Ter Aar verdeeld over nieuwe wethoudi- Rijn Veenstreek Johannes 23 rukt op Kruisgebouw Hoogma krijgt kantoorbestemn Omwonenden van Alphens station balen van uitstel plannen 'Behandeling gehandicapten vereist creativiteit' 'Als ik ga, gaat iedereen ml Opbrengst Nll-loop 22.000 gulden VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 1 FEE Automobilist op zijn kop in sloot ter aar Een 24-jarige automobilist uit Ter Aar is woensdag om streeks half vijf in zijn woonplaats met zijn auto op zijn kop in de sloot beland. De aanrijding ontstond toen een 26-jarige au tomobiliste uit Zevenhoven een fietser wilde inhalen. Ze be dacht zich toch maar. Toen ze remde kwam ze dwars op de weg te staan. De Ter Aarder reed haar vervolgens aan en belandde in de sloot. De twee automobilisten raakten niet gewond. Nieuwe uitleentijden bibliobus alkemade/jacobswoude De uitleentijden van de bibliobus in Oud Ade, Rijpwctering en Woubrugge zijn met ingang van 7 fe bruari veranderd. Voortaan staat de rijdende bibliotheek op maandag van 13.30 tot 14 uur aan de Leidseweg in Oud Ade. Daarna rijdt de bus door naar Woubrugge. Daar staat hij stil aan de Gerbrand Swartlaan en is hij geopend van 14.30 tot 17 uur en van 17.55 tot 18.55. In Rijpwetering kunnen mensen van 19.15 tot 20.15 uur hun boeken lenen aan de Pastoor van der Plaat straat. Botsing op fietspad alphen aan den run Bij een botsing tussen twee fietsers heeft een 56-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn een hersenschud ding opgelopen. Zij reed gistermiddag, vermoedelijk om een plas te ontwijken, midden op het fietspad langs de Eikenlaan. Datzelfde gold voor een 28-jarige tegenligger uit Alphen. Na de botsing is de vrouw naar hret Rijnlandziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Ter Aar draagt bij aan dak Parola ter aar De gemeente Ter Aar draagt 25.000 gulden bij aan het herstel van het dak van partycentrum Parola in Langeraar. De commissie welzijn ging daar gisteravond mee akkoord. Be- I stuurslid J. Hardenberg van Parola is er blij mee. De totale kos ten voor het herstel van het dak bedragen ruim een ton. de helft is nu binnen. Het resterende bedrag hoopt het bestuur door middel van obligaties en fondsen binnen te krijgen. Tijdens de vorig jaar gehouden opknapbeurt van het voormalige parochie huis kwam het lekkende dak aan het licht. De reparatie is in middels uitgevoerd. Geuren voetbalveld niet verontrustend ter aar De stank die uit een trapveld van de Ter Aarse Voetbal vereniging TAW komt, is niet verontrustend. Dat blijkt uit een i bodemonderzoek dat de gemeente bureau Oranjewoud heeft I laten uitvoeren. Wethouder Van Doorn: „Zo'n veld bestaat uit I verschillende lagen. De bovenste kleilaag is te veel ingeklonken, 1 waardoor de laag eronder ging rotten. Daardoor kwamen geu ren vrij, maar er is geen sprake van bodemverontreiniging.'' De gemeente overlegt nog met de voetbalclub over een oplossing omdat het veld nauwelijks bruikbaar is. De kleilaag laat geen water door waardoor het veld na elke bui blank staat. Gevelbeeldjes naar Historisch Museum hazerswoude-dorp De unieke gevelbeeldjes en de gevelsteen die afkomstig zijn van de onlangs gesloopte panden van Boger- man in Hazerswoude-Dorp gaan naar het Historisch Museum in het dorp. Dat hebben burgemeester en wethouders van Rijn- woude besloten. De steen en de beeldjes, kinderkopjes, dateren van 1647. Ze zijn van oorsprong afkomstig van de herberg De j Vier Heemskinderen die ongeveer op de plek van de gesloopte panden heeft gestaan. De herberg brandde tijdens de grote dorpsbrand in 1892 af. Conservator C. Kroon is blij met de aan vulling op de collectie. Zodra hij die in het bezit heeft, gaat hij ze voor het publiek tentoonstellen. Progressief Akkoord stemt tegen nis Met twee stemmen tegen, acht voor en een blanco stem is L. van Doorn (Gemeentebelang) gisteravond tijdens een ingelaste raadsvergadering benoemd tot wethouder