Nog geen oplossing voor huurverhoging 0 mi. VARA-personeel achter Vera Keur harder dan verwacht Opluchting over beslissing VARA Binnenland Nederlands-Frans initiatief zeetransportmacht Politie Brazilië wil vader en zoon Bouterse arresteren ..O.K. iKGflK Zigeuners tevreden over erkennen oorlogsleed Aantal WAO'ers groeit 111 FEBRUARI 2000 etje komt om bij brand bRp^ Bij een brand in een woning in Emmeloord is van- HAl gen 5-jarig jongetje om het leven gekomen. Een twee !'ei n oude baby is in kritieke toestand opgenomen in het "nei Uis. De brand werd omstreeks half vijf ontdekt. De vader zif jnderen was toen al vertrokken naar zijn werk. Zijn bet ote zag kans met twee kinderen, een dochter van acht D ongetje van zes, uit de woning te vluchten. De andere deren zijn door de brandweer uit de woning gehaald, -etje overleed in het ziekenhuis. jnf belasting op kerosine /rofcj Het heffen van belasting op de vliegtuigbrandstof ke- in Europa voorlopig niet haalbaar. Slechts zes van de idstaten zijn er op dit moment voorstander van. Maar b® ing op de uitstoot van vliegtuigen, zoals niet-EU-lid "land til doet, is een goed alternatief. Hoe schoner het hoe minder er moet worden betaald. Die suggestie roparlementariër De Roo (Groen Links) gisteren in een met leden van de Tweede Kamer. De Kamer wil accijns p kerosine, maar de meerderheid vindt dat dit alleen beuren wanneer alle EU-lidstaten er tegelijkertijd mee 1 onstratie tegen Oostenrijk r R Een groot aantal maatschappelijke en politieke jon gs ganisaties gaat volgende week vrijdag in Amsterdam de- n v ?ren tegen de deelname van de extreemrechtse FPÖ aan tSj enrijkse regering. Tijdens een grote manifestatie op de lei Hen vertegenwoordigers van onder meer Nederland Be- iur, het CIDI en de Jonge Socialisten een petitie aanbie- minister Aartsen van Buitenlandse Zaken. Oud-burge- E. van Thijn en Tweede Kamerlid en oud-directeur van Is Historisch Museum Judith Belinfante hebben al toe- e spreken. I airen ingeënt tegen nekkramp ik Nederlandse KFOR-militairen in Kosovo kunnen zich en e week laten inenten tegen hersenvliesontsteking. Aan- s de dood van een Duitse militair die aan nekkramp rige week. Duitsland biedt al zijn militairen in Kosovo ventieve vaccinatie aan. Omdat de Nederlandse eenhe- itioren tot de Duitse brigade, zal Nederland dit initiatief lie !0 intenis verdachte steekpartij itl De zestienjarige Antilliaanse jongen die verdacht wordt m( doodsteken van een Marokkaanse leeftijdgenoot dins- en id in Roermond, heeft een gedeeltelijke bekentenis afge- >oi it heeft de politie Limburg Noord meegedeeld. De ver- al' had zich woensdagavond gemeld bij een politiebureau erdam. Hij is vandaaruit overgebracht naar een bureau im escalatie in Roermond te voorkomen. ,1 ping voor Euro 2000 mRotterdam gaat bezoekers van Euro 2000 opvangen sl geïmproviseerde camping. In de buurt van Rotterdam ki op het voormalige terrein van voetbalclub Xerxes, i' en terrein ter grootte van vier voetbalvelden ingericht. Jr ping is geopend gedurende de gehele periode dat er 'k wedstrijden in Rotterdam plaatsvonden, van 10 juni tot l> de finale op 2 juli. De gemeente verwacht voor de vijf 'd den ongeveer een kwart miljoen bezoekers". Maar juist IS bod van goedkope overnachtingsmogelijkheden is in JS am nog aan de krappe kant, aldus de gemeente. Met de ef g moet dit in een ldap zijn opgelost. ^erschip vast in Indonesië 8 Het baggerschip Amsterdam van Ballast-Nedam ligt k aandag aan de ketting in de haven van Batoe Ampar in r' ;ië. Volgens een woordvoerster van Ballast-Nedam is er f ikale autoriteiten onduidelijkheid gerezen over de bag- 'f unning. Ballast-Nedam is zich van geen kwaad bewust, j dden de concessie keurig volgens de Indonesische wet '2 d. De verwarring die erover is ontstaan, speelt zich puur e al niveau af." se J i vergoeding hooikoortsmiddel Gj Eenvoudige geneesmiddelen die ook zonder recept I [baar zijn, hoeven niet in het ziekenfondspakket te zitten. echtshof in Den Haag wees gisteren in hoger beroep een twee fabrikanten af die wilden dat hun middelen