Leidsch Dagblad Ontwapening IRA blijft struikelblok Oostenrijkse minister moet spitsroeden lopen I' Winnende foto Onderzoek naar effect van stoppen met roken Kamer voor vastzetten hooligans Valentijnsdag bezorgt Flora recordomzet Supersnel autowassen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD BLAD? 1 FEBRUARI 2000 gingen aan |an Wouters ïl ir I OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42232 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Bedrijfsleven voor dubbeltje op eerste rang bij 'Oranjegekte' 16 Burgemeester Rick Buddenberg nieuwe voorzitter corso Bollenstreek 17 Oegstgeest wil duidelijkheid over toekomstig tracé Rijn-Gouwelijn 18 Heieen Evenhuis hoogleraar opleiding Arts Verstandelijk Gehandicapten 19 Specialist twijfelt geen moment aan 23 Wouters voelt zich nu ook door echtheid Van Goghs spelers in de Zonnebloemen steek gelaten Noord-Iers vredesproces aan zijden draadje extra bewakingsper- de ArenA aangesteld [macht en vanoch- •igingen zijn geuit dres van trainer Jan De dreigementen via internet binnen afkomstig van de ei- anhang. islang voor sjjl op Chanel tank in Assen heeft enaar van de zeven- anel Naomi Eleveld i veroordeeld tot le- _J Hij krijgt de straf T het veria-achten van en een prostituee r n. De straf is langer openbaar ministerie t, maar opvallend is -echtbank geen tbs elegd. Daar had Jus- m gevraagd. HET WOORD IS AAN Susan Spano Souvenirs zijn vergankelijk, herinneringen niet. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) had aan het begin van de middag nog steeds geen gehoor gege ven aan de oproep om te beginnen met ontwapenen. De kans dat de IRA alsnog met toezeggingen zou komen, werd in Londen en Dublin klein geacht. Daardoor hangt het Noord-Ierse vredesproces aan een zijden draadje. Het Britse parlement heeft eer der deze week de weg voor zo'n besluit vrijgemaakt. Verwacht wordt dat Mandelson de rege ring vandaag nog schorst, met als gevolg dat Noord-Ierland weer geheel vanuit Londen ge regeerd wordt. Sommigen houden er reke- londen harm harkema correspondent Voor de Britse minister voor Noord-Ierland Peter Mandel son lijkt er nu niets anders op te zitten dan het schorsen van de negen weken geleden geïnstal leerde Noord-Ierse regering. ning mee dat Mandelson nog wacht tot morgen, omdat schorsing van de regering een enorme stap terug in het vre desproces betekent. Menigeen vreest dat het jaren kan duren voordat de nu dreigende breu ken weer een beetje gelijmd zijn. Volgens Sinn Féin, de poli tieke tak van de IRA, maakt schorsing van de regering de kans dat de IRA zal gaan ontwa penen alleen maar Ideiner. Volgens berichten op de Ierse televisie wordt een compromis voorbereid, waarin de IRA zich bereid zou tonen voor mei dit jaar een deel van de wapens in te leveren. In ruil daarvoor zou den de Britten extra troepen te rugtrekken uit de provincie. Onderhandelingen over een communiqué van de IRA met hooggeplaatste politici uit de republikeinse beweging hebben plaats op een geheime locatie. Ontwapening is voor de pro- Britse Unionisten van de Noord-Ierse eerste minister Trimble een absolute voor waarde om te blijven samen werken met Sinn Féin. De wan kele samenwerking tussen deze vanouds gezworen vijanden vormt de basis van het vredes akkoord. Ondanks de dreigende crisis ziet Trimble nog volop moge lijkheden in het vredesproces. „Wat er ook gebeurt, niemand moet dit als het einde van het vredesproces zien", zei hij na besprekingen met de Ierse pre mier Ahem. Volgens analisten is het zwaargehavende Goede Vrijdag-akkoord uit 1998 echter nauwelijks meer te redden als het zelfbestuur daadwerkelijk