mira Onderwijs wil meer geld voor werkdruk NIEUWE SCHOENEN IF EEN NIEUWE AUTO? Binnenland Laatste controle van kraakpand Nederlandse vissers op zoek naar alternatief voor schadelijke stof Minister kan declareren wat hij wil 'KLM-helikopter neergestort door stuurfout bemanning' Stichting Noordzee eist strenge regels voor lozen scheepsafval -Ac 10 FEBRUARI 2000 liet blij met rekeningrijden ovinciale Staten van Zuid-Holland zijn er niet blij dagelijks bestuur van de provincie minister Nete- ^elpen het rekeningrijden in te voeren. WD, SP en $4/ iristelijke partijen vinden dat geputeerde staten 'vil rst hadden moeten praten met de voltallige staten. )artijen, met uitzondering van D66, aarzelen over Dat houdt in dat de opbrengst van rekeningrijden -esluisd naar de regio. PvdA-gedeputeerde Norder brengsten per jaar structureel op 50 miljoen gulden, imalige aanvulling door het Rijk van maximaal 200 1 ar de fracties toonden zich bevreesd, dat de regio 1 eigen doos' wordt voorgehouden omdat deze it zou hebben op dat geld. linieken discrimineren' tol linieken die lesbische paren uitsluiten voor een rea- vruchting (IVF) handelen in strijd met de wet. Dat t de Commissie Gelijke Behandeling na een onder- Laan ^jen IVF-klinieken. Uit het onderzoek blijkt dat drie jsbische paren weigeren te behandelen vanuit de dat een kind hoort op te groeien in een gezin met 'n een moeder. Volgens de commissie wordt onder- laakt op basis van seksuele gerichtheid en dat is ver- •a op Brabantse bus Brabantse busonderneming BBA gaat zo snel moge- jnderd van haar 450 bussen uitrusten niet een came- ien wordt het aantal toezichthouders in de bussen en in Breda, Den Bosch en Tilburg verdubbeld van zes Directe aanleiding vormt de mishandeling van een •ur in Den Bosch. Een groepje jongens van wie er een sbewijs had, ging de chauffeur te lijf toen die de zwar- le bus wilde zetten. Als proef werkt de BBA al enige mera's in tien bussen in Den Bosch, Breda en Oos- n mishandeld bij rugbyduel ien 15-jarige jongen uit Ursem heeft bij de politie idaan van mishandeling tijdens een rugbywedstrijd in )aarbij brak de jongen zijn neus en werd zijn neus- rijzeld. Nadat de belager zijn rivaal in zijn nek had en, klemde hij dit lichaamsdeel af. De aanvaller hield )ffer geruime tijd in deze benarde greep. Ook toen de er in het spel was, bleef hij vasthouden. Vervolgens ngen - terwijl hij nog op de grond lag - hard in het ge nopt. Iftien jaar voor bijlmoord [Voor de Alkmaarse rechtbank is gisteren vijftien jaar n een 30-jarige man uit Den Helder, die volgens het eertien bijlslagen 'bewust afrekende' met een 54-jari- ;noot die 275 gulden en een videorecorder van de da bben gestolen. Vrijdagnacht 9 oktober vorig jaar ont- ader dat er was ingebroken in zijn woning. Het geld enen uit een cd-koffer en volgens de dader wist al- achtoffer dat het geld daar lag. De volgende dag nam iet slachtoffer mee naar een garagebox voor verhaal, advocaat greep het slachtoffer de dader bij zijn keel de bijlslagen noodweer. Volgens de officier van justitie *{m 'brute moord'. ig graven vernield in Burgh duiveland Op de begraafplaats van Burgh op Schou- eland zijn twintig graven vernield. Een aantal stenen eworpen, andere zijn kapotgegooid. De vernielingen en ontdekt. Wanneer ze zijn aangericht, is volgens de nog op zoek is naar getuigen, niet bekend. De ge- ■bezig met het inlichten van de nabestaanden. Die aarna aangifte doen bij de politie. ||e wodkastokerij opgedoekt De FIOD en de politie hebben in Drachten een ille- :astokerij opgerold. Bij vijf huiszoekingen vonden zij nvulmachine in vol