pO 'Oud-Katholieken zingen graag, veel en hard 'En laten ze een heiligdom voor Mij maken Geloof Samenleving ZATERDAG 12 FEBRUARI 2000 P VANDAAG 12 In de tijd dat edelen nog bij voorbaat eerbied en respect afdwongen op grond van hun af komst, kwam hef goed van pas af en toe één van hen heilig te verklaren. Ze werden zo tot voorbeeld verheven voor het gewone volk, ook al leefden ze niet echt als heiligen. Bij de heilige Geertrui uit de ze vende eeuw lag dat anders. Zij schijnt een uiterst vrome en bekwame abdis te zijn geweest van een klooster bij het Belgische plaatsje Overberg, dat later naar haar Geertrui- denberg werd genoemd. Geertrui was van adellijke af komst, kon lezen en schrijven en kende haar kerkvaders en andere klassieken. Daarmee was ze al een unicum in de zevende eeuw. Bovendien had ze stichtelijke visioenen en was ze innovatief: ze zette een bibliotheek op, en een spin nerij, weverij en borduurafdeling voor kerkelijke gewaden. Daarmee wisten de nonnen goed de kost te verdienen. Al met al iemand die, volgens de kerkelijke kronieken, een heiligenstatus en feestdag op 12 februari verdiende. 4 q De heilige van gisteren, Geertrui, heeft een in- IO spirator gehad in de heilige van vandaag, bis schop Amandus (584-679). Een man die in de zevende eeuw druk aan het missioneren is ge weest in Frankrijk, België en Nederland. Onderwijl stichtte hij overal kloosters. Vandaar dat hij, zoals veel ordestich ters, vaak wordt afgebeeld met een kerkje in de hand. Amandus was drie jaar bisschop van Maastricht, maar wil de liever weer de missie in. Zijn eretitel luidt: apostel der Franken. In China is 13 februari de dag dat de Jade Keizer jarig is. Taoïsten zien in hem 'de hemelse verhevene van het eerste begin'. Confucianisten noemen hem 'de opperkeizer van de uitgestrekte hemelen'. Hij is in ieder geval de heerser over alle goden die de Chinezen vereren. Op zijn verjaar dag dient men offergaven te bereiden. Dat ritueel begint 's morgens om vier uur en is de volgende ochtend pas vol tooid. Pools bisdom biedt gratis huwelijk aan warschau Het aartsbisdom Lodz in Midden-Polen biedt paren die ongehuwd samenwonen of alleen voor de burgerlijke stand zijn getrouwd, een gratis rooms-katholiek huwelijk aan. Op die manier hoopt de RK-Kerk stellen te bewegen hun in haar ogen zondige leven op te geven. Pastores moeten op last van aarts bisschop Wladyslaw Ziolek in hun parochies bekendmaken hoe 'hokkende' stellen een kerkelijk huwelijk kunnen sluiten zonder daarvoor de meestal vrij hoge kosten te hoeven betalen. Ziolek biedt verder gescheiden gelovigen die willen hertrouwen aan hun situatie goed te regelen. Het kerkelijk wetboek schrijft voor dat rooms-katholieken die willen hertrouwen, hun eerdere hu welijk door een kerkelijke rechtbank nietig moeten laten verkla ren. De Poolse overheid erkent door de RK-Kerk gesloten huwe lijken op grond van een concordaat met het Vaticaan. Paus draagt mis op voor zieken rome» Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op het Sint Pie tersplein in Rome een speciale mis voor de zieken opgedragen. Duizenden pelgrims uit de hele wereld woonden de viering bij. Onder hen waren 15.000 zieken en gehandicapten, van wie er 2400 in een rolstoel zaten of op een brancard lagen. Pijn en lij den maken volgens de paus deel uit van 'het geheim van de mens op aarde'. De paus zalfde tien pelgrims met olie. Bis schoppen zalfden nog eens tweehonderd andere zieken. Vol gens het Vaticaan was de mis belangrijk voor de paus, die zelf aan de ziekte van Parkinson zou lijden. Hij wilde een teken van hoop en solidariteit geven. Waarschuwingssysteem mensenrechten geneve Er moet volgens dr. Konrad Raiser, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, een permanent VN-orgaan ko men dat in een vroegtijdig stadium potentiële massale schen dingen van de mensenrechten waarneemt. Ook moeten er maatregelen komen ter bescherming van minderheden of be volkingsgroepen die door een gewapend conflict