'Rauw, maar dat was de bedoeling' Cultuur& Kunst Noordwijks Straattheater Festival versterkt organisatie Vengaboys weigert Exportprijs Stroef huwelijk van opera en thriller 'Soms wou ik dat ik wat anders kon' bNDERDAG 10 FEBRUARI 2000 fostnien en Bl0f op bevrijdingsfestivals ctfrdam Postmen, Blof en de nieuwe danceformatie Project J00 zijn dit jaar de belangrijkste publiekstrekkers voor de be- Ijdingsfestivals. De bands worden op 5 mei waarschijnlijk jjor het land vervoerd met helikopters van de Koninklijke Ichtmacht. Iedere band geeft op minstens vier plaatsen een btreden. Het thema van 5 mei 2000 is 'Vrijheid geef je door', nd up-comedians van de Comedytrain presenteren de festi- s die naar schatting 600.000 belangstellenden gaan trekken. rijs voor Van der Keuken p Francisco 'De Grote Vakantie' van Johan van der Keuken, Jë tijdens het International Film Festival Rotterdam in premiè- Tging, is nu al beloond met de Silver Spire Award op het 43ste n Francisco International Film Festival. De 'airroadmovie' is t nadat Van der Keuken te horen kreeg dat hij kanker •eft. Hij ging daarna met zijn vrouw en camera op reis, met de >od op zijn hielen. Van der Keuken krijgt de prijs tijdens het itival dat plaatsheeft van 20 april tot 4 mei. kkoord CAO omroeporkesten rERDAMDe vakbonden van de omroeporkesten en werkge- rhet Muziekcentrum voor de omroep (MCO) hebben gister- ond een principeakkoord bereikt over een nieuwe CAO. De euwe arbeidsovereenkomst geldt met terugwerkende kracht or de periode januari '97 tot 1 april 2000. De musici krijgen n salarisverhoging van 1% per 1 januari 1998. Vanaf 1 januari hebben ze recht op 3% meer loon. Daarbij krijgen ze een ücostenvergoeding voor het gebruik van hun instrumenten die en hoog is als die van de landelijke orkesten. De salarissen >rden met ingang van 1 januari 2000 opgetrokken tot het ni- au van de landelijke orkesten. Volgens FNV-bestuurder M. jthmann komt met het principeakkoord een einde aan het igstslepende en meest heftige CAO-conflict in de culturele ctor. Bonden en werkgever lagen sinds mei 1999 met elkaar erhoop. Er waren werkonderbrekingen. Concerten vielen uit, ider meer tijdens het Holland Festival in Amsterdam. De on treden musici gaven ook een protestconcert op de Dam. ot! ubileumexpositie Fotogroep Katwijk twuk De amateurfotografen van Fotogroep Katwijk expose- n tot en met 2 maart in bibliotheek De Kloosterhof in Rijns- Iji ïrg. De expositie bestaat uit dertig foto's in verschillende gen- jg. s en stijlen. Ze hebben geen gemeenschappelijk thema, de fo- ar I 's zijn wel in opmaak en formaat op elkaar afgestemd. De Fo- [e a groep Katwijk viert dit jaar haar twaalfenhalfjarig jubileum. [ené Froger in de Kuip itterdam René Froger geeft op 28 mei een megaconcert in de jtterdamse Kuip. In verband met het Europees kampioen- hap voetbal dat enkele dagen later losbarst, staat het concert :heel in het teken van het Nederlands elftal. Bezoekers van het meert wordt verzocht zich in het oranje te steken en als op- I armer voor het concert wordt het publiek vermaakt met het tl( eezingen van alle grote oranjehits. Bovendien presenteert oger een speciaal EK-lied, dat al vanaf Koninginnedag r< atig op radio en televisie te horen zal zijn. Naast Froger zullen OOtk andere artiesten optreden. Bekend is dat Volumia! de avond per ient. De voorverkoop van het concert begint aanstaande za- v rdag om 10.00 uur bij de bekende voorverkoopadressen. Da ie, lestolen Picasso's teruggevonden 'en rich Zeven schilderijen van Pablo Picasso die zes jaar .