PKK staakt strijd Schokkende video toont lijfstraffen op Belgische school Bellen met 10% korting? Kies zelf Taliban kampen met meer verzet dan alleen kaping Buitenland KOMPAS MJ 70 op mre&pow Zeer dreigende woorden van Israël Programma nieuwe regering Oostenrijk oogst lof en kritiek Prodi verdedigt zich tegen groeiende kritiek fcRDAC 10 FEBRUARI 2000 ite planning oorzaak treinongeluk' Een foute planning van de dienstregeling is mogelijk de k van het treinongeluk in het Duitse Brühl. Het Duitse idsbureau voor de veiligheid van de spoorwegen, het Ei- in Bundesamt (EBA) in Bonn, heeft dat gisteren ver- Het sluit technische gebreken op dit moment uit. Door locumentatie over het werk aan het spoor op het bewuste zou de machinist een verkeerde beoordeling kunnen [i gemaakt. Volgens het bureau moet worden onderzocht lanning duidelijk, volledig en juist was. Maar ook bij fou- jmentatie zou de machinist door een correcte seinstand lijke informatie' hebben moeten krijgen, zei EBA-woord- ir Wille. ,,Er is niets dat een door een sein voorgeschreven mmsnelheid kan opheffen, ook niet een notitie of andere ïenten." brussel paul koopman correspondent De leerling moet op zijn knieën en zijn broek laten zakken. De leerkracht praat zacht. „Je moet zo ontspannen mogelijk zijn. Je huid moet wel een beetje ge spannen staan." Even later knalt de zweep. Na tien slagen overweegt de leerkracht: „Ik zie dat je veel strepen gaat hebben. Het enige dat ik kan doen, is de hand gebruiken. Vind je dat goed?" Na nog tien kletsen is de jongen van 17 er vanaf. Hij zegt: „Ik vind dit wel een beetje rare straf." Spieken tijdens een examen eindigde in juni 1996 op een middelbare school in België in zware lijfstraffen. Twee jongens kregen van hun leerkracht een keuze voorgelegd: het jaar over doen of twintig zweepslagen. Het schoolbestuur was niet op de hoogte van de maatregel, zo werd gisteren bezworen. Maar na ruim drie jaar heeft een in het geheim gemaakte opname van de 'billenkoek' op het colle ge Pieters Josefieten in Melle alsnog stof doen opwaaien. De commerciële televisiezender VTM zond de videoband inte graal uit, als eerste nieuwsitem van het avondjournaal. De beelden zijn niet alleen buiten gewoon schokkend, maar ook vrij uniek, omdat dergelijk 'hard' bewijsmateriaal van ge weld in de lerarenkamer nog niet eerder in de publiciteit is gekomen. De video was gemaakt door de jongens zelf: zij hadden de ca mera verstopt in een schooltas die op de grond stond. Nadat de schooldirecteur met het be lastende materiaal was gecon fronteerd, is de leraar onmid dellijk ontslagen. Justitie schreef de leerkracht een thera pie voor, als alternatieve straf. De slachtoffers zouden schade loos gesteld zijn. De video belooft de discussie over het gebruik van geweld op Belgische scholen wel een nieu we impuls te geven. Eind vorig jaar woedde in de ingezonden- brievenrubrieken nog een hefti ge polemiek nadat een Waalse moeder het had gewaagd een lagereschool aan te klagen. De leerkracht had haar bijtende kind een pleister over de mond geplakt. Veel ouders vonden dat een gerechtvaardigde en effec tieve maatregel. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken David Levy heeft gisteren zeer dreigende taal geuit aan het adres van Li banon en de pro-Iraanse Hez- bollah-beweging. Als Hezbollah raketten afvuurt op burgerdoe len in Noord-Israël dan zal zijn land er voor zorgen dat 'de aar de in Libanon brandt'. De bewindsman sprak deze dreigende woorden op de twee de dag van Israëlische bombar dementen op Libanon. De luchtaanvallen zijn een vergel ding voor de recente aanvallen van Hezbollah. In door Israël ingestelde 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon kwamen binnen twee weken zes Israëlische mili tairen om. Israëlische gevechtsvliegtui gen hebben gisteravond laat opnieuw bombardementen uit gevoerd op doelen in