MONT TREMBLANT Toerisme skiën in een kerstkaart skiën JAC 12 FEBRUARI 2000 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN FEITEN CIJFERS w igging: 120 kilometer vanaf Mon- éal in de bergketen de Lauren- n ',j kigebied: lot 914 meter hoog, 650 W. ïeter hoogteverschil, antal liften: 11. antal skipistes: 77 (langste piste km). Voor snowboarders een half- ipe en twee funparks. 43 kipas: zes dagen volwassene ca. m 75 gulden; 13-17 jr en 65+ca. 275 6-12 jr. ca. 165 gulden. kiles: 4 dagen ca. 275 gulden. ve luur ski's en schoenen: 6 dagen xs ranafca. 195 gulden. luur snowboard: 6 dagen vanaf a. 265 gulden, Seizoen: half november tot mei. Taal: Frans en Engels, leis: De enige Nederlandse tour- iperator met reizen naar Mont 'remblant is De Jong Intra Vakan- ies. Negendaagse reizen (vliegen ilus logies) zijn er vanaf 899 gulden, letourtransfer Montréal-Mont iremblant kost 137 gulden. or' Inlichtingen: Canadese ambassa- de, afdeling toerisme, postbus Jo820, 2500 GV Den Haag. 'elefoon (070) 311.16.75. iirllnternet: 1 wvvw.canadatou-rism.com/ tremblant.com/ www.tourism-montreal.org Bij het binnenrijden van Mont Tremblant - zo'n anderhalf uur na aankomst op de luchthaven van Montréal - ben je al meteen ver kocht. Het is alsof je terechtkomt in een kerstkaart uit de tijd van Charles Dickens. Overal staan kerstbomen vol kleurige lampjes en langs de meeste winkeltjes, huizen en hotels is sfeerverlichting nog volop actief. Of het kersttijd is of niet: Mont Tremblant omarmt december tot diep in maart. De volgende ochtend, bij daglicht, is ook al snel duidelijk dat je in een unieke wintersportplaats bent. Sinds 1991 is enorm geïnvesteerd (omge rekend zo'n 700 miljoen gulden) om van Mont Tremblant iets bijzonders te maken. Met een plein en straatjes vol houten en vaak in zoete kleuren geverfde pandjes. Af en toe waan je je in Main Street van Disneyland en het zou je niets verbazen ineens Do nald Duck of Mickey Mouse in ski- kledij tegen te komen (twee dagen later loopt er inderdaad een 'nep- beer' door de straat!). Pannenkoeken In februari vierde Mont Tremblant het zestigjarig bestaan, maar - zoals gemeld - vooral sinds het begin van de jaren .negentig worden de zaken groot aangepakt. In een paar jaar tijd is het aantal accommodaties fiks gegroeid. Er zijn nu zo'n driedui zend bedden beschikbaar. Maar er zijn nog een paar hotels in aan bouw. Overigens gaat het in de meeste gevallen om condominiums; gebouwen met appartementen waar men geheel voor zichzelf kan zor gen. Ontbijten binnenshuis is alleen op de eigen kamer mogelijk, maar voor Canadezen en Amerikanen is het doodnormaal om buiten de deur de eerste hap van de dag te halen en dan gaat het er on-Nederlands aan toe: het liefst eten ze kleine pannen koeken of warme wafels met zoete of hartige ingrediënten. Skiën in Mont Tremblant begint de eerste dag meestal met het huren Je kunt natuurlijk in een auto in pakweg tien twaalf uur naar een skigebied in de Alpen rijden. Maar je kunt ook op Schiphol in het vliegtuig stappen en in dezelfde tijd een skipiste in Canada bereiken. Voor wintersportplezier in een totaal andere sfeer dan je gewend bent. van skimateriaal; de ski's zijn prima, de schoenen zitten niet zo lekker, maar ja, er gaat nu eenmaal niets boven je eigen 'sloffies'. Tegenover de skishop begint de achtpersoons gondelbaan. Het blijkt de entree naar een skigebied waaraan menige Europese arena een puntje kan zui gen. Er zijn niet eens zoveel liften (11), maar het aantal pistes is groot (77) en zeer aantrekkelijk: lang, breed, vlak, steil, glad, hobbelig en overal goed geprepareerd. Dat