TV Kinderwinkelcentrum in ridderstij HEER Hek is van de dam met pokémon I Publieke bestel niet gered Onderzoek naar themap 'Sjakie en de chocoladefa ZATERDAG 12 FEBRUARI 2000 A A De VARA blijft in het publieke bestel, maar daarmee is het publie ke bestel allerminst gered. Dat moet de belangrijkste conclusie zijn van de oriëntatie van de omroepvereniging op de mogelijkheden om in een private omgeving verder te gaan en van de politieke en Hilversumse reacties daarop. Het onderzoek van de VARA is im mers geen incident. De meerderheid van de omroepverenigingen heeft in het verleden soortgelijke onderzoeken uitgevoerd en dat is natuurlijk niet voor niets. Het publieke bestel heeft de trekken aangenomen van een gele- genheidsverbond waarin omroepbesturen en programmamakers zich niet goed meer thuisvoelen. De conclusie dringt zich op dat dit bestel zijn langste tijd heeft gehad en dat de reddingspogingen van politiek Den Haag in Hilversum worden ervaren als een be knotting van herkenbaarheid en creativiteit. Aan de zorgen die daarover bij vrijwel alle omroepen leven, heeft de VARA een stem gegeven. Omdat de VARA gezien haar traditie een kritische houding aanneemt tegenover de markt en omdat de VARA de best bekeken programma's van het publieke bestel maakt, baarde deze stap meer opzien dan toen bijvoorbeeld de KRO, de AVRO of de VPRO hetzelfde deden. Dat verklaart ook waarom hier en daar discussie is ontstaan over de toekomst van het leiderschap van voorzitter/directeur Vera Keur. Niets wijst er echter op dat ze in het inmiddels afgesloten proces fouten heeft gemaakt. Integendeel, de oriëntatie was ver standig en die heeft ze voor zover bekend ook degelijk uitgevoerd. Ze heeft hooguit in de laatste fase haar hand overspeeld in een po ging alsnog binnen het bestel meer ruimte te krijgen. Veel belangrijker dan dat is echter dat er een bestel blijft bestaan, waarvan het draagvlak per dag afbrokkelt en dat de politiek zich als nimmer tevoren met de Hilversumse programmering bemoeit. Dat is alarmerend, vooral omdat daar in en rond Den Haag nau welijks tegen wordt geprotesteerd. Sjonnie gevangen en gekooid De inwoners van Rijssen kun nen opgelucht ademhalen; de 'gevaarlijke' tamme kauw Sjon nie is gevangen en voert geen duikvluchten meer uit boven de hoofden van de inwoners. Een inwoner van Rijssen heeft de vogel met een schepnet gevan gen. Het dier is ondergebracht bij de plaatselijke Dierenbe scherming. Daar krijgt Sjonnie een heropvoeding. De mede werkers van de Dierenbescher ming willen dat hij weer verwil dert, waardoor hij weer voor zichzelf kan zorgen zonder de Rijssense burgers lastig te val len. Een week geleden werd de klopjacht op Sjonnie geopend, nadat een 14-jarig meisje met haar fiets bijna onder een auto terecht was gekomen. De Rijssense raakte zo in paniek dat ze met haar fiets al slinge rend de aanvaller van zich wil de afschudden. Dat werd haar bijna fataal. Morgen overal regen Volgens het KNMI is het Saha- razand, dat afgelopen vrijdag avond ramen en auto's bevuil de, helemaal afkomstig uit Mauritanië. Daar waren aan het einde van januari stofstormen actief die het zand tot boven de Atlantische Oceaan hebben verplaatst. Vervolgens is het geelbruine zand westelijk van Madeira langs naar het noor den getrokken en met een krachtige zuidwestelijke stro ming via het zuiden van Enge land bij ons uit de lucht 'gewas sen'. Het ging trouwens om heel fijn en kleverig stof. De zwaarste deeltjes waren al bo ven de Oceaan uit de atmosfeer geregend. Het KNMI bericht ook dat het begin van februari de op twee na zachtste sedert 1900 is ge worden. De gemiddelde tempe ratuur in De Bilt bedroeg 7,5 te gen normaal 3,2 graad. Zachter was het alleen in 1990 en 1957. Na het fraaie weer van gisteren draait het vandaag helaas weer om regen. In de loop van de ochtend bereikt de regen het kustgebied en rond het