'Israël gaat snel praten met Syrië' België opent jacht op Cresson Soeharto zit nu echt in het beklaagdenbankje Buitenland Helft passagiers gekaapt toestel vraagt asiel Bezoek NAVO-topman aan Rusland gaat door 11 FEBRUARI 2000 raai wil dat Wiranto opstapt De commandant van de Indonesische landmacht, Sudarto, vindt dat minister van veiligheid Wiranto reden. Sudarto is de eerste hoge militair die in het ir stelling neemt tegen de oud-legerchef. Hij zei van- ndat de grondwet president Wahid het recht geeft minis- ffenoemen en te ontslaan. Wahid zei eerder vandaag dat f i conflict met Wiranto de steun van hoge generaals Ij Tegen. Sudarto's uitspraken lijken daarvan het eerste 'iranto staat onder grote druk om op te stappen, sinds I senrechtencommissie hem medeverantwoordelijk ïoemd voor het bloedbad in Oost-Timor van vorig jaar. weigert vooralsnog echter te gaan. itië zet eerste stap richting NAVO Kroatië wil lid worden van het NAVO-programma Part- 3 voor Vrede. De nieuwe centrum-linkse premier Ivica il het officiële verzoek daartoe volgende week indienen. ,'ring tot het Westen is een van de belangrijkste punten jondgenootschap van zes voormalige oppositiepartijen overleden president Tudjman. Na diens dood won de ige oppositie de parlements- en de presidentsverkiezin- nieuwe regering heeft beloofd alle verplichtingen as internationaal recht te vervullen, die Tudjman gere st zich neerlegde. Daartoe behoort ook de terugkeer ervische vluchtelingen. Honderdduizenden Kroatische zijn onder het Tudjman-bewind op de vlucht geslagen. ida werkt weer met tribunaal Iwanda hervat de samenwerking met het Rwanda-tribu- ïet Tanzaniaanse Arusha. Dat zei vice-president Ka- steren. De betrekkingen tussen Kigali en het hof ver den eind vorig jaar, na het besluit van het tribunaal tot van Jean-Bosco Barayagwiza, die van volkerenmoord irdacht. Barayagwiza had volgens de Kamer te lang zon- n'L rtrn iele aanklacht in voorarrest gezeten. Rwanda weigerde nklaagster Carla Del Ponte daarop een visum. Rwanda ijn standpunt, nadat de aanklager een verzoek tot her van de uitspraak in de zaak-Barayagwiza had ingediend. :oek wordt op 22 februari behandeld. Het VN-tribunaal eld na de volkerenmoord in Rwanda, die in 1994 aan »r 800.000 Tutsi's en gematigde Hutu's het leven kostte. krijk voert hoger beroep in let Franse parlement is gisteren unaniem akkoord ge- p''I -t de invoering van een hoger beroep in strafzaken voor ïtbank met jury. Daarmee komt een einde aan een tra- teruggaat naar de Franse Revolutie in 1789. Toen vond geen rechter een hoger gezag mag hebben dan een jury jers. Tot nu toe was alleen beroep mogelijk om techni- órmeel-juridische redenen. Ook kon een rechtszaak heropend als er nieuw bewijsmateriaal was. Verder oordeelden nog de hoop op presidentiële gratie. Ook in vorden zaken voortaan overigens voor een jury behan- het een kleinere. Het ontbreken van een beroepsmoge- tegen veroordelingen door een jury was een schending J opese rechtsregels. 5H gewonden bij botsing in België ij een botsing tussen een vrachtwagen en een bus zijn ond een man gedood en tientallen mensen gewond ge- et ongeluk gebeurde op een provinciale weg tussen de i ie plaatsen Diksmuide en leper. In de Bus zaten leerlin- een hotelschool, die op weg waren naar een bioscoop ijk. De touringcar reed van achter in op een vrachtwa- aanhanger. De 45-jarige chauffeur van de bus kwam leven. Een van de gewonden verkeert in kritieke toe- cht andere zwaargewonden werden eveneens overge- iaar een ziekenhuis. De 32 leerlingen die lichte verwon- opliepen, werden in de buurt opgevangen. De oorzaak ongeluk is vooralsnog onduidelijk. oepeling embargo valt goed Servische oppositieleiders hebben gisteren positief ierd op het Amerikaanse en Europese besluit het lucht- ibargo tegen Joegoslavië op te heffen. Zij voorspelden iaatregel de democratische krachten zal steunen, en het 'an president Milosevic verder zal isoleren. De Ameri- minister van buitenlandse zaken Albright zei woensdag achter een inititatief van de Europese Unie staan om tod op commerciële vluchten op Servië op te heffen, politieke en economische druk op het regime verder te iven. Albrights Britse ambtgenoot Cook zei dat de op- van het