A Japans terreinkleintje uit Italië leuk maar prijzig ma if? \iM .;uwe motorgeneratie Opel )ot-rTalto b.v. Automobielbedrijf Oudshoorn B.V. to Dijksman Katwijk bv Actiemodellen Opel Astra JISMAN Weg en wiel Jonge stilisten maken Alfa Centauri Hybride-versie Multipla te kostbaar Meer klokjes en metertjes op het stuur buk in het verleden lint dit jaar de levering lieuwe motorengene- gaat om geheel uit jrx m vervaardigde Eco- ke ren, die uitblinken S laag gewicht, lage en een goede demping igen en geluid. De eer- sring is een 2.2 liter 4- notor met 147 pk, die e jrt zal debuteren in de ,pé i u ie motor zal ook op ;11 FEBRUARI 2000 het gebied van onderhoud een belangrijke stap voorwaarts be tekenen. Volgens Opel heeft de motor bij de onderhoudsbeur ten alleen nog maar nieuwe olie, een nieuw oliefilter en nieuwe bougies nodig. De mo tor is overigens 'modulair' op gebouwd, zodat in de toekomst relatief eenvoudig varianten met turbo, variabele nokkenas- timing en direct benzine-injec- tie kunnen worden gebouwd. r—r MHiHiH-lillliHM li iversbaan 12 Leiderdorp.Tel.: 071-5.898.900 olenweg 2-4 Alphen a/d Rijn.Tel.: 0172-44.16.89 5UBISHI I0T0RS )iliteitsverzekering Mitsubishi hi gaat de automobilist leerde mobiliteit bie- tederlandse importeur igkrtoe een speciale ver- geïntroduceerd. Dank- ïitgebreide autoverze- de Mitsubishi-rijder r onderweg als hij on- ip t ergens in Europa stil itaan. iliteitsverzekering is on- 'an het Mitsubishi Mo- 'lan en tot stand geko amenwerking met ver- Orion Direct. Het is iet Japanse merk de nvulling op de al zeer de garantievoorwaar- Mitsubishi heeft al of 100.000 kilometer productgarantie. Bovendien is vervangend vervoer en/of repa triëring bij technische proble men gegarandeerd. De mobili teitsverzekering regelt direct vervangend vervoer bij schade. Eén telefoontje naar de interna tionale hulpverlener Mondial Assistance is al voldoende om alles te regelen. De Mftsubishi- rijder krijgt snel-een vervangen de auto en kan de reis voortzet ten. De contacten met tussen personen, schade-experts en het vakkundig door een dealer laten repareren van de schade regelt Mondial Assistance. Dit bedrijf zorgt tevens voor de ver dere administratieve afhande ling met de verzekering. (Industrieterrein 't Heen) ageweg 21 Katwijk aan Zee Telefoon 071-4090050 MITSUBISHI MOTORS 1 engt in Nederland twee dellen van de Astra- gaat om de uit en 'Pearl' en 'Diamond', a uitrusting bieden te- aantrekkelijke prijs, bodellen zijn op alle car- varianten leverbaar, 3- edan, 5-deurs en Sta- ;on. a Pearl is gebaseerd op i Club, met als extra's itioning, hoofdsteunen 'Jewel' velours bekle ding en een lederen stuur. De meerprijs van het Pearl-pakket ten opzichte van de Astra Club - bedraagt slechts 1.500 gulden. De Astra Diamond is luxueuzer. Deze versie heeft lichtmetalen 15" wielen en lederen bekle ding. De meerprijs van het As- tra Diamond-pakket ten op zichte van de Pearl bedraagt 3.500 gulden. De Astra Pearl en Diamond zijn niet leverbaar in combinatie met een 1.8 16V, 2.0 Di en 2.0 DTi motor. Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service (meer dan 100 modellen kwaliteit in tweewielers ewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 REDACTIE: PETER LODEWIJKS Compacte terreinauto's zijn in ons land best popu lair, maar veel is er niet voorhanden op dat gebied. De Suzuki Grand Vitara, de Toyota FunCruiser en de Honda HR-V verdelen sa men de koek. Daar komt nu echter een nieuwe 'gast aan tafel' bij: de Mitsubishi Pajero Pinin. Een leuk, vlot en technisch vooruitstre vend model dat echter qua prijs wel aan de bovenkant van de markt zit. HOOFDDORP GPD Met de Pajero Pinin wil Mitsu bishi aanhaken bij het succes van de grote Pajero, die in Eu ropa behoorlijk populair is. De toevoeging Pinin staat voor klein en is met zorg gekozen om de in Japan gebruikte toe voeging iO te vervangen. De naam verwijst namelijk ook naar de fabrikant die in Europa voor de productie van de kleine