van Ter Aar. Zij neemt de plek in van haar partijgenoot Born, die twee weken geleden opstapte omdat hij naar het buurdorp Woubrugge verhuist. ter aar marieta kroft De raadsleden Visser en Van der Veen van het Progressief Akkoord (PAK) stemden tegen haar benoeming omdat ze geen derde wethouder meer willen. De blanco stem was van Van Doorn zelf. „De verkiezingsuitslag van 1998 maakte een derde wet houder noodzakelijk", lichtte Van der Veen zijn stem toe. „Het college is nu op de goede weg (met het besturen van Ter Aar, red.). Wat ons betreft ver valt daarom de noodzaak voor een derde wethouder. Daarmee kunnen we veel geld besparen." Waarnemend-burgemeester Lyklema onderbrak hem. „De discussie over een, twee of drie wethouders hebben we pas al gevoerd", sneerde hij. De raadsleden van het PAK keken verbaasd op en hielden verder hun mond. „Ik weet niet wan neer dat dan geweest moet zijn, ik weet van niets", mopperde Van der Veen met bijval van partijgenoten na afloop. De twee PAK-raadsleden brachten hun stem voor een wethouder uit op raadslid I. Riedel. Dit was een symbolisch gebaar. Riedel stapte onlangs na diverse botsingen uit haar fractie (WD) en besloot zelf standig verder te gaan onder de naam 'De echte liberaal'. „We willen hiermee aangeven dat we achter haar staan", lichtte Visser na afloop toe. „Ik heb er van gebaald hoe de WD haar heeft behandeld. Zij is eerlijk en oprecht. Een raadslid met zo veel kwaliteiten is er nauwe lijks." De WD dreigde haar te royeren. Dat lukte niet omdat ze zelf het lidmaatschap van de partij al had opgezegd. Overigens was Riedel gister avond afwezig, evenals het der de PAK-raadslid Kraak. Lyklema meldde dat beiden zich ziek hebben gemeld. „Het is niet uit protest dat ze er niet zijn." Van Doorn wordt opgevolgd door G. Koeleman. Zij was be gin jaren negentig ooi a||' lid voor GB. Lyklema; tijdens de installati avond bemoedige r „Laatst zei je dat je h( moeilijk zou vinden rst. deze voorzitter raadsl ja- ten zijn. Maar dat mee hoor." Desgev Koeleman na afloop i opmerking 'met een had gemaakt. Met sei >r dertoon zei ze: „Nou - maar van de oppositi r les wat je zegt kapt hij roelofarendsveenHet wordt vermoedelijk geen schaatsweer meer dit jaar. C. Beurze, directeur van het Johannes 23 College in Roelof- arendsveen vindt het jammer voor zichzelf, maar niet voor zijn school. Door het uitblijven van vorst loopt de bouw van het nieuwe gedeelte van de school op schema. Vermoedelijk is het vlak voor de zomer klaar. Volgens Beurze hebben de leerlingen nauwelijks last van het lawaai. „Alleen als straks het nieuwe stuk aan het oude gehecht gaat worden, moet er een muur worden doorgebroken en dat geeft natuur lijk overlast." Mocht dat samenvallen met de examens, dan is er ver vangende ruimte voor de examenleerlingen. Nu al maken die hun luistertoetsen helemaal aan de andere kant van het gebouw. foto wim dijkman Hardrijders op rijksweg 11 bek hazerswoude Honderden automobilisten zullen met heimwee terugde1" de pylonen op rijksweg 11 als ze binnenkort een bekeu e" krijgen gestuurd. De pylonen die er tot twee weken gele f'~ den maakten het immers voor de automobilist onmogeli ^rsc vier banen gebruik te maken en dus de snelheid op te v< dens een snelheidscontrole maandagochtend tussen 08.15 in de richting van Alphen flitste de politie 139 v: passanten. Tijdens een controle gisterochtend tussen Ze 08.10 op de rijbaan richting Zoeterwoude werden 274 aul n va ten van de 1280 passanten gesnapt. De hoogst gemetei bel was 147 kilometer per uur. Toegestaan is honderd kilome bes lar jas. Schoonmaakbedrijf zit al in pand alphen aan den run saskia buitelaar 'Goed waardeloos' vinden de bewoners van de Alphense stationsomgeving het uitstel van werk zaamheden aan het station. Sinds juni vorig jaar verkeren zo'n tien tot twintig huishoudens in grote onzekerheid. Moeten hun huizen wijken voor de opknapbeurt van het station of niet? De