Dokter in de klas brengt ziekenhuis dichterbij TV WEER Het Gesprek van de Dag Een klucht in de Betuwe Zwarte vrouw mogelijk model voor Vrijheidsbeeld DONDERDAG 10 FEBRUARI 2000 „AG1 C 0 M M E T A A R Een omvangrijke politiemacht heeft dezer dagen de kraakpanden ontruimd op de strook grond waarop de Betuwespoorweg moet komen. Onmiddellijk daarna werden ze afgebroken. Dat was de voorlopige eindscène van het verzetstoneel tegen de omstreden goederenspoorlijn door de Betuwe, waarvan Nederland met groei ende verbazing getuige was. Voorlopig, want langs het tracé van Rotterdam naar het Ruhrgebied komen nog zo'n zeventig panden in aanmerking om te worden gesloopt, en dus gekraakt. Dan be gint de gehele voorstelling opnieuw. De verbazing geldt vooral de zachtaardige manier waarop de ont ruiming in haar werk ging, en die inderdaad deed denken aan een absurdistische klucht. De actievoerders van GroenFront! hadden zich als mollen verschanst in tunnelstelsels en in de tot middel eeuwse burchten omgebouwde panden. De fluwelen handschoe nen waarmee de Mobiele Eenheid ze vervolgens daaruit weghaal den contrasteerden op wonderlijke wijze met de grimmige, al even middeleeuws ogende uitrusting van helmen en schilden. Krakers en ME'ers wedijverden met elkaar in zachtheid, wat eigen aardige discussies opleverde. Zoals die over een door de politie te leveren aggregaat, dat een verantwoorde ventilatie van de tunnels moest blijven garanderen nadat de stroom in de kraakpanden was afgesloten. De verfilming van één en ander had zó in een aflevering van het Britse tv-cabaret 'Monty Pythons Flying Circus' gepast. Niets meer aan veranderen, zegje dan. De werkelijkheid is soms absurder dan fictie. Rest de vraag, of dit typische 'tikkertje met verlos'het 'Pol dermodel' in de interactie tussen protesterende burgerij en het ge zag, de juiste aanpak is. Het antwoord luidt bevestigend. De zachte aanpak is in geld uitge drukt duurder, maar charges met de lange lat, honden, traangas en rubber kogels hadden meer gekost aan menselijk leed. Democra tie, inclusief de franje van inspraak en geweldloos protest, moet wat mogen kosten. Redeloos straatgeweld is er al meer dan ge noeg. Vorstarme winter De winter van 2000 wordt één van de vorstarmste winters van de afgelopen honderd jaar. Uit de tussenstand van het Koude- getal, een vorstcriterium geba seerd op de totaalsom van et maalgemiddelden onder nul, blijkt dat slechts twee winters het nog slechter deden. De stand is nu 3,6, in 1989 en 1975 waren de cijfers respectievelijk 1,9 en 3,2. In 1990, momenteel nog nummer drie op de rang lijst, bedroeg het Koudegetal 8,4. De getallen van de winters van 1989 en 1975 zijn gebaseerd op de totale periode november tot en met maart; nu hebben we nog een tijdje te gaan. Het ver leden leert echter dat maart voornamelijk na (hoogjwinterse vorstperioden kou van enige betekenis produceert. Na de tempera tuursprong van 1987 zijn er in De Bilt maar liefst 10 lentemaanden geweest zonder een gemiddelde etmaaltempe- ratuur beneden het vriespunt. Morgenochtend vertoeft het kwik op een wat lager niveau dan we de afgelopen tijd ge wend waren. In het binnenland schommelt de temperatuur in alle vroegte rond het vriespunt en bij ons is er kans op wat vorst aan de grond. Overdag belooft het redelijk weer te wor den. De zon speelt meer dan een figurantenrol, het blijft droog, er staat niet meer dan een matige zuidwestenwind en de temperatuur stijgt tot om streeks 8 graden. Op zaterdag gaat het waar schijnlijk weer