leiden Regio Voor een dubbeltje op de eerste rang ROC hoopt politieschool te beginnen twee jaar eindelijk ordening woonboten Dammen voor de bommen Dit was niet echt de dag van mijn leven Wijkraad Stevenshof klaagt ten onrechte _Jl1 FEE FEBRUARI 2000 eime' trommel ontvreemd lij een inbraak in de leeskamer van het stadhuis is van- i zogenaamde 'geheime' trommel ontvreemd. Dat is de arin de vertrouwelijke stukken voor de raadsleden wor- iborgen. Op het moment van de diefstal bevatte de l geen stukken. De gemeente heeft aangifte gedaan van 1( issing. itoffer van babbeltruc •en 75-jarige bewoonster van de Zoeterwoudseweg is ddag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. .30 uur belde een man die zich uitgaf als iemand van giebedrijf die de leidingen wilde controleren. Een half n I iet telefoongesprek stonden er twee mannen voor de irwijl de ene de bewoonster beneden aan de praat hield, indere direct naar boven om 'die leidingen te controle dat moment kreeg de vrouw argwaan. Toen ze in haar ner arriveerde, bleek een inmiddels een onbekend be- 1 uit haar kast verdwenen. Het tweetal ging er ver ais een haas vandoor. De vrouw heeft de politie een lalement kunnen geven van de daders. aken op de Morslaan Inbrekers sloegen gisteren hun slag op de Morslaan twee flatwoningen de deur werd geforceerd. Uit één voningen namen de dieven geld mee. De andere bewo- :t nog aangifte doen. Hij was bij ontdekking niet thuis, irvrouw heeft twee mannen zien rondscharrelen die c de daders zijn. >nella in douches Mytylschool In de douches bij het zwembad van de Mytylschool aan we Vogelweg zijn legionellabacteriën aangetroffen. Voor ekend zijn er geen zieken. Het gaat om een lichte be- g die na een halfjaarlijkse routinecontrole aan het licht De doucheleidingen zijn gisteren met heet water door- el. Of de bacteriën hiermee zijn verdwenen, is over tien lekend. Tot die tijd is het zwembad gesloten. leiden Een van de belangrijkste voorbereidingen voor de zoektocht bij de Rijnsburgerbrug naar mogelijke bommen uit de Tweede We reldoorlog, is begonnen. Gisteren is de eerste damwand geslagen in de Rijnsburgersingel. De tweede damwand komt aan de andere kant van de brug, ter hoogte van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Vol gende week wordt de ruimte tussen de wanden leegepompt, waarna het Explosieven Opruimings Commando de sliblaag doorzoekt op vliegtuigbommen. Volgens ooggetuigen liggen op vijf tot tien meter van de brug een en wellicht zelfs drie Engelse duizendponders. FOTO HIELCO KUIPERS ir nadat alle betrokke- i mening hadden kun- :n over de concept-ver- op de woonschepen, ende week eindelijk de zich hierover uitspre- nieuwe woonschepen- ïing regelt hoe groot nboot met alles er om lag zijn, en hoeveel er tussen de schepen n. Onder de oude ver waren wel grenzen aan de grootte van de e woning, maar kon ken als vlonders en es eindeloos uitdijen, ilangrijkste wijziging in rdening, is dat er in de >t tussen woonboten ld tot wand vijf meter moet zitten. Dit voor opgenomen ter bevor- ran de brandveiligheid, voor de breedte van de maximale afinetin- schuurtjes en de hoog- le bebouwing, worden lijk gesteld van de de woonboot. Uit- it daarbij is dat woon de doorvaart niet mo- leren en moeten pas omgeving. luwe verordening vindt overigens zijn oorsprong in een motie van de gemeenteraad tij dens de behandeling van de be groting 1994. Daarin werd ge vraagd om vereenvoudiging van de regels voor woonsche pen en om een versimpeling van de belastingaanslag