mid daguur regent het overal. Later op de middag én vanavond zijn er enkele opklaringen afgewis seld door een bui. De tempera tuur komt uit op maximaal 7 DrakenNest in Amersfoort speciaal gericht op jonge consument Het eerste kinderwinkelcentrum van Nederland opent komend najaar zijn deuren in de Amersfoortse bin nenstad. De winkels, horeca en dienstverleners in het DrakenNest zijn speciaal gericht op de jonge consu ment. Dus lage toonbanken, deurknoppen op kinderooghoogte en de kapper knipt enkel kleintjes. Natuur lijk mogen die klantjes intussen een videofilm bekijken. Pauline en Eef: een paar apart Het was geen Teleac, ook geen RVU en toch was het educatieve tele visie van een zeldzaam soort. Maandagavond, Nederland 1, NOS- journaal. Oud-nieuwslezer helpt oud-collega aan een quootje. Wim Kok is in Brühl, waar een dag eerder een trein met ook Neder landse passagiers uit de rails is gelopen. Hoe zeggen de Engelsen dat ook weerzo mooiEen ideale gelegenheid om plaatjes te schieten van een nors politicus die verlegen zit om een menselijk gezicht. De camera laat een gebouw zien met met een deur die openstaat en toegang geeft tot de menigte buiten. We zien Eef Brouwers in de deuropening verschijnen, het veelbesproken opperhoofd van de Rijksverlovingsdienst, voetbaltrainers-regenjas aan, bezorgd gecon- centeerde blik en daarachter een glimp van onze minister-presi dent. En dan gebeurt het. Brouwers knipt met zijn vingers, maakt een kort, maar heftig gebaar met zijn arm en sist zacht, maar beslist: Pauline! In beeld verschijnt de rug van Journaalveterane Pauline Broekema. De camera zoekt over haar schouder Wim Kok, die in middels achter Brouwers vandaan is gekomen en de vraag hoort stellen: „Meneer Kok, wat vindt u van de kritiek op de skivakantie van de koningin?" De minister-president, als door een adder gebe ten, blaft haar toe: „Oh nee, daar gaan we het nu helemaal niet over hebben", en beent nog hoorbaar mopperend uit beeld: „Die gaat hier een beetje over de koningin beginnen!" Iedereen tevreden, het poldermodel in optima forma. Pauline heeft een onderwerp: „Premier wil niet reageren op konin gin." Wim heeft z'n zin: „Ik ben gezien. Eef bemiddelt: „Sorry Wim, ik wist niet wat zeging vragen." Beatrix verzucht: „De leugen regeert, wat een tuig. En Wil zag het en dacht: Het is weer één pot nat. Het klinkt typisch Amerikaans, een winkelcentrum voor kinde ren. Toch zijn gethematiseerde centra 'de trend van de toe komst', zegt projectleider G. Jansen van bouwbedrijf Heilij- gers, de eigenaar en beheerder van het woon/winkelproject. „Mensen willen minder spullen 'ophalen' in winkels, ze willen 'funshoppen'. Dit is het eerste kinderwinkelcentrum van Ne derland, maar zeker niet het laatste. Verschillende project ontwikkelaars hebben inmid dels interesse getoond in deze formule." Welke ondernemingen in de twaalf winkels op het Mooier- plein komen, is nog niet be kend. Op dit moment voert de eigenaar gesprekken met po tentiële huurders. De gedach ten gaan uit naar speelgoedza ken, een kinderkapper, kinder kledingwinkels, kinderschoe nenzaak, kinderboekenwinkel en een cd-zaak voor kids. Ook een soort 'kinder-VW' behoort tot de mogelijkheden, met in formatie over op kinderen ge richte attracties en evenemen ten in de regio. Het DrakenNest richt zich op de ongeveer zestigduizend kin deren tussen de nul en twaalf jaar die in Amersfoort en direct omliggende gemeenten wonen, aldus de projectleider. Jansen streeft naar een mix van origi nele speciaalzaken. ,Aan twaalf speelgoedwinkels hebben we niets, de kracht zit in een geva rieerd aanbod. Bovendien, een schoenenwinkel moet niet al leen kleine schoentjes verko pen, maar ook een kindvrien delijke uitstraling hebben." „Kinderen moeten als het ware hun ouders naar de winkels toetrekken, want die doen de aankoop. Kinderen moeten er veel plezier hebben." Op het