enige tijd rege nen en na nachtelijke tempera turen van iets boven nul wordt het zaterdagmiddag een graad of 9. Verder neemt de zuidwes tenwind aan de kust weer toe tot krachtig of hard. Op zondag klaart het vervolgens weer op maar later kan er ook een bui vallen. Na het weekeinde wordt met een zuidwesten wind een nieuwe hoeveelheid zachte lucht aangevoerd. Op de wat langere duur, twee de helft volgende week, gaat het kwik waarschijnlijk enke le graden zakken doordat rond een depressie tussen IJsland en Noorwegen koude luchtmassa's uit de poolstreken naar het Noordzeegebied worden geloodst. jan visser 'Dit is veel leuker dan op tv' De artsenorganisatie KNMG gaf de samenleving vorig jaar bij haar honderdvijftigjarig be staan een cadeau: het project 'Dokter in de klas'. Tweeduizend scholen krijgen dit schooljaar een arts op bezoek die vertelt over zijn beroep. Om de angst voor de enge wit te jassen te laten verdwijnen, maar vooral om vooroordelen weg te nemen. „Ze denken dat je moet reanimeren als iemand flauwvalt." tegen Een uitzichtloze zaak? Als in de Tweede Kamer of op ander politiek niveau wordt gespro ken over problemen met allochtone kinderen in het onderwijs dan gaat dat meestal over beleid, geld, structuren. Nuttige, noodzakelij ke zaken, zeker, maar beroeren doet het je nauwelijks. Pas als je onderwijskrachten hoort over hun dagelijkse ervaringen op zwarte basisscholen besef je hoe bijna onthutsend groot en zwaar de obstakels zijn. In B W deden gisteravond twee leer krachten (R. Vijlbriefen M. Heere) van vrijwel geheel zwarte scho len hun relaas. Je werd er bijna moedelos van. Bij Cito-toetsen begrijpen allochtone kinderen vaak niet eens de woorden van de vraagstelling, laat staan dat ze de antivoorden we ten. Je moet, zei één dier leerkrachten, voor de begripsvorming wer ken van hun taal naar de Nederlandse taal, maar het probleem is dat ze hun eigen taal al zo slecht hebben geleerd. Daarin is hun woordenschat zeer klein. Thuis wordt in de eigen taal op comman do-toon gesproken, daar worden ze ook niet wijzer van. Ouders brengen het gewoonlijk niet op zich met het ondenvijs van hun kinderen te bemoeien, ze houden zich veelal niet aan de af spraken met de school. Met al die schotels op de huizen wordt voor namelijk gekeken naar tv van het land van afkomst, dus dat schiet voor de kinderen ook niet op. Meisjes worden, slecht opgeleid, niet zelden snel het huwelijk in geloodst en zo deelt de ene generatie de achterstand mee aan de nieuwe. „Ik heb twee jongetjes van twaalf jaar in mijn klas die nu al weten met wie ze straks moeten trouwen aldus een lerares. Het zag er al lemaal uitzichtloos uit. We moeten geduld hebben, werd er gezegd. Maar ja, we zijn al meer dan twintig jaar bezig, werd daar weer te genin gebracht. Het Utrechtse gemeenteraadslid H. Sini was voor harde maatrege len: ouders moeten verplicht worden Nederlands te leren, leerplicht voor kinderen al vanaf het derde jaar en als de ouders zich niets ge legen laten liggen aan het ondenvijs van hun kinderen, dan maar korten op de kinderbijslag. Dat had een blanke Nederlander eens moeten zeggen, die had geen leven meer gehad. Toch waren er een paar lichtpuntjes. Allochtone kinderen gaan graag naar school, vakantie vinden ze een ramp. En de leerkrachten die gisteren aan tafel zaten, gaven geen moment de indruk de strijd te zullen opgeven. wil buys De leerlingen uit groep 7/8 van de Houtwijkschool in Den Haag wanen zich deze middag alle maal een beetje dokter. Bloed druk opnemen, reflexen