Photoshoppen kan nu ook thuis Multi Media if ■i f laymobil, RedCat. Babyz en TKKG 2 Verslavende digitale 'killing fields' U P D R T 6 KINDERWERK dez 1 >ren is er een enorme aan nieuwe software 'P' pel bekend spul, het- rder verschenen pro- i hetzij door herken- entenboeken of he ilgoed. Heel erg p virtuele baby. Al- van vlees en bloed is i overzicht. ven geduurd, maar jnele kinderspeel- le weg naar de com- nden te hebben, kwam op de markt ijzonder aardige cd- rvan elk kind er wel vindt. Voor de jong- Jex op de Boerderij, gasten Hype the Ti en voor meisjes Lau- leheim van de Dia- ïoet wel over een iputer beschikken en j over een 3D-grafi- De spellen draaien van de minimale ;en namelijk pas echt ninimaal een 233 ïputer met 64 ram. len dergelijke confi- jchikt haalt echter 3ype of Laura wel ijzonder in huis. Gra- lle drie de spellen en vooral de herken- laar het echte speel- >ot. meisen: Pentium 166 lAb ram, 4Mb DirectX6 3D-kaart, 6x cd-rom. gulden. Leeftijden: jaar, de beide andere Kleuter n de wereld van de ware een goede, oude )e sympathieke rode ilair bij kinderen van- nvoud, waarmee de e doen zijn. Een heel nmiddels al versche- >ever Davilex heeft binatiedozen op de acht. Nu wordt een elgroep aangeboord: an 3 tot 6 jaar. Met jes Brutus en Max -rafelt de supermarkt bin- de drie er een zooitje i. Het gaat voor de )oral om het (her) n letters, cijfers, vor- luren. Op diverse jn daarom educatie- es ingebouwd. Kinde- nog niet te kunnen it alle instructies wor- iken. kat ellttson Findus in de lt een kat een hoofd- •n is een tuinman die t zijn kat Findus al len wil laten groeien ententuin. Gewone sla en wortels, maar tie bloemen en zelfs tballenboom. Maar or hebben ze wel pdig. Die zijn via aller- de tuin te vin dat lijkt vaak een voudiger dan het is en boven dien moet je niet treuzelen, want dat bestaat de kans dat de bloemen weer verwelken. Je moet ze dus water geven. Be hendigheid staat hoog in het vaandel op deze cd-rom van Lannoo, de uitgeverij die met dit soort producten bewijst dat de stap vanuit de boekenwereld naar het digitale tijdperk snel en succesvol gezet kan worden. Min.systeemeisen: pc 486, Windows 3.11 (of Mac 7.1), 16 Mb ram, 4x cd-romspeler. Prijs: 49,50 gulden. Leeftijd: 4-8 jaar. Net echt Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb ram, 85 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 49,95 gul den. Leeftijd: vanaf 6 jaar. TKKG twee Dat kon natuurlijk niet uitblij ven. Met TKKG: De schat van de Maya's sloeg Lannoo de spij ker op de kop voor een heel grote doelgroep. De vier letters staan voor Tim, Karsten, Karin en Gijs, de vier hoofdpersonen in bijzonder aardige detectieve- spellen. Het tweede avontuur van de vier is namelijk van de zelfde kwaliteit als het eerste en had even goed buiten deze ru- briek'om besproken kunnen worden. De uitgever stelt leef tijdsgrenzen van 8 tot 102. Dat laatste is natuurlijk wat over dreven, maar geeft wel aan dat ook volwassenen veel plezier kunnen beleven aan 'De Dode lijke Chocolade'. Fabrikant Ver- koste wordt afgeperst en zijn te genstander dreigen zijn choco lade te vergiftigen. Dat is dus een mooie zaak voor TKKG. Stel de juiste vragen en je vindt de oplossing. Aardig is de tweeta ligheid van het spel. Op elk wil lekeurig moment kan worden overgeschakeld van Nederlands naar Engels en terug. Min.systeemeisen: pc 486, Windows 3.11 (of Mac 7.1), 8 Mb ram, 2x cd-romspeler. Prijs: 49,50 gulden. Leeftijd: vanaf 8 jaar. Lichte editie van populair fotobewerkingsprogramma PAUL HOUKES Het lijkt wel een nieuw werk woord te zijn geworden: 'pho toshoppen'. De term heeft niets te maken met het doen van aankopen in een fotowinkel, maar slaat op het bewerken van digitale beelden. 