tegen fl orts voor vergoeding in aanmerking zouden blijven ko- et hof bekrachtigde het vonnis van de rechtbank in Den lie in augustus tot eenzelfde oordeel was gekomen. ypil op verboden lijst <c± De partypil 4-MTA moet onder het regime van de wet vallen. Dat betekent dat de synthetische drug voort boden is. Dit heeft minister Borst van volksgezondheid n bekendgemaakt. De designerdrug 4-MTA (methylthio- mine) is vooral gevaarlijk doordat de uitwerking vrij lang i laat wachten. De kans op een overdosis is daardoor gro- t uiteindelijke effect van de pil is heftiger dan die van laarmee nemen ook de risico's toe, aldus Borst. Vorig jaar larschijnlijk vier mensen na het slikken van de drug over- er tegen levertumor >am« Ook grotere levertumoren vallen goed aan te pak- et een speciale lasertechniek. De behandeling is veilig, ef- en de patiënten kunnen al na een dag weer naar huis, al- iderzoekers van het Academisch Ziekenhuis Rotterdam Vorig jaar zijn al vijftien patiënten met leverkanker op rijze met succes behandeld. Tot voor kort moeten dokto- grote levertumoren vaak operatief verwijderen. Het alter- is chemotherapie. Maar met een speciale lasertechniek, nu toe alleen bij kleine tumoren werd gebruikt, vallen led resultaten te boeken. terie teistert VU-ziekenhuis dam Het VU-ziekenhuis in Amsterdam heeft een opna- p afgekondigd op de intensive-careafdeling voor pasge en. De afdeling kampt met een multiresistente bacterie. ial zijn zeven van de twaalf kinderen die nu op de afdeling besmet. Maar volgens een woordvoerster ondervinden zij in geen last. Tot nu toe konden ernstige gevolgen voorko- rorden. Om de indringer toch kwijt te raken heeft het zie- is besloten de afdeling te sluiten en te desinfecteren. Naar chting zal dat niet langer dan twee weken duren. emdelingen verliezen uitkering agj Voor sommige vreemdelingen dréigt stopzetting van ijstandsuitkering. Het gerechtshof in Den Haag heeft in beroep de Staat in het gelijk gesteld die de bijstand van ilde groepen asielzoekers en 'witte illegalen' stop zette Ie Koppelingswet per 1 juli 1998 van kracht werd. De Kop- Swet sluit illegalen uit van onder meer de bijstand, WAO, kenfonds. Ook vreemdelingen die in afwachting van een sing over hun verblijf rechtmatig in Nederland zijn, horen rg over veiligheid Wadden hi De overheden in Nederland, Duitsland en Denemar- Poeten meer geld steken in de kustverdediging van de kneilanden. Dat zegt Euregio De Wadden, een samenwer- Ferband van Nederlandse, Deense en Duitse waddeneilan- Pe Euregio maakt zich ernstig zorgen over de bescherming j® eilanden tegen zware stormen. Het afgelopen jaar heb- Irie zware stormen grote schade aangericht aan de kustver- P& CPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris Remkes terug naar kabinet DEN HAAG GPD Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) heeft van daag nog eens aan het kabinet gevraagd of de voorge stelde huurverhoging van 4,25 procent omlaag kan. „Wees niet te optimistisch over dat oordeel", waar schuwde hij de Tweede Kamer gisteren in het zoveelste debat over de jaarlijkse huurstijging. „De ruimte is niet groot. Het kabinetsvoorstel staat nog recht overeind." Ie huurverhoging op 4,25 pro cent stellen. De betrokkenen ruziën er nu al ruim twee maanden over. Coalitiepartij WD en oppositiepartijen CDA en SGP steunen Remkes. Om deze patstelling te door breken droeg de meerderheid Remkes gisteren op zelf met een voorstel te komen waar door de huren met hoogstens het inflatiepercentage stijgen. Hoe hij daar aan komt, mag hij zelf weten als het voor de huur ders maar zo uitpakt. Uiterlijk Ondanks die waarschuwing zien PvdA en D66 toch bewe ging in het standpunt van Rem kes. Zij menen dat hij voor het eerst bereid is te praten over een alternatief. D66, PvdA, GroenLinks, SP, RPF en GPV willen dit jaar een huurverhoging die gelijk is aan het inflatiepercentage. Dat ligt nu op 2,2 procent. Het kabinet vreest echter schadeclaims van verhuurders en wil de maxima- dinsdag laat de staatssecretaris weten wat het kabinet heeft be sloten. Remkes