Prestatieloon van tafel bij Akzo Nobel CTSV onderzoekt misbruik premiegeld sociale zekerheid Japan gaat digitaal door lager beltarief Miljoenenroof bij Amsterdams advocatenkantoor Economie Cd's vermorzeld NS kopen voor miljard nieuwe dubbeldekkers Hoogste punt achtbaan Ex-directeur GOM dreigt Jorritsma met rechter Dofddorper op internet t prijslijstjes supers WE breekt met 'foute' leveranciers Clinton roept in VS experts computerbeveiliging bijeen iO 11 FEBRUARI 2000 j^jse rente kwart procent omhoog l» De Britse centrale bank heeft gisteren de rente met 1 rocent verhoogd tot zes procent. Het is de vierde rente- "jing in zes maanden. De financiële markten hadden al op jgere rente gerekend, zeker na de recente renteverhogin- jde VS en door de Europese Centrale Bank. Het belang- LDEpentetarief in de VS staat op 5,75 procent, in de eurozone 5 procent. 1 fis databedrijf in Britse handen '21 1 Het Britse telecomconcern Cable Wireless heeft de 53 e hardwareleverancier Racal Datacom voor zo'n twee mil- 73 ulden overgenomen. Door de overname, waardoor Racal ?g om verder gaat onder de naam van Cable Wireless bv, 55 het Nederlandse bedrijf meer te doen. Behalve op verkoop 36 fouw van apparatuur voor datacommunicatie, gaat de on- 24 ijning z>ch richten op het aanleggen en onderhouden van 33 ij en internetverbindingen. 70 I M (B blijft tegen rekeningrijden Het MKB, koepel voor het midden- en kleinbedrijf is en 23 ^gen rekeningrijden..Politiek Den Haag doet net alsof de '3 gn er al doorheen zijn en dat irriteert", aldus voorzitter De folgens De Boer zijn er andere manieren o'm het autoge- 12 erug te dringen. Daarbij denkt hij onder meer aan betaal- li en het variabel maken van autokosten. De 1,5 miljard 55 1 investering en exploitatie van rekeningrijden kost, staan )5 s De Boer in geen enkele verhouding tot vermindering j| filedruk. )2 \l (man C&A maakt plaats voor neef 6 ipAM Topman H. Brenninkmeijer (38) treedt met ingang |2 ïjaandag af als eerste man van het modeconcern C&A. Hij q opgevolgd door zijn neef L. Brenninkmeijer (42). Volgens 2 oordvoerder vertrekt de eerste man 'omdat hij zijn klus 1 geklaard'. H. Brenninkmeijer stond vanaf 1997 aan het 4 an het traditioneel gesloten concern. Hij leidde een ingrij- 2 i reorganisatie omdat de winstgevendheid onder druk !door tegenvallende omzetten. J [prijs op hoogste peil in negen jaar 1 k: De prijs van ruwe olie is in negen jaar tijd niet zo hoog 2 Et als op het ogenblik. Gisteren werd in Londen voor Brit- i tnt-olie een notering bereikt van 27,37 dollar per vat van 3 Ier, 45 dollarcent meer dan eergisteren. Amenkaanse olie i prijs op tot 29,28 dollar per vat. De prijsstijging is het di- i gevolg van de bekendmaking dat de olievoorraden in de i jds 1976 niet zo klein zijn geweest. Iral Design nu Satama Amsterdam Het nieuwe Finse mediabedrijf Satama Interactive van uitgeversconcern Talentum Oy) heeft 67 procent andelen in het Nederlandse internetbedrijf General De rgenomen. Over bedragen werd niets bekendgemaakt, lopen jaar heeft Satama (omzet 1999: 26 miljoen) inter- ijven in onder andere Duitsland, Groot-Brittannië, Zwe- le VS verworven. General Design gaat verder onder de itama Amsterdam. i: Goedkope post tegen de regels 4urg Duitse bedrijven die grote postzendingen in ande- ïdkopere landen laten frankeren en die post weer naar Jjand laten sturen, moeten het verschil in tarief terugbeta al de