Onderwijskundige bepleit kleutertest CDA wil minister gesprek verbieden met provincies Binnenland Strafrechtelijk vooronderzoek naar alle aspecten van helikopterongeval oom windmolenpark Jmuiden aan land Ontruiming kost ruim twintigduizend gulden Schuimbekkend imponeren ;11 FEBRUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cea 1 nisch afval in Gouds weiland oj Op een weiland bij Gouda heeft de politie gisteren een jeveelheid chemisch afval aangetroffen. Het afval van [eer accu's, vaten olie, gasflessen en bestrijdingsmidde- Ip een stuk land van ongeveer een halve hectare. Het Hgendom van de gemeente Gouda. De gebruiker, een Gouwenaar, bleek al vast te zitten voor nog open verkeersboetes. camera's in Connexxion-bussen f/j. Vervoersbedrijf Connexxion plaatst meer camera's ssen om de onveiligheid te verminderen. Nog dit jaar meer dan honderd bussen van Connexxion met came- jgerust. In de Rotterdamse regio worden zestien mede opgeleid die voor meer toezicht op en rond de bussen (■gen. Aanleiding voor de miljoeneninvestering is de ver van agressie en vandalisme in het openbaar vervoer, lussen op 'risicolijnen' krijgen camera's. In Noord-Hol- pt nu een proef die moet uitwijzen welk type cameraset st geschikt is. De Connexxion-directie heeft minister bos van verkeer verzocht mee te betalen in de kosten >eveliging. raar tegen kippenmeststroom in» De Stichting Natuur en Milieu is tegen de komst elektriciteitscentrale naar Apeldoorn die stroom wil op- door de verbranding van kippenmest. Volgens de mi- anisatie vormt de productie van energie uit uitwerpselen 1 %en geen duurzame oplossing voor het mestprobleem, burgse bedrijf Fibroned kwam vorige week met plannen bouw van een milieuvriendelijke verwerkingsinstallatie edrijventerrein Ecofactorij in Apeldoorn. Door vanaf jpenmest te verbranden wil Fibroned 40.000 huishou- Apeldoorn voorzien van elektriciteit. De as die na ver- g overblijft, wordt verwerkt in kunstmest. Volgens Na- Milieu is het opwekken van stroom uit mest slechts een ische oplossing' en is het beter de pluimveestapel te lat en. itoffertjes granaat herdacht mOp de plek in Amsterdam-West waar in april 1998 ïgetjes van 6 en 8 jaar zijn omgekomen toen ze speelden gevonden handgranaat, komt een herdenkingsteken, ïument is een initiatief van de basisscholen Willem van ichool en De Notenkraker in samenwerking met het lams Fonds voor de Kunst. Bij de onthulling zullen de ïn van beide scholen niet aanwezig zijn. De scholen wil- Irama bij de leerlingen niet nog eens oprakelen. De kin- aren destijds diep geschokt. Alleen groep zes van De aker, waar een van de jongetjes inzat, gaat na de ont- een kijkje nemen. yjtere straffen in marinierszaak »m« Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren drie veroordeeld tot celstraffen van zeven tot acht jaar we- aïnesmokkel van Curasao naar Nederland. Tegen hen r het hof negen en tien jaar cel geëist. De rechtbank had Ier alle drie veroordeeld tot negen jaar cel. Bij de smok- 25 kilo cocaïne is gebruik gemaakt van een Orion-vlieg- de Koninklijke Marine. Het hof veroordeelde een ser- lajoor van het Korps Mariniers tot acht jaar cel. Omdat w*4rende het onderzoek langdurig was geobserveerd met s, heeft het hof op zijn straf drie maanden cel in minde- iracht. Een ex-marinier kreeg acht jaar cel. De burger zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. aVijf jaar tegen 'Zwarte Cobra' am« Officier van justitie mr. F. Teeven heeft gisteren rechtbank in Amsterdam een gevangenisstraf van vijf ist tegen een 48- jarige man, beter bekend als de Zwarte 'olgens de aanklager is hij één van, de leidinggevende fi- eweest bij een mislukt transport van ruim 48 kilo cocaï- kilo hasj en 198 kilo marihuana naar Engeland, op 6 ber 1997. De drugs werden vervoerd in een tankwagen, Maastricht werd