zei na afloop van het debat dat hij het waardeert dat de Kamer hem ruimte geeft. „Maar het biedt weinig hou vast." Hij stelt zichzelf niet de vraag of het huurconflict poli tiek uit de hand loopt. „Een motie van wantrouwen ligt ach ter mijn denkhorizon." Als Remkes de uitweg niet benut die de Kamer hem heeft geboden, heeft hij een 'zwaar politiek probleem', aldus PvdA- 'er Duivesteijn. „Dan mag mijn fractievoorzitter het gaan op lossen." Maar de motie van wantrouwen waarmee Groen Links dreigt als Remkes de Ka mer onvoldoende tegemoet komt, zullen D66 en PvdA in elk geval niet steunen. Staatssecretaris Remkes tijdens het overleg over het huurbeleid. FOTO ANP RAYMOND RUTTING DEN HAAG ANP Nederland en Frankrijk nemen in de Euro pese Unie het voortouw voor een Europese zeetransportmacht die in staat moet zijn een Europese strijdmacht van 60.000 mili tairen snel en veilig te vervoeren. Dat heeft minister De Grave gisteren met zijn Franse collega Richard afgesproken. De crisismacht van 60.000 militairen is een van de doelen van de Europese defen- siesamenwerking zoals door de EU-leiders afgesproken op de top in Helsinki, vorig jaar december. Nederland zal aan die cri sismacht waarschijnlijk een brigade (onge veer 2500 militairen) leveren. De Grave noemde dat een 'meer dan faire bijdrage'. Voor het strategisch maritiem transport van zo'n grote crisismacht zijn volgens De Grave en Richard zeker zestig tot zeventig schepen nodig en drie bataljons militairen voor beveiliging. Het tweede amfibisch transportschip dat De Grave wil laten bou wen zou goed passen in de nieuwe Frans- Nederlandse plannen. De ministers konden gisteren nog geen details geven over hun plannen. Op de Eu ropese top eind deze maand in het Portu gese Sintra zullen ze de plannen met hun defensiecollega's bespreken. Voor eind 2000 moeten de plannen klaar zijn. BRASILIA GPD De Braziliaanse politie zegt over voldoende bewijzen te beschik ken om de Surinaamse ex-dic tator Dési Bouterse en diens zoon Dino achter de tralies te zetten. Beide mannen worden er door de justitie van verdacht de motor te zijn achter de grootschalige smokkel van co caïne vanuit Colombia via Bra zilië naar Suriname. Volgens een informant van de politie speelt ook de Surinaamse am bassadeur in Brazilië, Rupert Christopher, een cruciale rol. Bouterse zou een netwerk lei den dat in de afgelopen jaren minstens tweeduizend kilo co caïne, maar vermoedelijk zeifis dertigduizend kilo of meer via Brazilië Suriname binnenge smokkeld heeft. De ColombK aanse leveranciers hebben hier wapens en geld voor in de plaats gekregen. „De Surinaam se ambassade in Brasilia is niet meer dan een dekmantel voor illegale praktijken", is de over tuiging van politiefunctionaris Geraldo Araujo. HILVERSUM ANP De meeste betrokken partijen hebben opgelucht gereageerd op het besluit van de VARA af te zien van een toekomst buiten het publieke bestel. Het bestuur van de VARA heeft vastgesteld dat er voor televisie geen ge schikte partner beschikbaar is om met de VARA een private progressieve en herkenbare kwaliteitszender te realiseren. G. Wolffensperger, de voor zitter van de raad van bestuur van de NOS, is 'buitengewoon' opgelucht. Hij wil volgende week met de omroepen over leggen over wat er nu verder gaat gebeuren. Hij hoopt dat de VARA zal uitleggen waarom ze nu toch in het bestel blijft. „Ze hebben uitgebreid verteld waarom ze eventueel zouden willen vertrekken, dan is de consequentie daarvan dat je ook zegt waarom je blijft. Bin nen het publieke bestel bestaan geen halve deelnemers. NCRV-voorzitter F. Brink spreekt van een 'uitstekend be sluit'. De andere omroepen, waaronder VARA's netpartner NPS, zijn eveneens opgetogen dat de VARA in hun midden blijft. De VPRO, die ook uit zendt op Nederland 3, reageert gematigder. „We gaan eens met de VARA praten. We moeten niet doen alsof er niets is ge beurd", aldus directeur P. Schrurs. Staatssecretaris Van der Ploeg van mediazaken is blij dat er een einde gekomen is aan 'een periode van onzekerheid en be stuurlijke verlamming in Hil