PRIMING SBS en VARA niet met elkaar in zee it nieuws over milieu ft niet veel invloed Binnenland Stadion in herstel 'Klacht tegen Voorhoeve en Karremans is onzin' Korthals wil extra geld voor veiligheid ^et oorlog in Roermond Geen speciale opvang van vluchtelingen Srebrenica Website voor opsporen van pedofielen geopend AG 10 FEBRUARI 2000 injtator Dirk Kuin overleden In zijn woonplaats Hilversum is gistermiddag Dirk iden. Kuin was sinds 1997 eindredacteur en presen- t bekende televisieprogramma 'Opsporing ver- 'oor werkte hij als verslaggever en presentator bij Den Haag Vandaag, NOS Laat en Panomariek. •ed aan kanker, werd 52 jaar. Vanavond zendt de onafen het journaal en Netwerk een in memoriam uit op recto i usjj op nertsfokkerij Minister Brinkhorst (Landbouw) wil alsnog de fokke- djsbont in Nederland verbieden. Dat voorstel legt hij In het kabinet voor. De minister wil daartoe de Ge- i- en Welzijnswet voor Dieren zodanig wijzigen, dat li van dieren voor hun vacht niet meer is toegestaan, tswijzigingen doorgaans enkele jaren duren voordat i|Tweede en Eerste Kamer zijn goedgekeurd, kan het efluren voordat het verbod van kracht wordt. kilometer file na botsing ien verkeersongeval op de Galekopperbrug bij de afwikkeling daarvan heeft vanochtend op de A12 •en file van ongeveer dertig kilometer. Omstreeks ne- mden de rijen auto's tot aan Gouda. Bij het ongeval auto's en een motorfietser betrokken. De motorbe- lakte daarbij licht gewond. Een van de auto's vloog jing in brand. Voor de afwikkeling van het ongeval :e van de vijf rijstroken richting Arnhem afgezet. De !gen het middaguur op. geen namen van gasten bij EK Koninklijke Horeca Nederland voelt er niets voor om ien van gasten van hotels en campings tijdens Euro e politie door te spelen. Volgens woordvoerster A. gen tast dit teveel de gastvrijheid aan. In verschillen- waaronder bijvoorbeeld Kennemerland, heeft de po en campings gevraagd informatie over bezoekers -en met de bedoeling inzicht te krijgen waar fans van n als Duitsland en Engeland zich ophouden. Jf&chte babymoord goede moeder' /e g. De Raad voor de Kinderbescherming in Leeuwar- da le verdachte van de moord op baby Risanne Tingen in eigen kind op te voeden. De Raad is tot die slotsom ifaa de beslissing van minister van justitie Korthals. De ins< jan hief afgelopen vrijdag alle beperkende maatrege- de m de verdachte en haar pasgeboren kind op. Dinsdag Ro e kinderbescherming nog dat een eigen onderzoek - al lijk was, maar daar is zij dus van teruggekomen. De JJn ng is dat de verdachte eind deze week uit het zieken- des |e gevangenis in Scheveningen wordt overgebracht opi mis van bewaring, ort 1 in boos op alcoholbranche rkt. Minister Borst (volksgezondheid) is woedend op de t stbnche. Volgens haar slaagt de sector er al maanden rïgi uwe regels voor drankreclame en -sponsoring op te j wil nu zelf ingrijpen. In een brief aan de Eerste Ka on jft Borst dat de branche ernstig in gebreke is gebleven. jaar presenteerde de branche een voorstel om zich- 3pi ;ere regels op te leggen. Maar dat is volgens Borst 'vol- B oereikend' ik Ibij CFK-fabriek Weert ov(ertig medewerkers van het Milieu Inlichtingen en Op- "ijk|eam van het ministerie van VROM, de CRI en de doua- ?n in gisteren een inval gedaan bij het bedrijf Allied Signal ioi Dit bedrijf wordt ervan verdacht de Ozonwet van 1995 ro« den door het produceren van CFK 11 en CFK 12, stof- kiiozonlaag aantasten. Het bedrijf wordt er verder van ra< zich niet te houden aan de registratieverplichting, en ichuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte, hield nog geen