embargo, die Waarschijnlijk maandag ingaat, maanden moet gelden. ouri: Benetton misleidde ons De Amerikaanse staat Missouri neemt juridische stap- ;en Benetton wegens het gebruik van foto's van vier ter- ïroordeelden in de jongste reclamecampagne van het ise kledingmerk. Volgens het openbaar ministerie van de eeft Benetton zich onder valse voorwendselen toegang' aft tot de vier veroordeelden. De gevangenisautoriteiten toestemming hebben verleend de .vier te bezoeken, om- netton ze voorhield dat het een project betrof dat ge- >rd werd door de Nationale Associatie van Strafpleiters, den interviews met de vier veroordeelden worden ge ls voor het tijdschrift Newsweek. In plaats daarvan werden en interviews gebruikt in de omstreden campagne. Vol- let OM in Missouri zijn gevangenissen en gedetineerden i fedoeld voor commercieel gebruik. r der Voice of America in Europa gton De uitzendingen van de Amerikaanse overheid op ders Radio Free Europe/Radio Liberty en Voice of America opa. ooit een belangrijk wapen in de strijd tegen het com- z" me, worden verminderd. Het geld dat daardoor vrijkomt, rden gebruikt voor uitbreiding van de programma's voor Azië. De ingreep houdt verband met 'nieuwe priori- van het einde van de Koude Oorlog, aldus de De vermindering van het aantal uitzenduren gaat ook van de werkgelegenheid. Er staan 51 arbeidsplaatsen :ocht. Er komt een einde aan de uitzendingen in het Kro- Bulgaars, Roemeens, Slowaaks, Hongaars, Tsjechisch en Daarnaast komen er uitzendingen bij in dertien talen, nder zes in Afrika. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De Britse politie heeft 21 men sen gearresteerd op verden king van kaping of betrokken heid daarbij van het Afghaanse vliegtuig dat sinds zondag op de Londense luchthaven Stansted stónd. De kaping werd gisterochtend zonder bloedvergieten en in kalme sfeer beëindigd. Van de 151 passagiers, allen Afghanen, hebben er 75 asiel aange vraagd. Hoewel de politie nog steeds geen mededelingen heeft ge gaan over het motief, wijst al les erop dat de kapers alleen uit waren op politiek asiel. Be richten dat zij behoorden tot een grotere groep van dertig tot veertig vrienden en familie leden lijken te kloppen, nu zo veel inzittenden zijn gearres teerd. Britse politici zijn als de dood dat de kaping navolging gaat vinden bij anderen die naar het Westen willen vluch ten. De regering-Blair deed gis teren met zo hard mogelijke uitspraken dan ook zijn best om een aanzuigende werking te voorkomen. Minister van binnenlandse zaken Straw zei zijn uiterste best te zullen doen om alle inzittenden zo snel mogelijk terug te sturen. Hij zei ook tot het uiterste te zullen vasthouden aan het adagium dat het kapen van een vliegtuig niet loont. Groot-Brittannië heeft echter internationale verdragen on dertekend die het land ver plichten een asielverzoek in behandeling te nemen. Het land zou als een geschikt toe vluchtsoord beschouwd kun nen worden op grond van een vorige kaping die in 1996 op Stansted eindigde. De zes Ira kezen die toen een Sudanees passagierstoestel hadden ge kaapt, bleken asielzoekers die waren gevlucht voor Saddam Hussein. Zij zijn nu nog ver wikkeld in asielprocedures. TOKYO ANP Het bezoel^van secretaris-gene raal Robertson van de NAVO aan Moskou lijkt volgende week gewoon door te gaan. De Russi sche minister Ivanov van bui tenlandse zaken zei vandaag in Tokyo dat hij verwacht Robert son woensdag te ontmoeten. Eerder deze week tekende het persbureau Interfax uit militai re en diplomatieke bronnen op dat Rusland weinig heil zag in het bezoek. De voorstellen Ramp in Hongarije door Roemeens gif Na Amerikaanse bemiddeling Het overleg tussen Israël en Syrië zal spoedig worden hervat. Dat meldde vanochtend de Israëlische radio, op gezag van 'Israëlische diplomatieke bronnen'. De berich ten lijken gebaseerd op de indruk die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Madeleine Albright, de afgelopen dagen heëft gekregen in telefoongesprekken met haar Syrische collega Farouk al-Sharaa. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens medewerkers van Al bright zijn beide partijen bereid te komen, maar er is nog geen datum afgesproken. Syrië zal in ieder geval de uitkomst willen afwachten van besprekingen in de internationale commissie die toezicht uitoefent op de na leving van het 'Druiven der Gramschap-akkoord', genoemd naar de operatie die Israël in 1996 tegen Libanon uitvoerde. De overeenkomst bepaalt on der meer dat Israël en de isla mitische verzetsbeweging Hez bollah geen aanvallen mogen uitvoeren die zijn gericht tegen de burgerbevolking of vanuit bevolkingscentra. Israël heeft gisteren duidelijk gemaakt dat het de spelregels wil wijzigen. Het eist het recht onmiddellijk terug te slaan met aanvallen op Libanons infrastructuur, als Hezbollah zijn bezettingstroe pen in Libanon aanvalt vanuit bevolkingscentra. De commissie vergadert van daag in het VN-hoofdkwartier in het Zuid-Libanese Nakura. Naast Israël zijn de leden Frankrijk, de Verenigde Staten, Libanon en Syrië. Bovenaan de agenda staat een bespreking van de vijandelijkheden van de afgelopen dagen. Frankrijk, Li banon en Syrië beschuldigen Israël van een flagrante schen ding van het akkoord van 1996, met zijn aanvallen op onder meer elektriciteitscentrales in Libanon. Israël zal antwoorden dat het de acties heeft uitge voerd na schendingen door Hezbollah, die beschietingen zou hebben uitgevoerd vanuit Libanese dorpen. De commissie heeft in het verleden vastgesteld dat beide partijen in Libanon de overeen komst van tijd tot tijd schen den, al hebben Israël en zijn Li banese bondgenoten van het Zuid-Libanese Leger dat vaker gedaan dan Hezbollah. Israël kan het akkoord niet eenzijdig wijzigen, en het is onwaar schijnlijk dat de andere com missieleden zullen instemmen met de eis. Daarom spreekt Is raël niet van een verandering, maar van een 'andere interpre tatie'. waarmee Robertson zou willen komen om de banden met Moskou aan te halen, zouden 'niet constructief genoeg' zijn. Rusland bevroor de relatie met de NAVO toen vliegtuigen van het bondgenootschap Joe goslavië begonnen te bombar deren in de oorlog om Kosovo. De westerse kritiek op het mee dogenloze Russische optreden in de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië veroorzaakt grote ir ritatie in Moskou, en heeft de relatie er niet beter op gemaakt. Politie bespreekt fraudezaak met president Israël TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Israëlische politie heeft gis teren gesproken met president Ezer Weizman en met Edouard Saroussi, de multimiljonair van wie hij in de jaren tachtig hon derdduizenden dollars heeft ontvangen. Het gesprek met de president werd gehouden in de officiële residentie in Jeruza lem. De politie wilde niet zeg gen of het ging om een formeel verhoor, waarvan de informatie eventueel kan worden gebruikt in een rechtszaak, maar dat lijkt wel het geval. Over de inhoud zijn geen me dedelingen gedaan, maar het dagblad Ha'aretz meldt van daag op gezag van 'bronnen in het ministerie van justitie' dat de politie niets heeft gevonden dat wijst op omkoping. Het is mogelijk dat de president wel officiëel zal worden beschul digd van belastingontduiking en van het overtreden van een wet die overheidsdienaren ver biedt giften aan te nemen. Zon dag wil de politie opnieuw met hem praten. De politie sprak gisteren ook met Weizmans vrouw, Reuma, en met zijn persoonlijke mede werker, Arieh Shumer. Beiden hebben geld ontvangen uit een fonds dat werd beheerd door een met de president bevriende advocaat. Saroussi stortte zijn 'gift' - naar verluidt 470.000 dol lar - in dat fonds. De in Zwitser land wonende miljonair is de afgelopen twee dagen in een hotel in Zurich aan de tand ge voeld door twee inspecteurs van de Israëlische politie, in ge zelschap van een Zwitserse col- lega. De politie wil precies weten wat zijn relatie met Weizman was en of het geld misschien eerder een betaling was dan een gift. Weizman heeft in het begin van de jaren tachtig korte tijd gewerkt als adviseur voor Saroussi, die onder meer in wa pens handelde. Schoonmakers halen uit de vervuilde Hongaarse rivieren al dagen duizenden dode vissen, zoals deze kar pers. BOEDAPEST HANS GERTSEN FOTO REUTERS LASZLO BALOCH CORRESPONDENT De Hongaarse rivieren Szamos en Tisza zijn ernstig vervuild met het zeer gevaarlijke gif cya nide, dat afkomstig is van een goudmijn bij het stadje Baia Mare