Pajero tekent: Pininfarina. Spe ciaal voor het bouwen van het Japanse terreinkleintje kocht de beroemde Italiaanse ontwerp- studio nabij Turijn een nieuwe fabriek, waar het wagentje sinds afgelopen najaar van de band loopt. Pininfarina leverde geen we zenlijke bijdrage aan de vorm geving van de Pajero Pinin, maar kocht er wel andere stoe len voor in en voorzag de kunststoffen in het interieur van een aparte structuur. Maar aan het uiterlijk deed de desig ner niets. Dat was eigenlijk ook niet zo nodig, want de Pajero Pinin ziet er vlot genoeg uit en 'Compacte, stoere terreinauto's als de Pajero Pinin spreken vooral vrouwen aan'. is nadrukkelijk afgeleid van zijn grote broer. De Pinin is een compacte auto. Hij is slechts 3,74 meter lang en zowel 1,70 meter breed als hoog. Erg veel ruimte is er dan ook niet in het interieur. Voorin zit je goed, op de achterbank is het behelpen en bagageruimte is er niet veel. Met twee flinke reistassen is de via de grote achterdeur toegankelijke ruim te voor koffers wel zo'n beetje benut. Wel is het mogelijk om de achterbank neer te klappen. Het interieur ziet er goed ver zorgd uit. De basisuitrusting van de Pajero Pinin is met elek trisch bedienbare ramen vóór, elektrisch verstelbare en ver- warmbare buitenspiegels, cen trale portiervergrendeling met afstandsbediening, airconditio ning en lichtmetalen wielen al behoorlijk luxueus. ABS en een tweede airbag kosten extra. De Pajero Pinin verrast op tech nisch gebied. De auto is bij voorbeeld uitgerust met de 1.8 liter benzinemotor met directe benzineinjectie (GDi) die ook in de Carisma is te vinden. Een mooie soepele en stille motor die met 120 pk (iets minder dan in de Carisma) voor vlotte pres taties zorgt. Van 0 naar 100 km/uur in dik 10 seconden, daarboven drukt de luchtweer- stand van de hoge carrosserie foto mitsubishi het tempo snel. Op papier zit er een top van 168 km/uur in, een snelheid waarvoor de kleine Pa jero stabiel genoeg op de weg ligt. Maar dan wordt de van oorsprong zuinige GDi-motor vrij dorstig. Ook op het aandrijfsysteem van de Pajero Pinin is niet be spaard. De auto beschikt over techniek die is afgeleid van het ingenieuze 'Super Select 4WD'- systeem van de grote Pajero. Voor normaal weggebruik kan de bestuurder het alleen met achterwielaandrijving af. Dan is de wrijVing gering en het brandstofverbruik het geringst. Op een strakke ondergrond kan tot een snelheid van 100 km/uur via een pook op de middentunnel de vierwielaan- drijving worden ingeschakeld. Ook is er voor rijden in zwaar terrein nog de mogelijkheid om een extra lage overbrenging in te schakelen. In dat terrein zullen de kopers die Mitsubishi voor de Pajero Pinin op het oog heeft echter zelden of nooit komen. Volgens de Nederlandse importeur spreken compacte, stoere ter reinauto's als de Pinin vooral vrouwen aan. Die moeten dan wel nadelen als een wat minder rijcomfort voor lief nemen. De relatief zware Pajero Pinin heeft namelijk een korte wielbasis en dat leidt op oneffenheden tot een knikeffect van de carrosse rie, ook al is de auto verder comfortabel geveerd. Het is inherent aan het ontwerp van de auto en de concurrenten van de Pajero Pinin hebben er net zóveel last van. Wat die concurrenten echter voor heb ben op de Mitsubishi is een scherpere prijs. De Pajero Pinin staat voor 52.495 gulden in de prijslijst en dat is ruim tien mil le boven de Suzuki Grand Vita ra Metal Top, 8.500 gulden meer dan de modieuzer gelijn de Honda HR-V en altijd nog 4.500 gulden meer dan de Toy ota FunCruiser. De Pajero Pinin heeft een luxueuzere uitrusting, modernere techniek én de handtekening van Pininfarina op de carrosserie. Het is maar de vraag of de doelgroep daar het extra geld voor over heeft. Studenten aan het ADUS in het Italiaanse Arese, een stagewerk plaats voor aankomende au tostilisten bij Alfa Romeo, heb ben een open sportwagen ont wikkeld met de naam Centauri. Het model was eind vorig jaar voor het eerst te zien op de au