de top van het gebied maar net boven de negenhonderd meter uitsteekt, blijkt voor de sneeuwzekerheid (desnoods met hulp van sneeuwka nonnen) en de kwaliteit van de witte laag weinig uit te maken. Op alle splitsingen staan grote weg wijzers. Het is even aanpassen, want in bijvoorbeeld Oostenrijk ben je ge wend dat een bord aangeeft waar de piste uitkomt. In Canada vinden ze het leuker de trajecten allemaal een eigen naam te geven (en daar zitten heel fraaie bij, zoals devil's river, dy namite, banzaï en fuddle duddle), dus is het wel noodzakelijk een pis teplan mee te nemen. Ook even wennen is de aanduiding van de moeilijkheidsgraad: een enkel zwart griotje diamond] is vergelijkbaar met het Europese rood, twee griotjes doublé diamond) komen overeen met zwarte ofwel de moeilijkste pis tes. Eenmaal met de gondel boven is ook het uitzicht iets bijzonders. De ene kant opkijkend, zie je slechts bergen en skipistes, als je 180 gra den draait is er een immens verge zicht over vlak land met aan de voet van het dorp een strook ijs waaron der de St. Lawrence River stroomt. Ruim duizend kilometer lang kron kelt die door het zuiden van de pro vincie Quebec. Grote ijsschotsen drijven in de wintermaanden als stukjes van een kapotte legpuzzel. Discipline Is het skiën in Canada meteen heel anders dan in Europa? Eigenlijk niet. Waar je in de Verenigde Staten (Rockies) en in Canadese plaatsen als Banff nog wel eens kunt genieten van zogenoemde, als een donzen deken op de piste liggende cham pagne powder, is de sneeuw in Mont Tremblant tijdens onze kennisma king echt niet anders dan die in de Alpen. Wat wèl verschilt, is de disci pline bij de liften. Niks geen duwen, dringen en op eikaars ski's staan, maar netjes op een rijtje op je beurt wachten. En uiterst vriendelijk lift- personeel zorgt er bijna ongemerkt voor dat alle plekjes in de stoeltjes- liften bezet zijn, zodat de wachttij den bij de paar drukkere liften ook minimaal zijn. 'Een prettige afda ling', horen we in het voorbijgaan! Lunchen doe je in Mont Tremblant in het dorp zelf. Net als in de meeste Canadese skigebieden zul je op de pistes zelf vergeefs naar een hutje met eten en drinken zoeken. Maar omdat de laatste skipiste bijna mid den in het dorp eindigt, is dat geen groot probleem. Veel mensen eten op de eigen kamer, anderen zoeken een van de vele eetgèlegenheden op waar je voor zeer redelijke prijzen, lekkere hapjes kunt krijgen. Let wel op, dat bij de prijzen op de kaart 15 procent belasting moet worden bij geteld en eenzelfde percentage be- dieningsgeld normaal is. Herten Naast het dorp ligt een bos waar an der wintersportplezier mogelijk is: een tocht op sneeuwschoenen on der begeleiding van een gids, die je wat kan vertellen over de flora en fauna. Frequent zie je een vogel fladderen, vooral koolmezen, spech ten, tortelduiven en de beroemde blue jay (een gaai). Bij de ingang van het bos staan voedselkasten. Omwo nenden zorgen ervoor dat die de he le winter gevuld zijn. In het deels voor publiek toegankelijke Pare Tremblant leven zo'n tweeduizend herten. Ook de moose (Noord-Ame rikaanse eland) sjokt er rond. Een elk (gewone eland) zie je er niet en dat is eigenlijk vreemd, omdat hert, moose en elk vrijwel altijd bij elkaar te vinden zijn. In het bos leven ook wolven en be ren, maar niemand hoeft bang te zijn voor een ontmoeting met die beesten. Zij lopen bij het minste of geringste geluid een andere kant op. Herten zien we we. De knoppen van struiken vormen 's winters het enige voedsel en maar liefst veertig pro cent van de groep overleeft een strenge winter niet. Maar