Libanon. Doelwit waren stellingen van de Hezbollah-beweging. Er vielen geen gewonden. Israël lijkt nog steeds te reke nen op raketaanvallen door Hezbollah. De bevolking in het grensgebied met Libanon zit al bijna 48 uur in schuilkelders. Veel inwoners zijn wegge trok- De Israëlische premier Barak kijkt door de verrekijker naar de grens met Libanon. foto ap roni shitzer ken. Premier Barak kondigde gisteren de noodtoestand af voor het grensgebied. De ach tergebleven bevolking is onder het bevel van het leger ge plaatst. Syrië eist inmiddels 'snelle actie' van de Verenigde Staten en Frankrijk om Israël in toom te houden en een escalatie van geweld in het Midden-Oosten te voorkomen. Syrië en Israël beschuldigden elkaar over en weer van agressie. Volgens Da mascus laten de aanvallen van Israël zien dat Barak geen vrede wil met de Arabische wereld. Jeruzalem beschuldigt op zijn beurt Syrië ervan Hezbollah in de gelegenheid te stellen vanuit Libanon, de vazalstaat van Sy rië, aanvallen uit te voeren. Met VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. Topmerken: skisets carve- en langlaufsets ski- in snowboardkleding skischoenen Jacks, sweaters, pull-overs, piquets, hirts, petten, sjaals, wanten, sokken, mutsen van alle topmerken ook tot S0% korting Paul Krugerkade 22, 2021 BN Haarlem, Boven de Vomar. amersfoort erik van schaik Is het toeval of kampen de Tali ban de laatste tijd met tegen slag? In het noorden van Afgha nistan blijft krijgsheer Ahmed Shah Massud hardnekkig verzet bieden, in het zuiden dreigen ontevreden stammen met een heilige oorlog en nu werd er de ze week ook nog een vliegtuig gekaapt. Ook al werd dat volstrekt niet bevestigd, de hoogste leider van de soennitische fundamentalis ten, mullah Mohammed 'Een oog' Omar, hield Massud met een verantwoordelijk voor de kaping. Massud is de enige in een rij krijgsheren die nog ver zet biedt tegen de Taliban. Hij verwierf zijn bijnaam 'Leeuw van de Pansjir' twintig jaar eer der in de strijd tegen de Russen. In diezelfde Pansjirvallei houdt hij nu het Talibanregime uit de circa tien procent van Afghanis tan die de fundamentalisten nog niet beheersen. De Taliban zagen het volgende complot: de kapers zouden de vrijlating eisen van een andere roemruchte krijgsheer, Ismail Khan, alias de 'Leeuw van He rat', die in 1997 door de Taliban gevangen is genomen. Massud zou de kaping hebben gepland om Khan na zijn eventuele vrij lating een opstand in West-Af - ghanistan te laten organiseren. Maar Massud ontkende meteen dat hij iets te maken had met de kapers. Sterker, hij beschuldig de de Taliban ervan zelf te heu len met 'terroristen'. Is het niet zo dat zij de door Amerika ge zochte Saudische multimiljo nair Osama bin Laden onder dak bieden? Vanuit zijn Af ghaanse ballingsoord voert Bin Laden een 'heilige oorlog' tegen de Verenigde Staten, totdat zij hun troepen uit Saudi-Arabië terugtrekken. Washington ziet in de moslim extremist het brein en de finan cier van de bomaanslagen op de Amerikaanse ambassades in Kenya en Tanzania in augustus 1998. President Clinton liet zelfs een raketaanval uitvoeren op Afghaanse doelen in een poging Bin Laden om zeep te helpen. Pikant detail: de nationale Af ghaanse maatschappij Ariana, waar de gekaapte Boeing-727 deel van uitmaakt, mag sinds november van de VN niet meer op het buitenland vliegen om dat de Taliban weigeren Bin La den uit te leveren. Het lijkt er ook op dat steeds meer Afghanen zich beginnen af te keren van de aan de religi euze scholen in Pakistan opge- ieide Taliban (letterlijk: 'zoe kers, studenten'). Aanvankelijk werden ze, met de koran in de ene en de kalasjnikov in de an dere hand, enthousiast door de bevolking ingehaald toen zij in het najaar van 1996 hun blik- semopmars begonnen. Ze be loofden een einde te maken aan corruptie, misdaad en drugs handel. Maar nu ze zelf te boek staan als