Over aanta strandeabiii valt te prat< Nieuwe wijk Voorhout wordt 'goed en leefbaar' Een erefunctie in een club van doeners Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 Weer nieuwe velden voor Nieuw Zuid en De Krom Katwijk wil onkreukbaar z Sociaal bewogen, markante mai B '.ft Duin Bollenstreek Hap uit de nettenfabriek Wethouder Van Steijn hekelt protesten tegen sociale wonningbouw voorhout annette van der elst De toekomstige Voorhoutse wijk tussen de Jacoba van Bei- erenweg en de Foeliehof wordt een goede en leefbare wijk. Dat beloofde verantwoordelijk wet houder Van Steijn (Voorhouts Belang/ruimtelijke ordening) gisteravond tijdens een verga dering van de commissie ruim telijke ordening. Hij benadrukte dat de huizen in de zogenoem de wijk G2, waarvan 65 procent van de in totaal 235 woningen in de sociale sector valt, van 'heel goede kwaliteit' zullen zijn. Fel bestreed hij de opvat ting van advocaat N. Bel, na mens enkele bewoners van de Jacoba van Beierenweg, dat door de hoge bebouwings dichtheid de wijk een getto wordt, waar de veiligheid en leefbaarheid in het gedrang komt. „Dit is zeer onbetamelijk naar de toekomstige bewoners toe. Het is jammer dat de advo caat vanavond niet aanwezig was. Ik had het hem graag wil len zeggen.'' Volgens Van Steijn kan de ge meente nauwelijks anders doen, dan deze wijk groten deels uit sociale woningbouw te laten bestaan. „Er is een zeer grote behoefte aan betaalbare woningen voor senioren en starters. In het verleden hebben we gekozen voor het bouwen van duurdere huizen, omdat we de kosten voor dure infrastruc tuur (tunneltjes en randweg) moesten dekken. Ook kwam er geen subsidie vrij en de wo ningcorporatie, die de sociale huurwoningen exploiteert, wil niet zonder die subsidie bou wen", legde de wethouder uit. In 1998 kreeg Voorhout de be schikking over een subsidiebe drag van ruim 1.700.000 gul den. De beschikking voor deze subsidie vervalt echter na drie jaar. Met de bouw van de socia le woningen in de nieuwe wijk kan de gemeente er op de val reep gebruik van maken. De wijk zal immers in 2001 klaar zijn. Spreiding van de sociale woningbouw over andere toe komstige wijken, die na 2001 gebouwd worden, is daarom niet mogelijk. Het plan kreeg de goedkeu ring van de commissie. Wel drongen de leden unaniem er op aan te letten op voldoende groen- en speelvoorziening. Van Steijn, die zei hierover uit gebreid te hebben overlegd met de omwonenden in de Cayen- nehof en de Foeliehof, zegde dit toe. „Er komt veel groen aan de randen. En aan het trapveldje bij de Foeliezoom zullen we niet knabbelen. Wij komen de afspraak om dit stuk groen aan te leggen, na. Die belofte is door ons gedaan, en we zijn een betrouwbaar bestuur", be sloot de wethouder. VRIJDAG 11 FEBRUARI 2000 Spookrijder veroorzaakt botsing katwuk Een frontale aanrijding op de Ir. G. Tjalmaweg in Kat wijk leidde gisteren tot vijf gewonden. Een 80-jarige Katwijker kwam met zijn auto op de verkeerde weghelft terecht toen hij vanaf de Wassenaarseweg linksafsloeg. Na honderd meter reed hij frontaal op de auto van een 47-jarige Katwijkse. Bij de bot sing liepen de vrouw, een passagiere van haar en de 75-jarige echtgenote van de spookrijder nekletsel op. Ook de man en zijn dochter, die op de achterbank zat, werden afgevoerd naar het LUMC, maar alleen voor preventief onderzoek. Door de botsing raakte de auto van de vrouw total-loss, die van de spookrijder zwaar beschadigd. De rijbaan waar de botsing plaatsvond is enige tijd afgesloten geweest. Ongeduldige klant deelt klappen uit lisse Een werknemer van een garagebedrijf in Lisse heeft giste ren klappen gekregen van een lastige klant. Die vond dat hij niet snel genoeg antwoord kreeg op vragen over de koop of verkoop van een auto. De politie kon de klant, een 34-jarige