voor woonbootbewoners. Dat laatste is tot op heden nog niet gere geld. „Maar ik weet dat de be lastingdienst daar mee bezig is", laat een woordvoerder van de gemeente weten. Dat de nieuwe regeling zo lang op zich heeft laten wach ten, heeft te maken met ver schillende personele wijzigin gen. Toen de concept-verorde ning in de inspraak zat, zaten de woonboten in de portefeuil le van wethouder Van Rij. Na de verkiezingen kreeg Laurier de woonboten onder zijn beheer, en kregen de ambtenaren de opdracht om hun huiswerk nog eens over te doen. Toen dat zo goed als klaar was, kwam de collegecrisis van afgelopen zo- pier, waarna ineens wethouder Vos de woonboten in zijn pak ket kreeg. Tussendoor vertrok ook nog eens de chef waterbe heer bij de gemeente, waarna de woonschepen bij de afdeling riolering werden onderge bracht. Parkeerwachten stoppen bruidspaar in Breestraat onno havermans Een tikje zuur, maar ze kunnen er nu om lachen, Mary Filippo en René Balk. De mooiste dag van hun leven kreeg deze week een merkwaardig dipje. Op weg naar het stadhuis werd hun limousine midden in de Breestraat staande gehouden door twee parkeerwachten. Door het opont houd moest de ambtenaar van de burger lijke stand de trouwerij vervolgens afraffe len. „Voor felicitaties was geen tijd meer, want het volgende bruidspaar stond al weer klaar", vertelt Mary. „En die plechtig heid is natuurlijk het mooiste van je trouw dag." De chauffeur van de limo vergat zijn pasje langs de magneetpaal te halen, ver telt René. „We werden geflitst dus hij ver ontschuldigde zich meteen. Maar toen sprongen opeens twee parkeerwachten voor de wagen. Ik riep nog dat het onze trouwdag was, maar ze zeiden dat 'me neer' zich er niet mee moest bemoeien." Balk had direct uit de auto willen springen, maar hij werd do'or zijn aanstaande tegen gehouden. „Hij is anders nooit opvliegend, maar hij was natuurlijk zenuwachtig. En voor je het weet nemen ze je mee, dan ben je nog verder van huis." Uiteindelijk mocht de limo verder rijden. nadat de chauffeur was toegevoegd dat hij de bekeuring wel zou zien. „Om dat te ver tellen hadden ze ook naar het stadhuis kunnen lopen, daar moest de chauffeur toch op ons wachten", vindt René. „De gasten op ons feest hebben er nog de hele avond om gelachen dat wij werden aange houden, maar dit was echt niet de dag van mijn leven. Trouwens, die bekeuring komt toch vanzelf als je bent geflitst?" Dat van die bekeuring klopt, bevestigt woordvoerster Annemarie Walraven van Stadstoezicht. Toch worden deze week alle auto's die zonder ontheffing de Breestraat inrijden tot stoppen gedwongen. Stadstoe zicht is namelijk bezig met een steekproef om inzicht te krijgen in de motieven van de overtreders. Iedereen die wordt geflitst krijgt een paar vragen, dus ook de chauf feur van de bruidswagen. „Hem hebben de parkeerwachten alleen gevraagd waarom hij zijn pasje niet had gebruikt", zegt Walraven. „Het oponthoud heeft hooguit een minuutje geduurd. Ik kan me best indenken dat die mensen het gevoel hebben dat ze daardoor te laat zijn gekomen. Maar die parkeerwachten deden hun werk goed. Omdat ze zagen dat er een bruidspaar in de auto zat, hebben ze niet de hele vragenlijst afgewerkt. Maar ze wil den wel weten waarom die chauffeur zijn pasje niet had gebruikt, want juist voor bruidsparen hebben we een goede rege ling. Die krijgen hun ontheffing lang tevo ren." Een hoop bombarie, meent directeur Michel de Groot van het taxibedrijf dat de limo leverde. Hij heeft zijn chauffeur er nog niet