verdachten aan. - nissarissen gaan bomen planten De twaalf commissarissen van de koningin zullen uari hun handen met groene vingers uit de mouwen e gaan eigenhandig twaalf lindebomen in Nederlandse letten om het belang van een gezonde natuur in het fnillennium te onderstrepen. De actie is een initiatief ichting Nationale Boomfeestdag. Voor de gelegenheid leboom in een speciale uitvoering en 'in beperkte opla- ïekt. 21 Februari zullen de twaalf linden in het Haagse Hen neergezet. ijken steeds minder er|staan voor berichten ilieu. Dat komt om- ïsk alarmerende berich- nllijk niets merken. Zul- bijten blijken naderhand of niet zo ernstig. Het dat mensen risico's itten of ontkennen, e» vandaag verschenen iwan het Sociaal en Cul- jaanbureau (SCP) blijkt iia helemaal niet zo veel ele hebben op hoe men- lafc het milieu aankijken, ïistelling tot wat vaak «weerd. li kernramp in Tsjerno- 986 verschenen onheil- je berichten over het straling die Neder- bereiken. Nu wordt :huwd voor desastreu- ;en van de opwarming larde, het klimaatpro- aar veel mensen halen mn schouders op om- ■oiste Oosterse Tapijten nu voordeliger dan ooit! in 302 x 203 normale prijs nu 1.475,- h fijn 395 x 293 normale prijs 13*750",- nu 7.995,- 241 x 172 normale prijs -743*,- nu 495,- Antiek 202 x 127 normale prijs 2£L8dö;- nu 18.950,- tay 172 x 118 normale prij9 2-6B&,- nu 1.795,- 243 x 179 normale prijs LL830> nu 8.950,- Mooiste Tapijten - grootste voorraad - laagste prijzen. Kom en overtuig uzelf! ANP Algemeen Nederlands Persbure, CPD Geassocieerde Pers Diensten den haag anp De klacht tegen Karremans en Voorhoeve wegens genocide is 'onzin' als je kijkt naar de rol die beiden tijdens het conflict in Bosnië vervulden. Dit heeft de plaatsvervangend hoofdaan klager van het Joegoslavië-Tri- bunaal, Graham Blewitt, giste ren verklaard. De organisatie Moeders van Srebrenica, die overlevenden uit de gevallen moslimenclave vertegenwoordigt, had vrijdag een klacht ingediend bij hoofd aanklaagster Carla Del Ponte. Volgens de organisatie moeten, naast een aantal (voormalige) VN-functionarissen, ook enkele Nederlanders worden aange klaagd wegens (medeplichtig heid aan) genocide. Srebrenica, dat onder be scherming stond van Neder landse blauwhelmen, werd in de zomer van 1995 onder de voeten gelopen door het Bos- nisch-Servische leger. Duizen den iVioslimmannen worden sindsdien vermist en zijn vrij wel zeker gedood. Karremans was commandant van Dutqh- bat, de VN-eenheid in Srebreni ca, Voorhoeve was minister van defensie. Blewitt vindt het niet realis tisch dat genoemde personen aangeklaagd kunnen worden wegens genocide (volkeren moord). Die misdaad veronder stelt namelijk dat de dader de intentie heeft een bevolkings groep geheel of gedeeltelijk uit te roeien. Blewitt acht het niet aannemelijk dat de genoemde personen in hun rol als vredes- handhavers met zo'n intentie hebben gehandeld. Amsterdam De renovatie van het Olympisch Stadion in Amsterdam vordert gestaag. In december waaide het al opgeknapte dak van de tribune. Toch bestaat er bij de directie geen enkele twijfel over de openingsdatum. Op 13 mei wordt het vernieuwde stadion weer officieel in gebruik ge nomen FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Stopzetten Hercules-zaak geëist Meijden en mr. M. Boekhorst, hebben dat vanochtend op een persconferentie in Nijkerk mee gedeeld. Justitie verdenkt de officieren van de vliegbasis Eindhoven van dood door schuld. Op 15 juli 1996 stortte op dat vliegveld een Hercules C-130 van de Bel gische luchtmacht neer. Daar bij kwamen 34 inzittenden om het leven. Bij de