■jn uit een galerie in Zürich werden gestolen, zijn teruggevon- ;n. Een rechtbank in Zwitserland veroordeelde in 1996 een witser en drie Italianen voor de diefstal tot gevangenisstraffen issen vier en vijfeneenhalf jaar, maai- de verblijfplaats van de instwerken bleef onbekend. De politie van het kanton Zürich IC :elde gisteren mee dat een familielid van de nu 87-jarige Max ,r' öllag de schilderijen vorig jaar zomer via een bemiddelaar 'F™ eeft opgespoord. Voor zijn inspanningen moest de familie de P middelaar met twee aquarellen van de Spaanse kunstenaar italen: Le jeune Cavalier (1906) en Veillard et Fillette (1904). e galeriehouder, die niet verzekerd was, had de waarde van de vee schilderijen op 70 miljoen gulden geschat, volgens ken- ers veel te veel. Ie Amsterdam Leden van het Nationaal Ballet tijdens de generale repetitie van het Ballet Violin Concerto van choreograaf Balanchine. In het ka der van het Stravinsky-festival, dat vandaag van start gaat, worden zes dansvoorstellingen in het Amsterdamse Muziektheater opgevoerd. FOTO ANP/MARCEL ANTONISSE Langharige Rieu heeft niet de voorkeur als voorganger NOORDWUK LESLEY GRIETEN Het Internationale Straattheater Festival Noordwijk gaat de or ganisatie van het evenement versterken. Voormalig WD- wethouder Ted lansen wordt adviseur van het bestuur. Orga nisator Arno Bos krijgt daar naast steun van twee stagiaires van de opleiding culturele en maatschappelijke vorming. Bo vendien wordt de financiële on derbouwing van het festival ste viger zodat in de toekomst fi nanciële tegenvallers kunnen worden opgevangen. Het festi val, dat afgelopen seizoen 60.000 mensen trok, wordt dit jaar gehouden op 12 en 13 au gustus. Ondanks het grote succes van het straattheaterfestival ont stonden er afgelopen tijd finan ciële problemen voor de orga nisatie. Een deel van de deelne mende artiesten kreeg hun gage voor het optreden in augustus vorig jaar niet uitbetaald, on danks herhaalde toezeggingen van Bos dat het geld snel zou worden overgemaakt. Bos: „Het probleem was dat ondanks toe zeggingen die wijzelf kregen, ons geld ook niet op tijd bin nenkwam. Daardoor was het niet mogelijk de artiesten op tijd te betalen." Afgelopen week zouden alle artiesten hun gage hebben ont vangen. Om te voorkomen dat dit jaar opnieuw betalingspro blemen ontstaan en het festival wederom in opspraak komt, zijn volgens Bos nu duidelijke afspraken gemaakt. „Dit jaar houden we een deel van de toe gezegde subsidie- en sponsor gelden achter de hand, zodat we een reserve opbouwen. Bo vendien wordt tijdens de ko mende edities bezuinigd, onder meer door het deels in eigen hand houden van de horeca. De organisatie hoopt verder op een eenmalige financiële in jectie van verschillende cul tuurfondsen om geluids- en be- lichtingsapparatuur te kopen, zodat de kosten van het festival structureel omlaag kunnen. „Kopen is goedkoper dan hu ren. Bovendien kunnen andere culturele organisaties in Noord wijk tegen kostprijs van deze apparatuur gebruik van ma ken", aldus Bos. Dit jaar wordt het Noordwijks Straattheater Festival net als vo rige jaren gehouden in augus tus. In 2001 verhuist het festival naar begin juli, zodat kan wor den ingespeeld op de opening van het badseizoen. In die pe riode is veel meer mogelijk met sponsors en met arrangemen ten, omdat de hotels aan het begin van het zomereizoen nog niet zijn volgeboekt. louis du moulin Alweer een primeur voor de Vengaboys. zij net een wat con troversiële. De razendpopulaire partypopformatie weigert als eerste Nederlandse act de jaar lijkse Exportprijs van de Stich ting Conamus voor de beste platenverkopén over de grens in het voorbjje jaar. „Wij ne men alleen publieksprijzen aan", aldus zangeres Kim na mens het hitgevoelige geestes kind van dj Weissel van Diepen en diens rechterhand Dennis van den Driesschen. De Export prijs is weliswaar gebaseerd op verzamelde afzetcijfers, maar wordt