testen en ogen nakijken: als volleerde medici voeren zij de onderzoe ken uit. Louis Wagner, neuro loog in opleiding in het Haagse Westeinde-ziekenhuis, verbaast zich over het enthousiasme van de leerlingen. Ze vinden het al lemaal even 'cool'. „Normaal zie je dit alleen maar op tv", zegt Daryl (10). „Datje het nu zelf mag doen, is hartstikke gaaf." Aan het begin van de les staat Wagner er wat ongemakkelijk bij. Lesgeven is niet zijn dage lijkse bezigheid. „Toch vind ik het belangrijk dat ik mijn medi sche kennis op een begrijpelijke manier kan overbrengen", zegt de arts. „En waar kun je dat be ter oefenen dan bij kinderen?" Wagner wordt dan ook meteen voor de leeuwen gegooid. De kinderen hebben in de voorbe reiding een boekje doorgeno men en kwamen daarin alle maal moeilijke woorden tegen. Nu kunnen ze een echte expert vragen wat die betekenen. De bloedziekte hemofilie is nog goed uit te leggen aan de 10- en 11-jarigen, maar bij de term 'neurotransmitter' krijgt Wag ner het toch wat benauwd. Na lang denken vertelt hij dat het „een stofje in je hersenen is." Simpeler kan hij het niet uitleg gen. „Het valt toch tegen om het niveau van de klas te taxe ren", verzucht hij. „Maar tij dens de les kom je daar wel achter en kun je je verhaal aan passen." Na een inleidend praatje over de taken van een arts komt het medisch onderzoek aan de or de. Wagner wijst op posters aan de muur en vertelt over de wer king van röntgenapparatuur. Als de lichtbak aangaat en hij echte röntgenfoto's laat zien, verzamelen de leerlingen zich Louis Wagner, neuroloog in opleiding, voor de klas op de Haagse Houtwijkschool. enthousiast rond zijn bureau. Ze mogen raden wat er met de patiënten op de foto's aan de hand is. Vooral de opname van de drugskoerier met bolletjes cocaïne in zijn maag maakt in druk. Uit de foto die daarna volgt, kunnen de kinderen niet veel wijs. Na lang gissen geeft Wagner toe dat het om een geintje gaat; het is de ruggen graat van een kat. De kinderen zijn verbaasd. Dokter zijn is toch moeilijker dan zfe dachten. Als Wagner informeert of er vragen zijn, schieten minstens tien vingers de lucht in. De meest uiteenlopende ziektes komen aan bod. Van hersenlet sel tot kanker: de leerlingen wil len precies weten hoe het zit. Ook dagelijkse zaken als een slapende arm en dronken men sen passeren de revue. De arts legt geduldig uit en luistert naar de eigen ervaringen van de leer- Nlingen. Als Mochine (10) vraagt wat dat grote apparaat voorin de klas is, antwoordt Wagner dat het een bloeddrukmeter is. Of hij die even wil proberen? Mochines ogen streden als hij het manchet om de arm van de dokter wik kelt. Maar als hij met de stetho scoop naar Wagners hartslag luistert, hoort hij niets. „Geeft niets", stelt de arts hem gerust. „Alle begin is moeilijk." Leerkracht Debby Oudenaarde kijkt geïnteresseerd toe.Aan het enthousiasme van de leer lingen zie je dat het leeft", ver telt ze. „Het is ook herkenbaar, want iedereen is wel eens bij de huisarts of in het ziekenhuis ge weest." Toch leven bij de leer lingen nog veel misverstanden. „Zo vroeg ik wat je moet doen als iemand flauwvalt." La chend: „Ze wilden allemaal FOTO GPD PHIL NIJHUIS meteen beginnen met mond- op'-mondbeademing." Nadat de leerlingen zich heb ben uitgeleefd op de appara tuur, volgt het laatste vragen- rondje. Op de vraag hoeveel een arts nu precies verdient, weet Wagner zo snel geen ant woord. „Jullie weten wat een beroepsgeheim is?", vraagt hij. De kinderen knikken. „Laten we het daar maar op