toshow van Bologna. Schoonheid staat sinds jaar en dag hoog in het vaandel van Al fa Romeo. In het eigen styling- centrum in Arese krijgen crea tieve jongeren de kans hun ideeën om te zetten in tastbare vormen, vaak met verrassende resultaten, zie de Centauri, een creatie binnen het thema 'de geavanceerde sportwagen'. De Alfa Romeo Centauri is een strakke, compacte spider met een lengte van slechts 3,68 me ter. Hij is 1,80 meter breed en meet slechts 98 centimeter in de hoogte. Kenmerkend voor de vormgeving is de zeer ver doorgevoerde symmetrie van het ontwerp. Die symmetrie zet zich voort in het interieur, met als meest innovatieve detail een verplaatsbaar stuurwiel. Dit kan zowel links als rechts in de wa gen worden aangebracht. Het chassis van de auto is van aluminium en de carrosserie is eveneens van lichtmetaal. Een rolbeugel zit verzonken in het koetswerk en komt bij een on geval automatisch omhoog. Voor de aandrijving van de Centauri wordt Alfa's bekende 3.0 liter V6 24-kleppenmotor gebruikt, gekoppeld aan een Sportronic transmissie die met knoppen op het stuurwiel kan worden bediend. Daarbij is de auto uitgerust met vierwielaan- drijving. fietsstrook redactie: Theo van der Kaaij AMSTERDAM GPD Het blijkt een hele opgave te zijn om een hybride-auto, met een verbrandingsmotor én een elektromotor, rendabel op de markt te brengen. Fiat kondig de anderhalf jaar geleden aan zo'n uitvoering van de Multipla te willen realiseren. Maar in dit stadium werpt de Italiaanse fa brikant eigenlijk de handdoek in de ring: er komt geen serie productie van de Multipla Hy bride. Fiats verklaring is eigenlijk vrij simpel: de verwachte prijsero- sie bij de toeleveranciers van onderdelen voor de hybride techniek heeft niet plaatsge vonden. Met name de accu's die voor de opslag van de elek trische energie moeten zorgen zijn volgens Fiat veel te kost baar gebleven. Het accupakket zou nu nog evenveel kosten als een nieuwe auto. En daarmee de prijs van de hybride tot vol strekt onaanvaardbare hoogte opdrijven. Dat Fiat best in staat is om 'tweeslachtige' auto's te ont wikkelen en fabriceren bewijst het proefproject met tien ge prepareerde Multipla's in de stad Napels. De hybride-aandrijving voor de Multipla is ontwikkeld door Elasis, het ontwikkelingscen trum van Fiat in Pomigliano d'Arco, naast de fabriek waar de Alfa Romeo 156 wordt ge bouwd. De ingenieurs combi neerden een elektromotor en een generator met de transmis sie van de standaard 1.6 liter benzinemotor van de Multipla. De bestuurder kan kiezen tus sen rijden op volledig elektri- De middelste zitplaats voorin de Fiat Multipla is opgeofferd voor alle elektronica die de hybride nodig heeft. foto fiat sche aandrijving, elektrische aandrijving met het gelijktijdig opladen van de accu's door de benzinemotor, of de hybride stand. In die laatste stand be paalt een computer aan de hand van de rijomstandigheden en de snelheid welke kracht bron (of een combinatie van beide) wordt gebruikt. Dat de bestuurder zelf kan be palen welke aandrijving wordt gebruikt, betekent automatisch dat Fiat sterkere (en dus ook zwaardere) accu's heeft moeten inbouwen. Er is voldoende ac cucapaciteit om 80 kilometer in de stad te rijden. Daarbij kan de Multipla Hybride een topsnel heid bereiken van 80 km/uur, ruim voldoende voor in de stad. Zoveel accucapaciteit heeft ook een nadeel. Het verhoogt het gewicht van de Multipla met zo'n 400 kilo. En dat terwijl de hybridetechniek al zo'n 150 kilo extra op de schaal zet. Zoveel extra kilo's doen de rijei- genschappen van de Multipla geen goed. De auto wordt er voelbaar minder prettig handel baar door. En die handelbaar heid is juist een sterk punt van de gewone Multipla. Ook kost het in het interieur een zit plaats. Tussen de bestuurder en de voorpassagier vervalt de der de stoel, want daar zit de elek tronica voor de hybridetech niek. De accu's zitten onder de vloer van de auto. De kosten zijn dus het grote struikelblok voor