Valentijnsdag echte hype TV WEER Ambassadeur Oostenrijk haalt uit naar Buddy's Wetenschappers brekerte zich het hoofd over ijsklon VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR De vogel lacht het laatst Wie wil bouwen in dit overvolle land, krijgt te maken met talloze beperkingen en vergunningen. De nieuwste rem op bouwprojec ten komt van onverwachte zijde: het buitenland. De Europese Commissie in Brussel neemt het op voor de vogels hier te lande, omdat de Nederlandse overheid daar te weinig oog voor zou heb ben. Staatssecretaris Faber van natuurbeheer komt nu alsnog met maatregelen om juridische stappen vanuit Brussel te voorkomen. Ze wil 49 zones aanwijzen waar vogels optimale bescherming ge nieten. Plannenmakers die al zuchten onder de Milieu Effect Rapportage (MER) moeten binnenkort ook nog eens rekening houden met de Vogel Effect Rapportage (VER). Dat is het Nederlandse bedrijfsle ven, de boeren, de jagers, de vissers, de sportclubs en de recreatie sector in het verkeerde keelgat geschoten. Ze zijn benauwd dat eenvijfde deel van dit land 'op slot' gaat. Deze reactie lijkt nogal overtrokken, gezien de ligging van de beschermde zones. Het is Brussel menens. Volgens de in 1979 ingestelde Vogelrichtlijn moeten alle lidstaten van de Europese Unie beschermde zones aanwijzen voor bedreigde en zeldzame soorten. De vogels worden eens in de drie jaar geteld om erachter te komen of ze in een be paald gebied die extra bescherming nodig hebben. Nederland is twee jaar geleden veroordeeld, omdat de Vogelrichtlijn niet volle dig werd nagekomen. Als dat niet alsnog gebeurt kan de Europese Commissie het Europese Hof van Justitie verzoeken Nederland een boete op te leggen van een half miljoen gulden per dag. Staatssecretaris Faber doet braaf wat Europa dicteert en wijst op advies van de vogelbescherming 49 zones aan. Dat er sprake zou zijn van een 'historische vergissing', zoals de tegenstanders bewe ren, is sterk overdreven. Het is voornamelijk water dat bescher ming krijgt: IJsselmeer, Markermeer, Waddenzee, Biesbosch, Zeeuwse en Zuid-Hollandse wateren en een aantal binnenmeren. Traditioneel zijn dit de gebieden waar massa's vogels voorkomen. Daarnaast genieten de duinen bescherming, de Veluwe en een reeks kleinere natuurgebieden. Toch lijkt het verstandig wanneer de staatssecretaris tenminste luistert naar de alternatieven die de boze zakenlieden, boeren, ja gers, vissers en watersporters aandragen. Ze zeggen zichzelf beslist niet als 'vogelhaters' te zien en dragen eigen, constructieve ideeën aan voor gebiedsbescherming. Ze willen een onafhankelijke arbi ter die de zones aanwijst. De gevolgen van het terzijde schuiven van hun voorstellen zijn voorspelbaar. Er komen 6000 bezwaar schriften, waarmee een massaal beroep op de toch al zo zwaar overbelaste bestuursrechtspraak wordt gedaan. Bizar en interessant Einde nattigheid nog niet in zicht Zo droog als januari verliep, zo nat dreigt februari te worden. Voor de derde keer in een week tijd is er gisteren plaatselijk zo'n 10 mm gevallen. In onze regio werden op Valkenburg en in Hoofddorp 11 mm opgevangen en Nieuw-Vennep en Sant poort-Noord tapten 9 mm af. In Waddinxveen staat de teller in deze sprokkelmaand alweer op 41 mm (de normale maandsom bedraagt 48 mm) en het einde van de nattigheid is nog niet in zicht. Na het fraaie weer van vandaag draait het morgen op nieuw om regen en veel wind. Tussen IJsland en Noorwegen posteert zich de zoveelste de pressie en het frontensysteem van het lagedrukgebied bereikt morgen ons land. Daardoor ko men er van het westen uit pe rioden met