houden." anouk middelkamp ied a-< De international ;n he de extreem-rech i. rijkse politicus J neemt steeds ve i president Chirat J rijk, premier Bai Mini; el en prins Chail sbon geland heeft ooi n hel genskoor De Buien 1 Delft stelling gei van gen het verwerp tswij; dachtegoed van fwe zijn partij. Komc Urer einde reist het jo» af naar Leusden Ir jl platenstudio het 'Kauft nicht von jen v cher' op cd vast de z Het lied roept in !en f op tot een econo jnde boycot van Oosti e aui eerste couplet is lakte rechtstreeks tot I ing i richt: 'Wir sind a ee v; gegen dein Gesic .gen gogie, das gefallt Dirigent T. Buitii r». weten dat de Bu(rt* J met het lied wille Kon in de discussie oi nen sancties tegen 0< je p< „Deze kwestie ga gen het hart", aldus I vvaa „We hebben zelf en i allochtone kinde ven koor zitten". en a De opvallende ac voort uit bezorgd rjM balorigheid, zoal" het noemt. „We i» I een opwelling da le v< moest gebeuren. eig< maal ook heel sm na c Vorige week dinsqian nummer door de n d vertaler Henry Rc e ki schreven en de al lijk dagen is het num ng i dens de repetities le gi deerd voor de opihuis De cd-single wor< nog uitsluitend in land op de markt „Omdat de kwest Mi dit moment het st anc leeft", aldus dirigi uw ga. j wi Het politieke nun jft E volgens Buitinga i ja; in het verder popi >ert pertoire van De B oer „Natuurlijk heb ik ste kinderen van 1 Uj wel het een en and moeten leggen ov| neer in Oostenrijkjear van negen of tien jn g gen de internationDii tiek niet op de vo» als je de vergelijk!* 02 met een recent radzic incident in Delft sfech de meesten predek hi het over gaat." Filmbeer Hercules is niet meer De bekendste Britse filmbeer Hercules is op 25-jarige leeftijd overleden. De afgerichte, tweeënhalve meter grote grizzly trad op in talloze reclamespots en speelfilms. Het dier vocht met Roger Moore in de James Bond film Octopussy en vulde ooit de voorpagina van het weekblad Time. De beer ontmoette eens de Britse premier Thatcher en kreeg een telegram van de Amerikaanse president Reagan. Het Schotse bureau voor vreemdelingenverkeer koos het dier een aantal jaren geleden als 'persoonlijk heid van het jaar'. Hercules kwam in 1980 groot in het nieuws toen hij op de eilandengroep de Hebriden tijdens de opnames voor een reclamespot ontsnapte. Pas na drie weken werd de beer op het terrein van een boerderijtje teruggevonden. Het ging bergafwaarts met Hercules' carrière toen hij vanaf 1996 steeds meer last kreeg van zijn achterpoten. Volgens zijn verzorgster raakte de beer in een soort win terslaap die uiteindelijk tot zijn dood leidde. MENSELIJK Mogelijk stond een zwarte vrouw model voor het Vrij heidsbeeld in de haven van New York. Amerikaanse histori ci onderzoeken of de makers van het beeld, dat jarenlang symbool stond voor de hoop van immigranten, oorspronke lijk de aandacht wilde vestigen op slaven en ongewenste bui tenlanders. Officieel moest het Vrijheids beeld, een idee van de Franse historicus De Laboulaye in 1865, de goede banden tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten markeren. Maar De La- bouyale was ook een van Frankrijks fanatiekste voor vechters van de afschaffing van de slavernij. Volgens de onder zoekers is nog niet duidelijk of er een verband bestaat tussen de idealen van de historicus en het Vrijheidsbeeld. „Ons doel is nu om dat duidelijk te krijgen", aldus een onderzoeker in het Britse dagblad The Guardian. Volgens een bron op internet zou het originele model een zwarte vrouw zijn. Ook achter haalden de