Duitse posterijen. Dat heeft het Hof van Justitie van -I bepaald naar aanleiding van klachten van Deutsche Post jStwee creditcardmaatschappijen. De maatschappijen de- séan 'remailing' via Denemarken en Nederland. Een woord eer van TNT Post laat in een reactie weten dat het hof de ^lijke voorschriften wel erg nauw heeft genomen en niet ijlt in de geest van de Europese Unie. 1: Meer fietsen dan Nederlanders 7 (DAMNederland telt voor het eerst meer fietsen (zeven- 3 ïiljoen) dan inwoners, zo blijkt uit onderzoek van de 4 ing Fiets en de RAI. Ons land is daarmee uniek in de we- )e florerende fietsenbranche dankt dit mede aan de goede pen van 1998. Met 1.445.000 verkochte fietsen werden ;rdduizend exemplaren meer omgezet dan in het jaar 10i oor. De gemiddelde prijs bij de vakhandel steeg van 932 104 .013 gulden. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de ge- j°J e fietsen wordt gebruikt voor sport of recreatie, 36 procent 103 voonwerk of schoolvprkeer en veertien procent. 104 Iminenwerking tussen KPN en Nokia 106 0 }q7 A<Li Telecombedrijven KPN en Nokia willen samen 115 Loze apparaten voor thuisgebruik ontwikkelen. Voor dat ïoo ;aan beide bedrijven strategisch samenwerken. Nog dit loeten er producten op de markt komen waarmee consu- 1en met een afstandsbediening printers, video's, computers ii5, efoons kunnen aansturen. Op den duur moet één-zo'n af- jjgjlsbediening al het andere overnemen. 113, Iffihgelmann stoot supermarkten af 106 Het Duitse concern Tengelmann stoot 111 supermark- an Grosso en Magnet af aan een groep bedrijven bestaande loz dl Schwarz, Bartels-Langness en Dohle. De verkoop, 102, van de opbrengst niet is bekendgemaakt, past in de reorga- ^3 ie bij het concern, die in 1998 begon. Vorig jaar verkocht 98! edrijf zijn 131 A&P-supermarkten in Nederland aan Schui- SEN gerard van putten ernet is sinds woensdag 3 5 bsite www.deprijslijst.nl 37,'o Hoofddorper Jack 0 5 S °P ^eZe COnSU" 26 ;erichte site prijsvergelij-' 7981 informatie over zo'n 180 j 3, imiddelen in diverse su- 2(34 irkten. Worms is van plan agina elke week te verver- 1.0 1,3 lat er garant voor dat de ïoo. etgebruiker gratis en zon- 25 lorwaarden van de service 136 ik kan maken. Daarin zegt is zich te onderscheiden e productinformatie die v«. markten verstrekken, re!» Ier aanmelding geen in- '"j| ïgen. En bij de Consu- vki enbond moet je je eerst ,nh laanmeiden." et maken van de website Worms geïnspireerd toen mam dat prins Bernhard isumenten wil informeren ie prijskaartjes die bij en en andere geldschieters en aan het afsluiten van ie* heken en polissen. ferste vergelijkende waren- r tzoek dat de consultant e week instelde bij filialen e supermarktketens Albert i. Dirk van den Broek, Cl000, Vomar, Super de Boer, Edah en A&P leverde soms op merkelijke prijsverschillen op. Zo vraagt volgens hem Cl000 voor een pak Dobbelman 15,99 gulden, waar de consument voor hetzelfde wasmiddel bij Dirk van den Broek twee gul den goedkoper uit is. Laatstge noemde supermarktketen stelt zich, afgaande op de bevindin gen van Worms, ook als het om luiers gaat op als een prijsbre ker. Bij Vomar dient voor het zelfde pak twee gulden meer (37,98 gulden tegen 35,98 gul den bij Dirk van den Broek) te worden afgerekend. En zo vraagt Albert Heijn voor een pakje espressokoffie (25 zakjes) van het merk Nescafé negentig cent meer dan Dirk van den Broek, waar de klant 4,59 gul den