toegekend door het be stuur van de Stichting Con amus. De Vengaboys zeggen voorts geen zin te hebben om bij de feestelijke uitreiking, tijdens het Gouden Harpen Gala 2000 op maandag 21 februari in de Am sterdamse RAI, op te treden voor een 'stel oude mannen in grijze pakken'. Ook vindt de groep het een bezwaar dat de Exportprijs de afgelopen drie jaar ging naar André Rieu en diens Johann Strauss Orchestra. Een langharige- man met voorliefde voor vioolmuziek is nu niet echt onze voorkeur als voorganger," meent Kim. Het afzien van de onder scheiding kan niet los worden gezien van de gedragscode van de Vengaboys die ook minimale contacten met de serieuzere Nederlandse media inhoudt. Zo hield de groep in november jongstleden tot veler verbazing de vaderlandse pers op grote afstand bij het gala rond de MTV Awards in Dublin, waar ze als een van de genomineerden van de partij was. Verzoeken om interviews worden al sinds de oprichting (ongeveer drie jaar geleden) steevast afgewe zen. De Vengaboys scoorden het voorbije jaar in vele landen gro te singlehits met 'Boom, Boom, Boom. Boom' en 'We're Going To Ibiza'. Op dit moment is de groep andermaal in de Neder landse hiüijsten vertegenwoor digd met 'Kiss (When The Sun....)'. Voor het Gouden Harpen Ga la 2000 betekent de weigering een enorme domper, omdat de Stichting Conamus met deze prijzenregen juist een zo breed mogelijk publiek wil bereiken. Vandaar de samenwerking met de TROS op televisie en radio. Wie dit keer in aanmerking komt voor de Gouden Harpen, waarmee al sinds 1962 verdien stelijke carrières in de lichte muziek worden bekroond, is nog niet bekendgemaakt. De winnaars van de aanmoedings- prijs de Zilveren Harp zijn al wel prijsgegeven: Dysack, Ferry Corsten en André Manuel Krang. theater recensie Sabine van den Berg schrijft trilogie over geterroriseerde kinderen stijlbloem of de troost van een beeldspraak. je kunt de verhalen ook los van elkaar beschouwen, maar terugkerende details wekken de indruk dat het om één en het zelfde meisje gaat. Met nadruk stelt Van den Berg dat haar ver halen niet autobiografisch zijn, maar duidelijk is dat ze wat be treft de onderdrukking van haar hoofdpersoon uit ervaring put. Toch is het boek geen trap na en koestert ze geen wrok tegen haar vader. Ze is zelfs heel mild. „Als je vanuit de vaderfiguur zou schrijven, krijg je een heel andere waarheid. Ik vind dat er in het algemeen te weinig aan dacht is voor mensen uit de di recte omgeving van transseksu- elen, dat zeker. Maar ik voel me geen slachtoffer. Iedereen is slachtoffer van zijn orhgeving. Dat was mijn vader ook. Ik heb dit boek niet uit wrok of woede geschreven, helemaal niet. Dat neemt niet weg dat ik een ge compliceerde verhouding heb gehad met mijn vader - en nog steeds heb. Het is niet mijn va der, het is nu een vrouw. Hoe je het ook wendt of keert, je raakt wel je vader kwijt en krijgt er een onbekend iemand voor te rug. In mijn geval juist in een periode, tussen mijn twaalfde en zestiende, dat je een vader wilt waar je tegenop kunt kij ken, een vader met status." „Zij is nu rond de zestig. Ik ben blij dat ze in deze tijd de kans heeft gekregen haar aard te volgen. Honderd jaar geleden had zoiets tot zelfmoord geleid en hadden we nooit geweten wat er aan de hand was. Het is mooi dat het in deze tijd kan. Het heeft mij wel mede ge vormd natuurlijk. Daar ben ik blij om, want ik heb daar wel mijn thema aan te danken." Sabine van den Berg, geboren in Leiden (1969) is journaliste en schrijfster. Ze publiceert met regelmaat verhalen in het lite raire tijdschrift vol vrouwenlite ratuur Lust Gratie, waarvan ze ook redactielid is. Bovendien schrijft ze in Elie Wonen en Vil la d'Arte. Sinds jaar en dag zwoegt