vluchteling in eigen land zijn geworden. Raiser leverde op een congres van le- gerpredikanten en -aalmoezeniers, deze week in Genève, kritiek op de groeiende tendens om militair geweld bij humanitaire in terventies te legitimeren. Dit moet volgens Raiser een uitzonde ring blijven, waarvoor bindende afspraken op grond van het in ternationale recht nodig zijn. Hij kondigde een studie van de Wereldraad aan naar de ethische problemen van militaire inter venties. Bij dit onderzoek zijn kerkelijke en algemene hulpwerk instanties betrokken. Het resultaat wordt volgend jaar januari op de bestuursvergadering van de Wereldraad besproken. BEROEPINGSWERK WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag Denemarken: Meest droog en van het westen uit opkla ringen. Zaterdag later opnieuw regen. Maxima rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales. Ierland: Perioden met zon en op de meeste plaat sen droog. Later op de dag en ook zater dag opnieuw regen. Maxima van 5 gra den in het uiterste noorden tot 10 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Vrijdag droog en af en toe zon. zaterdag van het westen uit toenemende bewol king en later regen. Maxima rond 8 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en alleen zaterdag in het noorden mogelijk wat regen. Maxima van 5 graden in het oosten tot 10 langs het Kanaal. Zuid-Frankrijk: In de Alpen eerst nog wat sneeuw. Elders en later ook hier droog en geregeld zon In het zuidoosten kans op een Mistral Maxima van 4 graden in de heuvels rond Lyon tot 11 aan zee. Spanje: Vrijdag in het noorden plaatselijk wat re gen, boven de 1500 meter sneeuw. Ver der droog en vooral in het zuiden zon. Maxima van 10 graden langs de golf van Biskaje tot rond de 20 in het zuiden. Portugal: In het noorden vrijdag mogelijk wat re gen. Verder perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 18 in de Algarve Mallorca, Ibiza, Menorca: Af en toe zon. maar ook kleine kans op een bui Zaterdag toenemende noordelij ke wind Maxima dalend naar 14 graden. Tunesië: Licht onbestendig weer met wolkenvel den en soms een bui. Maxima rond 15 graden. Madeira: Wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. Middagtemperatuur van 19 graden in het noorden tot 23 aan de zuidkusten. Duitsland: Naar het oosten wegtrekkende neerslag, gevolgd door perioden met zon Zaterdag in het noorden en westen al weer toene mende bewolking. Maxima rond 5 gra den, zaterdag in Beieren een stuk frisser. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral aan de noord flank van de Alpen perioden met sneeuw. Zaterdag meest droog en gelei delijk opklaringen. Middagtemperatuur dalend naar 3 graden Zwitserland: In het oosten eerst nog wat regen of rElke daq een beetje vakantie\s"A "Ik ben nu in het geboorte land van de godin van de liefde. Aphrodite. Wilt u daar meer over weten? Kijk morgenmiddag om 16.45 uur naar Vakantie-TV op SBS6. Dan neem ik u mee naar Cyprus!" VAKANTIEWINKELS WtÊhffiMv°WW Het dagelijkse vakantieprogramma van D-reizen sneeuw. Verder droog en met name aan de zuidflank flink wat zon. Maxima van een graad of 5, in Tessin is het wat war mer Polen: Bewolkt en perioden met sneeuw of re gen. Zaterdag droog en af en toe zon. Maxima rond 2 graden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met regen of sneeuw. Zaterdag met name in Tsjechi droog en af en toe zon Maxima rond 5 graden, zaterdag wat frisser. Italië: Perioden met zon en meest droog, alleen in het zuiden eerst nog kans op een bui. Maxima van 6 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en waarschijnlijk de hele periode droog. Maxima rond 13 gra- Griekenland en Kreta: Overwegend veel bewolking en op veel plaatsen regen. Maxima tussen 10 en 15 graden. Malta: Wolkenvelden en kans op een bui. Eerst nog veel wind, maar geleidelijk rustiger. Maxima oplopend naar 15 graden Turkije en Cyprus: Op Cyprus soms wat zon, elders tamelijk veel bewolking en kans op regen. Maxi ma rond 15 graden, op de Dardanellen een stuk frisser. ZONDAG 13 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 00 Zon onder 17.47 Maan op 11.41 Maan onder01.58 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09 06 21.39 08.39 21.12 Laag 04 25 17.00 04.06 16 41 MAANDAG 14 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 59 Zon onder 17 49 Maan op 12.18 Maan onder03.