betaalt. Worms heeft inmiddels de di recties van de onderzochte su permarktketens ingelicht over het bestaan van zijn website en hun tevens in de gelegenheid gesteld zijn onderzoeksresulta ten op eventuele onjuistheden te corrigeren. „Maar ik weet heel zeker dat alle prijzen nauwkeurig door mij zijn geno teerd." Nieuwe CAO met loons\>erhoging van 4,25 procent ARNHEM GPD-ANP De prestatiebeloning bij Akzo Nobel is van tafel. Bonden en werkgevers bereikten gisteravond na lang overleg een principe-akkoord over een nieuwe CAO voor de 18.000 werknemers. Daarin krijgen de werknemers de komende vijftien maanden 4,25 procent loonsverhoging. spraken maken over bonussen bij een bepaald resultaat. Als Akzo het aan individuen had willen koppelen, was er geen studie geweest", aldus Rood huizen. Volgens Akzo-onderhande- laar Prins wordt in het onder zoek straks wel degelijk gekeken naar individuele prestatiebelo ning. Maar hij heeft de bonden op dit punt niet willen bruske- ren. „Er is meer tijd voor nodig en meer draagvlak." De CAO is niet alleen van be lang voor het eigen personeel. Omdat het de eerste CAO is van het nieuwe jaar, wordt de over eenkomst gezien als trendzet tend. Zo hadden de werkgevers FNV-onderhandelaar Roodhui zen toonde zich verheugd dat de prestatiebeloning uit het CAO-voorstel is gehaald. Akzo Nobel wilde in de nieuwe CAO toe naar een systeem waarbij werknemers naar prestatie be taald krijgen. Dit betekende dat werknemers naast een basis loonstijging (twee procent) meer kunnen verdienen als ze beter presteren. Ook wilden de werkgevers de loonstijging voor een deel koppelen aan het be drijfsresultaat. „Er komt nog wel een studie over eigentijds belonen van groepen. Zoals het vooraf af- voor dit jaar een loonsverho ging van twee procent in ge dachten en is er een breed ver langen om werknemers later met pensioen te laten gaan we gens de krapte op de arbeids markt. Op beide punten trekt de nu gesloten overeenkomst zich daar niets van aan. Niet alleen is de loonsverhoging hoger dan de werkgeverskoepel wilde, ook zijn er afspraken gemaakt over een nieuwe pensioenleeftijd van 62 jaar. Personeel krijgt de mogelijkheid tussen 60 en 65 jaar uit te treden. Wel wordt het pensioen om gevormd van een eindloon- naar een middelloonstelsel. In dat nieuwe stelsel krijgen werk nemers voortaan een pensioen dat is berekend over het gemid delde loon en niet over het laatstverdiende. Verder komt er een collectieve nabestaanden- verzekering. Bangkok Thaise werknemers stoeien met een berg illegale cd's, die in beslag zijn genomen. De mannen hebben er pret in de geluidsdragers met grote scheppen de lucht in te gooien zodat internationale persfoto grafen een aardig plaatje kunnen schieten. Daarna mag een stoomwals ze verder vermorzelen tot kleine stukjes. De show gisteren was een opmaat voor de VN-handelsconferentie binnenkort in de Thaise hoofd stad Bangkok. De regering van het Aziatische land wil de wereld graag laten zien dat ze ernst maakt met het beschermen van de rechten op cd's en cd-roms. foto ap sakchai lalit UTRECHT ANP gen door dubbeldekkers kan het aantal zitplaatsen per trein in de spitsuren met zo'n 35 procent worden verhoogd. NS Reizigers heeft verder be sloten negentien driedelige die- seltreinen langer op de baan te houden. Met hun vierduizend zitplaatsen willen de NS de rei zigersgroei het hoofd bieden. De dieseltreinen worden