wordt teruggedraaid. De Britse krant The Times meldt intussen dat de IRA door et oordeelt uurverhoging etaris Remkes testing) heeft van- abinet opnieuw ge- een oordeel over de Ide huurverhoging procent. Een meer- de Tweede Kamer verhoging niet meer inflatie. aast op Cresson e oud-premier Edith tracht vorig jaar met ubieuze zaakjes de opese Commissie al naar nu lijkt ze ook jk nog te moeten ten. Justitie in België it er voldoende aan zijn om Cresson te i, en vraagt daarom van haar onschend- anen vragen aal asiel aan ïoeden dat veel inzit- van het gekaapte Af- toestel in Londen uit p asiel in het westen worden bewaarheid, na het vreedzame ein de kaping heeft al de n de passagiers asiel lagd. De politie arres- erder 21 mensen we- rokkenheid bij de ka- geld voor >er internet nerikaanse regering it budget voor de be- van cyberterreur met miljoen verhoogd tot oen gulden. Aanvallen week in de VS werden ;rd op belangrijke in- idrijven kunnen snel tot schadeposten van itallen miljoenen. i publicatie Klinkhamer luscript voor het boek lag gehaktdag* zal niet k worden uitgegeven. t Richard Klinkhamer i publicatie. Hij heeft in 1991 zijn echtgeno- et leven te hebben ge- Het boek dateert van beschrijft op kritische ervaringen van Klink- nadat hij was aange- door de politie op ver- ivan betrokkenheid bij wijning van zijn vrouw. DAAG 24 PAGINA'S Amsterdam Met deze foto van gevluchte Kosovo Albanezen in Albanië heeft de Deense fotograaf Claus Björn Larsen de World Press Photo gewonnen. Hij maakte de zwart-wit- foto op 5 april vorig jaar voor de krant Berlingse Tidende. De Nederlander Knoth won in de categorie 'Mensen in het nieuws - enkel' de tweede prijs met een foto genomen in een vluchtelingenkamp in Angola. Hij maakte de foto voor Metro. Op 17 april reikt premier Kok de prijs en een bedrag van 15.000 gulden uit aan Larsen. foto claus björn larsen leiden onno havermans Longartsen in Leiden en Gro ningen beginnen een onder zoek naar wat er gebeurt in de longen van mensen die stoppen met roken. Tegelijk kijken ze naar de longen van mensen die het roken niet kunnen laten. Het is het eerste grote onder zoek ter wereld waarin dat ge beurt. In de studie wordt ge tracht een antwoord te vinden op de vr&ag waarom ongeveer twintig procent van de rokers longemfyseem krijgt. Voor het onderzoekslijn een kleine driehonderd rokers en net gestopte ex-rokers nodig. Het project staat onder leiding van de Leidse hoogleraar Sterk (LUMC) en zijn Groningse col lega Postma. Beiden zijn als bij zonder hoogleraar aangesteld op kosten van het Astmafonds, dat samen met de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek ook betaalt voor het onderzoek naar de ro kerslongen. Roken is de grootste risico factor voor het ontstaan van longkanker. Het leidt bij een minderheid ook tot emfyseem (rek in de long), maar hoe dat gebeurt, is niet bekend. Deze ziekte leidt op den duur tot ern stige invaliditeit. Tot dusver is daar nog weinig wetenschappe lijke aandacht voor geweest. den haag gpd Twaalf uur hechtenis voor raddraaiers tijdens Euro 2000 zijn onvoldoende gebleken bij voetbalgeweld", verklaarde minister Peper. De politie moet voor alles voorkomen dat onschuldige burgers wor den opgepakt, die per ongeluk tussen voetbal supporters lopen, vindt de Kamer. De politie is daar in getraind, verzekerde Peper. Maar hij kan 'geen 100 procent garantie geven dat er geen en kele keer onschuldige burgers tussen de ordever stoorders zullen zitten'. Het is puur een maatre gel om mensen van de straat te houden en zo rel len te voorkomen. Tegen de hooligans wordt in principe geen juridische procedure