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10 16 23.00 09.49 22.33 Laag 05 14 17 54 04.55 «17 35 Weerrapporten 11 februari 07 u Amsterdam halt be Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn half bew. half bew. half bew. half bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) half bew regen half bew bewolkt onweer W warmtefront regen ciTi sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting /Y hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5' DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (ad/urct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden 023-1 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531 ADVERTENT Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVEI Maandag t/m vrijdag van 071- 5143 545 ABONNEMEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtig het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangt betaling. VERZENDING PK Voor abonnementen die per p worden verzonden geldt eenl aan portokosten per verschijr LEIDSCH DAGBLAD OP1 Voor mensen die moeilijk Ie: hebben of blind zijn (of een: leeshandicap hebben), is een van het regionale Dagblad op geluidscassette! informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken le M K N H U am i i Warschau half be* Wenen half be* Zünch zwaar b» Bangkok zwaar tx Buenos Aires half be* Casablanca half be* Johannesburg regen Los Angeles half be* ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezor feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Vrouwen kunnen er pries ter worden, priesters hoe ven niet celibatair te leven en de sfeer is open en de mocratisch. Dat zijn vol gens Dick Schoon punten waarop de Oud-katholieke Kerk zich onderscheidt van de Roomse moederkerk. De IJmuidenaar schreef een boekje over dit eigen wijze clubje katholieken. ijmuiden silvan schoonhoven „Oud-katholieken zeggen over zichzelf: we hebben geen paus, geen latijn en geen celibaat. Maar toch beschouwen ze zich als deel van de katholieke kerk. Het is numeriek geen belangrij ke stroming. Zelfs onder de kleine kerken horen we nog tot de kleintjes. We hebben het hooguit 8000 leden. De opbouw van de oud-ka tholieke kerk is minder top- -down dan de Roomse kerk. Wat oud-katholieken mogen wordt niet van bovenaf be paald. De gelovigen denken verschillend over diverse zaken. Dat betekent niet dat er regel rechte anarchie is. Maar wel de mocratie: de geestelijken en de leken kiezen de bisschoppen. De bisschop is een scharnier tussen zijn eigen kerk en de an dere bisdommen van de we reldkerk. Dat is een zware taak. Want alle mensen aan de basis zijn ontzettend eigenwijs en weten precies wat ze willen. De bisschop moet proberen de standpunten van de gelovigen en die van de wereldkerk niet té veel uit elkaar te laten drijven. Rome hééft een beproefd model om wereldwijd kerk te ten niet eens hun schop kiezen. Ze zj i dingen gaan bemoj eigenlijk geen ve 1 hebben. Wat moei t 1 gebeden en liturgie dat is nou juist v voor nodig is van ,nj, In de rooms-kathol is het onderscheidt KV ter en leek door elk ,n pen. Bij de oud-ka11 dat nog strikter. Di 5ti^ het koor, het volkii vier je een liturgie. Van een tekort a |UC is in de oud-kali i geen sprake. In d< tholieke kerk ook maar daar stelt mei I sen: celibatair leve gehoorzaamheid a v zelf gekozen bisschi rochies vinden plaats om de heilij te laten plaatsvinde rijk heb ik gezien dorpjes, dat alleen lige woorden tijden p ristie een priester komt. Na het tafelgi weer weg, want d naar de volgende j de heilige toven spreken. Dat is toch Zaken als abortu nasie zijn een kwe .rjs, individuele gelovij /n schoppen