man uit Bo degraven, achterhalen en gaf hem een proces-verbaal. Aanrijding op fietspad hillegomEen 14-jarig meisje uit Hillegom brak gisteren bij een botsing haar sleutelbeen. Ze reed op het Fietspad van de Weere- steinstraat en stopte ter hoogte van de Maarten Trompstraat om over te steken. Daar werd ze aangereden door een 16-jarige Hillegommer op een scooter. Twee inbraken in Noordwijk noordwuk» Huizen aan de Strandplevier en de Nieuwe Offem- weg in Noordwijk zijn gisteravond door inbrekers bezocht. In het eerste geval werden onder meer een geldbedrag, een televi sie en fotoapparatuur gestolen. Aan de Nieuwe Offemweg was het hele huis overhoop gehaald, maar is nog onbekend wat de buit is. In beide gevallen was een raam geforceerd. Parkeercontroles goed voor 44 bonnen regio In de blauwe zone van Sassenheim zijn gisteravond twintig bekeuringen uitgedeeld voor niet of onjuist gebruik van de parkeerschijf. Bij het Blokhuis in Lisse werden 15 bonnen uitgeschreven. Volgens de politie wisten veel mensen niet dat de parkeergarage onder de blauwe zone valt. De politie bekeur de vannacht in Noordwijk drie autobussen en twee vrachtwa gens voor het parkeren binnen de bebouwde kom. Dat is in de APV verboden. In Noordwijkerhout kregen vier auto's op de Dorpsstraat een bon omdat ze buiten de vakken stonden. Bomen aan Waterman worden gekapt katwijk Binnenkort worden 26 bomen aan de Waterman in de wijk Rijnsoever in Katwijk gekapt. De bomen zijn zo uit de klui ten gewassen dat zij het daglicht wegnemen en zorgen voor overlast bij het parkeren. Raadslid Haasnoot (PvdA) protesteer de gisteren in een commissievergadering tegen de bomenkap „Waterman is een prachtige groene laan geworden. Ik snap niet dat de bomen moeten verdwijnen." Volgens ambtenaar J. Kreu- ger is de kap noodzakelijk. „In de stedenbouwkundige opzet van de wijk is nogal royaal met het planten van bomen omge gaan. Om de vijf meter is een boom gezet en die bomen komen nu tot volle wasdom. Nu gaan we om en om de bomen kappen. De leefbaarheid van de wijk wordt beter. We hebben nu geleerd dat we om de tien meter een boom moeten planten." De nieuw aan te leggen wetra- velden voor Quick Boys en Kat wijk kosten ruim 1,3 miljoen. Maar daarvoor kan minstens 1800 uur per jaar gevoetbald worden. Voor de velden is al in 1994 gekozen. In 1998 zijn er op de sportparken al twee velden aangelegd. De aanwezigheid van kunstg rasvezels tussen het natuurlijke gras zorgt ervoor dat het veld vlak en de grasmat van goede kwaliteit blijft. De leden van de commissie sportzaken waren gisteravond onverdeeld blij met de nieuwe velden. PvdA'er Haasnoot had zelfs liever gezien dat de velden twee jaar eerder waren aange- legd. Door een fikse prijsstijging vallen de werkzaamheden nu 120.000 gulden hoger uit dan begroot. Ondanks een bedon gen korting van 25.000 gulden, moet de gemeente nog 95.000 gulden extra ophoesten. Het voorstel om dat bedrag ten laste van structuurplan Katwijk 2000 te laten komen, werd door alle commissieleden goedgekeurd. Voorstel voor register van nevenfuncties overheidsambtenai eric de jager Katwijkse ambtenaren moeten voortaan hun bij baantjes en functies bij verenigingen opgeven, zodat bij gemeentebesluiten duidelijk is dat geen belangenverstrengeling plaatsvindt. De fractie voorzitters van de Katwijkse politieke partijen stelden dat gisteren voor tijdens een vergadering van de commissie algemene bestuurszaken. Het voorstel van de politici kwam naar aanlei ding van de notitie 'Integriteit van het openbaar bestuur'. Daarin staan de regelingen opgenomen die de gemeente Katwijk al heeft om te voorko men dat fraude, corruptie en misverstanden ont staan en voorstellen voor regelingen die nog moeten komen. 