grootste producenten en smokkelaars van harddrugs ter wereld en ze de mensenrechten - vooral die van vrouwen - met voeten treden, keert het tij. Ter wijl de zwaar bebaarde funda mentalisten zich schaamteloos verrijken aan de opiumhandel, lijden grote delen van de Af ghaanse bevolking honger en armoe. Vierhonderd stammen- leiders uit vier provincies drei gen in opstand te komen. Deze week loopt een ultimatum af dat de stamoudsten uit de zuidoostelijke provincies Pak- tiya, Khost, Pakitka en Gardez twee weken geleden hebben ge steld. Zij eisen land terug dat de Taliban hebben ingenomen voordat zij de hoofdstad Kabul veroverden. Gebeurt dit niet, dan beginnen de stammen een 'heilige oorlog' tegen de lokale Talibanleiders. Ook willen ze weten wat er gebeurt met de opbrengsten van allerlei belas tingen, waar ze niets van terug zien in hun provincies. isovski opnieuw gearresteerd (Tft 0X VOORDELIGER Opnieuw bombardementen op doelen in Libanon ftGDe Kroaat Zlatko Aleksovski is gisteren in een rechts- in het Joegoslavië-tribunaal voor de tweede keer gearres- Hij had net zijn hoger beroep verloren waarin hij om vrij- had gevraagd. Aleksovski (40) was de rechtszaal als vrij innengelopen. Vorig jaar was hij tot 2,5 jaar cel veroor- en meteen op vrije voeten gesteld omdat hij al langer in Test had gezeten. De aanklagers vroegen gisteren om een an minimaal zeven jaar. De Britse rechter May, die de Ka ïn Beroep in deze zaak voorzit, zei dat Aleksovski in voor- moet blijven totdat een nieuwe strafmaat wordt bepaald. jiël geeft rapport Shin Bet vrij i Voor het eerst is er een kritisch rapport over de ver- Fëthode van de Israëlische inlichtingendienst Shin Bet laargemaakt. Het document van de hand van de toenma- jraëlische ombudsvrouw Miriam Ben-Porat bekijkt de ver- Jnethoden van Shin Bet in de jaren 1988 tot 1992 tijdens de fijnse opstand (Intifada). De ombudsvrouw schrijft in haar *rt van tien pagina's, dat gisteren is gepubliceerd, dat me ekers van de inlichtingendienst stelselmatig in strijd met Jt handelden. Ook logen ze tegen hun superieuren en érs. De leidinggevenden in de inlichtendienst zijn zelf niet waard van kritiek. Zij hebben praktijken in strijd met de n de mensenrechten toegestaan. fbes stapt uit presidentsrace De steenrijke mediamagnaat Steve Forbes heeft ruggetrokken als presidentskandidaat voor de Republi- partij. Volgens nieuwszender CNN heeft de conservatieve lair zijn conclusies getrokken uit zijn nederlaag bij de irkiezingen in de kleine staat Delaware. Forbes eindigde lechts 20 procent van de stemmen achter de Texaanse imeur George Bush en senator John McCain, die een ver- ide tweede plaats behaalde. McCain had in de kleine oos- staat geen campagne gevoerd. Het was de tweede keer miljardair een gooi deed naar het Amerikaanse presi- :hap, maar net als in 1996 kwam hij niet ver. Na de terug- ïg van Forbes blijven er drie kandidaten voor de nomina- Republikeinse presidentskandidaat over: George Bush, McCain en Alan Keyes. Pen moet uit europarlement De leider van het Franse extreem-rechtse Front Natio- ?an-Marie Le Pen, heeft gisteren bekendgemaakt dat hij een veroordeling zijn politieke werkzaamheden moet eggen. Hij verliest zijn mandaat als europarlementariër en van het regionale parlement van de Zuid-Franse regio ince-Alpes-Cöte d'Azur. Het verbod is een gevolg van een irdeling van Le Pen door het hoogste Franse gerechtshof vorig jaar voor geweldpleging. In 1997 duwde hij een soci- ;che kandidaat omver toen hij zijn dochter kwam aanmoe- die ook deelnam aan de parlementsverkiezingen. De bank veroordeelde hem tot een geldboete en een voor- lelijke gevangenisstraf van drie maanden. Ook mag de 71- llLe Pen zich een jaar lang niet verkiesbaar stellen. Dat ver- Hvordt nu aangewend om Le Pen met onmiddellijke ingang mijn politieke werkzaamheden te laten stoppen. rlusconi vrijgesproken [wil Een rechtbank in Milaan heeft gisteren zakenman en prémier Silvio Berlusconi in hoger beroep Vrijgesproken valsheid in geschrifte. In 1997 was hij tot zestien maanden -Tjigen isstraf veroordeeld. Het was de eerste veroordeling jjde oud-premier, die nog in diverse rechtszaken verwikkeld ^«rlusconi was ervan beschuldigd dat hij in 1988 bij de aan- A3) van het filmbedrijf Medusa door zijn onderneming Finin- |3rekeningen had vervalst en fondsen had achtergehouden. ^ogteroer rampvliegtuig geborgen Ugeles Duikers hebben gisteren een defect hoogteroer ge lagen van het vliegtuig van Alaska Airlines dat vorige week oSr de kust van Californië neerstortte. Het defect is vermoede- |Cle oorzaak van het ongeval met de MD-80, dat alle 88 inzit- Ben het leven kostte. Luchtvaartmaatschappijen hebben in- Jdels aangekondigd al hun toestellen van hetzelfde type te lerzoeken. Nederlandse luchtvaartmaatschappijen vliegen met dit type. De piloot van het toestel meldde voor de |h problemen met het hoogteroer, dat het vliegtuig stabiel t houden tijdens de vlucht. Onderzoek moet definitief uit- :n of het instrument al voor de crash defect was of dat de hadiging bij het neerstorten is opgetreden. jomeinen hebben Amerika ontdekt' Niet Columbus in 1492, niet Eriksson rond het jaar dui- maar de oude Romeinen hebben Amerika ontdekt. Dat reert de antropoloog Roman Hristov in een artikel in het we- ichappelijk tijdschrift New Scientist. Hristov ontleent zijn >rie aan een zwart terracotta hoofdje, dat in 1933 werd opge- 'en bij Mexico Stad. Volgens hem is het hoofdje van Ro- nse origine en bewijst het dat al aan het begin van onze :elling transatlantische contacten bestonden. De opgraving het hoofdje zeventig jaar geleden kreeg veel publiciteit, I tar de archeologische vondst verdween in een Mexicaans 9 seum tot Hristov het weer achterhaalde. Hij onderzocht het teriaal en bepaalde dat het beeldje 1800 jaar geleden was ge- akt. Schüssel stelt schadevergoeding dwangarbeiders in vooruitzicht Verdeelde partij vecht niet langer voor Koerdistan De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft gisteren for meel een einde gemaakt aan de gewapende strijd tegen Turkije om een onafhankelijke Koerdische staat. Om de nieuwe koers te onderstrepen, schrapt de organisatie zelfs het in Turkije verboden woord 'Koerdistan'. correspondent Het besluit, genomen op een congres in Iran, is geheel in lijn met de wensen van PKK-leider Abdullah öcalan, die sinds een jaar in Turkije vast zit, en vorige zomer ter dood werd veroor deeld. Vanuit zijn cel instrueert de leider via zijn advocaten bij na wekelijks zijn volgelingen. Tijdens het congres werd hij opnieuw tot voorzitter gekozen. Het zint de Turkse autoritei ten absoluut niet dat öcalan nog steeds aan de touwtjes trekt. Premier Ecevit zei on langs dat het in öcalans eigen voordeel zou zijn als hij er het zwijgen toe deed. De regering heeft ook nooit gereageerd op öcalans oproepen tot dialoog. Ook nu valt geen officiële reac tie te verwachten, behalve de hernieuwde eis dat de guerril la's zich onvoorwaardelijk over geven. Uit het feit dat de PKK in de persverklaring met geen woord rept van overgave, maken inge wijden echter op dat de organi satie tegen beter weten in als nog hoopt op officiële erken ning. Het ontbreken van een duidelijk schema of actieplan is tevens een geruststelling voor de achterban. Die had al moeite genoeg met de afkondiging van een eenzijdig staakt-het-vuren in augustus. Toen öcalan vlak na zijn aan houding voor het eerst sprak van een vreedzame koers, ver klaarde een invloedrijk lid van het PKK-bestuur vanuit de ge vangenis dat hij en zijn groep öcalan niet langer zouden ge hoorzamen. Later volgden an deren in Europa. Dinsdag nog zei een bevelhebber in het zuidoosten van Turkije dat hij niet alles wil verliezen en met zijn mensen zal blijven vechten. Ook