voor 57 miljoen gulden opgeknapt. NS Reizigers heeft haar investe ring in nieuwe treinen verdub beld. Het vervoerbedrijf heeft 252 dubbeldekstreinen met een totale waarde van één miljard gulden besteld. Vorig jaar zei den de NS nog 128 dubbeldek kers te willen kopen, maar dat blijkt nu onvoldoende omdat het aantal reizigers nog altijd groeit. De nieuwe dubbeldekkers ko men tussen 2002 en 2004 be schikbaar. Door bestaande trei nen te verlengen en de nieuwe rijtuigen ook in te zetten op In tercitytrajecten waar nu alleen nog 'gewone' treinen rijden, maken meer reizigers kans op een zitplaats. Door de nieuwe aankopen stijgt het aantal zit plaatsen van 200.000 naar 225.000. Onder de dubbeldekkers be vinden zich de grootste treinen die de NS ooit op de rails heb ben gezet: twaalf zesdelige treintoestellen met zeshonderd zitplaatsen. Tot dusver waren de langste NS-dubbeldekkers vierdelig. De NS kiezen bewust voor dubbeldekkers. Het huidige spoornet staat geen langere treinen toe en ook de perrons zijn daarvoor te kort. Wanneer de NS 'gewone' treinen vervan- ARNHEM GPD 'Eer en goede naam te grabbel gegooid' begraven." Onder het tienjarig bewind van Vrijhoef bij de Gelderse participatiemaatschappij zou sprake zijn geweest van vriend jespolitiek, belangenverstrenge ling en het eigenmachtig aan gaan van onverantwoorde fi nanciële risico's. Hoewel ac countants daarvoor geen bewij zen hebben gevonden, zin speelde Jorritsma in een brief aan de Kamer op mogelijk frau duleuze handelingen. Zij kon digde aan in overleg te treden met het openbaar ministerie, om te bezien of een strafrechte lijk onderzoek gerechtvaardigd is. De ex-directeur ontkent met klem dat hij verantwoordelijk is voor een verlies van bijna dertig miljoen over het boekjaar 1998. GOM heeft inmiddels beslag la ten leggen op de bankrekenin gen van Vrijhoef. Het bedrijf vordert dertien miljoen gulden van de ex-directeur. De omstreden ex-directeur van de Gelderse Ontwikkelings maatschappij (GOM), W. Vrij hoef, dreigt minister Jorritsma (economische zaken) met een gang naar de rechter en scha declaims. Vrijhoef zegt 'maat schappelijk geruïneerd' te zijn door beschuldigingen over fraude en stelt hiervoor Jorrits ma en zijn opvolger bij de GOM, R. Bousardt, verantwoor delijk. Vrijhoef geeft de minister drie dagen de tijd om in overleg te treden. Dit om 'de toegebrachte schade zoveel mogelijk te her stellen of te beperken'. Vrijhoef, begin 1999 vertrokken bij de GOM, schrijft: „Mijn eer en goede naam heeft u te grabbel gegooid. De mogelijkheden om mijzelf van een inkomen te voorzien, zijn als gevolg van uw optreden en dat van de GOM vrijwel tot nul gereduceerd. Mijn politieke ambities kan ik biddinghuizen Pretpark Walibi Flevo, dat vorig jaar door de Ame rikaanse eigenaars werd omge doopt tot Six Flags Holland, wordt op dit ogenblik uitgebreid met een aantal nieuwe attracties. Eén daarvan is een reusachtige achtbaan waarin zo'n 1.500 kuub hout met een lengte van 198 kilo meter wordt verwerkt. Bezoekers kunnen straks met een snelheid van tachtig kilometer per uur over het ongeveer één kilometer lange traject razen. Gisteren werd het hoogste punt bereikt en plaatste een bouwvakker voorzien van een veiligheidskoord de vlag voor het traditionele pannenbier. Het park gaat zich met name richten op cartoonfiguren en striphelden als Batman, Bugs Bunny, Tweety en Superman. foto anp raymond rutting