'Eerlijk, open en onkreukbaar', dat moet de overheid volgens burgemeester Van Wouwe zijn. En met de notitie hoopt hij daarmee een begin te hebben gemaakt. De politici missen tussen de huidige regels een openbaar register van nevenfuncties. Dat kan ne telige situaties als in het Limburgse Simpelveld, waar de voorzitter van een muziekveri raadslid stemde voor een nieuw clii voorkomen. SGP/GPV-voorman Van E soms 'vreemde combinaties' van be! ties en ambtelijke verantwoordelijkhe Wouwe voelde wel voor zo'n register heel nuttig zijn. Het is goed om te wet lijnen lopen." Verder pleitten de fractievoorzitters voorzieningen voor zogenaamde ders', ambtenaren die met misstandenl overheid naar buiten treden. Volgens Jcstg kan het klokkenluiden zelfs blijk gevenL st griteit en een goede moraal, als de al binnen de organisatie nergens terechltifwi zijn grieven, zoals EuroparlementariërIfcrke nen onlangs bewees. jigsf De terugkeer van de ambtseed is ét lbo mogelijkheden die de gemeente Kat et d schien gebruikt om haar werknermerst icei gen van het belang van hun taak. „Ik slul niet zo'n gekke start om de ernst van (i en t te onderstrepen", aldus de burgemeestf Dat Antoon Mesman 1906-2000 In zijn woonplaats Lisse is afgelopen maandag Antoon Mesman overleden. Hij is 93 jaar ge worden. Mesman was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij genoot in Lisse bekendheid als wethouder, een functie die hij liefst 21 jaar bekleedde. Mesman is ook loco-burgemeester geweest. Toen hij in 1978 afscheid nam als wet houder kreeg hij de gemeentelijke erepenning. Mesman had sociale zaken het langst in zijn portefeuille. Daarnaast is hij ook wethouder van openbare werken geweest. Hij stond be kend als een sociaal bewogen, zeer markante man, die tussen de mensen stond. Als wethou der trok hij zich het lot van de sociaal zwakke ren aan, Hij hielp mensen met het oplossen van hun problemen. Toen hij actief was als raadslid nam hij zitting in het burgerlijk armenbestuur, dat later veranderde in de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Aanvanlijk lag voor hem een carrière in de bloembollen in het verschiet. Hij werd eigenaar van een bloembollenbedrijf. Dat stootte hij af toen hij zich voor de politiek ging inzetti >eft Zijn politieke carrière begon vlak na dec md toen er in Lisse een zogeheten noodraad ingesteld. Tijdens de oorlog 'zat' Mesma >nh het verzet. Hij trad namens de KVP (Katl Volks Partij, later opgegaan in het CDA) raad van Lisse. Hij was daarnaast bestui ets voor die partij namens de afdeling Lisse. 1957 trad hij aan als wethouder. Mesman bekleedde ook veel bestuursfui tov Hij zette zich in voor de Plaatselijke Com )rc Zelfstandigen, waar hij de belangen van genaren van bloembollenbedrijven beha Verder zat hij in de raad van bestuur van irgi gas- en watervoorziening Duin- en Bolle ;sp streek, dat later fuseerde met het Energif egs drijf Rijnland en inmiddels is opgegaan ii rati NUON. Mesman wordt morgen begraven. Burgemeester Rick Buddenberg nieuwe voorzitter van Bloemencorso van de Bollenstreek Sluitingstijd paviljoens niet vern >t niet isme enaai vaker lé-rest Vo irtoe slijte itrale i het lat in in in. Het nieuwe cabinebeleid van de gemeente Kal niet zo strikt uitgevoerd als is vastgesteld in strandbeleid 2000+. Wethouder Van Paridon gisteren toe tijdens een vergadering van de beheer en onderhoud. katwijk marian krijgsman In de nota staat dat strandex- ploitanten minimaal 80 procent van de hen toebedeelde cabi nes (één per 40 vierkante meter strandvak) op het strand moe ten plaatsen. Sommige exploi tanten plaatsen momenteel veel minder cabines op het strand. Zij zeggen niet meer ca bines te kunnen verhuren, deels door gebrek aan huur ders, deels door gebrek aan ruimte. De gemeente heeft het cabinebeleid in de nota opge nomen om het unieke karakter van het Katwijkse strand