'Welkom in de hel' ZATERDAG 12 FEBRUARI 2000 Treurnis in Tsjetsjenië Tsjetsjenen in een vluchtelingenkamp bij Karabulak in Ingoesjetië. foto reuters Een gevluchte vrouw protesteert luidkeels tegen de oorlog in Tsjetsjenië bij een grensover gang tussen Tsjetsjenië en Ingoesjetië. foto reuters 'Welkom in de hel, deel twee', luidt de tekst op deze muur in Grozny. foto epa Een jongen tekent een tank en een helicopter om de tijd te doden in het vluchtelingenkamp Karabulak in Ingoesjetië. foto epa en Tsjetsjeense man eet een warm maal nadat Russische soldaten voedsel hebben aangevoerd en n veldkeuken hebben geopend voor burgers in Grozny. foto epa ssische soldaten laten in Grozny de Russische vlag wapperen. De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny heet sinds deze week 'bevrijd' te zijn, maar na de tweede niets en niemand ontziende oorlog in vier jaar tijd is de toch al gehavende stad herschapen in een volledige puinhoop. 'Welkom in de hel, deel II' staat er dan ook op een muur te lezen. Terwijl Russische militairen de vlag van de federatie weer hijsen, wagen achtergebleven inwoners van Grozny zich voor het eerst weer in relatieve veiligheid op straat. De mensen die niet in de opstandige deelrepubliek zijn gebleven, kwamen de afgelopen maanden vooral terecht in het buurstaatje Ingoesjetië, waar ze onder vaak erbarmelijke omstandigheden in vluchtelingenkampen verblijven. Als ze na de 'bevrijding' al zouden willen terugkeren, treffen de vluchtelingen in de meeste gevallen weinig meer aan van wat ze achterlieten. Protest tegen de toestand op de Kaukasus is er intussen bijna niet meer. Moskou heeft na wat voorzichtig Westers gesputter meer dan duidelijk laten weten geen bemoeienis van wie dan ook te dulden. Sterker nog, de 'inmenging in Russische aangelegenheden' lijkt bijna te zijn opgevat als een aansporing om de islamitische opstandelingen nóg harder aan te pakken. Een fotoreportage uit Grozny en de kampen in Ingoesjetië, Een vrouw probeert in een vluchtelingenkamp zonnebloempitten aan de man te brengen. foto epa

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51