AMSTERDAM ANP Modeketen WE International gaat in de toekomst alleen zaken doen met leveranciers die zich niet schuldig maken aan kinderarbeid en uitbui ting. Met bedrijven die niet aan de SA8000-norm vol doen, verbreekt WE de ban den. SA8000 is een wereldwijde norm voor maatschappelijk verantwoord ondernemen, die in 1998 is ingesteld door bedrijven en instellingen in de VS. Voor het certificaat moeten bedrijven voldoen aan eisen op het gebied van arbeidsomstandigheden en veiligheid. Volgens WE International krijgen de handelspartners twee tot drie jaar de tijd om hun productie aan te passen. WE wil zelf ook aan de norm voldoen. Het hoofdkantooi en de filialen zijn het afgelo pen jaar bezocht door con trolerende instanties aange sloten bij SA8000. WE ver wacht in het voorjaar het certificaat te ontvangen. Het Duitse postorderbedrijf Otto Versand, de Franse super marktketen Promodès en de Italiaanse Coop-winkels gin gen WE voor. ZOETERMEER ANP Het College van Toezicht Socia le Verzekeringen (CTSV) onder zoekt of uitvoeringinstanties als GAK en de SFB Groep vorig jaar vaak premiegeld hebben ge bruikt voor hun commerciële activiteiten. De instellingen keren niet al leen de WW en WAO uit, maar hebben de afgelopen jaren ook commerciële activiteiten (arbo- dienst) opgezet. Al enige tijd gaan geruchten dat premiegeld wordt gebruikt voor andere za ken dan het verstrekken van uitkeringen. Volgens LlSV-voor- zitter Buurmeijer bijvoorbeeld heeft het GAK zeker tientallen miljoenen guldens aan premie geld gebruikt voor commerciële doeleinden. Gisteren publiceerde het CTSV het onderzoek over 1998. De toezichthouder heeft niet kunnen vaststellen of er in dat jaar sprake is geweest van be- voor- of benadeling van publie ke activiteiten. Wel zegt de CTSV dat de financiële schei ding tussen publiek en privaat niet voldoende is gewaarborgd. Dit baart staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) zorgen. In een reactie zegt hij te zullen kijken welke maatregelen nodig zijn om een einde te ma ken aan de onverkwikkelijke si tuatie. Het CTSV plaatst in het rap port kanttekeningen bij de ma nier waarop kosten tussen de diverse bedrijfsonderdelen worden doorberekend. Hier door ontstaat het risico dat de WW- en WAO-poot ten onrech te wordt belast met kosten die de holdings maken voor hun private werkmaatschappijen. De verdeelsleutel is gebaseerd op het aantal personeelsleden dat voor een bedrijfsonderdeel werkt. TOKIO Rtr-AFP Een verlaging van telefoontarieven moet Japanners op de digitale snelweg loijgen. Telecommolog Nippon Telephone and Telegraph (NTT), praktisch de enige aanbieder van lokale gesprekken, ver laagt in mei de aansluitingskosten met de helft of meer. De Japanse staat, die 57 procent van de aandelen van NTT bezit, zwicht voor de druk van de VS en Europa om telefonie goedkoper te maken. Volgens beide economische machtsblokken zijn de ta rieven kunstmatig hoog. Bovendien denken steeds meer mensen in Japan dat een stijging van het internetgebruik de economische impuls is die Japan nodig heeft om een decennium van economische malaise achter zich te laten. Het succes van de VS dient als voorbeeld. Insiders schatten dat binnen drie jaar een markt van ongeveer 1.500 miljard gulden kan ontstaan. Ondanks de hoge welvaart loopt het internetgebruik in Japan achter. Van de ongeveer 126 miljoen Japanners surft naar schat ting slechts 17 tot 