Steeds meer patiënten vragen second opinion 'Vraag de chirurg naar zijn werkervaring' 233 ZATERDAG 12 FEBRUARI 2000 Niet iedereen legt zich neer bij de diagnose van een arts. Steeds meer mensen vragen om een 'second opinion', letterlijk een tweede mening. Uit onderzoek blijkt echter dat veel artsen het verzoek daartoe uitleggen als een motie van wantrouwen. En niet iedere patiënt die een toetsing wil, dutft het ook aan: ,,]e bent toch al gauw geneigd te denken dat de dokter het wel bij het rechte eind zal hebben. Bovendien ben je bang om de relatie met je arts op het spel te zetten. Anja van Driel (46) had een moe dervlek op haar rechteronder- been. „Dat ding zat er al jaren en ik had er eigenlijk nooit naar omgekeken. Maar vorig jaar merkte ik dat die plek regel matig jeukte. Omdat ik toch voor mijn ast maklachten bij de huisarts moest zijn, heb ik hem gelijk even naar die moedervlek laten kijken. Hij zei dat ik me nergens zorgen over hoefde te maken. Toch heeft hij me na enig aandringen - ik vertrouwde de zaak niet - doorverwezen naar de specialist." Ook de dermatoloog zei dat er niets aan de hand was. Dat die moedervlek wat hobbelig aanvoelde kon geen kwaad, zei hij tegen An ja. Het was volgens hem dan ook niet nodig een stukje huid op kweek te zetten. Hij zag zo wel dat het goed was. Toch was Anja er niet gerust op. „Het leek wel of die jeuk steeds erger werd. Een paar maanden later heb ik daarom opnieuw con tact opgenomen met die specialist en ge vraagd om een second opinion. Dat ging niet van harte, merkte ik. De specialist reageerde kortaf. Ik heb hem uitgelegd dat de klachten verergerden en ik er gewoon nog eens ie mand anders naar wilde laten kijken. Na lang aandringen gaf hij me uiteindelijk de naam van een collega in een ander zieken huis." De tweede dermatoloog liet een stukje huid van Anja op kweek zetten. Uit de uitslag kwam naar voren dat er zich wel degelijk kwaadaardige cellen in de moedervlek be vonden. Omdat Anja er zo snel bij was, kon worden volstaan met een eenvoudige opera tie. Sindsdien heeft ze geen klachten meer. Mondiger Een second opinion heeft betrekking op de diagnose of het advies van een andere des kundige dan de eigen hulpverlener. De laat ste jaren is de vraag hiernaar in de gezond heidszorg flink toegenomen. Harde cijfers zijn er niet, maar academische ziekenhuizen schatten dat tussen de vijf en veertig procent van hun poliklinische patiënten een tweede arts bezoekt voor een herbeoordeling. Een van de belangrijkste oorzaken is het gegeven dat patiënten steeds mondiger worden en zich niet meer per definitie neerleggen bij de diagnose of het advies van hun arts. Uit een onderzoek van de Daniël den Hoed Kliniek in Rotterdam onder 245 men sen met kanker die de in 1996 geopende 'Tweede-mening-polikliniek' bezochten, blijkt dat de meeste mensen een second opi nion willen uit de behoefte aan meer zeker heid en meer informatie. Dit heeft te maken met overvolle spreekuren waardoor patiën ten nogal eens het gevoel hebben in het ge drang te komen. Bijna een kwart van de pati ënten wil een tweede mening uit ontevre denheid over de communicatie met de arts. Volgens mr. Mariëlle Schreuder, juridisch beleidsmedewerker bij het Patiënten/Consu mentenplatform Twente, vragen de meeste patiënten om een second opinion als ze een beslissing moeten nemen ovei; een ingrij pende operatie. „Meestal ligt er dan ook niet zozeer een meningsverschil met de arts aan ten grondslag, als wel de 'behoefte aan meer Meestal niet uit wantrouwen maar uit behoefte aan meer informatie informatie, vooral als het om een zware in greep gaat waaraan veel risico's verbonden zijn. Je hebt tegenwoordig zo veel behandel- mogelijkheden. Zie daar als patiënt maar eens een keuze in te maken." Miranda Plasman bijvoorbeeld vroeg om een second opinion toen de KNO-arts voor stelde buisjes te plaatsen in de oren van haar zoontje van anderhalf. „Na een gesprek met de arts bleef ik met veel vragen zitten. Waren die buisjes echt noodzakelijk? En was hij daarvoor niet te jong? En waren er geen an dere behandelmogelijkheden? Pas toen een tweede KNO-arts tot dezelfde conclusie kwam, had ik het gevoel dat die buisjes echt de beste oplossing voor mijn zoontje waren. Toen