plein komen twee interactieve objecten te staan, een soort rid- ,es2 Kinderwinkelcentrum het DrakenNest opent komend najaar zijn deuren voor kinderen van nul tot twaalf jaar. derfiguren. De één spuit water, bij de anderen kunnen de uk- kies geluiden oproepen. Jansen: „Maar het wordt geen kermis op straat, het wordt feest -in de winkels." De Amersfoortste architect Ber ry Dillen heeft bij zijn ontwerp rekening gehouden met de om ringende eeuwenoude monu menten. Het Mooierplein be vindt zich in één van de oudste stukjes Amersfoort. De bouw van de winkels en de 32 boven- gelegen woningen in een soort 'ridderstijl' vordert gestaag. Kleine raampjes en torens (de hoogste wordt twaalf meter) versterken die'uitstraling. Voor heen was dit gebied in gebruik als parkeerterrein, met een troosteloze aanblik. Op de gevel bij de ingang aan de Korte Gracht komt een drakenkop. Bij de andere ingang, aial< Scherbierstraat kon Aan deze vuurspuw centrum zijn naam. ,iar dow ANNEMARIE DE JONG graden en aan de kust staat eni ge tijd een harde tot stormach tige zuidwestenwind. Later ruimt de wind naar het westen en neemt iets in kracht af. Morgen regent het vooral 's ochtends, daarna enkele opkla ringen maar ook een buien kans. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering en de wind is aan zeè opnieuw krachtig tot hard uit het wes ten tot noordwesten. Na het weekeinde blijft het aanhou- y dend wisselvallig en vrij zacht met van tijd tot tijd veel wind. Gisteren een uitmun- tende dag met aan zee de hele dag zon (elders enkele sta pelwolken) en maxi mumtemperaturen tot ruim 8 graden. De invloed van het rela tief koude (maar voor de tijd van het jaar nog altijd te warme!) zeewater is goed te merken aan de verschillen tussen de maxima vlak aan zee en verder het land op. Bloemen- daal kwam uit op 7,3, Valkenburg 7,8 en Schiphol 8,0 graad. De uitgever kan de vraag niet aan, speelgoedwinkeliers spre ken van „enorme schaarste" en in Den Haag werd woensdag middag een achtjarig jongetje met geweld van zijn pokémon- kaarten beroofd. En de poké- monrage is nog niet eens op zijn hoogtepunt. Pas over twee weken komen de eerste Neder landstalige kaarten. Speelgoedbazar De Kwappen- berg in Den Haag zit met smart te wachten op een nieuwe zen ding kaarten. „Ze zijn waanzin nig schaars", zegt een woord voerder van de winkel. Concur rent Speelboom in dezelfde stad wil niet op de kaarten wachten en reist naar Weesp om ze op te halen. Gistermid dag werd daar bij distributeur 999 Games een zending van on geveer vijf miljoen kaarten afge leverd, de eerste levering van dit jaar. De pokémonrage ontstond in 1996 in Japan met een TV-serie geënt op de gewelddadige mangafilms. Daarna volgden computerspelletjes en het kaartspel. De kaartspelers, in de leeftijd van zes tot veertien, kruipen in de huid van 'trai ners' die op jacht gaan naar pocket monsters, de zoge noemde pokémons. Met kaar- tencombinaties kunnen de trai ners de fantasiediertjes betove ren en vangen. In oktober werden de eerste - Engelstalige - kaarten in Neder land geïntroduceerd, en sinds dien is het hek van de dam. „Telkens als we leveren, zijn de winkels in drie, vier dagen door hun voorraad heen", zegt di recteur M. Bruinsma van 999 Games. Dat probleem moet binnenkort verhol pen zijn, als de pro ductiecapaciteit is uitgebreid. Inmiddels zijn in Nederland ongeveer tien miljoen kaarten in omloop. Op 24 fe bruari komt de eer ste Nederlandstalige editie van de poké- monkaarten op de markt, in een oplage van enkele tientallen miljoenen. Bruinsma: „Nu heb ben de kinderen de kaarten 'voor de heb' omdat ze de spelaan wijzingen niet kunnen lezen, straks gaan ze het spelen. Dan gaan ze ook sparen en rui len." Volgens de dis tributeur is het een leerzaam spel, waar- in strategie en tac- b tiek een belangrijke fÉ| I rol spelen. „Er zitten j ook elementen van igt-geweld in maar