geladen en via Calais naai- Dover reisde. :r viel de wagen ten prooi aan een routinecontrole van e douane. houding voor oudejaarsmoord De politie heeft een 29-jarige man in zijn woning in oort aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij ejaarsmoord in Lelystad. De man heeft toegegeven met drijf te maken te hebbersgehad, maar volgens de politie it dat niet dat hij de moord heeft gepleegd. De verdachte iroer van de 24-jarige vrouw die al langer door de politie verhoord voor deze moordzaak. Het 25-jarige slachtoffer p oudejaarsavond met een vuurwapen om het leven ge- De vrouw was de vriendin van het slachtoffer. idje voor rechercheur spelen Twee ambtenaren van de afdeling sociale zaken van'de nte Almere, die in december op eigen houtje rechercheur Mmeerse café Bordeaux speelden, zijn er met een standje gekomen. De ambtenaren vroegen een barkeepster het van het lijf over het personeel en hun werkzaamheden, :e zich bekend hadden gemaakt als medewerker van de dienst. De gemeente vindt dat de ambtenaren zich on- hebben gedragen. •hans jacobs :gie die het windmolen or de kust van Egmond gaat opleveren, wordt iden aan land gebracht, listeries van volkshuis ruimtelijke ordening en ieheer en van economi- ken onderhandelen met >f de elektriciteitskabels !t hoogoventerrein mo- en naar de elektriciteits- Velsen-Noord. Op die blijven ze het beste uit Amersfoort Bezoekers van het dierenpark Amersfoort vinden het maar een onsmakelijk gezicht, de schuimbekkende kameel Latek. Kamelen denken daar anders over. De veertienja rige Siberische kameel produceert het schuim om indruk te maken op zijn harem van zeven vrouwtjes. foto anp vidiphoto Kamer vraagt maatregelen tegen taalachterstand Alle vierjarigen moeten worden getest. Met een dergelij ke diagnose zouden school en ouders worden geïnfor meerd over de mogelijk in de eerste jaren van het leven opgelopen achterstanden. De Twentse onderwijskundi ge prof.dr. R. Bosker stelde dat gisteren voor in een ge sprek met de onderwijscommissie van de Tweede Kamer als aanpak van achterstanden in het onderwijs. den haag gpd-anp Vier jaar geleden had de toen malige staatssecretaris Netelen bos die suggestie ook al eens gedaan. Haar idee werd toen door deskundigen afgeschoten. Bosker ziet de test niet als een manier om later schoolsucces te voorspellen, maar om ver borgen capaciteiten aan de op pervlakte te brengen. Uit de in oktober 1999 ver schenen Rapportage Minderhe den van het Sociaal en Cultu reel Planbureau is gebleken dat programma's om de achter stand van allochtone leerlingen in te halen de afgelopen tiental len jaren weinig hebben uitge haald. Aan het einde van de ba sisschool hebben Turkse, Ma rokkaanse en Antilliaanse kin deren een taalachterstand van twee jaar op hun autochtone leeftijdgenoten. In rekenen lig gen zij een jaEir achter. Maar voor aanvang van de school- start zijn er ook al duidelijke verschillen. Bosker pleit daar om net als dr. P. Tesser van het Sociaal en Cultureel Planbu reau voor zo vroeg mogelijke opsporing van de achterstan den. De Nijmeegse onderzoeker dr. P. Jungbluth zette kritische kanttekeningen bij de sterke nadruk die wordt gelegd op kennis van taied als manier om in de maatschappij verder te komen. Als die nood aan de man is zegt d e onderwijssocio loog er geen bezwaar tegen te hebben, te worden behandeld door een slecht Nederlands sprekende anesthesist. Maar de Tweede Kamer vindt dat het probleem nu maar eens gedegen moet worden aange pakt. Om je te kunnen handha ven in een land, moet je de taal goed beheersen, vinden de gro te partijen. Om die problemen te lijf te gaan, wil de WD het verst gaan. Die partij eist van Adelmund dat ze haar beleid aanpast. D66 kan hierin een eind meegaan, maar PvdA en CDA vinden dat je scholen vooral moet stimuleren het taalonderwijs