Nederlandse economie groeit met vier procent Bellen met 10% korting? Kies zelf uw 10 voordeelnummers. H Binnenland Lekkend dak Yvonne Eleveld moet het allemaal nog zien Onrust en dreiging in kroegleven Roermond Levenslang is ook écht levenslang in Nederland Tbs-deskundigen: Straf opmerkelijk MANENTE LUX-PRESENTATIE BIJ VAN TIL Sr;; van tilViiusMNiu c 12 FEBRUARI 2000 rde misbruikt drie kinderen Een 74-jarige man uit Zuidlaren is aangehouden op ig van seksueel misbruik van drie jonge kinderen ge- jnkele jaren. De kinderen zijn inmiddels rond de tien n komen uit Assen, Zuidlaren en Gasteren. De bejaar- irerd opgepakt na de eerste aangifte, inmiddels liggen ngiften. es zoekt naar compromis Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting pro- comende dagen met de Tweede Kamer een compromis >n over de huurverhogingen in 2000. Remkes zei na af- de ministerraad dat hij dinsdag een brief over de huur- iaar de Tweede Kamer stuurt. Of hij daarin tegemoet de wens van een Kamermeerderheid om de huren dit ddeld met niet meer dan het inflatiepercentage te la- a, is niet bekend. Gistermiddag was Remkes de ge niet PvdA en D66 al begonnen. De staatssecretaris lijkt i de maximale huurverhoging in 2000 te verlagen. Het esloot vorige week tot een percentage van 4,25 pro- [amer vindt 2,2 procent het maximum. met CDA eendagsvlieg' De lente mag dan in de lucht zitten, premier Kok geen vlinders in de buik als hij aan het CDA denkt. Al- ht voor de flirt van PvdA en WD met de christen-de- is behoorlijk overdreven, zei hij gisteren. Om eventu- gevoelens bij het CDA definitief te smoren deed hij de ng op zijn wekelijks persconferentie kortweg af als agsvlieg'. Het CDA was deze week opeens weer in de D-leider Dijkstal prees de christendemocraten voor illing bij het belastingplan en PvdA-fractievoorzitter vas zeer te spreken over de steun van de Eerste-Kamer- n het CDA voor de deeltijdwet. minimabonus TU-studenten udenten in Delft krijgen geen millenniumuitkering van Het gemeentebestuur van die stad heeft de studen- ïrapt van de lijst van inwoners die zo'n bonus krijgen, inden burgemeester en wethouders dat studenten wel irking moesten komen voor de extra uitkering, maar de eraad vindt van niet. ,,Zij zullen waarschijnlijk niet heel lat inkomensniveau blijven", zegt een gemeentewoord- In Delft wonen 7200 studenten. }it moet rijbewijs inleveren' Tegen een 35-jarige politieagent uit het Drentse [gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam 140 uur plening en een rijontzegging van een jaar geëist. De in 1998 in Odijk betrokken bij een dodelijk ongeval gn achtervolging. De agent achtervolgde een man die gn overval had gepleegd. In Odijk botste hij op een au- kt uit Wijk bij Duurstede, die daarbij om het leven etuigen verklaarden dat de surveillanceauto geen lit voerde tijdens de achtervolging. De agent en zijn bij estrijden dit. Zij zeggen dat alleen de sirene uitgescha- fom de overvaller niet nog zenuwachtiger te maken, et ongeval stond dit zwaailicht echter uit. De korpslei- t zich achter de agent op. a alows vernield uit verveling >rp_ï De politie heeft zes jongens uit het Noord-Hol- dianadorp aangehouden omdat ze uit verveling vakan- ilows in hun woonplaats hadden vernield. De politie jongens verantwoordelijk voor vijftig delicten. Van en- intiehuisjes sloegen zij de complete inventaris aan spoten ketchup op de muren, stichtten brand en hakenkruizen aan. Ook stal de groep diverse goede- hadigde ze auto's en gooide ze ruiten in. Een aantal goederen is bij de jeugdige criminelen teruggevonden. doodgestoken in Maastricht r jhlï In Maastricht is gistermiddag een hond doodgesto- r de eigenaar van een ander hondje. Bij het uitlaten van dje stoorde hij zich aan het gedrag van een andere, gro- d. In een hondenlosloopgebied bij de Stadionweg hield opende grote dier het kleinere hondje onder zich in be- l/Vaarmee de man de hond te lijf ging, is niet duidelijk. iaL .ux model Catalpa ifwr/e zitmeubelen volgens de beste f-traditiePerfecte trgonomie, subtiele details. In diverse uitvoeringen. Ef in ANP Algemeen Nederlands Persbure. GPO Geassocieerde Pers Diensten Verzet tegen lage melkprijs breidt zich uit den haag anp Het verzet tegen de stunt-melk prijzen bij supermarkten groeit. Een aantal organisaties