doen da aas uitspraken over. Je !0'ot aan als de bisschoj en het volk doi!Ml oud-katholieke ij M meer een manier jm met vraagstukken 00j delijke uitspraak, niet graag hebben mij voorschrijft h abortus moet denl zülke intieme ki maak ik zelf wel uit per verloren gegaan: de tempel die Salon en de tweede tempel, die in het jaar 2 1 werd verwoest. Maar 'temidden van 1 kent dat ieder voor zich een godsruii wen, in zijn eigen hart, en concreet. I waar men een altaar kan oprichten w kunnen worden gebracht die God ku j sterken. In de oudheid dacht men da - kon door brood te offeren, vandaar d den in het tabernakel, en door een b( bieden, dat gedeeltelijk (huid, horens maal werd verbrand. Maar een altaar kan ook een plek zijn waar de goedhe wereld wordt geconcentreerd. Mizbeach, zo vertelt J.H. Hertz, werd rabbijnen als een anagram opgevat. 1 voor mehila, vergiffenis. Bij het altaai zondaar verzoend met God. De 'z' sta zchoet, verdienste. Door het beoefem dankbaarheid, nederigheid en beroui men zchoet op. De 'b' staat voor bera Neemt men de aanwijzigen van de E( harte dan haalt men de goddelijke ze zich toe en wordt een zegen voor an< 'ch' staat voor chaïm, leven. Het altaa richting naar het eeuwige leven aan, ke is van waarheid, rechtvaardigheid heid. Bouwen voor de eeuwigheid, zoals oi Salomo doet in het gedeelte uit 1 Koi 26-6:13 dat de rabbijnen aan sidra T( ben gekoppeld, vergt een andere mei de die van onze tegenwoordige bouwen cht, de maten van de ruimte, die de mens I- ki stellen de ruimte voor het goddelijke te ervaren? Met een plafond dat stam 2.40 meter hangt, zo dicht boven je h fabrieken niets anders meer maken, r Hogere wel erg ver weg. kunnen zijn. Wij zijn eigenlijk te klein en hebben daar helemaal de instrumenten niet voor. Bij de kwestie van de vrouwenwij- ding bleek hoe moeilijk het is met al die internationale kerken een beslissing te nemen. Rome heeft wat dat betreft een perfect model. De beslissing wordt daar op één plek genomen. Wij zijn geen verantwoording verschuldigd aan de paus. Wél erkennen we hem als de patri arch van de westerse katholieke kerk die groot respect verdient. Maar een paus die onfeilbaar is, dat gaat ons te ver. En we heb ben bezwaar tegen zijn opper macht over alle bisschoppen. Dat wil niet zeggen dat daar mee alle contacten afgelopen zijn. De sfeer tussen de oud-ka tholieken en Rome is erg open op het moment. Rome weet heel goed dat we nou eenmaal negentien eeuwen kerkgeschie denis delen. Voor de breuk noemt men gewoonlijk het jaar 1723, zo'n 277 jaar geleden. Op de eeuwigheid is dat erg kort. Waaraan je merkt dat je in een oud-katholieke dienst zit en niet in een rooms-katholie- ke? De openheid valt het meest op, en de betrokkenheid. Men sen doen van harte mee. In de rooms-katholieke kerk komen mensen ook graag. Maar daar proef ik bij de kerkbezoekers af en toe een soort ondergonds verzet. De dienst van de oud-katho lieken kernmerkt zich door een traditionele liturgie die gedra gen wordt door de kerkgangers zelf. Oud-katholieken zingen graag, veel, en hard. Het is hun dienst. Ze weigeren alleen toe- Het Isis-hotel wordt misschien afgebroken. Niet-Amsterdammers zal dat een rotzorg zijn. Maar iedereen die om zich heen kijkt als hij uit het Centraal Station komt zal het toejuichen. Want samen met de kantoortoren ernaast prijkt het hotel bovenaan de officieuze lijst van Lelijk ste Gebouwen van Amsterdam. Het gebouw staat er nog niet zo lang. Het plan het weer te slopen komt van de architecten die het hebben ontworpen. Zij hebben nu het zo veelste plan getekend voor her- inrichting van de openbare ruimte rond CS. Bussen, trams, m taxi's, schepen, rondvaartbo- ten, fietsers, reizigers, junks, winkeliers, informatietenten, bedelaars, muzikanten - alles Z lijkt er permanent slaags te zijn om een beetje van de ruimte te ■a veroveren. De architecten van het Isis-hotel denken van de CS-omgeving een betere plek te kunnen maken. Zónder Isis- X -hotel. Een van de