Radio Rijnwoude voornaamste kandidaat e school kan geen gezinsproblemen over >eeldenroute in lders Rijnwoude Rijn Veenstreek Zo moet hij worden Nieuwe buurtsuper aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen AC 12 FEBRUARI 2000 30 30p en SGP/RPF: Project geldverspilling e'a/ bemarieta kroft '9 im age aan de plaatsing ig kunstwerken in de tussen Alphen en indam heeft beroe- rekt in Rijnwoude. De de SGP/RPF vinden aagde bedrag voor het ran 10.000 gulden ver van het geld. „Het een tijdelijk project. >en liever iets structu- [zeggen WD-fractie- >r Van Wielingen en --raadslid Matze. rtig kunstwerken ko- sen 1 mei en eind ok- ngs fiets- en wandel- staan. Het idee is af- van de Vereniging Wouden, die de waar- j- et platteland onder de wil brengen bij ste- rflj het college van bur- de er en wethouders van de is ook verdeeld- cc i/D-wethouder Geen- terg larde zich achter haar „Wij voeren hier in de een sober en zui- id. Het gaat om ge- 0 ïapsgeld. Ik vind het niet in verhouding 1 datgene wat de bur- ior terug krijgen." 0 tieringen is verbaasd t ïouding van de ande- ,catl ;s, de meerderheid, in pafs enteraad. „Zij vonden naai prachtig. Het is ken tot oktober en eb je niets meer. Wat ion voor gekkigheid. e voor het geld een :afel plaatsen en een ten. Dat is tenminste Voor de SGP/RPF ar nog bij dat ze niet t er wordt geplaatst, en staat er wel iets bij ^4 send is", zegt Matze. "i ijst naar een beelden- de Krimpenerwaard. itwerken hebben toen stof doen opwaaien, fractiegenoot Van vult aan: „Het geld iet college al te heb- jezegd. Dus deze dis eigenlijk mosterd na tijd. Wij willen best 'even aan kunstwer- ar dan moet het blij- n. Ik heb het college 1 met een plan te komen." Beide kondigen een stevig in de raadsvergade- 24 februari. >p di is n HjpBIER Wethouder Van der Lecq (PvdA) is enthousiast over de tijdelijke beeldenroute met de naam 'Stilstaan bij het Land van Wijk en Wouden'. „Het is een bijzondere manier om zo'n landschap onder de aan dacht te brengen. Kunstenaars hebben vaak een hele eigen kijk op de polder. Ik vind het aardig om met anderen bij te dragen aan het project. Het geld hebben we ervoor, dat komt uit het potje incidentele subsidies." Ze spreekt de be wering van Van Velzen tegen dat het college het bedrag al heeft toegezegd. Van der Lecq wil wel nadenken over het voorstel van de SGP/RPF voor blijvende kunstwerken. Initiatiefneemster van het project Hetty Arens uit, kun stenares uit Zoeterwoude, snapt niets van de WD en de SGP/RPF in Rijnwoude. „De beeldenroute is een manier om de stedeling ervan te over- I tuigen hoe waardevol het ge- bied is. Hebben ze zich wel voldoende laten informeren? Anders moeten ze mij maar bellen." Het project komt vol gens haar zeker in gevaar, als niet alle gemeenten het nut ervan inzien. De kunstwerken bestaan uit vaandels, vogelhuisjes en twee doorzichtige huizen op benen. Voorts zijn er vijftien stalen triomfbogen langs de A4 waaraan foto's hangen van kinderen die uitkijken over het j landschap in de hoop dat zo'n uitzicht over het landschap over vijftien jaar nog mogelijk is. De Vereniging Wijk en j Wouden spant zich in om de hiervoor benodigde twee ton j binnen te halen. De provincie I Zuid-Holland heeft onder j voorwaarden, al maximaal 40.000 gulden gereserveerd. Een van de voorwaarden is dat de deelnemende gemeen ten Rijnwoude, Zoeterwoude, Zoetermeer, Leiderdorp en Leidschendam minimaal dit zelfde bedrag op tafel leggen. Zoetermeer en Leidschendam hebben al 10.000 gulden toe gezegd. Leiderdorp overweegt 5000 gulden subsidie te verle