heeft zich aangesloten bij een recent pleidooi van de stichting Na tuur en Milieu tegen de lage prijzen. Het gaat om de Dieren bescherming, vakcentrale FNV, boerenorganisatie LTO-Neder- land, Milieudefensie, platform Biologica, Waterpakt en het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). Samen vragen ze het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) om een eind te maken aan de melk prijs-oorlog tussen supermark ten. Alleen door hogere zuivel- prijzen kunnen boeren in mi lieu en dierenwelzijn investe ren, menen de instanties. De meeste supers verlaagden hun melkprijs onlangs met twintig cent per liter. Volgens Natuur en Milieu kost een mi lieu- en diervriendelijker pro ductie echter juist tien tot vijf tien cent méér. Volgens een woordvoerster van Natuur en Milieu bespaart een doorsnee gezin door de lage melkprijs een rijksdaalder per week. Voorspelling CPB overtreft verwachtingen De economische groei zal dit jaar alle verwachtingen overtreffen. Het Centraal Planbureau (CPB) gaat in de nieuwste rapportage van het kabinet uit van een groei van vier procent, nadat in december voor dit jaar nog 3,25 procent werd voorspeld. Voor het kabinet, dat bij het regeerakkoord uitging van een gemiddelde groei van 2,25 procent in deze kabinetsperiode, betekent dit dat er miljarden meer te verdelen zijn. Voor volgend jaar gaat het CPB nu uit van een groei van 3,25 procent. rekening geen rekening mee ge houden dat ook de salarissen meer zullen stijgen dan ver wacht. Dat zal dus de uitgaven van het Rijk weer wat vergroten. Voor volgend jaar komt het CPB uit op 2,5 miljard aan min der uitgaven en tien miljard aan extra inkomsten. De Nederlan ders gaan er dan fors in de por temonnee op vooruit, omdat dan ook al zes miljard minder aan belasting hoeft te worden den haag anp Het CPB maakte de berekenin gen omdat het kabinet gaat ver gaderen over de voorjaarsnota. De onverwacht grote groei van de economie betekent dat het kabinet dit jaar 7,5 miljard gul den meer aan belastingen ont vangt dan voorzien én het Rijk hoeft 3,5 miljard minder uit te geven aan onder meer uitkerin gen. Het CPB heeft er bij die be- betaald als gevolg van het be lastingplan. Het financierings overschot zal dit jaar uitkomen op een procent en volgend jaar op 0,3 procent. De staatsschuld zal afnemen van zo'n 63 pro cent van het bruto nationaal product nu, naar 55 procent volgend jaar. Deze cijfers zijn koren op de molen van de PvdA. De sociaal democraten willen extra inves teren, maar coalitiegenoot WD vindt het belangrijker de staats schuld terug te dringen. Finan cieel specialist Crone van de PvdA doet dan ook een beroep op de WD om extra geld uit te trekken voor zorg, onderwijs, milieu en infrastructuur. De PvdA wil bovendien extra geld storten in het AOW-spaarfonds, dat de grote kosten van de ver grijzing in de toekomst moet opvangen. Het geld dat daarin piershil Terwijl de gemeente Rotterdam gaat onderzoeken of de Hoeksche Waard niet kan worden ingelijfd bij de regio, gaat het dorpsleven in Piershil gewoon door. Het dak van de dorpsmolen uit 1848 wordt gerestaureerd omdat het lekt. Het restaureren van molens is nog een van de weinige overgebleven puur ambachtelijke beroepen die Nederland rijk is. Iedere zaterdag kunnen mensen in Piershil een kijkje nemen bij een ander oud ambacht: het malen van meel in de molen. foto wfa guido benschop 'In hoger beroep kan van alles gebeuren „Het had slechter gekund", is de nuchtere reactie van Yvonne Eleveld. op het vonnis dat de rechter gistermorgen wees. Die veroordeelde de moordenaar en verkrachter van haar dochter Chanel-Naomi tot levenslang. Rustig had ze het aangehoord. „Ik hoorde dat ik yes geroepen zou hebben, dat is helemaal niet waar. Mijn broer, die riep dat." Eleveld heeft ook nog niet het gevoel dat ze alles kan afsluiten, omdat de advocaat van de moordenaar heeft aangekon digd in hoger beroep te gaan. „Met dat gedoe zijn we zo maar weer een jaar verder." Met een bitter lachje: „Het Nederlandse recht werkt wel, maar niet snel." Voor Yvonne Eleveld is het een wrang succes. Blij kan ze er ook niet echt om zijn, maar ze heeft ergens diep van binnen wel het gevoel dat er gerechtig heid is geschied. En dat gevoel heeft ze heel lang niet gehad. Want waarom duurde het zo lang