versum.' Van der Ploeg wil niet reageren op de handelwijze van het VARA-bestuur, maar noemt voorzitter Keur 'een ijzersterke omroepbazin'. De PvdA is zeer ingenomen met het besluit het publieke be stel trouw te blijven. „De pro gramma's van de VARA komen daar het best tot hun recht", al dus Tweede-Kamerlid Van Zuij- len. De WD noemt het goed voor ILLUSTRATIETOM JANSSEN het publieke bestel dat de VARA niet commercieel gaat. De libe ralen vonden het voornemen van de VARA wel interessant. „Het was een uitstekend idee, een heldhaftige stap", aldus Tweede-Kamerlid Nicolaï. Het CDA, de grootste opposi tiepartij, vindt dat met het be sluit van de VARA de bom on der het publieke bestel is gede monteerd. „We zijn erg blij", al dus Kamerlid Atsma, die tegen een commercieel avontuur van de VARA was. Hij denkt dat de kleine veranderingen in de con cessiewet een rol hebben ge speeld. Levenslang moordenaar Chanel Een 45-jarige man uit Assen is vanmorgen veroordeeld tot levens lang voor het verkrachten en vermoorden van de 7-jarige Chanel Naomi Eleveld. Dat is langer dan de twintig jaar die het openbaar ministerie had geëist. Opvallend aan de straf is dat de rechtbank in Assen geen tbs heeft opgelegd, waar de officier van justitie wel om had gevraagd. Volgens de rechtbank hoort de man niet meer in de samenleving thuis. De rechters hebben hem onder meer zwaarder gestraft, om dat hij Chanel Naomi twaalf uur lang in doodsangst heeft gelaten. De man krijgt de straf ook voor het verkrachten van zijn vrouw en een prostituee uit Heerlen. Hij heeft de misdrijven tegen het meis je uit Assen bekend. De zaak leidde tot grote beroering, omdat de man eerder voor een zedendelict werd veroordeeld. In december 1996 kreeg hij vier jaar cel, omdat hij een minderjarig meisje in de buurt van zijn toenmalige woonplaats Nieuw-Amsterdam had verkracht. Des kundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC) adviseerden toen geen tbs, waardoor de Assenaar na zijn gevangenisstraf op vrije voeten kwam. aan de joden evenredige be handeling krijgen. Voor de joodse slachtoffers is een be drag van 250 miljoen gulden gereserveerd. Voor de zigeuners zou een bedrag van circa twin tig miljoen gulden evenredig zijn. Het kabinet wil het geld voor een deel aan individuen uitkeren en voor een deel aan projecten besteden. Deze projecten zouden kun nen liggen op het terrein van de geschiedschrijving, het onder wijs of de oprichting van een monument ter nagedachtenis. De kabinetsdelegatie praat maandag met het* Indisch Plat form en woensdag met het Centraal Joods Overleg. Het is de bedoeling dat het kabinet eind maart een definitief stand punt over schadevergoeding aan oorlogsslachtoffers naar de Tweede Kamer stuurt. DEN HAAG ANP De landelijke organisatie van zi geuners (Sinti en Roma) is 'hee tevreden' over de erkenning door het kabinet van het leed dat de zigeuners in de Tweede Wereldoorlog is aangedaan. Dat zei woordvoerster L. Weiss gisteren na afloop van een overleg met premier Kok en de ministers Borst (vws) en Zalm (financiën). „We zijn zeer verheugd dat we als gespreks partner zijn erkend. Dat is al een hele stap. Eind van de maand praten we met hoge ambtenaren verder", aldus Weiss. Zij wilde niet uitweiden over het overleg met de delega tie van het kabinet, maar noemde het gesprek opbou wend en de houding van het kabinet welwillend. Volgens kringen rond het ka binet zullen de zigeuners een 'Krasje opgelopen maar niet total loss HILVERSUM SUSANNE VAN VELZEN Op de radio-afdeling van de VARA knalden gisteren de champagnekurken toen be kend werd dat de omroep in het publieke bestel zou blij ven. Voor de radiomakers was de onzekerheid over hun toe komst immers het grootst. VARA-voorzitter Vera Keur had er geen geheim van ge maakt dat de televisie-afdeling prioriteit had in de plannen. Evenals de radiocollega's rea geerden de medewerkers van de overige VARA-afdelingen gistermiddag overwegend op gelucht over het besluit om als publieke omroep verder te gaan. Slechts een enkeling was het ongewisse avontuur graag aangaan. Ondanks