nen. De politiek van Zoeter woude vergadert maandag over een bijdrage van 7000 gulden. Eerder droeg die ge meente al 3000 gulden bij. De rest, ongeveer een ton, hopen de initiatiefnemers via fond sen en sponsors binnen te krijgen. Aan de rand van de voetbalvelden krijgt de tweede Alphense mos kee vorm. De minaret er nog op en dan is 'ie zo goed als klaar. Hij wordt gebouwd in opdracht van de Marokkaanse gemeenschap in Alphen aan den Rijn, die in een ver bouwd woonhuis in de Van Eeghenstraat te weinig gebedsruimte heeft. De nieuwe moskee biedt plaats aan 400 bezoekers en heeft enkele leslokalen. Volgens planning kan de moskee dit voorjaar in gebruik worden genomen. foto wim dijkman Jacobs woude krijgt platform gehandicapten jacobswoude janneke de jonge Gehandicapten in Jacobswoude lopen in de toekomst tegen iets minder obstakels aan. Dat hoopt althans de Stichting Ge handicapten Platform Ja cobswoude. die nog in oprich ting is. De leden willen het ko mende jaar gebruiken om zich in te werken. Zo kunnen ze vanaf volgend jaar goed voor bereid voor gehandicapten in de bres springen. Als gehandi capte krijg je met allerlei pro blemen te maken, weet T. van der Laan uit Rijnsaterwoude, voorzitter van het Jacobswoud- se platform. Door haar licha melijk gehandicapte kind weet ze dat stoepen in de weg liggen en balies te hoog zijn. Ook is het openbaar vervoer vaak niet geschikt voor mensen mei een handicap en is het moeilijk om het eigen huis aan te passen. Het platform wil zich sterk ma ken om allerlei obstakels in de openbare ruimte te laten ver wijderen. Dit proberen het via de plaatselijke politiek. Daar naast gaat het platform funge ren als adviesorgaan, dat men sen verwijst naar instanties. De voorzitter denkt dat het plat form in een grote behoefte voorziet. Al voordat er sprake was van het platform kreeg ze regelmatig wagen van gehandi capten. Ook de gemeente Ja cobswoude ziet het belang er van in. Het gemeentebestuur stelt de gemeenteraad dinsdag voor om het platform een sub sidie te geven van 1000 gulden en daarbovenop jaarlijks nog eens 1000 gulden. Zendmachtiging Rijnwoude gaat aan neus Radio 916 voorbij Radio Rijnwoude is plotseling de voornaamste de voor een zendmachtiging in Rijnwoude. Het Com missariaat voor de Media verkiest die lokale omroep bo ven Radio 916, dat nu nog een vergunning heeft. Met zijn voorkeur gaat het Commissariaat voorbij aan het ad vies van de gemeente om de machtiging voor Radio 916 met vijf jaar te verlengen. Het gemeentebestuur en Radio 916 hebben de vergunninggever om opheldering ge vraagd. rijnwoude»den. Dat willen we ook, maar een ommezwaai kost tijd. En die stoppen wij er pas in als we weten waar we aan toe zijn. Datzelfde geldt voor samenwer king met Radio Rijnwoude. In september hadden we een compromis bereikt op grond waarvan de gemeente ons voor droeg voor de zendmachtiging. Maar omdat de Rabobank als sponsor van Radio Rijnwoude tim brouwer de koning „Ik had dit niet zien aanko men", zegt P. Aalbers van Radio 916. „Het verbaast me dat het Commissariaat het advies van de gemeente zo gemakkelijk naast zich neerlegt. Ik ken de kritiek op onze manier van ra dio maken. Wij moeten onze luisteraars meer informatie bie- zich er niet in kon vinden, is die afspraak weer ingetrokken." Volgens D. Oudenaarden van het Commissariaat voldeed het compromis niet aan de Media wet, die slechts één zendmach tiging per gemeente toestaat. Beide lokale omroepen wilden op dezelfde vergunning elkaar doordeweeks (Radio 916) en in het weekeinde (Radio Rijnwou de) Elfwisselen. Tijdens