regen (later buien) en aan de kust komt opnieuw een harde tot stormachtige zuidwestenwind te staan. De middagtemperaturen bereiken waarden van ongeveer 7 gra den. Na de passage van een frontale storing in de nacht van zaterdag op zondag klaart het zondag in de loop van de och tend waarschijnlijk op. Na het weekeinde blijft de west- Nuchtere Nederlanders verklaren elkaar massaal de liefde Kaarten sturen, rozen bestellen en cadeautjes geven: een kwart van de Nederlanders 'doet' inmiddels aan Valentijnsdag. De dag van de liefde, dit jaar op maandag 14 februari, die is overgewaaid uit de Verenigde Staten, is in vijftien jaar uitgegroeid tot een echte hype. Niet alleen omdat slimme marketingmensen een gat in de markt zagen, maar ook omdat Nederlanders kennelijk behoefte hebben aan een dag waarop ze elkaar de liefde kunnen verklaren. Er is van alles aan de hand bij Ajax, maar ze willen niets vertellen. Gelukkig is er dan nog Hans Kraay, die de situatie wel wil analyse ren voor Studio Sport. Dinsdag al sprak hij wat commentaren uit in de studio. Hij baseerde zijn meningen vooral op zijn eigen ervarin gen als technisch directeur bij de verschillende clubs in de top van de eredivisie. Dat Kraay het ook allemaal niet meer wist, bleek gisteren bij Studio NOS. Opnieuw zat Neerlands grootste analyticus op de bank bij Humberto Tan om rond de wedstrijd PSV-Ajax zijn indrukken aan het grote publiek kenbaar te maken. Veel wijzer werden we er niet van. Studio NOS beschouwde, hoogst ongebruikelijk, de wedstrijd kort voor. Denkt U zich eens in. Een potje voetbal, dat om kwart voor tien was afgelopen, werd nog een keer 'vooraf bekeken. Er zullen er gens in Nederland nog best mensen rondlopen, die geen Canal+ hebben, niet naar de radio luisteren, niet uit nieuwsgierigheid tele tekst bekijken en niet om kwart over tien naar het sportjournaal kijken, om om elf uur onvoorbereid een uitgebreide samenvatting te kunnen zien. Ze zullen er vast zijn. Kraay trekt de intelligentie van verreweg het grootste deel van voet- balminnend Nederland in twijfel. Dat bleek wel uit zijn woorden. „Dit is een buitengewoon interessante en bizarre wedstrijd gewor den. Dus blijf maar kijken", hield hij ons voor. Bizar werd het echter pas na afloop. Weg was de analyticus Kraay. Hij legde nog wel een paar situaties uit, waarbij Ajax gruwelijk de mist in was gegaan - hij veronderstelde zelfs dat trainer Wouters moedeloos moet zijn geworden van de pupillenfouten van zijn spe lers - maar verder stortte hij zich vrolijk in de gemeenplaatsen en bezigde hij taal, die doorgaan voorbehouden is aan trainers. 'Er stonden elf individuen op het veld, maar geen team', en 'je wint met z'n allen en verliest metz'n allen'. Het zijn woorden, die al een mil joen keer zijn gezegd. Wat dat betreft kwam het meest verrassende uit de mond van voet baller Ferdi Vierklau. De Ajax-verdediger, die gisteren nog vol goede moed in vele kranten liet weten dat hij Ruud van Nistelrooy wel aankon - de PSVer scoorde drie keer - maakte zich in een klap on sterfelijk met zijn analyse: 'We liepen tegen de feiten aan'. Kijk, dat is nu buitengewoon interessant en bizar. Als Kraay er ooit mee stopt, staat zijn opvolger al klaar. Over de oorsprong van Valen tijnsdag doen verschillende ver halen de ronde: van bisschop pen in de derde eeuw tot mon niken in de vierde, die vlak voor hun onthoofding hun geliefde een anonieme liefdesbrief stuurden. Duidelijk is dat de commercie in de VS begin vori ge eeuw belangstelling kreeg voor het eeuwenoude feest. Kaartenleveranciers en bloe menwinkels overtuigden de Amerikanen