op het politieke front zijn de meningen verdeeld. Af gelopen maand werd een nieu we partij opgericht door 'socia listische Koerden', terwijl de bestaande Democratische Partij van het Volk (Hadep) eveneens in de socialistische hoek zit. Maar de Hadep wordt gezien als de legale arm van de PKK, waarvan de oprichters van de nieuwe partij zich wensen te distantiëren. Ook een meer ge matigde groep is bezig met het oprichten van een partij. In Lissabon werd gisteren gedemonstreerd tegen de komst van de Oostenrijkse minister van sociale zaken Sickl naar een informele bijeenkomst van EU-ministers, morgen in de Portugese hoofdstad, foto reuters jose manuel ribeiro wenen-washington anp-afp-dpa De nieuwe Oostenrijkse bonds kanselier Schüssel heeft giste ren een goed onthaal voor het programma van zijn omstreden regering met de extreemrechtse FPÖ gevonden bij de Verenigde Staten. Parijs daarentegen pleit te juist voor nog harder optre den door en binnen de EU. Maar de Nederlandse regering wil niet verder gaan dan de ver klaring van elk van de overige veertien EU-lidstaten van vori ge week. Daarin was het bevrie zen van de wederzijdse betrek kingen met Wenen aangekon digd. Schüssel poogde gisteren in zijn regeringsverklaring het beeld van Oostenrijk in het bui tenland op te poetsen, door snelle schadevergoeding in het vooruitzicht te stellen voor dwangarbeiders die in de nazi- tijd in Oostenrijk verbleven. Hij verwierp opnieuw de interna tionale kritiek op de coalitie van zijn conservatieve ÖVP met de FPÖ. „Oostenrijk is een stabiele democratie. De critici lijden aan vooroordelen", aldus Schüssel. Schüssels program viel goed in Washington. „Er zit alles in wat je zou willen. Nu de uitvoe ring nog", verklaarde minister van buitenlandse zaken Al bright. Ook het plan van de nieuwe regering in Wenen om de nasleep van de holocaust aan te pakken heeft de instem ming van Washington. Schüssel wil de voormalige directeur van de Oostenrijkse Nationale Bank, Maria Schaumayer, met de kwestie van de schadever goedingen belasten. WD, PvdA en D66 vvillen in tussen dat het Europees obser vatorium tegen racisme en vreemdelingenhaat uit Wenen wordt weggehaald. Vestiging van een dergelijk centrum in Oostenrijk is onder de huidige politieke omstandigheden niet wenselijk, stellen de partijen in een oproep aan de voorzitter van de Raad van Europa. brussel paul koopman correspondent Romano Prodi, de voorzitter van de Europese Commissie, greep gisteren de presentatie van zijn langverwachte Euro pees vijf-jarenplan in Brussel aan, om zich te verdedigen te gen de aanzwellende kritiek op zijn eigen functioneren. Het is een misvatting dat de Europa na de smadelijke val vorig jaar van de Commissie-Santer, op nieuw is opgezadeld met een zwak bestuur, meent Prodi. De afgelopen maanden stoot te Prodi een aantal malen zijn neus. De lidstaten floten hem terug nadat hij had voorgesteld de Libische leider Gaddafi uit te nodigen. Prodi's oproep om streefdata te noemen voor de toetreding van de eerste nieuwe lidstaten, werd genegeerd. In het Europees Parlement mocht hij vorige maand zijn 'troonre de' niet uitspreken, omdat nie mand nog wist waar die over zou gaan. Vorige week werd Prodi niet gebeld toen veertien regeringsleiders sancties tegen Oostenrijk wilden instellen. Volgende week presenteert Prodi zijn vijf-jarenplan in het Europees Parlement. De tekst die gisteren werd verspreid, blinkt volgens vice-voorzitter Van Velzen van de EVP en de li berale delegatieleider Wiebenga alvast uit in ambitie. Wiebenga: „Er staat zoveel in, dat ik me af vraag wat de prioriteiten van deze commissie eigenlijk zijn." Volgens Van Velzen draagt het stuk 'sporen van haastwerk', maar kan hij met de hoofdlijn wel instemmen. -t duizenden m2 winkelplezier de grootste buitensportbelevenis van Nederland.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7