'Ik moet die plaat nog even photoshoppen', hoor je dan. Want Photoshop, het beeldbewerkingsprogram ma van Adobe, is in de loop der jaren zo'n bekend product ge worden dat de naam een zelf standig leven is gaan leiden. Jarenlang was Photoshop een pakket, dat je vrijwel alleen vond bij grafische bedrijven en professionele gebruikers. Daar in is echter verandering geko men. Ook de bezitter van een thuis-pc heeft tegenwoordig in teresse voor dergelijke pro gramma's. De krachtige processoren en overige componenten in de ge middelde personal computer dragen sterk bij aan de popula riteit van digitale fotografie. Maar wie zich daar wat serieu zer mee bezighoudt, wil zijn met de scanner gedigitaliseerde of met een digitale camera op genomen foto's ook kunnen bewerken. Adobe kwam onlangs met een enigszins uitgeklede versie van zijn beeldbewerkingspakket, Photoshop 5.0 Limited Edition. Deze 'lichte' versie, die voor heen al wel bestond maar toen alleen met scanners werd mee geleverd, geeft liefhebbers een karrenvracht aan hulpmiddelen om beelden te verbeteren, kleu ren te bewerken en allerhande effecten op een foto los te laten. Bijna professioneel Ondanks zijn naam is de LE- versie op de meeste onderdelen net zo geavanceerd als het pro fessionele pakket. Er zijn alleen verschillende onderdelen weg gelaten die te maken hebben met het professionele produc tieproces, zoals functies voor de aanlevering aan drukkerijen. Ook andere taken die de lief hebber vermoedelijk zelden zal gebruiken of die hem alleen maar zouden verwarren, zijn uit het pakket verwijderd. Volgens Adelheid van der Werff, directeur van Adobe Neder land, komt Photoshop LE tege moet aan de eisen die de gevor derde digitale foto amateur stelt. Voor mensen die slechts een enkele keer een foto willen be werken, en die het liefst zo veel mogelijk door de software aan de hand worden genomen, heeft Adobe het pakket Photo- Deluxe beschikbaar. Daarmee zijn goede resultaten te berei ken zonder dat de gebruiker zelf veel van het proces van fo tobewerking hoeft af te weten. Volgens Van der Werff passen de consumentenproducten uit stekend in het leveringspakket van Adobe. Het bedrijf, dat zich van oorsprong richtte op de professionele grafische markt, profiteert sterk van de verbre ding van de laatste jaren, door ook andere afnemers aan te spreken. Hetzelfde proces is te zien bij een ander product van Adobe, het opmaakprogramma Pagemaker. Dit pakket wordt vooral door bedrijven en on derwijsinstellingen gebruikt voor het vervaardigen van nieuwsbrieven, handleidingen en brochures. „We richten ons met dit pakket op mensen die snel een profes- WILL DE RAAFF Met een geweer in de hand be weeg je je door lange, donkere gangen met onverwachte zij gangen of meer of minder ver lichte ruimten. Daarin bevin den zich tegenstanders die op je dood uit zijn. Schieten of ge schoten worden, dat is de kwestie in dit soort spellen, die bij velen razend populair zijn. Van het spel Quake, toonaange vend in dit genre is de derde versie verschenen: Arena gehe ten. Vrijwel tegelijkertijd kwam van concurrent Unreal even eens een nieuw product: Tour nament. Quake III Arena kun je in je eentje spelen, maar het spel is eigenlijk bedoeld om bijvoor beeld via internet met of tegen anderen te spelen. Dat geldt