bedrijf. Zij namen een voorraad beslag. Ook vond de politie 2500 liter ethylalcohol, rhet fabriceren van nog eens 7500 flessen wodka. De g 4eft bij de huiszoekingen in het Friese Drachten, Bakke- lijega en in het Groningse Farmsum zes mensen aan- wegens illegaal drankstoken en het ontduiken van eksueel wil werk in crèche :en Zwolse pedoseksueel zonder strafblad wil zijn vrij- verk bij de crèche van het Zwols asielzoekerscentrum 1. Hij is naar de bestuursrechter gestapt omdat de ge- lem dat verbiedt. De man kwam enkele jaren geleden wonen en ging via een arbeidsintegratieproject met ran uitkering als vrijwilliger aan de slag bij het asielzoe- um. De gemeente gaf hiervoor toestemming, maar erop terug nadat een tipgever melding maakte van de geaardheid van de vrijwilliger. De vrijwilliger vindt het t dat hij alleen wegens zijn seksuele geaardheid niet eren mag werken. te Akademy fluit Microsoft terug (Computergigant Microsoft had vanaf deze week de fcontrole in het Fries gratis willen aanbieden, maar is te- jten door de Fryske AJcademy. Het taaiinstituut in Leeu- peroept zich op een oude afspraak dat beide instanties feringshifker' gelijktijdig aan geïnteresseerden beschik ten. De software ontwikkelaar had na vragen van de lctie van het CDA snel in de Friese spellingcontrole wil- fcien op haar website. De Fryske Akademy, eigenaar van jramma, is nog niet zover. Het vergt nog zeker zo'n twee naanden sleutelen aan de eigen site voordat het insti- fcpellingcheck kosteloos kan verspreiden. vergelijking. Maar dat is het niet. Want de compacte Suzuki lis er al vanaf 149,- per maand. Dat is misschien nog wel minder dan uw £wste paar schoenen. En met een auto gaan die meteen langer mee. ER ZIT MEER IN SUZUKI i iu-roo<rc Werkgevers en werknemers in het onderwijs willen dat minister Hermans ten minste 750 miljoen gulden extra uittrekt om de werkdruk onder leraren te bestrijden. De overlegpartners vinden dat er eerst iets moet worden ge daan aan de werkdruk in het voortgezet onderwijs voor leraren voordat zij tot invulling van secundaire arbeids voorwaarden kunnen komen. het voortgezet onderwijs moet op 1 augustus 2000 ingaan. Werkgevers en werknemers achten een extra investering noodzakelijk. „Dat is een voor waarde om het werken in het voortgezet onderwijs aantrek kelijk te maken voor jonge mensen die voor het moment van beroepskeuze staan", schrijven de partners in een open brief aan de minister en aan premier Kok. Zij denken door die financiële impuls ook den haag anp Werkgevers en werknemers be sloten vorige week het onder ling overleg op te schorten. Zij wachten de reactie van Her mans af. Een deel van de CAO in het voortgezet onderwijs, zo als salarissen, komt centraal tot stand. Het grootste deel is het resultaat van decentrale onder handelingen. Daarbij is de mi nister van onderwijs niet be trokken. De nieuwe CAO voor In de visserijwereld is niet ie dereen onder de indruk van de resultaten van het Duitse on derzoek. Dat TBT schadelijk is, was al bekend. Daarpm doet de Nederlandse vloot mee aan proeven die het gebruik van TBT terug moeten dringen. Vast staat wel dat de schepen niet zonder een beschermende behandeling (antifouling) kun nen. Een medewerker van een grote IJmuidense rederij bere kent dat het wel of niet behan delen van de scheepswand wel één mijl per uur kan schelen. „Vooral in warm water heb je veel aangroei. Als al die beestjes hun mond open zetten om voedsel op te vangen, vertraagt dat het schip aanzienlijk." Maar zelfs een aantal milieu organisaties is verdeeld over een verbod op antifouling. Want wat aan