hulpverlening is van alles misgegaan. nukerk anp De beide raadslieden van de voormalige verkeersleider en de brandweercommandant van de vliegbasis Eindhoven eisen dat justitie de strafvervolging tegen het tweetal stopzet. Ze baseren zich daarbij op een eerdere be slissing van het gerechtshof in Arnhem en vier in hun op dracht opgestelde rapporten. De advocaten, mr. H. van der Doelstellingen van beide zenders liggen te ver uiteen De VARA gaat niet samenwerken met de commerciële zender SBS. Zowel SBS als de VARA heeft laten weten dat de doelstellingen te ver uit elkaar liggen. Volgens een woordvoerder van SBS zijn beide partijen niettemin heel dicht bij een overeenkomst geweest. De gesprekken spitsten zich toe op samenwerking op NET5, de zusterzender van SBS6. De VARA zou in die samenwerking de programmatische verantwoordelijk heid over de zender krijgen. met een samenwerking. Vol- zien", aldus SBS. gens de woordvoerder is het Het VARA-bestuur zegt op zijn dus SBS die de knoop heeft beurt de besprekingen te heb- doorgehakt, en niet de VARA, ben afgebroken, omdat 'een sa- die in een verklaring zegt zelf menwerking met SBS Neder- geen heil te zien in samenwer- land thans onvoldoende moge- king. ,,Het was risicovol voor lijkheid biedt om de ambitie beide partijen, financieel ge- van de VARA als private om- hilversum anp/gpd De top van VARA en SBS heb ben de afgelopen weken onge veer tien gesprekken gehad. Gisteren lieten de aandeelhou ders van SBS uiteindelijk weten niet akkoord te kunnen gaan roep te realiseren'. Samenwer king met de commerciële zen der zou het eigen gezicht van de VARA niet garanderen. Een aantal VARA-kopstukken heeft het personeel van de om roep opgeroepen de rust te be waren totdat het bestuur mor gen het resultaat van zijn oriën tatie op een mogelijke toekomst buiten het publieke bestel be kendmaakt. Volgens de 26 on dertekenaars van de interne mededeling, onder wie Paul Witteman, Sonja Barend, hoofd televisie Ger Ackermans en Marcel van Dam, moet het be stuur in alle rust een besluit kunnen nemen. De mededeling van de voor aanstaande VARA-medewerkers komt een dag na een petitie met een oproep van personeel om te blijven vechten voor een plek binnen het omroepbestel. Bij de opstellers van de petitie heeft de mededeling die de VARA-kopstukken gisteren ver spreidden 'lichte irritatie' opge wekt. Paul Witteman was woedend op het NOS-Journaal, dat gis teravond meldde dat hij men sen zou ronselen voor een zelf standige VARA. „Een leugen. Ik heb steeds gezegd dat ik eerst de beslissing van het bestuur afwacht, voordat ik reageer. Hoe kun je je nu uitspreken, laat staan mensen ronselen, voor een toekomst die nog on duidelijk is? Ik wil eerst weten wat er aan de hand is voordat ik beslis of ik bij de Vara blijf öf niet." Politie vreest escalatie geweld na dodelijke steekpartij roermond gpdrokkaanse jongeren hadden Een groep Marokkaanse jon- liteit tussen de A den haag anp Minister Korthals van justitie wil een paar honderd miljoen gulden extra om Nederland vei liger te maken. Daar zou hij zijn collega Zalm van financiën om hebbben gevraagd. Korthals heeft vooral geld nodig voor het werven van meer rechters en officieren van justitie, voor het openbaar ministérie (OM) en voor de kosten voor de uitge breidere DNA-proeven. Het kabinetsbesluit eind vo rig jaar om politie vaker DNA- materiaal af te laten nemen, jaagt Justitie op kosten. Perso nen die verdacht worden van een delict waarop zeker vier jaar cel staat, kunnen worden gedwongen celmateriaal af te staan voor onderzoek. Nu is dat nog acht jaar. Korthals gaf al eerder