gestart. Veel gevoeliger in de Kamer ligt het idee ie mand twee keer vijf dagen te kunnen houden, als hij verdacht wordt van een licht vergrijp en de kans groot is dat hij weer de fout ingaat. Nu kun nen mensen die iemand zouden hebben mishan deld of vernielingen hebben gepleegd direct weer de straat op. CDA, SGP en WD kunnen zich wel vinden in die maatregel. De PvdA twijfelt nog. D66, Groenlinks en SP zijn tegen. Burgemeesters kunnen tijdens het Europees kampioenschap voetbal in juni groepen rad draaiers twaalf uur vastzetten, als het ernaar uit ziet dat zij grote rellen gaan veroorzaken. Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor deze maatregel van de ministers Peper (binnenlandse zaken) en Korthals (justitie). WD, CDA en de kleine christelijke partijen zijn voor en ook de PvdA heeft een 'positieve grond houding'. D66 houdt grote bezwaren, SP en GroenLinks zijn ronduit tegen. Het is een ingrijpende regeling omdat de rel schoppers al worden opgepakt voordat er daad werkelijk onlusten zijn geweest, waarschuwden de verschillende fracties gisteren. De groep kan maximaal twaalf uur in een ruimte worden vast gehouden, bijvoorbeeld een sporthal of de kleed kamers van een stadion. ,,Er is met deze materie geworsteld, maar de bestaande instrumenten lissabon anp -3,5 land ind7 ren Kunst19 me8,9 en Samenleving14 ik van de Dag2 13,15,16,17,18 Croen/Strips10 22,23 11 14 '^programma's 'verzicht n Wiel Het is vandaag spitsroeden lopen voor Elisabeth Sickl, de eerste Oostenrijkse minister die namens de nieuwe Weense coalitie van conservatieven en extreem rechts een EU-ministerraad meemaakt. In Lissabon vergaderen de Europese ministers van sociale zaken, en alle ogen zijn gericht op de Oostenrijkse. Sickl meed gisteravond al een diner dat de Portugezen hadden georganiseerd. Het gaat om een informele vergadering, 'die in de regel geen harde besluiten op levert Meestal trekken deze halfjaarlijk se bijeenkomsten daarom weinig be kijks. Dit keer is volgens de woordvoer ster van minister De Vries van sociale zaken een veelvoud van het normale aantal journalisten uitgerukt om de ontvangst van Sickl te registreren. De veertien EU-partners besloten on langs de relatie met de ÖVP-FPÖ-rege- ring op een laag pitje te zetten, uit pro test tegen de deelname van extreem rechts. Het EU-werk moest echter ge woon doorgaan. Huidig voorzitter Por tugal nodigde Sickl, afkomstig uit de ex treemrechtse FPÖ, vervolgens uit, maar schrapte alle ceremonieel. Zo wordt de gebruikelijke 'familiefoto' niet gemaakt, en gaat het toeristische uitje voor de ministers niet door. Sickls Franse en Belgische collega's hebben echter grote moeite met haar komst, zelfs zó veel dat de Franse mi nister Aubry heel lang heeft overwogen weg te blijven, aldus de woordvoerster van De Vries. Aubry heeft aangekon digd dat zij Sickl zal mijden en de ver gaderzaal verlaat zodra zij het woord neemt Die houding is niets voor de Neder landse PvdA-bewindsman, die ook van plan is de Oostenrijkse gewoon de hand te drukken. „Maar zodra zij iets zegt wat hem niet zint, zal hij direct het woord vragen", aldus zijn woordvoer ster. De kans op zo'n 'misstap' lijkt niet groot. Voordat Sickl schielijk haar hotel kamer opzocht, liet zij los dat de andere lidstaten 'nog zullen ontdekken dat wij tolerant en coöperatief zijn'. Gisteren boycotten de Franse en Belgi sche delegaties ook de toespraak van de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Benita Ferrero-Waldner, voor de permanente raad van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in Wenen. Maandag komen in Brussel de EU-mi- nisters van