het is minder geweldda dig dan bijvoorbeeld de Power Rangers." Bruinsma verwacht niet dat het sparen en ruilen problemen zal opleveren, zoals woensdagmid dag, toen in Den Haag een achtjarig jongetje werd beroofd van zijn pokémonkaarten. Twee oudere jongens sloegen het ventje van zijn fiets en gingen er vervolgens met de kaarten vandoor. De kaarten hadden een waarde van ongeveer 85 gulden. Bruinsma vreest ook niet voor excessen als er later zeldzame kaarten worden uitgegeven, die veel geld waard zijn. Hij wijst op de Verenigde Staten, waar volgens de distributeur vijftien miljoen kinderen het spel spe len, vijftig miljoen de kaarten verzamelen en de zeldzame kaarten allang in omloop zijn. „Daar hoor je toch ook niets van?" Op de Haagsche schoolvereni ging heeft het eerste incident zich al voorgedaan. Daar moest de leiding optreden bij een ru zie over een mislukte ruil. Als de kaarten nog een keer tot problemen leiden, worden ze verboden, zegt een woordvoer ster. Bij basisschool De Baan breker speelt het „een beetje." „We worden er nog niet gek van, zoals destijds met de flip- po's", zegt een woordvoerster. „Die hebben we op een gege ven moment gewoon verboden. Het is eigenlijk net zoals vroe ger met knikkers. Als daarover ruzie was, werden ze ook inge nomen." Zaanstad verleent een financië le bijdrage van 35.000 gulden voor een haalbaarheidsonder zoek naar de realisering van het themapark 'Sjakie en de choco ladefabriek' in deze gemeente. De nieuwe attractie betreft een Chocoladefabriek waarin plaats is voor entertainment, horeca en historie. De attractie is geïnspireerd op het gelijknamige boek van Roald Dahl. Bezoekers wanen zich in een fabriek uit het jaar 1880, waarin gewerkt werd on der erbarmelijke arbeidsom standigheden. „Grote koperen potten staan vol met dampende en borrelende chocolade en er staan oude machines", zegt ini tiatiefnemer M. Rubinstein van de stichting 'De Chocoladefa briek'. Het 'is de bedoeling dat bezoe kers in de fabriek het gehele jor ld productieproces vai kunnen zien. In een bouwen kas worden J nen geteeld. Het nu licht de historie van u dustrie en er komt o kei waar vele soortei kunnen worden gep Volgens Rubinstein! een goede locatie, a Nederlandse cacao-l grotendeels in dezef vestigd. In het haal» onderzoek wordt bel attractie in de oudef briek kan worden g dat er nieuwe fabriej worden gebouwd. 1 draagt de helft bij v gulden. De overige Ij neemt de stichting tl rekening. MENSELIJK Living heil Een paar stukje over een kapotte stofzuiger. Een bolletje dat in een gaatje moest passen was stuk. Volgens mijn vrouw was er in de buurt van de Haar lemse Botermarkt een winkel waar je nieu we bolletjes kon kopen. Ik citeer even uit dat stukje: „..Ik moet er altijd op uit voor die lullige klusjes. Ik naar Haarlem. Bo termarkt. Hoek om, nog een hoek om. En jawel die zaak stond er. - Een paar dagen na de publicatie van de- ze column kreeg ik een aardig briefje van mevrouw E.N. Wykhuizen uit Heemstede. Ze schreef dat het stukje haar had aange sproken en ze vroeg om het adres van de bolletjeswinkel. Nu moet niet alles dat in columns staat let terlijk worden genomen. De feiten worden wel eens geplooid naar de eisen van je ver haal Een verre vriend wordt een oom, Gel derland verandert in de Ardennen en de lente verschuift naar de herfst. Alles tot meerder eer en glorie van je stukje. Eigenlijk klopt alles in mijn columns behalve de feiten. In dat stofzui- gerverhaal klopte één ding niet: de tijd. Die el lende met dat niet passende bolletje is mij niet onlangs overkomen maarzo'n zes jaar geleden. JOOST PRINSEN Dus ik wist niet meer waar die winkel was. Ik raad pleegde mijn vrouw. Volgens haar moest ik op de Bo termarkt met mijn rug naar Ven D gaan staan, het plein oversteken en dan of rechtdoor of links af Maar zeker niet rechts af want dan liep ik naar de parkeer garage en daar