brief waarin de gemeente hun eergisteren liet weten dat de presentatie van de plannen tot na der bericht is uitgesteld, valt hun hard tegen. Twee buurvrouwen uit de Korte Conradstraat reageren verontwaardigd. „We worden nu al zo lang aan het lijntje gehouden. We kunnen er ze ker van zijn dat het plat gaat. Want in alle varian ten die wij destijds te zien kregen, stonden onze huizen niet meer op de kaart." Ze willen eindelijk wel eens weten hoe het er straks gaat uitzien, met een nieuw stationsplein, kantoren en een ander busstation. Telefoontjes naar de gemeente leverden de afgelopen maan den niet meer op dan de mededeling dat het voor negentig procent zeker is dat hun huizen blok tegen de vlakte gaat. Eén van hen was bezig het huis te verkopen toen de voornemens van de gemeente en de NS bekend werden. „We hadden al een koper, maar de zaak ging mooi niet door. Want als het onze ker is of het bestemmingsplan verandert, is er geen bank die een hypotheek verstrekt. Haar overbuurvrouw is de onzekerheid ook zat. Zij hoeft waarschijnlijk haar huis niet te ver laten. „Maar dat willen we graag eens zwart op wit hebben." In het blok dat waarschijnlijk voor de plannen moet wijken, zit ook een praktijk voor fysiothera pie. Therapeut E. Jongejan zegt dat hij en zijn collega's zich aan het oriënteren zijn op een an der onderkomen. Tot hun grote spijt. Want de huidige plek is ideaal. „Alle bussen stoppen hier, treinreizigers kunnen voor of na hun werk ko men, voor Kerk en Zanen zijn we goed te berei ken." Als ze weg moeten, verwachten ze dan ook dat de gemeenfe een gelijkwaardig alternatief biedt. „Het gaat om gezondheidszorg, daarvoor is de gemeente medeverantwoordelijk. Balen is een groot woord, maar het duurt allemaal wel lang", zegt Jongejan. Dat vindt ook zijn achterbuurman H. Hooge- veen, eigenaar van restaurant De Brasserie. Zo lang er nog niets definitief is, zit ook hij in onze kerheid. „Maar stel dat alles weg moet, dan is verkoop niet aan de orde, want een ander heeft hetzelfde probleem." janneke de jonge In het witgele kruisgebouw in Hoogmade mag een kantoor komen, vinden burgemeester en wethouders van Jacobswou- de. Eigenaar A. van Goozen wil er liever een woonhuis van ma ken, maar het gemeentebestuur vindt dat niet goed. Het pand is nu nog uitsluitend bestemd voor 'openbare doeleinden', zoals een kruisgebouw of een verenigingsgebouw. Cleaning Service Holland heeft alvast een voorschot gènomen op het voorstel van het gemeentebe stuur. Het bedrijf opende op 1 januari een kantoor in het pand, dat het huurt van Van Goozen. O. Sprenkels, directeur van Cleaning Service, weet niet dat hij eigenlijk nog geen gebruik mag maken van het pand. „Van Goozen heeft daar niets over gezegd. Dit vind ik wel verve lend." Van Goozen beweert dat de gemeente hem al toestem ming heeft gegeven voor het vestigen van een kantoor. Toch vindt gemeentesecreta ris A. Meester het 'niet handig' dat Cleaning Sendee het kruis gebouw nu al als kantoor ge bruikt. „je maakt er geen vrien den mee. Het is laakbaar." De gemeenteraad kan namelijk nog tegen het voorstel van het gemeentebestuur stemmen. „Dan moet het bedrijf zijn acti- fes etP li oes he ag( O viteiten weer staker Meester. Hij laat echl dat het schoonmaakb niet verplicht wordt v< sersweg te vertrekken lege is immers van Pi kantoorbestemming keuren. „Het is dan ni om hem eerst weg te zegt Meester. Het gemeentebestuu ver gezien dat een mi pelijke organisatie ha nam in het kruisgeboi het dan voor het hele gankelijk is. Het gebo in 1963 gebouwd met de Hoogmadese bevc elkaar had geschra dorpsbewoners heb! daarom altijd als hun bouw ervaren, waar z konden voor bedden] andere medische hu len. Eigenaar Van Go weert dat het hem niej^ pand te verhuren maatschappelijke „Zo'n kerk wil me geven voor de zondagi Van Goozen betaalde bijna vier ton voor h dat hij kocht van de to eigenaar Thuiszorg Gi m land. De stichting >pv