Leidsch Dagblad Noord-Ierse regering geschorst Scheuring dreigt in hervormde gemeente Katwijk Franse racisten betrapt Ruimteveer Endeavour gelanceerd PvdA Leiden wil af van kunstuitleen Huizen gebouwd in geluidszone Schiphol 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Roger Vadim overleden I Leidsch® Dagblad 12 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42233 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 ierveen pgelucht ia behoud urtsuper Iredt vissen nstwerk in de Deense plaats 6 tieeft gisteren goud- ed uit een kunstwerk e o Evaristti dat op een elling was opgesteld. X es zwommen rond in jan keukenmachines kers aan konden zet- j lissoep te maken. De eep in na overleg met tnarts. Irse doet mee erkiezingen aterse wordt de lijst- yan de Nationale De- bhe Partij (NDP) in ustrict Paramaribo bij fezingen van 25 mei. fteren van bronnen in Vernomen. Het is een [geheim dat er mo- I een hevige strijd urnen de NDP. Aan- van president Wijden- Terzetten zich tegen "6 van Bouterse. ie NZH-bus op boom roud-werknemers van 'zijn gistermiddag ge braakt bij een ongeval klassieke autobus in UDe bus uit het be- I Seum botste door nog Rde oorzaak op een _e groep van 31 men- op de terugweg van pk aan het speelgoed- in Ter Schuur. De hebben bot- Nen kneuzingen. Nie- jrkeert in levensge- f gewonden moesten vatie in het zieken- jslang voor denaar Naomi denaar van de 7-jari- 1-Chanel blijft echt de zijn leven in de gevan- et is een misvatting nslang in Nederland aar is, zegt de Amster- strafrechtspecialist omie groeit Bteel meer nomische voorspoed orlopig nog voort. Het Planbureau verwacht _jaar nu een groei van laats van de eerder ge- 3,25 procent. Dat be at in Den Haag weer n extra te verdelen [e groei ïuisservice teijn Thuisservice wil le hoofdvestiging in heel Nederland •veren. Steeds meer ieners en ouderen Ie boodschappen aan irgd hebben. AH ver- it de omzet van Thuis- binnen tien jaar zal 32 miljoen gulden 1,2 miljard. De su- gigant hoopt daarbij [te profiteren van de ipkomst van bestellen net JAAG 56 PAGINA'S nd ld en Kunst Jos Verstappen is weer terug: de doorstart van een fenomeen Prepensioen en VUT op de tocht door vergrijzing en ontgroening Renate Dorrestein: 'Erkenning, erkenning en erkenning, dat zijn de drie drijfveren van de schrijver' Oud staatssecretaris Elizabeth Schmitz: Altijd gedreven door compassie Roofoverval op bloemenzaak katwuk peter van egmond Een bloemenzaak aan de Kat- wijkse Mr. Hans van der Hoe- venstraat is gisternamiddag kort voor vijf uur overvallen door twee onbekende mannen. De overvallers sloegen de eige naar van de bloemenzaak met een breekijzer op het hoofd. Het slachtoffer is zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis. De daders zijn in onbekende richting gevlucht. Over een eventuele buit is niets bekend. katwuk eric de jager Een scheuring dreigt binnen de her vormde gemeente van Katwijk aan Zee. Drie wijkkerkenraden willen een voor lichtingsavond houden waar wordt ge sproken over het Samen op Weg-project (SoW) van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Lu therse Kerk. Zo'n bijeenkomst, waar de onvrede over SoW en het behoud van de hervormde kerk op de agenda staan, wordt door de centrale kerkenraad van Katwijk aan Zee gezien als een voorbe reiding tot scheuring van de hervormde gemeente. „Wij wijzen dat als zeer onge wenst en ongeestelijk af', schrijft domi nee W. Gorissen in het kerkblad 'Om de Oude Kerk'. De wijkgemeenten 'Morgenster', 'Sion' en 'De Noord' weigeren op te gaan in de nieuw te vormen Verenigde Protestantse Kerk in Nederland (VPKN). Ook de centrale kerkenraad van Katwijk aan Zee - waarin de tien hervormde pre dikanten zijn vertegenwoordigd - kan zich nog niet vinden in de beoogde kerkorde van de VPKN en heeft een aan tal wijzigingen voorgesteld, maar die zijn in landelijk overleg niet naar tevre denheid behandeld. Dat is voor de drie wijkgemeenten reden om een 'informa tieavond' te organiseren. De centrale raad wil daar echter niets van weten omdat hij vreest dat die avond zal uitmonden in het oproepen van de gemeente om zich voor te berei den op een kerkscheuring. Volgens do minee Gorissen is dat niet de juiste aan pak van de