ze op eigen werk. „Ik heb eerder boeken geschreven. Ze liggen allemaal in een la te verstoffen. Ik denk dat ik die eerdere boeken nodig heb ge had om dit boek te kunnen schrijven." Ze wist dat ze ooit haar grote thema bij de kop moest pakken. „In het science-fiction boek spelen louter Barbie-mannen. Ze hebben geen gevoel. Niet voor niets. Ik was er nog niet aan toe om over gevoelige za ken te schrijven. Nu wel, ik wil de een boek met gevoel en sfeer. Daar was moed voor no dig. Ik moest bij bepaalde ge voelens gaan zitten door terug te kruipen in de huid van een kind van twaalf." De verhalen gaan door merg en been. „Rauw, maar dat was ook de bedoeling. Het is kaal en eenzaam in de wereld van het meisje. Het kind moet in haar eentje zien te roeien met de rie men die het heeft. De stijl weer spiegelt dat." Sabine van den Berg: De naam van mijn vader. 128 blz., f. 29,90. Gebonden. Uitgeverij Vassallucci Tom Sol (libretto) naar een toneelstuk van Patnck Hamilton. Di rigent: Rolf Buijs. Muziek Escher Ensemble. Gezien: gister avond, Leidse Schouwburg. Een nieuwe Nederlandse kameropera, dat maken we niet vaak mee. Het zou mooi zijn als de huidi ge operahype in zijn kielzog meer van het soort initiatieven kan laten opbloeien als 'Gaslicht'. Pianist Frank Mol schreef daarvoor de muziek en zanger Tom Sol het libretto. Uitgangspunt was een thrillerachtig psychologisch drama uit 1938 van Patrick Hamilton, wiens toneelstukken onder meer werden verfilmd door Alfred Hitchcock. Destijds speelde een jonge Ingrid Bergman in 'Gaslight', nu zijn het vijf klassiek geschoolde zangers die samen met de muziek van Frank Mol de spanning erin moeten houden. In 'Gaslicht' is de vuige charmeur Paul (Frans Fiselier) geobsedeerd door de diamanten van tante (Charlotte Riedijk). Die werkt echter niet mee, maar tegen, wat haar fataal wordt. Daarom stort Paul zich op haar nichtje Stella (Irene Maes- sen), een welopgevoed kind van goede wil, dat niet bestand is tegen zoveel mannelijke resultaat gerichte aandacht. Maar de diamanten liggen niet voor het oprapen. Paul doorzoekt alle hoe ken en gaten van het huis. Als hij op zolder het gaslicht hoger draait, gaat het raar doen in de huiskamer. Daar ligt Stella, rijkelijk voorzien van morfine, want Paul wil haar zo murw maken dat ze uiteindelijk gek verklaard kan worden om zo zijn sluwe gang te kunnen gaan. Uiteindelijk komt boontje om zijn loontje door Stella s helde re momenten en hel optreden van neef Arthur (Bernard Loonen), die haar altijd al beminde, en dokter Van Houwen (Mare Pantus). Wie de opera gaat zien en horen, doet er goed aan de loop van het verhaal goed in het hoofd te hebben, want makkelijk te volgen is hel niet. Dat komt door allerlei subtiliteiten, zijpaadjes en te rugblikken, maar ook doordat het Escher Ensem ble het gezongen woord vaardig begeleidt, zij het vaak met een volume dat de zangers en hun tekst nogal in de schaduw zet. De groep bestaal uit een strijk- en een saxofoonkwintet en zet direct vanaf het begin expressief in Het muzikale idi oom is vaak in de hoek van de onbestemde drt i- gmg te vinden, en het ensemble is vrij homogeen van opbouw. Ondanks veel sfeervolle en spannende passa ges was wat meer variatie aan mij wel besteed g< weest. De zangers doen intussen erg hun be Frank Fiselier is de meest verstaanbare, en Chai lotte Riedijk steelt de show met een soort van halfgerapt jodelnummer. Ook Irene Maesscn zingt mooi, al lijdt ze onder de passiviteit van haar personage. Een stralende aria zit er niet in. Veel drama ook niet: het valt niet mee met de personages mee te leven. De wetten van de thril ler en die van de opera laten zich niet makkelijk samen op het toneel zetten. Komrij draagt voor uit eigen werk