van het nut van het sturen van een liefdesgroet. Tieners sprongen dankbaar in op de trend en er ontstonden grote Valentijnsfeesten, met glitter en mierzoete muziek. Aan het eind van de jaren tach tig waaide de hype over naar Engeland en niet veel later ook naar ons land. Volgens algemeen directeur Hans Haacke van Hallmark, de grootste kaartenleverancier ter wereld, was de introductie van Valentijnsdag in Nederland in eerste instantie een puur com merciële zaak. „Marketingspe- cialisten zochten een nieuwe afzetmarkt en zagen het enor me succes van Valentijn in Amerika. Ze probeerden het hier uit en het bleek aan te slaan." De Valentijnsgekte ont wikkelde zich daarna in rap tempo. „De PTT ging zich er mee bemoeien en winkeliers sprongen er op in. Met als re sultaat dat dit jaar miljoenen kaarten worden verstuurd." Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur (NCV) is ervan overtuigd dat Valentijnsdag in een behoefte voorziet. „Neder landers zijn nuchter, ze houden er niet van hun gevoelens te to nen. Maar in deze harde maat schappij, waarin iedereen voor zichzelf lijkt te leven, willen ze hun emoties wel degelijk kwijt. Valentijnsdag is daar de ultieme gelegenheid voor." Het grote voordeel is volgens Strouken dat je niet voor gek loopt als je iemand de liefde verklaart. „Miljoenen mensen doen die Ook bij Sotheby's leeft Valentijnsdag. Zondag wordt daar een speciale Valentijnveiling gehouden. Tijdens de kijkdagen is de belangstelling al aanzienlijk. Hier bekijkt een bezoekster een Valentijnshart. foto cpd evertelzinca dag namelijk hetzelfde. Zo loop je in elk geval geen blauwtje." Volgens Strouken en Haacke bewijst het succes van Valen tijnsdag dat Nederlanders erg gevoelig zijn voor buitenlandse invloeden. „In België en Duits land wordt het nauwelijks ge vierd. Daar zijn ze conservatie ver", zegt Haacke. „In Neder land zijn we toch erg georiën teerd op de Verenigde Staten. Dat land heeft een enorme aam trekkingskracht." Frans Verhagen, hoofdredac teur van het tijdschrift Amerika, denkt dat komt door de invloed van televisie en internet. „Daar door komen we dagelijks in contact met de Amerikaanse cultuur. En steeds meer men sen gaan op vakantie naar de VS en raken enthousiast over de Amerikaanse feesten." Als voorbeeld noemt hij het griezelfeest Halloween, waarbij Amerikanen zich zo eng moge lijk verkleden en kinderen langs de deuren gaan voor snoep. „Een paar jaar geleden wisten we er niets van af, maar nu worden in Nederland al grote Halloweenbals georganiseerd. Ik verwacht dat steeds meer mensen Halloween gaan vie ren." Ook Strouken denkt dat Neder landers meer buitenlandse feesten gaan overnemen. „De multiculturele samenleving dwingt ons tot het accepteren van nieuwe feestdagen. En over het algemeen vinden we dit he lemaal niet erg. Een extra feest je is nooit Weg." De hype rond Valentijnsdag is volgens de directeur van het NCV nog niet op zijn hoogte punt. „Vergeleken met de VS gaat het er bij ons nogal tam aan toe. Maar ik verwacht ook niet dat het hier net zo suiker zoet wordt. We blijven toch nuchtere Nederlanders." ANOUK MIDDELKAMP circulatie op volle toeren draai en. Dat betekent van tijd tot tijd regen en soms ook veel wind. Bovendien blijft het aanhou dend veel te zacht voor de tijd van het jaar. Tijdens de tweede helft van de week wordt een ac tieve depressie op de Noordzee verwacht. Rond dit systeem cir culeren onstabiele en koude luchtmassa's. De verwachting is dan ook dat de temperatuur ge leidelijk iets gaat zaidcen. Na de regens klaarde het gister avond op. Het heldere weer leidde in de nacht tot