasjes uitr oeren, de cho reografie wordt in Klagenfurt door Haider geschreven. Wur mitzer denkt niet dat het zo'n vaart zal lopen. „Schüssel is te gen Haider opgewassen. De op winding van de afgelopen we ken moet Haider duidelijk heb ben gemaakt dat hij zijn gren zen heeft bereikt. Hij kan geen kanselier worden. Maar hij kan deze regering ook niet meteen ten val brengen. Dat zou ook het einde zijn van zijn eigen as piraties. Deze regering heeft kans van slagen als Haider zich niet met het beleid bemoeit. Ik geef toe dat het gezien zijn ka rakter moeilijk zal zijn. Hij is en blijft onberekenbaar." Het isolement waarin Haider en Schüssel Oostenrijk hebben ge bracht, wordt ook in Klagenfurt gevreesd. Karinthië is verreweg de EU-vriendelijkste provincie: 66 procent van de ruim een half miljoen inwoners ziet meer voor- dan nadelen van het lid Jörg Haider poseert na het joggen in het Karintische Barental, het 'hartland' van zijn partij. De FPÖ bezit er een landgoed, dat volgens een dochter van de vroegere joodse eigenaar in 1938 onder dw een veel te lage prijs aan de familie Haider is verkocht. foto ap» gertb maatschap. Ook dit is niet zon der ironie. Gouverneur Haider begon ooit als een fervente an ti-Europeaan. De woordvoer ster van de provinciale voor lichtingsdienst bekent 'dat ze er wel om kan janken'. Ze haalt een folder tevoorschijn die in oktober 1998 is uitgege ven ter gelegenheid van de 'in formele ontmoeting van de staatshoofden en regeringslei ders' in Klagenfurt. Oostenrijk was toen EU-voorzitter. Ze gaat met de wijsvinger langs de na men van Europa's groten: de Franse president Chirac is er bij, de Duitse kanselier Schro der, Wim Kok en de Portugese premier Guterres, de drijvende kracht achter de sancties tegen Wenen. „Die zullen we voorlo pig niet meer zien", zucht ze. Andere mensen hebben andere zorgen. Karinthië mag dan in de brochures van provinciale staten gepresenteerd worden als het 'high tech-land temid den van de Alpen', het leeft vooral van het toerisme. In Kla genfurt is men bang dat het Haider-effect de toeristen weg zal houden. Al putten de groot ste optimisten hoop uit de erva ringen met de Waldheim-affai- re. Toen het oorlogsverleden van de voormalige president (1987-1992) aan het licht kwam, voorzag men ook het opdrogen van de belangrijkste inkom stenbron. Dat is niet gebeurd. Toeristen bleven komen omdat de prijzen aantrekkeli of nog aantrekkelijker gemaakt. En dan is er nog een ii dat het volgens die op met de isolering van K en Klagenfurt in de pr< zo'n vaart zal lopen. D heeft 136 partnerstede onder Hengelo. Uit die heeft de burgemeester ontruste telefoontjes g maar niemand heeft t( de banden verbroken, nog, begin deze weekl een schoolklas in hetl het uitwisselingsprogi naar het Israëlische Ni Een paar dagen nadat ring in Jeruzalem haar sadeur had teruggeroe

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6