Ieiden Regio Leiden wil biomedische technologie versterken De Stemming JSBSJISfjii meg! leiStadsWf Gemeente neemt subsidie voor liederen-cd in heroverweging ejf Kijken in de ruimte LWO overweegt drie buurthuizen te sluiten onau en geld Wellicht meer financiële steun voor Oude Muziek De Stichting Oude Muziek en Theater moet nog even geduld hebben voordat zij te horen krijgt of zij structureel meer subsidie krijgt dan 7.500 gul den per jaar. De gemeente werkt momenteel aan een 'muzieknota' en beslist in het derde kwartaal welke muziekpodia en instellingen voor muziek hoeveel subsidie krijgen. De stichting vroeg de gemeente voor haar zes delige concertserie 1999-2000 om een verhoging van haar subsidie van 7.500 naar 12.000 gulden. Leiden geeft vooralsnog niet meer dan de huidige 7.500 gulden per jaar. Voor de commissie be roep- en bezwaarschriften legde de voorzitter van de stichting, W. Jalink, uit dat zijn stichting 'zo langzamerhand wel in de problemen komt'. Niet alleen vanwege hogere zaalhuren, maar vooral vanwege hogere kosten voor de artiesten. Waar ensembles 'vroeger' voor een optreden 2.500 gulden vroegen, komt dat nu op zo n 4.000 gulden, liet Jalink de commissie weten. De mon diale top in de Oude Muziek zit tegenwoordig in het buitenland. leiden connie van uffelen Leiden leeft, Leiden lacht, Lei den heeft op jou gewacht. Op de dag van 3 oktober. Met het zin gen van het complete lied 'Lei den Leeft' zette T. Hettema gis termiddag zijn bezwaar tegen afwijzing van subsidie voor de cd 'Het Leidse Lied' kracht bij. De componist en tekstschrijver deed dat voor de commissie be roep- en bezwaarschriften na mens de Stichting De Zilveren Sleutel. Een klein succesje heeft Hettema hierbij al geboekt: de gemeente gaat het verzoek om subsidie heroverwegen. De Stichting besloot de cd vo rig jaar te maken als een blij vend aandenken aan het laatste 3 oktoberfeest van de twintigste eeuw. Op de cd staan zes ver sies van het lied. uitgevoerd door het Volksensemble De Zil veren Sleutel, de Christelijke Muziekvereniging Kunst en Ge noegen, draaiorgel 'de Joker', toonkunstkoor Leiden en het carillon van het stadhuis. De stichting vroeg de gemeente eind augustus voor 12.500 gul den garant te staan, om de re keningen van het maken van de cd te kunnen betalen voordat de inkomsten van de verkoop zouden binnenkomen. Dit ver zoek 'zwierf echter enige tijd door het stadhuis en een raads besluit vóór 3 oktober was niet meer mogelijk. Daarom besloot de gemeente het als een subsi dieverzoek te behandelen. Leiden wees de subsidie ver volgens af omdat het niet ge bruikelijk is de productiekosten van onder meer films, video's en cd's te subsidiëren. Boven dien voldeed de aanvraag vol gens Leiden niet aan criteria voor het Fonds Culturele Doel einden en Bijzondere Projecten op Cultureel Gebied. De cd werd namelijk niet gezien als waardevolle aanvulling op het bestaande aanbod of vernieu wend voor het Leidse kunstkli maat. Volgens Hettema moet de cd echter worden gezien als een middel om Leidenaars te sti muleren op een goede manier over hun eigen stad te denken. „De tekst toont het beste van de geschiedenis van de stad. De beste pr over Leiden is die naar de Leidse bevolking zelf toe. Die bepaalt welke sfeer er is in de stad. Het gaat in de eerste plaats om de sfeer in de stad", zei Hettema. Gemeenteambtenaar B. Kien- jet antwoordde daarop dat de gemeente het verzoek wel wil heroverwegen, maar dan voor