Centrum Hoogmade te daardoor achter het De raadscommissie ke ordening vergadert week maandag over stel van burgemeester houders. Nieuw specialisme: arts voor verstandelijk gehandicapten De Erasmus Universiteit in Rotterdam begint in sep tember met de opleiding Arts voor Verstandelijk Ge handicapten (AVG). Het is een nieuw specialisme, dat ervoor moet zorgen dat mensen met een ver standelijke handicap de medische zorg krijgen die zij nodig hebben. Heieen Evenhuis, haar leven lang al arts van de in stelling Hooge Burgh in Zwammerdam, is de beoog de hoogleraar van de nieuwe opleiding. „Het is geen gemakkelijk vak, maar als het je ligt is het een enor me uitdaging." Het is even wennen: patiënten die je spontaan zoenen of een klap geven. Voor Heieen Even huis is het inmiddels gewoon om op een open manier te communiceren met verstande lijk gehandicapten. Maar toen zij twintig jaar geleden als pas afgestudeerde bij de Hooge Burgh kwam, was het soms moeilijk om erachter te komen wat haar patiënten mankeer den. „Je leerde in de opleiding niets over hoe je met verstan delijk gehandicapten om kon gaan. Ie moest alles in de prak tijk leren, door schade en schande." Haar ervaringen onderstrepen volgens Evenhuis het belang van de specialistenopleiding. „Deze groep patiënten is niet in alle opzichten te vergelijken met andere patiënten van een huisarts. De communicatie verloopt vaak moeizaam. Veel verstandelijk gehandicapten kunnen niet zeggen wat met ze aan de hand is, of hebben an dere benamingen voor hun klachten. Je moet het dan heb ben van gezichtsuitdrukkin gen, gebaren en bewegingen. Een goede AVG moet daarop getraind zijn." De communicatie met verstan delijk gehandicapten is verge lijkbaar met het praten met jonge kinderen, stelt Evenhuis. „Maar je moet in je achter hoofd houden dat je met bij voorbeeld een vijftigjarige zit te praten. De patiënt met respect behandelen is bij deze mensen even belangrijk als bij patiën ten met een gezond verstand." Bovendien is vaak een begelei der of familielid aanwezig bij het doktersbezoek, waardoor een driehoeksoverleg ontstaat. „Je hebt dan al snel de neiging om de begeleider aan te spre ken, over het hoofd van de pa tiënt heen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling." De driejarige cursus voor AVG zal jaarlijks acht tot twaalf spe cialisten opleiden. Zij moeten veel praktijkervaring opdoen in woonvoorzieningen en dag centra voor verstandelijk ge handicapten. Daarnaast ko men ze een dag per week naar de universiteit voor cursussen en trainingen. Een belangrijk onderdeel is het leren opsporen van aandoe ningen die gekoppeld zijn aan de verstandelijke handicap, zo als verlammingen en epilepsie. Heieen Evenhuis: „Je kunt je wel gewichtig opstellen, maar dat krijg je dubbel en dwars van je patiënten terug." foto gpl Ook zijn de gehandicapten soms slechtziend of slechtho rend. „Een gewone arts is daar van vaak niet op de hoogte", zegt Evenhuis. „Maar een AVG kan speciaal op zoek gaan naar deze afwijkingen. Er zijn me thoden ontwikkeld om het ge zichtsvermogen en het gehoor te onderzoeken bij mensen die niet goed kunnen meewer ken." Evenhuis heeft zelf een 'fluis- terkaart' ontwikkeld, waarop patiënten plaatjes kunnen aan wijzen van de woorden die zij opnoemt. „Zo kunnen we ook bij mensen die niet kunnen praten, het gehoor testen." Zij vindt dit soort aangepaste me thoden belangrijk. „Als je de stoornis niet op tijd opspoort en behandelt, zijn deze men sen onnodig extra gehandi capt." De arts zegt dat in principe ie dereen met een artsendiploma tot de opleiding kan worden toegelaten. „Maar de studen ten moeten in elk geval be schikken over goede sociale vaardigheden. En ze moeten hun medische kennis op een creatieve manier kunnen ge bruiken. Je moet ongewone oplossingen bedenken." De AVG moet volgens Even huis vooral geen behoefte heb ben aan status. „Je kunt je wel gewichtig opstellen, maar dat