onderzoekers in een museum in New York een mo del dat de ontwerper Barholdi maakte zestien jaar voor de tot standkoming van het beeld in 1886. Dit model had een gebro ken slavenketting om haar arm. De onderzoekers verwachten overigens niet dat er snel dui- delijheid komt over de oor spronkelijke bedoelingen van de ontwerpers. „De geschiede nis is vaak erg gecompliceerd. Het ligt allemaal niet zo een voudig." Een Amerikaan die een lange ge vangenisstraf uitzit wegens het stalken van MADONNA blijft de Amerikaanse popster vanuit zijn cel bedreigen. Aanklagers heb ben dat gezegd. De 42-jarige man werd in april 1995 opge pakt nadat hij door een lijfwacht was neergeschoten toen hij over de muur van Madonna's land goed was geklommen. Hij werd schuldig bevonden aan stalking, het uiten van terroristische drei gementen en fysieke bedreiging. In 2004 heeft hij zijn straf uitge zeten en zou hij de cel mogen verlaten, maar de aanklagers in Los Angeles proberen daar een stokje voor te steken. Volgens hen geeft de man in gesprekken met psychologen en in brieven nog voortdurend blijk van zijn obsessie voor de superster. Het dubbelleven van ons hart Valentijnsdag werpt zijn schaduw vooruit in de win kels en de harten domineren in de ons overbekende vorm, met een v-vormige inkeping aan de bovenkant. Zo zien we het hart het liefst, maar zo ziet een cardio loog het nooit Want het hart is in wezen vuistvormig, een holle spier die met pulserende bewegingen de bloedsomloop gaande houdt Het andere leven van het hart. als centrum van ster ke emoties: liefde, haat, verdriet, angst, hoop en wan hoop, houdt ons in het algemeen meer bezig. Dat komt ook tot uiting in het taalgebruik. Ruim drie, dichtbedrukte bladzijden heeft het groot woorden boek der Nederlandse taal, Van Dale nodig, om alle uitdrukkingen, en alle woorden met het woord 'hart' te vermelden en te duiden. Sterke gevoelens doen ons hart kloppen en krimpen, verstijven en opspringen, we hou den het vast, we dragen het hoog. het bloedt in ons, het draait zich om. Er zijn mensen die hun hart verliezen, geen hart hebben, die iets ter harte nemen of een hart van steen hebben. Soms zakt een hart in de schoenen, gaat iets je aan je hart, luister je naar de stem van je hart, ben je een en al hartelijkheid of juist har teloos. Een hart kan scheuren, tochten, stikken, het kan gestolen worden, je kunt er een moordkuil van maken. Geen cardioloog die ook maar iets van dit alles kan waarnemen, behalve dan dat hevige emoties het hart als orgaan sneller doen kloppen, het ritme van dat kloppen HELEEN CRUL onderbreken of anderszins voelbaar worden in de hartstreek. Vandaar wellicht dat wij als mensheid al heel lang een directe relatie leggen tussen gevoelens en de werking van ons hart. Nog merkwaardiger is de fraaie vorm die wij het hart hebben gegeven, als symbool van die gevoelens. Waar komt dat symbool vandaan? Pierre Vinken, voormalig bestuursvoorzitter van Reed Elsevier, en voormalig neurochirurg, deed er onderzoek naar en gelijkheid zelfde anatomie van het hart te achterha len. Ze kwamen tot een soort compromis: een inkeping aan de basis van het hart. Of die plek verband hield met de derde kamer van Aristotels, de 'holte' van Gale- nus of de uitmonding van de luchtpijp, werd. letterlijk en figuurlijk in het midden gelaten. Zo begon het schelphart aan zijn massale opmars in de medische leerboeken. Toen in de Renaissance het anatomische beeld van het hart als schelp door meer schreef er een kunsthistorisch boek over: "The shape