ook voor concurrent Unreal. De twee schietspellen zijn aan el kaar gewaagd. Quake III is wat sneller en wil der. Dat betekent dat je wat meer tekeer moet gaan om te overleven. In Unreal daarente gen zijn meer verschillende wa pens te vinden (als je een te genstander hebt afgeknald mag je zijn wapen meenemen) en een aantal daarvan heeft letter lijk een stuk meer uitwerking op de tegenspelers. De levels (speelvelden) in Quake zijn ge detailleerder en futuristischer, die in Unreal gevarieerder. Maar grafisch zien de kastelen en kerkers, waterpartijen met mist en fakkels in Quake er fan tastisch uit. Het spel loopt ook iets vloeiender. De spellen zijn op diverse ma nieren te spelen: tegen de com puter, die dan de tegenstanders genereert, op een netwerk of op het internet. Quake heeft zijn sterke punt vooral in de death- match, terwijl Unreal excelleert in de speltypen domination en capture the flag. De AI (artificial intelligence) van Unreal is wat realistischer: de door de com puter gegenereerde tegenstan ders schieten net zoals de echte wel eens mis. Behalve op het internet dan. Daar is een enorme hoeveel heid fanaten te vinden die 24 uur per dag wereldwijd om zich heen schieten. Overleven Rennen en schieten, voortdu rend bewegen en de vinger op de sChietknop houden zijn es sentiële regels voor overleven, maar geen enkele garantie. De wereldwijde tegenstand in de multi-player modus is namelijk gigantisch. De fanatieke spelers bouwen wêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêê/^^êmu U Z Z E l I 'draadsel 'TAAL: 1 Rijstbrandewijn; 4 maalstroom; 8. Europeaan, 10. door; 11. mislukking; Trans-Europa-express; 16 automerk; 17. tijdvak; 20. de lucht betreffend; op Sumatra; 22. deel v. Scandinavië; 24. compactdisc; 25. een en ander; 'oord; 28. troefkaart, 29. dochter van Cadmus; 32 kielwater; 34. skelter; iekte. ^L: 1. Opera van Verdi; 2. muzieknoot; 3. soort slee; 5. voorzetsel; 6. Frans 7 drijftil; 9. uitroep van afkeuring; 11. jagen zonder vergunning; 12. tot het behorend; 14. broche; 16. ganzenvoetachtig plantengeslacht; 18 tijdperk; 23. feudeum; 24. deftig; 27. brilslang; 30. achter; 31. ondernemingsraad; 33. voorvoegsel, van vrijdag: al: 1 Gebekt; 4. natuurijs; 6. boek; 8. kras; 9. interland. Gen; 2. bijtje; 3. keur; 5. Spaans; 6. brik; 7. keep; 8. kilo. ook zelf hun eigen levels en zet ten die op het internet. Gemak kelijk te vinden tussen de enor me lijsten aan sites over Quake en Unreal. Er zijn clubs ont staan van spelers die onderling afspraken maken over strategie en die samen in de praktijk brengen tegen andere groepen. En vaak dagelijks, want het on line 'gamen' werkt sterk versla vend. Kortom, er blijkt nog steeds volop markt te zijn voor het genre, waarin de speler zijn agressie zonder verdere conse quenties kan afreageren. „Een uurtje 'Quaken' werkt alle stress van de werkdag weg", aldus een voor het overige redelijk rustige collega. Of hij daar nu de nieuwste ver sies van Quake of Unreal nodig heeft blijft de vraag. Er is im mers niet zo erg veel veranderd. De graphics zijn mooier, en de levels ook, maar een en ander vergt zoveel van de PC, dat HEINZ SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V Dot com-huis Het heeft vo&rdelen om apparaten in huishoudens aan te slui ten op Internet. Daarom zal Sun Microsystems hier program ma's voor gaan ontwikkelen. Een toepassing is bijvoorbeeld een camera met microfoon bij de voordeur, waarmee iemand op kantoor met zijn mobiele telefoon kan zien wie er voor de