infor meel overleg op 2 december presenteerde het Commissari aat beide omroepen een alter natief. Radio Rijnwoude krijgt de vergunning voor Rijnwoude, terwijl buurman 916 alleen in het gebied Zevenhuizen-Moer- kapelle zendgemachtigd is. Aal bers betreurt dit, omdat hij bei de gemeenten afzonderlijk te klein acht voor een lokale om roep. Radio Rijnwoude kan daaren tegen leven met het voorstel van het Commissariaat. „Maar de vlag gaat pas uit als ik de vergunning zwart op wit heb", zegt voorzitter J. Bethlehem voorzichtig. „Ik ben wel blij dat het Commissariaat het lokcile karEikter van onze omroep zo waardeert. De gemeente han teerde bij haar advies andere maatstaven. Zij vond continuï teit belangrijk en stelde daarom voor de zendmachtiging van Radio 916 te verlengen. Maar wij zijn niet op oorlogspad. Op technisch gebied willen wij wel samenwerken met onze buur man 916." De gemeente Rijnwoude be treurt dat het Commissariaat voorbijgaat aan haar inspan ningen om beide omroepen tot elkaar te brengen. „Burgemees ter Boelen heeft destijds een begin van samenwerking be werkstelligd", zegt een woord voerder, „maar daarvan zien we niets terug. Formeel hebben we nooit meer wat gehoord. We beschikken alleen over een af schrift van een brief van het Commissariaat aan één van de omroepen. Daaruit blijkt dat de samenwerking is gestrand. Een verslag van de bijeenkomst in december hebben we ook niet." Oudenaarden zegt dat de ge meente de gevraagde informa tie kan krijgen. Volgens hem verklaarde Rijnwoude beide omroepen representatief, maar had zij een voorkeur voor Radio 916. „Helaas is de samenwer king tussen hen niet gelukt. In dat geval zou er geen probleem zijn. Als de partijen elkaar niet vinden, moet er miscchien nog een hoorzitting komen. Ook heeft het Commissariaat het recht om het advies van de ge meente naast zich neer te leg gen, cd doet het dat niet zo gauw." Aalbers acht het nog steeds mogelijk dat beide omroepen er samen uitkomen. „Het moet mogelijk zijn om Radio Rijnwoude in het week einde zowel op de kabel als in de ether te laten uitzenden." Verder voelt hij zich gesterkt door het gemeentebestuur van Rijnwoude. Volgens de ge meente-woordvoerder moet hij zich wenden tot de gemeente raad, die in september Radio 916 voordroeg voor de zend machtiging. „Maar de sympa thieën van de gemeenteraad kunnen verschuiven." es Post kijkt uit naar komst zorgadviesteam be F kijk die zonder ontbijt op irschijnen, of van de vallen. Scholieren die bank kruipen van ljuist asociaal praten, len in Rijnwoude lo- Is vaker tegen leerlin- t gedragsproblemen r de acht directeuren 'tot een toekomstsce- vroegtijdig schoolver- ïgs- en alcoholproble- een hoop andere el- volo iensgezind lieten zij deze week weten dat 'voorkomen' is. De flexil sscholen zien de op- de oprichting van een i zorgadviesteam al ingeburgerd is in se voortgezet onder- team bundelt deskun- het onderwijs, het ippelijk werk, GGD en :hiet het Rijnwoudse niet door in zijn be- I over de schoolgaan- loosd worden. Rustige scholie ren die van de weeromstuit erg druk en brutaal worden: dat is ook een teken aan de wand. Heel duidelijk wordt het wan neer kinderen gaan stelen. Dat is echt een roep om hulp. We nodigen de ouders in dat geval uit voor een gesprek om de oor zaak te achterheden. 