Fusie van regio-VW's Soek&Zn. J3S Van der Luit 't Leidse Huys -v 12 FEBRUARI 2000 976 0 Duin Bollenstreek Katwijk 'ontsnapt' aan proefpark met windmolens voor de kust Station Voorhout blijft lijden onder 'zwerffietsen' Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 UITVAARTVERZORGING*» dag en nacht bereikbaar Uitvaartcentra: Leiden, Levendaal 103* Leiderdorp, van Geerstraat 2a Koudekerk a.d. Rijn, Hoogewaard 60 eigen parkeergarage. --yfr* Informatiecentrum Uitvaartzorg 071 - 5132624 INFORMATICA f", OPLEIDINGS CENTRUM LEIDEN 1'jjlliL Vanaf maandag 6 maart a.s. starten de volgende f automatiseringscursussen: Basisbeginselen Informaticama/do Combi-starttraining Office 97 ma Word 97di Internet e-maildi Excel 97wo Combi-vervolgtraining Office 97wo Windows 98do Maatwerklraininnen op aanvraag! Lammenschansweg 46-2313 DN LEIDEN TEL.: 071 - 5145855 b.g.g.: 06 - 54220986 INFO: maandag-vrijdag van 08.30 - 17.00 uur uitvaartverzorging sinds 1935 Uw wensen staan centraal DRIE ROUWCENTRA Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Wassenaar, Deijlerweg 127 Oegstgecst, Piet Hein laan 42a ÉÉN TELEFOONNUMMER 071 - 5213231 (dag cn nacht bereikbaar) Uitvaartcentrum Begrafenissen crematies Gitstraat 1 (hoek Agaatlaan) Ruime parkeergelegenheid op eigen terrein Rouwkamers met ontvangst voor grote groepen Rouw-appartementen met 24-uurs toegankelijkheid Extra aandacht voor eigen inbreng en persoonlijke wensen Deposito's en uitvaartverzekeringen Werkend voor landelijke naturaverzekeraars Centraal telefoonnummer Gitstraat 1, Morskwartier 071 - 573 08 30 2332 RB Leiden fax: 071 573 08 35 Ad Sanctos voorheen Lammermarkt 43 Eenvoud voorheen Hogewoerd 84 jistig gewonde bij botsing /es(bwuKERHoyLï Bij een botsing tussen een personenauto en fioemenvrachtwagen is een nog onbekende man ernstig :'aaiiid geraakt. De man zat in de personenwagen die werd be- t:M door een 32-jarige Noordwijker. Beide mannen moesten 1 Tt wrak worden gezaagd en werden naar het LUMC ver- 7 vol. De praktisch frontale botsing vond rond 20.00 uur plaats Duinweg, ter hoogte van restaurant De Witte Raaf. De lenvrachtwagen, bestuurd door een 59-jarige man uit d cÉieer, kwam uit een uitrit en sloeg rechtsaf richting Noord- rhout. De personenwagen kwam uit de richting van dwijk. Uit een test bleek dat de bloemenrijder geen alcohol dronken. Bij de Noordwijker zou in het ziekenhuis een ^oJproef worden uitgevoerd. ionellabacterie in Aquamar k. Bij controle is opnieuw de legionellabacterie aange- n in het douchewater van het Katwijkse zwembad Aqua- Tet douchewater in het recreatiebad is volgens de directie et met een 'minder agressieve legionellasoort'. De dou- :ijn buiten werking gesteld, voor de bezoekers van het bad alternatieve voorziening aangelegd. De directie noemt en raadsel' hoe de besmetting heeft kunnen plaatsvinden, nar houdt zich strikt aan het beheersplan van de over- maar beraadt zich nu op aanvullende maatregelen om iling te voorkomen. tkenfeest in Voorhout iqut* De oud-prinsen en -prinsessen van de Carnavals- ging De Bokken houden een groot Bokkenfeest op zater- februari in restaurant Boerhaave aan de Herenstraat in belhout. De boerenblaaskapel 'De Bierleppen' uit Sassenheim op. Het feest begint om 20.00 uur. |icy-fair in Katwijk Het personeel van de Mr. J.J.L. v.d. Brugghenschool uit lijk houdt op zaterdag 12 februari een grote fancy-fair. Er is jr meer een uitgebreide rommelmarkt en iedereen die dat i op de foto met een echte Harley Davidson. Met deze en teel meer activiteiten hoopt de school 15.000 gulden op te De ene helft is voor scholing en opvang van straatkinde- h India en de andere helft voor speelmateriaal op het eigen plplein. De fancy-fair begint om tien uur 's ochtends. je jaar cel wegens misbruik De 55-jarige Katwijker die jarenlang zijn stiefdochter (achtte, is vrijdag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, tan is één jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie JDe Katwijker, die van 1992 tot eind 1999 herhaaldelijk zijn jochter misbruikte, wordt verder onder toezicht geplaatst 4e reclassering. Ook moet hij 2500 gulden schadevergoe- petalen. Tegen