of medische kennis onder druk kwam te staan, was het the heart'. In het blad Medisch Contact vertelt hij over zijn fas cinerende zwerftocht door de tijd en door allerlei cul turen naar de oorsprong van het hart met de inkeping. Dat moest toch ergens vandaan koinen. Hij traceerde het kort na 1300 in Bologna, toen het centrum van de anatomie. Daar ontstond voor het eerst een afbeelding van het hart ab schelp, met de bekende inkeping. Die inkeping is echter het gevolg van een tekst van Aristoles en het commentaar daarop, zeshonderd jaar later, van Galenos, de grote geneesheer uit de tiueede eeuw na Christus. Aristoteles schreef dat het hart niet tivee maar drie kamers heeft, een derde kamer zou ge legen zijn in het midden, aan de basis, tussen twee an dere. Galenos was het daar niet mee eens, hij meende dat er slechts sprake was van een holte aan de basis van de rechterkanten Een bijkomend vormvraagstuk was dat Aristoteles ook dacht dat de luchtpijp recht streeks uitmondde in het hart. Middeleeuwse anatomen durfden niet te tornen aan prestigieuze antieke geschriften en hadden tegelijker tijd door het taboe op het openen van lijken, geen mo- al te laat. Het schelphart was in zijn elegante vorm al zo'n populair motief geworden in het openbare leven, in kunstuitingen, in afbeeldingen en op familie- en stadswapens, dat het niet meer te corrigeren viel. Het was inmiddels ook het symbool van de liefde ge worden, niet alleen in het wereldse leven, maar ook in het religieuze. Menig Jezusbeeld kreeg een prominent rood hart toebedeeld. In de zeventiende eeuw werd het hart ab een ethisch symbool van zuiverheid en liefde zelfs een 'hype'. De extreme populariteit van de hartvorm en de emoties die wij daar mee associëren, zijn in deze eeuw nog net zo levend ab in de eeuwen ervoor. Valentijns dag b daar het levend bewijs van. De dag dankt zijn naam overigens aan de priester-martelaar Valentinus die in de derde eeuw in Rome leefde. Hij gold ab een wijs man, en gaf alle mensen die hem om raad kwa men vragen, een bloem mee. Genezen kon hij ook, maar of zijn specialiteit harten gold, zivak, gebroken of wat dan ook, vermeldt de geschiedenb niet. De Noor FRODEJON (30) stond af te rekert drukke supermarkt inf toen hij plotseling eer ciale aanbieding hooii] luidsprekers. Het kwat- vriendin Tone Soerenj ,,lk hou van je en will wen", schalde de steif blikkerige geluidsinstj hebt 10 seconden onf sen." Voor Jonassen nélijl gebeurde sprongen erlst; vrienden en familieled schijn, die vervolgensb a enthousiaste klanten llijl nen af te tellen. Verbiltei slaagde Jonassen er ri in om ,,ja" uitte brenf c was totaal overromp Tone over de luidsprel de", zei de aanstaand! gom nadat hij was bij» van de schrik. Zijn vri® tijdens het winkelen ete 1 achteren gegaan, maafc 1 hij niet vreemd gevonèst' zij in de supermarkt WW' huwelijk zal op 26 auflk den voltrokken. &8( RUUD uit Big BrotherF langeloos mee aan dei, 'gewoon meedoen metL1 dicap'. De gehandicapt saties brengen Ruud if tegen de laatste vuurv pagne van-Sire, eindw Volgens de organisatiel gehandicapte jongeren! re-campagne met de m keken of in de malingj De gehandicaptenorga ii bestrijden dat een soci h ment het onverbiddelij is van een handicap. Oi cards, gratis ansichtka t bijvoorbeeld te zien da: r handicapte jongen bijz trek is bij een „aantal IT den." Ruud zal optredi tv-commercial. Hij korif filmpje achter dat eenl helemaal geen belemni hoeft te zijn om gewooij mee te doen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2