was het in ieder geval niet. Ik naar Haarlem. Auto op de Botermarkt geparkeerd. Straatje recht door ingelopen en straatje links af: geen stofzuigerwinkel. Stiekem richting parkeergarage gelo pen want mijn vrouw wijst de weg altijd verkeerd: geen winkel. Auto gepakt en nog even al die steegjes af gereden: niets. In de Gierstraat durfde ik niet verder met de auto. Te veel volk en nauwelijks stoep. Auto even geparkeerd op een hoekje, Gierstraat afgelopen, niets gevonden, dus terug naar de auto. Toen ik het stille zijstraatje weer wilde inrijden, bleek dat geblok keerd door een paaltje dat midden op straat uit de grond was verrezen. Ik stapvoets met de auto de Gierstraat in: paaltjes aan weerszijden. Grote Hout straat in richtingRaamvest: paaltje. Keren en terug richting V en D: paaltje. Met een praatpaal ernaast. Om hulp gevraagd. Ik weet wel dat ik in telegramstijl aan het schrijven ben maar ik word langzaam weer te driftig voor geoliede zinnen. ,,U magna elven daar niet komen met de auto", zei de praatpaaldame. „Maar ik sta er", zei ik. „Ik stuur wel iemand", zei ze zuchtend. Burgemeester RUTTEN van Breda heeft de eerste negen Bredase ba by's van deze eeuw symbolisch een boom voor het Ooievaarsbos aan geboden. Hij deed dat in de vorm van een bonsaiboompje met oor konde. De echte bomen voor het nieuw aan te leggen bos worden dit voorjaar geplant op een gebied van een kleine anderhalve hectare in het zuiden van Breda. Alle baby's die dit jaar in Breda worden gebo- Het wachten begon. Ik wist niet wie ik me bij die ie mand voor moest stellen. Dus ik bleef braaf in de auto. In Amsterdam zou ik een lijdzaam voorwerp van spot en hoon zijn geworden („Hé Erik, ben je verhuisd?"), maar Haarlemmers zijn keurige mensen. Ze liepen straal langs paal en auto alsof die twee al jaren daar staan in de Grote Houtstraat. Ik intussen begon me da nig op te vreten. Afspraken dreigden de mist in te gaan en aan de beloofde iemand begon ik te twijfelen. Ik moest denken aan al die spookverhalen waarin de rei ziger aankomt op een vreedzame plek waar hij echter niet meer uit weg kan komen. Living Heil. Het cen trum van Haarlem veranderde langzaam in Hotel Ca- lifornië: „You can check out any time you like/ but you can neirer leave.Ik begon de vriendelijke mevrouw Wykhuizen te vervloeken alsmede mijn eigen vriende lijkheid. Eindelijk kwamen er twee agenten: „Helaas, helaas wij moeten u bekeuren. Negentig gidden.Zelden zo tevre den geweest met een bekeuring. Ik sputterde nog wat tegen voor de vorm maar ik was allang blij dat ik weg kon. Beste mevrouw Wykhuizen. Ergens in de buurt van de Botermarkt is een stofzuigerwinkel waar ze bolletjes verkopen. Zoekt u eens in die buurt. En laat de auto thuis. Vriendelijke groeten. ren, krijgen een booi vaarsbos. Naar verwal dat ongeveer 3500. Ir den inheemse bomen zoals elzen, wilgen eni der komt een aantal w bomen naar het ooieva dat ze op hun huidige! wijken voorde aanlegi snelheidslijn. Steeds meer Britse bo ken een aromatherapil jj stress en spanning bij tegen te gaan. Zij denk S3 makken die de koeieni derne melkmachinest beste te kunnen tegen X een kalmerende behan de uiers met een geurij i gebruikelijke indringer een boerderij wordt nu mengd met de rustgev; w van lavendel, eucalypti H urn en Perzische roos.' rgc arts van de GEZONDH! DIENST VOOR DIERE! ter is deze methode in nog niet bekend. Wel s boeren sinds een aanta 'I spenen van hun koeien il soort mintzalf om uie- i tegen te gaan. De pijnt I king van de uier is in N meest voorkomende zie deren. De uierontstekir Jn sector jaarlijks 200 tot d joen gulden. Zo moetc en een koe die tegen deze m behandeld, worden we: ;ht Een boer toont zich in! krant erg tevreden ove' deling met de geurend; beginnen de uiers van' n, de eerste tekenen van ff direct te masseren. De1 nieten ervan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2