de man was dertig maanden onvoorwaar- i geëist. ee jaar voor drugsdealer om» Een 44-jarige Hillegomse drugsdealer heeft gisteren aanden celstraf opgelegd gekregen. Gisteren sprak de bank het vonnis uit, dat bestaat uit 18 maanden gevange- af plus 6 maanden voorwaardelijk. De Hillegommer, die over de rechtbank in alle toonaarden volhield onschuldig i, is veroordeeld op grond van getuigenverklaringen en de politie afgetapte telefoongesprekken. Aan de voorwaar de celstraf is een proeftijd van twee jaar verbonden. in bedreigt vader ex-vriendin dwukerhout» Een 22-jarige Noordwijker heeft gistermid- le vader van zijn ex-vriendin bedreigd met een mes. Het in- it vond plaats bij het huis van de vader aan de Teunis- n in Noordwijkerhout. De Noordwijker gebruikte zijn mes maar deelde volgens het slachtoffer wel een klap uit. De ie kon de Noordwijker even later ter plekke aanhouden op mking van bedreiging en mishandeling. Het verhoor, dat elijkheid moet geven over de motieven van de Noordwijker tfer de precieze toedracht, moet nog plaatsvinden. als bij de Vara is van rt gemeente Noordwijk )d ms moeilijk vast te len of ze er nou voor 3e chter lopen, of dat ze roon maar wat doen. e die boulevard erbij t, bijvoorbeeld. Het te wat je ervan kunt zeggen is dat het e chien ooit weer mode ilcfdt. Maar dat zou nog wel eens heel lang kunnen duren. :h 1,1 lelijke boulevard, dat is t voor je concurrentieposi- et als die hobbelige win- aat van ze. Maar dat we- in Noordwijk zelf heel n En ze doen er van alles Te beginnen met het inza- c' i van geld. arigjaar kon je op het veld voor 7,50 per dag ren. Mooi bedrag. Als het ide, gunde je de arme ex- int zijn drie knaken. Hij it van de gemeente niet vragen, hij zat daar maar [Karavan, en geen Robert rink in de buurt om hem beuren. En als de zon en, wat waren dan zeven- thalve gulden voor een be waarvandaan je zelfs op ers en met koelbox in een minuten op het strand lag? n voor Noordwijkers was lisschien veel geld. Die tien al gauw liever op de en spaarden zo een ijsje >or het hele gezin. Maar it de gemeente toch het el had daarmee het auto- uik terug te dringen, waren >k aan de Voorstraat dik te en. den haag/katwuk hans jacobs Katwijk kan weer gerust ademhalen. Het kabinet heeft het kustdorp voor de tweede keer in twee maanden behoed voor horizonvervuiling. Het proefpark met windmolens komt te liggen voor de kust van Egmond aan Zee en niet bij Katwijk. Eerder werden de plannen voor de aanleg van een vliegveld op zee al geschrapt. De regering kan er een drieslag van maken wanneer wordt besloten om marinevliegkamp Valkenburg open te houden, maar volgens goed ingelichte kringen in Den Haag moet Katwijk daar niet te veel op re kenen. Nergens ter wereld staat nog een windpark - een verzameling van vijftig tot zeventig windmo lens op palen - in open zee. Dat het daar flink kan waaien is genoegzaam bekend. Dat veel Ne derlanders het nut van het winnen van zoge noemde duurzame energie inzien, maar liever geen windmolens in hun achtertuin hebben eveneens. Het kabinet is daarom gaan zoeken naar plekken op zee. Bij die zoektocht viel al met een een aantal gebieden af. Zo zijn de omstan digheden in het kustgebied ten noorden van de Waddeneilanden, door diep water en hoge gol ven, niet geschikt. In het zuiden van Nederland waait het voor de kust weer niet hard genoeg, en bij Rotterdam is er te veel scheepvaart. Uiteindelijk bleven tussen Katwijk en Egmond zes geschikte locaties over. Bij de onderlinge ver gelijking is gekeken naar de effecten van een windmolenpark op het landschap en de vogels, naar de economische en technische mogelijkhe den en naar de veiligheid voor de scheepvaart. Katwijk viel toen al snel door de mand. Katwijk leverde technische problemen op. De waterdiep te is er te groot en de bodem te onstabiel. Ook de verstoring van het uitzicht - de waarde van het landschap - telde mee. Dat Katwijk op andere punten - hinder voor de scheepvaart en veilig heid - het beste scoorde, maakte toen al niet meer uit. Uiteindelijk heeft het kabinet op voor stel van de ministers Jorritsma (economische za ken), Netelenbos (verkeer en waterstaat) en Pronk (ruimtelijke ordening en milieubeheer) ge kozen voor Egmond. Het gaat overigens om een proefpark. De ken nis die op het land met windmolens is opgedaan moet nu worden uitgeprobeerd onder de veel zwaardere omstandigheden op zee. De molens komen tussen de acht en twaalf kilometer uit de kust te staan. Pas als een definitief ontwerp is ge maakt, bekend is welke turbines worden gebruikt en er nader bodemonderzoek heeft plaatsgevon den, wordt de precieze plek gekozen. Of het park vanaf het strand van Noordwijk, op de grens met Zandvoort bij goed weer te zien zal zijn, hangt mede daarvan af. Vanuit de Zanderij kreeg wethouder Ton Berkheij klachten dat de perceeltjes wel erg klein waren uitgeval len. Er is geen ruimte voor een garage, de tuintjes stellen niets voor, noem maar op. Helaas kon Ton daar niet veel meer aan doen. De grond is immers in handen van een projectontwikkelaar. Bij Aqua Nova, een project waar de gemeente meer te vertellen heeft, sloeg Berkheij keihard terug. Dit keer kan het verwijt van kleinschaligheid hem niet gemaakt worden: Ton pakt de zaken groots aan. De bewoonster, die zich hier nog gelukzalig wentelt in de warme belangstelling van de wethouder en bouwmeester Peter Ouwehand, is het lachen inmiddels wel vergaan. Haar gloednieuwe schoudertas (rechts) blijkt véél te klein voor de sleutelbos en het schijnt dat ze de deur (links) nog altijd niet van het slot heeft gekregen. foto dick hocewoning Het kan nog beter, moet Koos Smit gedacht hebben. Die gaat het terreintje komend jaar zelf exploiteren. En hij gooit er, om in strandtermen te blijven, ook maar een schepje bovenop. Twee gulden per uur, rekent Koos. En per dag? Koos maakt dagen van acht uur, dus reken maar uit. Je zou zeggen dat het een gein tje is. Het betalen gaat ook op 1 april in. Maar wie Koos wat lan ger kent, weet wel beter. Koos is bloedserieus, als hij zegt dat het dagtarief op 'maximaal zestien gulden' komt. Het zou kunnen dat hij op vijftien uitkomt, of dat hij korting geeft bij slecht weer. Maar ook dat mag je ei genlijk niet verwachten. Niet van iemand die de dingen duurder maakt omdat hij be zorgd is over zijn concurrentie positie. Niet dat de Noordwijkers hem erop af zullen rekenen. Die zijn dolgelukkig. Die sparen straks op elke zomerdag een krat bier uit, als ze met de fiets naar het strand gaan. Dat wil zeggen, totdat Koos de fietsenstalling gaat exploiteren. Of de bierwin kel. JOB DE KRUIFF en ERIC PEJAGER Leiden sluit zich wellicht ook aan De VW's van Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout en de twee zogenaamde folderservicepunten van Sassen heim en Voorhout zijn gefuseerd. Directeur van het nieuwe VW-regiokantoor is mevrouw A. Gerards, tot voor kort de directeur van de Noordwijkse VW. Adjunct directeur is R. van der Burg, die de leiding had bij de VW in Katwijk. De afzonderlijke besturen van de VW's blijven bestaan, maar daarboven komt een 'kernbe- stuur'. Ook voor de VW-winkels en servicepunten heeft de fusie geen gevolgen. duin- en bollenstreek WIM KOEVOET en MARUN KRAMP De inkt van de fusiecontracten is nog nat of 'Katwijk' en 'Noordwijk' zijn in bespreking met de directeur van VW Lei den Promotie, T. Scheffer. Of deze gesprekken ook in een nieuwe fusie uitmonden, is nog niet te zeggen. Het samengaan van de VW's in deze regio heeft alles te ma ken met een landelijke her structurering van de VW. Op 1 juli 2001 moeten er van de hui dige 295 VW's nog zo'n 50 tot 75 over zijn. Door schaalvergro ting denkt de Algemene Neder landse Vereniging van VW's (ANW) de marktpositie, de concurrentiepositie en de effici ency te verbeteren. De VW's van Katwijk, Noord wijk en Noordwijkerhout en de twee folderservicepunten werk ten al samen. De fusie komt dan ook'niet uit de lucht vallen maar leek toch problematisch. Vooral de verschillen tussen de badplaatsen Katwijk en Noord wijk zijn groot. Is het mondaine Noordwijk is toerisme een eco nomische factor van belang, in Katwijk is het uitgangspunt dat de lokale identiteit, waarvan de zondagsrust een essentieel on derdeel is, voorop dient te staan. Verder is de VW