aan dat justitie dan in de toekomst bij zo'n 13.000 onderzoeken DNA- materiaal zal gebruiken. Nu zijn dat er nog 700. Dit zorgt voor flink hogere kosten voor het ge rechtelijk laboratorium dat het materiaal moet onderzoeken. Ook zullen naar verwachting meer zaken voor de rechter ko men. De druk op de rechterlijke macht zal hierdoor alleen maar weer toenemen. dat zij er niets van merken. Andersom werkt het ook. Als kranten schrijven dat het hele maal geen zin heeft om afval te scheiden, blijven mensen dit toch doen. Omdat het nu een maal zo hoort. Mensen hechten meer waarde aan informatie van wetenschappers of milieu organisaties. Media en overheid vertrouwen ze minder. Milieu staat steeds minder in de belangstelling. Er is sprake van een zekere vermoeidheid en ook machteloosheid. De mi lieuproblemen zijn zo groot dat je er in je eentje niets aan kan doen. Milieuvriendelijke stand punten zijn anno 1999 niet meer vanzelfsprekend. Milieu gaat niet meer automatisch vóór economische groei. Het SCP onderzocht ook de relatie tussen televisiekijken en milieubesef. Vooral mensen die veel naar commerciële televisie kijken, zijn minder betrokken bij het milieu. De verdachte van de dodelijke steekpartij in Roermond, een uit Hoensbroek afkomstige An tilliaanse jongen van 16, heeft zich gistermiddag zelfbij de po litie gemeld. De politie had daartoe via de media opgeroe pen omdat zij vreesde dat de veiligheid van de jongen gevaar liep. De steekpartij van dinsdag avond, waarbij een 16-jarige Marokkaanse jongen om het le ven kwam, heeft de al langer spelende spanningen tussen Antilliaanse en Marokkaanse jongeren hoog doen oplopen. Politie en gemeente vreesden dat de Marokkaanse gemeen schap van Roermond het heft in eigen hand zou nemen. Er zou al sprake zijn van een eigen zoektocht naar de dader. Ma rokkaanse jongeren hadden vergeldingsacties aangekon digd, maar die bleven voorals nog uit. Uit voorzorg patrouil leerde de politie met extra men sen in de Roermondse wijken waar veel allochtonen wonen. De steekpartij vond plaats voor de deur van jongerencen trum De Bliksem in Roermond. De aanleiding zou een ruzie zijn over een gestolen fiets van een familielid van het slachtof fer. De verdachte meldde zich gistermiddag bij de politie in Amsterdam. Hij woont officieel in Hoensbroek, maar verblijft al enige tijd in Roermond. De po litie wil niet zeggen waar hij wordt vastgehouden. Hij is in elk geval niet overgebracht naar Roermond. Dit om eventuele acties van Marokkanen te voor komen, aldus de politiewoord voerder. Een groep Marokkaanse jon geren hield gisteravond een stil le tocht. Vanuit de wijk Het Veld trokken zij naar jongeren centrum De Bliksem. Daar wer den kaarsen ontstoken en bloe men neergelegd. De hele avond hingen jongeren rond de plek van de steekpartij. Het verbaast hen niet dat de verdachte zich zelf bij de politie heeft gemeld. „Ik ben blij dat hij eerder bij de politie was dan dat de Marok kanen hem te pakken hebben gekregen", zegt een jongen die zowel het slachtoffer als de ver moedelijke dader van de steek partij kent. Hij was getuige van het incident. Het beeld van zijn hevig bloedende makker staat hem nog helder voor de geest. „Voor de dader was het kiezen: de politie of zijn leven. Het is oorlog nu", verklaart een van de jongens, doelend op de riva liteit tussen de Antillianen en de Marokkanen in Roermond. „Straks steken ze nog de eerste de beste onschuldige Antilliaan neer." Burgemeester Herman Kaiser van Roermond wil koste wat kost de dialoog met de diverse allochtone groeperingen in zijn gemeente op gang houden. Hij