durfde ik er met een gerust gevoel mee in te stemmen." Belasting De Enschedese internist en nierspecialist Re- né Brouwer: „Sommige patiënten hebben de behoefte om hetzelfde verhaal nog eens van een ander te horen, omdat dat ze helpt in het acceptatieproces. Maar stel dat alle patiën ten dat zouden doen, dan zou dat een enor me belasting betekenen en zouden de wachtlijsten alleen nog maar meer toene men." Volgens Mariëlle Schreuder van het Pati- enten/Consumentenplatform stellen veel patiënten zich nog te afhankelijk op van art sen. „Ze zijn bang dat ze met het verzoek om een second opinion hun arts kwetsen of dat ze daarmee de indruk wekken dat ze geen vertrouwen in hem of haar hebben." Ook Anja van Driel begon te twijfelen toen ze merkte dat de eerste specialist aanvanke lijk niet aan een second opinion wilde mee werken. „Je bent toch al gauw geneigd te denken dat de dokter het wel bij het rechte eind zal hebben. Ook ben je bang dat je voor aansteller wordt aangezien of dat ze je over dreven angstig vinden. Je wilt bovendien de relatie met je huisarts niet op het spel zet ten." Uit het eerdergenoemde Rotterdamse on derzoek komt naar voren dat artsen een ver zoek om een second opinion vaak als een motie van wantrouwen zien. Toch komt het volgens Mariëlle Schreuder steeds minder voor dat een arts zich in zijn of haar eer aan getast voelt als de patiënt met zo'n verzoek komt. „Artsen raken er onderhand ver trouwd mee, al werkt de één er gemakkelij ker aan mee dan de ander. Het komt ook steeds vaker voor dat het initiatief van de arts zelf komt." In de praktijk blijkt inderdaad dat huisart sen zich er niet langer voor schamen om hun diagnose te toetsen aan de mening van een collega. „Het is beter bespreekbaar gewor den. In die zin durven we ons steeds kwets baarder op te stellen. Die toetsing heeft bo mm vendien een kwaliteitsverhogend effect", zegt huisarts Rob Bruinsma. „Het vak van huisarts is vol onzekerheden. Je kunt een re delijk goede inschatting maken, maar je hebt nooit voor honderd procent zekerheid. En de patiënt wil die zekerheid natuurlijk wél. Dan is het prettig als je met een collega kunt overleggen." Shoppen Dat patiënten recht hebben op een second opinion, wil niet zeggen dat het ook altijd goed voor ze is. Vooral mensen met chroni sche klachten en met nieuwe en nog vrij on bekende ziektes als M.E. en whiplash kun nen zich er vaak maar moeilijk bij neerleg gen dat ze uitbehandeld zijn en dat ze met hun klachten moeten leren leven. Die men sen blijven zoeken naar een diagnose en soms is die er gewoon niet. Maar sommige patiënten krijgen daardoor wel de neiging om te gaan shoppen in de gezondheidszorg. Huisarts Bruinsma: „Dan kom je op een hel lend vlak. Die voortdurende onzekerheid en onrust is bovendien niet bevorderlijk voor hun gezondheid. Op een gegeven moment zullen ze moeten accepteren dat het is zoals het is." Internist Brouwer: „Als ik een verhaal ver tel dat naar mijn mening voor honderd pro cent waterdicht is en ik heb buitensporig goed mijn best gedaan, terwijl die patiënt toch twijfelt aan mijn deskundigheid en per se een collega wil raadplegen, dan doe ik daar niet moeilijk over. Het is een hoop werk, dat wel, want het betekent een enorme administratieve rompslomp en veel geregel. Vroeger namen patiënten voetstoots aan wat een arts zei, maar de tijden zijn veranderd en dat is maar goed ook. De patiënten beschik ken tegenwoordig over veel meer informatie kanalen. Laatst kreeg ik iemand op mijn spreekuur die een complete uitdraai van een internet-website bij zich had. 'Dokter', zei hij, 'u heeft mij de vorige keer dit en dat ver teld, maar op internet heb ik iets heel anders gelezen'." Huisarts Rob Bruinsma komt ook veel, zo als hij het noemt 'silent second opinions' te gen. „Mensen die bijvoorbeeld op een door deweekse dag met een bepaalde aandoening bij mij geweest zijn, leggen in het weekend dezelfde vraag voor aan de dienstdoende weekendarts. Dat is officieel dan wel geen second opinion, maar komt natuurlijk wel op hetzelfde neer." Als patiënten vragen om de mening van een tweede arts, leidt dat in zeven procent van de gevallen tot een nieuwe prognose omtrent het ziekteverloop, zo blijkt uit het onderzoek