van Kat wijk een vereniging en die van Noordwijk een stichting. Directeur Gerards geeft toe dat de fusie 'van bovenaf is op gelegd'. Dat wil volgens haar niet zeggen dat de partners nu met tegenzin gezamenlijk op trekken. Afgesproken is dat de verschillende gemeenten elkaar niets zullen opdringen. Dat Katwijk en Noordwijk nu ook met Leiden in gesprek zijn over een vorm van (verdergaan de) samenwerking, is evenmin een grote verrassing. De drie brengen reeds een gezamenlij ke gids uit. Ook zijn de drie ge charmeerd van de zogenaamde 'achterlandfilosofie'. ,,De Duit ser ligt al lang niet meer drie weken achtereen in zijn zelfge- graven strandkuil. Hij wil ook cultuur in het pakket", aldus Gerards. Als het regio-kantoor van de Duin- en Bollenstreek daadwer kelijk fuseert met Leiden, vindt de Noordwijkse wethouder H. van Nes (Noordwijks Belang) moet Noordwijk de directeur leveren. Gerards zelf wil zich op dit moment niet met die dis cussie bemoeien. Dat Leiden bijna zes keer zo groot is als Noordwijk, doet volgens Van Nes niet terzake. Noordwijk is veruit de belangrijkste toeris tenplaats van heel de regio, stelt hij vast. Voor de Leidse wethouder M. Schultz (WD/toerisme) is het geen uit gemaakte zaak dat Noordwijk de directeur levert. „Ik meng me liever niet in deze stam menstrijd", zegt ze. „Mijn uitgangspunt is dat de meest geschikte man of vrouw de nieuwe directeur moet wor den." Omwonenden klagen al een jaar over rondslingerende fiet sen bij het station Voorhout. Omdat de stallingen te klein zijn om deze fietsen van het toenemend aantal reizigers te bergen, worden er dagelijks tachtig van die karretjes zomaar ergens neergezet. Ze staan voetgangers in de weg en ver sperren omwonenden de gang naar de brievenbus. De gemeente Voorhout vindt dat er snel iets aan deze situatie gedaan moet worden, maar de Nederlandse Spoorwegen, die met een oplossing moeten ko men, willen er nog niet aan. Zij hebben gekeken welke stations in Nederland in aanmerking komen om van dit zogenaamde 'zwerffietsprobleem' verlost te worden. Voorhout is voorlopig nog niet aan de beurt. Het kan volgens de NS nog wel eens langer dan een jaar duren. Ook een nieuwe lijst van stations die aangepakt zullen worden, waar het ministerie van verkeer en waterstaat binnenkort mee komt, biedt voor Voorhout waarschijnlijk weinig perspec tief. Burgemeester De Ronde heeft geen officiële klachten binnengekregen van buurtbe woners, maar hij kent de gelui den over overlast wel. „Het ziet er naar uit dat het nog lang kan duren voor er een uitbreiding van de fietsenstalling komt. Wat er in de tussentijd aan de over last wordt gedaan weet ik niet. Dat is aan de NS. Zij zijn daar verantwoordelijk voor en moe ten ook de kosten daarvan dra gen." De Nederlandse Spoorwegen wijzen een tussenoplossing van de hand. „Fietsen die verkeerd staan moeten door de gemeen te worden weggehaald", kaatst manager fietsvoorzieningen NS-stations M. Vermeul de bal terug. „In heel Nederland zijn 380 stations die te weinig ruim te voor het stallen van fietsen hebben. We hebben in totaal zes jaar uitgetrokken om bij alle stations de problemen op te lossen. Voorhout moet op zijn beurt wachten."' Ondertussen zitten de omwo- De 'zwerffietsen' op station Voorhout die de toegang tot de brievenbus belemmeren. foto wim dijkman nenden met de zwerffietsen op gezadeld. E. Schaap woont tegenover het station. „Ze moeten ge woon één dag alle fietsen die buiten de rekken staan wegha len. Dan leren ze het vanzelf af." Zijn vrouw valt hem bij. „Overdag is het niet eens mo gelijk om een brief te posten en met de kinderwagen kan ik bij na niet langs de fietsen ko men." P. Hulsebosch woont aan de achterkant van het station en is slecht ter been. „Als ik met de trein moet heb ik echt de leu ning van de stationstrap nodig. Maar de fietsen blokkeren de weg naar de leuning, waardoor ik bijna niet het perron op kom. Ik maak gebruik van een invaii- deparkeerplaats, maar vaak staan er brommers en dan kan ik de auto niet kwijt. En buiten dat is het zo'n slordig gezicht, die fietsen overal."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21