met cabines te behouden. Strandexploitant D. Groene- wegen legde gisteren het stand punt van de paviljoenhouders uit. „Wij willen heus niet van de cabines af, zoals soms wordt verondersteld. Maar volgens de nieuwe regels van de gemeente zou ik 264 cabines moeten plaatsen. Momenteel heb ik er 160. Honderd extra strandcabi nes zou voor mij een investe ring van 90.000 gulden beteke nen, die me niets oplevert. Ik heb er geeh huurders voor." Collega H. van Weeghel haalt het gestelde minimumaantal ook niet. „Ik zou best willen voldoen aan het minimumaan tal, ik heb huurders genoeg. Maar mijn stuk strand is in wer kelijkheid maai' 40 meter breed en niet, zoals de gemeente heeft berekend, 70 meter. Ik kan niet meer cabines kwijt." H. Schaap kampt met hetzelfde probleem. „Als ik meer cabines plaats, staan ze de helft van de tijd in het water." Wethouder Van Paridon zeg de toe nog eens over de cabines te willen praten tijdens het van daag te houden overleg met de exploitanten. „De strandhokjes moeten blijven vanwege het strandbeeld. Als in de praktijk blijkt dat de aantal] realiseren zijn, vindlnAAG/ een middenweg." Sluitingstijden Over verlenging tingstijden wilde de|at niet in discussie. Df>ol i ploitanten probeerdtens ridon en de comijstgee nogmaals te overtuiajs de verruiming van 22.0fcen u 23.00 uur geen ova die vert. „We houden femn keurig aan de regels!' mo de Schaap. „Nu molnel i zomers het terraspjraaid tien uur wegsturen| geluidsoverlast worrij; wordt door de beslotla twi Bestraf dan de exploijbesti regels overtreedt enters niet allemaal over ééljk st Schaap deed n|en e strandexploitanten om maximaal 15 kejen fing per seizoen a; in plaats van de 20, in ruil voor ningstijden. Even leelnog de deur voor de es openging. CDA'ers V T. van der Plas pie ïga een langere openste van overlast wordt verooi de feesten en niet dc >nbe rist die 's avonds m elaa eten of drinken. W elt geen moeite met eei rt 1 tijd van 23.00 SGP/GPV'er Van be klaarde een sluitin; 22.00 uur of 23.00 'm vant' te vinden. „Het om de controle en ni de sluitingstijden d: uur zelf." CDA, PvdA D66\Gemeentebelan| een verruiming van tijden wel toestaan, legden het af tegen derheid van SGP\(tek bei be WD en Lijst 8. sassenheim irene nieuwenhuuse De vraag of het corso een trut tig imago heeft, ontwijkt hij keer op keer. In de wandelgan gen gaan er echter stemmen op die dat wel vinden. Het corso zou aan vernieuwing toe zijn. Maar Rick Buddenberg consta teert dat de corsodag nog altijd een feestelijke is. Hij staat daar om dit jaar op 29 april aan de Parklaan in Sassenheim en zal dan, net als voorgaande jaren, weer volop genieten van de bloemenstoet. Buddenberg, burgemeester van Sassenheim en sinds kort voorzitter van het Bloemencor so van de Bollenstreek geeft toe 'dat we als corsobestuur moe ten nadenken of de huidige for mule van het corso nog wel past in deze tijd'. De gemiddel de Nederlander mag volgens hem best wat trotser zijn op 'het product bloembol'. „Als ik in Frankrijk een bepaalde wijn streek binnenrijd, word ik over vallen met welkomstborden met informatie over dat gebied. Zoals wijn hoort bij Frankrijk, zo horen bloemen en planten bij Nederland. Wij zijn te be scheiden om die identiteit uit te buiten, terwijl het juist iets is waar we trots op kunnen zijn en wat we daarom zoveel mo gelijk moeten uitdragen. Want de bloembol is naast een toeris tische trekpleister van jewelste ook een heel belangrijk export artikel." De voorganger van Budden berg, Jan Pennings, trad wegens interne strubbelingen in het corsobestuur onverwachts af. „Ik wil daar niet verder op in Onderzoek borstkanker in Noordwijk In Noordwijk staat sinds gisteren de onderzoeks- bus van het Bevolkingson derzoek Borstkanker. De ze staat echter niet bij de Northgoschool, zoals in