problemen. „Gebed en vol harding, om binnen de geëigende we gen aan te dringen op gehoor, is gebo den", zegt hij in het kerkblad. De dominees van de drie wijkgemeen ten willen niet nader ingaan op de dei ning die zij met hun bijeenkomst heb ben veroorzaakt. „Wij hopen op 11 april een gezamenlijke informatieavond te cape Canaveral Het ruimteveer Endeavour is gisteren na een opont houd van vijf maanden gelanceerd vanaf de ruimtevaartbasis Cape .Canaveral in Florida. De space shuttle moet vanuit zijn baan om de aarde de wereld driedimensionaal in kaart brengen. Het ruimteveer heeft een zeskoppige bemanning en 13 ton radarapparatuur aan boord waarmee de aarde zal worden afgetast De elfdaagse missie zou oorspronkelijk in september plaatsvinden, maar moest worden uitgesteld omdat een groot deel van de bedrading van het ruimte vaartuig beschadigd bleek. FOTO EPA TONY RANZE n Samenleving14 van de Dag2 edfe/Strips25 13,15,17,19,21 35,37,39 programma's 40,41 29 14 Fikse vordering op ex-piloten van Air Holland schiphol pieter van hove Voormalige piloten van het fail liete' Air Holland weigeren om een gedeelte van hun oplei- dingskosten terug te betalen aan de curatoren. Tijdens de periode waarin de luchtvaart maatschappij in surséance ver keerde, hebben rij ontslag ge nomen en naar een andere baan gezocht. De curatoren van Air Holland menen dat de pilo ten een gedeelte van hun stu dieschuld moeten terugbetalen, gezien de voorwaarden in de opleidingsovereenkomst. Hierin staat dat piloten na hun opleiding vijf jaar in dienst van Air Holland moeten blijven. Doen zij dit niet, dan moeten de vertrekkers alsnog het res tant van hun studieschuld af lossen. Het nog te betalen be drag kan per piloot oplopen tot tienduizenden guldens. De pi loten menen echter dat zij niet vrijwillig zijn vertrokken bij Air Holland en dat zij voortdurend aan het lijntje zijn gehouden. Zij hebben een kort geding aan gespannen, dat dinsdag dient bij de Haarlemse rechtbank. VANDAAG in deze krant circa ra 225 VACATURES U vindt de baan die bij u past in leiden silvan schoonhoven De PvdA in Leiden wil af van de Kunstuitleen. Als het niet lukt om de uitleen van het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) kostendekkend te krijgen kan het geld beter voor andere doeleinden worden gebruikt, aldus de PvdA-raadsleden Van Veen en Hesselink in een giste ren gepresenteerde notitie 'Naar een nieuw Leids kunst centrum'. Opheffing van de kunstuitleen moet volgens de PvdA-fractie deel uitmaken van de geplande samenvoeging van het CBK en Stedelijk Museum De Lakenhal. De PvdA stelt dat de kunstuit leen alleen hoger opgeleiden bereikt, een groep die toch al de weg vindt naar galeries en mu sea. Het geld kan daarom beter gebruikt worden om kunst on der de aandacht van een breder publiek te brengen, bijvoor beeld door geïnteresseerden op te zoeken in de wijk, op straat of op de markt. Volgens de PvdA moet onderzocht worden of de kunstuitleen als commer- erzicht parus cees van zweeden correspondent Hoewel een eerste sollicitatie brief door Crédit Mutuel naar de prullenbak was verwezen, had Raouf Lachab de moed en kele maanden later bij dezelfde bank opnieuw naar een vacatu re te dingen. Lachab schreef een sollicitatiebrief met daarin zijn curriculum vitae. Dat CV loog er niet om, want Lachab had vijfjaar universiteit gedaan en kon bogen op negen jaar ervaring in het bankwezen. Maar op 15 juli vorig jaar kreeg hij opnieuw een obligaat briefje van de bank: helaas waren er kandidaten geweest met nog betere papieren. Een van die kandidaten was Thierry Meyer, die op dezelfde 15de juli ook een schrijven in de bus kreeg: of hij wilde ko men voor een sollicitatiege sprek. Dat was echter curieus, want Thierry Meyer had precies hetzelfde CV als Raouf Lachab. Ook hij had vijf jaar universiteit gedaan, gevolgd door negen jaar bij een bank. Sterker, Thierry Meyer wós Raouf La chab. Raouf Lachab toog op de ge vraagde dag naar het kantoor van Crédit Mutuel in Straats burg en stelde zich voor als Thierry Meyer. Lachab dankte zijn Arabische naam aan zijn vader, die in Tunesië geboren was, maar had de bruine haren, groene ogen en blanke huid van zijn moeder, een Fran^aise. De