milieuwinst wordt geboekt door een ban op TBT, zou door luchtvervuiling weer teniet worden gedaan. In de transportsector zou door ho ger energiegebruik van de sche pen eerder over land worden vervoerd en dat doet de uitstoot van C02 aanzienlijk stijgen. Een eenzijdig verbod door Nederland, Duitsland of Euro pa zet volgens ingewijden geen zoden aan de dijk. In Japan leidde een verbod op TBT een aantal jaren geleden bijvoor beeld tot een uittocht van de vloot naar Zuid-Korea. Maar om dat te voorkomen hebben de Nederlandse vissers vorige maand een convenant gesloten met de verfindustrie. „Wij willen nu al gezamenlijk overstappen op een minder schadelijke verfsoort.", aldus directeur Van den Brink van The Group, de overkoepelende organisatie van rederijen. De afspraak van Nederlandse vissers is volgens M. Beekman van Greenpeace 'vooruitstre vend'. „Als de verfindustrie en de Nederlandse scheepseigena ren laten zien dat er goede al ternatieven zijn, is er geen re den om TBT wereldwijd niet te verbieden." Dat verbod zou in 2003 moeten worden uitge sproken door de IMO, de inter nationale maritieme organisa tie. den haag koos van wees Ministers en staatssecretaris sen mogen declareren wat ze willen. Niet alleen krijgen ze maandelijks een vaste onkos tenvergoeding, daarnaast be staan er geen duidelijke regels voor wat ze wel en niet aan de schatkist in rekening mogen brengen. De enige controle wordt verricht door de interne accountantsdiensten van de ministeries. Vindt de accoun tant dat de hoogste baas erg veel op kosten van de zaak leeft, dan moet de secretaris generaal, de minister of de staatssecretaris daarop aan spreken. Vandaag besluit de Raad van State of er nog een controle bij komt' de verplich ting om de declaraties open baar te maken wanneer ie mand daar met de Wet op de Openbaarheid van Bestuur om vraagt. Elke nieuwe bewindspersoon krijgt bij zijn aantreden een boekwerk met informatie over de pensioenopbouw, het salaris en andere arbeidsvoorwaarden. Over declaraties staan echter geen richtlijnen in het 'blauwe boek'. Wel staan er wat algeme ne richtlijnen in voor het ge bruik van de dienstauto. Zo wordt een nieuwe minister of staatssecretaris aangeraden uit veiligheidsoogpunt zo veel mo gelijk van die auto gebruik te maken. Maar de bewindsper soon leest ook dat hij de wagen beter niet mee kan nemen op vakantie. Een verbod daarop is er echter niet. Elke minister krijgt op zijn sa laris een vaste onkostentoeslag. De minister van buitenlandse zaken krijgt met 2322 gulden per maand het meeste, premier Kok ontvangt 1726 gulden en de overige ministers 536 gul den. Daarbij wordt ervan uitge gaan dat de premier en zijn mi nister van buitenlandse zaken ook uitgaven doen voor thuis- ontvangst en dat hun kosten voor representatie (kleding, schoeisel) hoger zijn dan die van hun collega's. Staatssecre tarissen moeten het doen met 448 gulden per maand aan vas te onkostenvergoeding. De ove rige kosten die worden vergoed zijn die voor de beveiliging, de inrichting van de werkplek en voor het onderhouden van de normale (werk) contacten van een minister. Daaronder vallen ook werklunches en -diners. Voorwaarde is dat de bonnetjes worden overlegd. Daar draait het om bij de Raad van State. Minister Peper vam binnenlandse zaken wil wél openbaar maken hoeveel etentjes hij heeft gehad op kos ten van het ministerie en wat dat heeft gekost, maar niet met wie hij heeft gegeten' en ge dronken en met welk doel. Pe per declareerde in 1998 tien werklunches en -diners voor een totaalbedrag van 2732,86 gulden. In 1999 gaf hij 2694,80 gulden uit