een sterk warmteverlies. Op veel plaatsen kwam het vanochtend vroeg tot vorst aan de grond en zelfs op normale waarnemingshoogte (1.50 meter) werd plaatselijk een graadje vorst waargeno men. Op Soesterberg werd een minimumtemperatuur van - 2,5 graden geregistreerd. In onze regio bleef het kwik boven nul. Vlak aan zee werd het in Bloemen- daal niet kouder dan 5,1 graad en Schiphol mat 2,1 graden. Vanuit de intensive-care in het ziekenhuis heen en weer naar de zeventiende eeuwse trouwzaal van het oude stadhuis. Die tocht maakte gisteren een dolge lukkige Hoornaar Ben Moreels (62). Twee dagen voor de bruiloft van zijn zoon Marcel met Nathalie van Leeuwen raakte hij door een gescheurde slagader in een zeer kritische toestand in het ziekenhuis. Maar personeel van de intensive-care besloot voor deze ene keer de zorg naar de trouwzaal te brengen. De patiënt, die al een stuk vooruit gaat, kreeg op een ambulance stretcher een plekje in de trouwzaal. Het bruidspaar was aangenaam verrast met de komst van hun (schoon)vader. „Wij hadden onze bruiloft eigenlijk willen afzeggen", aldus Marcel. Bruid Nathalie: „Nu kan alles toch doorgaan. En dat rotweer kan ons niets meer schelen." foto marcel rob De Oostenrijkse ambassade in Den Haag heeft gisteren met ontsteltenis gereageerd op het voornemen van het Delftse jongenskoor De Bud dy's om een lied met de titel 'Kauft nicht von österrei- cher' op te nemen. Het lied, dat wordt gezongen door jongens van 8 tot 13 jaar, is gericht tegen politicus Jörg Haider. De ambassade bena drukt dat 'ieder weldenkend mens weet dat Haider op geen enkele wijze staat voor 'de Oostenrijkers'. Ambassa deur A. Christiani ziet het vastleggen van het lied als 'misbruik van minderjarigen voor doorzichtige politieke doeleinden'. Verder meent de Oostenrijkse vertegen woordiging datiemand die anderen aanzet tot intolerant gedrag, niet het recht heeft anderen op morele gronden de les te lezen'. Dirigent Ton Buitinga van De Buddy's vindt de reactie van de ambassadeur overdreven. „Het is een van de vele ac ties. Ik heb ook uitgelegd dat het lied niet is bedoeld als actie tegen alle Oostenrij kers." De dirigent zegt dat de jongens genoeg van politiek afweten om er over te kun nen zingen. „Een van de Buddy's woont in de Trom petstraat, waar vorige week een Surinaams gezin is weg gejaagd. Dat maakt racisme voor de jongens heel tast baar." De actie van de Delftse jon- gensgroep kan inmiddels re kenen op uitgebreide media- aandacht. Cameraploegen van het Journaal, RTL- nieuws en TV West wisten de dirigent gisteren te vinden. Buitinga is geïrriteerd over het mediageweld: het stoort de repetities van de nieuwe nummer. De cd wordt zon dag opgenomen en direct in Duitsland op de markt ge bracht. De mailing naar Duitse televisiestations en kranten ligt al klaar. MENSEl etJ De Britse oogarts Hi LEY die een simpele p uitvond waardoor me' ujS. staar weer kunnen zit jn, van koningin Elisabe! 0tt titel 'Sir' gekregen. D ongi vinding in 1949 heef ïtiei ternationaal ongeveei ,etji derd miljoen mensen geholpen. Vijftig jaar kon de Brit door zijn r voor het eerst een vroi oogziekte weer laten al in Nederland voere volgens cijfers van he jng jaar ongeveer 80.000 ai operaties uit. „Tweeff jaar lang hadden de moeten wachten totd ratie helemaal ontwik tp aldus Ridley. ,,De eer «beu van de operatie, het vip. van staar, was al in 1 kend. Ik bracht de tw zodat patiënten weer kunnen zien." DoorR thode wordt de aange ÖL verwijderd en er een v ;ren stof voor in de plaats Sir Ridley is inmiddeiijien en een beetje doof en wat broos uit. Maar gr kan hij