op aangesproken, maar hij erkent ruiterlijk dat er iets fout is gegaan. Voor de actie van de parkeerwachten heeft hij ech ter geen goed woord over. „Ze waren heel provocerend. Ze sprongen voor de auto en wilden hem met alle geweld laten stilstaan. Dat ze willen vragen waarom het pasje niet is gebruikt snap ik, maar dat hoeft geen tien minuten te duren. Die wagen is ge machtigd om op de Breestraat te rijden en dat weten ze. En trouwauto's rijden na tuurlijk op tijd, die mogen niet te vroeg en zeker niet te laat aankomen." De Groot laat het er niet bij zitten.Als ik de gemeente bel krijg ik maar één ant woord: u moet de acceptgiro afwachten en dan kunt u bezwaar maken. Nou, dat zal ik zeker doen. Het is gewoon een legale wa gen. En een foutje maken mag." Balk wordt weer witheet als hij hoort dat het oponthoud volgens de gemeente slechts een minuutje heeft geduurd. „Zeggen ze dat? Het duurde echt minuten! Ze wilden ons gewoon niet doorlaten. Ik wil opnieuw trouwen." is natuurlijk heel Leiden jje, maar wij wilden graag \te zijn, zo luidt de eerste het persbericht van ;erij De Bink. Daarbij in- ten: een foto van de Itwagen met oranje-op- Slimme jongens daar aan iseveltstraat, hoor. Want de eerste, dan maak je :o'n nieuwtje vanzelfspre- ook de meeste kans op tatis publiciteit in de en en de weekbladen. Het vast zo als met die neuzen, ten ze bij De Bink. Sta je aan dan loop je ook als elf tegen de grootste op. Of niet soms Jan Eradus? „Nou ja, wij dachten zo...." Zie je wel, dat dachten wij nu ook. Typisch zo'n geval van voor een dubbèltje op de eerste rang willen zitten. Maar goed, ere wie ere toekomt - je bent de eerste of je bent het niet en die gratis reclame is je bij deze ge gund. Vertel, als adjunct-direc teur van deze drukkerij met veertig personeelsleden, dan maar even snel hoe jullie op het idee kwamen? Hebben we dat ook weer gehad. „Nou ja, wij hebben hier aan de Rooseveltstraat een soort van blinde muur waaraan we een ludieke aardige invulling wilden geven. Het afgelopen De Bink is de eerste in Leiden die het oranje-gevoel etaleert. Ere wie ere toekomt - m - - a -'tS--: - CS - 5 r- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. en Eric-Jan Berends jaar hebben we, bij wijze van presentatie voor het Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond een groot bord tegen die muur geschroefd. 'Samen scoren', stond erop en daarbij een grote foto van Jiska Brand, één van de topspeelsters van Neder land. Het was in dit geval een stukje gratis reclame voor het korfbal, zeg maar." Korfbal? Waarom uitgerekend korfbal? „Wij zijn als bedrijf sponsor van Pemix. Onze directeur is voorzitter van die club. Je weet hoe dat gaat, van het een komt het ander. Zo hebben we vorige week nog het Leidse korfbal team gesponsord voor zijn jaarlijkse wedstrijd in de Vijf Meihal tegen Oranje." Ah, het bekende oranje-gevoel. Op die manier legden jullie na tuurlijk weer de link tussen de kleur van de shirts, jullie bord en het aanstaande bezoek van de familie van Oranje aan Lei den zeker? „Nou nee. Dat heeft niks met korfbal te maken. Helemaal los van dat verhaal zaten we hier een tijdje terug wat te filosofe ren over het bezoek van de ko ningin aan Leiden. Dat ze hier gestudeerd heeft en dat straks in april de halve stad uitloopt voor die verjaardagsviering. Er komt natuurlijk een heel pro- Het Regionaal Opleiding Centrum (ROC) in Leiden hoopt binnen een paar jaar een volledige politie-oplei- ding in huis te halen. Voorzitter A. Vogelaar zei dit giste