architecten was nogal laconiek in zijn toelich- ting. „Er wordt niet meer ge- bouwd voor de eeuwigheid." Het is, helaas, maar al te zicht- baar. Stel je voor dat er wel werd ge- bouwd 'voor de eeuwigheid'. Zou alles dan ook standaard uit de fabriek rollen, met respect- <loze maatvoeringen die voor ie dereen dezelfde luciferdoos Icreëren? Het gevaar met 'bou- wen voor de eeuwigheid' zou kunnen zijn, dat hele goede ar IJmuidenaar Dick Schoon schreef een boekje over de oud-katholie ke kerk. FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER schouwer te zijn. De dienst is sinds het begin van de 20ste eeuw helemaal in het Neder lands, zonder een woord latijn. Latijn is een soort geheimtaal. Als je met heilige dingen bezig bent heb je daar een heilige taal voor nodig. Toch heeft de oud- katholieke kerk daar afscheid van genomen, ver voordat Ro me dat deed. Oud-katholieken kijken met gemengde gevoelens naar de gevolgen van het tweede Vati caanse concilie. Echte invloed kregen ze nauwelijks: ze moch- chitecten faalangst krijgen en geen gebouw meer durven ontwerpen. En dat slechte architecten opgewekt aan de slag gaan, gestimuleerd door de gedachte dat alle kritiek op hun ontwerpen uit eindelijk stil zou vallen in de eeuwen die het ge bouw zou trotseren. Immers, zo heeft een recent wetenschappelijk onderzoek vastgesteld, begaafde mensen twijfelen meestal heftig aan hun kwaliteiten, terwijl domme mensen blind zijn voor hun ei gen beperkingen. Maar dat be tekent niet dat een beetje meer 'eeuwigheid' in onze gebouwde omgeving geen goed zou doen. In sidra Teroema, Exodus 25:1 tot en met 27:19, wordt ge bouwd voor de Eeuwigheid: een heiligdom met verschillende onderdelen, een ark, een taber nakel en een tent van samen komst. Bij eerste lezing van dit stuk voel je je als een blinde met twee linkerhanden, die een breipatroon van de Libelle pro beert te ontcijferen. Drie steken links, twee steken rechts.Tweeënhalve el lang, anderhalve el breed, hengsels, stokken, lussen, gespen, gouden randen, dekplaten, houten sta ketsels. Het duizelt je van de maten. Alleen het maken van een tekening helpt je voor te stellen hoe het geheel in elkaar zat. De kist waarin de stenen tafelen worden be waard, wordt in deze hoofdstukken in elkaar ge zet, van acaciahout en goud. Het Hebreeuwse woord voor kist of ark is aron. De ark staat in een tent, misjkan, die is verdeeld in twee comparti menten: het heilige der heilige en een gedeelte waarin een tafel met broden, een zevenarmige kandelaar en een altaar om wierook te branden staan. Deze tent is tien bij dertig el. (let wel,, in de Nederlandse vertaling wordt het woord anima vertaald met el, maar niemand weet precies hoe lang een amma was). Om die eerste tent staat een grote tent, ohel, van vijftig bij honderd el. Hierin staat het altaar waarop brandoffers kunnen worden ge bracht. De aanwijzigen hoe alles moet worden gemaakt, welke materi alen moeten worden gebruikt en waar alles moet staan, ko men van God. Uit dit korte, toch wel saaie stuk tekst weten de commentaren toch weer tal loze wijsheden te halen. In vers acht geeft God aan waarom het heiligdom moet worden ge bouwd: 'En laten ze een heilig dom voor Mij maken opdat Ik temidden van hen kan wonen.' Let wel, God woont niet in de ark. De ark is afgedekt met een gouden plaat waarop zich ook twee cherubijnen bevinden (hoe die cherubijnen er precies uitzagen weet geen mens, wat wonderlijk is als men bedenkt dat de Israëlieten toch zo'n veertig jaar met de ark hebben rondgesjouwd). Als God iets te mel den heeft ontmoet Hij Mozes of de hogepriester 'tussen de cherubijnen' (Exod. 25:22). Maar Hij woont 'temidden van hen', dat wil zeggen overal waar een ruimte, een plek voor God wordt ge maakt, zal Hij met Zijn Aanwezigheid aanwezig zijn. De ark is verloren gegaan, en de cherubijnen eveneens. Het tabernakel is verloren gegaan, en de tent van samenkomst ook. De tempels zijn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14