aan dertien werklun ches of -diners. Het aantal mensen aan de tafel varieerde van twee tot acht personen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Eindrapport van Raad voor de Transportveiligheid lekt uit alkmaar anp Het neerstorten van een KLM- helikopter eind 1997 in de Noordzee is te wijten aan een fout van de bemanning. Dat concludeert RTV Noord-Hol land uit het nog geheime eind rapport van de Raad voor de Transportveiligheid, dat van daag openbaar wordt. Door een technisch mankement werkten de reddingsvlotten vervolgens niet en kwamen de acht inzit tenden van de helikopter in het ijskoude wat^r terecht. Een passagier kwam door een hart stilstand om het leven. De ze ven andere inzittenden raakten lichtgewond. De helikopter stortte op 20 december neer op 75 kilometer ten noordwesten van Den Hel der. Het ongeluk gebeurde vlakbij een boorplatform, waar de twee piloten twee medewer kers wilden ophalen voor een vlucht naar Den Helder. De pi lote brak volgens RTV Noord- Holland een eerste landing af, uit angst dat zij te snel en nog te hoog vloog. Bij een tweede poging zou ze opnieuw hebben getwijfeld en uiteindelijk zoveel gas hebben teruggenomen dat de helikopter in zee stortte. Te gen de pilote loopt een gerech telijk vooronderzoek. Twee red dingshelikopters van de Ko ninklijke Marine kwamen ver volgens te laat in actie: de eer ste helikopter steeg pas veertig minuten na de alarmering op. STEVENHAGEN zetten-anpelst In Zetten-Andelst kwam gistermiddag een voorlopig einde aan de kraakactie tegen de Betu wespoorlijn. Op de valreep leek het bij de ontruiming van het laatste kraakpand van GroenFront! nog mis te gaan toen één van de actievoerders in de problemen kwam door zijn zelf aangebrachte ketenen. Hij had last van onderkoeling. De man werd medisch onderzocht en kon vervolgens met een politiewagen naar het bu reau gebracht worden. Bij de ontruiming, die twee dagen in beslag nam, werden 22 actievoerders aange houden. Nadat de ME de provisorische keldergewelven, waarin de krakers zich hadden verschanst, met een laatste blik had gecontroleerd op eventuele achterblijvers, maakte de sloper zijn kanwei af. Het tijdperk GroenFront!, dat precies een jaar duurde, was voorbij. Althans in Zetten-Andelst. foto gpd fienk van hol land Werkgevers en werknemers vragen minister 750 miljoen extra de krapte op de onderwijsar beidsmarkt te kunnen bestrij den. De organisaties stellen dat de hoge kwaliteit van het voortge zet onderwijs in Nederland on der druk staat. De werkdruk en het tempo van de onderwijs kundige vernieuwingen zouden te veel eisen van het personeel. Zij vinden dat er dringend behoefte is de onderwijsuitga ven te verhogen. Ze willen ko men tot een aanzienlijke beper king van de lessentaak voor le raren. De vrijgekomen tijd moet worden besteed aan verbete ring van de begeleiding van leerlingen. Ook zal op die ma nier meer tijd beschikbaar zijn om de vernieuwingen in het voortgezet onderwijs verder te ontwikkelen. den haag hans jacobs haags redacteur Honderden kilo's zwerfvuil zijn de afgelopen ja ren door scholieren op het strand in kaart ge bracht. Plastic, hout, olieresten, viskisten, huis raad, blikjes, dode dieren, de staalkaart van ge vonden voorwerpen is gevarieerd en bijzonder lang. Bij een nadere bestudering blijkt meer dan de helft van de troep op de stranden langs de Ne derlandse kust afkomstig van zeeschepen. Zestig procent bestaat uit kunststoffen. Volgens stichting De Noordzee is het daarom hoog tijd om het lozen van afval strenger aan te pakken en Europese regels af te spreken. De lan delijke