in buurland Roemenië. De ministers van milieu van beide staten kwamen gisteren voor spoedoverleg bijeen, maar weten eigenlijk niet hoe de cri sis moet worden aangepakt. Het zal mogelijk nog weken duren voordat de omvang van de milieuramp echt duidelijk wordt, omdat de twee rivieren deels met ijs zijn bedekt. Mi lieudeskundigen vrezen dat er jaren overheen gaan voordat de flora en fauna in de Tisza en de Szamos hersteld zijn. De Hon gaarse televisie lat al dagen dra matische beelden zien van do de vissen in het rivierwater. De ramp is het gevolg van een ongeval op het terrein van een goudmijn. Daar liep op 30 januari een opvangbekken voor chemisch afval over na hevige regen- en sneeuwbuien. Via een zijriviertje belandde een deel van het chemisch afval in de Szamos en vervolgens in de Tis za. Hoeveel gif er in het milieu terecht gekomen is, staat nog niet vast, maar wel dat het om een zeer aanzienlijke hoeveel heid moet gaan. Roemeense deskundigen maten vorige week vlakbij de goudmijn con centraties van 7.800 milligram cyanide per liter water, ofwel 78.000 maal het maximum toe laatbaar geachte niveau van 0,1 milligram per liter. Het gebruik van cyanide is in de Europese Unie verboden. Volgens Karoly Pinter, hoofd natuurbeheer van het Hongaar se ministerie van landbouw, heeft de vervuiling geleid tot een enorme aanslag op de vis stand in Centraal-Europa. Na tuurbeschermers vrezen zelfs dat sommige zeldzame en be dreigde vissoorten geheel zijn uitgeroeid. De ramp heeft ook geleid tot zorgen over de drinkwatervoor ziening in sommige Hongaarse regio's. De centraal-Hongaarse stad Szolnok, die drinkwater uit de Tisza betrekt, heeft de inlaat voor de spaarbekkens van de watervoorziening tot nader or der gesloten. De Hongaarse re gering heeft alle mensen die aan de rivieren wonen gewaar schuwd voorlopig geen vis te eten, en ervoor te waken dat huisdieren en vee niet uit de ri vieren drinken. Hongarije overweegt een schadeclaim in te dienen bij Roemenië, maar die lijkt op voorhand weinig kans op suc ces te maken. De bestaande verdragen over samenwerking op milieugebied tussen de twee landen voorzien niet in financi ële schadeloosstellingen. De Roemeense regering wil de mijnonderneming, een Roe meens-Australische joint-ven ture, aansprakelijk stellen voor alle schade. De Roemeense au toriteiten hebben het bedrijf enkele dagen geleden al tot na der order stilgelegd. Justitie wil opheffing onschendbaarheid oud-commissaris BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Belgische justitie heeft de jacht geopend op de Franse oud-premier en voormalig Europees Commissaris Edith Cresson. Gisteren maakte een woordvoerder van de Europese Commissie be kend dat onderzoeksrechter Van Espen heeft ge vraagd om de opheffing van de onschendbaar heid van Cresson, voor de periode dat zij in de commissie-Santer zetelde (1995 tot 1999). Van Espen wil Cresson ondervragen over mogelijke fraude, schriftvervalsing en vriendjespolitiek. Cresson stond aan de wieg van een financieel schandaal, dat maart vorig jaar uiteindelijk tot de val van de voltallige commissie-Santer leidde. De Franse krant Libération onthulde eind 1998 dat de commissaris een bevriende tandarts, Berthel- ot, aan allerlei fictieve maar zeer lucratieve op drachten had geholpen. Tevens woonde zij enige tijd met Berthelot op hetzelfde adres. Binnen de Europese Commissie werd druk op Cresson uit geoefend om terug te treden, maar de Fran^aise wilde daar niet van weten. Zij wist zich tot het laatst gesteund door de Franse regering en presi dent Chirac. Ook de Nederlandse ambtenaar Paul van Bui tenen, voorheen werkzaam bij de dienst van Cresson, bracht belastende informatie naar bui ten. De anti-fraudedienst Olaf van de Europese Commissie opende intussen in alle discretie een onderzoek. De resultaten daarvan werden vorig jaar doorgespeeld aan de Belgische justitie. Blijk baar zijn de aanwijzingen van fraude hard ge noeg om een verzoek tot opheffing van de on schendbaarheid te rechtvaardigen. Volgens de Commissie zal snel worden beslist. ,,Het is een complexe zaak, maar we willen deze kwestie niet nodeloos lang laten aanslepen", zei woordvoerder Faull. Justitie wil Cresson vooral ondervragen over