voordat ze Chanel- Naomi vonden? Waarom liep die man nog zolang vrij rond? Ze werd er zo langzamerhand bijna pa ranoia van, vond Nederland een onveilig land om te wonen. Dit vonnis draagt een heel klein beetje bij aan haar vertrouwen in de rechtsstaat. „Dit is de hoogste straf, heb ik gehoord. Ia, dat mag van mij, natuurlijk. Weg met die man." Maar ze Moeder Yvonne Eleveld (links) poseert met haar broer en zussen voor het gerechtsgebouw waar even later de moordenaar van haar kind le venslang zal krijgen. foto gpd bert jippes houdt een slag om de arm „In hoger beroep kan er nog van al les gebeuren." Telefoontjes en steunbetui gingen bleven uit, de dag van wordt gestort, wordt in minde ring gebracht op de staats schuld. De kleinste coalitiepartij D66 lijkt een middenweg te bewan delen. Ook D66 vindt dat er meer geld naar de staatsschuld moet gaan. Deze moet versneld worden afgelost, aldus D66'er Bakker. Daarnaast moet er ech ter ook extra geïnvesteerd wor den in onderwijs, zorg en het milieu. Overigens verwacht Bakker niet dat dit tot proble men zal leiden binnen de coali tie. „Het is een luxe-probleem, hier komen wij wel uit." De WD kon gisteravond nog niet inhoudelijk op de cijfers reage ren. In een eerste reactie noe men de liberalen de nieuwste rapportage van het CPB „ver heugend". School vervangt alle leraren na ontuchtdrama leeuwarden Basisschool de Trochfeart in Sexbierum krijgt een nieuwe naam en een nieuw onderwijsteam om een nieuwe start te maken na het ontuchtdrama drie jaar geleden. De ouders en het onderwijsteam zijn ak koord met de plannen. In 1997 deed een aantal ex- leerlingen aangifte van mis bruik door de toenmalige directeur. Deze man is in 1998 veroordeeld voor on tucht met acht jongens. De school heeft sinds die tijd geprobeerd een nieuwe start te maken, maar dat is niet gelukt. „Er bleven ver wijten komen. Ouders die van andere onderwijzers niet konden begrijpen dat ze nooit iets in de gaten hadden gehad", aldus woordvoerder Cobben van de gemeente, het bestuur van de openbare school. De huidige docenten gaan op zoek naar een andere werkgever. roermond anp Marokkaanse jongeren geweigerd in cafe' mijden. Velen wijken voor hun vertier uit naar het naburige dorp Echt. De jongeren vrezen dat de Marokkanen in de dood van een Marokkaanse jongen dinsdagavond aanleiding zien rotzooi te gaan trappen in de Roermondse binnenstad. Burgemeester Kaiser heeft ie dereen opgeroepen deel te ne men aan een vreedzame stille tocht dinsdagavond om half zes ternagedachtenis aan het slachtoffer van de steekpartij af gelopen dinsdag. De deelne mers lopen van het gemeen schapshuis in de wijk het Veld naar het jongerencentrum De Bliksem op De Donderberg, waar de zestienjarige jongen neergestoken werd. In beide wijken wonen veel allochtonen. De dader is van Antilliaanse afkomst. Hij meldde zich bij de politie nadat die hem te ver staan had gegeven dat hij zon der politiebescherming voor zijn leven moest vrezen. Ge vreesd wordt dat het geweld tussen beide groepen weer zal oplaaien. In het afgelopen voorjaar leidde dat tot massale vechtpartijen tussen beide be volkingsgroepen in de wijk het Veld. Op de Veldstraat, het uitgaans centrum in Roermond, is het gistermiddag onrustig geweest. Groepen Marokkaanse jonge ren namen een dreigende hou ding aan, nadat een aantal van hen de toegang was geweigerd tot café La Cave. Volgens ooggetuigen was de groep Marokkaanse jongeren eerst gefouilleerd door de por tiers en werd hen vervolgens de toegang ontzegd. Daarop verza melde zich een groep voor het café, die toegang eiste. De kroegbaas sloot zijn café en ver zocht de gasten die binnen wa ren naar achteren te lopen om dat hij bang was dat er zou wórden geschoten. Na een tijd je Vertrok de groep en stroom den de cafébezoekers opge lucht naar buiten. Een half uur later keerden de Marokkanen terug, leuzen in hun eigen taal scanderend. Na gesprekken met enkele agenten vertrok de groep weer. De politie hield zich verder opvallend afzijdig. Veel jongeren durven niet meer naar de Veldstraat. Zij zei den dit uitgaanscentrum het komende weekeinde te zullen het vonnis. „Alleen de mensen op straat, daar kon ik het aan merken. Dat ze het gehoord hadden, allemaal. Ik werd weer lang aangestaard." straf zal reageren. Het