cheffin personeelszaken koesterde geen enkele argwaan en gaf de veelbelovende kandi daat een thuis in te vullen for mulier mee. Raouf stuurde het document per ommegaande terug naar de bank, voorzien van een kleine noot. „Ik moet u nog even pre ciseren dat mijn echte naam Lachab Raouf is en niet Thierry Meyer. Maar ik mag hopen dat deze kleine wijziging niet van invloed is op uw oordeel." De cheffin, woedend dat ze'in de val was gelopen, wees de kandi daat alsnog.af. Eind vorig jaar diende Raouf Lachab een klacht in tegen de bank wegens 'discriminatie bij het aannemen van personeel'. Wat Raouf overkwam, is in Frankrijk niets bijzonders. Vol gens de Mrap, een organisatie De bevoegdheden van de nog maar tien weken geleden gevormde Noord-Ierse regering zijn gisteravond zoals verwacht opgeschort. De Britse regering herstelde het di recte bestuur vanuit Londen. Het vredesproces bevindt zich volgens waarnemers nu in de diepste crisis sinds het afsluiten van het vredesakkoord, bijna twee jaar gele den. londen harm harkema correspondent Volgens de Britse minister voor Noord-Ierland, Peter Mandel- son, was schorsing van de rege ring onvermijdelijk nu het Ierse Republikeinse Leger (IRA) geen gehoor heeft gegeven aan de Unionistische eis om een begin te maken met ontwapening. „We moeten nu het probleem van de ontwapening eens en voor altijd oplossen", aldus Mandelson. In een wanhopige poging de IRA op het laatste nippertje tot toezeggingen te bewegen, werd de hele dag nog koortsachtig overleg gevoerd. Daarbij waren niet alleen de Britse en Ierse re geringen betrokken, maar - via de telefoon - ook de Ameri kaanse president Bill Clinton. Even flikkerde er hoop toen aan het eind van de middag voorzitter Gerry Adams van Sinn Fein (de politieke tak van de IRA) naar buiten trad met de mededeling dat de IRA een plan had dat van 'enorm belang' was en een 'grote doorbraak' zou betekenen. Hij riep Mandelson op de Noord-Ierse regering in tact te laten. Maar volgens de Unionisti sche leider en - nu geschorste - eerste minister David Trimble stond er in het plan niets nieuws. Er werd alleen een con text in geschetst waaronder ontwapening voor de IRA ac ceptabel zou zijn. Mandelson noemde het 'moeilijk om in te schatten wat Sinn Fein en de IRA nu precies aan te bieden hebben'. Adams reageerde woedend. Eerder had Adams al gezegd dat schorsing van de regering hetzelfde is als opblazen. „Het inleveren van wapens door de IRA is dan ver der weg dan ooit", aldus Adams. ciële instelling kan worden voortgezet. Lukt het niet de uit leen elders onder dak te bren gen dan kunnen, wat de PvdA betreft, de kunstenaars hun werk terug krijgen. Cultuurwethouder Pechtold (D66) noemt de PvdA-conclusie dat de kunstuitleen beter opge doekt kan worden, voorbarig. De wethouder geeft prioriteit aan het samengaan van CBK en Lakenhal. Pagina 23: Lakenhal en CBK: Met schone lei beginnen Nieuwbouw in strijd met overheidsbeleid die tegen het racisme ageert, heeft een 'Franse' sollicitant twee tot drie keer zo veel kans te worden aangenomen als een vergelijkbare kandidaat van Arabische of Afrikaanse af komst. Gevolg: de werkloosheid onder kinderen van Algerijnse immigranten is veertig procent, bijna drie keer zo veel als die onder 'Franse' jongeren. Maar sinds het aantreden van een nieuwe directeur bij SOS Racisme, een andere belangen groep van immigranten, kun nen discriminerende bazen niet meer rustig slapen. SOS Racis me is begonnen om dergelijke werkgevers systematisch voor het gerecht te slepen. Maximale straf: twee jaar cel en 200.000 franc boete. De campagne beperkt zich niet tot werkgevers. SOS Racisme legt tevens lijsten aan van racis tische nachtclubeigenaren, kroegbazen en verhuurders. Zodra er voldoende aanwijzin gen rijn dat een nachtclub sys tematisch mensen met een an dere huidskleur de toegang weigert, volgt een 'test' ir) aan wezigheid van een deurwaar der. den haag richard mooyman In strijd met het overheidsbe leid zijn op grote schaal wonin gen gebouwd vlakbij Schiphol. In de zone met de meeste ge luidshinder zijn in de jaren ne gentig bijna negenhonderd nieuwe huizen neergezet. Dat blijkt uit een voortgangsrappor tage over de uitbreiding van Schiphol. Het