ren bij het ondertekenen van een intentie-overeenkomst met politiekorps Hollands Midden over een speciaal brugjaar, waarmee aspirantagenten sneller naar het korps kunnen doorstromen. leiden ad van kaam Na 2002 zullen de huidige lan delijke politiescholen verdwij nen, verklapte Vogelaar na de ondertekening. „Het is de be doeling van het ministerie om de politie-opleiding dan in zijn geheel onder te brengen bij de ROC's. Die van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn daarbij nadrukkelijk in beeld omdat ze al ervaring hebben met de brugklas. Maar door dit initiatief hopen wij op termijn ook voor zo'n gekwalificeerde opleiding in aanmerking te ko men." Dat zou korpschef Straver van Hollands Midden zeker toejuichen. Hoewel zijn korps momenteel op koers zit met de aanwas van de beoogde drie honderd extra agenten, zijn er andere factoren die hem zorgen baren. „Want er is jaarlijks ook sprake van een uitstroom van veertig agenten. Daarnaast slaat bij ons na 2003 ook de vergrij zing toe - ja, ikzelf ben dan ook weg - en het zou fantastisch zijn als we dan in de eigen regio hebben groeiperspectieven hebben." Maar vooralsnog begint het ROC het nieuwe schooljaar eerst met zijn brugklas die het jonge vbo'ers gemakkelijker moet maken om de opstap naar de 'echte' opleiding te maken. Nu vallen negen van de tien as pirant-agenten in het eerste jaar af. Met de brugklas, zo heeft de ervaring in Amsterdam en Den Haag intussen geleerd, blijven zeven van de tien leer lingen wél overeind in het eer ste jaar. Het ROC verwacht in het nieuwe schooljaar met twee groepen van 25 leerlingen te beginnen. Gezien het aantal leerlingen uit deze regio dat zich de afgelopen bij de ROC's in Amsterdam en Den Haag meldde, is dat een reëel uit gangspunt. Op 18 en 19 februa ri geeft het ROC Leiden in sa menwerking met het korps Hol lands Midden twee voorlich tingsdagen. Korpschef Straver ziet met de brugklas niet alleen mogelijkhe den om meer jonge mensen naar de politie te krijgen, maar ook om zich beter te richten op verschillende doelgroepen. „Ik denk dan met name aan jonge allochtonen. Om redenen van diverse aard vallen die tot nu toe als eersten af bij de politie opleiding. Door de drempel te verlagen, hopen we ze een be tere kans te kunnen bieden." Oude steden sturen brandbrief leiden Leiden, Haarlem en Delft heb ben namens zeventien oude Nederlandse steden een brand brief gestuurd naar de vaste Ka mercommissie voor binnen landse zaken. Ze wijzen daarin op de vele kosten die nodig zijn om verval van een historische binnenstad met eeuwenoude gevels, straatjes en grachten te voorkomen. Minister Peper van binnenlandse zaken wil het ge meentefonds herverdelen, waardoor de zeventien ge meenten samen 16 miljoen gul den zouden mislopen. Volgens de brief raken de binnensteden daardoor in de knel. De com missie praat donderdag over de herverdeling. Eerder werd dui delijk dat een meerderheid wei nig ziet in de herverdeling. gramma en er worden allerlei initiatieven ontplooid. Weet je wat, dachten wij toen, laten wij daér nu eens in voorop lopen. En als opvolger van die korfbal slogan hangt er nu dus een oranje bord met tekst aan de gevel en rijdt onze vrachtwagen met een oranje plakkaat op de zijkant rond." Die tekst dan. Wie heeft dat ei genlijk bedacht van dat 'Ko ninklijke voor een dag? Want het moet gezegd: het klinkt ori gineel. „Vind je? Nou bedankt. Dat heb ik gedaan. Dat komt zo: wij zijn van 1882. Bij het eeuwfeest destijds wilden we als bedrijf een verzoek