gaat om de vraag of voortzetting van de straf nog in een redelijke ver houding staat tot het gepleegde delict. Het is in ieder geval nooit een automatisme, benadrukt een woordvoerder van het ministe rie van Justitie. „Het blijft een gunst." Het Openbaar Ministe rie (OM) en de rechterlijke macht adviseren altijd in zulke zaken. Op dit moment zitten volgens gegevens van het Justi tie elf mensen in Nederland een levenslange straf uit. Stolwijk verwacht niet dat zij gratie zul len krijgen, mochten ze daarom vragen. „Ze zullen in die justiti ële inrichtingen doodgaan", al dus de hoogleraar. Het laatste gratieverzoek dat in Nederland is ingewilligd, stamt uit 1986. De man in kwestie was veroordeeld tot le venslang. Hij kwam na twintig jaar vrij. amsterdam anp Een levenslange gevangenis straf betekent ook in Nederland dat een veroordeelde de rest van zijn leven achter de tralies slijt. Het is een wijdverbreid misverstand dat levenslang in feite twintig jaar opsluiting be tekent, zegt hoogleraar straf recht Stolwijk van de Universi teit van Amsterdam. Ook pers rechter Van Veen benadrukte dat gisteren in Assen, onmid dellijk na het uitspreken van het vonnis. Volgens Stolwijk komt het misverstand voort uit de wette lijke mogelijkheid om een le venslange vrijheidsstraf via gra tie om te laten zetten in twintig jaar. Wanneer iemand een gra tieverzoek indient, wordt onder meer beoordeeld hoe lang gele den het delict is gepleegd, wat de aard was en hoe de maat schappij op omzetting van de assen gea meulema jn volledigheid is de Leolux-presentatie bij Van Til nagenoeg uniek. o(| designcentrum showen wij op een aparte afdeling letterlijk alle uit deze bijzondere topcollectie. Van klassieke en bekroonde Jdellen tot primeurs en exclusieve specials. Uit zo'n compleet is het goed kiezen. Ook üw favoriete Leolux staat bij Van Til. Openingstijden DESIGNCENTRUM „Een opvallende uitspraak", zegt psychiater Niemantsverdriet van de Henri van der Hoe- venkliniek in Utrecht. „Opmerkelijk", zegt hoogleraar seksuologie Frenken van het Nisso. Beide deskundigen zijn verbaasd over het le venslang dat de rechtbank in Assen de moorde naar van Chanel-Naomi Eleveld oplegde. „De straf is zeer extreem. Levenslang komt in het Nederlandse strafrecht nauwelijks voor", zegt Niemantsverdriet. De Van der Hoevenkliniek be handelt seksueel delinquenten die tbs hebben gekregen. Vraag is of de Assenaar gebaat is bij een therapeutische behandeling. Het Pieter Baan Centrum concludeerde-dat de man een ernstige persoonlijkheidsstoornis heeft. „Dat is niet te zeggen", zegt Niemantsverdriet. „Bij een veroor deling tot tbs gaat het niet om het persoonlijke belang van het slachtoffer. Het gaat om de be scherming van de maatschappij. Iemand wordt tijdelijk uit de samenleving gehaald. Tbs is niet bedoeld voor het welzijn van de gevangene, hoe wel dat een neveneffect kan zijn." Gezien de stoornis had Frenken naast een ge vangenisstraf zeker tbs verwacht. „Het Pieter Baan Centrum vond hem verminderd toereke ningsvatbaar. De verdachte zou een gigantische verlatingsangst hebben en zo tot zijn misdaden komen. Een tbs-straf was daarom te verwachten geweest." Nu de rechter heeft geoordeeld dat de moord op het 7-jarige meisje zo ernstig is dat hij niet meer terug moet keren in de samenleving, heeft tbs ook geen zin. Tbs is altijd gericht op te rugkeer in de samenleving. „Het delict vroeg om een streng antwoord van justitie", zegt Frenken. „Het misdrijf reikte verder dan Assen. De moord op Chanel- Naomi deed mensen denken aan Dutroux. De rechtbank vindt blijkbaar dat hij een onaanvaardbaar groot gevaar voor de maatschappij is." Het Pieter Baan Centrum wil geen commen taar geven op de uitspraak van de Asser recht bank. Toch is het uitzonderlijk dat het advies van het onderzoekscentrum - de man zou met een langdurige tbs behandeld kunnen worden - niet wordt opgevolgd. In negen van de tien gevallen volgt de rechter het advies van het Utrechtse centrum. Met VoordeclNummcrs Nederland belt i Nederland 10 favoriete telefoonnummers bin: 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0' en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratickosi 129 Bel nu gratis de Zelf ServiceLijn 0800-0429. k n

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3