maximaal tweeduizend gulden omdat dat nu eenmaal bij sub sidie voor cd's geldt. Hettema zette vervolgens uit volle borst i'k 'Gewoon even bellen voor een prima advies over een persoonlijke lening of doorlopend krediet.' Illfll, Stadsbank Leiden Bil DIRECT 071 516 77 77 M (OM 1ANBS: BOEESTRAAT 24. IEIDEN r 12 FEBRUARI 2000971 irs gewond het kruispunt van de'Churchilllaan en de Voorscho- /amen gisterochtend drie fietsers in botsing met een Irie, een 42-jarige vrouw en twee veertienjarige jon- jeterwoude-Dorp, staken de Churchilllaan over. Ze ïen daarbij de automobilist, een 75-jarige man die van voorrang te geven. Een van de jongens raakte ge- zijn knie. De vrouw is met verwondingen aan het [een been overgebracht naar het LUMC. Om het am- ;rsoneel veilig te laten werken, besloot de politie een ie Churchilllaan korte tijd af te zetten. onder bus mp4en 32-jarige fietser uit Leiden is gisterochtend op de eg aangereden door een bus, bestuurd door een 53-ja- Efeur. De fietser reed voor de autobus en wilde linksaf l0 2le Rijnsburgersingel op. Hij vergat daarbij richting aan 25|Over de ernst van de verwondingen kon de politie ledelingen doen. odjprboxen mikpunt inbrekers it dertien keer toe is gisteren geprobeerd in te breken kelderboxen onder woningen aan de Nienke van ;traat, de Top Naeffstraat en de Etta Palmstraat. De se vers slaagden er bij hun pogingen driemaal in om de .d.?pen te breken. Ze namen onder andere drank en een geld voor heruitgave boekje ie heruitgave van het boekje 'Groenesteeg, de geschie- een Leidse begraafplaats' hoeft niet te rekenen op van de gemeente. Leiden ziet een heruitgave namelijk a/M ernieuwend' of een 'waardevolle aanvulling' van het lcl v e aanbod. Dat bleek gistermiddag bij de commissie be- vw* bezwaarschriften. De Stichting tot instandhouding van ifplaats Groenesteeg Leiden verzocht de gemeente om LaA omdat de 6.500 gulden die zij nodig heeft voor duizend ip reren, neerkomt op de helft van haar kapitaal. Het boekje vai rder uit in 1993, maar is nu nagenoeg uitverkocht. Vol- JerT bestuur van de stichting is er echter veel vraag naar, lani :t boekje een plattegrond en een lijst bevat van de vijf- Libli jegravenen. ïgaa Otten-Zeegers honderd ff** m ena Johanna Otten-Zeegers vierde gisteren haar hon- 20- erjaardag. Ze deed dit thuis, temidden van haar fami- 35burgemeester Pechtold bracht haar eep felicitatiebe- i0 [^en-Zeegers werd een eeuw geleden geboren aan de ^jioilaan. Na dertien verhuizingen betrok ze in 1944 haar ,,1 an de Haagweg, waar ze tot op de dag van vandaag an een verzorgingstehuis moet ze niet denken. „Dan ks tussen al die klagers." Liever kookt ze haar eigen loet ze haar eigen was. Naast een beetje breien, houdt ook wel van een portie stevig eigentijds vermaak. Driete televisieserie is 'A-team'. „Vooral die neger vind ig", vertelt ze. Ook Rambo - 'die man met die band om °ra(d' - kan haar goedkeuring wegdragen. Otten-Zeegers ve n haar verjaardag. „Ik vind het reuze gezellig, al dat be- foto henk bouwman leiden De manen van Jupiter en de ringen van Satumus. Geïnteres seerden bestudeerden gisteravond de, heldere, nachtelijke hemel door de telescopen van de Leidse sterrewacht. Daarnaast was er een kleine boekenmarkt. Ook vandaag en morgen is het publiek van har te uitgenodigd het historische pand tussen 14.00 en 22.00 uur te be zoeken. Sterrenwachten en planetaria door het hele land openen dit weekeinde hun deuren. Gezamenlijk houden zij voor de 