22 miljoen op het net. In de VS is ongeveer de helft van de bevolking geregeld op het wereldwijde web te vinden. handel. De maatregel betekent dat de harde schijven van meer dan een miljoen Pentagon- computers worden gecheckt op de aanwezigheid van virussen. Hackers kunnen de virussen op duizenden computers aanbren gen, om ze vervolgens vanaf een afgelegen locatie in een si multane aanval op een enkel doel te lanceren. Justitieminister Reno zei eer der op de dag dat bij de Ameri kaanse federale recherche FBI alles in het werk wordt gesteld om de schuldigen op te sporen en te berechten. De FBI krijgt bij haar jacht op de daders hulp van de grote internetbedrijven Amazon, Yahoo, CNN.com, eBay, en Buy.com. washington ap De Amerikaanse president Clin ton zal volgende week een ont moeting hebben met experts op het gebied van computerveilig heid en -technologie in verband met recente aanvallen op enke le vooraanstaande internetbe drijven. Woordvoerder Leavy van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad zegt dat de vi rusaanvallen zeker bovenaan de agenda staan. Het Pentagon (ministerie van defensie) meldde gisteren dat al zijn computers met toegang tot internet worden gecontroleerd om na te gaan of ze niet zijn ge bruikt bij de massale aanvallen op websites voor elektronische rotterdam anp Het advocaten- en notariskan toor Caron Stevens/Baker McKenzie in Amsterdam is in 1998 beroofd tfan ruim twaalf miljoen gulden. Die stonden bij de ABN Amro op een 'superbe- veiligde' rekening. Directeur Vermeulen van het kantoor houdt de bank verantwoorde lijk voor de diefstal. Schade heeft hij niet geleden. ABN Am ro heeft het geld direct weer te ruggestort. Volgens Van der Laarschot van ABN Amro hebben crimi nelen met vervalste handteke ningen formulieren misbruikt om geld over te boeken. Hij zegt dat deze formulieren in middels uit de roulatie zijn ge nomen wegens fraudegevoelig heid. Ook is de procedure bij de bank aangepast. Het gestolen geld is inmiddels weer terecht, aldus Van der Laarschot. ABN Amro heeft de laatse ja ren vaker te maken gehad met grootschalige verduistering. In 1996 wisten criminelen 178 mil joen bij de bank weg te halen. In datzelfde jaar sluisde een medewerker via een internatio naal betalingssysteem 25 mil joen door naar zijn eigen bank rekening. Opmerkelijk aan de diefstal uit 1998 is dat de ruim twaalf miljoen gulden van een der den-geldrekening van het nota riskantoor is gehaald. Volgens Vermeulen gaan er op zo'n re kening, waarop transacties van klanten plaatsvinden, jaarlijks miljoenen guldens om. Daarom zijn er allerlei beveiligingspro cedures opgenomen zoals spe ciale codes en dubbele handte keningen. Direct na de diefstal deed zo wel het notariskantoor als de bank aangifte. Het openbaar ministerie in Amsterdam ver denkt drie mannen. Zij maak ten deel uit van een groep van negen Nederlanders die eind 1998 in Bulgarije met ruim drie miljoen dollar op zak werden opgepakt. Justitie diende een uitleveringsverzoek in, maar het drietal bevindt zich nog steeds in Bulgarije. Twee van hen, onder wie de hoofdverdachte, zijn inmiddels op vrije voeten, maar mogen Bulgarije niet uit. De derde zit nog altijd vast. Volgens advo caat Van Ardenne ontkennen zijn cliënten elke betrokken heid. De advocaat gaat ervan uit dat ook de derde verdachte snel wordt vrijgelaten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9