te verbeteren en hen niet allerlei nieuwe wette lijke regels moet opleggen. Alle partijen onderkennen het be lang van taalonderwijs voor al lochtone peuters (jonger dan vier jaar). Aangetoond is dat kinderen een nieuwe taal het best onder de knie krijgen als ze er zo jong mogelijk mee begin nen. De Kamer vindt wel dat dit onderwijs vrijwillig moet zijn en dat ook ouders er zoveel moge lijk bij betrokken moeten wor den. De Kamer vindt het ook es sentieel dat binnen het onder wijs in Eillochtone talen, zoals Turks en Arabisch, het één en ander verandert. Zo moeten docenten die les geven in deze talen verplicht worden een cur sus Nederlands te volgen. Deze leerkrachten zouden als tolk moeten optreden om een brug te slaan tussen de allochtone taal en het Nederlands. Maar het idee van de WD'er Corniel- je om de lessen Arabisch en Turks maar helemaal te schrap pen als de leerlingen het Neder lands niet machtig worden, gaat de meeste partijen te ver. 'Kinderopvang in collectieve verzekering' den haag anp Om iets te doen aan de grote vraag naar kinderopvangplaat sen wil de PvdA een collectieve verzekering voor kinderopvang invoeren. Dat zegt PvdA-Ka- merlid Croone. Volgens Croone regelen veel grote bedrijven nu zelf kinderopvangplaatsen. Bankverzekeraar ING maakte bijvoorbeeld vorige maand nog bekend dat ze samen met uit zendconcern Randstad een kin- deropvangketen organiseert. De crèches zijn bedoeld voor medewerkers van ING, Rand stad en hun zakelijke klanten. Croone vindt dergelijke initi atieven positief, maar wijst erop dat sommige sectoren minder mogelijkheden hebben, bij voorbeeld het midden- en kleinbedrijf. Maar ook de zorg en het onderwijs, waar relatief veel vrouwen werken en de be hoefte aan kinderopvang groot is. Om ook voor werknemers in deze sectoren kinderopvang mogelijk te maken, denkt de PvdA aan de invoering van een volksverzekering. De nieuwe collectieve voorziening zou ge financierd kunnen worden met de meevallers die het kabinet waarschijnlijk te wachten staan. Croone vindt het belangrijk dat de collectieve verzekering er komt, omdat vooral in het on derwijs en de zorg veel herin tredende vrouwen nodig zijn. Om hen te stimuleren de stap terug naar de arbeidsmarkt te zetten, zijn goede regelingen voor kinderopvang nodig. Onverwacht veel 'zij-instromers' voor onderwijs den haag anp Bij de Besturenraad voor pro testant-christelijke scholen hebben zich onverwacht veel 'zij-instromers' gemeld. De or ganisatie wil belangstellenden uit het bedrijfsleven voor een baan in het onderwijs in staat stellen om betaald een korte opleiding te volgen. Woord voerster G. Huis van de Bestu renraad verwacht dat zeker 500 A 600 kandidaten aan de oplei ding zullen beginnen. De be doeling is dat ze meteen voor de klas staan, terwijl ze de ver korte opleiding volgen. De scholen betalen het salaris. Volgens Huis toont de grote belangstelling aan dat het lera rentekort een kostenprobleem is. ,,Als je mensen iets te bieden hebt, komen ze." Netelenbos moet loskoppeling spoorlijn heiden-Utrecht staken den haag anp zijn. De molens moeten er in 2003 staan. Het gaat om een proef. Het is de bedoeling dat de windmolens over 15 tot 20 jaar daar weer verdwijnen. Wanneer de proef slaagt, moe ten er verderop in de Noordzee, niet zichtbaar vanaf het land, veel grotere windmolenparken komen. Nu gaat het erom te zien of constructies te beden ken zijn die bestand zijn tegen de invloeden van water, zout en storm. Er is nog niet eerder ge probeerd windenergie te win nen op volle zee. In Nederland staan wel molens in het IJssel- meer, maar daar spookt het niet zo als op de Noordzee. Bij de speurtocht naar een geschikte locatie moest een af weging worden gemaakt tussen aan de ene kant de eis dat de molens zo ver mogelijk uit de kust komen en aan de andere