nog steeds-d e. eigen uitvinding. ,,lk js ge man die zijn eigen uitvond", aldus de art de patiënten die door „s thode hun gezichtsvei weer helemaal terugki t koningin Elisabeth en Mandela. rop; on di rige .ven De Belgische koning^ore koningin PAOLA zulle 6 april een staatsbezo derland brengen. Ze z ^4 nodigd door koningin 1 en prins CLAUS. Het\ paar bezoekt onder mr sterdam, Den Haag en 1(j i Bosch, aldus een woo' u h van het koninklijk pair had erd Autocoureur JOS VER heeft gisteren in een bij de rechtbank in Ha|AM 25.000 gulden geëist torfabrikant Kawasaki Verstappen heeft hij ber 1998 op een beur Utrecht promotiewerk voor Kawasaki, maar daarvoor nooit betaald dei Verstappen deed in IS boe het eerst promotieklus Kawasaki. In ruil kreej gp derlandse Formule-1-? daar een motor voor. spraken voor 1998 eeij?' lijk hogere vergoeding stappen zou een ton de Japanse motorfabri persoon in reclames bruiken en de coureur dien aanwezig was bij nementen. Volgens Ka d. 1 daarbij als voorwaarde al dat Jos Verstappen gee voor concurrenten mi Volgens manager Roth van Verstappen heeft c onmiddellijk bezwaarj >ba; tegen die voorwaarde. en hebben ook nooit tract getekend. Ondan ontbreken van een reclfet overeenkomst was Jos' pen eind 1998 toch aa de Motor-RAI in Amste de beurs in Utrecht, gebruikte Kawasaki de ter in advertenties en clame-uitingen. Het taalde Verstappen daar gulden voor. De coureu mii alsnog 25.000 gulden beurs in Utrecht. De sen Kawasaki en Verstraal slechterde eind 1998 gerucht ging dat de Ne als testrijder onder con komen bij Honda. Volg! wasaki heeft Verstappe mee de overeenkomst; den. In plaats van de ter 25.000 gulden te de fabrikant daarom ze dei schadevergoeding van gulden. De uitspraak bruari. Petwet Hij is er door, de petwet. Tenzij de Eerste Kamer roet in het eten gooit, maar dat ver wacht ik niet. Dankzij de petivet worden de maxima slapend rijkeren moeten de mini ma blijven zwoegen. Van de vereniging Be leggers voor Belasting kreeg ik dienaan gaande een leuke berekening toegestuurd. Als in 1983 de nieuwe belastingiuet van Zalm-Vermeend was ingevoerd en iemand toen fl. 50.000,- had belegd, zou die halve ton onder het regime van die wet zijn ge groeid tot fl. 610.930,- netto. De beleggers lichten dat als volgt toe: 'Het nieuwe belastingplan bevat weliswaar een f nieuwe belasting op inkomen uit vermogen, de forfaitaire vermogens- rendementsheffing maar die blijkt vrijwel niets voor te stel len. Overal die jaren was deze heffing slechts fl. 33.006,- bij een bruto beleggingsresultaat van fl 643.936 gulden.De Beleggers voor Belasting hebbèn overigens het jaar 1983 gekozen omdat toen de AEX is gestart. De beleggers rekenen in hun open brief ook voor hoe 'teen werknemer vergaan zou zijn die in 1983 bruto fl. 50.000,- verdiende. 'Stel', zeggende beleggers, 'dat deze persoon sinds 1983 dit loon heeft gehad en dat toen MAARTEN 'T HART al de Belastingherzien ing2001 was inge voerd. Bruto heeft hij fl. 850:000,- gulden loon ontvangen. Maar hier is dan fl. 294.389,- aan belasting afgegaan, waarna netto fl. 555.611,- is overgebleven.De con clusie luidt dus: 'Metéén keerfl. 