verklaarde dit nadat hij samen met een afvaardiging van de politie een bezoek nad gebracht aan de ouders van de vermoor de Marokkaan. „Dit snijdt door je ziel. Ik heb de ouders gezegd dat hun zoon een Roermondse jongen is en dat hetgeen hier is gebeurd heel Roermond raakt," aldus Kaiser. Politie en jongerenwerkers zijn inmiddels gesprekken aan gegaan met vertegenwoordigers van Antilliaanse en Marokkaan se groeperingen in Roermond. den haag gpd Asielzoekers uit Srebrenica moeten niet anders worden be handeld dan andere asielzoe kers in Nederland, vindt staats secretaris Cohen van justitie. Zij zouden in principe net als an dere asielzoekers uit Bosnië Ne derland uitgezet moeten kun nen worden. Cohen zegde gisteren in de Tweede Kamer echter toe dat dit voorlopig niet zal gebeuren met de honderd gezinnen uit Srebrenica die nu uitzetting bo ven het hoofd hangt. „Maar het feit dat wij veel over Srebrenica weten, wil niet zeggen dat we deze mensen anders moeten behandelen," verklaarde de staatssecretaris. PvdA, D66, Groenlinks en SP zijn het niet met hem eens. Zij vinden dat mensen uit Srebre nica om humanitaire redenen én omdat Nederland een speci ale verantwoordelijkheid jegens hen heeft, moeten kunnen blij ven. De Bosnische moslim-en clave Srebrenica werd in 1995 onder de ogen van Nederlandse militairen door de Serviërs on der de voet gelopen. [Heemstede, Bronsteeweg 2, 023-5292509 porschoten. Schoolstraat 32, 071-5613609 enschede anp De omstreden website van de Stichting Registratie Opge spoorde Pedofielen (Strop) op internet is sinds eind vorige week geopend. De site is be doeld om alle pedoseksuelen op te sporen en te registreren. Op de internetpagina kunnen Nederlanders hun woonomge ving testen op de aanwezigheid van ex-zedendelinquenten die zijn teruggekeerd in hun oude wijk. Dat kan door op de site het eigen adres in te tikken. Woont er binnen een straal van 2500 meter een door de stich ting geregistreerde pedoseksu eel, dan verschijnt de tekst 'ja' op de website. Het openbaar ministerie in Almelo volgt Strop met argus ogen en noemt de werkwijze maar op dit moment niet strafbaar'. De website is met behulp van KPN Telecom op internet gezet. Dit bedrijf ondersteunt bedrij ven en particulieren die met een eigen site het internet op willen. „Er is voor ons geen aanleiding de site van het scherm te halen, omdat er geen strafbare feiten zijn gepleegd", zegt een woordvoerder van het telecombedrijf. Strop wil de eerste maanden vooral benutten om informatie over veroordeelde pedoseksue len in te winnen. Initiatiefne mer J. Hofte van Strop verwacht in de eerste periode zo'n hon derd meldingen per week te krijgen. Strop zal alleen de woonbuurt bekendmaken. Wil iemand meer informatie dan zal de stichting deze mensen doorverwijzen naar de wijk agent. De nieuwe Corsa Onyx. Vanaf fl 24.995,- of fl 199,- per maand. Met recht een werelddeal, want de Corsa Onyx heeft een uit rustingsniveau waar je "u" tegen zegt. Met standaard radio/cd-speler, centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging, elektrische ramen vóór en een airbag. En dan zouden we bijna de lichtmetalen velgen en de buitenspiegels, bumpers en achterspoiler* in carrosseriekleur vergeten. Bovendien is hij tijdelijk nog aantrekkelijker door de slimme manier van betalen. Zo rij je al in deze Corsa Onyx voor fl 199,- per maand. Geloof je het niet? Probeer hem uit bij de Opel dealer en sluit deze werelddeal. CorwOny* 1,2-16V*a -tf1 KNVB Vdcurv "Induuïf II 820.- Opd öc Opd C Kijk, dat kan alleen bij Opel. OPEL.-0-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3