kant de wens ze in zo ondiep mogelijk water te plaatsen. Om die reden viel bijvoorbeeld Kat wijk af. De zee wordt daar al snel diep, waardoor de molens te dicht bij de kust zouden ko men. Bij IJmuiden speelde vooral het drukke scheepver- keer een rol. Het windmolenpark moet 300 miljoen kilo watt uur ople veren, goed om een stad als Eindhoven van elektriciteit te voorzien. Als de ervaringen goed zijn dan hoopt het kabinet over twintig jaar op zee vier keer zo veel energie te winnen. Het openbaar ministerie doet niet alleen een gerechtelijk vooronderzoek naar de rol van de piloot bij een ongeluk met een KLM-helikopter in 1997. Het richt zich ook op het on deugdelijke reddingsmateriaal aan boord en wie daarvoor ver antwoordelijk is. Het complete ongeluk is onderwerp van on derzoek, bevestigt persofficier R. Steinhaus van justitie in Alk maar. De passagier die na het neer storten van een KLM-helikopter in de Noordzee, overleed, kreeg een hartstilstand door onder koeling en verdrinking. Dit had mogelijk voorkomen kunnen worden als er beter gebruik was gemaakt van de reddingsmid delen, concludeert de Raad voor de Transportveiligheid. Zo is het volgens het gisteren uitgebrachte onderzoek van de Raad 'waarschijnlijk dat effici ënter gebruik van de beschik bare reddingsmiddelen de tijd had kunnen verkorten, dat de mensen in het zeewater lagen'. De helikopter had overigens ondeugdelijk reddingsmateriaal aan boord. Door een technisch mankement werkten de red dingsvlotten niet. Daardoor la gen de acht inzittenden bjjna een uur in het ijskoude water. Ook de reddingsvesten en over- levingspakken hadden gebre ken. De KLM zegt in een reactie formeel nog niet over een on derzoek van justitie in kennis te zijn gesteld. De luchtvaartmaat- schappij was de eigenaar van de verongelukte machine. De KLM wil eerst de tijd nemen om het rapport van de Raad voor de Transportveiligheidgoed te bestuderen, voordat zij com mentaar geeft. Dat het reddingsmateriaal niet voldeed, lekte al uit. In het rapport wordt nu echter onom wonden onderkoeling en ver drinking als doodsoorzaak van de overleden passagier ge noemd. Uit het rapport blijkt verder dat de piloot en de co-pilote fouten hebben gemaakt. Zij hebben het ongeluk veroor zaakt. Justitie bevestigde eerder dat er naar één van de piloten een onderzoek loopt. Noordkreet van Haagse artsen over zorgsector den haag gpd Leden van de Reizigersvereniging Rover boden de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat giste ren modeltreinen aan met de tekst 'Stop Afbraak'. den haag hans jacobs haags redacteur Het CDA wil minister Netelenbos (verkeer) ver bieden met Zuid-Holland en Utrecht te praten over loskoppeling van de spoorlijn Leiden- Utrecht van het hoofdnet van NS. De Tweede Ka mer heeft daar bezwaren tegen. CDA'er Reitsma is bang dat minister en provincies straks met ver strekkende plannen komen. Hij wil haar daarom 'de pas afsnijden'. Netelenbos vindt zijn voorne men 'bezopen'. Van afstel wil ze niets weten, maar ze belooft 'geen onomkeerbare stappen' te nemen. NS trekt zich in de nabije toekomst terug op de hoofdlijnen. Andere delen van het huidige spoor net kunnen in handen komen van regionale ver voerders, zoals onder meer al is gebeurd in Fries land. „Uitgangspunt is dat de reiziger er beter van wordt", aldus Netelenbos gisteren in de Tweede Kamer. Die wil de decentralisatie van een aantal lijnen echter tegenhouden. De loskop peling van de Noord-Hollandse spoorlijnen ten noorden van Haarlem en Amsterdam moet wor den geschrapt, en ook de lijn Leiden-Utrecht staat ter discussie. Reitsma ziet weliswaar voor delen wanneer ook de Rijn-Gouwelijn er deel van gaat uitmaken, maar om 'principiële' redenen foto anp roger dohmen ziet hij niets in de plannen van- de minister en NS. Van der Steenhoven (Groen