indienen om het predikaat 'Koninklijke' te ver krijgen. Dan kan als je 100 wordt. Helaas voor ons trad uitgerekend in die tijd Juliana terug als koningin. En bepaalde Beatrix, in al haar koninklijke wijsheid, dat voortaan alleen nog bedrijven daarvoor in aan merking komen die 125 jaar bestaan. We gaan het over een jaartje of zeven dus nog een keer proberen. Daarop nemen we nu alvast een voorschot van een dag." Nog leuke reacties gekregen op die uitingen van oranje? „De chauffeur van de vracht wagen wel, ja. Hij stond stil in de stad bij een stoplicht. Komt er een voorbijganger langs die zijn hoed afneemt en een diepe buiging maakt voor de auto. Toch geinig, nietwaar." leiden connie van uffelen De wijkraad Stevenshof beje gent de LWO en enkele van zijn medewerkers ten onrechte ne gatief en zou dat moeten recht zetten. Dat vindt stadsdeelma nager G. Broekmans naar aan leiding van de klachten van de raad over het reserveren van ruimte in het buurthuis van de Stevenshof. De wijkraad stuurde onlangs een brief naar de LWO waarin de raad constateerde dat het bijzonder moeilijk blijkt te zijn een activiteit of een vergadering in het buurthuis aan de Trix Terwindtstraat te houden. De voorzitter van de raad, T. van Houten, zei onlangs in deze krant dat er 'vroeger nog wel eens iets te regelen viel', maar dat dat nu niet meer zo is. Voor grotere bijeenkomsten moet de raad steeds vaker een beroep doen op bijvoorbeeld aula's van scholen, zo liet Van Houten de LWO weten. Broekmans schrijft nu in een brief aan Van Houten dat er 'al sinds jaar en dag de afspraak is dat de wijkraad op donderdag avonden kan beschikken over de grote zaal in het buurthuis, mits dat tijdig van tevoren wordt afgesproken'. Hij schrijft dat het hem niet duidelijk is waarom dat nu opeens niet meer zou kunnen, 'maar ik zie geen enkele reden om te den ken dat dat aan ons ligt.' Bovendien vindt Broekmans het grievend dat Van Houten opmerkt dat personeel in het buurthuis 'slechts op de winkel past' en dat het buurthuis voor de raad is 'verworden tot een commercieel zalencentrum, waar het geld belangrijker is dan het welzijn van de wijk'. Hij wijst Van Houten op het feit dat er steeds nieuwe activiteiten worden aangeboden en dat de ze worden bezocht door 'buurt bewoners die tegen lage prijzen van ons aanbod gebruik kun nen maken'. De vaste medege bruikers van het buurthuis, zo als Speel-o-theek, Toezichthou dersproject, muziekschool en scouting 'betalen nog niet eens de kostprijs, laat staan dat we er aan verdienen', zo schrijft Broekmans. 'Het zou prettig zijn als de wijkraad besefte dat Stevenshof dankzij het perso neel beschikt over misschien wel het best lopende buurthuis in Leiden'. Van Houten zegt echter dat het niet de bedoeling is geweest personeel persoonlijk aan te vallen of de 'schuld te geven'. „Dat is echt een verdraaiing van de feiten, want die relatie is mij heilig." Hij zegt een pro bleem te hebben als hij op een andere dag dan op donderdag avond de zaal wil gebruiken. Hij wil hiervoor een structurele op lossing, wellicht via ruimte in scholen. De opmerking over het 'com merciële' van het buurthuis wil Van Houten 'voor een deel wel terugnemen'. „Met 'commerci eel' bedoel ik niet dat er dik aan verdiend wordt. Het is niet het Antonius Zalencentrum. Ik kon zo gauw geen andere term ver zinnen. Ik bedoelde dat de link met de wijk wat is verdwenen. Er is geen ruimte meer om inci denteel wat te organiseren." MORGEN in deze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13