buitenlandse zaken voor een officiële tweedaagse ontmoeting bijeen. Het is de bedoeling dat Ferrero- Waldner gewoon deelneemt aan het traditionele diner. Ze zal volgens de vaste afspraken zitten naast haar Duitse en Britse collega. Een hoge Brusselse diplomaat verwacht niet dat er minis ters zullen weglopen of anderszins van hun ongenoegen blijk zullen geven. het vredesproces alleen maar sterker is geworden. In de afge lopen twee jaar zou de bewe ging zich hebben gereorgani seerd, zou ze nieuwe mensen hebben geworven en zouden haar actieve troepen door heel Noord-Ierland zijn bijge schoold. Het dagblad baseert zich op bronnen binnen de Britse veiligheidsdiensten. Vol gens dezelfde bronnen smok kelt de IRA niet alleen vanuit de VS wapens Ierland binnen, maar ook uit andere landen. 3*/7° 279° 5*/7° 50% 70% 30% 30% 10% 30% runsburg peter van egmond Bloemenveiling Flora stevent, in de aanloop naar Valentijns dag, op een recordomzet af. Na de tegenvallende handel vorig jaar, sluit de Rijnsburgse veiling deze week af met een dagomzet van zo'n 8,75 miljoen gulden. Ook de bloemenprijzen liggen hoger dan in andere jaren. In februari 1999 vielen de het feit dat Valentijnsdag op zondag viel. Dat betekende een keerpunt voor heel 1999, een jaar dat goed begon maar dat zich na februari kenmerkte door tegenvallende cijfers. Dit jaar ligt de omzet van Flora in middels 25 procent hoger dan vorig jaar. In vergelijking met het 'goede jaar' 1998 is is er 10 tot 15 procent meer verhan deld. Deze week ging in totaal voor 'dik over de dertig miljoen gulden' aan bloemen langs de veilklok, meldt woordvoerder Optieregeling voor Corus-top schokt bonden haarlem pieter van hove De vakbonden reageren ver baasd en onthutst op het be richt dat de top van Corus 1,44 miljoen opties krijgt. De rege ling is bestemd voor de vijf le den van de Raad van Bestuur. De voorzitters Bryant en Van Duyne krijgen elk 346.000 op ties. Bij stijging van de beurs koers kunnen zij veel geld in ei gen zak steken. „Ik ben hier he lemaal niet gelukkig mee", rea geert CNV-bestuurder Masten broek. „Juist op het moment dat onder het personeel grote onduidelijkheid bestaat over banenverlies, komt dit bericht. Dit is psychologisch een slechte zet." FNV-bestuurder Duynho- ven wilde vanmorgen niet rea geren. „Er zijn momenteel be langrijker dingen aan de hand." De optieregeling is bekend bij Corus-partner British Steel. De top van Hoogovens had tot dusverre zo'n regeling niet. Voor vakbondsman Van der Molen (De Unie) is dit hét be wijs dat het concern verbritst. P. Kralt. Niet alleen het aanbod van bloemen is hoog, maar ook de vraag. De prijzen liggen als gevolg daarvan op een goed ni veau. Dat was begin deze week al zo, toen de exporthandel op gang kwam. Gisteren en van daag draaide het vooral om bloemen voor de Nederlandse markt. Volgens Kralt liggen de prijzen niet extreem hoog, ten zij het om exclusieve, lange soorten gaat. „Veel bloemen zijn goed aan de prijs, maar ze zijn wel betaalbaar. Alleen als je heel specifieke dingen vraagt, zou het wel eens prijzig kunnen zijn. Voor ieder is een betaal baar boeket te krijgen." Met name rode en witte ro zen zijn populair. De aanvoer van rozen is momenteel juist wat lager dan normaal. De han del is in deze periode afhanke lijk van het buitenland. In aan- voerland Israël heeft het echter veel gesneeuwd, terwijl Kenya wordt geteisterd door regen. De aanvoer ligt daarom lager. Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 12 februari a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: T elef oonnummer: fl.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1