Links) erkent dat er een verschil is tussen het Noord-Hollandse net en de spoorlijn van Leitien via Alphen aan den Rijn naar Utrecht. Daar betekent loskoppeling dat de doorgaande treintsi van Den Haag via Lei den naar Hoorn en die van Den Helder naar Nij megen, vervallen. Meer reizigers moeten dan overstappen in Haarlem of Amsterdam. „Dat is een achteruitgang", vindt PvdA-Kamerlid Van Gijzel. Dat bezwaar geldt echter niet voor de fceidse lijn, die in feite al los van het hoofdnet opereert. Reizigers uit Leiden en Alphen moeten in Utrecht altijd overstappen en meestal ook een flinke tijd wachten. Hei Leidse gemeentebestuur roept al jaren dat de erikelsporige lijn moet wor den verdubbeld, zodat er een betere en frequen tere verbinding komt. Netelenbos denkt dat zowel in Noord-Holland als bij Leiden-Utrecht de voordelen opwegen te gen de nadelen. Ze denkt dat met cijfers te kun nen onderbouwen. Tot die tijd wacht Reitsma met het indienen van zijn motie die de gesprek ken over decentralisatie moet tegenhouden. Een definitief besluit valt overigens pas tegen het ein de van het jaar. numegen anp Het barricaderen van de acht panden op hel: tracé van de Be tuwelijn heeft GroenFront! drie- vierduizend gulden per pand gekost. Dat meldde de actie groep gisteren tijdens een pers conferentie in Nijmegen. Daar in deden de krakers verslag van de ontruiming van afgelopen dinsdag en woensdag. De mi lieugroepering belooft meer ac ties tegen de Betuwelijn. Was de overheid anderhalf miljoen gulden per dag kwijt aan de ontruiming, het barrica deren van de panden heeft de krakers naar eigen zeggen meer dan twintigduizend gulden ge kost. Zo gebruikten de activis ten naar eigen zeggen 10 ton staal, 1 kilometer prikkeldraad, 5000 spijkers, 600 kubieke me ter hout en 500 bouten om de mobiele eenheid zo lang moge lijk buiten de deur te houden. Verder hadden de krakers op diverse plaatsen beton gestort. De actiegroep zegt alles uit ei gen zak te hebben betaald. Volgens GroenFront! heeft de Franse actievoerder die woens dag als laatste uit het pand in Meteren tevoorschijn kwam, brandwonden opgelopen toen ME'ers hem met behulp van een slijptol probeerden los te maken. Op de persconferentie liet de milieugroepering foto's zien van de brandwonden. GroenFront! spreekt verder te gen dat de Fransman aan on derkoeling leed. „Dat was een excuus van de politie om de ontruiming niet nog een dag te laten duren", aldus woordvoer der Peter. GroenFront! zegt meerdere acties tegen de Betuwelijn voor te bereiden. De milieugroepe ring wil onder meer leegstaan de panden en bouwterreinen langs te route bezetten. Kanto ren van betrokken bouwmaat schappijen zijn eveneens het doelwit. Ook in mei als krakers, die een dagvaarding hebben gehad, voor de rechter moeten verschijnen wegens de afgelo pen ontruiming belooft Groen Front! actie te zullen voeren. In de Haagse regio zijn al pati ënten overleden door de lange wachttijden bij ziekenhuizen, verpleeghuizen en de thuiszorg. De Haagse huisartsen hebben daarom de noodklok geluid over de groeiende wachtlijsten in de gezondheidszorg. Sommige ernstig zieke pati ënten moesten te lang wachten op behandeling, zegt A. van Ooijen, directeur van de Haagse Districts Huisartsen Vereniging. „Ik zeg niet dat er dagelijks pa tiënten door overlijden, maar er zijn mij gevallen ter ore geko men, waarbij de wachttijd op een bed in het ziekenhuis of verpleeghuis de patiënt fataal is geworden De Districts Huisartsen Ver eniging (DHV) stelt in een giste ren gepubliceerde noodkreet dat acute opnames in verpleeg huizen in de Haagse regio feite lijk niet meer mogelijk zijn. 'En de wachttijden voor verzorging en huishoudelijke hulp zijn zo gewoon geworden dat iedereen daar kennelijk in berust', aldus de DHV.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5