24ste keer de Sterrenkijkdagen. foto mark lamers De gemeente Leiden steekt 109.000 gulden in de biome dische technologie. In Leiden is die vooral te vinden bij de bedrijven op het Bio Science Park. Het geld gaat daar echter niet rechtstreeks naar toe. Leiden stort het geld in het oprichtingsfonds voor de stichting BioMedTech Zuid-Holland. De provincie heeft deze stichting opgezet om Europese subsidies in de wacht te slepen. Daarmee moet de economische bedrijvigheid worden gestimu leerd. Ook Den Haag, Rotterdam en Delft doen mee. gio's. Om in aanmerking te ko men voor Europees geld was derhalve oprichting van de stichting nodig. Doel van de stichting is de werkgelegenheid te vergroten. Dat kan door groei van be staande bedrijven, het bevorde ren van initiatieven om nieuwe bedrijfjes op te zetten en het werven van (grote) buitenland se bedrijven. Ook zal de stich ting proberen de resulaten van leiden onno havermans Na de provincie, die voor ruim drie ton deelneemt, dragen Lei den en Rotterdam het meest bij aan de nieuwe stichting. Deze steden zijn het verst in de ont wikkeling van biomedische be drijvigheid. Zij zijn dus ook het meest gebaat bij verdere inves teringen. Maar steden krijgen geen subsidie van de Europese Unie, die gaat alleen naar re- wetenschappelijk onderzoek om te zetten in concrete projec ten die op termijn zichzelf kun nen bedruipen. Het Leidse Bio Science Park past perfect in die plannen. Na een aarzelend begin is het high tech-bedrijvenpark in de Leeu wenhoek aan een bloeiperiode begonnen. Er wordt flink ge bouwd en inmiddels zijn er 35 bedrijven en bedrijfjes geves tigd, die samen goed zijn voor zo'n 1500 banen. De provincie Zuid-Holland en de deelnemende steden hebben in onderling overleg vastgesteld dat ze door samen te werken steeds aantrekkelijker worden voor bestaande bedrij ven en pionierende weten schappers. Leiden, Delft en Rotterdam hebben daarbij het voordeel van een universiteit, waarbij vooral de kersverse sa menwerking tussen Leiden en Delft op het gebied van de Life Science (wetenschap van het leven) in het oog springt. Bij de oprichting van de stichting zijn daarom ook ondernemers en de universiteiten in het overleg betrokken. De stichting wil binnen twee jaar de eerste resultaten boe ken: van honderd biotechnolo- gische bedrijven moet de marktpositie worden verbeterd, vijftig onderzoekers moeten commercieel met hun resulta ten aan de slag, vijftien begin nende ondernemers moeten in het zadel zijn geholpen, vijf honderd buitenlandse bedrij ven moeten weten wat de regio van leiden tot Rotterdam hen te bieden heeft en tien van die be drijven moeten serieus overwe gen zich daadwerkelijk hier te vestigen. aan burgemeester en wethou ders. Die moeten daar hun goedkeuring aan hechten. Vol gens Schipper betekent eventu ele sluiting van buurthuizen niet dat er in de activiteiten moet worden gesneden. „Die worden dan gewoon elders on dergebracht." De veranderingen in de top van de LWO zijn onlangs al aan het personeel meegedeeld. Drie van de vier stadsdeelmanagers, de verantwoordelijken voor het welzijnswerk in een deel van de stad, kregen te horen dat hun werkzaamheden worden beëin digd. Ze zouden niet geschikt zijn als manager. Alleen de stadsdeelmanager van Noord, T. van Rossum, mag blijven. Zij krijgt stadsdeel Midden erbij. Voor Zuid en West samen moet nog een nieuwe manager wor den gevonden. De stoelendans rond de ma nagers is niet alleen een bezui