doordat de vrouwtjes jaarlijks elk voor twee jon gen zorgen, blijft de populatie op peil. Als we weer uit het bos komen zien we een stekelvarken de trap van een huis oplopen en achter een houten muurtje wegkruipen. Even schuilen voor de mensen, die te dicht in de buurt komen. WILLEM UILENBROEK DROOM VAN IEDERE SHOP-AHOLIC vering dat het dit voorjaar nde Bluewater de ultieme is van iedere rechtgeaarde aholic', gaat wellicht wat aar als winkelen een soort doel is en geld geen pro- vormt, dan is dit grootste 'centrum van Europa een 'te must. Meer dan driehon- vintig uit glas, staal en na- een opgetrokken winkels en rants staan hier verpakt op dem van een voormalige eengroeve in de buurt van "en elk zichzelf respecte rits warenhuis en /of winkel- heeft er een vestiging. Om er een paar te noemen: Calvin Laura Ashley, Warehouse, •.Diesel, Lego, en Disney. Road, Regent Street, Covent and Leicester Square come t'. zo trompettert het presti- winkelcentrum. En geef hèt '"gelijk. Alles wat de wereld rode Londense winkelstraten biedt Bluewater ook. t"end voordeel ten opzichte van de Londense City: in Bluewa ter hoef je niet zo ver te lopen om de collecties van al die beroemde warenhuizen te bekijken. In drie dubbeldeks winkelstraten, die sa men een driehoek vormen, zijn al- le winkels en restaurants samenge pakt. Op de hoeken zijn de waren huizen Mark Spencer, House of Fraser en John Lewis gevestigd. Overdekte gratis parkeerplaatsen voor dertienduizend auto's, speci ale busstations waarvandaan zo'n zestig bussen per uur vertrekken en een nabijgelegen station met honderddertig arriverende en ver trekkende treinen per dag, maken het wel heel eenvoudig om de ge kochte buit mee naar huis te ne men. Dat lukt in Londen niet. Maar er is meer. De kinderen kun nen uren worden opgevangen in speciale crèches of - als ze wat ou der zijn - in speciale attractieruim tes. Drie vrijetijds dorpen met bio scopen, ruim veertig restaurants (variërend van McDonalds tot het Japanse Yo Sushi) en zelfs een de pendance van het Natural History Museum zorgen er voor dat men geen stap buiten de deuren hoeft te zetten. Voor koopjes hoeft men echter niet naar Bluewater te gaan. Enge land is sowieso al niet goedkoop, maar in dit architectonische ju weeltje (zelfs de urinoirs zijn zo ge plaatst dat de zogenoemde schaamschotten niet nodig zijn) liggen de prijzen nog iets hoger. Dat blijkt bijvoorbeeld bij de min der exclusieve producten die ook te koop liggen in de winkels van het niet zo ver weg gelegen Maids tone. Tien tot twintig procent goedkoper. Daar staat tegenover dat in Maidstone voor het parke ren moet worden betaald en de toiletten niet altijd gratis zijn. Bo vendien zal een verkoopster in Maidstone je vrijwel zeker aan spreken met 'Can I help you love?' en dat klinkt toch anders dan het wat afstandelijke 'Sir'. BAS STIPHOUT wa Magritte Het heeft even geduurd, maar in de Brusselse gemeente Jette werd de voormalige, als museum ingerichte woning van de schilder René Magritte, eindelijk voor het publiek toeganke lijk. Het huis aan de Esseghemstraat 135 is van woensdag tot en met zondag geopend van 10 tot 18 uur, maar er dient vooraf wel een telefonische afspraak te worden gemaakt. Het zwaartepunt van de expositie ligt op de inrichting van het mu seum (precies zoals deze was tijdens het leven van de surrea list), maar ook hangen er ongeveer 25 werken van de fameuze Belg. Zimbabwe Vlieg Fiets uit Amersfoort organiseert het komend jaar voor het eerst een fietsrit door Zimbabwe (voormalig Rhodesië). De totale lengte van de route bedraagt bijna duizend kilometer en het