milieuorganisatie laat al tien jaar leerlin gen van het voortgezet onderwijs een inventari satie maken van het zwerfvuil. Op 24 februari krijgt staatssecretaris De Vries (verkeer en water staat) in Den Haag de resultaten van het onder zoek dat vorig jaar door de scholieren uit de kust- gemeenten in Zandvoort, Bloemendaal, Katwijk, Noordwijk, Leiden en Haarlem zijn gedaan. Zoals in veel Europese landen krijgen onderzoekers een blok van vijf kilometer toegewezen. De tellin gen worden uitgevoerd aan de hand van vragen lijsten die per 500 meter worden ingevuld. Naast het rapport 'Golven van zwerfvuil. Eeu wig probleem?' wordt een jubileumboek over handigd met een overzicht van de tellingen van de afgelopen tien jaar. Ook worden aanbevelin gen gedaan om de hoeveelheid vuil terug te drin gen. Een paar voorstellen zijn: de invoering van indirecte financiering voor inzameling en ver werking van scheepsafval. Nederland zou met de invoering van een afgifteplicht voor scheepsafval niet hoeven wachten op internationale maatre gelen. De omroepbi jdragei s De ene keer ging de rekening rechtstreeks naar het ministe rie. de andere keer betaalde hij zelf of zijn chef-protocol. De minister heeft geen creditcard van het ministerie, aldus zijn woordvoerder. In alle gevallen vulde de bewindsman een de claratieformulier in waarop de uitgaven werden verantwoord. De bewindsman declareerde volgens het ministerie daar naast vijf buitenlandse dienst reizen (drie keer binnen Euro pa, een keer naar de VS en een keer naar de Antillen en Aruba) en één binnenlandse reis voor bedragen van respectievelijk 31.953,87 en 220 gulden. Bo vendien bracht hij het ministe rie over beide jaren 6490 gulden in rekening voor representatie kosten en ontvangsten. Volgens zijn woordvoerder gaat het hier om duidelijk andere kosten (presentjes, relatiegeschenken) dan die onder de maandelijkse onkostenvergoeding van 536 gulden vallen. De Alkmaarse rechter heeft tot twee keer toe bepaald dat Peper zijn bonnetjes en decla ratieformulieren moet overleg gen aan de journalist Dick Berts. Peper vindt dat te ver gaan. Hij meent dat het nie mand aangaat met wie hij eet, en wat. Dat tast de persoonlijke levenssfeer van hem en zijn dis genoten aan, zo meent hij. Ook moet hij als bestuurder infor meel kunnen overleggen, vindt hij. a f g e scha f t Wat bete kent dit voor u Waarschijnlijk hebt u het al gehoord: de omroepbijdrage (oftewel het kijk- en luistergeld) is per I januari 2000 afgeschaft. U was de omroep bijdrage altijd bij vooruitbetaling verschuldigd. Nota's die in 1999 werden verzonden, kunnen daarom voor een deel betrekking hebben op het jaar 2000. Hoe weet u waar u aan toe bent? Alle geregistreerde particulie ren, bedrijven en instellingen krijgen persoonlijk bericht. Wij voorzien u graag van de juiste infor matie. Daarom krijgen alle geregistreer- den vóór 1 april a.s. bericht in de vorm van een eindnota. U hoeft dus niet zelf contact met ons op te nemen. Er zijn drie mogelijkheden: 1Hebt u in 1999 al omroepbijdrage betaald voor 2000? Het door u te veel betaalde bedrag wordt u dan voor 1 april terugbetaald. 2. Bent u nog omroepbijdrage verschul digd over 1999 en/of voorgaande jaren, dan krijgt u van ons een nota met daar op het nog verschuldigde bedrag. U dient dit bedrag volgens de wettelijke regels alsnog te betalen. 3. Ten slotte is het ook mogelijk dat u niets meer hoeft te betalen, maar ook niets terugkrijgt. Ook dan krijgt u van ons bericht. Wij hopen u hiermee voldoende te heb ben geïnformeerd. roep bijd ragen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5