'Uw kind zich opeens heel an ders: kan dat komen door pro blemen thuis?' Dat is best een moeilijke situatie. De leerkracht kan geen gezinsproblemen gaan oplossen, die bemoeienis voert veel te ver. Wat we wel duidelijk maken is dat het kind eronder lijdt." Als de school prima in staat is om te zien dat er iets mis is met het kind, wat voor toegevoegde waarde ziet Haartsen cjan in het zorgadviesteam? „Ouders schrikken ervan als het school hoofd of de leerkracht die in hetzelfde dorp woont ze direct benadert. Als ik vraag: 'Heeft u wel eens gedacht om hulp te zoeken voor dit of dat', komt dat veel te dichtbij. Wij hebben ook geen tijd om elke week of elke veertien dagen te praten. Aan de andere kant vinden de ouders de stap naar een profes sionele organisatie dikwijls te groot. De specialisten van het zorgadviesteam hebben een ge paste afstand plus dat ze goed de weg weten. Het ZAT vervult Directeur W. Haartsen van de Johannes Postbasis- school in Ha- zerswoude- Dorp: „Er zijn nu beduidend meer proble men met kin deren dan elf jaar geleden toen ik hier begon." FOTO- HIELCO KUIPERS op die meinier een brugfunctie tussen probleem en oplossing." De illusie dat het deskundigen team alle problemen kan weg nemen, heeft het schoolhoofd niet. „Ik ben de laatste om te zeggen dat het ZAT dat gaat doen. Ze kunnen de problemen misschien wel iets kleiner ma ken." 'Oproer heejt druk opgevoerd' aarlanderveen saskia buitelaar Aarlanderveen behoudt de buurtsuper. Eigenaar J. van den Berg heeft van het Al phense college toestemming gekregen om vier huizen te bouwen, waarvan er twee duurder mogen zijn dan 350.000 gulden. Met de op brengst daarvan kan Van den Berg een nieuwe supermarkt aan de Dorpsstraat bouwen. De kruidenier is blij. Tot zijn grote opluchting hoeft hij zijn winkel niet te sluiten. Ruim honderd dorpsgeno ten bezochten vorige week een vergadering van de raads commissie om hun steun te betuigen aan de supermarkt houder. Die dreigde zijn zaak op te doeken omdat hij het niet met de gemeente eens kon worden over het aantal te bouwen huizen. „Die oproer heeft een niet te onderschat ten druk op de gemeente op gevoerd", denkt Van den Berg. Hij is daarvoor het raadslid Vrij dankbaar, die de inwoners mobiliseerde en er tijdens de commissievergadering op aandrong om hen te laten in spreken. „Die dame is een kanjer. Zij heeft de knuppel in het hoenderhok gegooid en de bal aan het rollen gebracht." Van den Berg was al meer dan een jaar lang met de ge meente in onderhandeling. Om winstgevend te kunnen blijven draaien heeft hij een nieuwe en grotere supermarkt nodig. Die kan hij alleen beta len als hij naast zijn bedrijf huizen mag laten bouwen. De gemeente wilde aanvankelijk niet méér toestaan dan vier huizen, waarvan drie onder de koopprijsgrens van 350.000 gulden. Na de commissiever gadering en een nieuw voor stel van de kruidenier, gaf Al phen toestemming om twee van de vier in de vrije sector te bouwen. Voor het college was doorslaggevend dat het dorp een goede winkelvoorziening houdt. De Aarlandervener werd voor het goede nieuws don derdag op het stadskantoor uitgenodigd. Het gesprek met wethouder Van der Veen Meerstadt verliep voor hem in een positieve sfeer, die hij niet gewend was van de gemeente. „Ik ben een hele tijd bezig ge weest en ik heb die man nog nooit zo vriendelijk meege maakt. Hij sloeg ineens een heel andere toon aan." De financieel adviseur van Van den Berg zoekt dit week einde uit of de kruidenier met dit voorstel uit de brand is. Maar dan kan hij ook snel be ginnen met de bouw. De wet houder heeft gezegd dat hij er persoonlijk voor zorgt dat Van den Berg vóór de winter zijn nieuwe winkel in kan. „Dat is in het dorp als een lopend vuurtje gegaan. Ik word aan de lopende band gefelici teerd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19