nigingsmaatregel, ook wilde het bestuur schoon schip maken, daarom is de hele LWO-top doorgelicht. herman joustra Dc Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) wil een aantal buurthui zen afstoten. Het gaat hierbij om De Pancrat aan de Middel stegracht, Mierennest aan de Morsweg en Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat. Ook jongerencentrum 't Stathuys, dat vorig jaar werd gesloten we gens de aanwezigheid van as best, staat op de nominatie af gestoten te worden. De LWO brengt bovendien het aantal stadsdeelmanagers terug van vier naar twee. De organisatie wil meer geld stoppen in uit voerende taken en minder in managementstaken. „Het is dus zuiver een bezuinigings maatregel", zegt directeur ad- interim. J. Schipper. „Wij willen de zogenoemde overheadkosten terugdringen." De managers die van hun taak worden ont heven, krijgen een plek elders binnen de LWO. De organisatie wil dat voor nemen binnenkort voorleggen Molen De Valk en Volkenkunde zorgenkinderen bij bom-operatie leiden herman joustra Hoewel de eerste voorbereidse len al zijn getroffen, is de speur tocht naar een of meerdere vliegtuigbommen in het water naast de Rijnsburgerweg nog niet tot in de puntjes geregeld. De gemeente onderzoekt op dit moment nog steeds hoe de ge varen tijdens de operatie tot een minimum kunnen worden beperkt. Daarbij gaat het dan om het indammen van de geva ren voor materiële zaken als ge bouwen. Voor opvang van buurtbewoners heeft de ge meente inmiddels al gezorgd, mocht daadwerkelijk een on- ontploft exemplaar, een zoge noemde blinganger, worden gevonden. Op dit moment is de monu mentale Mdlen De Valk nog een bron van zorg. Leiden wil na gaan in hoeverre de molen be schermd kan worden tegen een eventuele explosie. De gemeen te overlegt ook met de Neder landse Spoorwegen in hoeverre het spoor kan worden afge schermd. Lukt dat niet, dan is het mogelijk dat de NS een aan tal treinritten schrappen. Mocht busmaatschappij Con- nexxion kiezen voor een omlei ding, dan zal zij daarvoor geen kosten in rekening brengen, mocht die omleiding slechts enkele uren duren. Een ander probleem vormt mogelijk de collectie van het Rijksmuseum voor Volkenkun de, dat zich in de buurt bevindt van de plek waar zich vermoe delijk een bom bevindt. Leiden wil samen met het museum be kijken of een deel van de kost bare collectie tijdelijk elders kan worden ondergebracht. Gisteren is al begonnen met het slaan van damwanden in de Rijnsburgersingel. Komende week wordt de ruimte tussen de damwanden leeggepompt, waarna het Explosieven Oprui- mings Commando het overge bleven slib doorzoekt op de aanwezigheid van vliegtuig bommen. Dat gebeurt over een lengte van ongeveer 20 tot 25 meter lengte, tussen de Rijns burgersingel en het Kiekpad naast stadscafé Van der Werff. Mocht daadwerkelijk een bom worden gevonden, dan worden de huizen in de naaste omge ving ontruimd, afhankelijk van de zwaarte van de bom. Bij een duizendponder, de zwaarste soort bom, is die straal drie honderd meter. IL molens draaien >pen bepaald niet op - ir mochten we de af- agen weer een paar ditk irbeeldjes van aan zei, mek naar het asbest vrfgehoorzaal zou drie H ren. Inmiddels is de 15/ bijgesteld naar drie en is de verantwoor- voor het onderzoek Jpr wethouder Alexan- ifold overgedragen aan ister Jan Postma. ening op de woon- tad, nadat de inspraak )nd, makkelijk in twee i klaar kunnen zijn, ^pken. Maar het werd In die tijd mochten S