deur staat. De bewoner van het huis kan dan op afstand bijvoorbeeld met een familielid of monteur spreken en deze binnenlaten. Sun werkt samen met het Zweedse bedrijf Telia, dat in de ko mende jaren een miljoen huishoudens wil uitrusten met een 'virtuele aanwezigheid' thuis. Ook wordt samengewerkt met Cisco Systems en de Whirlpool Corporation om huishoudelijke apparatuur op afstand te kunnen bedienen. Te denken valt aan magnetrons die alvast kunnen worden aangezet voor de thuis komst en dergelijke. sioneel resultaat willen, maar niet zelf een professionele vormgever zijn. Met de 6.5 Plus-versie hebben we erg veel voorbeelden toegevoegd van lay-outs die mensen zó kunnen gebruiken. Daar blijkt veel be hoefte aan te bestaan". Zowel in de professionele pak ketten van Adobe als in de pro ducten die meer voor de klein- zakelijke gebruikers en de con sumentenmarkt bedoeld zijn. is het internet in de laatste ander half jaar een dominante rol gaan spelen. Enkele jaren gele den waren de foto's, tekeningen of opgemaakte pagina's die met de producten van Adobe wer den vervaardigd, bijna altijd be doeld om afgedrukt te worden op papier, in de vorm van druk werk. Die wereld is sterk veranderd, nu veel publicaties zowel op papier als in elektronische vorm plaatsvinden: op een webpagina op het internet. V anzelfsprekend TLC Domus heeft zijn talen cursussen vernieuwd: Van zelfsprekend Frans, Engels en Spaans zijn nu in versie 7.0 verkrijgbaar. De cursus sen zijn weer wat verder ver beterd. Het gaat om zeer complete interactieve talen cursussen, per taal op 3 cd- -roms, met werkboek van 350 pagina's, een cassette bandje met oefeningen en slechts de allernieuwste model len en specificaties in staat zijn de spellen vloeiend te laten lo pen. Samenvattend kan worden ge zegd dat de grote voorganger in dit genre, ID Software, dat ver antwoordelijk was voor Quakes voorloper Wolfenstein (in de ja ren tachtig), Doom en de eer dere Quakes een inhoudelijk niet zo veel veranderd, maar ui terlijk sterk verbeterd product op de markt heeft gebracht, waarvan de fans zullen water tanden. Maar Unreal, van Epic Games, doet er zeker niet voor onder en heeft nu al een trouwe schare vaste aanhangers. Min. systeemeisen: Pentium II 233, 32 Mb Ram, Windows 95/98. 3D-kaart sterk aanbevo len. Prijzen omstreeks 90 gulden. Beschikbaar gesteld door Home- soft. een hoofdtelefoon met mi crofoon voor het talenpracti cum. Ook zijn culturele ex cursies als videofilmpjes toe gevoegd waardoor de cursist als het ware in zijn favoriete land rondloopt. Verder is het mogelijk door middel van spraakherkenning een ge sprek te voeren met de per sonen die op de cd-roms voorkomen. Wie de taal slor dig uitspreekt zal merken dat deze gesprekken erg stroef kunnen verlopen, dus de cursist wordt gestimuleerd zijn uitspraak te perfectione- De cursussen kosten 149 gul den per taal en er is minimaal een Pentium 75 met 16 Mb Ram, geluidskaart en Windows 95/98 nodig. Notebook met camera Sony heeft een zakcomputer op de markt gebracht met inge bouwde digitale camera: De Vaio PCG-C1XN. Het apparaatje biedt de mogelijkheid foto- of videoreportages te maken en de ze direct per e-mail te verzenden. Wellicht een uitkomst voor verslaggevers die zowel een verslag als een beeldreporlage moe ten inleveren, maar er zijn meer toepassingen denkbaar. Het gaat verder om een complete mini-PC (25 centimeter breed) met een Celeron-processor (266 Mhz), een harde schijf van 6,4 Gigabyte, en een TFT-kleurenscherm. Het