aantal huizen in de ergste lawaaizone is daarmee veel gro ter dan gedacht. In 1990 werd becijferd dat 15.100 huizen in deze zogenoemde 35Ke-zone staan. In dit gebied mag in principe niet worden gebouwd, terwijl bestaande huizen tegen vlieglawaai moeten worden ge ïsoleerd. Vorig jaar bleken er echter 16.700 huizen in deze zone te staan. De toename is niet alleen het resultaat van nieuwbouw. Ook zijn vele honderden woningen voor studenten en ouderen eer der abusievelijk niet meegeteld. agblad houden, waarop voorlichting wordt ge geven over Samen op Weg. Als u meer wilt weten, verwijzen wij u naar de cen trale kerkraad, dan vertellen die u wel wat onze misdaad is", zegt dominee A. Vlietstra jr. van de 'Morgenster'. Eind november 1999 werd een voor stel voor een gelijksoortige informatie avond door de meerderheid van de cen trale kerkenraad verworpen. Het stand punt tegen de Samen op Weg-kerk is volgens Gorissen genoegzaam bekend onder de kerkgangers. „De vrees voor onrust en tweespalt binnen onze ge meente is niet denkbeeldig", vindt de Katwijkse dominee. HET WOORD IS AAN Ovidius Gocl liet de mens rechtop gaan opdat hij zijn blik zou richten op de sterren. bewblkt r en regén Urenlange file op A4 na ongeval hoogmade anp Zo is 'vergeten' dat de studen tenflat Uilenstede in Amstel veen niet één, maar vele hon derden adressen bevat. De nieuwbouw is met name begin jaren negentig gepleegd in het Amsterdamse stadsdeel Geuzenveld /Slotermeer. Maar ook daarna nam het aantal wo ningen met vele tientallen per jaar toe. Het gaat daarbij om gemeenten waar veel wordt ge klaagd over vlieglawaai, zoals Amstelveen, Haarlemmermeer en Haarlemmerliede/Spaarn- woude. De rijksoverheid verklaarde begin jaren negentig de bouw van woningen in de directe om geving van Schiphol taboe, maar er was geen waterdicht verbod. Een aantal reeds in ontwikkeling zijnde bouwplan nen mocht toch worden uitge voerd. Uit vrees voor schade claims kreeg een aantal project ontwikkelaars alsnog groen licht. Op de A4 tussen Den Haag en Amsterdam hebben bij Hoog- made door een ongeval vrijdag urenlang files gestaan. Rond vier uur 's middags bedroeg de lengte meer dan twintig kilome ter. Om half acht 's avonds stond er nog steeds file. Oorzaak was een kettingbot sing even na drie uur bij Hoog- made richting Amsterdam. Daarbij waren vijf auto's be trokken. Drie mensen raakten gewond. De A4 werd in beide rijrichtingen afgesloten. De uren daarna werden steeds stroken vrijgegeven. Gistermorgen zijn de afslag van de A4 bij Nieuw-Vennep en de Leimuiderweg richting Lei- muiden urenlang afgesloten ge weest na een ernstig ongeval waarbij twee doden en drie zwaargewonden vielen. Een au to met vier inzittenden kwam uit de richting Amsterdam en nam de afslag bij Nieuw-Ven- nep. De politie vermoedt dat de bestuurder op het kruispunt met de Leimuiderweg, besloot niet af te slaan richting Leimui- den of Nieuw-Vennep, maar rechtdoor te rijden de snelweg weer op. Daarbij werd de auto in de flank geraakt door een au to die op de Leimuiderweg reed. 1 Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na do eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ3480) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. De Franse regisseur Roger Va- dim is gisteren aan kanker over leden. Hij gold als de ontdekker van Brigitte Bardot. Vijf jaar is hij met haar getrouwd geweest. In het voorlaatste jaar van hun huwelijk (in 1956) maakte hij de film 'Et Dieu crea la Femme' met zijn toen 21-jarige vrouw in de hoofdrol. De rolprent zou Roger Vadim een wereldbe roemde wegbereider van de Nouvelle Vague maken en van Brigitte Bardot een internatio naal sekssymbool. Vadim maakte tijdens zijn leven meer dan twintig films, maar geen had zo'n succes als z'n eerste. Tijdens zijn leven had hij huwe lijken en verhoudingen met vrouwen als Jane Fonda, Cathe rine Deneuve, Catherine Schneider en Annette Stroy- berg. In totaal is hij vijf keer ge trouwd geweest (de laatste ja ren met actrice Marie-Christine Barrault) en had hij vier kinde- DE WERELD OM JE HEEN. Stuur dezo bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 1 71 2141 4001 21

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1