krijg je dubbel en dwars van je patiënten terug. Ze zijn heel di rect in hun reactie. Maar dat maakt het vak zo aantrekke lijk." zwammerdam anouk middelkamp Verdachten maken elkaar zwart in grote inbraakzaak suzanne barbier Wie spreekt de waarheid en wie liegt? Voor de Haagse recht bank was het gisteren moeilijk om feit van fictie te onderschei den, omdat de vier verdachten allemaal een ander verhaal ver telden. De vier Leidenaars die in de beklaagdenbank versche nen worden ervan verdacht sa men negen inbraken te hebben gepleegd. De mannen beroof den vorig jaar oktober onder meer in Alphen aan den Rijn het Car Comfort Centre waarbij zij autonavigatiesystemen en een muziekcomputer buit- maakten. In Hazerswoude- Rijndijk stal de groep vrienden portofoons uit drie politieauto's die ze gebruikte bij andere dief stallen. In hun woonplaats plunderden de vier diverse dure kledingzaken en zij braken ook in bij autoverhuurbedrijven in Leiden en Leiderdorp. Officier van justitie E. Schuij- er had geen moeite om haar conclusie te trekken. Zij achtte alle tenlasteleggingen bewezen omdat er video-opnamen zijn gemaakt van een kelderbox van één van de verdachten. Op die beelden zijn de vier te zien bij het in- en uitladen van spullen. Ook bezit het openbaar minis terie bandjes van telefoonge sprekken die de leden van de groep voerden tijdens en over de diefstallen. Zij eiste daarom tegen twee van hen, een 21- en een 23-jarige man, tweeënhalf jaar cel. Tegen een 18-jarige verdachte die nog een reeks za ken had bekend eiste zij drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. De vierde ver dachte, die apart volgens het kinderstrafrecht werd behan deld, werd geconfronteerd met een eis van twee jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Voor de officier mocht de zit ting weliswaar een uitgemaakte zaak zijn, de vier Leidenaars dachten daar anders over. De 18-jarige man met de langste lijst van misdrijven en de 23-ja- rige trokken in de rechtbank hun eerdere politieverklaring in dat zij alle diefstallen met zijn vieren hadden gepleegd. Plotse ling bekenden ze alles met zijn tweeën te hebben beraamd en uitgevoerd. Daar kwam bij dat de 21-jarige volhield dat hij bij geen van de activiteiten waar van hij werd verdacht, betrok ken was geweest. Dat hij op het politiebureau volledige bekentenis 1 legd, achtte hij van waarde. Die verklaring s der druk van de verhoo kt. stand gekomen, vertelt iwi rechter. Hij beschouw oi zelf als slachtoffer in c en niet als dader. Omdat de minderjai kc dachte zowel bij de pule gisteren in de rechlbaite betrokkenheid bleef nen, liet zijn advofde Baumgarten de 18- en rige die ter zitting op In den waren teruggekor der ede verhoren. Veel leverde dat de rechtbi op. Terwijl de 18-jarige dat hij met zijn 23-jari van te voren had afge om de minderjarige erb pen, ontkende zijn hal gE dit vervolgens glashi - minderjarige had volge wel degelijk declgenor verschillende inbraken, ga, gaat iedereen mee' Geconfronteerd met d< ring onder ede van d sprak hij 'duidelijke' t< vertelt altijd leugens'. V( De rechtbank doet 24|h ri uitspraak. alphen aan den run De Nll-loop heeft 22.000 gLilden opgeleverd voor twee goede doelen. De Alphense tak van de organisatie overhandigde gisteravond in Al phen aan den Rijn een cheque van 11.000 gul den aan de serviceclub Kiwanis, die het geld be steedt aan kinderen uit Tsjernobyl. Het Leidse goede doel, het Ronald MacDonald-huis. kan rekenen op hetzelfde bedrag. Ongeveer 1500 hardlopers 'doopten' op 12 december he we stuk van rijksweg 11 tussen Alphen e terwoude. De eenmalige loop met een d ie start was een bedenksel van Alphenaar P s Bruijn van atletiekvereniging AAV '36. 1 n Leidse marathon-organisator Tjeerd S r hoopte hij 3000 hardlopers naar het la wachte asfalt te lokken. Mede door het s A weer trok de unieke loop 'slechts' 1500 i mers.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18