LEIDEN SABINE VAN DEil BERG „Schrijven is prettig; maar soms wou ik dat ik wat anders kon Een van de laatste zinnen die Gerrit Komrij gisteravond uitsprak in het Aca demiegebouw waar hij daags na de ontvangst van zijn eredoctoraat een openbare lezing gaf. Die bestond vooral uit het voordragen uit ei gen werk: „Een feestelijke potpourri van oud en nieuw, proza en poëzie, van een tekstje dat ik op mijn twintigste schreef tot een gedicht uit het jaar tweeduizend." Voor aanvang wacht een menigte lezers op het moment dat de deuren openzwaaien. Pro fessor Ton Anbeek introduceert de kersverse doctor „Straks staat hier de meest gelauwerde literator van nn. Maar misschien is het een hart onder de riem van iedereen die moeizaam en hijgerig probeert de zangberg te beklim men, om zich te herinneren dat Komrij's talent vroeger niet direct overal werd gezien. Recen senten hadden moeite zijn poëzie te plaatsen. Kees Fens deed het af als studentenpoëzie. Iets wat hij later overigens terugnam. De auteur zette zijn critici op het verkeerde been, want hij schreef speelser, burlesker en grilliger dan zij gewend waren." Hij haalt zijn nederigheid ten opzichte van de literatuur aan, dat Komrij ooit zei: „Je kunt dichten leren. Geef me een klas met honderd leerlingen en na een jaar dichten er drie zoals ik." En zijn werklust: hij schreef immers televisiekritieken, romans en toneelstukken naast al die dichtbundels. Voor het eerst leest Komrij voor uit zijn laat ste bundel met 52 sonnetten die eerder op de voorpagina van het Algemeen Dagblad ver schenen. „Een boekje zonder een enkele wit- pagina", zegt hij er nog schertsend bij: „Want dat tikt aan bij dichters Hij heeft genoeg stof tot schrijven. Nog steeds. Net als vroeger. Over zichzelf in het gedicht 'Het Komrij-wezen' dat zo begint: „Er is een fabeldier dat Komrij heet.." Een wezen dat hij omschrijft als ren beetje sullig, maar met een stem. Fn hij dicht over de gedichten zelf: waarvan de laatste regel volgens hem van niets de eindconclusie is Hij draagt met vaart voor. Duidelijk, hen beetje zangerig ook. Zijn stem volgt het dwin gende ritme van de strofen. Alleen tussen regels door is er tijd voor adempauze. In twee zinnen tovert hij je in het gedicht 'EUenbogen werk' het gruwelijke beeld voor ogen van de snelle zakenman: „Van opwinding beslaat zijn brillenglas/ als hij nog een gaatje zoeken mag." In zijn overvolle agenda. Tot slot leest hij wat proza over 'haat' („nel zo vitaal als liefde, niet te verwarren met dom heid of afgunst") en 'walging' („elke onsterfi Lijkje dichtregel die de wereld een ander aan zien gaf, is ontstaan op pakweg 55 centime k: van een hoop strontWant hij gaat geen ran zige onderwerpen uit de weg en noemt de/, graag bij naam. De toehoorders zullen cr niet mee zitten, ze luisteren eerder gu tigei en 1 chen zich rot. Na al dit dichterlijk geweld wil hij nog iel kwijt over de vraag die hem ztj vaak is gesteld dat hij er dol van wordt, maar die hij te belang rijk vindt niet te beantwoorden: of literatuur nog wel een functie heeft in deze tijd. „Vooi mij heeft de literatuur zo'n grote functie dai i me dit nooit afvraag. Voor mij is het zo belang rijk als ademen of eten. Maar er zijn natuurlijk zat mensen die nooit de weg zullen vinden naar het hogere boekentuintje dat literatuur heet. Helaas. Ik snap dat ze me deze vraag stel len omdat ik schrijver ben. Maar aan schoen makers, boeren of koningen zal zo'n vraag nooit gesteld worden." En daarom wenst hij soms dat hij iets anders kon. Ais hij de avond met 'Angst' besluit, ben je blij dat hij zijn pen nog altijd durft op ie pakken „Heel argeloo begin je een gedicht/ een S.O.S. uit een ver r radijs..,"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19