apparaat is stan daard uitgerust met software voor beeldbewerking. De Vaio kost ruim 5000 gulden. Informatie: www.vaio.sony-europe.com. Draadloze wielmuis Microsoft heeft zijn populai re wielmuis uitgebracht in een draadloze versie. Deze zogenaamde 'cordless wheel mouse' is een primeur voor de Amerikaanse softwaregi gant, want niet eerder werd een draadloos product uitge bracht. Microsoft maakt ge bruik van radiotechnologie om het signaal van de com puter naar de muis over te brengen. Er werd afgezien van infraroodtechnologie, omdat muis en computer daarvoor altijd in eikaars 'zicht' moeten blijven. Met een radiosignaal maakt dat niet uit. Het bereik van de muis bedraagt ongeveer an derhalve meter. Verder is het gewoon de bekende wiel muis, relatief klein, met drie instelbare knoppen, en de derde knop is tevens het wieltje waarmee in docu menten en internetpagina's kan worden geschoven. De muis wordt geleverd met software en batterijen, werkt onder Windows 95/98 en kost 89 gulden. Naar Turkije Toen de Leidse uitgever Dis cus een maand of wat gele den in de reiswereld debu teerde met 'Java en Bali' was het natuurlijk de vraag wat een serie met reis'boeken' op cd-rom zou doen. Inmid dels is gebleken dat het een schot in de roos is geweest, want de verkoopcijfers zijn zeer bevredigend en dat ter wijl het toch om een niet al ledaagse bestemming gaat. Logisch dat Discus nog meer verwacht van de tweede uit gave in de reeks. Die gaat na melijk over Turkije en dat is veel populairder hij vakan tiegangers. Net als Java en Bali zit Turkije prima in el kaar. De formule is uiteraard hetzelfde, want die sloeg aan en dus was verandering niet nodig. De voorbereiding op een (vakantie)reis begint op deze cd-rom. Goede, heldere teksten, mooie foto's, veel informatie over cultuur, de keuken en de bevolking. Te vens is een mini-cursus Turks opgenomen, zodat je daar tenminste ook tot tien kunt tellen. Wie tevoren de nodige uurtjes achter de pc heeft doorgebracht kan ver volgens het handige boekje in de reisbagage stoppen. Min.systeemeisen: Pentium 133,16 Mb ram, 4-speed cd- romspeler, 2Mb grafische kaart, Windows 95/98/NT. Prijs: 39,95 gulden. Pentium 166, 32 Mb vrije ruimte op Windows 95/98. gulden. Leeftijd 3 tot Een soort levende pop in de computer, waarmee alles net echt wordt. Eten geven, in bad doen, aankleden, belonen, straffen. Dat is de essentie van het onlangs verschenen spel Rahvz Al eerder er spellen waar mee bijvoorbeeld een huisdier in de computer werd gestopt: een hond die je moet voeren, aaien en waarmee je moet spe len om het dier tevreden te houden. Een speciale-attractie van Babyz is de^geluidsherken- ning. Door middel van een mi crofoon, aangesloten op de ge luidskaart, kan met de stem contact met de eigen baby wor den gelegd. Op den duur gaat de baby de stem herkennen en reageert hij op 'mama' of 'pa pa'. De baby kan door de speler van hot naar her worden ge sleept: naar de badkamer, de slaapkamer, de keuken, de zol der of de huiskamer. Overal staan spullen die nodig zijn voor de baby, van eten tot spel letjes, van bad tot flessenwar- mer.Babyz is echt een spel voor de kleintjes.. MET jzeoambpeest/s P/JNJEOJTCE NANO AAN NET ZOPEN. /HiCHELSN- ANN/NETJE TKAPTJOF/S DK/BP1NT&Z. OS NELN U/T Z'N NANOEN. P/ET 0ANNE&TJE VAN P>EO0EE&T CE ZAAk- TE SUSSEN. ..EAT&J MS (ZAAN Z/N(g£N. F/JNE 3/SKW/ETJES EN AAFO/6E l /EDJPS.' Ssso-mannetje JET EEN P&EUN VAN AGeETJE N0F OVERAL yVO&Crr OENMOkrr/

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25