de maanden van onzekerheid waarin het personeei verkeerde, waren zij het over één ding verrassend genoeg allemaal eens. Vera Keur treft geen blaam. Ze heeft Vera Keur. FOTO GPD voor haar omroep de juiste be slissing genomen en dat ver dient lof. „Ik had zelf nog geen keuze ge maakt om al dan niet mee te gaan. Ik wilde eerst de plannen horen en dan pas beslissen", zegt Jack Spijkerman. „Ik ben in ieder geval blij dat ik niet met programmaonderbrekende re clame te maken krijg. Het was heel moedig van Vera om te on derzoeken welke mogelijkhe den er voor de VARA waren na dat bekend werd dat onze pro gramma's versnipperd zouden worden. Ik vind dat de positie van Vera Keur niet onder druk staat. Ze heeft wel een krasje opgelopen, maar is zeker niet total loss." Jan van Friesland (eindredac teur Buitenhof): ..Ik betreur het besluit in het bestel te blijven. De VARA wil programma's ma ken voor een breed publiek en dat kan straks op Nederland 3 niet meer. Maar ik respecteer het besluit van Vera Keur wel. Ze heeft gewoon een commer ciële toekomst onderzocht en die bleek niet haalbaar. Ze heeft dus de enige juiste beslissing genomen." Radiopresentator Max van We zel verwacht geen 'nacht van de lange messen' rond Vera Keur. „Niemand heeft haar kwalijk genomen dat ze het onderzoek gestart is. De argumenten heb ben uiteindelijk de doorslag ge geven. Als Vera de hele zaak als een prestigekwestie was gaan zien en om die reden doorgezet zou hebben, zou dat van zwak te getuigen. Het enige wat haar kwalijk genomen kan worden, is de zwijgplicht die de mede werkers is opgelegd." Kees Driehuis (Per Seconde Wijzer, NOVA): „Ik had er best graag uit gewild. Nu we in het publieke bestel blijven, moeten we gewoon van Nederland 3 een groot net maken. En ieder een is nog steeds even blij met Vera Keur." Ellen Blazer (gepensioneerde eindredactrice van Sonja Ba rend) noemt het een dappere poging van Vera Keur om iets te redden dat verloren dreigt te gaan. „Ik vind Vera's angst voor de toekomst in het publieke be stel terecht. Als je als omroep graag programma's voor een breed publiek maakt is het niet leuk om ineens op een elitair net te zitten. Verder vind ik alle aandacht voor de VARA erg overdreven. Wie is daar nou in geïnteresseerd?" DEN HAAG GPD De maatregelen die het kabinet tot nu toe heeft genomen om de groei van het aantal arbeids ongeschikten tegen te gaan, hebben nauwelijks effect. Het aantal WAO'ers groeit onver minderd hard door. Uit cijfers van het ministerie van sociale zaken blijkt dat het GAK over het afgelopen jaar een stijging meldt van dertien procent WAO'ers. Het GAK is de grootste uitvoeringsinstel ling in Nederland en neemt meer dan de helft van de WAO- en WW-uitkeringen en -keurin gen voor zijn rekening. De nieuwe cijfers zijn een nog grotere tegenvaller voor staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken dan de voor spellingen die het Landelijk In stituut voor Sociale Verzekerin gen (LISV) gisteren deed. Vol gens het LISV telt Nederland eind dit jaar 932.000 arbeidson geschikten. Hoogervorst hoopte dat er door zijn beleid aan het eind van deze kabinetsperiode (eind 2002) niet meer dan 930.000 arbeidsongeschikten zouden zijn. De cijfers van hel LISV zijn minder verontrustend als wordt gekeken naar het aan tal arbeidsongeschikten dat toch gewoon werkt. Uit recentè gegevens blijkt dat bijna een kwart van alle arbeidsonge schikten een baan heeft Voor WD-Kamerlid Wilders zijn de gegevens aanleiding om de staatssecretaris om nieuwe maatregelen te vragen. Het CDA deelt die mening. De PvdA wacht vooralsnog af. PvdA-Ka- merlid Smits gelooft dat de maatregelen die Floogervorst tot nu toe heeft genomen af doende zullen blijken te zijn. „We krijgen van het LISV, van het ministerie en het CTSV ie dere keer nieuwe cijfers en voorspellingen die allemaal ver uiteen lopen. Dat het aantal WAO'ers stijgt, is niet verba zend. Tenslotte groeit de be roepsbevolking ook sterk, dus is het niet vreemd dat meer werk nemers ziek worden."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3