50.000,- beleggen houd je bij Zahn/Vermeend méér over dan met zeventien jaar lang werken voor eenzelfde jaarloon. Dit is inderdaad te gek om los te lopen. Maar nog veel dwazer is dat de wet Zalm- Vermeend je er haast toe dwingt om iets met je spaarcentjes te doen. Je moet er min stens vier procent rente op binnen krijgen, anders betaal je belasting over inkomen dat je niet verdiend hebt. Ik vind dat zo verbazend onbillijk Stel nou dat je hele maal niet wil beleggen omdat je 't verkeerd vindt om met oud geld nieuw geld te ver dienen. Bijvoorbeeld vanwege het feit dat het woord des Heren daar zo duidelijk over zegt dat je je geld niet tegen rente moet uit lenen, noch woekerwinst moet nemen (Ezechiël 18 vers 8 en vers 13) - hoe kom je dan uit bij Zalm-Vermeend? Dan moet je domweg toch die forfaitaire vermogensren- dementshefpng betalen. Kijk, nu is het zo, als je je spaarcentjes renteloos aan iemand uitleent om hem te helpen (kan ook maar tot een bepaald maximum anders moet de geholpene weer schenkingsrecht betalen), dan hoefje geen belasting te betalen over de ren te die je niet gekregen hebt. Maar on der de nieuwe wet betaal je vrolijk wel be lasting omdat Zalm-Vermeend er domweg van uitgaan dat jij, als je wat geld leent aan een arme sloeber, deze sloeber tenmin ste 4% rente zult ontfutselen. In de bijbel - Exodus 22 vers 25 - lezen we: 'Indien gij aan de arme bij u, geld leent, zult gij u niet als een schuldeiser jegens hem gedragen, gij zult hem geen rente opleggen. Ik kan niet zeggen dat ik alles wat in de bijbel staat even verstandig vind, maar die tekst is mij uit het hart gegrepen. Voor zo'n tekst, en voor het gedachtegoed dat achter die tekst schuil gaat, is de petwet van Zalm-Vermeend blind, doof en stom. Die petivet gaat er botiveg van uit dat mensen hoe dan ook minstens 4% rente op hun spaarcentjes zullen binnenhalen. En van die 4% pakt de fiscus je vervolgens weer 1.2% af Wat ik totaal niet begrijp is dat het CDA voor deze wet gestemd heeft. Kennen ze bij het CDA het woord des Heren dan niet meer? Weten ze bij het CDA niet dat rente en woeker in de bijbel altijd in één adem genoemd worden? Dat is wat ik die petivet zo kwalijk neem. Hij spoort aan tot woe ker. Twee onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen hebben hun handen vol aan een ijsklompenregen die deze week boven Nederland is losge barsten. Nadat een inwoner van Groningen zondagmiddag een mysterieuze ijsklomp in zijn tuin vond, zijn er zeven soort gelijke meldingen gedaan. Dinsdag kwamen er meldingen uit Hoogeveen en Veendam, woensdag wederom uit Gronin gen, uit Borculo en Almere en gisterochtend uit Zoutkamp. De eerste vinding is inmiddels in een laboratorium van de uni versiteit geanalyseerd. De con clusie: leidingwater. De andere ijsklompen worden nog onder zocht. Onderzoekers Th. Jurriëns en J.H. Marsman nemen alle mel dingen serieus. „Als het gaat om grappenmakers, dan willen we dat wel eenduidig vaststel len", verklaart Jurriëns. Hij is sterrenkundige en in dat vak is het zaak alle meldingen serieus te nemen. „Mensen die iets vreemds vinden of waarnemen, moeten een drempel overwin nen om daar melding ial maken. Ze denken vaa er VO^Gj ijst. voor gek verklaard woi in Maar wij vinden het bfp'ori om alles te horen." Jurriëns kreeg laatst eefcht ding van een vrouw in de nacht haar eigen had gezien. „Die durfd ook nauwelijks mee te komen. Maar toe wi derzochten, bleek dat schijnsel was veroorzai üde een vallende ster. Dief ie I veel licht als de volle ro |sw De onderzoekers hebt* kei middels contact gelegd si lega's in Spanje. Daarz 'ij langs dertig ijsklompen komen, waarvan somn »p grote schade aanrichttf worden vergeleken me Nederland. „Bij een die ijsklompen ging hei ent wens ook om grappeni verl vertelt Jurriëns, „Maaifk* der deel was afkomsti vliegtuigen. Ijs dat zie toestel had gevormd, beneden gevallen." pi AM' >eïr °P I "jen pin ive< h de 1 ale] g. H k laai >n sië. ro ikal 11 th 1 1 Ui ai ete Vo is[rijz( g" bei bei rie ing

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2