haar financiële relaties met tandarts Berthelot, zei de Belgische justitie- woordvoerster Germonprez gisteren. Formeel is Cresson nog niet in staat van beschuldiging ge steld. Berthelot publiceerde enkele flinterdunne on derzoeken naar de relatie tussen mondziekten en aids, en toucheerde daarvoor circa drie ton. Een onafhankelijke panel van experts concludeerde dat de rapporten 'niet de geringste relevantie' hadden. Ook werd vastgesteld dat de tandarts in zijn professionele carrière 'nog geen spoor van wetenschappelijk werk' had nagelaten. De Com missie heeft Berthelot gevraagd zijn wedde terug te storten, maar tot dusverre heeft de tandarts nog niet op dat verzoek gereageerd. JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De voormalige Indonesische president Soeharto wordt nu officieel verdacht van corruptie op zeer grote schaal, en is ge dagvaard. Hij moet zich maandag op het kantoor van de procureur-generaal mel den om te worden verhoord. Dit heeft een woordvoerder van justitie in Jakarta gisteren bekendgemaakt. Soeharto wordt verdacht van corruptie, vriendjespolitiek en handjeklap. Vooral zijn zes kinderen en een kliek van zaken vrienden profiteerden ervan en werden steenrijk. Het weggesluisde geld wordt geraamd op zo'n 80 miljard gulden. De familie bezit nog steeds grote aantallen bedrijven, stukken land ter gezamenlijke grootte van België, kunst, juwelen en baar geld. Maar door slecht beheer zou een groot deel tijdens de economische crisis verloren zijn gegaan. De vroegere Indonesische leider zal met name worden ondervraagd over de mo nopolies. Zo gingen alle kruidnagelen die in Indonesië werden geproduceerd door de handen van zijn jongste zoon Tommy, die ook subsidies opstreek voor de zogenaamd in Indonesië geprodu ceerde Timor-auto. Oudste dochter Tu- tut beheerde alle tolwegen. Verder wor den Soeharto vragen gesteld over mis bruik van fondsen van een handvol lief dadigheidsinstellingen die hij zelf be heerde. De advocaten en de familie van de in middels 78-jarige Soeharto hebben grote bezwaren tegen een verhoor van de voormalige sterke man. Hij zou ernstig verzwakt zijn, als gevolg van een hartin farct in juli vorig jaar en bloedingen in de buik een maand later. Volgens hen wordt het zijn dood als hij zich teveel opwindt. De procureur-generaal schat dat anders in, en meent dat het met de gezondheid van de ex-generaal, die het laatste half jaar niet meer in het open baar is gezien, juist steeds beter gaat. „We hopen dat hij maandag komt opda gen." Persoonlijk heeft de tweede president van Indonesië niet veel te vrezen. Zelfs zijn eer is niet meer in het geding, want er zijn maar weinig mensen in Indonesië die nog in zijn onschuld geloven. Abdur rahman Wahid, de huidige president, liet al eerder weten de oude baas niet achter de tralies te willen zien. Zijn kin deren en zakenvrienden daarentegen hebben heel wat meer te vrezen, en hoe ven niet op clementie te rekenen. Een eerder halfslachtig corruptieonder zoek van Habibie, de door Soeharto per soonlijk aangewezen opvolger, leverde niets op en werd kort voor diens aftre den afgesloten. Procureur-generaal Ghalib, die met het onderzoek was be last, deed geen serieuze poging Soeharto aan te pakken. Hij liet de voormalige machthebber wel enkele keren horen, maar daar werd steeds uitdrukkelijk bij gesteld dat het slechts een vooronder zoek betrof. Soeharto, die na afloop steeds breed lachend verscheen, was geen verdachte. Uiteindelijk moest Gha lib zelf aftreden wegens corruptie. De situatie is nu heel anders geworden, en dat verklaart de grote weerstand van de advocaten en familie van Soeharto. Zodra er bewijzen op tafel komen zitten zij ook volop in de problemen. Overi gens gaat de huidige regering er niet vanuit de zaak snel te kunnen oplossen. Soeharto heeft onder Habibie veel tijd gehad sporen uit te wissen. Geld dat in het buitenland mogelijk onder andere namen is ondergebracht, laat zich bo vendien maar moeizaam opsporen. Veel commentatoren houden de bevolking voor dat meer dan tien jaar zoeken naar de weelde van de voormalige president Marcos van het buurland de Filippijnen maar bitter weinig heeft opgeleverd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7