traject voert van de hoofdstad Harare via onder meer de Great Zimbabwe Ruins, Bulawayo en het vermaarde Hwan- ge wildpark naar de Victoria Watervallen. De aanbevolen reis- duur is vijf weken, maar het traject (de langste van de veer tien etappes is 140 kilometer en de kortste dertig) kan zonder veel problemen ook in kortere tijd worden a Informatie: Vlieg Fiets, telefoon (033).465.02.65. Valencia Net als in tal van andere Spaanse steden heeft nu ook Valen cia een zogeheten 'Bus Turistico'. De touringcar vertrekt zes keer per dag vanaf het Plaza de la Reina en rijdt langs be zienswaardigheden als de Torres de Quart, het Palacio del Marqués de Dos Aguas en het voormalige beursgebouw La Lonja. Design In de Beurs van Berlage, aan het Damrak in Amsterdam, wordt van 12 februari tot en met 26 maart een expositie ge houden van door bekende kunstenaars ontworpen gebruiks voorwerpen. Op de tentoonstelling ('Designed for Delight') zijn zo'n tweehonderd objecten te zien waaronder een vaas van Picasso, een koffiezetter van Dalisi, een waterketel van Starck en een lamp van Tiffany. Informatie: Beurs van Berlage, telefoon (020).530.41.41. Oceanium In Odense op het Deense Funen wordt binnenkort begonnen aan de bouw van een Oceanium. De nieuwe attractie is onder deel van de Odense Zoo en zal voornamelijk bestaan uit een regenwoud waarin onder meer zeekoeien en zeeschildpadden zullen rondscharrelen. De kosten van het project worden ge raamd op ongeveer 20 miljoen gulden. Rompelberg Voor het achtste achtereenvolgende jaar organiseert de Lim burgse wielrenner Fred Rompelberg de komende maanden fietssportvakanties op Mallorca. De trips zijn vooral geschikt voor (toer)fietsers die zich onder doorgaans aangename weersomstandigheden nauwgezet (100 tot 150 kilometer per dag) willen voorbereiden op het komende seizoen. Maar ook kan er onder het motto 'alles-mag-niets-moet' voor een aan tal rustige ritjes (40 tot 80 kilometer) over het eiland worden gekozen. M Ruim 320 winkels liggen er verstopt, in het uit louter staal, beton, glas en natuursteen opgetrok ken Bluewater. foto cpd Gaan we per touringcar naar de wintersport? 'Lieve vrienden en vriendinnen, goejemiddag. Ik ben Gerrit en die opgedofte snuiter hier naast me is Kees. Wij zijn uw chauf feurs en we maken er een gezellige reis van. We halen eerst nog wat passagiers op in Zutphen, Didam, Arnhem, Nijmegen, 'sHertogenbosch, Helmond, Eindhoven, Weert, Roermond, Sit- tard en Heerlen. Maar dan gaan we ook linea recta naar de sneeuw. Met de trein soms? 'Dames en heren, dit is uw steward. Excuses voorde vertraging. Er was een defect aan de restauratiewagen. Die hebben we he laas in Nederland achter moeten laten. Maar voor broodjes, kof fie en gekoelde dranken kunt u zich bij mij vervoegen. Tot zover de voorraad sterkt natuurlijk. Ik zit in het achterste gedeelte van de trein. Per vliegtuig dan? 'Dames en heren, hier spreekt uw gezagvoerder. Helaas kunnen we vanochtend wegens de mist niet landen op het vliegveld van Chambéry. We gaan het daarom proberen in Lyon. Daar zullen bussen naar toe komen, die u in de loop van de middag alsnog naar uw bestemming zullen brengen. Of toch maar in de eigen auto? 'Willen jullie achterin nou eens eindelijk ophouden met dat ge donder? Acht en tien en dan toch nog steeds ruzie maken. Jullie lijken wel klei ne kinderen. Als ik 'm straks langs de kant moet zetten, wordt het pas echt moeilijk voor jullie hoor. En dan wacht in het wintersportdorp de skibus die altijd vol is. En de liftjes, waar voor je in de rij moet staan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29