de Multipla Hybride. Maar ook de opkomst van de brandstofcel zou een rol gespeeld kunnen hebben bij Fi ats beslissing de hybride niet in serie te produceren. Deze nieu we vorm van energievoorzie ning wordt wel gezien als dé oplossing voor de toekomst, veel meer dan het hybride-idee. Lichte turbo voor Volvo C70 Volvo heeft de basismotor voor de C70 Coupé vervangen. De 2.4 liter 5-cilinder machine met 170 pk heeft plaatsgemaakt voor een 2.0 liter 5-cilinder met een licht assisterende turbo compressor en 163 pk. De nieu we motor heeft minder topver- mogen, maar meer trekkracht bij lage toerentallen. Vanaf 1.800 is het maximum koppel van 230 Nm beschikbaar. Daar door is de C70 Coupé met deze basismotor iets sneller: hij sprint in 9,3 seconden van 0 naar 100 km/uur. De 2.0 liter met lichte turbo-as- sistentie is niet alleen beschik baar voor de coupé, maar ook voor de C70 Convertible. Deze laatste kost met die motor 111.950 gulden, de C70 Coupé kost 89.950. Toen de rookwolken van de Tweede Wereldoorlog een beet je opgetrokken waren, kwamen in Amerika de meeste autofabri kanten noodgedwongen met wagens op de markt die nog van voor de oorlog stamden. Dit was de enige manier om snel aan de enorme vraag naar vervoermid- delen te kunnen voldoen. In Eu ropa keken veel ontwerpers naar de VS en lieten zich inspireren door de imposante 'gangsterau to's' uit de jaren dertig. Amerika had er heel wat van, zoals deze Chevrolet uit de Master-reeks van 1938. Dit exemplaar verkeert in niet al te beste staat maar de kenmerkende derde 'dwarslig ger1 in het midden van de bum per zit er nog op. In de jaren voor de Tweede Wereldoorlog was Chevrolet als het goedkopere merk van General Motors in Amerika de succesvolste autofa brikant. foto onno havermans Een 'dashboard' voor de fiets. foto shimano Alleen oude fiet sen met terug traprem hebben nog een kaal fiets stuur. Op nieuwe race-, toer- en stadsfietsen, hy- brides en moun tainbikes verdrin gen handremmen, versnellingen, computers, lam pen en bellen el kaar voor een plaatsje op het stuur, dat inmid dels meer weg heeft van een dashboard. De problemen beginnen pas. goed wanneer de diverse on derdelen groter worden. Fiets computers zijn over het alge meen klein en handzaam. Ze verklappen alles over snelheid, afstand en tijd, maar er zijn fa brikanten die nog meer gege vens in de apparaatjes willen stoppen. Shimano loopt hierin voorop met het 'flight deck', een fietscomputer met een naar verhouding fors beeldscherm, dat niet minder dan achttien functies telt. Bijzonder is dat de fietser met beide handen aan het stuur toch het apparaat kan bedienen. De knoppen zijn ge monteerd op de versnellings hendels, die een geheel vormen met de remgrepen. Deze com puter is speciaal ontworpen voor racefietsen en mountain bikes en is alleen te gebruiken in combinatie met bepaalde onderdelengroepen van Shima no. Het nieuwste van Shimano is de fietscomputer in de C-serie, bedoeld voor andere typen fiet sen, zoals toerfietsen en hybri- des. Net als bij 'flight deck' hoort een bepaalde serie on derdelen bij deze computer zo als de groep C-201 (drie tandwielen voor en acht ach ter) of C-101 (drie tandwielen voor en zeven achter). Het bijzonder kloek uitgevallen beeldscherm is middenop het stuur gemonteerd. De informatie die de fietser uit deze computers haalt is omvangrijk. Van zelfsprekend valt ritafstand, totale afstand, snelheid, gemiddelde snelheid, rittijd en uurwerk af te lezen. Er zit een stopwatch in die op diverse wij zen is te gebruiken. Op het scherm zijn de ingeschakelde versnellingen te zien, zowel in getallen als op tekening en de cadans van de pedalen. De computer waarschuwt de fiet ser zelfs wanneer de batterij bij na op is. Het wachten is nu op de eerste valpartij van een fietser die te lang naar zijn beeldscherm bleef turen. Hoewel de fabri kant daar wellicht ook een waarschuwingslampje voor kan verzinnen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21