volgens de wethou- d van Rij, Jan Laurier los zich ermee bezig tan volgens Tjeerd van jaar een feit zijn. La- er maar niet over oe lang dat werkelijk n als de planning twee gesteld en een hand- iuders zich met de eeft bemoeid. Goede le tachtigjarige oorlog vergeleken in een :en zucht voorbij was. •ok anders. Zonder lo in en valse verwach- ijk maar. Naar Hans 9,, as wethouder grote- leid, maar heeft die 1 appel precies op het ment overgedragen Jj ewaardeerde collega Tegenwoordig is wel wethouder van ie functie waakt hij 'elzijn van de Leidse en. En in die functie deze week te horen naf dit jaar miljoenen esteden krijgt om de uiters en snuivers, ro- ikkers terzijde te iet dat Baaijens al ja- wens een mirakel. Uit de daden van de gemeente krijg je vaak eerder het idee, dat ze geld te veel hebben. Zo mag PvdA-wethouder Tjeerd van Rij een cheque van een mil joen gulden uitschrijven voor een wethouder van WD-huize te Oegstgeest, die ook nog in onroerend goed doet. Leiden krijgt er niks voor terug. Of ja, de gemeente mag nu naast de U-bocht bij het Centraal Station een kantoor laten bouwen, zon der door die Oegstgeestse wet houder te worden lastiggevallen met juridische procedures. 'U-bocht afgekocht' kopte deze krant onlangs. Da's mooi, dat rijmt en het prikkelt de verbeel ding. Want wat was er nu ei genlijk afgekocht? Het schijnt dat die Oegstgeester wethou der, toen hij nog geen wethou der was, een optie heeft geno men op dat stukje grond langs het spoor. Maar gekocht heeft hij "het nooit. Dat deed de ge meente Leiden. En daarvoor krijgt die wethouder nu dat mil joen. (Ach, hadden wij maar opties op bouwgrond! Het kost niks en het levert dik geld op. Da's makkelijk verdienen.) Om het nog een beetje erger te maken gaat dat miljoen verge zeld van de belofte, dat de Oegstgeester wethouder een stuk grond elders in Leiden mag kopen en daar een kantoor mag bouwen. Dat is onderdeel van de deal. Een andere projectontwikkelaar zat de gemeente jaren dwars door een flat aan het Stations plein te laten verkrotten. Hij kreeg uiteindelijk toestemming om er nieuw te bouwen, en als beloning voor het getreiter mag hij ook nog elders in Leiden een kantoor bouwen. Conclusie: als u de gemeente Leiden dwars kan zitten moet u het vooral niet laten. Het loont de moeite. Of zou je daar pro jectontwikkelaar voor moeten zijn? tekst: ruud sep en aap rietveld tekening: maarten wolterink om geen voorspellingen of be loftes te doen die hij onmoge lijk na kan komen.' Hans kon digt aan dat het nog wel een jaar zal duren voordat hij een beetje aan kan geven hoe die miljoenen het best besteed kunnen worden. Alleen voor het eerste half mil joen heeft hij al een mooie be stemming. Die gaat op aan het onderzoek naar de beste beste ding van het geld. Kijk, dat schept in ieder geval duidelijkheid. Bij Hans weet je tenminste dat besturen tijd kost. Veel tijd. En nog meer geld. (Je zou er spontaan van aan de drank raken. Maar dat terzijde.) Makkelijk Dat ze in Den Haag denken dat Leiden geld tekort komt is trou- ren in Den Haag loopt te zeu ren dat de Leidse junkies en al coholisten het zo slecht heb ben. In Den Haag hebben ze bij toeval ontdekt dat andere ste den meer geld krijgen voor ver slavingszorg dan Leiden. En dat vinden ze in de Hofstad niet eerlijk. Maar dat terzijde.) Hans heeft geen idee wat hij met al dat geld moet doen. Maar hij is in ieder geval zo wijs

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13