van de Rotterdamse Daniël den Hoed Kliniek. In een kwart van de gevallen leidt de herbeoordeling niet tot een andere prognose, maar wel tot een gewijzigde be handeling, bijvoorbeeld het afzien van een operatie. Ook al levert een second opinion in de meeste gevallen geen nieuwe inzichten op, toch is het volgens de onderzoekers in de belevingswereld van veel mensen van grote waarde. Anja van Driel is in elk geval blij dat ze heeft doorgezet. „Een vriendin van me is een paar jaar geleden aan huidkanker overleden en misschien dat ik daarom extra op mijn hoede was. Maar ik neem die artsen niets kwalijk, hoor. Iedereen kan fouten maken. Ik ben alleen blij dat ik het er zelf niet bij heb laten zitten." CORINE VAN ZUTHEM Herma Coumou is arts. Elf jaar geleden opende zij een 'Second Opinion Praktijk' in Amsterdam. Ze ondersteunt patiënten bij het nemen van een beslissing omtrent een voorgestelde behandeling. Coumou: „Veel patiënten vragen zich af in hoever re het advies dat ze van hun behande lend arts gekregen hebben, overeenkomt met de mening van andere artsen." Om antwoord te geven op die vraag duikt Coumou in de medische literatuur, zoekt ze op internet naar informatie en alter natieven en vergelijkt ze de voorgestelde behandeling met procedures in zieken huizen elders in het land. „Eigenlijk zou den huisartsen dat werk moeten doen, maar die hebben daar geen tijd voor. Bo vendien zijn ze vaak niet in staat actuele literatuur door te nemen. Ze leggen zich al gauw neer bij het voorstel van een spe cialist." Patiënten krijgen over het algemeen te weinig consumenteninformatie, vindt Coumou. Als voorbeeld noemt ze het consult van een jonge vrouw die na de negatieve uitslag van een uitstrijkje wordt doorverwezen naar een gynaeco loog. „De specialist stelt voor om een deel van de baarmoedermond te verwij deren. Maar omdat de vrouw een kinder wens heeft en een dergelijke ingreep een zwangerschap zou bemoeilijken, vraagt ze aan mij of er geen andere mogelijkhe den zijn. Ze begint zelf over een laserbe handeling, waar ze iets over gelezen heeft. Later blijkt dat die specialist dat niet genoemd heeft omdat die behande ling niet in zijn ziekenhuis wordt uitge voerd." Overigens waren collega-artsen aanvan kelijk niet ingenomen met Herma's prak tijk. Zo weigerden specialisten van het AMC in Amsterdam mqe te werken aan haar promotieonderzoek omdat ze het gevoel hadden dat Coumou aan hun stoelpoten zaagde. „Ze zijn bang hun machtspositie te verliezen. Maar het is helemaal mijn bedoeling niet om op de stoel van andere artsen te gaan zitten. Ik Arts Herma Coumou heeft 'Second Opinion Praktijk' onderzoek patiënten niet en stel geen diagnose. Ik ondersteun ze slechts bij het innemen van een eigen standpunt. Vaak is de situatie zo complex en ingewikkeld, dat patiënten er niet meer uitkomen, laat staan dat ze zicht hebben op voor- en na delen van een behandeling en mogelijke alternatieven. In feite geef ik hen een snelle cursus hoe ze zo gericht mogelijk hun vragen aan medici kunnen stellen, zodat ze ook een duidelijk antwoord krij gen. Want artsen kunnen, als ze willen, enorm om de hete brij heen draaien. De informatie is vaak zo diffuus dat je niet meer weet wat er aan de hand is, laat staan dat je een goede beslissing kunt nemen. Uit mijn onderzoek is ook geble ken dat naarmate patiënten meer zelf standig en weloverwogen een beslissing kunnen nemen, ze een operatie beter doorstaan en beter verwerken en boven dien sneller herstellen." Haar ervaring is dat artsen zich snel in hun eer aangetast voelen. „Ik kom heel wat grote ego's tegen in de gezondheids zorg. Maar om wie gaat het uiteindelijk? Om de patiënt toch? Het is voor een arts toch ook prettig om open kaart te spe len? Eigenlijk zou je een chirurg gewoon naar zijn werkervaring moeten vragen al vorens je instemt met een operatie. 'Dok ter, mag ik eerst even uw cv zien?' Waar om niet? Daarmee verlaag je toch de risi co's? In de Verenigde Staten is dat heel gebruikelijk en zijn de resultaten die chi rurgen boeken gewoon openbaar. Maar in Nederland ligt dat allemaal ontzettend gevoelig en vinden we zo'n vraag imper tinent. Toch is het van vitaal belang."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53