de eerste uitnodigingen stond, maar achter de Northgo Sporthal, op het plein waar ook de markt plaatsvindt. In de uitnodi gingen die vanaf vandaag worden verstuurd, staat het wel goed. Alle vrouwen in de leef tijd van 50 tot 69 jaar krij gen een uitnodiging voor een borstonderzoek. Meer informatie over het on derzoek is te krijgen bij de GGD Duin- en Bollen streek. De nieuwe voorzitter Rick Buddenberg ziet het samenvallen van het corso en de komst van de koningin wel zitten. „Het wordt drukke en vrolijke dag." foto hielco kuipers gaan. Het enige wat ik daarover kwijt wil is dat ik al in novem ber ben gepolst of ik deze zo mer wilde aantreden, dus na de corsodag. Ik voel me behoorlijk vereerd, want ik vind dit een erefunctie die ik graag vervul. Mijn benoeming is door het on verwachte vertrek van Pennings is in een stroomversnelling ge komen." Het voorzitterschap van het corso past volgens hem volledig bij zijn andere nevenactiviteit, die van preses van een stuur groep van het Samenwerkings verband Duin- en Bollenstreek (SDB). Deze groep probeert de ideeën van het Pact van Teylin- gen, waarin een duurzame bol lenteelt en een zorgvuldig na tuurbeheer hand in hand gaan, in concrete plannen uit te voe ren. „Ik heb dus al een enorm netwerk in deze branche en dat komt me in deze nieuwe func tie goed van pas." Dat hij zelf niet uit de bollen sector komt, beschouwt hij daarom niet als een nadeel. Zijn voorgangers, Piet Goemans en Jan Pennings, waren wel nauw verbonden met de bollenteelt. „In het grijze verleden zijn er ook al eens burgemeesters voorzitters geweest. Ik denk zelfs dat het enig voordeel heeft, omdat ik met iets meer afstand tegen dit fenomeen aankijk. Het is natuurlijk goed als je emotioneel ergens mee verbonden bent, maar het kan je objectiviteit ook wat vertroe belen." Buddenberg heeft inmiddels geconstateerd dat het corsobe stuur een club van 'doeners' is. „Mijn taak ligt vooral in de co- ordinerende vlak. In de uitvoe ring ligt mijn kracht niet." Het commerciële aspect van het corso is een gegeven, waar nie mand meer omheen kan. „Maar", waarschuwt hij, „je moet natuurlijk wel in de gaten houden dat er niet teveel perso nenauto's tussen de praalwa gens komen. Als de aanblik van de voertuigen elkaar versterkt is er niets op tegen, maar zodra het gaat storen moet je uitkij ken." Noordwijk en Haarlem touw trekken al jaren om wie de fi- nishplaats mag zijn. Momen teel is dat tot 2002 Haarlem. „We kunnen er nu niet aan tor nen, want de afspraken liggen er, maar ik betreur het echt dat het niet in de Bollenstreek is", zegt Buddenberg. Het corso trekt dit jaar op Ko ninginnedag door de Bollen streek, een wens van het be stuur. Toen die beslissing geno men werd, was nog niet bekend dat koningin Beatrix die dag naar Katwijk en Leiden zou ko men. Volgens Buddenberg is dat alleen maar goed voor de streek. „Ik verwacht dit jaar meer mensen op straat dan an dere jaren." Die drukte - het corso trekt een miljoen bezoekers - levert volgens hem geen problemen op. Er zijn volgens hem overal voldoende politiemensen op de been. Er is een herenakkoord tussen de korpsen dat er altijd voldoende ondersteuning van elders komt. „Het wordt op 29 april een vrolijke dag", voor spelt hij. katwuk Een sloopmachine neemt een hap uit de voormalige netten fabriek Noordzee aan de Haringkade in Katwijk. De oude fabriek moet plaatsmaken voor een nieuw kantoor van de Rabobank. Oor spronkelijk stond op het terrein van de nettenboeterij een hotel ge pland. Maar dat was volgens eigenaar Van Rhijn Bouw niet haalbaar en daarom verkocht de bouwonderneming de grond aan de bank. De verplaatsing van het bankkantoor uit de Voorstraat biedt in het cen trum weer ruimte aan winkels en woningen, foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16